Jcnuna éS5 PARIJSCHE MODE. VACANTIE. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 4 AUG. 1927 EENVOUD EN SMAAK. Een aardig voorbeeld van den een voud en smaak der tegenwoordige zomercostumes, zien wij In de hier boven geplaatste afbeelding. Een een voudig kort rokje, aan de voorzijde ge- plisseerd, een bijbehoorende cardigan met lange mouwen, in een gestreepte stof uitgevoerd en een manteltje van dezelfde stof als het rokje, met den ceintuur laag in de taille gedragen en shawl-revers. Op de teekening is afgebeeld, hoe het costuum op twee verschillende ma nieren gedragen kan worden en wel als deux-pièces en als trois-pièces. Op beide wijzen is het een smaak vol geheel, dat voor de wandeling, aan het strand of gedurende de vacantie, 'goede diensten kan bewijzen. VROUWENKRONIEK. Zomersche gedachten Zomerschc costumes. Nu is dan alom de echte, heusche vacantietijd in vollen gang. En of het weer nu al meewerkt of niet, in al onze bollen huizen zomersche gedach ten, al liggen nu ook duizendmaal in de étalages van de winkels de herfst- en winterhoedjes al weer voor de gla zen. Bovendien, wat kunnen ons op het oogenblik de étalages van hoedenwin kels schelen? Voor de meesten van on3 de gelukkigen is de tijd aange broken als is het ook nóg maar zoo kort, ja, al is het maar één dag! dat we met niets dan zonnige gedach ten in ons hoofd, ergens languit aan een strand of in een dennenbosch lig gen. niets te doen. Onze gedachten zijn ver van den winter verwijderd hartje zomer immers en de vilt en velourshoedjes in den winkelkasten laten ons volkomen koud. Dat luieren dan, op zoo'n fijnen vacantiedag, kun nen we in een heel gewone bedrukte cretonne jurk doejpn. Maar er zijn na tuurlijk ook momenten in ons zomer sche bestaan, dat we er meer „ge kleed" uit moeten zien. En daarvoor geeft de teekening nu dezen keer een paar buitengewone aardige typen. Links, een robe-manteau, manteljapon, of hoe U dit iets of wat buitenissige, niettemin heel fraaie kleedingstuk wilt noemen. Van dit costuum is de rojj, van geruite stof, geplooid, het jasje is recht, van effen stof. met een ceintuurtje, en een licht kraagje en lichte knoopjes afgewerkt. Er is 1.50 M. effen stof van 1.40 M. breed voor noodig. benevens 1.75 M. ruiten goed van 1 40 M. Rechts hebben we een origineel complet, waar van het manteltje zóó kort is uitgeval len. dat het een bolérotje is geworden. Het is gemaakt van geribde jersey-stof. De bolero is, evenals de japon, afge zet mt zwart-en-wit lint. De japon is van onderen geplooid en er wordt een peau de suède ceintuur met doffe gesp opgedragen. Totaal is hiervoor 4.25 M. stof van 1.20 M. breed toereikend. En dan nog een hoedje, met ook zoo'n zwart-wit lintje om den bol. Dan is het „spul" compleet. MADELEINE. RECEPT. EEN HEERLIJK KOMKOMMERSLATJE Neem op 2 komkommers 1 fijngesneden preitje, 3 lepels sla-olie, 2 lepels ci troensap (of azijn), 1 theelepeltje mag- gi-aroma, peper en zout. De olie wordt met het citroensap tot een sausje ge klopt, waarna we er peper en zout door roeren en de aroma. De zoo dun moge lijk geschaafde (en natuurlijk eerst ge schilde!) komkommers vermengt men met het sausje en de fijngesneden prei. VOOR BABY. Het nachtgoed voor de babies is te genwoordig zoo eenvoudig mogelijk. Het. wordt gemaakt van zacht flanel en meestal voorziet men het van een sluiting aan de voorzijde, loopende van halsje tot aan /ien zoom. Het hierboven afgebeelde stel baby- goed is buitengewoon aantrekkelijk. Hierbij is inbegrepen een leuk klein broekje, dat aan een lijfje geknoopt kan worden, een flanellen en wit zijden of batist onderjurkje en een knus, lief jurkje met een manteltje, dat geheel uit- geschulpt is langs den rand. Voor baby een prachtig geheel. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgaaf van no. 21.317. Kosten 55 cents. EEN SMAAKVOL WANDELCOSTUUM. '23 196 Een zeer gewilde combinatie bij de vervaardiging van wandelcostumes is de effen stof en het kleine ruitje. Het hierbij afgebeelde costuum is er een treffend voorbeeld van, wat ermede bereikt kan worden. Eenvoud, chic en élégance zijn de hoofdkenmerken van dit keurig mantelpak. Het manteltje heeft een dubbele rij knoopen en de kraag, revers en manchet ten zijn van geruite stof. Het is aan de onderzijde recht afgesneden en de beide zakken zijn zonder klep. Het rokje, tamelijk kort en recht, is van dezelfde stof als de kraag en man chetten van het manteltje. Onder het manteltje kan een eenvou dige wit-zijden blouse gedragen worden, liefst met omgeslagen kraagje en met een rijtje kleine knoopen aan de voorzijde. Imitatie-paarlen kunnen hiervoor uitste kend worden aangewend. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42 44 46 48 onder opgaaf van no. 23.196. Kosten 55 cents. MANIEREN LEEREN. „Hoe ik ook altijd maar weer praat en hoe vaak ik hem 'n uitbrander geef, 't is altijd hetzelfde! 's Morgens laat ie z'n nachtgoed over den vloer slingeren, komt ie thans dan vergeet hij z'n voeten te vegen", zoo hoorde ik een moeder zich beklagen over haar achtjarig zoontje. „Ik zeg 't hem iederen dag en telkens weer, 't helpt niets", besloot zij met een zucht. Ik ken de moeder van Hendrik heel goed en besloot nu eens te wachten en te luisteren naar de wijze waarop zij haar jongen goede gewoonten trachtte bij te brengen. Al heel spoedig hoorden we Hendrik het huis binnenkomen en de trap ophol len. „Moeder", kUk 'ns wat ik heb ge vonden", riep de jongen nair elijks in de kamer. En zijn opgewonden, blozend ge> zicht, vol verwachting van de verrassing die moeder zou toonen, naar haar toe wendende, opende hij zijn pet, welke hij toegevouwen in de handen hield en liet haar een vlinder zien. „Maar Hendrik, kijk nu toch eens naar je schoenen! Hoe dikwijls moet ik je nu zeggen, dat je behoorlijk je voeten moet vegen? En nu heb ik nog juist pas de vloer geboend", was het antwoord van moeder. Hendrik keek eens naar z'n schoenen, zijn geestdrift verdween uit zijn gezicht en, met neergeslagen blik greep hij z'n pet en vlinder, en verliet de kamer. Een gevoel van droefheid benam me in de eerstvolgende oogenblikken deJiust om ook maar iets te zeggen. Daar was een opgewonden kind. dat er naar hun kerde zijn moeder te doen deelen in zijn verheuging, en hoe had moeder dat ont vangen? Met een standje dat hem teleur gesteld deed heengaan. Hendrik veegde zijn voeten niet, doch ging naar buiten en kwam eerst tegen etenstijd in huis. x Dit voorval gaf mU te denken, wat had de moeder nu behooren te doen? Zeker, de modderige schoenen en de schoone vloer waren van weinig betëekenis tegen over de gelegenheid, die zich hier bood. dat moeder en kind elkaar dichter zou den naderen. Had zij niet op dat oogen blik zijn fout door de vingers moeten zen en zich met hem verheugd moeten toonen over zijn mooie vondst en deze, als hij, bewonderen? Ware het niet be ter geweest, dat zij hem daarna vrien delijk had gewezen op zijn fout, hem ge zegd nog even zijn voeten te gaan ve gen en onderwijl het boek opgezocht waarin zij de naam van den vlinder kon naslaan? Ik h;b een andere vriendin, die ik altijd heb bewonderd om de wijze waarop zij het bestaat met kinderen om te gaan. Allemaal houden ze van haar. Ze heeft een