Macltimoshs DE MAN OP Z'N BEST EVBuggebefen STADSNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN Toffee de Luxe HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 9 AUG. 1927. EEN GEESTIGE HANDLEIDING IN SAVOIR-VIVRE Vele lczereaoen van ons blad weten tfaarechijnlljk het bestaan van „Madame Etiquette", een boekwerkje, waarin iede re vrouw kan leeren, wat zij moet doen en laten om een dame te schenen. Ik schrijf opzettelijk te „schijnen", want zooals eens de koning van Engeland aan een bezorgde moeder, die zijn hulp had ingeroepen voor haar zoon. opdat hij eer waar gentleman zou worden, antwoordde: „Mevrouw, ik kan uw zoon in den adelstand verheffen, maar een gentleman van hem maken, dat kan ik niet! Daar moet hij zelf voor zorgen!", zoo kan men ook zeggen, dat zelfs de meest grondige bestudeering en opvol ging der regelen van „Madame Etiquet te" een vrouw nog niet tot lady zal ver heffen. Dat is nu eenmaal niet uit boe ken te leeren. Maar Madame Etiquette moc-t, voor zoover ik weet want ik heb het boekje nooit zelf gelezen een hand leiding zijn voor alle vrouwen, die zich in het salon, op straat, ln het theater, aan een diner, in een balzaal, op een jour en waar men maar wil, als „dame" willen gedragen. Er is nu ook een boekje verschenen dat de bedoeling heeft voor de mannen een steun en een stut te zijn op den moei lijken weg een „perfect gentleman" te worden, al weer met de reserve, die de koning van Engeland maakte natuurlijk. Dit boekje heet „De Man op z'n Best"(l) en wordt door den schrijver een hand leiding in Savoir-vivre" genoemd. Wanneer iemand de aangewezen per soon genoemd kan worden om voor man- ren een handleiding in Savoir-vivre te schrijven, dan ls het zeker wel deze Pin- sche diplomaat, zelf ..every inch a gentle man". het voorbeeld van den ..Man op z'n btst". En bij liem behoefden wij ook niet bevreesd te zijn, dat zoo'n handlei ding vervelend zou worden. Zijn gevoel voor humor en zijn fijne geest waren ons een waarborg voor het tegendeel. Een maal met de lectuur begonnen* heb ik. bijna voortdurend glimlachend en de glimlach Ls voor een schrijver meestal grooter hulde dan de lulde'lach het boekje ln één stuk tot het einde toe door gelezen. En dat een '„handleiding in Savoir-vivre", die geschreven door ieder ander waarschijnlijk doodelijk vervelend ea Irriteerend zou zijn geworden! Wil men eenige voorbeelden? Dadelijk in zijn eerste hoofdstuk „In trede op deze wereld" heeft hü het over het geven van namen aan de nieuw-' geborenen. „Bij den doop", zoo schrijft hty „zal men zich voor niets anders geneeren dan voor een ondoelmatigen voornaam, Volken men krijgt. Men heeft namelijk het, volste recht een mensche- 1 ijken naam te elschen \oor zijn persoon. De wereldburger, die Archjmedes of Ara- broslus wordt gedoopt, heeft reden het bjj zijn doop vol toorn uit te schreeuwen. Later in het leven zal men geen troe telnaampjes toestaan, want die blijven dikwijls hangen tot in den ouderdom. Welke minister wil Keesebeesje genoemd worden en welke professorsvrouw heeft er plezier in aangesproken te worden met LIetcpletjc? Dames van 100 Kilo, die „Kleintje" genoemd worden 1" Spruit dit niet voort uit een zelfden soort geest als Charlvarius ruizenrijm: „Broer, Zus en Mop". Zijn hoofdstuk over de verloving eindigt hfj met de geestige tirade: „Als slotwoord over de verloofden kan gezegd worden, dat zij dc gelukkig ste en dc belachelijkste menschen tei wtreld zijn!" Wanneer hij het heeft over het zenden van ultnoodigingen voor diners schrijft hij o.a.: „Men moet de invitatie zooveel mogelijk schriftelijk doen: de telefoon dient men te vermijden. Het is namelijk niet gezegd, dat de ultgenoodigde het in de haast voor elkaar heeft, of hij de uit- noodiging wil aannemen of niet. Over rompeld zegt hij ja, terwijl hij eigenlijk - neen had willen antwoorden. De men sclien jokken gemakkelijker per brief dan door dc telefoon; men moet hen gele genheid geven hun talent op dit terrein to ontwikkelen". Het hoofdstuk over „élegance" geeft liem de volgende opmerkingen in de pen: „In dé"vele vakken van zijn kleedjj bewaart de man natuurlijk zijn porte feuille. zakdoek, horloge, sigarenkoker, en sleutels. Maar hij moet van zijn cos- tuum niet een soort archiefkast maken of een museum van dierbare souvenirs. Zoo iets bederft de Uin van een costuum. In den regel leidt dat bovendien nog tot echtscheiding". Weer wat verder lezen wij: „De re dingote was tot voor eenige jaren het voorname kleedingstuk. als het iets wer kelijk deftigs gold. Daarbij droeg men den hoogen hoed. enkele of dubbele boord, zwarte das. wit overhemd en zwarte laklaarzen. Voor worstelaars en plnttelandschoolmeesters waren bruine laarzen bijzonder gekleed". In het hoofdstuk „De Telefoon" schrijft Brummel o.a. het volgende: Vrouwen misbruiken de telefoon tot in het oneindige, tot flirt, kwaadspreke rij cn ruzie. De man moet haar der halve een voorbeeld geven, hoe de tele foon gebruikt moet worden, al weet hij ook. dat het niet helpen zal. Tusschen welopgevoede menschen gebeurt het nooit, dat de een de telefoon op den haak hangt zonder voorafgaande waar schuwing. een groet, of op een andere manier. Ook de stekellgste gesprekken moeten beëindigd worden met inacht neming van de vormelijke hoffelijkheid Het eenige geval, waarin de microfoon mus worden opgehangen zonder verdere formaliteiten is. wanneer de laatste re- plek aan de andere zijde ls geweest: ..Kom in mijn armen!" Daar is haast de hoogste mate van hoffelijkheid". Ik zou deze voorbeelden met tientallen kunnen aanvullen om te bewijzen, dat Brummel's geest verwantschap heeft aan dien. van onzen Charlvarius. En dat is zeker voor den Pin geen geringe lof De „handleld'ng" witst on groote bc- lOfonheld en Brnmmel strooit efteten. en aardige opmerkingen door ziln boekte als een rovale goed» banketbakker sui ker over z1*r taart. Daarom ook word* liet meest rroe? onderwern bii Brummel amusant In zijn hoofdetuk „Het Diner- geeft hij bijvoorbeeld de volgende histo rische toelichting: „De tafel-etiquette heeft zich belang rijk ontwikkeld in de laatste eeuw. In 1632 was men aan het OostenrUksche hof nog gedwongen een codex uit te ge ven betreffende tafelmanieren, waarin voorgeschreven was: „Men mag niet wippen op zijn stoel of zijn rug schuren aan de stoelleuning, niet drinken met den mond vol, niet de vingers ln het gerechW-etten, niet de beentjes onder de tafel gooien, zijn vingers niet aflikken, niet spuwen op het bord. niet ziin neus snuiten in het tafellaken l" En dat was een codex voor het hof!" En wanneer de Finsche schrijver dan zelf weer aan het leeraren gaat en het heeft over het tafeldiscours geeft hij den volgenden menschkundigen raad: „Verwisselt iemand in het gesprek Corneflle met Racine, of spreekt hij een naam verkeerd uit. doe dan maar, of die andere het beter weet. Een diner Is geen school. De wereld zal niet vergaan, wanneer freule Rozewang meent, dat Goethe Das Lied von der Glocke gedicht heeft". Ik deed enkele grepen om te bewijzen, dat deze handleiding het tegenoverge stelde van vervelend is. En al lezend zal laat ik voorzichtigheidshalve zeg gen, een enkele er zeker ook nog wel iets uit leeren. dat hem in het leven te pas kan komen. Want ik verzeker u. dat onze Fin een man is. die het weet. Zien wij niet dagelijks b.v. zondigen tegen de volgende „voorschriften", die wij in het boekje aantroffen. ..Moet men ln een schouwburg andere bezoe kers passeeren. dan doet men dat met het gezicht naar de menschen. Het is onhoffelijk bU het passeeren zijn" rug te laten bekijken". „In een lift neemt een heer zijn hoed af. wanneer een dame zich met hem