EUITENLANDSCH OVERZICHT .HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 AUG. 1927 Een reprise van 't geval-Arcoss in Weenen? 't Wordt ontkend, maar 't lijkt er veel op. Eén en ander over de mislukte 3-mogendheden conferen tie. De kansen van Sacco en Vanzetti T BELANGRIJKSTE- NIEUWS. Hoewel het onkend werd dat der gelijke stappen tegen de Sovjets zijn gedaan als ln Londen by Arcos is het niet te loochenen dat de Weensche autoriteiten in de bureaux der Oosten- rijksch Russische handelsmaatschappij „Rotao" plotseling zijn verschenen en een ljjst verlangde van de buitenland- sche employés en medewerkers dier onderneming. De autoriteiten beweerden dat de Weensche beambten slechts een onder zoek moesten instellen naar de betrek kingen van een arrestant die zich in het Huis vaa Bewaring bevindt. Dit is ongetwijfeld een uitstekend motief doch men kan er van overtuigd zyn dat de bedoelingen van andere strekking zyn. Na de onlusten in Weenen is ge bleken dat buitenlandsche elementen, en in het bijzonder Russische, organi satorisch het goede moment voor den opstand hebben benut, en hetzelve ook organisatorisch hebben voorbereid De tUd is te critïek voor Oostenryk en de regeertng heeft het te volhandig en in den senaat is de stemming te licht ontvlambaar, dan dat men zich openlijk tegen Moskou zou kunnen keeren. Het is echter duidelijk dat Weenen zich op de hoogte wenscht te houden en zeer goed geprepareerd wil zyn als straks de processen zullen be ginnen, die een oordeel moeten vellen over den bloedigen Vrijdag van de hoods tad. P. A. De openbare meening en de 3-mogendheden- conferentie. T' De mislukking der drie-mogendheden- conferentie van Genève mege een nieu we teleurstelling beteekenen voor de op timisten, die het pad naar de ontwape ning slechts met rozen bezaaid zien, door de Engelsche pers was dit resul taat voorzien. De ochtendbladen wyden natuurlijk lange artikelen aan de mis lukking, doch slechts met één uitzon dering wordt geen der drie landen uit buitend daarvoor verantwoordeiyk ge steld. De uitzondering wordt gevormd door de „Daily Chronicle', die den Amerika nen verwijt, geen enkele concessie te hebben gedaan. De „Daily News" is wat gematigder in haar toon en stelt zoowel Engeland, als de Vercenigde Staten voor de mis lukking der conferentie verantwoorde- ïyk. Het is echter niet slechts dit blad, dat de slechte voorbereiding laakt. De aanwezigheid van den Britschen pre mier, Baldwin, in Canada geeft het blad verder aanleiding, om op het voor deel van een eventueele ontmoeting tusschen den premier en president Coo- lidge te wy'zen, „want alleen maar het feit van zulk een ontmoeting zou het psychologisch aspect in één dag wijzi gen". En het blad noemt het by'na even zeker, dat een bespreking tusschen de beide staatslieden tot positieve resulta ten zou leiden. Want dat men niet bij de pakken mag neerzitten, begrypt ook de „Westmin ster Gazette", die aanspoort tot opvoe ding der openbare meening, ten einde in 1931 de regeeringen, „die toch niets anders zyn dan de spreekbuizen der openbare meeningen" in staat te stel len, een meer succesvolle poging te doen. Alleen de „Daily. Express" is wat schamper in haar opmerkingen. Het blad meent, dat van het eerste oogenblik af het resultaat te voorzien was en het wordt een opluchting genoemd, dat thans weer Londen en niet langer Ge nève het hoofdkwartier der Britsche politiek is. Ook de „Daily Herald" had niet an ders verwacht, dan dat de conferentie zou