STADSNIEUWS. FEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES FLITSEN INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD EEN STANDBEELD VOOR Dr. SC.VAEPMAN Heden, D iderdag, zal te Tubbergen plaats hebben de onthulling van een bronzen standbeeld van Mgr. Dr. H. J. A. M. Schaepman. Naar aanleiding daarvan mogen hier eenlge bijzonderheden volgen omtrent den dlchter-staatsman en dichter-rede- naar, die in de politieke geschiedenis van Nederland een groote rol heelt ver vuld en die ook als prozaschrijver groote vermaardheid heelt verworven. In Twenthe, in het plaatsje, waar nu zijn standbeeld zal worden onthuld, zag Dr. Schaepman het levenslicht. Zijn va der was daar burgemeester. zyn ver longen was aanvankelijk naar zee te gaan, dienst te nemen, te strijden voor de Ncderlandsche vlag. Maar een gewich tig bezwaar daartoe vas zijn zwakke oogeiL Dit maakte dat hij zijn plan moest opgeven. Toch bleef de Jonge man hunkeren naar strijd. Hij volgde daarom den wensch van zijn vader, die verlangde dat hij priester en kampvechter voor zijn kerk zou worden. Aanvankelijk bezocht hij het gymnasium te Oldenzaal en daar na het seminarium te Kuilenburg. Daar waren zijn vorderingen in het Latijn zoo iMïlangrijk dat hU den prijs behaalde voor een wedstrijd in Latijnsche verzen. In stilte oefende hij zich in het schrijven van Nederlan{lsche verzen en Neder- landsch proza, voor welk laatste kunst vak hij ook te Kuilenburg werd be kroond. Op den leeftijd van 19 jaar werd hij ingeschreven als student in de Godge leerdheid aan het seminarium te RU- senburg. Tijdens zijn studiën aldaar schreef hij zijn eerste gedicht „De Paus", dat zonder den naam van den auteur werd uitgegeven. Een vers èn Bilder- dijkiaansch èn Da Costiaansch. Schaep man was trouwens een bewonderaar van Da Costa. Meermalen haalde hij Da Cos ta aan. Zijn ideaal was de groote mees ters nabij te komen. Verscheidene ge dichten zagen daarna van hem liet licht. Gloed van overtuiging en wegsleepende welsprekendheid spraken er uit. Met Jeugdig vuur vertolkte de student zijn Idealen, waarvoor hij later zoo man moedig heeft gestreden. In 1867 werd Dr. Schaepman tot pries ter gewijd. Een jaar later vertrok hij naar Rome, om daar zijn studiën te vol tooien. In 1870 kwam hij als doctor in de Godgeleerdheid naar Nederland terug. Ky werd vervolgens benoemd tot hoog leeraar in Kerkgeschiedenis aan het Seminarium te Rijsenburg. Echter bleef zijn arbeid niet bepaald tot het hoog- leeraarschap. De jonge doctor was een aantal jaren redacteur tevens van De Tijd en schreef in verschillende periodie ken over letterkunde geschiedenis, wijsbegeerte en staatkunde. Vooral ook over staatkunde. Al ging dan bij hem de dichter niet onder in den Staatsman. Want deze bevoorrechte Is gebleven de dichtcr-staatsman. De man, die ook als prozaschrijver dich ter was, die zijn styi wel verzorgde. Bij hem van woord- en taaiverminking geen aprake. Dit is zeker een der verdiensten van Schaepman geweest. In dat opzicht blonk hij hoog uit4 boven velen zijner tljdgcnooten en van hen die na hen kwa men In 1880 werd Dr. Schaepman tot lid der Tweede Kamer gekozen. In dit staatscollege heeft hy verscheidene jaren zitting gehad. Sindsdien heeft hy voor namelijk zijn denkbeelden in Het Cen trum verdedigd. Als Kamerlid betoonde liij zich een groot