HAARLEM'S DAGBLAD IN HET LAND VAN ACHMED ZOGOE. "UÜENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS DINSDAG 2 AUG. 1927 DERDE BLAD De Albaneesche Volksaard. TIRANA. De plenaire zitting der drie-mogend hedenconferentie op aanstaanden Donderdag bepaald. Geen hoop meer. Critiek van Lloyd George op Bridgeman. De intergcallieerde con trole-commissie en Weenen'c zonder linge gemeente-politie. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Dus definitief is de plenaire zitting der 3-mogendheden-vlootconferentie op aanstaanden Donderdag bepaald. Men is in deskundige kringen de meening toegedaan dat het thans alleen nog maar de vraag is, hoe maken wij er zoo tactisch mogelijk een eind aan. Want het is zoo goed als zeker dat de confe rentie dezen Donderdag niet zal over leven. De laatste hoop was op Japan geves tigd. Er gingen namelijk geruchten dat de delegatie van het land met com promis voorstellen kon komen, om te trachten de ergste geschillen uit den weg te ruimen. Een bespreking tus- schen Saito en Bridgeman heeft echter niet het minste resultaat gehad. Boven dien is het Amerikaansche antwoord reeds opgesteld en ter goedkeuring naar Washington gezonden. 't Blijkt dus ten duidelijkste dat uit stel tot Donderdag niet werd gege venom nog een oplossing te vinden. 't Lot der 3-mogendheden-conferentie is reeds beslist. Lloyd George heeft in een rede op een zomerconferentie in Cambridge ge zegd dat de eerste Lord der Admiraliteit Bridgeman niet de man was voor de vlootconferentie. Hij heeft volgens Lloyd George niet begrepen waar het om ging. Bovendien duurde het te lang voor Bridgeman een zaak „beet" had. Met andere woorden: bij was volgens Lloyd George te langzaam van begrip. Dit zijn niét direct complimenten. Trouwens het is over het algemeen wel duidelijk aan het licht gekomen dat de wereld en de V. S. incluis, nog niet rijp is voor Coolodge's nobele be doelingen. F. A. Weenen's gemeente politie. De Intergeal- lieerde commissie bemoeit zich er mee. Voorts doen thans geruchten de ron de. dat in een vertrouwelijke bijeen komst van Oostenryksche industrieelen en industrieele organisaties besloten is tot oprichting van een onafhankelijke burgerwacht ter sterkte van 10.000 man, waarvan de industrieelen en de indus trieele organisaties de kosten zullen dra gen. De Fransch-Duitsche onderhandelingen. De Vorwarts constateert met „op rechte bezorgdheid" dat ondanks her haalde officieuse verzekeringen over een ophanden overeenkomst, de econo mische onderhandelingen met Frank rijk nog steeds sleepende blijven. Naar verluidt is er nu weer een kink in den kabel gekomen, doordat Frankrijk wei gert Duitschland naar eigen goeddun ken consuls in Elzas-Lotharingen te laten benoemen. Bovendien verzet het zich tegen toekenning van meestbegun- stiging voor den invoer van Duitsche waren in Fransch Marokko. De Vorwarts begrijpt dat de Duitsche delegatie tracht de volledige gelijkstel ling van Duitschland met andere lan den in Frankrijk en zijn koloniën te verkrijgen. Maar dat is een kwestie die pas bij ondehandelingen over een defi nitief handelsverdrag aan de orde komt. De huidige besprekingen beoogen slechts een overgangsregeling en het is hoogst gewenscht, die zoo spoedig mo gelijk onder dak te brengen, opdat de Duitsche nijverheid eindelijk weer ge legenheid krijge haar producten naar Frankrijk uit te voeren. Zaken, die van hoe groot belang ook, in een overgangs regeling niet thuis hooren, kan men thans laten rusten. KORT EN BONDIG. In een arbeiderstehuis in Moskou waar onlangs na het avondeten 20 per sonen ziek werden en vergiftigings