HAARLEM'S DAGBLAD BUSTENLANDSCH OVERZICHT uinHr - DONDERDAG 11 AUG. 1927DERDE BLAD Fuller geeft uitstel tot den twee-en-twintig sten dezer. Wat is de beteekenis van dit besluitNog eens één en ander over Ame- rikaansche rechtspraak. Het bolwerk doorbroken. Een ander onderwerp: Amerika gaat zijn vlootprogramma afwer ken. Na de ontwapeningsconferentie: 12 tienduizend tons kruisers! T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Heden morgen vroeg bereikte ons een Reuter-telegram, afgegeven te 7.46 uur voormiddags, luidende: BOSTON 11 Ang. (Reuter). Gouverneur Fuller heeft uitstel verleend Sacco Van- zetti tot 22 Aug Het uitzicht op den electrischen stoel düs naar Maandag over een week verschoven Welke zullen de motieven zijn van dit uitstel? De volgende veronderstelling lijkt ons de waarschijnlijkste: De ver dediging van Sacco en Vanzetti onder aanvoering van den beroemdep advo caat Hill heeft de laatste uren die vóór Woensdagmiddemacht restten, met koortsachtigen haast gearbeid, om dat woord, die term of die lacune te vin den, die uitzicht zouden kunnen geven op een lichtpunt in het duistere dool hof van burgerrechterlijke en strarech- terlijke Amerikaansche mogelijkheden. De spitsvondigste oplossing steunend op een wet of een Amerikaansch recht zou goed genoeg zijn om de betreffende autoriteiten, die onder den drang van de huidige, zeer benarde omstandig heden, welhaast murw moeten zijn, tot een formeel uitstel van eenige dagen die de verdediging gelegenheid kan geven haar theorieën verder te ont wikkelen, te dwingen. Hoewel dé wegen naar verdaging van het vonnis klaar blijkelijk vele waren, scheen Fuller toch de eenige te zijn die in laatste instantie de reddende hand kon uitsteken. Fuller heeft met tal van corporaties bespre kingen gehouden. Tenslotte is hij ge zwicht. De psychologische beteekenis van het geval is, dat het schier onverzettelijke bolwerk van Amerikaansch conservatisme, dat in gevaarlijke tijden met angst voor bolsjewisme, ver mengd, tot vreemdelingen haat aange wakkerd werd die vooral Italianen, Duit- schers en Russen trof en die ook zeker gewicht in de schaal heeft ge legd bij de berechting van Sacco en Vanzetti is gebroken. Het harde principe van de overheer- schende politieke overtuiging in Mas sachusetts is gebroken onder den ont zaggelijken drang van de door de ge- heele wereld uitgestooten klacht die toch blijkbaar buitengewoon grooten indruk heeft gemaakt. Het uitstel van 11 of 12 dagen is van de grootste beteekenis in deze phase van de affaire. De verdediging zal niet nalaten den vinger die haar wordt toe gestoken te grijpen en er de heele hand bij te nemen. Bovendien krijgt het ge- heele georganiseerde verzet tegen de executie, den tijd om zijn actie te ver dubbelen en te verstevigen. De positie van Fuller en Thayer c.s. is door dit zwichten voor den aan drang in moreel opzicht aanzienlijk verzwakt. De kracht van diegenen die het principe verdedigen waarvan Sacco en Vanzetti eingenlijk toevallig de dra gers zijn geworden - -want de Amerikaan sche politieke rechtspraak gaf sedert den wereldoorlog al aanstoot is er door verdubbeld. F. A. JouveneVs ontslag neming Briand heeft de Jouvenel's ontslagne ming als lid der Fransche delegatie bij den Volkenbond per brief beantwoord. Na den nadruk te hebben gelegd op den prijs, dien hij aan de Jouvenels me dewerking hechtte, geeft hij uiting aan zijn verbazing over de redenen waarop dit besluit steunt. Briand vraagt zich af wat voor ernstige conflicten de Vol kenbond niet kan oplossen: hij gelooft dat het van nut kan zijn den Volken bond buiten alle quaesties te laten die op normale wijze door de diplomatie kun, nen worden behandeld alvorens een ge vaar voor den vrede te vormen. Briand's oordeel Briand heeft een perscommuniqué uitgegeven, betreffende het aftreden van Henry de Jouvenel als lid van de Fransche Volkenbond? delegatie. Briand zegt. tot het laatste oogenblik gehoopt te hebben, dat De Jouvenel van gedachten zou veranderen. Hij verklaar de niet te begrijpen, welke de redenen zijn, die hem tot dezen stap hebben be wogen en zegt, dat De Jouvenel vroeger een andere meening was toegedaan, dan die hij nu blijkt te koesteren. Toen de Volkenbond -n 1923 