BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG ATir. 1077 De Geneefsche misère. De stroohalm der laatste hoop. Een Japansch be middelingsvoorstel. Van groote betee- teekenis. De stemming in Amerika. Borodin door Feng Joe-Sjiang vastgehou den. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Ondanks het schier onverzettelijke pessimisme dat de laatste dagen zich van leder in Genève had meester ge maakt is te elfder ure een straal van hoop tot de duisternis doorgedronggn. De gedelegeerden hebben voortdurend onderling besprekingen gehouden. Voor al schijnt de vraag of verlengd uitstel van executie. die men heden al ver wachtte, toch nog redding zou kunnen brengen, de gemoederen te hebben be- eig gehouden. Doch van grooter belang is het dat achteraf blijkt, dat de Japansche dele gatie tóch nog een voorstel heeft inge diend dat de débacle op de lange baan zou vermogen te schuiven. Gisteren nog Italianen zijn zeer terneer geslagen Het is eigenlijk een afschuwelijke toestand. Beslist de gouverneur dat het doodvonnis voor een moord zeven jaar geleden bedreven terecht geveld was en er geen aan leiding bestaat voor gratie, dan zui len de beide mannen hun hongersta king voortzetten. Doch dan grijpen de vangenisautorlteiten in en worden zij kunstmatig d.w.z. met dwang, gevoed. Dat dient dan c-m hen in het leven te houden en weer op krachten te brengen voor de terechtstelling op 10 Augustus. Komt daarentegen de gratie af dan heffen de beide veroordeelden uit eigen beweging de hongerstaking op. Maar zooals wij schreven de beide werd dit gerucht met stelligheid tegen gesproken. Er schijnt dan ook door de betrokken delegaties de grootste ge heimhouding betracht te zijn. De inhoud van het Japansche voor stel. dat de stroohalm is waaraan de pu blieke Geneefsche opinie zich vast klampt, komt neer op een stopzetting van eiken verderen aanbouw behalve van schepen, waarvoor reeds contracten zijn gesloten. Of, als tegenhanger, vast te stellen als maximum, de schepen van Engeland met 8-inchkanonnen. Het zou dan aan de andere mogendheden kun ne nworden overgelaten of zU al dan niet willen bijbouwen met inbegrip natuur lijk van de overeenkomst, elkaar in te lichten omtrent bouwplannen. Kenne lijk heeft dit Japansche voorstel ten doel het tijdsbestek tot de Washington- sche conferentie van 1931 te overbrug gen. Men fcogrljpe goed, dat mocht dit Japansche voorstel aangenomen wor den en de kans daartoe is n i e t groot Coolidge's doel aan de ontwapenings conferentie in geenendeele is bereikt. Toch zou deze bemiddeling al is zy van het tweede plan, van groot gewicht zijn. daar een resultaatloos uit elkan der gaan niet bevorderlijk zou zijn voor de goede verhouding tusschen Amerika en Engeland. Men wacht in spanning den avond van dezen dag af. P. A. Het emotioneele Japansche voorstel Het Japansche voorstel heeft de hoop doen herleven, dat de conferentie te Geneve ten slotte toch nog tot ecnig resultaat zal leiden. Dagelijks hebben besprekingen plaats tusschbn minister Kellogg en den Engelschen gezant, waarbij pogingen worden gedaan om de mogelijkheid' tot een overeenkomst te openen. Het blijkt, dat van Ameri- kaansche zijde algemeen wordt toege geven, dat in de eerstvolgende vier jaar de algemeene maritieme en po litieke toestand zoodanig gewijzigd kan zijn. dat daardoor de huidige hinder palen wat betreft de kruisers wegge nomen zullen zijn. Een tijdelijke over eenkomst zal daarom alles vóór heb ben, met