in de lift bevindt". Een heer hale niet in gezelschap zijn pantalonsoijpen op. om „knieën" te ver. mijden. Dit is een al te edonomisch ge baar. De schrijfmachine vriendschappelijke betuigingen te laten overbrengen, is bij na even erg. alsof men dat een bedien de laat doen en vooral: .Men vergete op vreemden bodem nooit, dat men min of rrjeer zijn eigen land vertegenwoordigt. Wat men zegt. hoe men zich gedraagt, alles wordt geboekt op het vaderland- che minus- of plusconto". Het zou niet van fijnen tact getuigen, geachte lezers en lezeressen, wanneer ik u een handleiding in savoir-vivre al te nadrukkeliik wilde aanbevelen. Ik weet naturlijk. dat u het niet noodlg hebt. Hoogstens uw buren! Brummel zou de eerste zijn u af te raden hun het boekje ooit ten geschenke te geven, omdat dit als onhoffelijk beschouwd zou kunnen worden. Maar als u er eens in bladert en leest, wat anderen, die niet zoo ver zijn als u, al hebben te doen en na te laten om een heer te willen schijnen, dan biedt dit boekske ik kan het u verzekeren een aardige tyd- passeering. Misschien zijn er onder u zoo ver, dat zU het volgen van zulk society-regels beschouwen als een reeds lang overwonnen standpunt, vinden zü Ijet min of meer belachelijk en klein. Laat ik dan om te besluiten voor die genen de volgende regels van mijn Fin- schen vriend uit „De Man op z'n Best" mogen aanhalen: „Tracht nooit de in geroeste gewoonten der beschaafde we reld te hervormen. Ook niet, wanneer die belachelijk of zelfs verkeerd zouden zijn, Mirabeau heeft gezegd: „Wanneer de heele wereld ongelijk heeft, dan heeft de heele wereld gelijk". J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cents per regel. Bij Muggebeien en beten van andere insecten doet men de jeuk ophoudel en de opzwelling verdwijnen door Doos 30,60, Tube SOct. Purol Fit" Moorman's Periodieke Pers. Deh Haag. BLOEDDORSTIGE HONDEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn van 140 kuikens van negen weken oud, die op een open terrein aan de Zaanenlaan liepen 48 dood ge beten. De kuikens liepen ln den ren en ook daar buiten. De eigenaar vermoedde kwaadwilligheid, maar in den nacht van Zondag op Maandag moesten nog eens 19 kuikens het ont gelden, zoodat wel aangenomen kan worden, dat hier een bloeddorstige hond aan het werk is geweest. EXAMEN HOOFDAKTE 8 Aug. te Haarlem geëxamineerd 8 m. candidaten. Geslaagd de heer: J. H. Wei van Amsterdam. EXAMEN LICHAAMSOEFENINGEN 8 Aug, te Haarlem geëxamineerd 9 vr. candidaten. Geslaagd de dames: J. G. Guiaux, Groningen; G. A. J. M. Verhoeven, Oss; W. A. M. J. Verhoe ven. Oss; A. M. H. van der Wiele, Delft; J. M. de Vletter, Amsterdam; C. J. H. Knaap. Groningen. VERHEVIGING VAN HUISVROUWEN In het officieel orgaan der afdee Ung Haarlem van de Nederlandsche vereeniging van hulsvrouwen wordt medegedeeld, dat het bestuur van plan is ln d? tweede helft der maand Sep tember een rondvaart door de Amster- dnmsche havens te organiseeren. ALS HET HUIS WEGZINKT Zondagmorgen hebben de bewoners 'n woonschip toebehoorende aan de heer G. V- Anthonlestraat. cn liggende aan de Oostvest. moeten verlaten omdat het begon te zinken. Hun meubeltjes moesten zü op het trottoir bergen, tot dat ztJ een ander onderdak gevonden naaden. CORRUPTIE IN DE OAS- INDUSTRIE BESCHOUWINGEN VAN DEN HEER G. VAN DER STEL In Het Volk van Maandagavond we der een artikel van den heer G. van der Stel. oud-directeur der Schotensche gas fabriek. De heer Van der Stel deelt daarin mede. dat in Juli 1926 hy zich bij een. oproeping van sollicitanten voor de vervulling van zekere vacature wend de tot den heer Bruinwold Riedel, doch dat hij nimmer hierop eenig antwoord ontving. Verder dat in het najaar van 1926 hy zün pogingen hernieuwde by het bestuur van de Vereeniging van Gasfabrikanten om hem weder als lid te erkennen. De heer