de ->p- lossing van een hoogst belangrijke kwestie, namelijk de Italiaansche bezet ting van Korfoe, aan den Gezanten raad toevertrouwde, zag De Jouvenel daarin geen reden om ontslag te nemen. Se dert 1923 heeft de Bond geen enkel ge val niet kunnen behandelen. Hij loste de Mosoel-kwestie cp en ruimde binnen 48 uur het Grieksch-Bulgaarsche con flict uit den weg. Bi) die gelegenheid heeft Briand zelf den Volkensbondsraad bijeengeroepen, waarvan hij toen voor zitter was. Hij stelde eveneens voor de kwestie der Britsche concessie te Han- kau aanu den Volkenbond voor te leg gen, ingeval de onderhandelingen te Hankau mochten mislukken. Het zou onrechtvaardig zijn, zoo wordt voorts in Briand's communiqué gezegd, de diensten die de Bond aan de menschheid heeft bewezen, te verge ten. Aan den Bond is toch het finan cieel herstel van Oostenrijk en de red ding der Grieksche en Bulgaarsche vluchtelingen te danken. Geen regee ring hecht grooter waarde aan de dien sten van den Volkenbond dan die van Frankrijk, welke steeds bereid is ge weest met hem samen te werken ter verdediging van de kleinere naties. Dat de Fransche regeering de belan gen der kleine landen en den Volken bond verdedigt, is nog kort geleden be wezen, toen zij weigerde deel te nemen aan 'de vlootconferentie door president Coolidge bijeengeroepen. Daar deze con ferentie beperkt bleef tot enkele groote landen, trachtte zij den Volkenbond te verdringen van een terrein, waarop de voorbereidende ontwapeningscommissie hem reeds had gebracht, Briand zelf is echter meer verlangend den Bond ge stadig te zien groeien, daar hij de basis vormt van de Fransche politiek in Europa. Hij ziet geen andere garantie tegen oorlogsgevaar dan den Volken bond. Ongetwijfeld is het werk nog verre van volmaakt; de invloedssfeer heeft nog voortdurend uithbrelding noodig. Maar de beste wijze om den Bond te dienen is: deel te nemen aan het werk der regeerLngen, die in den Volken bondsraad zijn vertegenwoordigd. Henry de Jouvenel heeft eveneens een verklaring in de pers gepubliceerd, waarin hij zegt, dat Briand niet dui delijker had kunnen aantoonen, hoe veel grond de Volkenbond sedert 1923 heeft verloren. Het Korfoe-incident was daarvan een voorbeeld. Toen een keuze moest wor den gedaan tusschen den Volkenbond en den Gezantenraad, om als arbiter op te treden, koos de regeering van Poin- caré den Gezantenraad. Korfoe werd ontruimd en het was mogelijk te zeggen, dat een oplossing gevongen was door in ternationale samenwerking. Dit jaar werd een conflict tusschen Italië en Joegoslavië tijdelijk geregeld, niet door internationale actie, maar door besprekingen tusschen de beide landen. Op een of ander moment zal wel een nieuwe overeenkomst met Joe- go-Slavië tot stand komen zonder inter nationale garantie. De vrede zal echter niet veiliger zijn dan vroeger. De verminderde invloed van den Bond blijkt hieruit duidelijk. Het resultaat landing van eener driemaal herhaalde Jïngclsche poging om zonder tusschen- Londen naar Britsch Indic te vliegen. Ditmaal was de Donau bij Aschbach het tussclienstalion". Vermindering der Rijn landbezetting In welingelichte kringen wordt ver klaard dr.t een nieuwe vermindering van het effectief van het bezettingsleger in het Rijnland niet onwaarschijnlijk ls, doch dat de wijze waarop zulks zal ge schieden en het aantal manschapen, dat teruggetrokken zal worden nog met vastgesteld zijn. Volgens andere inlich tingen werd gedurende de besprekingen van den ministerraad omtrent een ze kere vermindering een besluit genomen Pétaln en Guillaumat, om wter advies was verzocht, hebben zich accoord ver klaard met de besluiten der regeering, doch het cijfer der vermindering blijft nog geheim. In verband met de besprekingen over de ontruiming van Rijnland, althans over een vermindering van de bezetting, waar mede het Fransche kabinet zich heeft bezig gehouden, schrijft de diplomatieke correspondent van de ..Daily Telegraph", dat waar deze zaak buiten de competen tie van den Volkenbondsraad valt den Duitschen gezant te Parijs waarschijnlijk zal worden opgedragen deze kwestie met de Fransche regeering te bespreken. Men verwacht dat de meeningen van Italië en Groot-Brittannlë op discrete wijze bekend