HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKR0NIEK VICTORIA-WATER DE ZILVERVOSSENFOKKERIJ. PERS-OVERZICHT FLITSEN FEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES ZATERDAG 30 JULI 1927 VIERDE BLAD 'n Winstgevend bedrijf. Een bijzondere medewerkster zendt ons de volgende beschrijving van zilvervossen fokkerij: Op tien minuten sporens van Am- hem ligt het rustige plaatsje Wester voort, waar de heer Paul Frenzel op de hoeve „Emma Everdina" sedert 1925 zijn zilvervossenfokkerij exploiteert. Terwijl in Amerika reeds sedert ruim 25 jaar de pelsdierenteelt een groote vlucht heeft genomen en er kapitalen in dien handel zijn verdiend, heeft Nederland eerst sedert twee jaar zijn eerste zilvervossenfarm, die nu door a 9 fokkerijen is gevolgd. De zilvervossen worden geteeld, ge deeltelijk om hun prachtigen winter vacht. gedeeltelijk om als fokdieren dienst te doen. Achter de woning van den heer Fren zel heeft hij een zeer uitgestrekt stuk land waarvan een gedeelte wordt ge bruikt voor zijn vossen. In frissche. ruime rennen, die door gaas geïsoleerd zijn van de verdere omgeving en van elkaar, leven telkens eendrachtiglijk met elkaarf. een mannetje en een wijfje. Op driekwart van den ren staat, op pootjes, het nesthok. Daar slapen ze, rusten ze en brengt het wijfje ook de jongen ter wereld. Nu in dezen tijd. in hun zomer- pels zijn de dieren eer leelijk dan mooi. Met hun dunne lichamen hun loerende koppen en sluipende gang maken zij geen prettigen indruk. Schuw en ze nuwachtig als ze zijn worden zij direct onrustig als Je met hun verzorger in den ren komt. In wijde bogen naderen ze de vreemde indringster tot op een paar meter, terwy'l zij haar steeds scherp in de gaten houden. Pas als er geen vreemde elementen meer in hun ren zijn leggen zij zich weer rustig neer op of onder of achter het nesthok De tijd van het paren en van het jon gen werpen Ls voor den fokker zeer span nend. Van zijn uitzichttoren bespieden hij of zijn helpers den heelen dag de dieren in hun rennen. Vrij nauwkeurig weet hij over het algemeen den juisten datum waarop de kleintjes geboren wor den. Mocht hij het al een enkelen keer niet op den dag af weten, dan merkt W) aan de houding van de reu, als hil des morgens het eten komt brengen, direct dat het groote feit heeft plaats gehad. De reu is druk en blaft zeer luid, als zijn verzorger nadert. Van het eten neemt hij een bekvol en verwijnt er mee in het nesthok. waar hij het voor het jonge moedertje neerlegt. De zorgen van den reu voor het teefje zijn dikwijls roerend. De heer Frenzel vertelde van een geval van een teefje, dat de eerste dagen hêelemaal met eten wilde (iets dat heel veel voorkomt). De reu bracht haar een bek vol vleesch en legde het voor haar neer, maar zy raakte het niet aan. Telkens schoof de ongeruste echtgenoot het vleesch wat dichter naar zijn vrouwtje toe streelde haar met zijn poot over haar mg om haar te animeeren tot eten. Het vrouwtje bleef weigeren tot ver driet van den man.. Over het algemeen bestaat een worp uit vier jongen, dikwijls uit vijf en zes, soms uit twee. Voor een berekening, die aan het eind van dit artikel volgt, en die overgenomen is uit „de Bedryfs- pluimveehouder" is het ongunstigste ge val nl, dat van twee, genomen. Uit deze berekening zal blijken, dat de zilvervos senfokkerij een goudmijntje kan zijn. De sterfte onder de volwassen dieren is by juiste voeding en behandeling zeer ge ring, nog niet 1 procent. De teelt is zeer eenvoudig, zelfs gemakkelijker dan die van sommige huisdieren, "varken rund of paard. Het voedsel is niet zeer kostbaar, 's Morgens krijgen ze geweekt brood, havermout e.d., s mid dags 100 a 125 gram