mislukken. „Ontwapening is niet een kwestie voor militaire of marine- eperts, maar voor staatslieden". Dat noemt het blad een der lessen, die Ge nève heeft geleerd. De „Daily Telegraph" sluit zich even eens aan by do openbare meening, dat de voorbereiding der conferentie onvol doende is gov. eest. Het blad noemt het resultaat voorts een waarschuwing voor de optimisten die een definitief resul taat verwachtenvan de voorgestelde ontwapeningsconferentie van den Vol kenbond. De tragedie Sacco Vanzetti. De beide verdedigers van Sacco en Vanzetti, Thompson en Ehrmann, heb ben zich terug getrokken, ten einde den beroemden advocaat Arthur Hill in staat te stellen hun taak over te nemen en te trachten de zaak voor de federale ge rechtshoven te brengen. Hill heeft zyn plannen nog niet ont huld; men verwacht evenwel, dat hij allereerst een beroep zal doer, op het federale hof te Boston, dat hy vervol gens zal pogen een „habeas corpus" ver klaring los te krijgen, opdat de beklaag den niet langer in het „doodenhuis" be hoeven te blyven, en dat hy ten slotte een beroep zal doen op het lid van het Hooggerechtshof der Vereenigde Staten, Brandeis, ten einde de executie te voor komen. Het verdedigingscomité voor Sacco en Vanzetti is intusschen bijeen gekomen en heeft besloten heden een beroep te doen op het Hooggerechtshof van den staat Massachusetts. Men verwacht even wel, dat dit beroep zal falen, waarop het comité zich eerst tot de federale gerechtshoven en ten slotte tot het Hooggerechtshof der Vereenigde Staten zal wenden. Sacco en Vanzetti hebben uit het „doodenhuis" twee brieven geschreven. Sacco schryft ojïi.: „Over gouverneur Fuller's beslissing zijn wy niet ver baasd, daar wy weten, dat de kapita listische klasse hard is en geen genade kent voor de soldaten der revolutie. Wij zijn trotsch op onzen dood en wij zullen vallen, zooals alle anarchisten vielen. V/ij hebben steeds geweten, dat Fuller, Thayer en Katzmann moordenaars zyn". „Fuller is een moordenaar", aldus luidt Vanzetti's schryven, „evenals hayer, Katzmann en zoovele andere meineedigen moordenaars zyn. Dit is een oorlog van de plutocratie tegen de vrijheid. Wy sterven voor de zaak der anarchie. Lang leve de anarchie!" Hoewel de zaak van Sacco en Van zetti niet zooveel sensatie in talie eeft gewekt, als vyf jaar geleden vóór het fascistisch regime het geval zou zyn ge weest, werd het verloop van deze „cause célébre" hier niettemin met groote be langstelling gevolgd. Het was met groote verwondering, dat Italië kennis heeft genomen van het besluit van gouverneur Fuller van Mas sachusetts, den beiden ter dood veroor deelden gratie te weigeren. Men is hier de meening toegedaan, dat daarge laten of zij al dan niet schuldig zijn er in deze zaak nog voldoen twijfel over blijft om gratie te rechtvaardigen en dat de gestadige bedreiging met den elee- trischen stoel, die thans reeds niet min der dan zeven jaren heeft geduurd, op zichzelf reeds als een genoegzame straf beschouwd kan worden. Slechts één blad, de „Tribuna", geeft commentaar op het door gouverneur Fuller genomen besluit. Het te Rome versch-nend officieele, fascistische or gaan schryft: „Wat ook moge gebeu ren, zeker is, dat de executie van de ter dood veroordeelden of zelfs de verda ging van deze executie op schaamte- looze wyze een der donkerste juridische periodes, die ooit in de geschiedenis voorkwamen, zal besluiten". Duitschland's vlaggen- kwestie. In het jaar 1925 weigerde de stad Potsdam om te voldoen aan een aanwij