HERINGA &WUTHRICH RADIO-TOESTELLEN DATUMSTUKJES INGEZONDEN TELEGRAMMEN^ WEERBERICHT THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND Amsterdamsche Bears. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 4 AUG. 1927 HAARLEM 5 (Adv. Ing. Mcd.) pen ,een eend met kuikens, een hart, ook al met schelpen getooid trekken bij de meisjes-afdeeling onze aandacht, en dan die waarlijk prachtig geboetseerde Sphinx 't Is. jammer; maar 't loopt tegen half twaalf en we moeten het fleurige, be drijvige arbeidsveld verlaten. Maar we doen dit onder den indruk dat, wanneer dit een proef is geweest van „Vreemdelingenverkeer", deze proefneming als uitstekend geslaagd mag beschouwd worden. Zulk een gezel lig. animeerend Strandfeest, ieder jaar gehouden, kan niet anders dan Zand- voort ten goede komen. Als w ij nog hadden mogen meedoen aan dezen wedstrijd, we zouden met reuze-letters van zand op het strand hebben geschreven: .„Hulde aan Vreem delingenverkeer!" Maar we zijn te oud, helaas!' voor zulke wedstrijden en daarom schrijven we het nu maar in de krant: „Leve Vreemdelingen verkeer J. C. E. Onze correspondent te Zandvoort meldt ons nog: De prijsuitdceling. Na afloop van den wedstrijd marcheerden de deelneemsters en deel nemers aan den wedstrijd weer langs den boulevard en door het dorp onder vroolijke tonen der Duitschc badkapel naar het Stationsplein, waar de bonte stoet om half één werd ontbonden. Om 2 uur was het weder verzamelen op het Stationsplein. Met muziek voor op ging het naar het Kurhausterras waar de prijzen zouden worden uitge reikt voor vernuft, praestatie, aanleg en smaak. Door mevrouw van Alphen werden de prijzen uitgereikt. En de wijze waarop dit werd gedaan werd zeer ge apprecieerd. Voorwaar geen gemakke lijk werkje, om alles zoo te plooien, dat het jeugdigevolkje er zooals de muziek speelde: „den moed in hield". Maar er waren troostprijzen genoeg en dat werkte ten slotte weldadig. De Jury aldus mevrouw van Alphen had besloten, de hoofdprijzen toe te kennen als volgt: e prijs, mej. N. Poolman, tennls- racet, Sphinx. 2e pr., mej. Limberg, strandbal, Vrouwenhoofd. 3e pr. mej Runeman, toiletstel, vlieg tuig. 4e pr. mej. Annie Keur, lntkoker, vaas met bloem. 5e pr. H. Holtes, boek, vlinder. 6e pr. J. Bever, doos post, Olifant. 7e pr. Annie Brugman, boek, klok- wekker. Groep alleen werkende jongens: H. v. d. Linde, klaverblad, aeroplane; Martin Jacobs, hagedis, windbuks;; A. Lopes Lague, eend, boek; H. Griene, vlinder, étui met potlooden; S. Taal, passagiersboot, boek; T. van Noorden kreek en hagedis, boek; J. Stapel, kop Olifant, boek; J. de Groot, Olifant, verfdoos; H. Waterman, Boedabeeld, boek: J. v. d. Ploeg, schaakbord, boot. Groepen. T. en M. Selle, dameshoofd, vulpen en bal; F. Slootweg en T. Slootweg, D. Braackmann, bal, boek, schop; F. Padt, A. Padt, botter, boek, schepnet; Leo Milhado, E. Zwart, dorp, boek, net; S. Frankfort, A. Godschalk, A. Brands- ma, Holl.