afvalvleesch en groenten. Ziehier de menu's van een zilvervos .Men kan 't bedrijf nog ren- deerender maken als men bovendien pluimvee en konijnen fokt en groen- tenteelt. Het vleesch van de afgeslach te hanen en aftandsche kippen is een delicatesse voor Reintje de Vos en zijn edeler broeder de Zilvervos, terwyi een mooi, vet konijn, wiens pels zijn geld heeft opgebracht een heerlijk voedsel voor onzen vriend is. De verzorging eischt ook niet veel tijd. De heer Frenzel vertelde, dat hy voor de 43 vcescn (15 paren en 13 jon gen) met zijn helper 's morgens en •s avonds elk anderhalf uur noodig had. dus 3 uur per dag per man voor 43 dieren. Men kan de dieren als fokmate- riaal gebruiken, waarvoor ze 10 tot 12 jaar geschikt zijn of men kan hun vacht verkoopen. De pels die in December het mooist is, is het eerste jaar al goed. maar het mooist in het tweede jaar. De gemiddelde waarde van een vel is 500 a 600 gulden, dit jaar is er een prachtexemplaar op de veiling bij Lampson en Co te Londen verkocht voor het zachte prijsje van f 3000', men zegt voor den koning van Spanje. Over de geheele wereld rijn slechts 3500 paar zilvervossen verspreid, waar van Amerika het allergrootste deel be zit. Het aantal neemt niet toe, vandaar dat er voorloopig voor overproductie van de vellen niet gevreesd behoeft worden. Slechts 10 pet van de a vraag is op de veiling meestal aanwe zig „De Pluimveehouder" stelt de cij fers zelfs nog voordeeliger voor den fokker. Het blad schrijft nl. „Er wordt beweerd dat tegenover de vraag van jaarlijks 50 a 60.000 stuks huiden, maar een aanbod van 3000 a 4000 stuks goede qualiteitshuiden staat. De mooiste zilvervossen zijn van Ca- nadeesche afkomst, op Westervoort zijn ze door het Canadian National Live Stock Records Departement van Land- bouw in Ottawa gecontroleerd en geta- toueerd. Dat wil zeggen: in het rech teroor hebben ze het Canadeesche re- geeringsmerk en in het linker oor een nummer en letter, welke door de Cana deesche regeering geregisteerd zijn. Bij eiken vos wordt zoo'n geregisteerd certi ficaat geleverd. Kort geleden is te Eindhoven opge richt de „Bond der Zilvervossenfok- kers" die o.a. ten doel heeft: Registra tie, keuring en aanleg van een stam boek. De pelsen mogen bij het dooden der dieren niet geschonden worden. Dat zou natuurlijk de waarde sterk verminde ren. In Amerika past men een zeer wreede methode toe om de dieren te dooden. Men legt ze op den grond drukt met de knie de borstkas in. voor het dier èn voor den bedrijver een vreeseljjke manier, vooral daar het veel menschelijker kan. In Nederland bedwelmt men t slachtoffer eerst met chloroform, dan houdt men den kop on geveer een kwartier onder water. Het dier is dan zonder eenige pijn en angst en doodstrijd gestorven. Het aanschaffen vaneen paar goede, door de Canadeesche regeering gekeur de zilvervossen is nu niet meer zoo duur als eenige jaren geleden. Tegenwoor dig koopt men een paar qualiteitsdieren voor 900 a 1000 dollar franco hier. De heer Frenzel levert ze tegen denzelfden prijs uit zijn voorraad. Behalve zijn eigen vossen heeft hij ook vosseqparen en pension. Voor degenen die wel lust zouden hebben een paar te koopen, maar geen tijd of gelegenheid ze zelf te verzorgen, wil de heer Frenzel de ver zorging op zich nemen. De pensionprijs bedraagt 200 a f 250 per paar en per jaar inclusief het grootbrengen der jon gen en het dokters toezicht. De kwaal tjes waaraan ze kunnen lijden zijn hon denziekte en last van ingewandswor men. De eigenaars van de vossen mo gen van Juli tot November de farm ge regeld bezoeken. Van November tot Juni is absolute rust voor de schichti ge, zenuwachtige dieren geboden. Al