BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 9 AUG. 1927. Het revisie-verzoek voor Sacco en Vanzetti verworpen! Ongemeen groote beroering in de Nieuwe- en de Oude Wereld. Welke zullen de gevolgen zijn dézer Amerikaan- sche „rechtspleging"? De onrust in New- York en Parijs. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In aansluiting op ons overzicht van gisteren inzake de tragedie Sacco- Vanzetti nog het volgende: Het biykt dat de pogingen door den beschaafde en de.... onbeschaafde wereld gedaan om pressie uit te oefenen op het Amerikaansche gezag gefaald hebben. Wij schreven gisteren al. dat de beroe pen van intellectueel Europa op de ge voelens van menschelijkheid ontroeren der waren en meer ter zake dienende dan de anarchistische aanvallen op het openbaar bezit. De bomaanslagen die bij tientallen gepleegd werden kunnen de ter dood veroordeelden weinig van nut geweest zijn. Immers, gaf men in Amerika nu toe. dan zou de schijn ge wekt zyn, alsof men uit vrees voor het anarchistisch geweld gezwicht was. Dit motief, dat zeker een rol gespeeld heeft is, nochtans geen excuus. Er was een weg geweest die aan den heftigen drang van honderdduizenden intellectueelen opengesteld had kunnen worden. Men had gehoor kunnen geven aan de bede uit de oude wereld en met niets ont ziende gestrengheid tegen de anarchis ten kunnen optreden. Maar de bruuske weigering van het Supreme Court om de executie uit te stellen en het vonnis te herzien, heeft de laatste hoop, als een schaduw doen verdwijnen. De advocaten hebben an derhalf uur gepleit» en beriepen zich op partijdigheid van den magistraat (Thayer) die het proces berechtte Inmiddels blijven Sacco en Vanzetti hongerstaken. Ernstige consequenties van de weige ring zullen niet op zich laten wachten. Het gevaarlijkste wapen der medestan ders van de ter dood veroordeelden, de algemeene staking, begint zich te doen gevoelen. In Amerika en in het bijzonder in New-York dreigen massa-stakingen. In de oude wereld en vooral in Frankrijk zijn korte proteststakingen de inzet ge weest tot een veel feller actie. De geheele wereld schijnt thans haar aandacht te concentreeren op deze „cause célèbre" die voor de V. S. aller minst een reclame is. F. A. SaccoVanzetti Gespannen toestand in New-York Door de radicale New-Yorfcsche or ganisaties wordt een staking geëischt als protest tegen het vonnis in de zaak Sacco en Vanzetti, waarbij vijfhonderd duizend werklieden betrokken zouden worden. De veertienduizend geconsig neerde politie-agenten breiden hun werkzaamheden in de geheele stad steeds meer uit en nog altijd wordt ge zocht naar de personen, die betrokken zijn geweest bij de bomaanslagen van Zaterdag jj.; dit heeft echter tot nu toe niet tot een resultaat geleid. Een anarchistisch dreigement Vele groote handelsfirma's te New- York hebben de volgende niet onder- teekende getypte boodschap ontvangen: „Sacco en Vanzetti-protest-waarschu wing. Uw gebouwen en de eigendommen van anderen zullen in de komende week verwoest worden, indien onze kamera den niet worden vrijgelaten. Doet daar om alles wat in uw macht is om hen te bevrijden. De ontploffingen bij de Underground waren slechts voorproeven van wat gebeuren zal als onze kamera den niet in vrijheid worden gesteld. Wij hebben genoeg exploisiemiddelen om New-York te verwoesten. Wij waarschu wen eerst. Gij en de uwen staan op de lijst, tenzij ge u nog voor de zaak spant Deze boodschap is o.a. ontvangen door de Standard Oil en de Equitable. De po litie is evenwel geneigd de zaak niet al te ernstig op te nemen. Nervositeit in Frankrijk De algemeene staking, door het Pary- sche communistisch vakverbond gelast als betooging ten gunste van Sacco en Vanzetti was alleen volgens de commu nisten algemeen. Verschillende openbare en particuliere instellingen constateer den, dat een vierde van de beambten, en werklieden op zijn post was. Niette min was het straatbeeld ongewoon. Tal van