HAARLEM'S DAGBLAD STADSNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. DE HERDENKINGSFEESTEN TE BEVERWIJK. BIOSCOOP. Haarlemmer Halletjes. ZATERDAG 6 AUG. 1927 DERDE BLAD De tentoonstellingsterreinen. Lnxor Theater. De altijd mooie Pathé-revuue opent ditmaal met een serie schoone Alpenge zichten, voorts zien we het bouwen van een toekomsthuis. Als eerste hoofdnummer draait een komisch filmwerk in 6 acten, getiteld: tX>e Uitdrager". Het begin der geschie denis brengt ons aan boord van een schip met landverhuizers, waar een ster vende moeder haar kind overdraagt aan een Joodsch echtpaar, dat belooft goed voor het kind te zullen zorgen. Achttien jaar later zien we dezelfde familie weer. Het meisje is nu volwassen gewor den en het is Simon Levie voor den wind gegaan. Het aangenomen kind, Ruth, heeft een vriend Dick, die boek houder is bij een bank, waarvan de fir manten hopen dat hij 50.000 dollar in de zaak zal steken, dan zal Dick com pagnon worden. Hy vertelt dit aan Le vie en de goede man is dadelijk bereid het geld te geven. Als er nu een kooper voor de zaak van Levie gevonden is. wordt er feest gevierd ter eere van de verloving van Dick met Ruth. Tijdens dit feest wordt Dick door de politie ge haald omdat zijn bank voor twee mil- lloen valsche aandeelen heeft uitgege ven. Levie is nu geruineerd, gaat weer met negotie langs de straten loopen, maar nooit verliest hij zijn goed hu meur, totdat hij door een gelukkig toe val zijn geld terugkrijgt. Een echt gees tig nummer, waarin ook goed spel te zien wordt gegeven. Het Luxor Nieuws is als altijd ac- tueeel en op het witte doek worden uit alle deelen van de wereld interessante gebeurtenissen vertoond. Laat ons dan ook nog vermelden de mode voor onze dames. „30 Graden onder Nul" vertoont ons Buck Jones, den bekenden cowboy, maar niet in een speciaal cowboy-num mer. Ditmaal als vliegenier (hij weet niets van een vliegmachine af) gaat hij naar de Poolstreken, beleeft daar aller lei avonturen, weet ook daar gebruik van zijn vuisten te maken en komt ee- trouwd bij zijn vader terug. Een echt vacantie-programma,dat we gaarne aanbevelen. Scala-Theater. Een warme zomeravond. De menschen wandelen liever buiten, dan zich te hul len in de duisternissen van de bioscoop. Deze heeft het nu wel moeilijk, er moet heel wat aangeboden worden, wil het publiek komen. Het makkelijkste ware de bioscoop maar te sluiten, maar de directies kiezen den moeilijker weg: het samenstellen van een aanlokkelijk pro gramma. De directie van Scala doet daarbij in geen enkel opzicht onder voor haar collega's van grootere theaters. Ten eerste kregen we „Stalen Vuisten" een sensationeele avonturenfilm. Zooals de titel reeds doet vermoeden gaat het In dit filmwerk niet altijd even vredig toe. Het eigenlijke verhaal doet wat on- noozel aan, maar hoofdzaak zQn toch de knokpartijen, die genoeg de aandacht trekken om al het andere te vergeten. Een aardige figuur is „Tante Betje", feen zeer welbepraakte en resoluut op tredende dame. Zeer ongedwongen, zoo wel als zorgvuldig voorbereide bokswed strijden zetten het geheel luister bij. Waarop ieder zijn verwachtingen had gebouwd, het hoofdnummer van het programma, was het optreden van het, hoewel slechts nog kort bestaande, toch reeds beroemde, kwartet Speenhoff. Het publiek begroette Speenhoff en zijn ge zin als „Oome Koos". En „Oom Koos" gaf wat hij te geven had zijn laatste liedjes, meest over Haarlemsche onder werpen. De oudere liedjes die op hooger peil staan dan de tegenwoordige, ont braken helaas. Naast vader en