BUITENLANDSCH OVERZICHT ALLERLEI UIT WEENEN .HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 30 JULI 1927 GEMENGD NIEUWS. Genève pessimistisch. De hans op succes steeds kleiner. Maandag de begrafenisceremonie? Borodin's vertrek uit China. Frankrijk in een moeilijk parket t. o. v. Moskou. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Natuurlijk is na het bekend worden van de Engelsche voorstellen wederom een rustpoos aangebroken. De Japan- sche en Amerikaansche regeeringen te Tokio en Washington zullen de nieuwe Britsche plannen in overweging nemen. Inmiddels is er door de diverse dag blad correspondenten een stroom van- uiterst pessimistische berichten verzon den. Vooral de Japansche Jounmlisten zien de toekomst donker in. Over het algemeen wordt gevreesd dat thans het doode punt bereikt is. En zij die de verslagen uit Genève hebben gevolgd, zullen begrijpen dat daarmee ook de besprekingen omtrent beperkte bewa pening ter zee zullen doodloopen. Ook Saito 't hoofd der delegatie heeft van 'n sombere meening omtrent de resultaten blijk gegeven. Geen wonder. De limiet die twee groote mogendheden stellen willen, is voor Japan reeds onbereik baar. Het land kan en wil niet bij bouwen. Zoo wacht ons hoogstwaarsfehUniyk zegt één der dagbladcorresponden ten Maandag ter conferentie slechts een begrafenisceremonie. Het is wel tragisch. Natuurlijk loopt men, zóó sprekende op den toestand vooruit, doch het pessimisme is zóó al gemeen, dat men een mislukking wel verspellen mag. De stroohnlm der hoop is.het verlangen van alle ge delegeerden zegt men om nog een oplossing te vinden. Maar maken het drijven en streven, het aanbidden van eigen prrrUge, niet ier!'.-.' ldeëele oplossing onmogelijk? F. A. Engeland en China. .Minister Chamberlain verklaarde in het Lagerhuis met betrekking tot de Britsche troepen in China, dat de regee ring niet voornemens is, die troepen daar langer te doen biyven dan strikt noodzakelijk is. Zoowel om redenen van zuinigheid als met het oog op den ge zondheidstoestand der troepen ver langt de regeering niets liever, dan de sterkte dezer troepen te verminderen, hetgeen zy ook hierom gaarne zou doen. omdat daaruit zou blijken, dat de toe stand in China voor de vreemdelingen veiliger was dan toen de troepen gezon den werden. De regeering is bereid, aldus Chamber- lab over nieuwe, verdragen te onder handelen, wanneer zij een regeering te genover zich vindt, welke uit naam van China kan spreken en haar verplichtin gen kan nakomen. Waarom vertrok Borodin? Omtrent Borodin's vertrek wordt ge meld. dat zijn positie te Ilankou onmo gelijk zou zijn geworden, doordat een In disch communist de instructies heeft onthuld welke Borodin van de Derde Internationale ontvangen hééft. Deze zou Borodin opdracht hebben gegeven orn den linkervleugel van de Kwomlntang uiteen te doen vallen en de leden der communisten te vervangen. Waar het Juist de linkervleugel is geweest die er naar streefde, Tsjang Kal sjek tè verdrij ven en die een aanval Nanking be raamde. werd door de onthullingen van den Indischen communist Borodin's po sitie onhoudbaar, aldus de Tel, zoodat hij besloot naar Rusland terug te kee- ren. Volgens andere inlichtingen echter vertrekt Borodin slechts, omdat 't zijn tijd was afgelost te worden door den Sovjet-agent in Afghanistan. De linkervleugel te Hankau gaat nu blijkbaar naar de gematigde nationalis ten over. Er is echter toch een nieuwe splitsing waarschijnlijk, daar de militai- rlstcn de Russische adviseurs willen handhaven onder wie zij hun successen op het gevechtsterrein hebben verkregen. Zij wenschen hun actie tegen Tsjang Kai Sjek voort te zetten, terwijl de po litici een overeenkomst willen sluiten. Frankrijk ziet het ge vaar voor 't communisme in! Het communiqué