samenscholingen werden door de politie verspreid. Er werden biljetten aangeplakt die door de politie werden afgescheurd. Er hadden eenige botsingen plaats tusschen stakers en werkwilligen en er werden aanhoudingen verricht op de Place de la Concorde en de groote boulevards. Bij de ambassade der Vereenigde Sta ten waren belangrijke maatregelen ge nomen. Uit de provincie wordt gemeld, dat ook daar slechts zeer gedeelteiyk aan de stakingsorder was gehoor gegeven, maar dat door de stakers tal van da den van geweld werden uitgelokt. De algemeene indruk is, dat de com munisten profiteeren van de tegen woordige omstandigheden om wanor delijkheden uit te lokken, maar At dit hun slechts zelden gelukt. Een B. T. A.-telegram meldt nog, dat te Parijs de stakers trachtten een taxi omver te werpen. Er ontstond een botsing, waarbij vyf arrestaties werden verricht. De beambten van het hoofd postkantoor staakten des morgens ge durende een uur op het tydstip voor het sorteeren der correspondentie. Te St Etienne was de staking alge meen in de mynen en op de tramwegen, maar de rijwiel- en metaalfabrieken werkten. In het departement du Nord en dat van Pas de Calais is de stakingsorder op een schier algeheele mislukking uit- geloopen; daarentegen was in de haven van Düinkerken de staking algemeen. De vredesbrug van Buffalo. De „Vredesbrug", die Buffalo, in de Vereen. Staten, verbindt met Fort Erie, is Ontario, is in tegenwoordigheid van een ontzaggelyke menschenmenigte ge opend verklaard De prins van Wales werd met geweldig gejuich begroet en tot slot werd het nationale volkslied der beide landen gezongen. De prins van Wales zeide in een rede te hopen, dat de brug zou dienen als voortdurende herinnering aan allen, dat het voor het tegenwoordige en toekomsti ge geslacht de hoogste plicht was, te streven naar vrede en veiligheid. Dawes, de Amerikaansche vice-presi dent, zeide, dat de vrede van de En- schelsch-sprekende volken stevig was ge baseerd op de gemeenschappeiyke gevoe lens en idealen. Het instinct van zelfbe houd, zeide hy, bindt ons tezamen en daarin ligt de laatste waarborg voor de veiligheid en den vooruitgang der Wes- tersche beschaving. Baldwin zeide. in een rede. dat alle bruggen bewyzen zyn van vriendschap. Daarover kunnen mannen van goeden wille naar him eigen zaken gaan. Deze brug is een mooi symbool van vrede tus schen de Ver. Staten'en Canada en alle naties van het Britsche Ryk. Hy sprak den wensch uit, dat de weg naar den internationalen vrede even ef fen en even recht ware als deze groote hoofdweg. Naar dat doel van onze wen- schen echter is jammer genoeg totnog toe geen koninklyke weg. Problemen zyn gerezen en zullen biyven rijzen; de mee ningen wyzigen zich en zullen zich biyveri wyzigen over de manier, waarop zy moe ten worden opgelost. Nog pas dezer da gen hebben wij daarvan een voorbeeld gehad. Wy moesten voor een oogenblik van meening verschillen, doch wy weten in ons binnenste, dat dit onze vriend schap niet treft. De eerste taak van den staatsman is. geiyk die van den brugge- bouwer, de fundamenten stevig te leg gen. De staatslieden van het verleden hebben, zooals deze brug getuigt» de fun damenten van vriendschap en welwil lendheid in de harten van onze volken goed en waarachtig gelegd. Wy. die hen zyn opgevolgd als de erfgenamen van groote verantwoordelijkheden, bouwen voort en zyn vast besloten om voor zoo veel in ons vermogen ligt een duurzaam gebouw op te trekken, dat zyn grondslag waardig is. Generaal-Majoor Leonard Wood t Generaal-majoor Leonard Wood, de gouverneur-generaal van de Philippy- nen, is na een operatie te Boston over leden. De thans overledene werd 9 Oct. 1860 te Winchester geboren en was oorspron kelijk geneesheer. In 1884 promoveerde hij aan de Harvard-universiteit tot doc tor. Spoedig nam hy dienst als officier van gezondheid Als vriend van Mc. Kin- ley en Roosevelt bracht Wood het corps Rough Riders op de been. dat zich onder scheidde