moeder zongen nu broeder en zuster lustig mee en bij de refreintjes hielp „de zaal" een handje. De jonge generatie gaf nog eenige wijsjes in vreemde talen. Het ging alles Speenhoff's ongedwongen en de alge- meene ingenomenheid bleek wel uit het langdurige applaus, dat om een toe giftje vroeg. Jammer dat het in Scala altijd zoo laat wordt. Velen zijn genoodzaakt het theater te verlaten, wanneer zij nog niet alles gezien hebben. De film „de Witte Woestijn" was groo- ter belangstelling waard, dan er voor bestond. Het is een Metro Goldwyn- werk en heeft te Amsterdam in Tus- scfainsky geloopen. Daar het in Alaska speelt komen zeer mooie opnemingen van de grootsche natuur in het filmwerk voor. Zelfs de groote sneeuwmassa's en ijzige koude kunnen den mensch niet beletten, in dit gebied zijn kunstwerken te bouwen. In de vierde acte ziet men het neerstorten van een lawine in al zijn grootschheid. De film bestaat uit 7 acten. Cinema Palace. In de „Cinema" viert de geliefde Doug' triomfen in een overbekende film: „De dief van Bagdad". Fairbanks is zooals velen weten hierin de wonderlijke dief, en toover- prins die in de tijden van Shéhéré- zade, die zoo mooi sprookjes kon vertellen Bagdad onveilig maakte met zijn galant brutale avonturen en de stand later redde als groot-toovenaar die het geluk heeft verdiend, uit de hebzuchtige klauwen van de Mongolen in het algemeen, en die van him heer, de grootexmaar zeer gemeene Kahn van het eiland Wak in het bijzonder. Men begrijpt: Ufa vond hier een zeer dankbaar object om zich uit te buiten in toover- en sprookjes achtigheid. Dra ken, gevleugelde en vliegende monsters, klassieke gevleugelde paarden, grieze lige wonderspinnen op den bodem van de zee, betooverde boomen, vergiftigde gassen, vuurdalen, en alle toonaarden van booze hartstochten zijn de kleinig heden die de dief van Bagdad in zijn louteringsproces en „prinswording" te bestrijden krijgt. Maar hij heeft geluk kig de goede geesten op zijn hand, en kan tenslotte met behulp van zijn tooverkist alles bereiken wat hij wil. Hij kan honderdduizend man in drie seconden uit den grond stampen (iets voor Tjang-Kai-Sjek en Tsjang Tso Lin in China!) en daarmee de Mongolen op hun falie komen, en aldus de prin ses van Bagdad veroveren tot zijn echt- genoote. Jammer dat die romantische tijden voorbij zijn. Voor een journalist zat er in den komkommertijd zeker copy in die toovenarij. Niets dan lof voor het komische en actueele bijprogramma en vooral zeer grooten lof voor de muzikale illustratie die met saxophone en orgel wonderen doet. De Kroon. Zooals altijd weer een uitstekend hoofdnummer in ,De Kroon". „Romance" is een vroolijk spel uit den tijd van Frederik Willem van Prui sen, den „ouden Frits", dat prachtig wordt gespeeld en waarin een onge ëvenaarde rijkdom van costuums wordt ten toon gespreid. Uitstekend is de uitbeelding van den gestrengen ouden vorst, die toch ten slotte met al zijn barbaarsche hard heid niet kan beletten dat zijn ondeu gende dochter Wilhelmina van Puisen haar zin in de liefde krügt. Het is een lust Mady Christians, de filmactrice met het geestige en expressieve ge zichtje de rol van de slimme Wilhel mina te zien vervullen. „Een les voor vaders" zou deze rol prent genoemd kunnen worden die te vens zulk een uitmuntend denkbeeld geeft van den in vele opzichten zoo be- lankwekkenden tijd van den ouden Frits. Natuurlijk neemt deze „Romance" een groot deel van den avond in beslag. Een aardig filmpje uit de tropen, waarin veel handig manoeuvreeren met kano's te bewonderen valt opent het