-Indlë vliegtuig, boek, dambord boek; H. Slootweg. W. Winkel, vlieg tuig, bal, bal; F. Oldenburg, J. A. steen, huls met radio, net, verfdoos; K. Nievelt, D. Durschman, K. Korman kerk, vlieger, vlieger, boek. Jongens van 12—15 jaar. L. Hagen, F. Perk, le prijs, spoorbrug bal, boot; E. Snoek, E. Slootweg, voet balveld, étui met potlooden, vlag; J. Strobos, S. Stoepman, elevator met man, boek, étui met potlooden; L. Dop heide, C. en B. v. d. Bilt, drie eenden leder een boek; P. v. d. Lee, D. Kra mer, J. Steenbergen, motorboot, boek, boek, portemonnaie; Ar.nïe Visser., H v. d. Lichte, wapen van Zandvoort, ieder een boot; R. Bonte, L. Tas, idem, eau de cologne en net; J. v. d. Schuur, L. Norkuil. hoefijzer, schepnet en bal; M. v. d. Berg, F. Steen, Ford, eau de cologne en bal; B. v. Leeuwen, F. Keizer, suis, ieder een boek; P. H. Keizer, J. Schot tel, Jager met haas, schepnet en bal; L. Verschoor, B. Couzljn, Zeester, eau de cologne, boek; J. Jeroe, C. Bol ding, D. v. Duijn. berg, blik biscuit, boek boek; A. Broekman, A.Hoogstraten schild pad, ieder 'n album; H. Berselman B.v.d. Linden, anker, boot en vlieger; A. Knuit, L. Knuit, krokodil, emmer, blik biscuit, J. Enthoven. B. Enthoven, gulden, bon- bonière. boot. BalIonwedstrUd. Daarna werden diverse troostprijzen uitgedeeld en ontving leder een mooie ballon, die op het strand werden op gelaten nadat daaraan een kaart was bevestigd met opschrift: Strandfeest Zandvoort. Ballon opgelaten door...... De kaart ls voorzien van het adres van den heer H. Meijer, Kerkstraat 5, al hier. De kaart is voorzien van een strook waarop 4 talen: naam en adres van vinder (ster) teneinde te kunnen cor- respondeeren. Iedere teruggezonden kaart geeft recht op een cadeau. De minste afstand is 100 K.M. 't Was jammer dat de wind voor een ballonwcdstrijd niet zeer gunstig was. Heel veel ballonnen sloegen weer neer of kwamen tegen de duinen terecht; veel kinderen pakten de ballonnen bij het dalen en namen ze mee naar huls. Maar het oogenblik van oplaten lever de toch efiji heel aardig gezicht op. Haarlem, 4 Aug. Het Gesarde Bijgeloof. Het is een bekend feit dat de Engel- schen een zeer bijgeloovig volk zijn nog bijgelooviger dan andere. Maar dit schijnt nu te veranderen. Let wel: het schijnt. Meer niet. Onze Londensche cor respondent schrijft: „Moeten wij blijven zuchten onder den hiel van het bijgeloof? heeft men zich afgevraagd. Het is een positie, een ver lichte measchheid onwaardig. En opeens is men bijgeloof dood gaan verklaren. Bruidjes stappen overmoedig op een Vrij dag de kerk binnen. Zij kiezen een der tienden dag van de maand voor den levénsstap en dertien bruidsmeisjes om haar te helpen hem te ondernemen. De geesten van het bijgeloof worden ge-' tart', gehekeld en gesard als nooit te voren. Men verkoopt „ongelukkige mas cots". De hoefijzers aan deurlijsten met de punten naar boven gekeerd op dat het geluk er niet uitvalle worden omgekeerd. De pauwenveer, sinds jaar en dag een embleem van onheil, vindt ruim aftrek, zoowel in haar natuurlijken staat als in sieraden en galanterie- dingen, waarin ze als versieringsmotief is aangewend". Dit kun je nog verder doorvoeren. Trek een groen pak aan (groen is, vol gens de Britten, de ongelukskleur) smijt Je handspiegel aan gruzelementen, kfjk door de ruiten naar de wassende maan, laat je beste vrienden komen en gooi voor eiken nieuw aankomende een zoutvat omver. Laat daarna een heele reeks ladders tegen je huis zetten en wandel er -met je heele familie en vrien denkring verscheidene malen onderdoor. Jaag een zwarte kat weg, die blijkbaar voornemens is om je- weg te kruisen, en gooi haar een steen achterna, of wel het stuk ongeverfd hout waarop je had kun nen „afkloppen". Maak daarna een brandstapel van mascottes en amulet ten, ga met z'n dertienen soupeeren en slaap dan welvoldaan in, met de zeker heid dat je den volgenden morgen nog in leven zult zijn. Onlangs hoorde ik nog een