verschijnselen vertoonden, zijn thans opnieuw 196 personen ziek geworden. Er wordt een onderzoek ingesteld. De „hoofdstad" telt driemaal zooveel inwoners als destijds Cettinje, de resi stentie van Koning Nicolaas van Mon tenegro, namelijk twaalfduizend. Zij be- etaat uit een bazar met scheefgedruktc huizen met breede daken, die alleen een sousterrain hebben, en die aan de zijde van de kronkelige straatjes openstaan, zoodat men ze met één enkelen blik op hart en nieren kan onderzoeken. Hui zen van twee verdiepingen noemt men hier reeds wolkenkrabbers. Van de steenachtige straatjes uit ziet men meestal niet meer dan de toppen der huizen, wijl leder landhuis, al is het nog zoo bescheiden, door een meer dan manshoogen, okergelen muur is om ringd. De ramen, die van houten hek werk zUn voorzien, verraden nog aan menig huis, dat de Islam hier nog zijn scepter zwaait. Inderdaad ontbreekt het niet aan schilderachtige moskeeën; Ti rana daarentegen bezit alleen een kleine Grieksch-Katholieke kerk. Men moet bedenken dat wij hier te doen hebben met de herleving van een oud. veerkrachtig volk. dat onverdiend getroffen werd door een eeuwenlange onderdrukking door de Turken. Tegen woordig bespeurt men de eerste vlagen van Europeeschen geest, Westersche ze den en onzedelijkheid, gebruiken en misbruiken komen te voorschijn, die niet terstond begrepen en onderschei den kunnen worden. Dergelijke ver schijnselen deden zich twintig jaar ge leden ook voor in andere Balkanlanden. Is het dan werkelijk zoo buitengewoon komisch, dat de robuste politiemannen in de straten witte katoenen handschoe nen dragen of wanneer de soldaten te groote schoenen hebben, of wanneer de opperbevelhebber van het microscopi sche leger op een schimmel rijdt, om al dus, naar het heet. Bonaparte na te apen? Over dat alles zou men gerech tigd zijn te spotten, Indien men daar naast de voortreffelijke eigenschappen van het volk en de poëtische schoonheid van het prachtige land recht deed we dervaren. Waar vindt men een vriend- schappelijker, stiller wijze van onder ling verkeer, waarbii ieder luidruchtig en grof woord is uitgeschakeld als hier te lande? Wie het volk in zijn weldadige onbe kommerdheid wil leeren kennen en de nog vrij algemeen gedragen kleeder drachten wil bestudeeren, behoeft maar door den bazar te slenteren of op het ruime marktplein Inspectie te houden. De mannen zijn meest- krachtige, brui ne gestalten in met zwarte franje ge tooide, wonderlijke geconstrueerde man teltjes, die zij ter herinnering aan den nationalen held Scanderbeg altijd dra gen en met ruime, grof-wollen broeken, die echter zoo laag zitten, dat het ge vaar van verliezen voor ons, met bre tels bespannen West-Europeanen, tot een benauwende obsessie groeit. Tus- schen jasje en broek is een breede strook wit hemd zichtbaar. De voeten steken in bruine wollen sokken en spit se opanken; op het hoofd staat een witte fez, die bij verschillende Albanee- zen verschillend van vorm is. Het dragen van wapenen Is een schier heilig gebruik en ongaarne hebben de burgers zich de laatste jaren aan een zekere beperking in dit opzicht, die uit begrijpelijke overwegingen door de overheid werd voorgeschreven, onder worpen. Toch ziet men nog herhaalde lijk een paar revolverschachten uit de roode centuur te voorschijn komen. De vrouwen zijn voor het grootste deel nog gesluierd, d.w.z. zij trekken een zwarten dunnen mantel dien zij thuis dragen, over het hoofd. Europeesch gekleede meisjes en vrouwen ziet men ook wel, maar ook zij dragen ondoorzichtige sluiers en hebben daardoor niet weinig te lijden van de ontzettende