zullen worden gemaakt. Wat aangaat de beschuldigingen van Die Menschheit" omtrent ae uitbrei ding van de Rijksweer is men hier scep tisch gestemd. Anders staat het met het rapport van generaal Guillaumat. Zondpr twijfel zijn de 'feiten, door hem over het leger gepu bliceerd, juist weergegeven, doch het ls niet noodzakelijk zijn conclusies te dee- len. Het is zeer moeilijk te onderschei den tusschen burgerlijke en militaire of wc. tusschen de strategisch en commer- cieele aspecten van verbindingswegen. Ongetwijfeld ontwikkelt Duitschland zijn lucht- en spoorwegdiensten op snelle wijze. In den oorlogstijd zouden die ze ker van nut zijn, doch daarom kan nog niet beweerd worden dat zy met het oog op oorlog zijn gebouwd: dit kan bewezen noch ontkend worden. Amerika ter zee Met volle kracht vooruit! President Coolidge heeft zijn goedkeu ring gehecht aan liet bouwprogramma, ontwikkeld door den algemeenen raad van het departement van Marine en dat door personen uit de omgeving van den president als gematigd wordt beschre ven. De mededeeling van 's presidenten goedkeuring geschiedde na een conferen tie met den minister van Marine, Wil bur. ..Met volle kracht vooruit", luidt het bevel dat gegeven is ten aanzien van den bouw van de acht verdere krui sers. waarvoor het congres machtiging heeft verleend. Besloten is dat deze schepen binnen drie. Jaar tn actieven dienst zullen^ komen, indien zij gereed zijn. De kielen van twee kruisers zijn reeds gelegd en voor de overige zes zijn de plannen opgesteld. Minister Wilbur verklaarde: Wij zullen met ons bouw- en vervangingsprogram voortgaan. Er zullen geen veranderingen plaats hebben ir. de plannen, ten gevolge van de onmogelijkheid om te Genèvc een overeenkomst te bereiken. De details van liet bouwprogram. dat aan het Congres zal worden voorgelesjd. zijn nog niet vastgesteld. Vernomen wordt, dat de algeniee.no raad van hot departement van Marine voorstelt, twaalf 10.000 tons kruisers te bouwen met 8-inch kanonnen, behalve de acht 10.000 tons kruisers, die thans in aan bouw zijn. Cooiidge's zegsman verklaarde, dat dt president li bouwprogramma, dat v or de Genecfsche conferentie voorbe reid was, als gematigd beschouwt en als voldoende voor de verdediging van het land. Verder werd er op gezinspeeld, dat een nieuwe vlootbeperkingsconferentio wellicht er in zou slagen een overeen komst te bereiken. KORT EN BONDIG. Een draadloos bericht meldt, dat bfl Elbarco in Mexico ten gevolge van éo instorting van een brug over een snel- atroomende rivier 25 personen zijn om gekomen. Volgens een bericht van .Dagen» Nyheter" te Stockholm zou Tro:skl zich in den herfst in de Zweedsche hoofd stad komen vestigen zoo zijn aanwezig heid te Moskou onmogelijk zou wordeu Trotski zou te Stockholm zelfs reed» een huls gekocht hebben. He: aantal werkloozer. in Engeland bedroeg op 1 Augustus 1. 119.000, een stijging van 92.898 vergeleken by een week tevoren, en een vermindering van 498.944 vergeleken bü een jaar gele den. Clemenceau schijnt inderdaad geheel hersteld te zijn, want hij heeft te St. Vincent-sur-Jard in de Vendée, waar Ml zijn buitenhuisje heeft, ovenals elk Jaar, weer de prijzen uitgedeeld, die de leerlingen van de dorpsschool er had den behaald. Na afloop van de priJs- uitdeeling heeft de oude heer nog het schoolfeestje bügewcfond, dat do leer lingen en hun ouders vereenigde. Een Fransch vlieger van het bezettings leger in Duitschland is ten gevolge van een onweersbui boven Belgisch grond gebied verdwaald en "van een hoogte van ruim tweehonderd meter naar beneden gestort. De piloot bekwam geen letsel hem vergezellende sergeant werd echter zwaar gewond. Het vliegtuig is ernstig beschadigd. ■BBfflillüidilijtllttiitifllilliilUi! liWüUilUllttHIl Gesmade Mahomed Te Lahore, in Indië, heeft een pro ces plaats gehad, dat in de Mahome- daansche wereld met de grootste be langstelling werd gevolgd. Het te Anvietsar verschijnen Hindoesch blad „Rinsala Vartman" had een artikel ge publiceerd, getiteld „Een reise naar de Hel", waarin Mahomed de Profeet werd gesmaad. In dit arttikel was de profeet voor gesteld als vertoevend in de Hel, waar hy de hevigste folteringen onderging, terwijl hij omringd was door zijn vrouwen, die