programma en dan is er nog een ko misch nummer dat heel wat trappen lager staat dan de „Romance" na tuurlijk, maar toch nog wel geniet baar is. De muzikale begeleiding valt te loven. NED. HERV. KERK. De vacature Ds. Vunderink. Vrijdag zou een vergadering van het kiescollege plaats hebben, tot het be-' noemen van een predikant uit het ge vormde drietal: A. Adriana te Baarn, J. N. Bakhuizen van den Brink te Win terswijk en G. J. Waardenburg te Zie- rikzee. Wegens onvoltalligheid van het college kon deze verkiezing niet door gaan. De volgende vergadering zal waarschijnlijk in September plaats hebben. MOLEN BEDREIGD. Naar het Hbld. verneemt wordt de molen van den Stormmeerpolder onder Aalsmeer bedreigd. BOUW SCHOOL VOORBEREIDEND ONDERWIJS Door E en W. van Haarlem Is de bouw eener school voor Voorbereidend Lager onderwijs aan de Saracener.-. Friezen-, cn C. van Noordestraat op 1 Augustus 1927 is gegund aan A. van Hoften te Haarlem en het verrichten van glas- en verfwerken aan de N.V. „Ripperda" te Haarlem. LEGER DES HEILS. In de afgeloopen week, werden er ln de Tehuizen voor Dakloozen Spaarne 92 en 102 1540 porties Voedsel en 385 nachtverblijven verstrekt. STRAATPREDIKATIE S. Het Comité voor Inwendige Zending uitgaande van de Christ. Geref. Kerk, alhier, hoopt a.s. Dinsdag 9 Aug. des avonds 8 uur eene straatpredikatie te houden op het Soendaplein. Als sprekers zullen weder optreden de heer Eger en Ds. W. Bijleveld, ter wijl de Christ. Geref. Zangver. „De Lofstem" eenige liederen zal zingen. REMONSTRANTSCHE GEMEENTE Door het Bestuur der Remonstr. Ger. Gemeente alhier, zal '.n de Godsdienst oefening ven heden. Zondag 7 Aug., waarin Ds Klaver. Rem. Pred. te Hoorn zal voorgaan, een eel ra collecte worden gehouden t.en bate van de.i Bond te.* bevordering van de Were dvrede. PERSONALIA. Te Utrecht is geslaagd voor het exa men Engelsch M.O. acte A mej. A. Wijn stroom te Haarlem. Onze stadgenoot de heer W. Steensma is te Utrecht geslaagd voor Staats-examen B. Bij het examen Engelsch L. O. is te Utrecht geslaagd mej. C. C. M. van Berge te Haarlem. EXAMEN LICHAAMSOEFENINGEN M.O. 5 AUG. TE HAARLEM Geëxamineerd 8 m. candidaten. Ge slaagd de heeren: Chr. A. Meyer. Am sterdam; J. G. N. Mokmann, Amster dam; J. Olij. Sncek; N. A. van Oosten, Delft; W. Petri, 's Gravenhage. EXAMEN HOOFDAKTE 5 AUG. TE HAARLEM Geëxamineerd 8 vr. candidaten. Ge slaagd de dames: A. de Graaf, Oudorp; J. Pieterse, Bergen; E. F. de Wit, Hel der; W. C. M. Terbeek, Bussum. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Wij lezen in De Kerkbode: Tot godsdienstonderwijzeres bij de Ver- eeniging van Vrijzinnige Hervormden, om, te beginnen met September as., is benoemd mej. D. G. Blom, te Beverwijk. Voorloopig zal zij 5 uren les geven en voorts huisbezoek doen. ALG. NED. TYPOGRAFENBOND De afdeeling Haarlem van den Alg. 'Ned. Typografenbond hield Donderdag avond in het gebouw „De Centrale'' een ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer W. Sterk. De be langstelling voor deze vergadering was zeer groet. De heer B. Ponsteir, hoofd bestuurslid, hield een inleiding over het te stichten pensioenfonds. Na aflooD werd gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven, waarvan een ruim ge bruik gemaakt werd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Terug te bekomen bij: J. Kion, Park laan 4, broche met portret. R. Eekhof, Dr. Leijdsstraat 20, bril, J. v. d. Veld, Allanstraat 82, bril in étui, A, Heeres, Alb. Thijmstraat 21, ceintuur, Bruin, Harmenjansweg 84, gele hond. B. Stol- voort, Middenweg 