zing der Pruisische regeering om zwart- rood-goud te vlaggen. Deze zaak is thans by het Oberver- waltungsgerichtshof voorgekomen, dat ten slotte heeft uitgemaakt, dat de stad zich niet behoefde te onderwerpen aan de aanwijzing, omdat de regeering niet op een wettel y ken maatregel kon steunen. De Pruisische regeering heeft van daag besloten aan de permanente com missie uit den Landdag een verordening voor te leggen, welke bepaalt dat de be- vlagging van feestgebouwen in de ge meenten een aangelegenheid is van het landelijk bestuur. Deze verordening zal Maandag wor den aangenomen. Daardoor krijgt de Pruisische minister van binnenlandsche zaken het rechtde bevlagging met zwart-rood-goud nog op den llen Augustus a.s. (Grondwetsdag) te be velen, want de permanente commissie kan verordeningen met kracht van de wet uitvaardigen in geval het noodig is voor de handhaving der openbare orde of het hoofd te bieden aan een nood toestand. De Pruisische regeering is unaniem van meening, dat hier een noodtoestand aanwezig is, omdat het niet-vlaggen tot ongeregeldheden zou kunnen leiden. KORT EN BONDIG. De Kaapstadsche tandarts Kilpa- trick, die naar wy mededeelden, on langs den grooten prijs uit de Calcutta- sweepstake getrokken heeft, hetgeen hem c.a. acht ton opbracht, schijnt het geluk niet te kunnen ontloopen. Na zyn praktyk aan kant te hebben gezet, be gaf hy zich naar zyn familie in Enge land. Op de „Arundel Castle", deed hy mede aan eer. zgn. „milesweep" en won wederom den hoofdprys van £350. Hij zal er thans wel geen hand voor om gedraaid hebben. De „Humanité" deelt mede, dat de Fransche communistische vakcentrale besloten heeft, tegen Maandag een pro teststaking van 24 uur af te kondigen, indien het doodvonnis van Sacco en Vanzetti gehandhaafd wordt. De regeering van Nieuw Zuid-Wales heeft de garantie op zich kenomen van alle onkosten voor de vlucht van kapi tein Kingsford en kapitein Smith van San Francisco naar Australië. Op den straatweg naar Wermein heeft gisteravond een hevige strijd plaats gehad tusschen twee elkaar vijandig- gezinde zigeunerstammen, waarbij van messen enz. gebruik werd gemaakt. Aan deh strijd hebben veertig mannen en vrouwen deelgenomen van wie er ver- scheidenen zwaar zyn gewond. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN «O CENTS PER REGEL. echte catz-rotterdammer^ de modedr&nlc y~ BU ATHLETTEK. Hij slaal aan hel eindpunt van den loopbaan. Uw eerste prijs Is hij en hii is hel gaarne, omdat h!j weet slechts vertrisschend en opwekkend, niet prikkelend, te werken. Hij is thans ook verkrilobaar per flesch. voorzien van een y/etlig gedeponeerd zwart etiket, waarborg dat hei nineraal-, soda- o( spuitwater, al oi niet mei suiker, .verd vermengd met ECHT CAjZ"€l!X€ir CATZ ZOON v n PEKELA, GRONINGEN Gebotteld verkrijgbaar bij: de N.V. Ramakers Van Berkum, Koudenborn 54-56, Haarlem In het congres van het I. V. V. heeft heden Jouhaux geprotesteerd tegen het- doodvonnis van Sacco en Vanzetti, het welk volgens hem een misdaad is te gen de menschheid. Hy stelde voor, alle steden ter wereld uit te nöodigen, Zon dag a.s. arbeidersdemonstraties tegen dit „menschonteerend vonnis" te doen houden. De vergadering stemde met het voorstel van Jouhaux in. Blykens een bericht uit Moskou is het Russische ministerie van Financiën overgegaan tot de uitgifte van de „staatsleening van het jaar 1927", ren tende 12 De leennig bedraagt 200 millioen roebel en heeft een looptijd van 10 jaar. De aflossing begint np, 