van den Qual d'Or- say. dat Herbette, de Fransche gezant te' Moskou, daarheen is teruggekeerd zonder speciale instructies met betrek king tot de Sovjet-propaganda in Frank- rilk, heeft de belangstelling niet kunnen verminderen, welke gewekt is door het bericht van de Matin", volgens hetwelk Herbette bij Tsjitsjering geprotesteerd heeft tegen de activiteit van de Sovjet propagandisten in Frankrijk. De Tel. zegt verder: De Engelsche gezant, lord Crewe. heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Briand en men acht het waarschijnlijk dat hil Inlichtingen wenschte te verkrij gen omtrent den stap. dien Herbette, naar gezegd wordt, te Moskou heeft ge daan. In de laatste paar maanden is de be langstelling van het Fransche publiek voor de Fransch-Rursische betrekkingen sterk toegenomen. Hierbij is ongetwijfeld de breuk tusschen Engeland en Rusland van invloed geweest, doch ook de antl- milltairistische agitatie der Fransche communisten. In Frankrijk wordt de bolsjewistische propaganda veel meer au sérieux genomen dan te voren. De Inzichten van alle leden van het kabinet komen in deze zaak niet overeen. Er is goede reden om te gelooven dat polncaró gaarne de betrekkingen met hu-land zou afbreken, doch de erkenning van de Sovjct-regcerlng is geschied on der Herriot., die. zooals men weet, lid is van het kabinet-Poincaré. Briand en penige zijner collega's zijn tegenstanders van een breuk. Zoolang de coalitie stand houdt, is er daarom weinig kans op ccn wijziging der Fransche politiek. Aan den anderen kant is het kabinet het volko men eens ten aanzien van de gevaren der communistische agitatie en sedert eenigen tijd heeft het ten opzichte van Moskou een krachtiger houding aange nomen. KORT EN BONDIG. In de stad Glebowo in het Russisch gouvernement Samara zijn 600 huizen afgebrand. Er zijn verscheidene dooden. De Britsche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken. Locker Lampson, verklaarde ln antwoord op een vraag in het Lagerhuis, dat behalve de slechtin gen der vestingen in Oost-Duitschland, nog aan een aantal andere punten der ontwapeningsvoorwaarden moet worden voldaan, alvorens er sprake kan zijn van de ontruiming van het Rijnland. Marokkaansche roovers hebben nabU de kust van Rio de Oro de schipbreuke lingen van een vergane Spaansche vis- scherschuit vermoord. De ..Matin'' meldt, dat de vroegere ge zant der Vcrcenigde Staten te Berlijn, Gerard een cheque van 3000.aan Poincaré heeft gezonden met verzoek die aan de moeders van Nungesser en Coli te doen toekomen. Alle hoop dat Nungesser en Coli nog ergens aan de kust van New Foundland of in het binnenland gevonden zouden worden, is vernietigd door de terugkeer van de beide vliegtuigen, door Daniel Guggenheim uitgezonden, welke thans zeven weken lang vruchteloos naar de Fransche vliegers gezocht hebben. De twee vliegers hebben over een ge bied van 24.000 K M. gevlogen en elk ge rucht, dat te hunner kennis werd ge bracht. onderzocht. Zij zijn dan ook van meening. dat de vliegers nooit de Ame rikaansche kust hebben bereikt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. LEON DAUDET WIL WEL TERUG NAAR DE SANTé. MAAR OP VOORWAARDEN. Léon Daudet, de voortvluchtige Fran sche royalistenleider, heeft 'n brief uit „le pays de France" (I) gericht aan den minister van Justitie. Barthou, waarin hij verklaart dat hij bereid ls naar de Santé-gevangenis terug te kee- ren en daar te blijven, op twee voor7 waarden: 1. Dat er rechtsingang wordt ver leend op zijn nieuwe klacht in verband met het onderzoek in zake. den dood van zijn zoon Philippe; 2. dat het onderzoek in deze zaak eer lijk en zonder belemmeringen zal ge schieden. HU beweert, dat dit laatste alleen het geval kan zijn, als de ambtenaren der Sürcté Générale, die aan