voorstander van den persoonlijken dienstplicht, en ook van #de uitbreiding van het kiesrecht. Bekend ook is hoe hij met zijn vriend Kolkman stemde voor de leerplichtwet. Met dr. Kuiiper en Jhr. de Savornin Lohman vormde hij de coalitie der rechterzijde. Bijzonder bevriend was hij met Dr. Kuijper die eens van hem getuigde: „Zelden zag de geschiedenis in één man zooveel gaven vereenigd". En naar waarheid kon dit worden ge tuigd. Als dichter en a'.s prozaschrijver heeft Dr. Schaepman uitgeblonken. Maar ook als redenaar. Als redenaar van ge weldige kracht en van groote zegging. HU was de man van de levendige voor dracht. De man zooals men placht te zeggen „met de koperen stem". Meermalen hebben wij hem te Haar lem hooren spreken voor de toenmaals bestaande R K. Leeevereentging, dan in geleid door den heer Gonnet. Dan be gon de redenaar eerst met zachte stem maar gaandeweg zette de stem zich meer uit, waarna de zwa,re klanken de zaal dqpr dreunden. Voor redenaar was hi) in de wieg gelegd. „Redenaar van den Roomsch-middeneeuwschen stempel, boetprediker als een Tauler of Bridaino die zijn machtige stem laat donderen door de gewelven der Notre Dame" zoo merkte het Kamerlid Dr. Brummelkamp op. Geen wonder dat Dr. Schaepman al» redenaar gevierd was. Van zijn latere gedichten is vooral be- kefcd de Aya Sofia, door Jules Persijn genoemd „een episch-lyrisch poema, ontzagwekkend naar opvatting cn uit- DONDERDAG 11 AUG. 1927 voering". In 1898 verscheen zijn Kro- nlngslied aangeboden aan de Koningin bij iiaar troonbestijging. Zijn laatste uit voerig gedicht was een hymne voor Paus Leo XIII bij zijn 25-jarig Pausschap. Toen naderde het einde van den grooten Nederlander. In September 1902 hield hy te Nymegen zijn laatste groote redo voor het- standbeeld van Mr. Hamer. Kort daarna ging hy naar Rome. Daar is hij in 1903 overleden. Zyn stoffelijk overschot rust op het Campo Santo dei XcdischJ. onder de schaduw van St. Picter. Dr. Schaepman is geweest een strij der voor zijn kerk en voor zijn ge.ooi. „Credo Pugno", „ik geloof, ik strijd", schreef hy in zijn wapen en zoo iemand dan heeft hy dat woord gestand gedaan. Maar ook en dat niet het minst, heeft hy zich als Nederlander geopenouard, die zyn land lief had. Onder de grooten van ons land neemt ook hy een plaats in. Vermelden wij ten slotte dat by de onthulling van het standbeeld eull.n op treden als sprekers de heeren Th. C. Luyckx, burgemeester van Tubbergen. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van de Tweede Kamer, A. Waanders. pastoor te Tubbergen cn Th. P. M. Schaepman. te 's-Gravenhage. De onthulling geschiedt door mgr. proi. mr. dr. W. H. Nolens. De onthulling. Mgr. Dr. Nolens stipte in het kort de verdiensten van Dr. Schaepman aan. Hy eindigde zyn toespraak: Moge dit monument een eeuwen trot- seerend gedenkteekend zyn van de hul de van het geheele Nederlandsche volk: aan een zyner beste dichters en proza- schryvers; aan een zyner machtigste redenaars: aan een zijner meest voor uitziende en scherpzinnigste staatslie den: aan een zyner meest verdienste- ïyke zonen. Moge dit standbeeld het biyvend be wijs zyn van de dankbaarheid van de Nederlandsche katholieken jegens den man, die voor hen geweest is: de onver moeide stryder, die de plaats heeft ver overd, die hun toekomt; die mede den grondslag heeft