5 1/2 jaar, dus vanaf 1 Dec. 1932. De koers van uitgifte werd op 98 bepaald. De leening zal in Rusland een noteering verkrijgen. Beroemde violen. Dezer dagen is een der meest be roemde producten van den meester der vioolbouwers uit Cremona, Stradivarius in andere handen overgegaan door den dood van den Hongaarschen eigenaar. Zooals men weet, hebben alle violen van Stradivarius een bepaalden naam. Deze de „Michel Angelo" moest vol gens het testament van den overlede nen eigenaar verkocht worden aan een violist en niet aan een museum, zoo als helaas zoo vaak is gebeurd. De bekende Hongaarsche virtuoos Zoltan Szekely is er thans eigenaar van ge worden voor een prijs van meer dan honderdduizend gulden, de hoogste, die ooit voor een viool is betaald. De laatste wilsbeschikking betreffen de dit instrument moet worden toege juicht. De wereld kan oneindig genot hebben van deze wondere instru menten, als zy bespeeld worden door de meesters in dezen vonn vari mu ziekuiting, terwyi zij als dood nummer in een museum slechts curiositeits- waarde hebben. Dit is bijv. het geval met den wereldbekenden Guamerius, waarmede Paganini de wereld in ver rukking heeft gebracht en die nu in een vitrine van een Genueesch museum rust en voorgoed zwygt. Als men geen maatregelen neemt als de Hongaarsche Stradivarius-bezitter, kon het weieens zyn, dat alle producten van de ver loren kunst der Cremoneesche viool bouwers, eerlang in musea te land zul len komen, als indrukwekkende, maar stomme herinneringen aan groote violisten. Dit doet ons denken aan een sinds eenige jaren overleden, oud en ach tenswaardig stadgenoot. Deze was de gelukkige bezitter van een imposante verzameling oiid porcelein, zorgvuldig van geslacht tot geslacht in zyn familie bewaard. Teneinde te beletten, dat ruwe handen het by het schoonmaken zouden beschadigen en misdadige han den het zouden kunnen stelen, liet hij op een dag de geheele collectie in een muurkast opbergen en daarna, by het opnieuw behangen van de kamer, de kast dichtplakken. Eerst by zijn dood hebben zijn erfgenamen na lange jaren het porcelein weder te zien gekregen. Met de violen in nausea is het nog erger. Zij zijn te bezichtigen, maar het is hun toon, die ze zoo waardevol maakt. Men is dit langzamerhand gaan inzien en toen een Engelscloman, Dr. Oldham, eenige jaren geleden vyf kostbare violen, waaronder de Stradi varius „Tosca" aan het Britsche Museum ten geschenke aanbood, weigerden de museum-autoriteiten de schenking, als motief aanvoerende, dat het misdadig zou zyn, dezen instrumenten voor immer hun gulden tonen te ontnemen en dat het beter was ze te laten voort bestaan tot vreugde van uitvoerende kunstenaars en hun toehoorders. Jruwel-gesckiedenis De rechtbank te Offenburg b er oor deel de zekeren Bete tot 11 jaar gevangenis straf wegens medeplichtigheid aan het verkoopen van methyl-alcohol als drink bare alcohol, tengevolge waarvan 26 per sonen om het leven kwamen. De hoofd- beklaagde, zekere Bruchsaler, was tydens het proces krankzinnig geworden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Een list. Het komt voor, dat barbiers in bad plaatsen tydens het drukken seizoen, van de gelegenheid gebruik maken om hun klanten meer te laten betalen voor hun diensten, dan redelykenvyze ge vergd kan worden. Een gast in een bad plaats, die we niet met name zullen aanduiden, was zich blykbaar hiervan bewust en daarom informeerde hij, voor de operatie van het scheren, voor- zichteiyic hoeveel de bewerking