in den oorlog op Cuba. Gedu rende die expeditie werd Wood tot gene raal bevorderd, waarna hy de medicynen den rug toekeerde en uitsluitend soldaat werd. Hy werd benoemd tot militair gouverneur van Cuba, daarna tot gouver neur van Moro, een provincie op de Phi- lippijnen. Vervolgens werd hy benoemd tot chef van den general en staf, in welke functie hy de organisatie van het mo derne Amerikaansche leger op zich nam. Vooral de vorming van vrijwilligers op scholen en universiteiten had zyn aan dacht. Het Is wel merkwaardig, dat Wood ge durende den grooten oorlog geen com mando kreeg. De generalissimus Pershing achtte hem „ongeschikt"! Wel voerde hy in het Oosten een divisie aan. en later werd hy o.a. op de Philippynen met de africhting van troepen belast. Ook maakte hij een inspectiereis door Frankrijk, gedurende welke hy door een Fransche granaat werd verwond. In 1919 werd hy naar het hoofdkwartier te ruggeroepen. In 1921 volgde Wood's benoeming tot rector aan de universiteit van Pennsyl vania, doch hy aanvaardde de benoeming niet, wyi hy inmiddels als gouverneur- generaal naar de Philippynen werd ge zonden. Dat bleef hy tot voor enkele maanden toen hy wegens riekte een vacantie zijn eerste! ging nemen in de Veree nigde Staten. Omtrent gouverneur-generaal Wood's politieke beteekenis zie men onder de rubriek „Vreemde Koloniën", aldus het Hbld. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN W CENTS PER RECEE. KORT EN BONDIG. VAN DEN ARBEID, Het groote gebouw van de Commercial Assurance Cy. te Cornhiil in het hartje van Londen, dicht by de Bank van Engeland, is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingestort. De schok werd ver in den omtrek gevoeld en het gekraak was op een myl afstand te hooren. Er vallen geen menschenlevens te betreuren. De instorting wordt toegeschreven aan verbouwing in belendende gebouwen, die vermoedeiyk de fundamenten hebben verzwakt. Koning Foead van Egypte is tydens zyn verblyf te Rome tot doctor honoris causa der universiteit aldaar benoemd en tevens door den Paus ontvangen, die hem de Orde van de Gouden Sporen schonk. Twee ambtenaren van de Pruisische loterijdirectie hebben door handige mani pulaties kans gezien te maken dat door hen gekochte loten met prijzen tot een totaal van 150.000 mark uitkwamen. De leider der Britsche Labour Party, Ramsav Macdonald, heeft president Ooo- lidge telegrafisch verzocht aan Sacco en Vanzetti gratie te verleenen. Uit Napels wordt gemeld, dat te Sa lerno door wolkbreuken ernstige schade is aangericht. Dertien personen zyn ge wond, terwyi er verscheidene dooden te betreuren zyn. De Zwitsersche vlieger-officier Guex is op den Gothardpas te pletter gevallen. Men vermoedt dat hy door mist is verrast en boen te laag heeft gekoerst, zoodat hy tegen de rotsen is gevlogen. Het lijk van den vlieger zat in den stuurstoel ge klemd; zyn hoofd was tegen den kilome terteller verpletterd. NATIONALISATIE EN BEDRIJFS- CONCENTRATIE De Ned. R.K. Fabrieksarbeiders- bond St. Willibrordus kwam te Utrecht in algemeene vergadering bijeen. Na de huishoudeiyke werkzaamheden hield het lid van het bestuur de heer P. Brussel een inleiding over .Ratio nalisatie en Bedryfsconcentratic". Nagaande welke groote problemen deze vraagstukken aan de arbeidersbe weging stellen, kwam hy tot do con clusie. dat noodig wordt geacht: a. Onverwyide invoering van den 8-urendag voor alle arbeiders die new nog niet bezitten en beperking van overuren maken. Zelfs acht spr. het idee van de 5-daagsehe week geen her senschim. b. In de zware en inspannende in dustrieën in de vol-contlnu bedrijven waar Zondag onmogeiyk kan worden gestopt zal gestreefd worden. Interna tionaal naar een 6-urendagf en 4- ploegenstelsel. waardoor dr validiteit der arbeiders zooveel mogelijk worde behouden. c. Stopzetting op Zaterdagavond van de continu-bed rij ven en verbod mn Zondagsarbeid. d. Verbod van arbeid der gehuwde vrouw e. Kinderen zullen onder