leen de fokker of zijn helper brengt hen hun eten en houdt toezicht. Dit met het oog op den broenstijd en het werpen der jongen. Voor degenen, die eenige begrip wil len krygen van de mogelijkheden van een zilvervossenfokkerij en die, hetzy zelf een fokkerij willen opzetten, hetzy een paar koopen dat op de Emma Ever dina Hoeve en pension wordt gedaan, willen de aan het begin van dit ar tikel beloofde rentabiliteitsrekening, op gemaakt door Canadeesche farms, laten volgen. Nog even zij er aan herinnerd, dat de gemiddelde worp vier be draagt terwijl in deze rekening slechts op twee wordt gerekend. Bij voldoend kauitaal zal liefst begon nen worden met 3 of 5 paren. Het v-an natuurlijk ook met minder. Derde Jaar: 6 paar oude vossen f 14246. 6 paar Jonge vossen f 14246. Totaal f 28490. Voederkosten: 6 paar oude vossen a f 250 is f 1500. 6 paar Jonge vossen a f 125 is f 750. Totaal f 2250. Afschrijving rennen 10 pet f 120. Diverse onkosten, wormkuur. enz. f 100. Vierde Jaar: 12 paar oude vossen f 28490. 12 paar jonge vossen f 28490. Totaal f 56980. Voederkosten: 12 paar oude vossen a f 250 is f 3000. 12 paar jonge vossen a fl25is f 1500. Totaal f 4500. Afschrijving rennen 10 pet f 240. Diverse onkosten f 200. Waarde vossen f 106845. Onkosten f 9480. Winst f 97365. Uit deze berekening blijkt dat men met een begin-kapitaal van f 7125 aan het einde der vier jaar een waarde aan vossen (met aftrekking der onkos ten) heeft van f 97365. Bij deze bereke ning heeft men aangenomen, dat er geen dieren om hun vel gedood behoe ven te worden, maar als fokmateriaal verkocht worden, daar de behoefte daar aan groot is. Heeft men voldoende be drijfskapitaal dan maakt een zilver vossenfarm in zeer korten tijd rijk, ter wijl het bedryf weinig riskant is en zoo als gezegd, ook nog gelegenheid voor ander vjerk. bijvoorbeeld groenten teelt en pluimvee- en konijnenfokkerij, laat. Het voordeel daarvan is, dat men dan zelf geheel voor de voeding der vossen kan zorgen. Een eenvoudige berekening zal even wel ook duidelijk maken, dat een paar zilvervossen, hetzij men ze zelf verzorgt, hetzij men ze en pension doet, een aardige geldbelegging is. Men koopt een paar a 1000 dollar per paar f 2500. Doktersonderzoek, pension, verzor ging, zooals de heer Frenzel opgeeft: f 250. Tweede jaar twee oude vossen, een paar jonge vossen, waarde vossen f5000. Pension enz f 500. In twee jaar tijd maakt men dan, indien men de dieren als fokdieren v> koopt van de oorspronkelyke f 2500, de somma van f 5000. Voor onderhouds kosten trekt men f 750 af. Blijft f 4250. Een winst van f 1750 op f 2500 dat is 70 pet. De heer Paul Frenzel wil belangstel - lenden gaarne nadere inlichtingen ver strekken. M. M. L. DER Eerste jaar begin met 3 paren Rotterdam f 7125. Voederkosten per paar f 250 is f 750. Afschrijving ren 10 pet f 60. Diverse onkosten: onderzoek mest. wormkuur f 25. Tweede Jaar: 3 paar onde vossen f 7125. 3 paar jonge vossen f 7125. Voederkosten 3 paar oude vossen f 750 a f 260 per paar. 3 jaar jonge vossen a f 125 per paar f 375. Totaal f 1125. Afschrijving rennen 10 pet. f 60. Diverse onkosten, wormkuur enz. f 50. HET INTERPELLATIERECHT STATEN. Het Volk schrijft: Het besluit, door de Noord-Holland sche Staten met overgroote meerderheid op initiatief van onzen partijgenoot Men- dels genomen, om aan de Tweede Kamer mede te deelen, dat zij grooten prijs Stel len op behoud van het interpellatierecht wegens- het toezicht van Gedeputeerden op de gemeentebesturen, is van beteeke- kenis. Vooreerst zal ermee gebereikt zijn, dat dit interpellatierecht niet maar even met stille trom geschrapt wordt, gelijk de minister van binnenlandsche zaken blijkbaar