één voorbehoud echter, wanneer den Vereenigden Staten ge vraagd wordt, hun bouwprogram voor de eerstvolgende vier jaar aan te pas sen aan de Engelsche reeds bestaande bouwplannen, van Amerlkaansche zijde verwacht zal worden, dat tot dit Engelsche vlootpragram slechts de schepen voor den aanbouw waarvan reeds machtiging is verkregen doch waarvoor de gelden nog niet beschik baar zijn, uitgesloten zullen blijven. De kwestie is evenwel, nog steeds in be spreking en de details zijn op het oogenblik minder belangrijk dan het feit, dat de Amerikaansche regeering gunstig gestemd schijnt te zijn ten aan zien van het algemeene Japansche plan. De inmenging van den Senaat bij on derhandelingen over verdragen tusschen de V. S. en andere mogendheden blijft echter nog steeds een moeilijkheid. Een overeenkomst op de basis zooals door Japan wordt voorgesteld zou naar de meening van de regeering verstan dig kunnen zijn, doch zou niettemin door den tegenstand van den Senaat op niets kunnen ultloopen. Borodin gijzelaar. Uit Loyang wordt geseind aan de Tel., dat Feng Joe-sjiang Borodin als gijzelaar vasthoudt. Eenige bloedver wanten van Feng, die hem verleden jaar bij zijn bezoek aan Moskou verge zelden. worden daar feitelijk gevangen gehouden en de „Christen-generaal" heeft langen tijd zijn gelegenheid afge wacht om een vooraanstaand bolsje wiek als tegengijzclaar voor hun veilig heid in handen te krijgen. Sacco en Vanzetti. Wanhoop nabij Uit New ¥ork werd gemeld, dat Sacco en Vanzetti, de belde terdood- veroordcelde Italianen, nog voortgin gen met hun hongerstaking. Zij zUn beiden zeer zwak en de gevangenis autoriteiten overwegen of zU bU de voe ding van de beide patiënten tot dwang middelen hun toevlucht zullen nemen. Maar zU wachten nog af, daar heden Woensdag, de beslissing wordt tege- moetgezien over het lot van de belde terdoodveroordeelden. Men houdt het ei-voor, dat de gouverneur van den staat Massachusetts, Fuller, dan de resul taten zal bekendmaken van het onder zoek. De beide gevangenen zijn zeer terneergeslagen en gedrukt; zij hebben de hoop op de herkrijging van hun vrU- heid laten varen- en hopen niet meer. Dezer dagen werd door een Sacco- Vanzettl-commissle te New York een brief gepubliceerd van Sacco, waarin deze, op den raad van zijn vrienden „om toch niet te wanhopen" antwoordt dat dit maar „blind optimisme en onzin" is. Slechts internationale pro testen zouden hem en Vanzetti kunnen redden. Maandag heeft te New York (stad) een groote volksvergadering plaats ge vonden. Een der sprekers verklaarde dat Fullir, die over het lot van de beide Italianen moet beslissen onbetrouwbaar is. Een andpre spreker betoogde dat Sacco en Vanzetti zouden sterven „ten zij de arbeiders tu: .ehcn'-eide kwa men". Anti-Eneelsch artikel in de Washington Post. Tee Washington is een zekere mate van sensatie veroorzaakt door de pu blicatie van een anti-Engelsch artikel in de „Washington Post" waarbij de kwestie der oorlogsschulden en de maritieme tegenstellingen met elkaar in verband worden gebracht. Het blad verklaart, dat Groot- Brittannië, onmiddellijk na de onder- teeekening der maritieme ontwape ningsconventie van Washington van i.922 en na het tot stand komen der Amerikaansch-Engelsche schuldenrege ling, begonnen is met den bouw van achttien kruisers van 10.000 ton, wel ker kosten 400 millioen dollar bedra gen. Het is niet bekend, of er verband be staat tusschen dit artikel en het bezoek, dat de Engelsche