staaltje van Hollandsch bijgeloof, dat over 't ge heel maar weinig voor het Engelsche on derdoet. Bij de Delftsche Studenten Roeivereeniging Laga durven de race roeiers zich niet te scheren op den dag van een wedstrijd. En als zij in Amster dam uitkomen moet de coach van de jonge ploegen altijd 's morgens vroeg een dubbeltje in 't zakje doen in de kerk op de Ceintuurbaan, vlak bij de Amstel- brug. Anders kan er niet gewonnen wor den. In mascottes en amuletten evenaren wij de Britten volkomen. En daarom vraag ik mij nu in spanning af of dit nieuwe Britsche denkbeeld het sarren van het bijgeloof door al de z.g. gevaar lijke dingen juist te doen ook bij ons ingang zal vinden. Als dat gebeurt geven wij, net als de Engelschen, blijk van erger bijgeloovig te zijn dan coit Overdenkt u 't maar eens even. Dit is bijgeloof in den tweeden graad. Laat ik er bijvoegen (hij zou 't mij anders misschien euvel duiden) dat onze Londensche correspondent een dergelijke conclusie trekt. Alleen als je niet op Vrij dag of 't. getal 13, omvallende zoutvaten en zwarte katten let heb je afgedaan met bijgeloof. Accoord. Maar wie is er zoover? R. P. DOOR DE TRAM AAN GEREDEN. OUDE MAN SLACHTOFFER. Woensdagmiddag is door een motor wagen bij de halte Duinstraat te Den Haag een man van 74 jaar, die de tramrails wilde oversteken, juist toen do tram naderde, aangereden. De be jaarde man die doof is, hoorde de signalen van den trambestuurder niet. Hij bemerkte de tram toen het te laat was. De wielen gingen hem over het rechterbeen dat geheel werd afgere den. De man bekwam verder nog een hoofdwonde. Hij is in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis opgenomen. HET BOUWWERK AAN DE SLACHTHUISSTRAAT STAKING VAN STUCADOORS. Op het bouwwerk aan de Slachthuis straat van arbeiderswoningen voor de Bouwvereeniging „Zorgvliet" is een sta king van stucadoors uitgebroken. De aannemer van het betrokken stu- cadoorswferk is de heer Smit uit Zaan dam en als aanleiding werd ons mede gedeeld, dat er verschil was tusschen den aannemers en de arbeiders omtrent naleving der tarieven. Het conflict omvat 8 man welke voor het werk posten. VERKEERSONGELUKKEN BIJNA EEN ERNSTIG ONGELUK. Door het schrikken van een paard voor een auto, raakte de wielrijder v. B. te Haarlem, voor sen oogenblik zijn stuur kwijt, waardoor hij terecht kwam voor den autobus van den heer F. uit Wijk aan Zee. Deze remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat het rijwiel onder de bus kwam en geheel werd vernield, terwijl v. B. zich nog ern stig aan de handen verwondde. De heer v. H. de eigenaar van het paard, zal de schade vergoeden. DE NIEUWSTE RACE. Omtrent de „Leviathan" weet „Le Journal" verder nog te melden, dat het stoomschip Zondagavond een groote „wedloop" is begonnen met andere Oceaanstoomers: de Aquitania, de Olimpic en de France. HET P. E. N. HET VERSLAG OVER 1926. Verschenen is het verslag van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland over 1926, waaraan wy het volgende ontleenen: De verlies- en winstrekening sluit met een saldo-winst van 893.244, welk be drag wederom op de verliezen over de jaren 1917 tot en met 1922 in mindering kan worden gebracht. Voorzichtige bedrijfsvoering blyft, vol gens den raad van toezicht, ook in de toekomst geboden. Overigens mag worden erkend dat het bedrijf de moeilijke jaren te boven is en dat het, mits met bedachtzaamheid geleid, zelfs met de met 1 Juli ingevoer