176, langharige hond, J. Booda, Parklaan 21, zilveren horloge ketting. C. Silvis, Gen. Jouberrstraat 23 zwart hondje, Kennel „Fauna", Park laan: bastaard keeshond, gebracht door Prinsen, Gasthuisvest 45, Klein, Kenne- mersteeg 2, grijze kat, C. Smit, Gen. Cronjéstraat 130, lorgnet in étui, P. A. Sieben, Keizer Karelstraat 34, gele kin dermantel, Simons, Schagchelstraat 28, nijptang en beitel. B. J. Overweel, Gen. Bothastraat 5, motor-onderdeel. Aker sloot, Roosveldstraat 51, portemonnaie inh. zegels, Wed. de Vries, Meidoorn plein 6, heerenportemonnaie met in houd, H. Meure, Oost-Indiëstraat 44, da mes portemonnaie met inhoud, Boting, Dorreboomstraat 2, portemonnaie met inhoud, H. J. v. Os, Graaf Willemstraat 32, portemonnaie met inhoud, Koster, Emostraat 38, reflector, C. Bruin, Vaart- straat 12, rijwielbelastingmerk in étui, J. Bom, Burgwal 94c, rijwielbelasting merk, W. Wonink, Rijksstraatweg 82, Santpoort, gabardine regenjas, J. Vietie, Witte Heerenstraat 3, rijwielbelasting merk aan een riempje. B. de Vries, Kolk straat 6rd., rood taschje, P. Wildschut, heerenportemonnaie met inhoud. Hierboven geven wij een afbeelding van het tentoonstellingsterrein, dat zoo als men weet gelegen is in het Villapark, te weten het gedeelte ach ter „Akrendam", begrensd door school en Akrendamlaan en een gedeelte van het middenterrein. Op deze situatieteekening ls aange geven welke gebouwen zullen verrij zen en welke afdeelingen dei tentoon stelling daarin zullen worden onder gebracht. HILLEGOM. BALLON GEDAALD. Hier is gisterenavond een luchtballon gedaald, waarin 1 dame en 3 heeren zaten. Zij waren om half zes te Utrecht opgestegen en daalden hier om 8 uur ongeveer. De luchtreizigers reisden weer naar Utrecht af. Er was een enorme toeloop van menschen, GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert Vrijdag middag IJMUIDEN. DEKLADING OVERBOORD. Van het in het Noordzeekanaal met hout voor de papierfabriek liggende s.s. Estmale ging Vrijdagmiddag met een donderend geraas een groot deel van de deklading overboord. Het ongeval ge schiedde, doordat eenige schoorpalen af braken. Onmiddellijk begaven zich eeni ge opvarenden te water, om de hout massa bij elkaar te houden. Nochtans konden zij niet beletten, dat een groote partij naar de oude sluis afdreef. Eenige schuiten van de fabriek waren spoedig aanwezig om de „props" op te visschen. HALFWEG. ONDERWIJS. Tot assistente aan de O. L. school te Houtrakpolder is door B. en W. benoemd mej. W. D. Dokkum, te Utrecht. RAAD. Behoudens bijzondere omstandigheden komt de Raad dezer gemeente a.s. Don derdag, des namiddags half 8 bijeen. GEVONDEN VOORWERPEN. Sleutel, damestasch met inhoud; be lastingplaatje, portemonnaie met in houd. A. is Beignetkraam, staande op het Oud-Holkmdsch Marktplein. B. is Historische Tentoonstelling. N. is Oud-Hollandsch Marktplein met diverse vermakelijkheden. C. Consumptie en restauratie met terras, groot 250 M. D. Gebouw voor de afdeeling Handel en Industrie, groot 100 M2. K en J. is afdeeling Groenten en Fruit, tezamen 706 M2. VELSEN. FEESTEN TE VELSEN-NOORD. Op de Donderdagavond gehouden be stuursvergadering der Vereeniging van Winkeliers en Neringdoenden „W ijker oog", is met algemeene stemmen be sloten, op Maandag 29 Augustus a.s. een etalageverlichtingswedstrijd. met daar aan verbonden gevelversiering en gevel- verlichtingswedstrijd. te houden. Aan het laatste zullen ook particulie ren kunnen deelnemen. Voor de ver schillende wedstrijden zijn vele fraaie prijzen en medailles beschikbaar ge steld. Tevens zal er des middags een baüon- wedstrijd voor kinderen worden gehou den, waarbU het bestuur er op rekent, dat er dien middag minstens 2000 bal lonnetjes de lucht ln zullen gaan. Ook voor dit deel van het programma zullen vele prijzen disponibel zijn. Het geheel zal worden opgeluisterd door mu ziek. HAARLEMMERMEER. AFSCHEIDSPREDIKATIE. Naar wfl vernemen, hoopt de heer T. v. d. Hoek, Evangelist bij de Ned. Herv. kerk nabij de Lijnden alhier, aan wien als zoodanig eervol ontslag werd ver leend, op Zondag. 