leiding van een bureau voor beroepskeuze tot hun 16e jaar vakkundig onderricht ontvan gen en buiten de fabriek blUven: cn onder 18 jaar verbod van nachtar beid. Voor jongens en voor meisjes een verbod van arbeid tusschen 7 uur 's avonds en 8 uur 's morgens. f. Een wettelUke vacantie-regeling in verschillende landen reeds bestaan de, van 10 tot 14 dagen. g. Pensionneering van de arbeiders op 60- of wel misschien op 55-jarigen leeftyd en niet met een aalmoes, doch betaald uit op te richten premievrUe pensioenfondsen, geformeerd uit de winsten der ondernemingen, die alvo rens dividenden uit te keeren, eerst een vast bedrag moeten reserveeren voor het pensioenfonds. De voorgestelde conclusies werden met algemeene stemmen aangenomen waarna de vergadering werd gesloten. I^MRIilHnDHUBRranMDBffll Militaristisch Rusland Het commissariaat voor Onderwys in de Oekraine heeft besloten, de militari seering van de scholen in de Oekraine uit te breiden. De z.g. militariseering die in Rusland zelf eenigen tyd geleden op groote schaal is ingevoerd, is tot dusver in de Oekraine alleen in eenige instel lingen voor hooger onderwys toegepast. Thans zyft de autoriteiten voornemens, „deze kwestie ernstig ter hand te nemen". Zy zullen haar pogingen in het byzonder concentreeren op de reorganisatie van elf technische scholen in Charkof, Odes- sa en in andere steden. De militarisee ring houdt in verplichte theoretische en praktische studie van de krijgskunst, voor al van den gasoorlog, onder leiding van instructeurs van het roode leger. De „Iswestia" deelt mede. dat besloten is allen apotheken een flinken voorraad anti-gasmateriaal en toestellen te ver schaffen, teneinde het publiek in staat te stellen zich de noodige bescherming te bezorgen tegen den chemischen oorlog. Een viervoetige erf- genaam Een rQk Amerikaan niet zoo heel rtjk naar Amerikaansche maatstaf heeft zijn fortuin van 50.000 dollar nage laten aan zyn hond. Hy heeft by testament bepaald dat het geld na den dood van het „lieve dier" moet verdeeld worden onder zyn neven en nichten. Deze laatsten zullen de wenschen van den overledene respecteeren en van het geld afblijven, zoolang het dier in le ven blijft. Het is echter te hopen, dat zy hem van de rente te eten zullen ge ven, want honden zyn nu eenmaal in de benydenswaardige positie, dat zy om het geld op zichzelf weinig geven. De Mysteries van Houdini Maanden geleden is in Amerika de be roemdste aller boeienkonlngen, die ooit hebben geleefd. Houdini, gestorven. En nog steeds vragen de menschen. die deze wonderiyke figuur meer van naby gekend hebben, zich af. welke byzondere eigenschappen en kwaliteiten hem toch in staat stelden, zyn schynboar onmo gelijke kunsten te volbrengen. Men heeft zich vaak van het raadsel van Houdini afgemaakt met de generaliseering .Alle maal trucjes", hierin gesterkt door een soortgelijke verzekering van den won derman zelf. maar men weet nog niet, wat voor soort trucjes dit moeten ge weest zyn en zelfs niet, hoe het moge- lijk ls, dat Houdini dc moeiiykheden waarvoor hy geplaatst werd. door truc jes zou hebben kunnen oplossen. Sir Arthur Conan Doyle, de beroemde fechepper van de Sherlock Holmes-fi guur cn sinds het oogenblik, dat hg zijn eenigen zoon in den wereldoorlog ver loor een vooraanstaand spiritist, heeft nu artikelen het licht doen zien (Strand Magazine) waarin hy tracht aan te toonen^ dat Houdini een byzonder me dium moet zyn geweest en zyn wonder iyke prestaties manifestaties van psy chische kracht. De schryver geeft eenige voorbeelden van Houdini's kunnen, byv. een toer, die hij in ons land moet Verricht heb ben. Hy heeft hier een mand letterlijk om zich heen laten maken en toen het klaar was, wist hy zich eruit te werken, zonder dat er aan de overal gesloten mand ook maar iets verschoven was, laat staan gebroken. Later liet hy zich opsluiten' in een groote papieren zak, waarvan de ope ning met zegellak werd gesloten. Hy kwam