de zaak deel namen. hangende het onderzoek uit hun functies worden ontheven, zoodat zU de nasporingen niet kunnen ver- valschen en de getuigen niet be ïnvloeden. DE SIOUX-INDIANEN OP PAD. DE „ZWARTE HEUVELEN". Naar de „New-York Herald" uit Ra pid City (Zuid Dakota) meldt. zUn de Sioux-Indianen weer eens op het oor logspad. In groote drommen begeven zij zich naar de ..King Ridge Reservation", waar zU jaarlijks met de traditioneele ceremoniën een soort stamcongres hou den. Aan de bijeenkomst van dit jaar wordt bUzondere beteekenis toegekend. wUl de „blanke vader" te Washington, President Coolidge er vermoedelyk te genwoordig zal zijn. waartoe hU niet alleen door zijn ambt, maar ook door zUn functie van „eere-opperhoofd" van de Sioux het recht heeft. Verscheidene stammen moeten om dit congres bij te wonen meer dan tweehonderd mijl af leggen; de mannelijke bevolking tot.de kleinste zuigeling toe rUdt op paarden en muilezels, de vrouwen, de „squaws" worden op karren met vier wielen mee genomen. Bij de plechtigheid hebben de roodhuiden dit jaar een klacht te berde te brengen: zij eischen van de regee ring de „black hills" terug, die een waarde van ongeveer een milliard dol lar hebben en die naar de meening van de Indianen onrechtmatig door de re geering zfjn onteigend. De regeering be weert daarentegen dat de aanspraken van de Sioux zijn vervallen door de schadeloosstellingen van millioenen dol lars die den stammen gedurende vijftig Jaar zfjn uitbetaald. De „black hills" ga ven vroeger meermalen aanleiding tot botsingen; de Sioux vereerden deze bergen als heilig. zU meenden, dat op de toppen de „groote geest" troonde, die indringers met storm, bliksem en onweer strafte. Uit deze overweging ver meden zij de bergen en zij zagen na tuurlijk het binnendringen van de min der vreesachtige „bleekgezlchten" dub'-" bel ongaarne. En zoo betreedt de stam dus weer eens het oorlogspad tegen den „blanken man". Evenwel de metho den zfjn veranderd. Nog 37 jaar geleden werd de strUdbül niet alleen in over drachtelijken zin opgegraven; destUds verzetten de Pine-Ridge-Indianen zich onder hun aanvoerders „Little Wound" en ,.Six Feathers" tegen de blanke in dringers. die het waagden, de „black hills" te ontwijden. De naburige „ro zenhoed-Indianen" onder „Short-Buil" en „Big Foot", de Cheyennes en ten slotte „Old Sitting Bull" sloten zich bU de beweging aan. Generaal Milles zond sterke troepencontingenten, „Sitting Bull" werd gedood, en de Indianen moesten voor de blanke overmacht naar de ontoegankelijke deelen van het land terugtrekken. In het jaar 1890 kwam het daarop tot ce- eindstrijd, waarbij de Indianen wer den omsingeld en in de pan gehakt; zU hadden 300 dooden; van de troepen sneuvelden slechts 19 man. Dergelijke bloedige lessen hebben de roodhuiden wijzer gemaakt. zU zoeken hun recht tegenwoordig niet meer met geweld maar met behulp van het stembiljet, want in de kiesdistricten, waar zij in vloed bezitten dwingen zij de candida- ten. de aanspraken van de Indianen te verdedigen. DE ENGELSCHE MIJN WERKERS. EN HET COMMUNISME. Het congres der mü'nwerkersfede- ratie heeft op haar afkeuring van gis teren der communistische tactiek heden nadrukkelijk de verwerping laten vol gen van twee punten, die een groote plaats innemen in het communistische program. De conferentie heeft namelijk de op richting verworpen van een Engelsch- Russische mijnwerkerscommissie even als een motie ten gunste van de op neming der communistische partij in de Labour-party. De weigering van het congres om een Engelsch-Russische commissie op te richten. Is waarschynlyk de ernstigste slag, welke den communisten kon worden toegebracht, die zeer grooten invloed verwacht hadden van den financleelen steun, die verleden jaar door Rusland aan de