15 Augustus a.s. des namiddags te 5 uur zijn afscheidspredi- katie houden. INBRAAK. Vrijdagnacht is ingebroken in een schuur, staande achter de woning van den heer van W. aan den Cruquiusdtjk in Haarlemmermeer. De dief of dieven hebben de deur, die gesloten was, ver moedelijk met 'n loper geopend en zich meester gemaakt van twee heerenrijwie len en een damesrijwiel. De politie stelt een onderzoek in. H. ls Bloemententoonstelling en Gladlolenkeuring, groot 800 M2. F. Afdeeling Landbouw, 400 M2. M. ls Muziektent, te bouwen op het voorterrein. E Expositieruimte voor Landbouw machines. De totale ruimte, beschikbaar voor de tentoonstellingsgebouwen, restau ratie. voorterrein enz. bedraagt 9 10.000 M2. SANTPOORT. KONINGINNEFEEST. Eve: vorige Jaren, zal ook dit jaar de verjaardag van H. M. de Koningin door de vereeniging „Koninginnedag" weer feestelijk worden herdacht. 's Morgens door de Jeugd. Eerst trekt zc met muziek voorop door onze plaats, om dan te trachten in de verschillende kinderspelen een prijsje te bemachtigen of zich ln den draaimolen te vermaken. De middaguren zijn meer voor de ouderen bestemd. Ook voor hen is er ge legenheid te over om een prijs te ver overen. Het feest wordt besloten met het af-» steken van een vuurwerk. DE AMSTERDAMSCKE OLYMPIADE. HET VOETBALTOURNOOI. In verband met de vergadering vaï! het uitvoerend comité van het Inter nationaal Olympisch Comité en van de F. I. F. A. op a.s. Maandag te Parijs zal de voorzitter van het N.O.C., mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, die dagen te Parijs aanwezig zijn, teneinde zoo noodlg zijn Invloed ten gunste van het doorgaan van de Olympische voetbalwedstrijden in 1928 aan te wenden. s (N.R.CL) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cent* per regel. Door omstandigheden te koop aange boden een zoo goed als nieuwe Continental Schrijfmachine Te zien bij Firma ANTON DE ROOY, Anegang 14. EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. De zomer is uitgebroken en de ontwa peningsconferentie definitief mislukt. De geloofsbrieven der nieuwe raadsleden zijn goedgekeurd en het water blijft staan in de nieuwe zweminrichting, ondanks de scheuren. Ettelijke belangrijke stad- en landgenooten, waaronder Fidelio, zitten «p Alpentoppen, laten zich omlaag sullen langs gletschers, duiken in de Noord zeegolven of snellen in min of meer dui- zelingwekkenden vaart langs de heirwe- gen Europa's. Zelfs in het college van B. en W. voelt men zich nogal rustig, onder de zinspreuk „laat zitten wat zit" en in het krachtige bewustzijn van een meer derheid van één stem. De grachten stin ken er ook ln Grooter Haarlem nog ste vig op los er is zelfs een aantal bijge komen dat zich volkomen op het stede lijke stank-peil heeft weten te werken - en de H.O.V. is weer gered. Waar moet ik nu over schryven? Naast den fotograaf ben ik in zijn feutomobiel geklommen en met hem naar IJmuiden-Bad gereden. Kent u IJmul- den-Bad? Neen. natuurlijk niet, want ik ben er pas geweest en is het niet des Journalisten om u nieuws te vertellen? Dus is dit