alleraardigst kindje van een Jaar of drie, dat voor iedereen een lust en genoegen ls door zijn zonnig humeur en prettige manieren. Op een dag zag ik moeder en kind thuis komen van een wandeling. ..Nu zullen we eerst samen onze voe ten vegen, hé? Eerst kindjes rechter voet. dan moeders rechter voet. nu kindjes andere voet, dan moeders andere voet De kleine stampte en veegde zijn molli ge voetjes, vroolijk giegelend om dat fijne spelletje van voeten vegen. „Je bent al vroeg bezig hem te oefe nen", zei ik. terwijl wij naar binnen gin gen. „Ja. maar het is de eenige manier om langzamerhand eenr goede gewoonte ln te prenten", was het antwoord. „Telkens a!s we over een mat gaan. vegen we on ze voeten en gisteren heb ik toch zoo moeten lachen toen we in de bazar wa ren. Heel even moest ik hem alleen laten en toen vonden we Bob bezig zijn voeten te vegen aan een nieuwe mat in de af dee ling kleeden. Gelukkig waren op dat oogenblik zijn schoenen niet vuil". Alleen maar zeggen wat een kind moet doen of laten, helpt zoo weinig. Hem iets zoo dikwijls laten doen, dat hij het niet meer kan nalaten werkt meer uit. Laat nimmer een kind over een mat gaan, zonder die te doen benutten; laat nimmer toe, dat hij zijn kleeren niet be hoorlijk ophangt en langzamerhand zal hij onbewust voelen dat Iets niet in orde is, als hU het heeft nagelaten. Deze en alle andere goede manleren kunnen slechts worden verworven door de onophoudelijke zorg en het geduld van moeder. Standjes geven niet; die alleen doen het kind van u verwijderen. DE MOTTENPLAAG. Een lezeres van het Hbld. geeft ten zeer eenvoudig middel tegen motten. Sinds jaren schrijft zij. gebruik ik een midden, dat een ieder kan aanbeve len. Het is al heel eenvoudig, want het bestaat uit courantenpapier. Motten kun nen daar niet tegen. Niet alleen voor bont. laken, wollen goed. enz., maar voor nog zooveel meer is het dienstig. Sinds jaren beleg ik als ik uit de stad ga alle tapijten met cou ranten en ik heb nog nooit bij terugkomst een mot gevonden. Ook is het goed om wanneer men van huis gaat en het huls gesloten blijft, hier en daar schoteltjes met water te zetten, daar komen de mot ten op af en verdrinken er in. Laat men. als men ultstedig is, het huis niet luch ten. dan vliegen de motten er in. Veel beter is het om ramen en deuren geslo ten te houden tot men terug komt. HET NUT VAN DE' CASSEROLE OF STOOFPAN. De aarden casserole blijkt een zeer nattig instrument in de keuken. Zij doet voor vele dingen dienst en de voordeelen weike zij medebrengt, zijn talrijk. Het is een zuiver en hygiënisch instrument en men loopt geen kans van vergiftiging door metaalstaf fen. Men spaart er het vvasschen van schalen mede uit. want de casserole kan gewoon op tafel gebracht worden en de inhoud gloeiend heet wor den geserveerd. Men spaart er brandstof door. daar een geringe hitte den inhoud aan -den kook houdt. Men vermijdt er voedselverlies mede. omdat alle voedende bestandaeelen en de natuurlijke smaak van het voedsel behouden blijven. Men kan casseroles koopen in verschil lende grootten eh soorten en men kiest er zich een uit naar gelang van indivi- dueele behoeften cn omstandigheden. Men kan ze gemakkelijk met zeep en wa ter schoonmaken en als bij erg vet is, doet men er een betje soda bij of wat zand om het verkleuren tegen te gaan. De casserole, tenslotte, is van onbe- perkten levensduur, als men haar op de juiste wijze behandelt. Het voornaamste risico van breken ligt in de plotselinge verandering van hooge tot lage tempe raturen, zooals: koud water erin gieten, terwijl zij nog heet is. of als men ze zóó van