Bruinwold Riedel verzocht toen hem eens bij hem aan te komen. „In den loop van het gesprek", aldus de heer Vhn der Stel, „erkende de heer Bruinwold Riedel, de gegrondheid van de onwettige uitzetting en verklaarde hy te zullen medewerken tot herstel van het onrecht. Na afloop der bestuursver gadering waarin mijn brief werd be handeld, berichtte hij my, dat er geen termen waren mij weder als lid te er kennen en dat het door mijn vasthou den van mijn standpunt niet mogelijk was mij ter verkryging eener passende positie behulpzaam te zijn. „Hierop, deed ik hem een schryven toekomen, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overliet en waardoor hy kon begrypen. dat ik lechts het gunstige oogenblik afwachtte om de algemeene zaak met kracht aan te vatten. Deze gelegenheid deed zich voor bU eene sollicitatie in Beverwijk, waar de be noemde heer Pavens, directeur aan de gasfabriek te Edam, zich aan tal van strafbare handelingen had schuldig ge maakt. „Het gemeentebestuur van Beverwijk werd door my ingelicht, teeeliik be gon ik een procedure tegen de Ver eeniging en ontving het oud-bestuurs lid Levert van mij een schryven. dat hem aanleiding gaf zich naar den heer Bruinwold Riedel te spoeden ten einde overleg te plegen ten aanzien van de aan te nemen houding. „Toen de heer Bruinwold Riedel zag dat 't mis ging niet met my. zooals hy in het „Utrechtsch Dagblad" zegt*met de algemeene zaak en hy zelf er wél eens minder goed kon af komen, zond hij mij een telegram met dringend verzoek in Utrecht te konfen. Daar onze relaties door zyn laatste schrijven en myn daarop gevolgden brief voor goed waren verbroken, deed dit telegram, nu der Vereeniging en den leden als hét ware het mes op de keel was gezet, hem niet in mijne ach ting rüzen. Zün eerste woord in het daarop gevolgde onderhoud was: „Ik had gedacht dat je, na onze laatste correspondentie, mij getelegrafeerd zou hebben: „Als je me spreken wilt, kom dan zelf maar". Onmiddellijk daarop vroeg hÜ mü, wat ik wilde, den boel kapot maken of geld en wedererkenning als lid der Vereeni ging, waarbij hij mü\ onder het oog bracht dat ik van doorzetting müner actie zelf niet „beter" werd. We werden het eens, waarbü münerzüds werd op gemerkt dat ik, wanneer ik niet te zor gen had voor een gezin in dit stadium, na 3 jaar om den tuin te zün geleid, niet te vinden zou zün voor eene re geling. Ik zou 16.500 ontvangen, maan delüks 200 en hersteld worden in mün lidmaatschap, waartegenover ik mli ver bond de actie tegen de Vereeniging stop te zetten, geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur van Beverwijk tot een onderhoud en mü voorts te onthöuden van iedere mede- deeling, welke op de corruptie betrek king had. „Ik ging dus niet naar Beverwük. doch dit had eene averechtsche uit werking. Wat toch was het geval? De Vereeniging bemoeide zich met het ge val Payens en den voorzitter, den heer Knottnerus, was bü diens bezoek aan Beverwy'k gezegd, dat mün niet-ver- schünen aldaar een gevolg was van be moeiingen van de zilde der Vereeni ging. Toen de zaak door den heer Bruinwold Riedel met mij beklonken was, telefoneerde hü aan den heer Knottnerus. dat als gevolg onzer besprekingen niet naar Beverwük ging en van my geen verder gevaar was te duchten. De heer Knottnerus was echter van oordeel, dat mün overkomst in Beverwijk noodzakelyk was om den verkeerden indruk weg te nemen en daarom haastte de heer Bruinwold Riedel zich mü het reeds in het „Utr. Dagblad" geplaatste briefje te schry ven. waarin hy-mij verzocht toch maar naar Beverwijk te gaan. Payeia; maar te laten struikelen (wat is Bruinwold Riedel toch een philanthroop) en de algemeene zaak te sussen In een na schrift verzocht hü mü dezen brief te vernietigen. Het spreekt van zelf. dat ik aan dit laatste verzoek niet voldeed. „Tot het oogenblik