gelegd voor onderlinge waardeering en voor het samenwerken van de Christelijke volksgroepen; die aan het Christelijk, katholiek onderwijs recht heeft helpen doen wedervaren, de pionier, die de openbare meening heeft bewerkt voor een Christeiyk-sociale po litiek. Moge de herinnering aan zyn werk door dit steenen beeld herinnering, gesteund, bevorderd door de studie, overweging van zijn, zoo mogeiyk ver zamelde geschriften een aansporing en opwekking zijn, vooral voor de jon gere geslachten, tot navolging van zyn trouw aan Vaderland en Vorstenhuis, van zUn liefde voor de Kerk. van zijn rusteloozen stryd voor waarheid, recht en maatschappelijke gerechtigheid." LANDDAG MODERNE VAK BEWEGING Door den Haarl. Best. Bond werd Woensdagavond in het gebouw „De Centrale" een vergadering gehouden met vertegenwoordigers der aangesloten bonden en vertegenwoordigers der be- stuursdersbonden uit den omtrek die aan de op 4 September hier ter stede te houden Landdag zullen deelnemen. Door den voorzitter den heer Braken burg werd verslag uitgebracht van de voorloopige stappen door 't bestuur ge daan om dezen Landdag te doen sla gen. Aan het gemeentebestuur Is vergun ning gevraagd om dien dag te mogen beschikken over het landgoed van het Huis te Zaanen, welk terrein als de toe stemming wordt verkregen voor dien dag geheel zal worden ingericht. Reeds werd van verschillende plaatsen be richt ontvangen dat de deelneming groot belooft te worden, terwyi ook di verse zangkoren en muziekkorpsen huq medewerking zullen verleenen en de A. J. C. PERSONALIA Te Wageningen is geslaagd voor het examen landbouwkunde L. O. de heer B. Machielse, te Beverwyk. By de Nederlandsche spoorwegen ls benoemd tot stationschef le klasse te Geldermalsen de stationschef 2e klasse J, H. W. Bender, te Beverwyk. BEZORGING IN IJMUIDEN Door een verzuim van den gewonen expediteur is het pak couranten, voor Umuiden bestemd. Woensdag niet op de goed'5 plaats bezorgd. De couranten kon den daardoor niet op den juisten tyd verspreid worden. Wy hebben maatre gelen genomen om herhaling te voor komen. Men schrijft ons uit het Scouts Camp W&rgrave: Maandagmorgen vertrokken 205 pad vinders, waaronder 30 Haarlemmers, naar Engeland. De trein, die te 8 uur uit Haarlem vertrok, nam op zyn weg naar Vlissingen aan bijna alle sta tions deelnemers op, zoodat te één uur het gezelschap compleet in Vlissingen aankwam en aan boord van de „Oranje Nassau" stapte. De Padvindersvlag werd geheschcn en onder luid gejuich voer de boot weg. Vele bekenden schudden elkaar de hand, de groepen werden gevormd en spoedig voelde ieder zich op zijn ge mak, vooral omdat de zee vry kalm was. Zelfs een regenbul kon de stem ming niet verstoren en toen kort daarop de zon doorbrak, kon leder ten volle genieten van de zeereis. Te 7 uur werd Harwich bereikt, sunder dat een der deelnemers zeeziek was ge worden. Van daar af was de rege ling in handen van de Engelsche .Boy-Scouts-Association". Een „com missioner" wachtte op de kade en ge leidde de Hollanders naar de boottrein na een korte pasvisitatie. De jongens waren zeer ingenomen met de inrichting van den Engelschen trein; bekleede banken in de 3ae klas se en de snelheid van rijden werden zeer gewaardeerd. Voor den inwendi- gen mensch werd ook gezorgd. Ieder kreeg een vleeschpastei, een banaan, een plak