hitte. Ach- med Zogoe heeft het nog niet aange durfd, zijn grooteren collega te Angora na te doen en langs wettelijken weg een einde te maken aan deze, onzen tijd onwaardige foltering. Wie in Tirana niet door de boven glooiende heuvels vroegtijdig opkomende zon uit den slaap wordt gewekt, gelijk het mij in mijn kamer met breede ra men van een gastvrijen Albaneeschen vriend geregeld overkwam, wordt wak ker door de fanfares van de voor oefe ningen uittrekkende soldaten. De ochtend in Tirana wordt geken merkt doorversche broodjes en sol daten! Albanië wil zich een kléin leger verschaffen en heeft een algemeenen dienstplicht van zes maanden ingevoerd, wat de jonge kerels, naar het schijnt, in het geheel niet ontstemt; iedere Alba nees is tenslotte uit traditie en neiging een soldaat en voor niets bestaat in dit land meer belangstelling dan voor het oorlogsbedrijf en voor vuurwapenen. Eens per week is het marktdag en veel Albaneezen staan en hurken dan in de omgeving van het Marktplein; gei ten, kippen, eieren, groente en kaas wor den te koop aangeboden. Als moreel me- netekel wordt nu en dan op den markt dag een spitsboef op het Marktplein op gehangen. De executie wordt in den vroe gen ochtend voltrokken, het lijk blijft echter tot den middag hangen. De ver oordeelde, wiens executie ik bijwoonde, die 'n achtvoudigen moord op zijn gewe ten had, heeft zich kalm in zijn onaf wendbaar lot geschikt. Toen heb vonnis voltrokken zou worden, werd hem eerst een lang wit hemd zonder mouwen aan getrokken, men zette hem op een trapje, den strop ora den hals, waarna een gen darme het contact met de aarde verbrak. Om den dood nog te bespoedigen slinger de een ruige Zigeuner zich, een kat gelijk om het stuiptrekkende lichaam. Vervol gens bevestigde een onderofficier het met groote letters op karton geschilderde zondenregister van den gevonniste op het onschuldig, witte hemd. Men vertelt, dat de galg een zeer effectief afschrikwek kend middel is voor Albaneezen, die het pad der deugd hebben verlaten; de dood door den kogel boezemt hen lang niet zooveel eerbied in. De statistiek van de misdrijven vertoont voor het overige een dalende lijn. In het bijzonder zijn de moorden uit bloedwraak tegenwoordig niet meer zoo talrijk als vroeger, wijl het volk allengs meer vertrouwen krijgt in de rechtbanken en omdat de geheelc familie van een moordenaar volgens be schikking van de overheid ten spoedigste wordt geïnterneerd in een provincie, die zoo ver mogelijk is verwijderd van de plaats waar de moord heeft plaats ge had. Snel en volkomen is echter het oer oude recht van de bloedwraak, in het bij zonder bij het in stammen en groepen levende volk van Noord-Albanië niet uit te roeien. Er bestaan veeten, die datee ren van meer dan 200 jaar geleden en er zijn lieden, die zich tientallen jaren ach tereen niet buiten hun hermetisch geslo ten huizen wagen en de bewerking vam hun land aan derden overlaten. Een Al- baees vertelde mij dat hij vijf jaren lang aan niets anders heeft gedacht, dan aan het wreken van zijn vermoorden broer, wat hem tenslotte ook gelukte. De oor zaken van dergelijke veeten zijn dikwijls van zeer onbelangryken aard; dikwijls zijn het kleine overtredingen of beleedi- gingen, die door de andere partij onmid dellijk met den kogel worden vereffend, waarmede het signaal voor wederkeeri- ge vernietiging van de families is gege ven. Tirana heeft een sierlijk parlements gebouw, dat oorspronkelijk als officiers- casino heeft dienst gedaan, doch later voor zijn tegenwoordige bestemming is geschikt, gemaakt. De Kamer was bijeen en ik kon van nabU het parlementaire