van ons onderhoud werd door den heer Riedel steeds het bestaan eener algemeene zaak met kracht en klem ontkend. Thans kreeg ik de eerste schriftelijke erkenning in handen en behield deze dus. Daarbü kwam nog. dat müne gevoelens tegen over hem de laatste twee jaar door verschillende gedragingen zijnerzijds tegen mü geheel waren gewijzigd, al liet ik hem het tegendeel blüken. De gesloten overeenkomst werd van zün kant niet nageleefd. In mijn lid maatschap werd ik niet hersteld en de maandelüksche uitkeering bleef ach terwege. Ik achtte mü dus ook van mün belofte ontslagen. Hierover straks meer. Dat ik in mün lidmaatschap niet werd hersteld, lag niet aan den heer Bruinwold Riedel die in de betreffende bestuursvergadering met kracht van woorden betoogde dat de geheele nok rot was en hy niet langer struisvogel politiek wilde spelen. Hy kon echter zün medeleden niet meekrygen. Als men nu weet, dat deze zelfde Bruin wold Riedel in de algemeene vergade ring te Amsterdam in 1923 het moest in de groote pers en 't kwairt er ook In by de bespreking van zeker stand- punt beweerde dat de directeuren niets voor hunne gemeentebesturen hebben te verzwügen. moet men bewondering hebben voor zyne brutaliteit en ver wondering over zijne mededeel Ingen in het „Utrechtsch Dagblad". Meende ik in den aanvang van het onderhoud dat het sussen van de alge meene zaak des heeren Riedel's be weegreden was, ln den loop van het gesprek kwam de aap uit de mouw. Het bleek dat in een clubje directeuren door den heer van Mierlo tot den heer Bruinwold Riedel was gezegd, dat ik had beweerd dat hü de heer Riedel 50.000 had ontvangen van den heer Vermeulen te Scheveningen, die voor pl.m. 1 millioen gulden werken had uit gevoerd bü den bouw der nieuwe gas fabriek te Utrecht. Nu is het merk waardig. dat juist de heer Vermeulen door hem volgens eigen mededeeling aan mü in den arm is genomen voor het verzamelen der 16500! Overigens werkte er achter de schermen een „ge heim genootschap", zooals hü zich uit drukte. Op den dag dat hü in Den Haag hü was niet op zün gemak, daar in een hoek van „de Kroon" een collega, de heer Hüdelaar uit Zeist, getuige was van ons samenzy'n mü het geld ter hand stelde, voegde hü mü toe: „Je behoeft het niet na te tellen, want ik heb het zelf er ingedaan 't was nog niet bijeen, maar ik heb 't ontbreken de voorgeschoten". In het „Utrechtsch Dagblad" wist hü niet" den Inhoud der enveloppe. Vermeld dient nog te wor den. dat hü deze woorden sprak: "„als het eens aan de klok komt weet ik 't wel te di%aien dat het is geweest om je te helpen". DE STRANDING VAN DE „URANIA". NALATIGHEID VAN DEN SCHIPPER De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan betreffende het aan den grond stooten van 't stoomvisschers - vaartuig „Urania" IJM. 65. by de pieren van IJmuiden en de klacht van dc-n Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart te gen dien schipper (wacht overlaten aan minder dan twee personen). De Raad is van oordeel, dat de oor zaak van het ongeval een gevolg is van nalatigheid van den schipper. De schipper had, terwyl het dik mist was en de „Urania' zich vlak bü de pie ren van IJmuiden bevond, zelf o{T de brug moeten blyven en zelf nauwkeurig op het mistsein acht moeten geven. Toen hü op de brug gekomen het sein niet meer hoorde, is hij Z.O. gaan sturen; dus doende kwam hij niet alleen ten Zuiden van de pieren, maar ging recht den wal in. daar de stroom, in verband met het overgaan van den achtervloed, in vooreb hem sterk den wal inzette. De schipper had dan ook voortdurend moeten looden, hetgeen echter is nagelaten. Wat de klacht betreft: de schipper heeft, terwyl de „Urania" gestopt maa: niet voor anker lag, den dekdienst over gelaten >aan één persoon, hetgeen een mLsdraging- jegens de reederü en de sche pelingen oplevert. Ter