gezant bij den Amerikaanschen minister van Buitenlandschc Zaken, Kellogg heeft gebracht. Men legt er te Washington evenwel den nadruk op, dat bedoeld artikel niet in overeenstemming is met de opvat tingen te officieeier plaatse, waar men de publicatie van soortgelijke sensatie- wekkende artikelen betreurt. KORT EN BONDIG. In de gevangenis te Dorchester (staat Oklahoma V.S.) zU'n drie strafgevan- genen overleden, terwijl er nog twee levensgevaarlijk ziek zijn. ten gevolge van het drinken van houtgeest. Te i: wtston in Texas is door de politie met behulp van bloedhonden een klopjacht georganiseerd op negen tien gevangenen, die ontsnapt zijn uit de staatsgevangenis door een opening in den vloer te maken. Door vroeg tijdige ontdekking werd de ontvluchting van zestig anderen verhinderd. Gemeld wordt, dat Edsel Ford de Zuidpoolvlucht zal financieren, die Byrd voornemens is te ondernemen. Evenals in ons land heeft ook in Duitschland de afgeloopen Zondag een record geslagen wat het aantal uitstap jesmakers betreft. Op de z.g. Berlijnsche Ringbahn wer den 21/4 millioen passagiers ver voerd, die de hitte wilden ontvluch ten. De badplaatsjes in de nabijheid der stad waren overvol. Helaas zijn tien personen bij het baden verdronken. Gisteren heeft de bekende reporter Géo London „ergens in Frankrijk" met Léon Daudet een gesprek gevoerd. Het verslag daarvan zal in het Journal verschijnen. Levine loochent met den vlieger Drouhin in onmin te verkeeren en naar Engeland te zijn gegaan om een ander te zoeken voor de vlucht Londen -New York. Deze andere zou de be kende Britsche vlieger Hinchcliffe zijn. GEMENGD NÏEUWS BERNARD SHAW MOET VERHUIZEN. EN HET SPIJT HEM NIET. Bernard Shaw is een dezer dagen 71 jaar geworden en was gedwongen zich op zijn verjaardag met het voor hem nieuwe probleem bezig te houden van het zoeken naar een woning, aldus Telegraaf. Jaren en jarenlang heeft hij in het stille district Adelphi te Londen ge woond maar is daar nu uit verdreven door den modernen geest welke geleid heeft tot het afbreken van de oude ge bouwen uit die buurtschap, waarin be halve Shaw vele andere literaire be roemdheden van vroeger en later tijd gewoond hebben. Shaw heeft terwijl iedereen te Lon den zich bezig hield met de vraag: „Waar zal Shaw nu gaan wonen?" de vesting zonder slag of stoot in han den van de sloopers overgegeven en is vertrokken zonder hun zelfs een van zijn beroemde epitheten naar het hoofd te slingeren En dat, terwijl hij er dertig jaar van zijn leven gewoond heeft. Het schijnt hem klaarblijkelijk ook niet te hinderen, dat het huis, waar hij de meeste zijner werken schreef, ver dwijnen zal en er dus geen gelegenheid bestaat den gebruikelijken gedenksteen aan te brengen, die dit aan het nage slacht verhaalt Zou hij de plaats niet gaan missen waar als hij voor het venster zat te schrijven James Barrie hem dikwijls, tot zijn groote ergernis, met kersepitten bestookte van den over kant van het binnenplein uit? DE BRITSCHE HANDEL. EEN NIAGARA VAN ONGUNSTIGE CIJFERS. (Van onzen Londenschen correspondent' De minister van Handel (President of the Board of Trade) heeft dezer dagen in het Lagerhuis weer zijn jaarlijksch overzicht gegeven van den toestand van den handel van Groot-Brittannië. Een ware Niagara van cijfers stortte over de hoofden der arme afgevaardigden neer. Een opsomming van cijfers is op zich zelf al niet aantrekkelijk; in dit geval was ze te minder aantrekkelijk omdat de cijfers