nieuws. IJmuiden-Bad groeit tegen de verdruk kingneen, tegen de omstandigheden Jn. Het heeft geen hótels behalve de ginds lang bekende. Het bezit geen Kurhaus, geen tingeltangels en moderne tea- en lunchrooms, geen uitzichttoren. Maar wat doet dat er toe? Een badplaats wordt niet gesticht, zij sticht zichzelf. IJmuiden-Bad heeft duizenden badgas ten, allemaal dagjesmenschen, en wat badkoetsen en wat strandstoelen. Het heeft twee stranden, een binnenpiersch en een buitenpiersch, en geweldig veel afwisseling. De fotograaf en ik hebben er ons laten vertellen dat er verleden Zondag dertig duizend menschen waren geweest, en wij hebben het glad geloofd. Toen wij er waren krioelden er in elk geval een paar duizend, op een doodgewonen weekdag. Allemaal moeders met tallooze kinderen uit dat uitgestrekte gebied dat geen stad is en ook geen dorp, maar een conglo meraat van wassende bevolkingscentra. Er wonen nu vijfendertigduizend men schen, bestuurd door een Raad die uit nog veel meer fracties bestaat dan er dorpen en gehuchten zijn, en krachtig- lijk beheerd door burgemeester Ry- kens. Dit is de gemeente Velsen, die alles bezit: een haven, een kanaal, "n pont. groot-industrie, klein-industrie, ouce landgoederen, jachtterreinen, een Histo rie, de grootste sluis ter wereld ln aan bouw en nog veel meer. Nu ls er ook weer een badplaats bij gekomen. Men zegt dat Amsterdam deze gemeente ten- leste zal opslokken. Als je er komt, en je ziet haar letterlijk voor je oogen groeien, voel je dat Amsterdam er gauw- bij zal moeten wezen, anders wordt het nog door Velsen geannexeerd. Op het strand binnen de pieren krioel de het van honderden en honderden kin deren die er vreugde beleefden en in panieken geraakten. Er was een moeder die een harer spruiten was kwtijgeraakt. Zij kreeg een goeie tachtig helpers en helpsters, in leeftijd variëerend van zes tot zestig jaar. en trok te midden van dezen drom over de stranden om de vluchteling te vinden. Hetgeen dan ook lukte; het kon niet missen. Er scheen een goede geest van saamhoorigheid onder Jlmuiden's badgasten te bestaan Let wel: dit heeft niets van een mode badplaats. Het lijkt niet op de Lldo. het strand van Venetië,waarheen de Grooten der aarde trekken en zich in grooten stijl stom vervelen. De dames van gezegde Grooten verschijnen alleen in prachtige baacosluums plus badmantels, en in avondtoilet. De heeren kuieren er rond in zwemcostuum of pyjama, en soms ook in avondtoilet. Men vindt er veel dames die zich nimmer in zee wagen, want daarop zijn haar kostbare badcostuums niet berekend, en het is ook niet goed voor haar teint. Zulke dames zijn er trouwens ook in San Sebastian en Deau- ville, in Trouville en Biarritz en East bourne en Brighton. In zulke badplaat sen is de upper ten, die er cachet aan geeft, niet om te baden. Vreeselijk ordi nair, dat baden! Fancy now! Neen. men is er eenvoudig in de Mode. IJmuiden-Bad is daarvan vrijwel het zuiver tegendeel. Men is er Juist niet in de mode. behalve dan de korte haren en de korte rokken, maar dat is nu zoo al gemeen geworden, dat er haast niet meer over gered twist wordt en het dus onmogelijk lang meer kan duren. Op de strandboulevards van DeauviDe en Biarritz en Eastbourne is de atmos feer lichtelijk bezwangerd door parfums. Op het binnenhoofd en het binnenpier- che strand van IJmuiden-Bad is zij daarentegen vervuld van vischlucht. En heelemaal niet lichtelijk! Maar op het buitenstrand heb je er geen list van. Er is een vroolijke bedrijvigheid alomme, en er zijn geen Duitschers. Ik had nog nooit een