zou kosten. Twee gulden antwoordde de barbier zonder blikken of blozen. Dat is duur zei de klant, maar het is gelukkig, dat vandaag Slechts den eenen kant van myn ge zicht hoeft te worden" geschoren. Dat doet u natuuriyk voor den halven prijs. De barbier keek den klant eens aan, concludeerde, dat hy niet goed bij zyn hoofd kon zyn, besloot, hem in de stem ming te houden en zei dus: Natuurlijk meneer, gaat u maar Zitten. De klant zette zich in den wipstoel, kreeg den tradltloheelen handdoek on der zijn kin en zei toen kalm: Dus dat is goed begrepen? IJ Scheert alleen den buitenkant. Oorlogsslachtoffers. In Frankrijk wordt jaarlijks te Vin- fcennes een groot feest gegeven ten bate van het rusthuis voor verminkte officieren. Dit rusthuis begint lang zamerhand de afmetingen van een klein dorp te krygen. Het is een ge- Jbeele groep villa's geworden, waarin de officieren met hun gezinnen kunnen wonen. Natuurlijk is voor het opbouwen en ln stand houden hiervan een zeer groote som noodig. Het feest draagt een militair karak ter verschillende regimenten en de militaire muziek werken er aan mee. De opbrengst is gewoonlijk zeer groot. De gevreesde stok. Deze maand Is het Juist dertig jaar geleden dat do witte stok den ParU- schen genten tot wapen en waardig- iheidsteeken gegeven werd. - Detrig jaar geleden kon men hem voor het eerst op dc boulevards zien ycrschynen en sindsdien heeft hij niet weinig bygedragen tot de veiligheid van de Paryzenaren. Ook op deze stok ken deed de mode haar invloed gelden. De witte stok van 1927 is minder zwaarlijvig, minder gezet dan zyn voor ouders van dertig jaar geleden, die 43 centimeter lang moest zijn om de orde te bewaren. Maar wat de stok aan gewicht en volume verloren heeft, heeft hy zeker gewonnen aan waardigheid en macht. Gehiemzinnige kisten. Onlangs heeft onze Londen3ehe cor respondent in ons blad de teleurstellen de resultaten beschreven van de ope ning van de geheimzinnige kist, die de profetes Joanna Southcott, gestorven op 29 October 1814, had nagelaten. Deze kist. die honderd jaar na haar overly- densdatum moest worden geopend in het byzijn van 24 bisschoppen der An- glicaansche kerk en die de (Engelsche) natie redding zou brengen in een tyd- perk van vreeseiyken nood, bevatte niets anders dan wat waardelooze rom mel. Inderdaad, dit was een teleurstelling, want er waren nog vele Engelschen, die in deze profetes geloofden, al was het alleen om de geheimzinnige attrac tie van de kist. Het voorbeeld is niet zonder prece dent ln de geschiedenis. De mensch heeft altijd gehouden van geheimzinnig heden. Toen de Russische Czaar Paul I in 1801 gestorven was, vond men onder zfin nagelaten papieren ook een kistje, op welks deksel de vorst eigenhandig had geschreven: Niet openen voor een éénw na mijn dood. Gedurende de geheele 19e eeuw bleef deze kist onaangeroerd in het' czaris- tisch paleis te Gatsjina bewaard. Om den een of anderen onbekenden reden werd ze in 1901, toen de honderd jaar verstreken waren, niet opengemaakt en toen het czarlstisch regiem viel was het geheim nog niet onthuld. Wy zullen wel nooit te weten komen, welke y'seiykhe- den of kostbaarheden deze kist bevatte, want zy is gedurende het communistisch bestuur spoorloos verdwenen. Op dc vliering van een huls in een der Londensche voorsteden heeft eeuwen lang een stevig verzegelde kist gestaan, die door de opvolgende eigenaars nooit was geopend, waarschUniyk uit byge- loof. In 1912 ging men er echter toe over en vond