chocolade en een flesch limo nade. Reeds hier viel de uitstekende voorbereiding op, die de Engelschen hadden getroffen. Zelfs voor postze gels en wisselen van geld hadden ze reeds ln den trein gezorgd. Op de Stations in Londen, waar overgestapt moest worden, stonden overal padvinders uit Pulham (dezelf den die het vorige Jaar omstreeks de zen tijd Haarlem bezocht hebben). In Liverpoolstreet Station werden de plunjezakken achtergelaten, terwijl de troep per Underground, extra trein en autobus naar Wargrave werd gebracht. De Haarlemsche Voortrekkers-patrouil le laadde intusschen de bagage in groo te vrachtauto's en reed daarna hier mede naar het kamp. dat ongeveer 50 K.M. ten Westen van de City van Lon den ligt. Toen de troep aldus, na acht maal van vervoermiddel te hebben verwisseld, te 12 uur 's nachts in het kamp aankwam, waren velen wel wat vermoeid, maar een stevige avond maaltijd herstelde hen spoedig. Het kamp ligt op een heuvel met een mooi uitzicht. Hier staan een veertig tal groote stevige tenten, terwyi een Engelsche troep in de nabijheid kam peert. De maaltijden worden bereid door personeel van den heer Van den Bergh. op wiens landgoed wordt gekampeerd, zoodat de jongens voldoende tyd heb ben om de omstreken te bezichtigen. De verhouding tot de bevolking is uitstekend; vele uitnoodingingen wer den ontvangen voor „tea parties". Zelfs een concert werd aangeboden. Ieder redt zich zoo'n beetje met zijn Engelsch en tracht de geheimen van het Engelsche muntstelsel te door gronden. Over het algemeen valt het hun mede, dat zij de menschen kun nen verstaan en ook de Engelschen verwonderen zich dikwijls over de taal kennis van de Hollanders. Verder vie! hun. op dat de Nederlandsche pad vinders zooveel grooter van stuk zyn, dan de Engelsche, wat niet te ver wonderen is, wanneer men verneemt dat de grootste helft ouder is dan 16 jaar. De leiders bespraken met de Engel schen de details van het programma voor den volgende dagen, hetwelk dank zy de uitstekende Engelsche or ganisatie zonder twyfel goed van sta pel zal loopen. DE MaRKISCHE SPIELGE .MEINDE De Markische Splelgemeinde die ook te Haarlem zal optreden heeft te Am sterdam een uitvoering gegeven in de Ronde Luthersche Kerk. In het groote Kerkgebouw was geen plaats onbezet. Over de uitvoering lezen wy in een correspondentie in De Maasbode: De Markische Spielgemeinde had in de eerste plaats een beschaafde en smaakvolle wijze van zingen. Er wordt onder leiding van Dr. Götsch zorgvul dig gestudeerd, en vooral de vrouwen stemmen zyn goed gecultiveerd. Men staat hier niet voor een uiterste per fectie, maar wat gegeven v/ordt is een voudig en goed, en wat het meeste waard is: men zingt met een volko men begrip van de vesrchillende oude. niet altUd even gemakkeiyke te reali- seeren stijlen. De samenstelling van het programma was voorbeeldig, en heto gepresteerde maakt ons benieuwd naar de andere uitvoeringen van dit gezelschap. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 970 HET EERSTE ONWEER Baby vraagt zich slaperig af. wat 1 dat gerommel en die lichtflitsen j beteekenen vreeselijk leuk misschien is dat 9 nu zoo'n onweer, waar vader het R onlangs over had mooi zijn die lichtflitsen, als ze kom.n, kan hy alles in zyn kamer tje onderscheiden daar heb je vader en moeder die ha. dat was een flinke het huis I zich afvragen of hy bang is I schudde net zooals vader wanneer bang waarvoor? hij boos is daar heb je de oudelui weer, ze komen de ramen dichtdoen waarom vinden zU dat lawaai niet leuk wanneer amuseeren groote menschen zich eigenlijk ooit? en waarom doen ze in vredesnaam I enfin, als het noodig is om bang zoo zenuwachtig, je wordt er krie- i te worden, dan moet het maf belig van (Nadruk verboden.) door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. d. Z. Het was te voorzien, dat hy verdacht zou worden; maar, om zekerheid tc heb ben, moest er een tastbaar bewys zyn zooals het koopen van het vergif en dat was by een man met het eigenaar dige uiterlijk van Mr. Inglethorp niet moeliyk. Herinner Je maar eens, dat de Jonge Mace mr. Inglethorp eigcnlUk nooit gesproken had. Hoe zou hy er aan twijfelen dat de man in zijn kleeren mlt zyn baard en lorgnet Alfred Ingle thorp was?" „Het kan zUn". zei ik, meegesleept door Polrots welsprekendheid. „Maar, als dat het geval was. waarom zegt hy dan niet. waar hij Maandagavond om uur geweest is?" „Ah, waarom niet?" zei Polrot, kal mer wordend. „Als hy gearresteerd werd. ui hU waarschUnlUk spreken, maar ik wil liet daar niet toe laten komen. Ik moot hem den ernst van den toestand doen inzien. Er steekt natuuriyk iets schandeiyks achter zyn stilzwygen. Al heeft hU zyn vrouw niet vermoord, dan is hy toch een schavuit, en heeft iets te verbergen, geheel afgescheiden van den moord". „Wat kan het zyn?" peinsde ik. voor het oogenbllk tot Poirots meening over gehaald ofschoon nog steeds een vage overtuiging behoudend, dat de voor de hand liggende gevolgtrekking de Juiste was. „Kun Je het niet raden?" vroeg Polrot glimlachend. „Neen, u wel?" „O. Ja ik had al een poosje geleden een klein Idee en het is gebleken. Juist te zyn". „Dat hebt u me nooit verteld", zei ik verwytend. Polrot spreidde verontschuldigend de handen uit. „Pardon, mon ami, je waart niet be paald sympathiek." Hy keek me ernstig aan. „Zeg me eens zie Je nu in, dat hU niet gear resteerd moet worden?" „Misschien", zei Ik twijfelachtig, want ik was werkelijk volkomen onverschil lig voor het lot van Alfred Inglethorp en dacht, dat een goede schrik hem geen kwaad zou doen. Polrot, die me gespannen aankeek, slaakte een zucht. „Kom, m'n vriend", zei hü. van on derwerp veranderend, „mr. Ingletiiorp DE HOLLAND SC HE PADVINDERS IN ENGELAND. daargelaten, wat voor indruk heeft het getuigenverhoor by de zitting op je ge maakt?" „O, vrijwel, wat ik verwachtte". „Heeft Je niets eigenaardigs getrof fen?" MUn gedachten vlogen naar Mary Cavendish, en ik vroeg ontwykend: „In welk opzicht?" „Nu. de getuigenverklaring van mr. Lawrence Cavendish bUvoorbeeld?" Ik was opgelucht. „O, Lawrence. Neen. dat geloof ik niet. Hy ls altijd een zenuwachtige man". „ZUn toespeling, dat zün moeder by ongeluk vergiftigd kon zyn door den drank, dien ze nam, frappeerde die je niet als vreemd?" „Neen, dat kan ik niet zeggen. De dokters lachten er natuurlijk om. Maar het was een heel natuuriyke toespeling voor een leek, om te maken". „Maar monsieur Lawrence Is geen leek. Je hebt me zelf verteld, dat hij eerst in de medicynen gestudeerd heeft en dat hy zyn doktersgraad gehaald had". „Ja. dat is waar. Ik heb daar niet aan gedacht". Ik schrikte een beetje. „Dat is vreemd". Poirot knikte. „Van het