werk van de veertig meestal met zwarte fez getooide afgevaardigden gadeslaan. Zij zitten aan smalle, korte rijen tafels, gelijk de scholieren .van een teekencur sus. Vooraan in een soort nis troont ach ter een verhoogd lessenaartje de voor zitter; naast hem zitten twee secreta rissen en eenige stenografen over hun dossiers gebogen. De ministers zitten in een hoek aan dwars geplaatste, met stuk ken beladen tafels. Aan de muren zijn kleine loges en de zaal heeft aan den achterkant ook een publieke tribun?. Een van de loges is met rood fluweel gestof feerd, zooals in de schouwburgen in Ita lië; het valt niet moeilijk, te raden, dat deze voor den president is bestemd, die echter alleen' bij de openingszitting van de Kamer tegenwoordig is. De zonder uitzondering Europeesch gekleede Ka merleden leggen zichzelf de kwelling op. gedurende de vergaderingen niet te roo- ken Sedert twee jaar geleden In het parle ment een aanslag op Achmed Zofoe werd gepleegd, wordt het dragen van wapenen China is een land van oude cultuur, waar steeds eerbied heerscht voor wat de eeuwen hebben overgelaten. Ook dat schijnt anders te worden. Een van de reuzensoiifanten van de Ming Tombe te Nanking wordt bijv. gebruikt voor pro= paganda der Kwoemintang in het hoogerhuis niet graag meer ge zien; voor het overige maken de volks vertegenwoordigers een ln het algemeen vreedzamen indruk; zij maken tenslotte deel uit van een en dezelfde party, na- tuurlyk die van Achmed Zogoe. De ver- geiyklng met Italië dringt zich onwille keurig op. Vermeldenswaard is het nog, dat de eenige versiering van de aula be staat uit twee portretten van den Presi dent en een van den ouden Scanderbeg. Op het gebouw, dat door soldaten wordt omringt, wappert de roode vlag met den zwarten dubbelen adelaar. Tirana is in naam ce hoofdstad, maar alles is nog in wording. Ten deele is de schuld van deze onvolmaaktheid het feit, dat tot voor korten tijd nog niet vast stond, of toch niet Durazzo als zetel van de regeering zou worden uitverkoren. In derdaad hebben de Italianen en de En- geischen nog niet kunnen besluiten, hun gezantschappen van het kuststadje naar hier te verplaatsen. Ook de openbare in stellingen zijn nog niet definitief en vooral waardig ondergebracht; de Presi dent zelf, die in Skoetari en Durazzo bc- hooriyke woningen bezit, stelt zich in Tirana met een bescheiden huisje tevre den. Alles heeft het wel gemoedelyke, maar op den duur onverdragelyke ka rakter van het voorloopige. De ambtely- ke vertrekken zijn ware vliegennesten, waar de hitte de ademhaling moeiiyk maakt. Wat aan comfort ontbreekt, ver vangen degenen, die er aanwezig zijn door groote beleefdheid en matelooze vrygevigheid met koffie en sigaretten. Pijp en sigaar zijn onbekend; de Alba neesche sigaretten, die in modern inge richte fabrieken in het land worden ver vaardigd, behooren tot het beste, dat men op dit gebied in Europa te genieten krygt. De byzonder kostelijke koffie, kan men niet genoeg prijzen. In de ministe ries vindt men dikwyis zeer bekwame én intelligente ambtenaren. Een inspecteur- generaal verraste ik o.a. by het schrij ven van lyrische gedichten. Deze men- schen spreken met bewonderenswaardige vlotheid drie of vier Europeesche talen, ook wanneer zy nooit over de grenzen van hun kleine land zijn geweest, zy leerden blijkbaar veel van de bezettings troepen, Fransclie, Italiaansche en Oos tenryksche, die gedurende en na den oorlog in Albanië kostbare gastvoorstel- lingen hebben gegeven. Deze talenkennis blyft echter vrywel beperkt tot 't Chris- telyke deel van de bevolking; de Muzel mannen zyn ook in