historische documenten van groote waarde uit de zestiende eeuw. Ze werden op prozaïsche wijze geveild en brachten veel geld op. In de kelders van de oudste Londen sche bank liggen verscheidene oude kof fers. waarvan een meer dan twee eeuwen geleden daar gedeponeerd is. Deze zullen wel nooit geopend worden aangezien het principe voorschrijft dat ze bewaard worden tot iemand opdaagt, die er wet telijke aanspraken op kan doen gelden. Waarschijnlijk bevatten zy echter een zeer waardevollen inhoud. Jaren geleden vond een man, die langs de Rue de l'Ouest te Parys liep. midden in deze straat een klein, maar zwaar metalen kistje, zorgvuldig met koorden en zegels gesloten. Hij bracht het naar het bijzijnde politiebureau, waar liet lang bleef liggen, tot een vrouw het als haar eigendom kwam op- eisc.hen. zy deed een merkwaardig verhaal. Haar moeder had op haar sterfbed aan dc dochter verteld, dat zy het in haar leven overgespaarde geld had verborgen in een metalen kistje en dit voor de veiligheid achter een goot builen haar raam in de Rue de l'Ouest had vastge bonden. Het kistje moest 60.000 fran ken in goud en bankpapier bevatten. De dochter had het niet kunnen vin den maar nu, gehoord hebbende van de vondst kwam zy eens kijken of dit het bedoelde kistje was. Het werd openge maakt en de inhoud bleek inderdaad geheel overeenkomstig haar opgave te zyn. Blijkbaar was de bevestiging door den tand des tUds te zwak geworden en daardoor het kistje gevallen. „Folies Bergères". De Parijsche Folies Bergères, het ver maarde variété- en revuetheater, dat tegenwoordig niet bepaald het summum van gewyde kunst biedt, dankt zyn ont staan indirect aan een zeer vroom man. den priester Quentln Courtin, uie de „vader van de Folies Bergères" wordt genoemd. De herinnering aan dezen eenvaardigen man wordt wakker ge roepen door een mis, die dezer da gen te zijner eere is gehouden. Op 3 Ju ni 1579 maakte hy namelyk zyn testa ment. waarin hy bepaalde, dat een klein - stuk moerassigen grond ln de voorstad van Parys aan het tehuis voor blinden zou worden gelegateerd. Dit tehuis voor blinden, dat sedert de der tiende eeuw bestaat, is tegenwoordig nog eigenaar van het stuk grond, waar op de laatste halve eeuw de Folies Ber gères hun roem hebben ontplooid. Als voorwaarde voor het legaat eischte pa ter Courtin alleen, dat jaarlyks negen missen voor zyn zlelerust zouden wor den gelezen. Aan deze voorwaarde wordt tegenwoordig nog streng de hand ge houden, maar of het gebruik, dat men tegenwoordig van het stuk grond maakt geheel in den geest van den ouden Kanunnik is, mag twyfelachtig ge noemd worden, want hy zou zonder twij fel rillen van afschuw cn de oogen be- dekken^.wanneer hy na 348 jaren een blik zou kunnen werpen op het tponeel, dat op zyn vroeger bezit is verrezen. Voor bet overige komt de pacht, die voor de „Folies Bergère" wordt be taald, aan een nobel doel ten goede, want het is een van de voornaamste bronnen van inkomsten van het blin deninstituut, en de 300 blinden, die er onderdak hebben gevonden, wonen dankbaar de mis voor pater Courtin by, aan wiens legaat de Folies Bergères hun ontstaan hebben te danken. Gelukkig land. De Italiaansche ministerraad heeft overgenomen een ontwerp van den mi nister van Financiën, graaf Volpi om de belastingen te verlagen met een be drag van 1.135.000.000 lire. Dit is niet de eerste verlaging, die het fascistische bewind tot stand bracht. Reeds was een verlaging van twee milliard inge voerd. Het schoentje. Ook