begin af is zijn gedrag eigen aardig geweest. Van de heels familie zou hU alleen symptomen van strychnine- vegiftiging hebben moeten herkennen en KANTONGERECHT. UITSPRAKEN L. S. het in gesloten jachttijd fa zanten verkoopen f 30 subs. 30 d. h. P. J. v. K. overtreding der Visschery- wet f5 subs. 1 d. h. P. H. v. R. over treding der Leerplichtwet f 2 subs. 1 d. h. G. J. N. het loopen op verboden grond fl subs. 1 d. h. I. W. het als bestuurder van een motorrytuig op den voorgeschreven tijd niet -zorgen, dat nummer en letter helder verlicht zijn f3 subs. 1 d. h. P. J. J. het te Haarlem in openbare wateren zwem men f 1 subs. 1 d. h. P. A. A. het te Bloemendaal zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders eene standplaats als verkoopplaats inne men aan openbare wegen f3 subs. 1 d. h. A. J. S. overtreding van het Mo tor- en Rywielbesluit f 2 subs. I d. h. L. D. overtreding der Motor- en Ry- wielwet f 1 subs. 1 d. h. M. W. idem f2 subs. 1 d. h. J. Ch. M. het te Zandvoort zich alleen gekleed in bad- costuum op het strand vertoonen f 2 subs. 1 i h, C, P. het des avonds met onverlicht rywiel rijden f2 subs. 1 d. h. R. K. N. het te Bloemendaal als bestuurder van een motorrytuig over schrijden de maximum door B. en W. aangegeven snelheid ten aanzien van een der binnen de bebouwde kommen gelegen wegen f4 subs. 1 d. h. G. C. Z. overtreding der alg. pol. verord. van Wijk aan Zee en Duin f 3 subs. 1 d. h. P. M. overtreding der Arbeidswet f 3 subs. 1 d. h. M. A. F. het zich alleen gekleed in badcostuum of met zwem broek op het strand vertoonen f2 subs. 1 d. h. W. S. C. de V. het loopen over verboden grond f2 subs. 1 d.h. P. A. A. het te Bloemendaal op den open baren weg eene standplaats als ver koopplaats innemen, zonder vergun ning van Burgemeester en Wethouders f 2 subs. 1 d. h. J. M. Vryspraak. G V. overtreding van art. 1518 der Mo tor- en RUwielwet f 15 subs. 3 d. h. M. v. d. A. het te Haarlem op tram- rijtuigen springen f5 subs. 2 w. tucht school. EXAMEN LICHAAMSOEFENINGEN M. O. 10 Aug. Haarlem. Geëxamineerd 9 m.n.l. candidaten. Geslaagd de hee ren C. W. J. Rozeboom, 's-Gravenhage. T. Schuringa, Scheveningen. B. Sikke- ma, Winschoten, P. W. Simons, Rotter dam, L. L. W. v. Broekhuizen. 's-Gra venhage. EXAMEN HOOFDAKTE 10 Aug. Haarlem. Geëxamineerd 8 m.n.l. candidaten. Geslaagd de heeren: J. P. Louman. Amsterdam, P. J. A. van Maarseveen, Utrecht, O. H. Mollema, Zaandam, P. Peys, Westzaan, P. J. v. d. Pol, Amsterdam. toch zien we. dat hU het eenige lid van de familie is, dat aan de theorie van dood door natuurlijke oorzaken vast houdt. Als het monsieur John was ge weest. zou ik het beter hebben kunnen begrijpen. Hy heeft geen technische kennis en is van nature wat nuchter. Maar monsieur Lawrence neen! En nu vandaag komt hij aan met een idee. waarvan hij zelf moet geweten hebben, hoe bespotteiyk het was. Dat geeft te denken, mon ami!" „Het is heel verwarrend", stemde ik toe. ..Dan hebben we mevrouw Cavendish", vervolgde Polrot. „Dat ls er nog één. die niet alles vertelt, wat ze weet. Wat maak je uit haar houding op?" „Ik weet niet,wat ik er uit moet op maken. Het schUnt ondenkbaar, dat ze Alfred Inglethorp zou beschermen. Toch lUkt het zoo". Poirot knikte peinzend. „Ja het is wonderiyk. Eén ding is zeker, ze heeft heel wat meer van dat „privé"-gesprek gehoord, dan ze wilde toegeven". „En toch is ze de laatste persoon, die men ervan zou beschuldigen, dat ze zich vernederde tot luistervink spelen!" „Precies. Eén ding heeft haar getui genverklaring me duideiyk gemaakt. Ik heb een fout gemaakt. Dorcas had groot gelyk. De twist had vroeger in den mid dag plaats, om ongeveer vier uur, zoo als ze zei". Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den ;nzender niet teruggegeven. HET BOVENGRONDSCHE NET TE BLOEMENDAAL Geachte Redactie, Naar aanleiding van hetgeen de Di rectie van het P.E.N. meedeelde als antwoord op mijn ingezonden stuk over het bovengrondsche net te Bloemen daal nog het volgende: De houten bijkeuken van destijds is ruim 7 jaar geleden vervangen door een steenen gebouw, bestaande thans uit een nieuwe keuken, bijkeuken met bovenkamer. By die verbouwing is de mast, die eerst in de houten bijkeuken stond, op mijn herhaald aandringen eenige meters verder op mUn eigen ter rein gezet, hoewel ik moeite had gedaan, die mast geheel buiten mijn grond te doen plaatsen. Er kan dus geen sprake zijn van draden, die naar verhouding thans lager zUn komen te hangen, in tegendeel is er van ons huis uit destyds telkens ernstig op gewezen, dat het ge vaar van in aanraking met de stroom draden te komen, heel ernstig was ge worden. Ten slotte is ongeveer 5 jaar geleden een stroomdraad, die over een balcon aan de chterzyde van het huis gespannen was, geïsoleerd. De zaak bleef verder zooals zy was. Verder wil ik er nog op wyzen, dat Maandagmorgen 8 dezer reeds twee werklieden aanwezig waren om alle draden, óók de ge- isoleerde van ons balcon van het opge trokken huis (waarom dit niet eerder gedaan?) te verwyderen. Er is nu nog slechts een klein stukje heel aan de achterzijde van het groote plat bij den afvoerpijp en geheel geïsoleerd, te zien. Had men dit destyds al op ons aandrin gen gedaan, dan ware dit ongeluk stellig voorkomen geweest. De overstrooming in huis was van zulk een ernstigen aard, tengevolge van de'reeds genoemde verstopping op het platte dak, dat alle pogingen moesten worden aangewend om trots de drei gende draden daaraan een eind te ma ken. Wed. H. v. HEUMEN Hzn.-BENIT. Ook dit stuk gaven we aan de Direc tie van het P. E. N. ter inzage. Deze deelde ons mede, dat er van wat er ze ven jaar geleden gebeurde, niets in het archief te vil den is. Wat de werkzaamheden van Maan dagmorgen betreft, merkte de directie op, dat nu de boel die kapot was ge gaan, toch gerepareerd moest worden, de draden op een andere plaats zijn Ik keek hem wat vreemd aan. Ik had nooit zijn aandringen op dat punt be grepen. „Ja, een heeleboel wonderiyks kwam vandaag voor den dag", vervolgde Poirot. „Dr. Bauerstein, wat deed die nu op en gekleed op dat uur van den morgen? Het bevreemdt me. dat nie mand eén opmerking gemaakt heeft over dat feit". Hij heeft, geloof Ik. last van slapeloos heid". zei ik weifelend. „Wat een goede, of 'n heel slechte verklaring is", merkte Poirot op. „Dat houdt alles in. en verklaart niets. Ik zal een oogje houden op dien knappen dr. Bauerstein". „Nog meer aanmerkingen op het ge tuigenverhoor?" vroeg ik sarcastisch. „Mon ami!" antwoordde Poirot ern stig, „als je merkt dat de menschen je de waarheid niet vertellen pas dan op! Nu, als ik me niet vergis, sprak van daag op de zitting maar één op zyn meest, twee