dit opzicht achterly- ke burgers. De vrouwen kennen elkaar op straat, ondanks haar vermomming en zy biyven altijd nog even staan eer zy van elkaar gaan. Maar vrouwenfiguren geven het stadsbeeld slechts zelden kleur en leven: zij moeten meestal op het huis passen of in den tuin werken. Alleen gedurende de vier dagen van het Beiranfeest mogen de beklagenswaardige dames zich dag en nacht ongehinderd op straat be\vegen, korte autotochtjes ondernemen en voor de koffiehuizen gadslaan, dat de mannen ys of limonade genieten. Men stelde my gerust, dat de door het openbare leven zoo smadelyk ultgeslotenen haar lot ge willig dragen en zonder jaloerschheid haar christeiyke sexegenooten gadeslaan. Er bestaan in Albanië bygevolg geen vrouwenvereenigingen en geen huishoud schoolopleiding. Zelfs geen bakvisschen. DE RAMP OP HET MICHIGAN-MEER. EEN MILLIONNAIR-REDDER. Het blijkt thans, dat by de ramp van het pleziervaartuig „Favorite" op het Michiganmeer, waarby 27 menschen zyn omgekomen, onschatbare reddings diensten zyn bewezen door den beken den millonnair-zeiler William Hofnauer. Hy zag van zijn jacht uit de verte het kapsyzen der „Favorite" en ge.astte on middellijk zijn kapitein, daarheen te sturen. Inderdaad lag het jacht een oogenblik later langszy de gekantelde boot, Hofnauer zelf sprong over op de „Favorite", die reeds begon vast te zui gen in de modder. Hy vond gillende vrouwen en kinderen, van wie velen hulpeloos ronddreven, nog steeds krü- tend: „Red mijn kind!" of „Help moe der toch!" Tal van menschen wilden zich niet laten redden aleer hun naaste verwanten gered waren. Het gelukte mr. Hofnauer, zyn be manning en eenige kalmeren onder de passagiers der „Favorite", ongeveer vyftig personen op het jacht over te brengen, dat zóó diep kwam te liggen, 'at de overlevenden van de eerste ramp vreesden voor een tweede. Met de hulp van een jongen priester, een der geredden, wist Hofnauer de menschen eindelyk weer tot kalmte te brengen. Hofnauer uitte zich achteraf met bit terheid over het feit, dat in de drie kwartier, dat zyn jacht naast de ver ongelukte boot lag geen ander schip hulp kwam bieden. SOVJET-METHODEN. Zooals vroeger naar Siberië De sovjet-regeering heeft 157 bis schoppen van de Russische Kerk ver bannen. Een gedeelte der prelaten is verbannen naar ver afgelegen plaat sen, naar het barre Noorden of de woestynen van Midden-Azië. Sommigen zyn naar de beruchte concentratie kampen van de Solowjetsky-eilanden e.d. gedeporteerd, het graf van duizen den en duizenden Russische bannelin gen. De verbannen bisschoppen (onder hen bevinden zich ook metropolieten) mogen geen' godsdienstoefeningen lei den; het is hun verboden het dorp waarheen zy verbannen zyn, te verla ten; zy zyn verplicht op de door de politie aangewezen dagen naar het politiebureau te komen om zich te la ten registreeren. Al hun brieven worden door de G. P. O.E. gecensureerd. Sommige bisschop pen zyn verbannen voor den tijd van drie jaar, anderen echter voor onbe- paalden tyd (tot deze laatste groep be hooren o.a. de metropolieten Kirill, Ar- seniej, Nikandr e.a.). De bisschoppen, die in de concentratiekampen opgeslo ten zyn, worden gedwongen werk te verrichten, dat hen in de oogen van de overige gevangenen moet vernederen (twee bisschoppen zyn tot nachtwakers aangesteld, twee andere bisschoppen moeten het vak van kok leeren enz.). De verbannen bisschoppen krygen. evenals alle andere gedeporteerden, van den sovjet-staat 36 roebel per maand, Ook dit belachelyk bedrag wordt meestal onregelmatig uitbetaald; de bannelingen moeten vaak maanden lang wachten op de betaling van de