Parijs heeft zijn „Langs de Straatjes" en wel in veel grooter ge tale dan onze rustiger levenden stads gemeenschap. Een jonge modieus gekleede vrouw trippelde op een der boulevards haastig achter een autobus aan en sprong, ter- wyi „het voertuig in beweging was" met een elegant sprongetje op het ach- terbalcon. Helaas, wel stond zy zelf veilig, maar op het moment van den sprong viel het keurige schoentje van haar voet op den boulevard. Voor zij eraan kon denken, het te redden, had de autobus vaart gekregen en was reeds ver voorby de plaats des onheils. Achter de bus reed echter, bedaard, voorzoover een Parysch chauffeur hiertoe in staat is, een taxi zonder pas sagiers. De chauffeur zag het drama, stopte, raapte het schoentje op en snelde galant de autobus achterna. Het duurde lang voor hy deze bereikt had, want hij werd door verkeersagen ten eenige naaien tegengehouden. Toen hy de bus eindelijk had ingehaald, wachtte hem een teleurstelling, de da me van het schoentje stond er niet meer op. Zonder zich een oogenblik te bedenken keerde de galante chauffeur zyn wagen en snelde door het drukke verkeer te. ug, op zoek naar de ont- schoende schoone. Na veel moeite krijgt hy haar, meer door geluk dan wijs heid. in het oog, stopt opnieuw, neemt beleefd zijn uniformpet af en reikt haar de verloren voetbekleeding toe. Op den trottoirband staande, een been opgetrokken trekt de eigenares haar schoentje weer aan. De chauffeur wacht, zoo niet op een tastbaar blijk van waarjleering dan toch op een enkel woord van dank. Zoodat zyn verbazing groot is, als zij hem als volgt toespreekt: Zoo. Nou jij bent ook een sukkel. Kon je je niet met je eigen zaken be moeien? Door jou bemoeizucht heb ik een uur naar myn schoen moeten zoeken. Er is in Parys een taxichauffeur, die op den boulevard verloren dames schoentjes, van dames, die onverschrok ken genoeg zyn, om een autobus in volle vaart te bestygen, voortaan kalm laat liggen, waar ze gevallen zyn. Spaansch huwelijk. De vermaarde Spaansolae danseres La CordobPsit9 zal dc volgende maand in het huwelijk treden met den torero Chievelo. De matador heeft zijn aan slaande vrouw beluofd. niet mc-er in de arena behalve d!e des huwelijks, die ïaiet minder gevnu "rijk is -e zullen uitkomen. En zy al .iec meer dansen. Beiden gaan midden in hun triomfen weg en een „CbflVï.m er. Espagne" bewonen. Het Spaanschö publiek is ontroeid, maar niet verheugd over di; dubbele verlies, Bandietenterreur. In de nabyheid van Krotoschin is op een boerenhoeve door bandieten eeia dbubele moord gepleegd. Misdadigers die reeds geruimen tijd de omgeving terro- riseerden en strooptochten onder de boerenbevolking organiseerden, hebben een hoeve overvallen en den eigenaar vermoord. Op het hulpgeroep van den vader schoot de zoon toe, doch deze werd door vier schoten gedood. De on verlaten zyn nog niet gearresteerd. Buskruit en vlammen. Een deel van het dorp Lledolfsheim, dicht bij Karlsruhe is door een ont ploffing van buskruit in vlammen op gegaan. Dertig huizen werden door vuur verwoest. De hevige storm wakkerde het vuur voortdurend aan. Oorlogsherinnering. Ter gelegenheid van den dertienden verjaardag van de schending der Bel gische neutraliteit zyn Donderdagoch tend het geheele land door de klokken geluid, terwijl de stoomfluiten van fa brieken en stoomschepen in werking werden gebracht. Te Brussel werden 21 salvo's gelost door de artillerie-stukken, die in het Cinquantenaire-park staan on gesteld. 