stakende mUn- werkers is verleend. INTOCHT IN DE SANTé. DE GEESTIGE APOTHEKER. De leutige Parijzenaar houdt van en apprecieert variaties. Na den vermake lijken gemakkelijken uittocht van Daudet c.s. uit de Santé heeft thans een Parijsch apotheker een officieelen intocht in de Santé gehouden. De heer Rosset, aldus de naam van den apotheker, begaf zich ln een grooten met bloemen versierden auto naar het paleis van justitie en verkondigde op een groot plakkaat: „In naam der wet, een apotheker, die zich schuldig heeft gemaakt aan werken op Zondag is op weg naar de Santé". Verder zegt de Tel.: Zooals vroeger reeds door ons ge meld,' moeten de Fransche apotheken op Zondag gesloten zUn en Rosset, die zich niet aan deze bepalingen hield, werd eerst herhaaldelijk tot boeten veroordeeld en eindelijk tot ccn dag hechtenis. Nadat den held van den dag een copieus diner was aangeboden opdat hij beter de eeudaagsche ont bering kon verdragen, trok een kleine stoet van de Place de la Bastille langs de boulevards naar het paleis van justitie, waar hem door den directeur een „prière de recevoir" voor vUf uur des middags werd overhandigd. Rosset kwam echter te vroeg bU zUn een- daagsch pension enhem werd den toegang geweigerd, waaruit blijkt, dat het gemakkelijker is uit, dan in de ge vangenis te komen- Of hem zijn marte laarschap echter wat zal helpen, blUft te bezien. MISKENDE UITVINDERS. T GEHOONDE GENIE. WU hebben het den laatsten tijd snel moeten afwennen, over technische ver beteringen het hoofd te schudden. Ra dio, draadlooze fotografie en Oceaan- vluchten zün stellige bewijzen, dat. te genwoordig „niets meer onmogelijk" is. Dat het zoo ver is gekomen heeft de menschheid vooral te danken aan de omstandigheid, dat men niet alleen een profeet, maar ook een genie weer in zün land eert; daarentegen waren vroeger ontdekkers en uitvinders overgeleverd aan hoon en spot van hun medemen- schen en niet zelden zijn zij ten gronde gegaan doordat zij door hun tijdgenoo- ten niet zijn begrepen. Bekend is, dat men Galilei voor zijn leer betreffende het zonnestelsel bijna wilde verbranden, dat Darwin krank zinnig werd geacht en dat Stephensons trein als de uitvinding van een gek werd beschouwd Toen de groote natuur kundige Galvani in het jaar 1791 den door hem ontdekten electrischen stroom demonstreerde met de beroemd geworden kikkerhammetjes, v.erd zijn voordracht door een homerisch gelach van de luisteraars onmogelijk gemaakt. Men noemde hem langen tyd de „dans meester van de kikkers" en verbood hem voordrachten te houden over den thans naar hem genoemden stroom. Enkele jaren later, ln 1797, had Phi- lipp Lebon de gasverlichting uitgevon den. Een lamp, die zonder pit kon bran den? Lebon werd uitgelachen en bleef tot zün dood in 1804 het mikpunt van allerlei grappenmakers. Eerst 14 jaar later werd zün uitvinding practisch toe gepast. Byna onbekend is ook. dat Franklin met de demonstratie van zün bliksem afleider voor een vergadering van Lon- densche geleerden een lachsucces be haalde, dat menige komiek hem zou kunnen benüden. Het drukken van deze voordracht zoowel als de herhaling er van voor een andere vereeniging werd verboden. Veel gelachen ls ook om den Duit- schem geleerde Reiss te Mannheim, toen hü zijn telefoon demonstreerde. Men meende blijkbaar, dat dit wel een aardig vermaak voor kermissen was, maar dat hU er ernstige menschen liever niet mee moest lastig vallen. Eveneens fn Mannheim deze stad schünt werkelük een uitvoerig zonden- register te hebben werd ook de hout vester Freiherr von Drais, de uitvinder van een der eerste fietsen, de „draisine" uitgelachen. Ondanks zün reeds op DE ZEE ALS OLIFANTEN-BAD. Hagenbeek" Is op het oogenblik mot zijn wilde dieren-legiöenen te Schevenlngen. Wat i» du» logischer