het vuur in een kouden gootsteen zot. Natuurlijk moet men een casserole niet laten vallen en ze ook niet met een smak op een hard voorwerp zetten: evenmin moet men ze op een heete kachel of fornuis zetten, terwijl ze nog leeg ls. Een nieuwe casserole moet met eenige zorg behandeld worden, tot zij door eenigen tijd gebruiken gerijpt is en men moet haar uitkoken met water en zout om iedere smaak van aarde of klei eruit te krijgen. Men kan een casserole boven op de kachel zetten: men kan ze ook in den oven gebruiken; verder voor alle dingen, die „op een zacht vlammetje" moeten gezet worden. Voornamelijk kan men haar uitstekend gebruiken voor kerry- gerechten, opgewarmde spijzen, groenten en vischgerechten van verschillende soort. Hieronder volgt een voorbeeld van een lekker gerecht: RISOTTE A LA MILANESE. Men smelt een ons boter in de cas serole, voegt er een eetlepel gehakte ui bij cn zorgt ervoor, dat het niet bruin wordt. Dan voegt men er een kopje rijst aan toe. die goed gewasschen en gedroogd is en laat deze een minuut of twee bak ken om de buitenste schil van de rijst een weinig hard te laten worden. Dan voegt men er een kwart liter slappe bouillon aan toe. ctfn beetje tomaten puree en eenige kruiden naar smaak. Meng alles goed dooreen, zet dc casse role m een pan met water en zet alles ln den oven. Zoo nu en dan roert men er eens ln en voegt er, indien noodig. meer bouillon aan toe. Parmesaansch© kans wordt er, geraspt, apart bij gere serveerd. Eén of twee heel fijn gehakte Spaansche pepertjes geven er een aan- genamen smaak aan. EEN ZAKJE VOOR NACHTGOED. Ieder meisje wil. als zij in de vacantie op reis gaat gaarne een keurig zakje Het hierboven afgebeelde, keurige zakje Het hierboven afgebeelue, keurige zakje is gemaakt van linten in twee verschil lende kleuren en het is niet duur en gemakkelijk te maken. Zacht blauw en zacht rose zUn er zeer geschikte kleuren voor. Men kan ze gemakkelijk op een uit verkoopdag ln eiken winkel krijgen. De linten moeten 7.5 cM. breed zijn. Men snijdt de linten in stukken van 200 cM. lengte. Dan maakt men aan het eene einde van elk stuk een punt. zooals onderaan op de teekening staat aangegeven. Dan naait men de linten aan elkaarr b.v. met een kruissteek. Daartoe legt men de linten op een stuk papier, ongeveer 3 m.M. van el kander en haalt den draad diagonaals- gewijze tusschen de linten heen cn weder. Men steekt de naald onder dezen steek door en haalt den draad naar de andere zijde. Tot aan het einde toe gaat men met dezen steek voort. Voor voering kan een los lapje zijde dienen of wel georgette; neemt men voor de linten de bovengenoemde kleu ren dan kan men voor de voering het best een seringen-kleurig lapje nemen. Dan vouwt men het geheel in den vorm van een zakje en naait de naden keurig. Aan de rechterzijde van het overslagje kan men een rosette van lint maken in de drie kleuren, welke men voor zakje en voering gebruikt heeft. IS ONZE MODE NIEUW? Als laatste van onizc serie hier .nog een tweetal foto's wc Ure duidelijk •den terugkeer van den halskraag de* monstreeren, al is het dan ook in een wat gcwijzigden vonm. De dame uit de zeventiende eeuw heeft den halst kraag met bijbehoorende kappen op dc mouwen en kraag om het dccol. leté_ van zeer fijne kant. terwijl het 1927»mc:sje een zijden lint om den hals draagt in dc kleuren van dc zij* den banen harer japon, terwijl een enorme tullen strik in den tir.t van het fluweel der japon haar hoofd een mooicn achttergnond verleent. Als slot der serie mogen wij wel zeggen, dat onze mode nieuw is, op kleurigheden na. die in gewijzigden vorm