't Vliegend schip. Een vliegboot van metaal, de Iris II geheeten, is zoo juist voor de Engelsche marine te water gelaten. Het schip kan 14 uur in de lucht biyven maar het is zoodanig geconstrueerd dat het in het water of voor anker kan blijven gedu rende negen maanden van het jaar. Men zegt dat het de grootste en voor haar grootte tevens snelste vliegboot van de wereld is. Ze is bestemd voor verkenningswerk by de yloot en kan ook by zeer ruw weer dienst doen. De Iris I„ van hetzelfde type, is reeds eeni- gen tijd in dienst. Maar het nieuwe type heeft, behalve meer kracht en grootere afmetingen, een metalen romp. Metaal is niet alleen lichter dan hout, het bespaart ook een 250 K.G. aan ge wicht omdat het water r.iet in het me taal kan binnendx'ingen. De Iris II is niet een watervliegtuig maar meer eeia vliegend schip. Ze heeft drie motoren van 700 P.K. elk. Om een denkbeeld te geven van haar snelheid diene dat zij eerst by 50 knoopen uit het water kan oprijzen. Met zulk een snelheid kan de boot dus over de zeeën kruisen. In den romp is er ampel ruinate voor eeia be manning van vyf. Patrijspoorten ver- hoogen de illusie dat men zich op een gewoon schip bevindt. De boot is voor zien van groote bakken voor drinkwater en heeft een keuken met electrisch for nuis. Kraanvogel met kunst been. Het „Berl. Tagebl." maakt melding van het zeker ongewone feit, dat men een pauwkraanvogel uit de Leipziger „Zoo", die door een ongeval een onder been had verloren, by een orthopaedisch atelier aldaar een aluminium kunstbeen heeft laten aanmeten, zoodat de kraan vogel thans als „ridder met het ijzeren been" over zyn veldje in de Zoo rond stapt. Hy geniet daar de behandeling van.„dienstbesehadigter". Buurvrouwen nijd. Geërgerd door door den hardneltkigen onwil van haar buurvrouw om over de wederzijdsche tuintjes en derzelver on derhoud te spreken, trok Frau Schultz te Potsdam er op een laat nachtelijk uur met een byl op uit en sneed al het plantaardig gewas in den tuin der cn- spraakzame buurvrouw in stukjes. Niet voldaan ermee, dat zy 61 aalbessenstrui- ken en tal van vruchtboomen op deze wijze onherstelbaar had vernietigd, be kende frau Schultz voor den politierech ter bovendieia een anonlemen brief aan Frau Baumert (de onwillige buurvrouw) te hebben gericht, uitdrukkende haar vurig verlangen om haar honderd mes sen iia haar strot te steken. Toen de vrouw onder vele snikken haar spyt had te kennen gegeven over haar zonderling gedrag, veroordeelde de magistraat haar tot betaling van scha devergoeding en verplichtte haar om zich twee jaar lang te spenen van front- of andere aanvallen op haar buur buurvrouws aalbessenstruiken. St. Paul's oude dag. De beroemde St, Paul's Cathedral te Londen begint teekenen van ouderdom te vertoonen. Teneinde instorten op verschillende plaatsen - te voorkomen worden thans verschillende werken uit gevoerd. Volgens mededeelingen in de pers moeten zij van reusachtige afmetingen zyn, zullen 10.000 pond per maand kos ten, en twee jaar duren. De ondergrondsche werkentot t stutten van het gebouw loopen nu ten einde. Acht enorme peilers zyn reeds gebouwd. Heel wat cement is hiervoor noodig geweest. Thans is het zaak de bovengrondsche stutten op oordeelkundige wyze aan te brengen, waarby zich nog groote moei- lykheden kunnelT voordoen. Als alles gereed is zal het imposante gebouw echter weer vyfhonderd jaar mee kunnen, naar men venvacht. Dan zal zijn leeftijd zéér eerbiedwaardig zyn.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6