eruit, zonder papier of lak te be schadigen. Men liet water om hem heen bevriezen, tot het een blok ys was en hy wrong zich eruit; werd in Califor- nië op een diepte van twee meter be graven en ontsnapte zonder nadeelige gevolgen. Te Leeds werd hy door kui pers in een ton gesloten en bevrijdde zich, te Detroit sprong hy zwaar ge boeid van een brug en maakte zich on der yskoud water, dat een anders lede maten zou hebben verstyfd, vry- Hij werd in 1907 met de handen op den rug gebonden en met 70 p. yzer aan z'n voe ten in de baai van San Francisco ge worpen en kwam ongedeerd terug en werd tenslotte in New York geboeid, in een kist gesloten en in een rivier ge gooid, zonder er nadeelige gevolgen van te ondervinden. Conan Doyle haalt de verzekering aan van een zyner vrienden, die eens Houdini gevraagd had, naar het geheim van de „kunst met de kist", waarop Houdini zou geantwoord hebben: ik weet het zelf niet en altyd als ik het doe, heb ik een namelooze angst, dat het zal mislukken, hetgeen natuurlyk mijn dood zou beteekenen. De kistenmakers te Bristol hadden Houdini uitgedaagd, zich te bevrijden uit een kist van hun maaksel. Zij ver vaardigden een kist van hout van 21/2 c.M. dikte en maakten de wanden met spykers, die zy in verschillende rich tingen scheef erin sloegen dicht. Daar na draaiden zü er nog schroeven by. Houdini legde zich in de kist, waarin hy zich nauwelyks kon bewegen en daar na werd het deksel weer op dezelfde wijze bevestigd. Tenslotte werden nog kabels om de kist "gebonden. Na anderhalve minuut verscheen Houdini buiten de tent, waarin de kist geplaatst was. voor het stomverbaasde publiek. Hy was biykbaar uitgeput, zyn kleeren hingen gescheurd langs zyn li chaam. maar de kist bleek, by onder zoek door de deskundige uitdagers, vol komen intact te zyn. Er zal nog wel veel gepraat en ge theoretiseerd worden over de wondere kunst van den grooten Houdini, maar het is de vraag, cf men er ooit geheel achter sul komen. Het menu van den struisvogel De struisvogel is er bekend voor, dat zyn maag letterlyk alles kan verdragen en dat hy volkomen buiten de gewo ne regels van diëet en digestie staat. Een struisvogel, die onlangs in den Londenschen dierentuin is overleden, was echter zelfs voor zyn soort erg ver gegaan. Men vond in zUn maag drie handschoenen, een spoel van een foto grafische film, een meter dik touw, drie zakdoeken, zeven muntefi, een sleutel, een knoopenhaak, een stukje hout van een decimeter lengte, een potlood, een stuk van een kam en een ander van een halsketting, een boordeknoopje, een rywielventiel, twaalf stukjes yzerdraad en verder een collectie schroeven, klei ne spykers e.d. Het dier was bezweken aan een spijker van een decimeter lengte, die zyn maagwand had door boord. Drouhin en Levine De meeningsverschiilen tusschen Levine en Drouhin zyn biykbaar nog niet opge lost. De Franschman was, zooals men weet, oorspronkelijk van plan met een Fransche machine. „De Blauwe Vogel" van Parys naar New York te vliegen, doch werd er toe overgehaald, in plaats daarvan met de „Miss Columbia" te gaan. Er ontstond echter oneenlgheid, omdat Drouhin weigerde met Levine naar Enge land te vliegen voor deelneming aan een race. Drouhin heeft echter na Levine's terugkeer te Parys. hem steeds aange maand tot naleving van het contract. Gisteravond kwam Levine met een vrachtauto om de reserve-deelen van zyn machine weg te halen en naar Amerika te verzenden, doch Drouhin was hem voor en een heftige discussie volgde. Drouhin heeft thans door de piaatsely- ke autoriteiten de vliegtuigenloods laten verzegelen, ten einde Levine te beletten, iets mee te nemen. Levine van zyn kant is van plan zegels op de loods te laten aanbrengen, teneinde Drouhin te ver hinderen zonder hem weg te vliegen. De „Miss Columbia" is geheel gereed voor de vlucht en heeft de proefvluchten met succes afgelegd. Na het bovenstaande bericht, be reikte ons een twee tyding die meldt, dat de ruzie