beoogde. Op het groote van dat recht is nu sterk de aandacht gevestigd. In de tweede plaats is afdoende een eind gemaakt aan de legende, die de regeering ingang trachtte te doen vin den, als zou op behoud van het interpel latierecht geen prijs gesteld worden. Wat ook uit andere Staten bleek, bewijst dui delijk het tegendeel. In de derde plaats is van beteekenis dat leden van de meest verschillende politieke richtingen hebben getoond op behoud van het interpellatierecht prys te stellen. Hiermee is aan pogingen tot behoud van dit recht het politiek karak ter ontnomen. In de vierde plaats is van belang dat in de Noord-Hollandsche Staten, zoowel" van soc.-dem. als van chr. hist, en libera le zijde is betoogd dat de grondwetswij ziging van 1887 met behoud van het In terpellatierecht volstrekt niet strijdig is, gelijk de regeering gemakshalve maar als vaststaand aannam. In de vijfde plaats is door een mede- deeling van Gedeputeerde Kooiman vast gesteld, dat over deze hoogst belangryke principieel de eenig belangryke wijziging der Provinciale wet Gedeputeerden der verschillende provinciën niet eens ge hoord zijn, doch him voorstel, nadat die I colleges tweemaal over de andere wyzi- I gingen gehoord waren, door de regeering op eigen gezag in het wetsontwerp is bin nengesmokkeld. Overgenoeg om de Kamer te bewegen dit voorstel, dat de geestdrift van de „N. Rott. Crt." gaande maakte, van de hand te wyzen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 960 STERI LISEEREN Moeder is naar de keuken gegaan om zyn zulgflesch te steriliseeren vraagt zich af wat dit steriliseeren I toch is. waar moeder zich alt yd zoo druk om maakt vindt een oude knoop onder vloerkleed ie begint daar op te zuigen, nog steeds peinzend over het vraagstuk van steriliseeren zoekt iets anders om op te zuigen vindt een plukje draad en steekt het in zijn mond kruipt naar den tel schoorsteenman- vindt een half verbrande lucifer en begint daar tc'.reden op te zui gen waarna moeder met rijn zorgvuldig gester.! iscerde fiesch terugkomt. (Nadruk ver&oden.) De economische wereldsituatie sedert begin 1927. Een bemoedigende ontwikkeling. De o'Xe-ruzie. Turksche schulden. Emissies. De beurs. Amsterdam, 28 Juli. Van een Internationaal standpunt be keken, heeft zich de economische wereldsituatie in het jaar 1927 tot op heden op zeer bevredigende wyze ont wikkeld. Er valt over het algemeen een gunstige tendenz in de bedryfs- zoowel als in de financieele wereld waar te nemen, eventueel met uitzondering van het verre Oosten. Daar echter blijkt zelfs, dat het nuchtere gezonde ver stand der Japanneezen hen door een heel moeilijke periode heeft heen gehol pen. terwyi in China de dreigende moei- lyikheden verminderd zyn tot een sleepende oneenigheid tusschen eenige „oorlogsheeren" en plaatselijke politieke potentaatjes. De mogendheden staan daarby toe te zien, om haar belangen te verdedigen. De situatie in Europa wordt gunstig beoordeeld. Een leidende Amerikaansche bank als de Guaranty Trust Cy vindt den toestand zelfs roos kleuriger dan nog ooit sedert het slui ten van den vrede het geval was. Enge land herstelt zich sneller dan men ge dacht had van de staking van vorig jaar. De activiteit in sommige branches in Engeland is zelfs grooter, dan ooit sedert den oorlog. Het aantal werk- loozen daalde tot nog geen 980.000 of het laagste totaal sedert 1920 en 620.000 lager dan het laagste cyfer van 1919. België heeft met succes zyn stabilisatie plan uitgevoerd en de Belgische Na tionale Bank verlaagde einde Juni haar disconto van 5 1/2 tot 5%, de derde ver laging in één jaar. Frankryk en Italië hebben hun financieele situatie aanmer- keiyk verbeterd