toelage. De deportatie vindt plaats alleen krachtens een besluit van de admini stratie; het is dus geen straf, opgelegd door een rechtbank. Alle bisschoppen, zoowel de verbannenen als zy die reeds lange maanden in de gevangenis zuch ten, worden er van beschuldigd, trouwe aanhangers van de Orthodoxe Kerk te zijn en de schismatici (de z.g. „obnuw- Ijentsy", d.w.z. „herniewers") te bestry- den. De kerk heeft een lyst van de na men der verbannen en gearresteerde bisschoppen gepubliceerd, waarin tevens vermeld staat, waarheen elk hunner verbannen is of in welken kerker hy zucht. De Weensche avondbladen melden, dat de Gezantenraad zich op verzoek der intergeallieerde controlecommissie bezig heeft gehouden met de kwestie der oprichting van de nieuwe Ween sche gemeentepolitie en aan de bonds- regeering opdracht heeft gegeven, de nieuwe organisatie te ontbinden. Te Weenen gelooft men echter niet, dat de Gezantenraad zich reeds met deze aangelegenheid heeft bezig gehou den; wèl echter wordt het juist geacht, dat de gezanten van Frankryk, Enge land en Italië stappen ter zake hebben ondernomen by de intergeallieerde com missie te Parys, die onder voorzitter schap van maarschalk Foch staat. Tus- schen bondskanselier Seipel en den so- ciaal-democratischen burgemeester van Weenen, Seitz, zullen nieuwe besprekin gen plaats vinden. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op artikel 123 van het Vredes verdrag van St. Germain, dat als volgt luidt: Het aantal gendarmes, douanebeamb ten, boschwachters, districts- en ge meentepolitiebeambten of anderszins mag niet het aantal dergenen overtref fen, die in 1913 deze functies vervulden en op het oogenblik in het gebied der Oostenryksche republiek, zooals dit door het onderhavig verdrag is vastgesteld, dienst doen. Het aantal deze beambten mag voortaan slechts in overeenstem ming met den bevolkingsaanwas in het district of de gemeente, waar zy dienst doen, worden vermeerderd. Deze be ambten, evenals de spoorwegbeambten, mogen niet geconcentreerd worden voor het deelnemen aan militaire oefenin gen". Het Iersche Dail heeft de uitkeering goedgekeurd van een bedrag van 20.000 pd. str. als schadeloosstelling aan de weduwe van 0' Higgins. den vermoor den minister van justitie. Professor Maladra, de directeur van het observatorium op den Vesuvius, is van meening, dat de vulkaan binnen enkele dagen zyn normale werking zal hebben hervat. De uitbarsting vermin dert thans reeds in kracht. Perzische regeeringsambtenaren heb ben te Abadan by de Perzische Golf een auto van den geneeskundigen dienst vernield als protest tegen het tusschenbeide komen van den Euro peeschen medischen staf van de Ang lo-Persian by de ernstige cholera- epidemie, die in de inlandschc neder zetting is uitgebroken. De Italiaansche politie-autoriteiten ondervinden groote moeilykheden by haar optreden tegen de huiseigenaren, die zich verzetten tegen het onlangs uitgevaardigde decreet omtrent de ver laging der huren. Gedurende de laatste dagen zyn weer verscheidene huis eigenaren te Tury'n, Triëst en Parma voor langen duur „consigno" ver bannen. Dc drie bekende Franacbo clowns, les Fratcllini, zullen dezer dagen naar Nederland komen. In „Carré" te Amsterdam zullen zy debutecren. V. 1. n. r. Albert. Francois en Paolo Tot zelfs in dé treinen worden thans de nieuwste mode snufjes gelanceerd. In een Engelsche Pullmanscar bijv. die op weg naar de wedrennen was, paradeerden een aantal manne quins om de passagiers de toiletjes te laten zien die ze straks op de hanr zonden „pousseeren".

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10