de belangrijke tariefsverlaging, in staat zal z(jn aan de eischen te voldoen. De stroomverkoop steeg van 62.599.681 K.W.U. in 1925 tot 68.515.112 K.W.U. in 1926 of met ongeveer 9.45 pCt., de stroomlnkoop van 65.616.440 tot 71.991.107 K.W.U. of met ongeveer 9.71 pCt. De maximale belasting, waarnaar het aandeel van het bedrijf in de vaste kosten van de N.V. P.E.G.E.M. wordt gerekend,, gaf een stijging te zien van 18.681 K.W. tot 20.030 K.W. of 7.22 pet. De duur van het maximum verbeterde van 3514 uur in 1925 tot 3594 uur in 1926 welk feit, gezien de omstandigheid, dat het Bedrijf een overwegend plattelands- bedrijf is, gunstig is te noemen. Storingen in de levering van de P. E. G. E. M. kwamen niet voor. Electrificaties van verschillende ge meenten zijn gedeeltelijk in bewerking en moeten voor een ander deel nog worden uitgevoerd. Met ingang van 1 Januari 1927 deden vier gemeenten, nl. Haarlemmfermeer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Bar- singerhorn en Nederhorst den Berg, haar bedrijven aan de Provincie over met in totaal 5720 aansluitingen. Het aantal aansluitingen in gemeen ten, waar stroom aan huis geleverd wordt, was op 31 December 1926 in to taal 19.612 (hierbij is geen rekening ge houden met de 5720 aansluitingen we gens overneming van bedrijf per 1 Jan. 1927). Van deze aansluitingen waren er 8742 op het vastrechttarief aangesloten, of 44.6 pCt. van het totaal. Op 31 December 1925 bedroegen de overeenkomstige getallen resp. 16.773, 5716 en 34 pCt. Het blijkt dus wel in welk een behoefte het vastrechttarief voorziet. De onderhoudstoestand van netten, schakel- en transformatorstations was ook in het afgeloopen jaar goed, en me de als gevolg daarvan werd over het al gemeen een groote mate van bedrijfs zekerheid verkregen. De netten werden op enkele plaatsen verbeterd en ver zwaard. Onderbrekingen in de stroom- leverlng van ernstlgen aard kwamen niet voor; de opgetreden stovingen had den steeds een locaal karakter en'wa ren van korten duur. Aan de veiligheid van personen en zaken werd door het Bedrijf wederom de zoozeer gewenschte .grootst mogelijke aandacht besteed; het Bedrijf trad als lid toe bij het Veilig heidsmuseum te Amsterdam. Voor het dienstbaar maken van de electriciteit voor warmwatervoorziening in de huishouding en in landbouw- en andere bedrijven en voor het stoomen van veevoeder in veeteeltbedrijven, wer den proeven genomen. De op proef ge plaatste apparaten, zoowel de warmwa ter apparaten als de veevoederstoomers, voldoen uitstekend. Het ligt in de bedoeling hiervoor ge durende de nachturen stroom tegen zeer verlaagd tarief beschikbaar te stellen en de proeven uit te breiden. Een tarief voor luchtslaapkamers (sys teem prof. Storm van Leeuwen) voor afneming uitsluitend gedurende den nacht werd ingevoerd; het vond bij een tweetal installaties toepassing. De met de gemeentebesturen van Barsingerhorn, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer en Ne derhorst den Berg gevoerde onderhan delingen over overneming van hare electriciteitsbedrijven hadden tengevol ge, dat al deze gemeenten besloten, hare bedrijven met ingang van 1 Januari 1927 aan de Provincie over te dragen, zoodat deze aan het begin van 19*27 rechtstreeks stroom aan klein verbrui kers levert in de gemeenten: Ankeveen, Barsingerhorn, Bennebroek, Berkhout, Blaricum, Bloemendaal, Bovenkarspel, Edam, Haarlemmerliede en Spaarnwou de, Haarlemmermeer, Harenkarspel (excl. gebied G.E.B.), Hoogwoud, Kor- tenhoef, Laren, St. Maarten, Medem- blik, Nederhorst den Berg, Nibbixwoud, Opmeer, Opperdoes, Oude Niedorp, De RÜp, Spaamdam, Spanbroek, Velsen, Weesperkarspel, Wieringerwaard, Wog- num, Wijdenes, Wijde Wormer, Wijk aan Zee en Duin, Zandvoort, Zwaagdij'k (gedeelten der gemeenten Zwaag, West woud, Hoogkarspel, Nibbixwoud en Wer- vershoofd). MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Kamerrouzlek-uitvoe- ringen. Het bestuur der Haarlemsche afdee- Ifng van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst deelt mede dat in het seizoen 1927—1928 weder kamermu ziekuitvoeringen zullen worden gegeven in den Stadsschouwburg. Het Capet Kwartet zal evenals in November 1923 nogmaals alle kwar tetten van Beethoven doen hooren. Buiten deze serie zullen nog twee avonden worden gegeven r.I. door de Société des Instruments Anciens, die in den afgeloopen winter met groot succes verschillende concerten hier te lande heeft gegeven en door het Berliner Trio bestaande uit de ook hier ter stede welbekende kunstenaars Leonid Kreut- zer, Jos. Wolfsthal en Gregor piati- gorsky. De data voor deze 8 concerten zijn als volgt vastgesteld: Donderdagavond 27 Oct. 1927: Socié té des instruments Anciens. Vrijdagavond 16 Dec. 1927: Berliner Trio. Zaterdagavond 4 Februari 1928. Zondagmiddag 5 Februari 1928; Dinsdagavond 7 Februari 1928; Donderdagavond 9 Februari 1928; Zaterdagavond 11 Februari 1928; Zondagmiddag 12 Februari 1928; Ciypet Kwartet. Ten einde deze concerten mogelijk te maken, heeft het bestuur een aantal be langstellenden in Haarlem en Omstre ken bereid gevonden tot een ruime gel delijke tegemoetkoming. Het doet thans een beroep op de in- teekenaren dezer muziekavonden om ook. hunnerzijds rich een geldelijk offer te .willen getroosten en genoegen te willen nemen met een naar verhouding geringe verhooging van den abonne mentsprijs. En tevens noodigen zij alle muziekliefhebbers uit om door het ne men van abonnementen van hunne be langstelling blijk te geven. JUBILEUM COHEN VAN DER LAAN VIJFTIG JAAR MARGARINE- INDUSTRIE. Een zeer bekende Haarlemsche fa briek gaat jubifeeren. Zaterdag a.s. zal de firma Cohen Van der Laan de oprichting der margarinefabriek in 1877 herdenken. Belangwekkend is de geschiedenis van dit bedrijf, dat zeer klein begonnen zich in de loop van de ze vijftig jaren ontwikkelde tot een der grootste van Haarlem. Nog maar vijftig jaar geleden lag waar thans de fabriek staat voor wier uitbreiding de directie zich nu genood zaakt zag belendende huizen aan te koopen, een nog bijna geheel- onbe bouwd terrein. Slechts de fabriek van Figee, die thans uit haar <oude gebouw verdwijnen gaat, verhief zich in den Veenpolder bulten de veste. Hoewel de Zijlpoort en de wallen der stad reeds lang geslecht waren kon men dit terrein grootendeels bollenland nog slechts bereiken via de Zijlbrug. In deze omgeving werd nadat den llen Januari 1877 een stuk grond gekocht was den 31en van dezelfde maand op bescheiden schaal de fabriek gesticht. Oprichters waren de heeren W. Cohen te Amsterdam, en de heeren Lion Co- hen, een broeder van den heer W. Cohen en W. v. d. Laan te Haarlem. Reeds een maand na den aankoop van het eerste stuk grond werd een tweede stuk het eigendom der firman ten en sinds dien is de uitbreiding der fabriek regelmatig doorgegaan. Was de oppervlakte van het fabrieksterrein in het oprichtingsjaar ongeveer 500 M2. thans is