dan dat de groote Jumbo's als badgasten fungeeren, en dus nu en dan In het zeewater gaan baden? De orkest-strijkjes zullen eerlang versterkt worden met een nieuw instrument, de „swanee- sax", dat al de capaciteiten van de saxophoon en nog vele nieuwe eigenschappen heet te bezitten. Wij vreezen het ergste. (Van onzen Weenschen correspondent) Weenen, JulL De man die zich beet. In de tegenwoordige tüden ls het vaak moeilijk voor de lieden op behoorlüke wijze aan den kost te komen. Van werk- loozen-ondersteuning alleen kan men niet leven en bovendien komt slechts een klein deel van alle lieden, die geen betrekking hebben, voor deze ondersteu ning in aanmerking. Wie niet sterk is moet slim zün en wie zich geld wil ver schaffen, moet vindingrük zün. Zoo had ook een zekere Franz Resak te Praag een schitterende manier ontdekt om den anderen menschen geld uit den zak te kloppen. Hü was vroeger handelsagent geweest cn had vrü behoorlyk rond kunnen komen. Uit zün vroegere periode waren hem slechts een paar armzalige oude klceren cn drie versleten broeken overgebleven. Resak droeg met voorlief de kapotte broeken en ging daarmee huurkazernes binnen, waarin lieden woonden, die er honden op na hielden. Resak beet zich zelf in zün been moed behoort daartoe! in zün been op de plaats, waar zün broek gescheurd was. HU beet zoo flink dat het bloed te voorschUn kwam. Dan ging hü op den een of anderen hond af. dien hü treiterde. „Kscht, kscht", zcl hü en hü sloeg en trapte naar het dier. De hond ging dan doorgaans op Resaks plannen m ea reageerde giet eea verwoed geblaL Het heele huis weerklonk van het la waai. dat de hond en Resak samen maakten. De eigenaars van het dier kwamen dan toegeloopen om te zien. wat er aan de hand was. Zy troffen een man aan, die met pUnlyk verwrongen gelaat tegen een muur aan stond en die met beide handen zün been vasthield, waarvan de broekspüp Jammerlijk ge scheurd was. Deze man dreigde naar de politie te gaan en een aanklacht tegen den bezitter van den hond in te dienen. Meestal lieten de eigenaars van den hond zich er toe bewegen de zaak in der minne te schikken. Zy tastten in hun porte- monnaie en Resak kreeg enkele kleine re banknoten. Vaak moest Resak dan een schriftelyke verklaring afgeven, dat de zaak met hem geregeld was en door gaans zag deze verklaring er als volgt uit: „Ik verklaar hierbü. dat ik wegens het büten van den hond van den heer zoo en zoo een bedrag van kronen heb ontvangen en dat ik hiermede tgvreden ben. Hoogachtend, Frans Resak.". De kruik gaat zoo lang te water tot zU breekt. En ook aan Resaks bloedige bron van inkomsten kwam een eind. Een buldog beet Resak namclf: wer kelük en wel op een plaats, waar de man met zün eigen tanden niet bU kon. Hij beet Resak in zün zitvlak. EindelUk een hechte hondenbeet! Dat moest den eigenaar van den buldog meer kosten dan den bezitters der vroegere honden. Het ongeluk echter wilde, dat deze man er in liet geheel niets voor voelde Resak geld te geven. Resak had filets in zün huis te zoeken gehad, zoo meende hü. en boyendien had hij zelf den hond nü- dig gemaakt. De zaak werd voor den rechter gebracht. De doktoren van de rechtbank zagen al de andere litteekens op Resaks beenen en zü wisten zich niet te verklaren, waar die vandaan konden komen. Resaks naam werd in de kranten gedrukt en nu kwamen tallooze lieden met „verklaringen" van Resak opdagen. Zoo kwam men achter zün eigenaardige broodwinning en in plaats dat hy thans een schadevergoeding voor zijn werkelü- ken hondenbeet bekwam, mocht hy voor een jaar zün intrek in een tuchthuis nemen! 