zake xvan gemelde nalatigheid en misdraging, strafte de Raad den schip per door hem de bevoegdheid te ontne men als schipper te varen op een schip, als "bedoeld in art. 2 der Schepenwet, voor den tüd van een maand. DE STRANDING VAN DE „CATANIA" UITSPRAAK RAAD VOOR DE SCHEEPVAART De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan betreffende de stran ding van het stoomvisschersvaartuig „Catania" YM. 51, benoorden IJmuiden. De Raad is van oordeel, dat de oor zaak van het ongeval is onvoorzichtige en slechte navigatie van den schipper. In blind vertrouwen op zyn gegist bestek, dat de schipper niet eens door loodingen had gecontroleerd, heeft hü zonder de log uit te zetten en vooral 2 der te looden. terwyl het dik van mist was en hü zelf te kooi lag, een koers la ten sturen, welke recht op den wal in liep. Ter zake van zün nalatigheid strafte de Raad den schipper door hem de be voegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip, als bedoeld in art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bü: J. Toornend, Fapentorenvest 46, cahier. H. v. d. Togt, Westerhoutstraat 13, ceintuur van blau wen mantel. W. Bauer, Lange Begijne- straat 22, postduif. P. v. Dijk, Julianapark 7. gekleurd gordyn. M. Mermus, Colenso- straat 23, hondelhalsband met penning. Priesman, Mr. Joostenlaan 25, Eng. Fox terrier. D. Jacobs, Lange Lakenstraat 27 bruin hondje met halsband. E. Vasen, KI. Houtstraat 73, gele hond. H. de Vos, Kymemerstraat 58 rood, beige hand schoen. Kennel „Fauna", Parklaan, Her dershond, gebracht door Paanakker, Ane- gang 23. G. Jonker, Hertzogstraat 1, ko ker met deksel van waterleiding. F. Con stance, Westerstraat 1, katje. F. J. Wem- pe. Voorzorgstraat 72, koperen moer. L. Kok, Hasselaersplein 21, studentenpet. J. Dekker, Barendsestraat 38, zwarte pet. Bur. van Politie, Smedestraat, pakje inh. 5 boorden. H. J. P. Boerboom. Gast huisstraat 21 rd„ portefeuille met inhoud. J. Lubbers. Balistraat 5, gryze pet. Bur. van Politie, Smedestraat, genummerde penning. H. Christiaans, Romolenstraat 27, kinderportemonnaie met inhoud. Springveld. Leliestraat 42 rd., roeiboot. A. Habraken. Antoniestraat 5, rozen krans. Bur. van politie. Smedestraat. ro zenkrans. G. v. d. Tang, Rijksveldwachter tc vyfhuizen, zilveren rozenkrans. G. v. d. Peet. Vergierdeweg 35, rijwielbslasting- merk. H. B. v. d. Keul, Edisonstraat 30. r:j wiel belas tingmerk. K Bartman, Gast huissingel 6. rüwielbelastingmerk in étui. J Stol, Parklaan 17, rywiclbelastingmcrk in étui. Bur. van Politie. Smedestraat. sleutel van melkbus. W. Zandberger. Rijksstraatweg te Limmen. bruins acten- tasch. inh. kasboek en kwitanties. S. Karper. Leliestraat 18 c, damestaschje m. inhoud. INGEZONDEN MEDEDF KLINGEN a 60 Cent» per regaL. ZANDVOORT. ONDERHOUD SCHOLEN B. en W. hebben gegund Inzake het onderhoud der scholen: het timmer en metselwerk van de scholen A en B en de bewaarschool aan J. Water en J. Water Jr. van school C aan Gebr. Piers en van school D aan Gebr. Dees. Het schilderwerk van de scholen A. B. C en D aan de N.V. Onderling Ee- lang en van de bewaarschool aan J. Kerkman en C. Schaap. Het loodgieterswerk van school A aan Joh. v. d. Woldc van B, C en D aan P. K. Glazer en van de Bewaar school aan J. J. van dc Geer. Het stucadoorswerk van de scholen A en B aan Jb. Koper en van de scholen C en D en de bewaarschool aan F. A. Muller. COLLECTE. Aan de Vereeniging Nederlandsche Landkolonisatie en Inwendige Zending is vergunning verleend een geldinzame ling langs de huizen te houden, op 13 September 1927. FEESTELIJKHEDEN. Aan Zandvoort's Feestcommissie is vergunning verleend tot het houden van een verloting op 31 Augustus a.s. BLOEMPJESDAG. Aan het Comité Vrouwenhulp is ver gunning verleend een bloempjesdag te houden op 4 September a.s. en aan het R.K. Comité Ziekenzorg is ver