dat getal vertienvoudigd. In 1906 werd de firma omgezet in een Naamlooze Vennootschap, waarvan thans directeuren zijn de heeren Cohen en De Kadt. Met de uitbreiding van het bedrijf in onze stad ging gepaard het vestigen van filialen en* depóts in binnen- en buitenland, zoodat de vennootschap nu vertegenwoordigd is in Amsterdam, Rot terdam. Den Haag, Utrecht, Groningen, Maastricht, Leeuwarden, Enschede en Breda. Over de geheele wereld zijn haar cor respondentschappen gevestigd. Nederland is een der grootste marga rine produceerende landen, in 1926 be droeg de totale export 95,6 millioen K.G. Zeer zeker heeft de Haarlemsche 'fabriek' ~1fi niét onbelangrijke mate 'hieraan bijgedragen. Wie het leven en de bedrijvigheid bij de dag en nacht doorwerkende fa briek, en het groote aantal met vaten olie geladen schepen in de Leidsche- vaart ziet, krijgt reeds eenigszins een indruk van den omvang van het be drijf. Zaterdag 6 dezer zal door het geheele personeel een huldeblijk worden aan geboden. ROODVONK. In de week van 24 tot en met 30 Juli kwamen voor te Haarlem 6 gevallen van roodvonk, te Bloemendaal 1 geval, te Haarlemmermeer 2 gevallen en te Zand voort 1 geval. Tot zoover dit bericht uit de St. crt. We hebben aan den directeur van den Geneeskundigen Dienst naar aanleiding van het betrekkelijk groot aantal rood vonk-gevallen in Haarlem gevraagd, of dit aan een speciale oorzaak te wijten is. De directeur antwoordde ontkennend. Hij deelde ons mede, dat het wel meer voor komt, dat het aantal gevallen de eene week eens wat grooter is, dan de andere. HET BEGIJNHOF. Van gemeentewege is men begonnen op het Begijnhof een geheel nieuwe be strating aan te leggen. STAKING BIJ LEGGING ELECr TRISCHE KABEL Onder de werklieden, die in dienst der firma Kas en De Ruiter bezig zijn tus schen Amsterdam en Haarlem een elec- trische kabel te leggen, is tengevolge van een loongeschil een staking uitge broken. Een 100 arbeiders, bij verschil lende vakbonden georganiseerd, heeft het werk neergelegd. DE ZONNEBADEN TE ZANDVOORT. DIT JAAR NOG NIET. Zooals bekend had de heer G. W. van Toombergen te Zandvoort het plan ge vormd in de duinreep aan den Bou levard de Favauge aldaar voor dit sei zoen zonnebaden in te richten. Naar wij vernemen is de uitvoering van deze plannen, in verband met het late afkomen van de vergunning van Rijnland en de in het begin van dezen zomer zoo ongunstige weersgesteldheid, uitgesteld tot het volgend jaar. VELSEN. BRANDWEER. In plaats van den heer N. C. Hin is benoemd tot opperbrandmeester de heer C. Heere Pzn., te IJmuiden. Ver der zijn benoemd tot brandmeester, va cature R. Nieborg de heer J. Kaper te IJmuiden, thans assistent-brazidmees- ter, tot assistent-brandmeester, de heer C. Zwier, IJmuiden, thans brandweer man en tot brandweerman de heer W. A. de Vries, IJmuiden. HEEMSTEDE. WONINGSTICHTING „OP EIGEN WIEKEN" In het bericht in ons nummer van Maandag betreffende het bouwen van 32 volkswoningen te Heemstede, is de naam der aannemersfirma uitgevallen wie het werk is gegund. Het is de firma Gebrs. Broertjes te Heemstede en Bloe mendaal. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. DE „GOEDKOOPE" SAM VAN DEVENTER. Het secretariaat der Middenstands centrale schrijft ons: Het zij ons vergund een en ander op te merken naar aanleiding van het In gezonden stukje van Zaterdag in Haarlems Dagblad opgenomen, waarin de „goedkoope" Sam van Deventer zich richt tegen onze Middenstandscentrale. De voornaam zal inderdaad wel juist zijn, en zyn wij goed ingelicht dan is de achternaamNoach. Waarom laat de man dien weg in zijn geschriften? le. Onze Commissaris van Politie laat zich niet adviseeren, doch hoort aan en beslist daarna geheel zelfstan dig. Ook thans is dit geschied. Hij is dus geen Deventer koek en laat zich dan ook niet opeten, hoewel hij immer be schermend en sympathiek staat tegen over den Handel zijner stad. 2e. Afgecheiden van de kwaliteit, zoo als deze in de circulaires was aangekon digd, zouden wij toch den Commis saris bescherming hebben gevraagd, in dien de goederen langs de huizen der ingezetenen gevent waren geworden, nadat de circulaires hier huis aan huis bezorgd waren. Immers, het gaat niet aan, terwijl hier onze winkeliers op groote stedelijke lasten zitten, dat dan langs de huizen onzer ingezetenen goe deren verkocht worden door verschil lende „Sams", zonder hier de Sted. lasten mede te helpn dragen. Dat is een nadeel, niet alléén voor den handel, doch' voor eiken ingezetene. 3e. De Commissaris was reeds vóór onze komst door iemand geheel bulten handelskringen staande, omtrent de kwaliteit ingelicht. 4e. Zeker is door ons de vraag voor gelegd of, gezien de aankondigingmet de benaming der stofsoort, hier niet van toepassing was art. 328 bis van het Wetb. van Strafrecht (oneerlijke con currentie) doch dit zou een tydrooven- de procedure vorderen en inmiddels was de verkoop in Haarlem geëindigd. Daar om heeft de Commissaris, na ons ge hoord te hebben en gezegd, dat hij on middellijk zijn onderzoek verder zou uitstrekken, een korteren en meer prac- tischen weg ingeslagen en heeft hij nog denzelfden avond zijn waarschuwing in de bladen geplaatst. 5e. „Sam". heeft het over eën onder zoek van zijn „Vlaamsch Kloosterlinnen" door het bureau van den Rijksvezel- dienst te Delft. Welnu, de Commissaris van Politie is in hèt bezit van het staal en het is on derzocht en laat Sam nu met al zijn gebral maar aan het Haarlemsche pu bliek zeggen hoeveel procent werkelijk linnen in zijn genaamd „Vlaamsch kloosterlinnen" is aangetroffen. Daar ging het toch om, daar ging het enkel en alleen onzen deskundigen om, die het goed zelf heelemaal niet verkoopen, zoodat concurrentie hier afwezig is. Wanneer „Sam" hiervan, nl. van dit onderzoek het Haarlemsche publiek kond doet wat blijkens het stukje van hem, niet „des Sam's is", welnu dan ga hij voor ons part hier in Haarlem zijn gang. Onze stadgenooten weten het nu en dit mogen zij toch minstens van „Den goedkoopen Sam van Deventer" eischen. De Secretaris der Midden standscentrale voor' Haarlem en Omliggende gemeenten. DE VLOOTCONFERENTIE DE ZITTING VAN HEDEN DE LAATSTE. GENèVE, 4 Aug., B. T. A.) Aan een vertegenwoordiger van Ha- vas is medegedeeld dat op de in den afgeloopen nacht gehouden zitting der vlootconferentie, de leiders der drie delegaties de onmogelijkheid erkenden om de onderhandelingen voort te zet ten, daar geen enkele overeenkomst kan worden bereikt. Er werd besloten dat de zitting van heden de laatste zal zijn. BERLIJN—BUENOS - AIRES. Directe Radio-verbinding, BERLIJN, 3 Aug. (Wolffbureau). De poging van de stad Berlijn om in direc te radio-telefonische verbinding te tre den met Buenos Aires is schitterend ge lukt. Gisteravond is deze afstand van ongeveer 12.000 Kilometer door de tele foon voor het eerst overbrugd. Buenos- Aires meldde telegrafisch terug dat de ontvangst