zoo nu cn dan weer terug komen. Maar een veel belangrijker verschil valt ons bij vergelijking toch dadelijk op: Onze moderne vrouwen cn meisjes rijgen zich niet meer in en hebben daardoor een vCcl soepeler cn natuurlijker figuur, dan haar vrouwelijke voorouders. Kn dat is zeker wel iets om zich over te verblijden Over zon, regen en koude. Prentbriefkaarten. - De kunst van reizen. We zitten er nu middenin, en de in vloed ervan is duidelijk merkbaar. Waarschijnlijk ondervinden wij er meer van dan andere jaren omdat de lente en voorzomer zoo nat cn zoo koud zijn geweest. Nu de zomer dan eindelijk, ongeveer gelijk met het begin der va- canties, zijn intrede heeft gedaan, haast iedereen zich naar buiten. Andere jaren, wanneer lente en voor zomer al veel warmte en zon hadden gebracht, waren wij er bij het begin der vacantie zoo aan gewend, dat voor velen de aardigheid van fiets of wandeltochten er al af was. Maar nu valt alles tegelijk; niemand heeft al genoeg van het mooie weer en lioeve- len er bij al die „dagjesmenschen" nog zouden zijn die hun vacantie bui ten doorbrengen, is zelfs niet te schatten. Wat is er gemopperd over al die akelige kou en de stroomen regen, waarmee Mei en Juni ons hebben be dacht dit jaar. Ieder is het er over eens, jiat ie waflntc zeer laat 05 (ie grog pen is gekomen, Maar als andere ja ren het mooie weer vroeg inzet, dan is het eigenaardig om op te merken, hoe er in dc hondsdagen, waarin wij nu zim, gemopperd wordt over een hooge temperatuur zooals die der laatste da gen, terwijl dat toch nog maar een heel gewonen zomerwarmte ls. Wij zijn blijkbaar zoo gewend aan afwisselende temperaturen, dat eenige weken van hetzelfde weer. hoe dan ook, velen van ons aan het mopperen brengen, want een koude zomer valt niet in den smaak, maar een warme evenmin, bij velen tenminste. Wie zich daarvan overtuigen wil, lette maar eens op de gesprekken van passagiers met de con ducteurs der tram bijvoorbeeld: nooit is het heelemaal naar den zin. de zon is te warm. de regen is to nat en de wind is te onrustig. En altijd is het weer zeker en vast ongezond. Enfin, er zijn er dan toch nu velen, die het mooie weer dankbaar aanvaar den en dat zijn in de eerste plaats de vacantiegangers. Bet is £ltü4 onver standig van de thuisblijvers om zich druk te ir. ':en over het feit, dat de familie die op reis is slecht weer zou hebben, omdat het op de plaats hun ner inwoning koud en. regenachtig is. Juist in den zomer kan het slechte weer zoo plaatselijk zijn, dat er op betrek kelijk korten afstand van den regen af niets meer te bespeuren valt, terwijl nog verderop een heerlijke zomertem- peratuur heerscht. Het is ook best mo gelijk dat degenen 'die met vacantie er op uit zijn, zich van het weer niets aantrekken en toch hun voorgenomen uitstapjes en tochtjes maken. En daar bij precies evenveel plezier hebben als wanneer de zon had geschenen. Laten wij ze dus niet te vroeg be klagen, onze vrienden en kennissen, die een reisje maken, maar eerst eens af wachten welke berichten zij ons er over sturen. Misschien ligt er morgen met de eerste post een prentbriefkaart in dei 1 brievenbus, waarop staat hoe het hun bevalt, hoe het weer is, of ze mooie tochtjes maken, of de plaats zelf de moeite 'aard ismaar neen. mischien staat er. behalve het adres." niets anders op dan: „Wim en Adri", of ander: .Hartelijke groeten van de jolige vacantiegangers". of ook wel een heel sleepje voornamen met eenige, totaal .onbekende er ook nog bip - v Een overigens zeer goedige, oude heer kon bepaald boos worden, wan neer hU zulke prentbriefkaarten ont ving. Voor