weinig gunstigs onthulden. Voor den oorlog was 28 percent van den we- relduitvoer van fabrikaten in handen der Britten. Het percentage is nu terug gebracht tot 25. Dat is het ergste niet. Bedenkelijker is dat de invoeren de laatste veertien jaren het cijfer 100 als grondslag genomen tot 143 zijn gestegen terwijl de uitvoeren in dien tijd zijn teruggegaan tot 78. Men heeft De markies Robert de Fiers, de ver maarde Fransche tooneelschrijver, die overleed. Langen tijd werkte hij samen met De Caillavet. Twee Amerikanen te Boston hebben dit miniatuur-vliegtuig geconstrueerd dat in een gewone garage kan opgeborgen worden. Het bereikt een snelheid van 120 K.M. per uur. de laatste jaren allerlei verontrustends gehoord over deze ongunstige handels- balans.Maar men troostte zich steeds met de gedachte bij de zoogenaamde on zichtbare uitvoeren in den vorm van vrachtvaartdiensten beleggingen in het buitenland en commisslegelden die naar steeds werd verklaard het ver schil goedmaakten. Nu de invoeren de zichtbare de uitvoeren steeds meer gaan overtreffen is te vreezen dat die geheimzinnige onzichtbare uitvoeren de zaak niet langer goed maken. De Mi nister vond wat troost in 't feit dat de handel met de andere deelen van het Ryk steeds vooruitging. In 1913 werd 37 percent van den totalen handel van Brittannië gedreven met de rest van het Rijk. Nu is dit percentage tot 43 groeid. En de offlcïeele verwachting is dat de „Buy British Goods'-propagan- da, die niet aflaat, de hoognoodige red ding zal brengen. Maar de minister was toch niet erg optimistisch. AMERIKAANSCHE INVASIE. Een dollarregen. WAS T MAAR ZOOVER. (Van onzen Londenschen correspon dent) De Engelschen zien het altijd met leede oogen aan dat de vele iuUer den Amerikanen, die om dezen tijd J jaar in Europa komen loeren, zich zoo weinig in Engeland ophouden. De lie den van den anderen kant van den At- lantischen Oceaan zijn hier graag ge ziene gasten, niet zoo zeer om hun per soon als om hun dollars, die het land, dat zich verarmd waant omdat het niet meer zoo rijk is als vroeger, goed kon gebruiken. Men publiceert hier indruk wekkende cijfers over Amerikaansch bezoek. Het is niet heelemaal duidelijk hoe men er aan komt en fantasie moet wel een rol spelen in de schatting. On der dat voorbehoud maak ik er hier ge bruik van. Het aantal Amerikanen dat dezen'zomer Engeland zal aandoen wordt op 300.000 geschat. De onmisken bare rondheid van het getal (en die van volgende) doet vermoeden dat men er maar een slag naar slaat. Men wil hier beproeven te bewerken, dat die 300.000 wat meer geld op dit eiland zul len besteden dan zij vorige jaren heb ben gedaan. Met dat doel voor oogen verschaft men hun speciale attracties. De spoorwegmaatschappijen organisee- ren treinuitstapjes tegen verlaagd ta rief om de Amerikanen te bewegen naar Manchester, naar York en naar Glas gow te gaan, steden, die de bezoekers van overzee tot nu toe hebben veron achtzaamd tegelijk met een heele groep andere provinciale gebieden. De Ameri kanen vinden gewoonlijk dat zjj dit land voldoende hebben „gedaan" wanneer zij wat van Londen en van Stratford- on-Avon, de geboorteplaats van Sha kespeare, hebben gezien. Indien men al weer op de schattingen mag afgaan, dan kan het hengelen naar dollars vruchtdragend zijn. Het heet dat de Amerikaansche toeristen in Europa voordat September begint 200.000.000 zullen hebben uitgegeven. Het is de eerzucht der Britten daarvan minstens 120,000.000 