gunning verleend tot het houden van een bloempjesdag op 11 September a.s. CONCERT TRAMPLEIN Aanstaanden Donderdagavond 8.30 uur geeft de Zandvoortsche Muziek Kapel onder leiding van haar directeur -den heer R. van 't Hoff wederom een concert op het Tramplein. Het programma luide aldus: 1. Vivat Europea, Marsch, E. Larue; 2. La Valse des poupêes, J. Blange- noud; 3. La Reine Maud. Ouverture de concqft. L. Boyer; 4. Bauermarsch uas der operette die fidele Bauer, Leo Fall; 5. Grande Marche de 1" opera Tannhauser, R. Wagner; 6. Le Pré aux Clercs, ouverture. T. Herold; 7. Venny RïSgc Marsch. Thrs. Bldgood. CONCERT KURHAUS De Haarl. Orkest Vereeniging geeft а.s. Woensdagavond een concert in het Kurhaus. Deze avond gaat weder uit van de Vereeniging voor Vreemdelingen Ver keer, alhier. Het programma luidt aldus: I. 1. Ballet. Suite, J. th. Rameau; 2. Eme kleine Nachtmusik. W. A. Mo zart; 3. Symphonie no. 5 (c kleine terts), L. v. Beethoven. II 4. „Les Prèludesi" Poeme Sym- phonique, F. Liszt; 5. „Piet Hein", Hollandsche Rhapsodie, P. v. Anrooy; Overture „Tannhauser", R. Wagner. KINDER-BALMASQUé KURHAUS A.s. Donderdag 11 Augustus zal on der leiding van James Meü'ers-fils in het Kurhaus een groot gemaskerd kin derbal plaats hebben. PAST OP DE ZAKKENROLLERS. Bü de politie komen aanhoudend aan giften binnen zoowel van badgasten als andere strandbezoekers van wien de portemonnaie. portefeuille of horloge, zelfs met ketting zyn gerold. Het operatieterrein van deze sinistere bezoekers van onze badplaats want ontegenzeggelük is het een bende schynt zich hoofdzakelijk tot het zee strand te bepalen, al vernamen we ook dat van een heer. die voor een winkel- étalage stond, diens gouden horloge met ketting was gekaapt en van iemand op het achterbalcon van de tram Haarlem— Zandvoort diens portefeuille met ruim 1000 inhoud. Door de politie zijn uitgebreide maat regelen genomen en zyn ter waarschu wing op verschillende plaatsen biljetten aangeplakt met bovenstaand opschrift. Men zü intusschen op zyn hoede. BLOEMENDAAL. Tydens het onweer van Zaterdag middag sloeg de bliksem in een licht- paal by de Pinelweg in het Duinlust park. De paal werd gedeeltelijk ver splinterd en de lichtleiding raakte in den omtrek defect. H. H. BRENNING. t Zondag is te Bloemendaal overleden de. heer H. H. Brenning. tot voor kort lector in de Hoogduitschc baal en let terkunde aan de Universiteit te Gronin gen. die gedurende tientallen jaren deel uitgemaakt heeft van de commissie tot het afnemen van de examens Duitsche taal M. O. De crematie van het stoffelü'k over schot heeft Woensdag te Westerveld plaats, na aankomst van trein 13.42 uur. VELSEN. RINGRIJDERIJ. Door de RlngriJderUvereeniging „De Prins" ls besloten, haar jaarlijksche ring- rüderü te houden op Dinsdag 30 Augus tus. Naast den wisselprüs voor heeren, een zilveren wisselbeker, welke het vorig jaar werd gewonnen door den heer H. H. Meyer, is thans ook een wisselprüs voor dames beschikbaar gesteld, n.l. een thee servies, geschonken door den heer Joh. de Way. eigenaar van hotel „DePrins". De beschermheer der Vereeniging, de heer de Vries, heeft zich ook nu weer niet onbetuigd gelaten en,schonk als extra prüzen een gouden zweep, als prys voor de heeren en een gouden broche voor de dames, terwyl bovendien nog extra prijzen zyn aangeboden door de heeren Hofschlag, de Waard en Langen- dyk. Het geheel zal ook dit jaar weer wor den opgeluisterd door muziek van de Harmonie „De Eendracht", zoodat. als het weer meewerkt, het weer een echte gezellige en drukke dag voor Ve'sen- Noord belooft te worden. Niet de goedkoopste, maar de beste in kwaliteit en smaak VJXSEN. VERKEERSONGEVAL. Zondagmorgen 10 uur werd dc wielrij der P. uit Amsterdam, die met zyn fa milie een dagje in Wyk aan Zee wilde doorbrengen, vlak voor de pont aange reden