't Lieve publiek. De dieren, die in een dierentuin zijn opgesloten, hebben h^t niet altijd even goed en vaak zün zij et slachtoffer van flauwe plagerüen van de züde van het publiek. Een nülpaard in den dierentuin bij het slot Schoenbrunn te Weenen is dezer dagen büna tengevolge van een dergelyke flauwe aardigheid gestorven. Een „geestige" dame wierp het dier een parfumfleschje in den wydgeopenden muil. Waarschynlyk wilde zü te weten komen, of een nülpaard ook op parfum reageert. Het arme dier is byna gestikt, want het fleschje bleef hem in den keel steken. Een oppasser moest zün arm in den bek van het dier steken om hem uit zyn onaangenamer! toestand te bevrijden. Het had weinig gescheeld, of de oppas ser had zijn arm verloren. Een andere bezoeker van de zelfde diergaarde wierp een brandende sigaret in het huls, waar in enkele moerasyogels zün onderge bracht. Het dak vatte vlam en niet dan met groote moeite slaagde men er in het huur te blusschen. De zeehonden in den zelfden dierentuin worden steeds door de lieve jeugd met steenen gebombardeerd. De kinderen vinden namelyk, dat de zee honden te lui en te traag zün en willen gaarne hun zwemkunsten aanschouwen. Doch wat bereiken zy thans? Dat de dieren engst voor de menschen hebben en zich voortdurend achter hun kleine rotsen verb'orgen üouden! Champagne in de leeuwenkooi. Te Boedapest speelde zich een grieze lige geschiedenis in een leeuwenkooi af. Een kunsthandelaar. Jozef Laudon ge- hecten, had met den leeuwentemmer La- bero een weddenschap aangegaan, dat zü samen in den leeuwenkool van een circus een flesch champagne zouden drinken. Toen Laudon nu trachtte eerst de leeuwen door de tralies te streelen, sprong een dezer dieren woedend over eind en sloeg met zijn klauwen naar den kunsthandelaar. Laudons arm werd ver- schrikkeiyk toegetakeld en men moest den man onmiddeliyk verbinden. On danks het reit, dat de man vreeselyke pUnen leed, wilde men de weddenschap toch tot het einde toe doorvoeren. La- bero en Laudon" gingen de kooi van de thans zeer opgewonden leeuwen binnen en zU dronken de flesch champagne hier werkeiyk. Per auto werd Laudon daarna naai; een ziekenhuis gebracht, Jeugdigen leeftyd gebleken belangstelling voor techniek werd hU houtvester, om dat het beroep van „technicus" toen voor menschen van stand nog niet ge past werd geacht. Zonder technische opleiding bleef Drais een geniale dilet tant, wiens in 1817 gedane uitvinding een „wonderiyk bedenksel" werd ge noemd. waarop verder geen acht werd geslagen. In groote armoede, bUna krankzinnig van ontbering stierf dit miskende genie. In Maart 1878 demonstreerde de inge nieur Monzel voor een voltallige verga dering van de academie francaise de fo nograaf van Edison. Nog waren ce eer ste geluiden niet weggestorven, of een homerisch gelach weerklonk en de voorzitter riep den verbaasden ingenieur toe: „U moest u schamen, onze verga dering door een buikspreker te laten bespotten". Thans, in de eeuw van de Oceaan- vluchten en het yzer. doet de Berlyn— sche patentgeschiedenis, die zich om streeks 1890 heeft afgespeeld, vermake lijk en leerzaam aan. Het octrooibureau heeft toen een uitvinder, die een oc trooi-aanvrage voor een vliegtuig met draagvlakken cn motor indiende, lako- niek ten antwoord gegeven: „Een vlieg toestel, zwaarder dan de lucht, is een technische onmogelijkheid en op tech nisch onmogeiyke uitvindingen kunnen geen patenten gegeven worden!" Op een vergadering van ingenieurs te Kiel omstreeks 1900 was het ook, dat een bejaard, zeer bewegelyk heer de al- gemeene aandacht dermate trok. dat de voorzitter op verscheidene vragen het wonderlijke antwoord moest geven: „Dat is een ongevaarlijke gek. die er wegens zijn ouden adel niet uitgegooid kan worden. Hij verbeeldt zich. het pro bleem van het vliegen te hebben opge lost, en hU zoekt nu hulp. om een lucht schip volgens zijn gegevens te kunnen bouwen. Een ongeneeslüke gek. deze oude heer. maar voor het