en hun valuta tot zulk een punt versterkt, dat stabilisatie zoo niet wettelijk, dan toch feitelijk be staat. Duitschland's mdustrieele groei neemt toe en vele kleinere staten geven biyk van een gezond regeeringsbeleid. Over het geheel genomen dus, een gunstig beeld. De olie-ruzie is ln vollen gang. Van de Standard Ooi kwam een pertinente ontkenning, dat zij de bewuste con tracten met Sovjet-Rusland in zake de gestolen olie had afgesloten. Dat was namelijk niet de tandard Oil of New Yerscy (de grootste der verschillende Standard Oil maatschappyen, die vroe ger in een trust vereenigd waren) ge- woest, maar de Standard Oil of New York en de Vacuum Oil. Niettemin verklaarde de heer Deterding, dat dit op hetzelfde neerkwam. In hoofdzaak is de kwestie dus dezelfde gebleven. In Amerika gelooft men niet zoo hard aan een petroleum oorlog tusschen Koninklijke en Standard Oil. Men wyst er op dat dit onmogelijk zou zyn. omdat John Rockefeller 25% van het kapitaal der maatschappyen in handen zou hebben. Verder ver wachtte men veel van een bezoek van Walter Teagle van de Standard OU of New Yerscy aan Sir Henry Deter ding. Anderen gelooven, dat in de be faamde contracten de bepaling ls op genomen dat 5^- of meer van alle bin nenkomende ontvangsten in een fonds gestort zullen worden, ter liquidatie der in beslag genomen goederen. En het zou dus een stap in de richting van regeling der schadevergoedingskwestie moeten zyn. Ter elfder ure schynt er in zake de Turksche schuldenregeling een kink in den kabel gekomen te zyn. daar de onderhandelingen tusschen het comité der Fransche schuldelschers en de af gevaardigden der Turksche regeering afgebroken werden, daar de Turksche voorstellen onvoldoende werden ge acht. Dezer dagen moeten de bespre kingen echter weer hen-at zUn en de Turksche minister van Financiën brengt een bezoek aan Parys. Londen en Stockholm, in verband waarmee men nu een definitieve overeenkomst tegemoet ziet Van de emlssiemarkt het volgende nieuws Aangekondigd: uitgifte op heden van G. M. 5 mfflioen 61/2% goudpandbrieven Preuss. Central-Boden kredit A. G. a 96%. Dan is er te wach ten een leening Danzig van 1 mi!- lioen en een leening van de Verelnigtc Stahlwerke. De emissie Sumatra Rub ber Cult My. werd volfeehond. De Handelsvereen. Holland Bombay stelt kapitaalsreductie voor door af stempeling van f 1 millioen op f 600 000. Het is maar goed. dat de Amster- damsche beurs niet meer. zooals enkele Jaren terug, vrywel blindelings de bewegingen van Koninklijke olie volgt Want dan zou de heele markt er troosteloos flauw hebben uitgezien, bepaalde zich deze tendenz tot olies, terwyi de rest van de markt een meestal vry goede tendenz fan den dag legde, al bleven de affaires onder invloed der vacantles zeer ge ring. De grondtoon Ls echter gunstig en dat komt duidelijk tot uitdrukking in het koersverloop van de bankwaarden die bUna alle eenige punten konden montecrcn, ln het bUzonder dc cul- tuurbanken. Vooral Koloniale Bank onderscheidde zich hlerby en kon op nieuw een dikke 10 punten monteeren tot ca. 268. De Koloniale Bank heeft nameiyk de meest verscheiden cul- tuurbclangon. In de industrtecle afdeollngen waren de verschillen per saldo gering. Jur- gens was soms sterk aangeboden. Het fonds kon zich evenwel goed hand haven. want het kwam ten slotte slechts fractioneel lager af. Kunst zijde en Philips vast en eerder iets hooger. Amerikaansche waarden vast, voor Bethlehem Steel. Studebaker. enz. Steels ca. 4 punten hooger op 128 5/8. Voor de pas geïntroduceerde Metro politan Stores bestond veel animo op ca. 53. Olies zeer flauw, op belangrijke ver koopen zoodat de koers weer bUna 20 punten lager