zeer goed was. ONGELUK OP ZEE. KOPENHAGEN, 3 Aug. (Wolffbureau) De motorschoener Eleonora uit Dront- heim is gisteravond op de Zweedsche kust gestrand en binnen vijf minuten gezonken De bemanning van 7 perso nen hebben verscheidene uren op wat planken en palen rondgedobberd door dat de voorbijvarende schepen hun noodsignalen niet opmerkten. Twee mannen zijn verdronken; de overigen werden ten slotte door het Zweedsche schip Greta opgepikt. nET MYSTERIE DAUDET. PARIJS, 3 Aug. (B. T. A.) De Action Francaise deelt mede dat Leon Daudet ondanks alle bewakingsmaatregelen Maandag 1.1. Frankrijk verlaten heeft en zich naar België heeft begeven waar hij eenig.e maanden zal verblijven. naar waarnemingen, verripht in den morgen van 4 Aug. medegedeeld door het Kon. Met. Inst. te De Biidt. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Hamburg, Laagste barometerstand 759.0 m.M. te Akureyri. Verwachting tot den avond van 5 Augustus: zwakke tot matigen Ooste- Ujken tot Zuid-Oostelijken wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, warm. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 770 m.M. Stand van he den 778 m.M. Vooruit. 4 Aug. Hoogste gisteren. F. 71 Laagste hedennacht F. 59 Hoogste heden 10 uurF. 68 HAARLEM Ondertrouwd: 3 Aug.: L. M. de Wit en H. A. J. Willems, H. H. Bogaard en J. M. de Mink, A. L. Miezenbeek en A. J. C. Weijers, F. Smit en J. H. Jochemsz H. Slootemaker en C. M. F. Niemann, D. v. Kampen en C. A. Neifer, H. M. Koster en P. C. Bergkamp, G. Hendriks en O. Boerwinkel, L. W. "Buys en C. M. Ruig- rok v. d. Werven, A. v. d. Mejj en J. D. W. Overman, A. Eveleens en C. de Haas H. v, Everdingen en S. C. Steenkist, A. H. v. d. Benden en O. C. H. Bewarder. Getrouwd: 3 Aug.: D. JacoDs en J, M. W. Ottho, H. Schuurman en E. Meyers, J. J. v. Eden en A. Molenkamp, J. P. Meijer en J. W. C. Disco, J. A. de Vries en J. C. v. Velzen. Bevallen: 31 Juli. A. Kruijshoop Metselaar z. 2 Aug. M. J. Schous Remmé d. M. v. d. MaatBax z. E. v. HoutenPeters z. M. P. v. d. Wü'den Teilekamp d. 1 Aug. F. Veenv. Essen z. 2 C. J. van ZeelandSikkink z. 2 C. W. Vellinga—Kruijer z. 3 I. A. L. Kör- berHettosch, d. 2. M, Diekmannv. d. Spoel d. Overleden: 2 Aug. J. van t Veer, 64 j., Kamperlaan. 1 Aug. J. S. Kruys— Mastenbroek, 86 j„ Duvenvoordestraals Opgegeven door 'de Nat. Bankvereenigïng! DONDERDAG 4 AUG. I92T Staatsleeningen 6% Ned. 1923 5% Ned. 1919 Scheepvaart Oude Vaart Schecpv. Unie Holl. Lloyd Paketvaart Oude Boot—.. Nievelt.— Rotterd. Lloyd.. Stoomv. Ned Marine Comm.... Marine Pref Industrieën Ned. Kunstzijde. Msekubee Holl. Kunstzijde. Onde Philips Gew. Jurgens.... Centr. Suiker.... Cultuur Mij. H.V.A...., Java Cultuur Cnlt. Vorstenl... Dito Actions Kaliredjo Poerworedjo Tabak Deli Mij Scnembah Deli Batavia Oostkust. 'nd. Oud. Buiten!. Anaconda copper Steel Comm.. Bank Kol. Bank.... Indische Bank... Cert. Hand. Mij. Petroleum Peudawa Gec. Holl. Petr. Kon. Petroleum. Geld Rubber Amst. Rubber... Lampong Sum Wai Sumatra.... Vico Silau Sumatra... Deli Bat. Rubber Serbadjadi... Intcrcout. Rubb. Amerika Southern Rails.. Wabash 1.30 uur 7»/, 43W 344H— H 111 118 167H- y2 179 I 1601. 134 462K 515 249H 136 K 274H 173^ 172 242H 300 213 191 149 240 303 IOTH 84 1. 187K 101 121H 344H— H 108—109 g 117 b. 167 X 179 1601. 462H - 463 469 - 472 515-516 249H 251H 96H 274 274H g L 174 1724* 156 342H-344K 29SH 300J 5 215H 12'/*

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2