bezworen is. Drouhin en Levine zyn het eens geworden. Drouhin wordt voor een periode van een jaar. te beginnen met 7 Juni J.I.. aangesteld als piloot In dienst van Levine en zal daan-oor een bedrag van honderdduizend francs ontvangen, te betalen In wekelijksche termynen van tweeduizend francs. Levine neemt verder op zich by een Fransche bank. voor het begin van de vlucht, een crediet te openen van drie honderd duizend francs, ten gunste van mme. Georgette Drouhin. de echtge- noote van den vlieger, welk bedrag uit betaald zal worden in geval de vlieger het leven gedurende de vlucht mocht verliezen. Wordt de vlieger na de start vermist, dan zal mevr. Drouhin een bedrag van tienduizend francs wor den uitbetaald, gevolgd door verdere betalingen gedurende de volgende zes maanden, na welken tyd het saldo van de drie honderdduizend francs zal wor den uitgekeerd. Voorts verzekert Levine zyn piloot tegen mogelijke ongevallen, ten gevolge waarvan de piloot zyn beroep niet ver der zou kunnen uitoefenen. Deze schadeloosstelling zal echter niet de driehonderdduizend francs mogen over schrijden. Indien het contract door Levine ver broken mocht worden, of indien hy een anderen piloot in dienst mocht nemen, zal de Amerikaan den Franschman een schadeloosstelling van honderdduizend francs betalen. Mocht de vlucht van Europa naar Amerika volbracht zyn. voordat de „Miss Columbia" vertrokken is. dan zal elk der beide partyen het recht hebben binnen acht dagen het contract per brief te annuleeren. Gemuilkorfde overheid Een reiziger vond op den muur van het stadhuis in een Fransch dorp een officiëele kennisgeving van den vol genden inhoud: Hondsdolheid Aangezien in onze gemeente in den laatsten tyd eenige ge vallen van hondsdolheid zUn voorge komen. wordt den bewoners verzocht hun honden aan de ketting te houden of anders te muilkorven. Als byzonder geschikt, worden de kettingen en muil korven van onzen burgemeester en se cretaris aanbevolen. Deze autoriteiten krygen dus in elk geval geen gelegenheid, van zich af te btften. De oorzaak van onzen slechten zomer Het is eigeniyk wat te laat, om nog over een slechten zomer te schrijven, want op het moment hebben wy waar lijk geen reden tot klagen. Maar mis schien is het toch wel interessant een theorie omtrent de oorzaak van het vele slechte weer. dat wy „genoten" hebben te vermelden. Noch de zonsverduistering, noch de radio krygen in deze theorie de schuld, maar de toestand van de zon zelf. In den laatsten tyd moet de zon nameiyk- in zeer onstandvastige conditie verkeerd hebben, meer dan in de laatste 10 Jaar het geval is geweest. Hoe dat komt. weet men niet, doch het leek of op de zon een enorm vuur extra was aangestookt en een enorme hoeveelheid hitte was uitgestooten. Deze extra-hitte werd eerst dank baar door ons aanvaard, maar zij ver wekte spoedig zooveel „stoom" op de watervlakten der aarde, dat zich enorme wolkenmassas vormden, die de hitte der zonnestralen weer beletten, ons te bereiken. Vandaar de periode van on gewone koelte. Sommige gedeelten van het aardoppervlak, die wolkeloos waren gebleven, werden tegeiykertyd blootge steld aan de verzengende hitte van de zonnestralen, waardoor in de atmos feer sterke stroomingen werden veroor zaakt, die ongewoon zware regens en heftige stormen tengevolge hadden. Het einde der wereld Het einde van dit aardsch tranendal waarop wy leven is door de eeuwen heen door meer en minder achtenswaardige profeten voorspeld op grond van de meest uiteenloopende gebeurtenissen, verschynselen en verwachtingen. Het congres van de Adventisten van den Zevenden Dag, dat thans te Parijs gehouden wordt, is hoofdzakeUjk gewyd aan dit toekomstig einde, dat, naar de conclusies van het congres, zeer nabij is. Alle troebelen, die wij sedert eenigen tyd in de atmosfeer, in de natuur heb ben kunnen opmerken: cyclonen, over stroomingen, hernieuwde werking van vulkanen kunnen den mensch als waar schuwing dienen van