op ca. 333 afkwam. Men verwacht groote petroleumstryd, waarby wel eens menige veer gelaten zou moeten worden. Rubbers vaster en meerendeels fenkele puflTën hooger. De voorraden te Lon den namen weer wat af en het be richt 'dat te Amsterdam een studie commissie voor een verkooporganisatie in den nibberhandel was opgericht, werkte ook opwekkend. Scheepvaarten weer stil. Aanvanke- ïyk moest iets van de vorige koer sen worden prils gegeven. Later werd dc grondtoon iets vaster, hetgeen even wel niet kon verhinderen, dat het peil meestal eenige punten beneden dat van vorige weck kwam. Suikers 5 tot 10 punten hooger. over byna dc geheele linie. Hier wprd nogal wat materiaal utt de markt genomen. Vooral H.V.A. ondervond goede be langstelling, nu de claim verzilverd ls. Tabakken éveneens vast en meest eenige punten hooger. Dc handel bleef echter gering. De vaste 'stemming houdt verband met de toekomstver wachtingen. BEURSMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN <0 CENTS EER RECEL. door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. d. Z. 17) „Wilt u met ons meegaan, monsieur Poirot? We gaan de papieren van mijn moeder doorzien. Mr. Inglethorp is volkomen bereid, het geheel aan Mr. Wells en my over te laten". „Wat de zaak zeer vereenvoudigt", mompelde de notaris. ..Daar hy natuur lijk officieel het reoht had n Hy maakte den zin niet af. „We zullen eerst de schryftafel in het boudoir nazien", verklaarde John, „en later naar haar slaapkamer gaan. Ze bewaarde haar belangryke papieren ln een purperkleurige portefeuille, die we zorgvuldig moeten nazien". „Ja, zei de notaris, .het ls heel goed mogelyk, dat er een later testament is dan hetgeen in myn bezit is". „Er is een later testament". Het was Poirot, die sprak. John en de notaris keken hem verschrikt aan. „Of liever", ging myn vriend onver stoorbaar voort: „er is er één geweest". „Wat bedoelt u er is er één ge weest? Waar is het dan nu?" „Verbrand". „Verbrand?" „Ja, ziehier". Hy haalde het verkool de stukje voor den dag. dat we in den haard van mevrouw Ingle thorp's ka mer hadden gevonden, en overhandig de het aan den notaris met een korte verklaring, wanneer en waar hy het gevonden had. .Maar misschien is dit een oud tes tament?" „Dat denk ik niet. Eigeniyk ben ik er bijna zeker van. dat het niet eerder den gisterenmiddag gemaakt is". „Wat?" „Onmogelijk!" barstten de beide mannen gelyktydig los. Poirot wendde zich tot John. ..Als u me toestaat, uw tuinman te laten roepen, zal ik het u bewijzen". „O. natuuriyk maar ik zie niet Poirot hief zyn hand op „Doe. zooals ik u vraag. Later kunt u vragen, zooveel als u wflt". „Heel goed". Hy schelde. Dorcas gaf er gehoor aan. „Dorcas, wil je Manning vragen, hier te komen, om met me te spreken". „Ja, meneer". Dorcas ging weg. We wachtten in gespannen stilzwijgen gebruik OBERIAHNSTEIN Poirot alleen scheen volkomen op zyn gemak en stofte een vergeten hoekje van de boekenkast af. Het gestamp van schoenen met spij kers op et grint buiten kondigde de komst van Manning aan. John keek Poirot vragend aan. De laatste knikte. „Kom binnen. Manning", zei John, ik moet je spreken". Manning kwam langzaam en aarze lend door de buitendeur en bleef er zoo dicht by staan, als hy kon. Hy hield zyn pet in de hand. en draaide die zorg vuldig om en om. Zijn rug was zeer ge bogen. hoewel hU waarschijniyk niet zoo oud was. als hy er uitzag, maar zyn oogen waren scherp en verstandig en logenstraften zün langzame en tamelijk voorzichtige manier van spreken. .Manning", zei John, „deze heer zal je eenige vragen doen, die ik gaarne wil. dat Je beantwoordt. „Ja, meneer", mompelde Manning. Poirot stapte vlug naar voren. Man