personen de waarheid zon der achterhoudendheid of uitvluchten". „Kom, Polrot! Ik zal Lawrence of me vrouw Cavendish niet noemen. Maar, daar heb je John en Miss Howard, die hebben toch immers waarheid ge sproken?" „Allebei, m'n vriend? Eén, dat geef ik toe. maar beiden!" zyn woorden gaven me een onaange- r.amen schok. Het getuigenis van Miss Howard, onbelangryk als het mocht vastgemaakt. Om evenwel te voorko men, dat de bewoners last van kortsluiting zouden hebben en daardoor van licht verstoken zouden worden, zijn geen blanke draden meer gebruikt, maar zoogenaamde Hackethal-draden, wat met de persoonlyke veiligheid ech ter niets te maken heeft. Verder wenschte de Directie zich niet over dit stuk uit te laten. REDACTIE. LUCHTVAARTNIEUWS. ALS PASSAGIER MEE DEN OCEAAN OVER MISS BOLL BIEDT 100.000 FRANCS De Telegraaf schrijft: Miss Mabel Boll, een Amerikaanscha te Parijs woanachtig, is dol op oceaan- vluchten. Zy had gelezen dat Mr. Mc Intosh, piloot van de British Imperial Airways een passagier wenschte mee te nemen op voorwaarde, dat deze de onkosten van zyn oceaanvlucht, (En geland—Amerika), zou dekken. Onmiddeliyk heeft Miss Boll zich aangemeld, doch toen zy hoorde,, dat de Columbia eerder zou vertrekken, bood zy Levine 100.000 francs, indien zij als passagier den tocht zou mogen meemaken. Maar al ben lk erg slank, aldus Miss Boll, myn gewicht zou een verlies van 5 vlieguren beteekenen heeft Levine mij gezegd, zoodat ik van mijn plan moet afzien. Gelukkig, dat het vliegtuig van Mc Intosh veel grooter is. en u althans met dezen piloot de reis kunt maken. Ik ben heelemaal niet bang, vervolg de miss Boll, of beter, ik ben fatalist; de dood kan mU even goed op eiken hoek van een straat verrassen als bo ven den Oceaan. Maar daar denk ik nooit over na, ik ben er echter zeker van. dat, indien ik meevlieg, de tocht gelukken zal. De optimistische Amerikaansche kan zich de luxe van een dergelyk aanbod veroorloven, zy woont te Parijs, heeft een chateau te Chantilly terwijl zij volgens de New York Herald, waaraan wij dit bericht ontleenen, juweelen be zit, die minstens een millioen dollar waard zyn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Doorziilen i Eft B 0 S3 I j Slukloopen 1 8 8% V/ L. zijn, was op zulk een door en door op rechte manier gegeven, dat het niet bij me opgekomen was, haar eerlijkheid in twyfel te trekken. Maar, ik had een groote vereering voor Polrot's doorzicht behalve by de gelegenheden, dat hy was, wat ik voor mezelf ,jnal koppig" noemde. .Denkt u dat werkelijk?" vroeg lk. „Miss Howard heeft me altyd zoo intens eerlijk geleken bijna akelig eerlijk". Poirot keek me aan met een vreem den blik, dien ik niet kon doorgronden. Hij wilde wat zeggen en hield zich toen in. „Aan Miss Murdoch ook", ging ik voort, „is niets onwaars". „Neen. Maar het was vreemd, dat ze geen geluid heeft gehoord, terwyl ze er naast sliep; terwyi mevrouw Cavendish in den anderen vleugel van het gebouw duidelijk het tafeltje hoorde vallen". „Wel, ze is jong. En ze slaapt mis schien vast". „Ah, ja zeker! Die moet een geweldige slaapster zyn!" De toon van zyn stem beviel me niet erg, maar op dat oogenblik hoorden we een luiden schel, en uit het raam kij kend, zagen we de twee rechercheurs be neden op ons wachten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6