in te palmen Men verwacht dat de Amerikanen hier een derde deel van dat bedrag zullen besteden aan reis- en verblijf kosten, een twintig millioen aan klee- ren, een vijf millioen aan huur voor automobieen en een twee millioen aan schouwburgbezoek. Aangezien tweederde van alle antiquiteiten, die in Londen worden verkocht, in Amerikaansche handen komen, verwacht men dat die handel waarin het den laatsten tijd erg slap is door het Amerikaansch bezoek weer zal opbloeien. Aan optimis me ontbreekt het niet. Helaas heeft de ervaring uitgemaakt, dat de Amerika nen het liefst hun geld uitgeven in Frankrijk. UIT DE OMSTREKEN. HAARLEMMERMEER. ZILVEREN PRIESTERFEEST Op Maandag 15 Augustus a.s. hoopt Pastoor C. A. van den Berg te Nieuw- Vennep zijn zilveren priesterfeest te herdenken. In verband hiermede wor den aldaar eenige feestelijkheden voor bereid. TE WATER Dinsdagmorgen viel een driejarig jongetje van een in de Hoofdvaart al hier liggen woonschuit te water. Di moeder die het ongeluk zag gebeuren snelde direct toe en mocht het genoe gen smaken den kleine behouden op 't droge te brer -en. TF SNEL VAREN. Door de politie zijn weder eenige processen-verbaal opgemaakt tegen ge zagvoerders van motorvaartuigen we gens te snel varen in de ringvaart van den Haarlemmeerpolder. Dat door de politie op overtredingen in deze streng wordt toegezien is voorzeker toe te jui chen, omdat bij een te snellen gang van de booten de ringvaartsboorden door dien zwaren golfslag veel te lij den hebben en ook de aan den kant gemeerd liggende schuitjes aan ver nieling ten prooi liggen. BEVERWIJK. FRAAIE VERKIEZING SPRACTIJKEN. Onze correspondent schrijft: Den avond voor de gemeenteraadsver kiezing, dus op 24 Mei jl. werd hier een strooibiljet verspreid, onderteekend door „eenige sociaal en vrijzinnig-democra ten", niet direct ter aanbeveling van den een of anderen candidaat, maar ter be strijding van de candidatuur van het raadsild Visser. Daar dit biljet in hooge mate beleedigend was voor den heer Visser (hij zou nl. zijn raadslidmaat schap alleen aanwenden ten eigen bate en ter bevoordeeling van familieleden) diende deze bij de politie een aanklacht in wegens beleediging en aanranding in eer en goeden naam. De politie stond hier voor een moei lijkprobleem. Alle gegevens omtrent den uitgever, ja zelfs van den drukker ont braken. Het werd nog moeilijker, daar de heeren Tijssen, ex-communist en van Helden (S.D.AP.) die den kiezers in- plaats van den heer Visser, aan het slot werden aanbevolen, op him eere woord verklarden, met dit biljet niets uitstaande te hebben. Tenslotte rezen nieuwe vermoedens. Hoe het nog precies zal loopen is niet te zeggen, maar dat dit muisje wellicht een langen staart zal hebben, schijnt niet uitgesloten, want een drietal Be- verwijkers is thans door den Officier van Justitie te Haarlem opgeroepen om voor hem te verschijnen, terwijl op meer oproepingen kans schijnt te be staan. Met groote belangstelling wordt deze zaak in Beverwijk gevolgd. Een dag aan het strand kan een verrukking zyn. Het kan ook een verdrukking zyn. zooals hier aan het pieter zand is ongebruikt. strand te Margate in Engeland. Letterlijk geen vierkante HEEMSTEDE. DE FEESTEN DER INDISCHE BUURTVEREENIGING Diahdagmiddag 2 uur werden de kinderfeesten te Heemstede voortge zet met een voorstelling van den heer Antonini, den bekenden goochelaar en buikspreker met zijn voor kinderen zoo aantrekkelijke poppenkast. De kinderen hadden