door de luxe auto G 4922G. Het rijwiel kwam onder den auto en weid zoogoed als geheel vernield. P. kwam er evenwel zonder kleerscheuren af. De schade zal door den eigenaar-bestuur der van den auto worden vergoed. P. heeft hetgeen er nog van zün fiets over was, in het pakhuis der Alkmaar Packet gebracht en is teen per autobus naar Wyk aan Zee gegaan. IJMUIDEN. EEN VLUCHTELING. Zaterdagmorgen had de politie van het bureau Engelmundusweg een ze keren A. R. gearresteerd wegens het plegen van openbare schennis der oer baarheid. Nadat de man reeds op het bureau was gebracht zag hü kans te ontsnappen. Hy vluchtte een steeg in naast het bureau en liep een bakker met een mand brood omver met het gevolg, dat alle brooden over den weg rolden. In wilde vaart ging het daar- na over eenige particuliere erven, waarbij de man met een getrokken mes zich ruim baan wist te maken. Na een opwindende jacht, waaraan door vele burgers werd deelgenomen slaagde da politie er in den gedeeitelyk ontklee- den vluchteling in de Kalverstraat te grijpen. Er werd natuurlijk voor ge zorgd, dat hy niet voor den tweeden keer kon ontsnappen. PROEFTOCHT S.S. OP TEN NOORT Heden, Maandagjnorgen arriveerde alhier van Amsterdam het nieuw ge bouwde stoomschip „Op ten Noort" voor het maken van een tweedalg- schen proeftocht op de Noordzee. WEER EEN DRUKKE ZONDAG Ook Zondag is het in IJmuiden weer bijzonder druk geweest. De booten van de Alkmaar Packet benevens een zes tal extra booten voerden vele duizen den bezoekers aan. Van 11 tot 13 uur bewoog een onafgebroken stroom van menschen zich langs de semaphore naar het strand. VERKEER GESTREMD Ingaande heden, 8 Augustus a.s. zal tot nader order de Trompstraat ge deeitelyk voor het verkeer zijn afge sloten. De route der autobuslijnen is gewyzigd als volgt: richting Haarlem, Frans Naereboutstraat, IJmuiden Straatwog. Zeeweg, Willebrordstraat; richting IJmuiden Willebrordstraat, Zeeweg, IJmuiden, Straatweg. MISHANDELING Zekere G. is door z'n vader en z'n broer na een twist ernstig mishandeld, zoodat hij genoodzaakt was, zich on der geneeskundige behandeling te stel len. De hardhandigheid van den vader moet zijn ontstaan doordat de zoon te gen den wil van den vader omgang ha'" met een meisje. HAARLEMMERLIEDE GEMEENTERAAD Agenda van de openbare vergade ring van den raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude op Donderdag 11 Aagutus 1927 n.m. 71/2 uur. L Onderzoek 'geloofsbrieven van de leden van den nieuw gekozen Raad. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid van de commissies tot wering van schoolver zuim. 4. Aanbieding gemeenterekening over 1926. 5. Benoeming van eene commissie voor het onderzoek der gemeente rekening over 1926. 6. Overneming grond voor uitvoe ring stratenplan by de nieuwe R. K. Kerk te Halfweg. 7. Aankoop van een strookje grond gelegen in de geprojecteerde Juliana- straat. 8. Ontheffing art. 16 bouwverorde ning voor den bouw der R.K. Kerk met pastorie, kosterswoning en stalling. 9. Vaststelling bedrag schadeloos stelling wegens grenswüziging. HAARLEMMERMEER. KONINGINNEFEEST De door het Oranje-comité te Nieuw- Vennep alhier georganiseerde feeste lijkheden. ter viering van den verjaar dag van H. M. de Koningin, zün nader l>?paald op Dinsdag 6 September, a.s. Het programma is samengesteld als volgt: 's morgens 9 uur officiëele ppe- nitig- in café Nüssen; 91/2—1812 uur optocht der schoolkinderen; 101 2 12 1 2 uur kinderspelen en in den naraiddag spelen voor grooteren, ter wyl het in de bedoeling iigt om. wan neer de kas het toelaat, 's avonds een vuurwerk af te steken. PERSONALIA. De «ambtenaar bü de Nederlandsche Spoorwegen de heer P. A. Stoffels is van hier naar Rotterdam en de heer W. J. O. Tamers van Hengelo naar deze gemeente overgeplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6