overige niet gevaarlijk. Graaf Zeppelin heet hy!" Het tegenwoordige geslacht schynt uit de fouten vsyi het verleden te heb ben geleerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. VOL ZIJN, darmpijnen, steek in de zijde, benauwde borst, hartkloppingen, worden door het natuurlijke „Franz- Josef'-bitterwater weggenomen en de bloedaandrang naar hersenen, oogen, lengen of hart verminderd. Attesten van geneesheeren maken meldingen van bepaald verrassende resultaten, die met het „Franz-Josef'swater bij menschen die een zittend leven leiden, worden bereikt. Overal verkrijgbaar. .r ar>T- LUCHTVAART SUCCES VAN FOKKER IN AMERIKA. EEN DER VAARDIGSTE MANNEN IN ZIJN VAK. De correspondent van de N. R. Ct. to New-York schryft: Na het vele succes dat onze landge noot A. H. G. Fokker gedurende den laatsten tyd heeft geoogst, volgt thans het bericht dat Fokker voor den Ame- rikaanschen leger-vliegdienst een groot „bombing-plane" afgebouwd heeft. Zooals gewoonlyk het geval ls, wordt ook hier met de grootste geheim zinnigheid gewerkt, maar het plan is per slot toch uitgelekt en neg wel ln alle onderdeelen. Dit oorlogs-vliegtuig werd door Fok ker ontworpen en wel volgens het prin cipe van de „America" het vliegtuig waarin de zeeofficier Byrd en de zynen den tocht over den Atlantischen Oceaan maakten. Fokker heeft reeds vele vlieg tuigen voor den Amerikaanschen regee- ringsdienst gemaakt. Deze waren vrijwel allen drie-motor-transport-machines, bestemd voor acht passagiers en twee piloten. Ook zyn er ettelyke Fokker vliegtuigen in gebruik by den regee- ringspostdienst. Ongetwyfeld is het aan het succes met deze machines toe te schryven, dat Fokker de opdracht ont ving voor de nieuwe oorlogs-vliegma- chine. Fokker's Amerikaansche maatschappU de Atlantic Aircraft Corporation ge naamd, wier fabrieken gelegen zyn in Teterboro in New Jersey is nu haast even bekend geworden als Fokker zelf. Het is in Teterboro dat op 't oogenblik aan het regeerings-oorlogsvliegtuig wordt gewerkt. Even als de „America" is het één vlak maar het heeft twee motoren, terwijl Byrd's machine er drie had. Het heeft een vlucht van tweemaal negen tig, voet wat noodzakelyk was vanwege de zwaarte der machine. Met recht mag men zeggen, dat Fok ker zich een plaats heeft gemaakt in de Amerikaansche maatschappij. Men kon niet anders dan met het grootste ontzag en eerbied over hem spreken. De vele verslaggevers die gedurende de laatste maanden vrijwel him tenten hadden op geslagen op Curtiss Field en het Roose velt Field spraken steeds met de op rechtste bewondering over den kloeken „Dutchman" die tot op het oogenblik, dat Byrd vertrok, in een oud pakje en met vuile vlieghelm steeds in de loods bezig was en drukker bezig was dan ieder ander. Men spreekt over hem als een van de vaardigste mannen in zUn vak en er was groote voldoening toen bekend werd dat Fokker besloten had, Amerikaansch staatsburger te worden. Hoe groot Fokker's succes is blükt wanneer men nagaat dat de meest be kende tochten werden ondernomen in Fokker-machines. Daar was de Josephi ne Ford waarin commandant Byrd ver leden jaar den tocht over de Noordpool ondernam en de „Aerica" waarmee hy in het begin van deze maand over den Oceaan naar Europa vloog. Vervolgens de -machines waarmee de officieren Macready en Kelly hun non-stop- vlucht van San Diego (C ilifornïë) naar New York maakten. Dan de machine waarin de officieren Maitland en Hegenberger van Californië naar Hawai vlogen. Geen wonder dat hU door ieder, maar ook door zyn maatschappU hoog wordt ge schat. Hoe hoog? Die appreciatie heeft vry concrete vormen aangenomen. De Atlantic Aircraft Company heeft A. H. G. Fokker's leven voor twee millioen dollar yerzekerdi

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 14