plaats genomen op de tribune van het R. K. Sportpark. Tot ruim half 5 hield hij de jeugd, en ook vele ouderen bezig. Dat zij ge noten, bewees wel het daverend ge lach, dat telkens oplaaide. Ook nu weer werden de kinderen volop getracteerd. Het Eerste Haarlemsche Orkestgezel schap hield er wederom de goede stem ming in. Te ruim 7 uur had de wedloop plaats voor jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar. Hieraan werd door 17 jongens en 16 meisjes deelgenomen. De route was van het feestterrein af door de Indische buurt naar het feestterrein terug. Er werd geloopen in drie groepen, waarvan de winnaars moesten loopen voor het veroveren van de prijzen. Deze werden als volgt gewonnen: Jongens. Ie prijs Cor Jansen, 2e pr. Herm. Bank, 3e pr. Theo v. Bakel. De prijzen bestonden uit nikkelen horloge met dito ketting, grooten voetbal en nikkelen potloodhouder. Meisjes: le prijs Annie Weyer, 2e pr. Jo Compier, 3e pr. Tonia Compier. Hier bestonden de prijzen uit een groo ten gekleurden bal, borduurdoos en armband. Te 8 uur ving het concert aan gege ven door het fanfarecorps „Excelsior". Dit had plaats op de Javalaan, een rustige plaats buiten het feestterrein. Het was een mooie afwisseling voor hen, die eenigen tijd over het feestter rein gedwaald hadden. Op het feestterrein Te 7 uur begon het bijzonder druk te worden. Honderden bewogen zich langs de verschillende stands, dank zij het mooi weer, dat bewoners ook van buiten de Indische buurt noopte, een kijkje te gaan nemen. Er heerschte een allerprettigste geest. Van overtollige luidruchtigheid was geen sprake. Om even over elf werden de tenten en kramen gesloten en keerde de rust terug. Heden worden de feesten voortgezet. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 .Cents per regel. RECHTSZAKEN. DE MOORD IN DE DE RIEMERSTRAAT. RECHTSINGANG VERLEEND. Naar gemeld wordt heeft de vacantiè- kamer der Haagsche Rechtbank op vordering van den Officier van Justitie mr. Rijkens, rechtsingang verleend tegen den in het Huis van Bewaring inge sloten 40-jarigen varensgezel S., ver dacht van den in Juli 1924 gepleeg- den moord op den heer v. d. Stijl te 's Gravenhage. De strafzaak tegen S. wordt behandeld volgens het oude Wet boek van Strafvordering. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Ondertrouwd: A. Verhagen en C. M. Driessen. Getrouwd: S. Visser en W. Smit; t. van Tilburg en D. E. Croesen; M. W. M. Weber en M. J. E. van Houten. Geboren: C. de Wildev. Niel d. L. J. Boonstra—Heus d. A. S. v. d. Burg Jeekel z. L G. VogelScheffer d. H. v. d. Asdonk—Hoogeboom z. Overleden: Joh. v. Mastrigt, P. Bot- bijl, A. Leuven, C. H. Klooster. HAARLEMMERMEER Bevallen: C. VoogtKamerman, z.; A. Roubos-Bokhorst, z. A. van Dam- van Leeuwen, z.; S. M. OudRafe, z J. Th. de RuijteWortman, dochter; M. van DijkeFondse, zoon; E. E. Donkerslootvan der Beds, dochter. Overleden: Jan Cornells Leen, 30 gehuwd met P. H. Tolenaars. VELSEN Geboren: J. Weeninkv. d. Burg z. I. Holman—Ljjnbach d. J. M. SchoorlHendrickx z. S. Haveman Rozema b. J. Hagedoomde Bruyn d. P. Visser—Gootjes z. N. Kkwaak—van Dijke d. M. C. TheilenEverding d.' M. C. Braam—Slotman d. C. M. Stet— Dolk z. A. van Os—Visser z. A. C. v. Hesselingen—Scholten d. J. Tol—Bur ger z. Overleden: Petrus Wilhelmus Bak ker, 20 j„ ongehuwd. Johannes Nau- ta, 31 j„ echtgen. van H. A. E. Snhmidfmeier. BENNEBROEK Bevallen: M. C. V. d, Schans -Kragtz,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10