dit naderend einde De wereld in het algemeen maakt er zich niet bezorgd over. met de «nuch tere overweging, dat de voorspelling te vaak geschied is. Men stelt zich tevre den met de overweging dat al wat een begin heeft gehad, ook een einde moet hebben, stelt zich gerust met het ver trouwen, dat het onzen tyd nog wel zal duren en interesseert zich slechts theo retisch voor de vraag, hoe het tenslotte zal geschieden. Herschell, Laplace en anderen hebben voorspeld, dat het einde zal komen, als de zon gedoofd ls. anderen gronden hun berekening op het langzame verdwynen van het vloeibare element ln de samen stelling onzer aarde, waardoor het menschdom gedoemd zou zijn over eenige duizenden jaren ora te komen van dorst, weer anderen voorspellen een nieuwen zondvloed en een Amerikaansch statisticus becyfert koel-rekenend. dat omstreeks het jaar 2120 de aarde in dier mate overbevolkt zal zyn, dat het menschdom in afschuweUjken hebzuch- tigen broedermoord zal ten ondergaan. De Adventisten baseeren zich op de sequentie van gebeurtenissen, door de evangelies en de profeten voorspeld. Dit zyn, in deze orde een groote aardbeving, verduistering van zon en maan, onge kende sterreregens, nood der mensch- heid en het tydperk der bewapening. Van deze gebeurtenissen zyn reeds verscheidene geweest. De machtige aardbeving van Lissabon ln 1755, die ge voeld werd in Zweden. Afrika en de Antillen overtrof ln sterkte en uitge strektheid van invloedssfeer alles, daar voor en sindsdien beleefd. De 19e Mei van het Jaar 1780, bekend als de „dag van duisternis" omvatte ge heel Amerika in een ongekend duister, dat te 10 uur 's ochtends aanving, tot het midden van den volgenden nacht aanhield en nooit een verklaring heeft gevonden. De hevigste sterrenregen, ooit gere gistreerd. vond plaats op 13 November 1833. Flammarion vergciykt het ver- schynsel met een sneeuwjacht en pro fessor Oemskad heeft becyferd, dat de sterren in dezen nacht met een aantal van 34640 per uur vielen. Wanneer men, zooals dc Adventisten, deze verschynselen als de voorteekenen. in de oude voorspellingen genoemd, ac cepteert, biyven de nood der mensch- heid en de era der bewapening nog over. zy meenen te zien, dat deze zich ln onze twintigste eeuw zullen voltrekken en dat de tegenwoordige toestanden er het begin van beteekenen. Wanneer dit zoo is, waarschuwen zy. bereidt u dan voor, want dan volgt het ctndc zeer spoedig. Een prinsenleven Temidden der onmeteiyke Canadee- sche prairën heeft the Prince of Wa les zich ln zyn vrijen tyd een hut laten bouwen waar hy zich ln zUn vrijen tyd wel eens ophield. De wyde vlakten boden hem een bui tenverblijf, waarin hU het heeriyke van een leven in de vrije natuur ten volle kon ondergaan. Om half zes trok hö er op uit en dan bleef hy weg tot het ont- byt. Dit is natuurlyk eenvoudig en ge speend van alle luxe. Dc prins houdt niet van lange brieven. zUn post was daar zeer klein. Liever trok hU het on bekende tegemoet, om niet voor 's nachts thuis te komen. Hy liet zich verhalen vertellen door de bewoners van dit Noordel yk deel der Nieuwe Wereld. Hy ontving hen ln zyn hut en liet hen dansen op de muziek van zyn gramofoon. Een geliefde bezigheid van den prins is het byeendryven van vee. Met zyn knechts Jaagt hy achter de kudden aan en dan valt hy niet van zijn paard. „Keizerin" Hermine Bovenaan de HJst van vreemdelin gen. die het bekende Duitsche Kurort Bad KLssingen hebben bezocht staat vermeld: „Hare Majesteit de Keizerin en Koningin, Doom." Toen de tweede vrouw van den ex- keizer eenigen tyd geleden in deze bad plaats arriveerde, werd zy met haar drie dochters niet officiëcl ontvangen, maar. als het ware om zich hiervoor te verontschuldigen, zond de burgemees ter haar. op den dag na aankomst een bloemenhulde. Het is nog steeds voor vele Dult- schers moeilijk om zich te herinneren, dat er geen Duitsche keizer of keizerin mee* bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9