hem waren die afstanden uit het buitenland veel geweldiger dan voor ons moderne menscben, en hef denkbeeld, wie en wat er allemaal in gang werd gezet voor zoo'n nuchtere prentbriefkaart-met-een-naam kon hem aan zijn hart gaan. Op sommige uitzonderingen na. zooals bijvoorbeeld vele Zwitsersche. zijn prent briefkaarten niet mooi en geven soms een wonderlijk beeld van de bedoelde plaats, wat vooral bij de gekleurde het geval Is. E11 staat er nu nog niets op ge schreven ook. dan is de teleurstelling grooter dan de afzonder in zijn goedig heid heeft bedoeld. Natuurlijk is niet iedereen geschikt om een massa prent briefkaarten rond te sturen en op ieder apart een aardig, kort episteltje te schrij ven. Maar een enkel woordje over het genoegen dat de vacantie geeft, kan er toch altijd wel af en het is voor de ont vangende personen veel aardiger. Al naar aard en karakter genieten de menschcn op heel wat verschillende ma nieren van hun vacantie, waarmee dan voornamelijk bedoeld is. wanneer zij op reis zijn. De eene kan niet uitbundig ge noeg genieten van al het moois, de ander wordt er stil van en kan geen woorden yinden. Een derde iachi van het egge beroemde punt naar het andere, de Bae deker in de hand en ziet nauwelijks waar cm eigenlijk al dat moois zoo uitbundig wordt geprezen dit heeten dan meestal Amerikanen, er zullen echter onder dit volk ook nog wel verschillende manieren van reizen voorkomen. Nummer vier reist zeer gemakkelijk, komt altijd op tijd, maar nooit te vroeg pn doet alles op zijn gemak af: dat zijn eigenlijk de echte reizigers, die er ook niets tegen hebben om van het vooraf gemaakte plan af te wijken, wanneer het hun ergens heel goed of slecht bevalt. Nummer vijf daarentegen is steeds veel te vroeg aan het station, windt zich op over iedere kleinigheid, zooals bijvoor beeld een gemiste trein en komt tenslot te doodmoe thuis. Zulke menschen moes ten zoo mogelijk de leiding liever aan anderen overlaten en zich geheel naar die anderen voegen: dat is voor henzelf verreweg het gemakkelijkst, maar ook voor de relsgenooten is het heel wat pret tiger, dan om iederen keer opgejaagd te worden. Tenslotte ls er nog de verdeeldheid tus schen een reisgezelschapje onderling: de eene houdt dol van musea en kerken zien, een tweede houdt veel meer van Tange tochten te voet, terwijl een derde meer op zijn gemak is gesteld, misschien ook al door een hoogeren leeftijd. Daar-1 door moet êe og ree .een goesfe gün ggg A geven en nemen: dan krijgt de een-* eens zijn zin. dan de andere en zoo wordt het reisje toch een genoegeliik uitstapje. Sommige zeer onafhankelijken meenen dat zij nu eens alleen op reis willen, om dat zij dan geheel en al doen kunnen waartoe zU zelf lust gevoelen en niemand zal hun dat dan beletten. Maar den meesten valt dit bitter tegen: iedereen in de verschillende hotels en restaurants, in de treinen en trams heeft gezelschap, iedereen kan zijn indrukken aan ande ren vertellen en beschouwingen houden over de schoonheden der omgeving behalve dc eenzame, die zoo vol moed er op uit trok en nu zoo zielig alleen zit. Let maar eens op, hoevelen van die al leen-rclzenden vroeger naar huis komen dan hun bedoeling was. En als zij dan geen valsclie schaamte hebben, bekennen zij eerlijk dat alleen reizen hun noveel minder bevalt dan zich schikken naar anderen. Wanneer de volgende maand vrijwel ledereen weer aan het werk is gegaan, dan hebben velen een mooie herinnering aan heerlijke vacantiedagen. waarmee zij opgewekt dc sombere winterdagen kunnen tegemoet gaan. E. E. J.—P.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7