nings oog ping over hem heen met vage minachting. „Je hebt gistermiddag eer. bed be gonia's geplant aan den zuidkant van het huis. nietwaar. Manning?" „Ja. meneer, ik en Wullem". „En mevrouw Inglethorp kvaip aan het raam cn riep Je. nietwaar?" „Ja. meneer, dat deed ze". „Vertel me in je eigen woorden cies, vat er yerdcr gebeurde". i pre- „Nu, meneer, niet veeL Ze vroeg Wul lem alleen, op zyn fiets naar het dorp te gaan, en een formulier voor een tes tament of zoo Iets, mee te brengen - weet niet precies wat ze schreef het voor hem op". „Wel?" „Wel, hy deed het meneer". „En wat gebeurde er toen?" „We gingen verder met de begonia's, meneer". „Heeft mevrouw Inglethorp je niet meer geroepen?" .Ja. meneer, ze riep ons allebei, my en Wullem." „En toen?" „Ze liet ons binnenkomen, en onze namen onderaan een lang papier tee kenen onder waar zy geteekend had". „Heb je iets gezien van wat er boven haar handteekening geschreven was?" vroeg Poirot scherp. „Neen, meneer, er lag een stuk vloei papier over dat stuk". „En Je teekende, waar ze het zei?" „Ja, meneer, eerst ik, en toen Wul lem". „Wat deed ze er daarna mee?" „Wel, meneer, ze stak het in een en veloppe. en stopte het in een soort roode doos die op den lessenaar lag". „Hoe laat was het, toen ze je voor het eerst riep?" „Zoowat vier uur, zou ik zegen, me neer" ..Niet vroeger? Kan het niet ongeveer half vier geweest zijn?" „Neen. dat kan ik niet zeggen, me neer. Het zou eerder een beetje over lieren geweest zyn niet er voor". „Dank Je, Manning, dat is voldoen de", zei Poirot vriendelijk. De tuinman keek naar zijn meester, die knikte, waarop Manning een vinger naar zijn voorhoofd bracht met een zacht ge mompel. en voorzichtig achteruit door de deur ging. We keken elkaar allen aan. „Goede hemel!" mompelde John. „Wat een buitengewone samenloop". „Hoe samenloop?" ..Dat myn moeder juist een testa ment gemaakt heeft op den dag van haar dood!" _Mr. Wells schraapte zich de keel. en merkte droogjes op: .Bent u er zeker van. dat het een samenloop te. Cavendish?" „Wat bedoel Je?" „Uw moeder, vertelt u me, had gis terenmiddag een heftigen twist met iemand". „Wat bedoel je?" riep John weer. Er was een trilling in zyn stem, en hy was heel bleek geworden. Ten gevolge van dien twist maakt moeder heel plotseling en haastig een nieuw testament. Den inhoud van dat testament zullen we nooit kennen. Ze vertelde niemand iets over de be pa lingen. Vanmorgen zou ze me ongetwy- fold over dat onderwerp geraadpleegd hebben maar ze had geen gelegenheid meer. Het testament verdwynt, en ze neemt het geheim mee naar het graf. Caver.dish. ik moet vreczen. dat er geen samenloop is. Monsieur Poirot, ik ben er zeker van. dat u het met me eens bent, dat de feiten verdacht zyn. „Verdacht of niet", viel John hem ln de rede, „we zyn monsieur Poirot heel dankbaar voor liet ophelderen van de zaak. Als hy er niet was geweest, zou- wen we nooit iets van dat testament geweten hebben. Ik mag u zeker niet vragen, monsieur, wat u het eerst dat feit deed vermoeden?" Poirot glimlachte en antwoordde: .Ben bekrabbe!ce oude enveloppe, en een nieuw geplant begonia-bod". John A>u. denk ik. met zijn vragen verder hebben aangedrongen, maar op dat oogenbllk hoorden wc het lulde ge snor van een auto, en we keerden ens allen naar het raam, toen die voorbU- ging. „Evie!" riep John. „Excuseer mo, Wells". Hy ging haastig de gang in. Poirot keek me vragend aan. ,Miss Howard", legde ik uit. „Ah, ik ben biy, dat die gekomen is. Dat is een vrouw met oen hoofd, en ook een hart, Hastings. Hoewel dc goe de hemel haar geen schoonheid gaf!" (Wordt wrvolwti

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13