Hollandsche badplaats gezien zonder Duitschers. en dacht aan Nordweich en Rattweich en zoovele andere, en was diep getroffen door het contrast. Inpiaats van de dure tingel tangels en weiösche terrassen met dure „drinks", en de eetzalen met onberispe lijke kellners, die zeven talen spreken, zijn er wat ververschingstenten en tal looze venters. Je kunt er een biertje drinken aan een wagen, of een glas limonade, en een zeer goedkoope banaan verschalken. De banaan heeft den si naasappel verdrongen als de volks- vrucht bij uitnemendheiden hoe kort is 't nog geleden dat-ie pas zijn intrede op onze vruchtenmarkt deed! Eerlijk beken ik dat het aanschouwen van deze volksbadplaats, dit dagjesmen- schen-oord, dat behalve de Velsenaren ook duizenden Amsterdammers trekt, mij meer boeide en meer vreugde gaf, en dan ook levendiger in mijn herinnering zal blijven dan al die mondaine oor den in binnen- en buitenland waar m'n Journalistieke omzwervingen me wel eens gebracht hebben. Niet alleen om de echte joligheid en 't zuivere genieten van al die kinderener waren heele scholen-op-vacantle-uitstap bij... maar ook om de merkwaardige omgeving en de afwisseling. Voor dat „blnnenstrand" plonsen de badgastjes in een breede. slechts zachtkens-deinende watervlakte, begrensd door de groote grimmige, grijze pieren. En je kijkt rond en ontwaart den hoogen vuurtoren, en de lichttorens op de pieren, en de sluizen en de gewel dige silhouetten van de hoogovens tegen den hellen strakblauwen hemel. Ver weg andere fabrieken, en als Je nu toch naar boven geklommen bent zie Je meteen het masten- en schoorsteenen- en gebou wen-complex van de oude haven, ca den nieuwen watertoren, en die frlssche. ruime arbeidersbuurten die Velsen heeft bijgebouwd cn maar steeds door schijnt te blijven bijbouwen. Er is zooveel te zien. Wat ls dat anders dan de gewone, conventioneele badplaats! Wat ls het eigenlijk veel boelender en aantrekke lijker. Hier verveel Je Je nooit; hier is de activiteit van het volle leven overal om je heen. Gier 't breede water tusschen de sluts en de pierhoofden schieten motorbooten met pleziervaarders. „Watertaxi's" en andere. Sommige stoombooten hebben honderden Amsterdamers ineens aange bracht. en straks zie je er vier tegen elkaar aan een steiger liggen en de men schen vormen op straat een lange, breede queue van wel 'n vijftig meters.. De middag loopt ten eind. en de bad gasten gaan terug naar den Admiraal de Ruyterweg, de Ceintuurbaan, de twee de Goudsbloemsdwarsstraat misschien ookna 'n heerlijken middag vol zui vere gezondheid en krachtig zomersch genieten. Tusschen de pierhoofden door nadert een groot zeeschip: de vrachtboot „Ores tes" van den Kon. Holl. Lloyd. en er ls ineens algemeene opschudding en be langstelling onder de badenden voor dien kolos, die statig slulswaarts glijdt. Een heele troep kinderen holt omhoog, naar de sluizen toe. om 'm van dichtbij te kunnen zien. En de zeelui van de Ores tes, ln 'n groep bijeen aan dek, genie ten blijkbaar mee van dit vroolijke IJmuiden-Bad, dat zij vinden in zijn vol zomergenieten, binnenkomend na hun lange, lange reis. Zoo Ls de badplaats IJmuWen nu. Ik raad u aan om er eens te gaan kijken. Het zal u ook boelen. Vandaag geven wfj er alvast wat kieken van in onze da- geüjkschc fotopagina. En zij laten het aardig zien. Dit ls nu toch wel het ware onder werp geweest om over be schrijven bij dit weer. in dezen tijd. Ik wensch IJmul- den-Bad succes. Nog meer succes. Het zal in elk geval groeien JAN FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9