in denzelfden toestand verkeerden, benevens door tallooze an deren, in dezelfde positie. De Islamie ten namen, zooals te begrijpen was, aan dit artikel heftig aanstoot en lokten een proces uit. Dit proces is geëindigd inet de veroordeeling zoowel van den uitgever van het blad als van den schrij- .ver van dat artikel. Eerstgenoemde kreeg zes maanden gevangenisstraf, laatstgenoemde twaalf maanden. Men verwacht dat deze vonnissen de opwin ding. die in heel Indië onder de Ma- homedanen tengevolge van het artikel is ontstaan, 'in het bijzonder in het grensgebied, waar de Mohamedanen den laatsten tijd een dreigende houding te genover de Hindoes aannamen, zullen doen bedaren. Krijgt de directeur der Santé ontslag? De directeur van de Santé, Capry, die Daudet en Delsst indertijd tenge volge van een gefingeerde telefonische mededeeling in vrijheid heeft gesteld en daarna geschorst werd, is heden voor een commissie van onderzoek versche nen. Gemeld wordt, dat deze commissie adviseert, dat de minister van Justitie Caprv zal verzoeken, zijn ontslag als directeur te nemen. BelgiëV. S. per draad Binnen één maand zal het, naar men ons uit Brussel schrijft, mogelijk zijn uit ieder telefoonkantoor, in België, met de Vereenigde Staten te telefoneeren. De verbinding zal verzekerd worden door de Centrale te Brussel, over den ondergrondschen en onderzeeschen kabel Brussel—GentDe Panne—Londen, door Rugby, draadloos verder worden door gezonden om, eens in de Vereenigde Staten, langs den gewonen telefoonkabel de bestemming te bereiken. Een gesprek van drie minuten zal echter ongeveer 2000 a 2500 frank kos ten, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat alleen eenige zeer groote bankiers en industrieelen van deze nieuwe tele foonverbinding gebruik zullen maken. Spaansche stormen In de afgeloopen paar dagen hebben ernstige stormen veel schade aange richt aan de Oostkust van Spanje. Te Almacella heeft een cycloon met bui tengewone kracht gewoed, waardoor de daken van vele hulzen werden vernield en de oogst groote schade heeft gele den. Twee vrouwen en een klein kind zijn door den wind opgenomen en ge vreesd wordt, dat zij in het water zijn terecht gekomen en verdronken. Te Barcelona is een fabriek door den bliksem getroffen en geheel ver brand. De schade wordt op een half mil- lioen peseta's geschat. De provincie Valencia heeft veel te lijden gehad van hagelslag. Een koning van vyf jaar De derde monarch van een jong ko ninkrijk, Een mollig aardig kereltje is Koning Micliaël van Roemenië, de vijf jarige vorst van een 50-jarig Rijk. Bei den zijn jong, rijk en koning. Beiden groeien. Een grooten dienst heeft ko ning Ferdinand, Michael's nu gestorven grootvader volgens veler oordeel Roe menië bewezen, door in den wereld-oor log de zijde der geallieerden te kiezen. Het rijk verdubbelde in oppervlakte, de bevolking nam met meer dan 100 pet. toe. Een gebied bijna even groot als het Britsche Eilandenrijk wachtte den jon gen vorst. In November'wordt hij zes. De moeilijkheden, waarmee zijn staat te makn heeft worden verre gehouden van den jongen koning. Hij heeft een groot portret van zijn vader, prins Carol in zy'n slaapkamer hangen, en men ver telt hem, dat zijn vader liever geen ko ning was, omdat hij meer van het ver blijf buitenslands hield. Hij vraagt zich wel eens af, waarom zijn vader hem nooit op komt zoeken, maar hij heeft zooveel om aan te denken, dat hij zich niet al te zeer in het vraagstuk ver diept. Hij heeft zijn moeder zien huilen voor en na dat Carol Roemenië verliet. De Koning van nog geen zes jaar moet zeer schrander zijn. Thans ver blijft hij op het kasteel Pelesh te St- naia, waar hij zich vermaakt met rij den in zijn ponnywagentje. Wat hem echter nooit hard genoeg gaat. Het kas teel is gelegen 2500 voet boven den zee spiegel, ongeveer 80 mijlen van Boeka rest, dat op een groot vlakte slechts 300 voet boven den zeespiegel ligt ver wijdert Pelesh ligt temidden van bos- schen en bei gen. het is een van de prachtigste vorstelijke paleizen ran Europa. Koning Carol, die het tusschen 1873 en 1914 liet bouwen en uitbreiden vulde het met schilderijen en Ooster- sche en Westersche kunstschatten. Mi chael spreekt aan het hof steeds En- gelsch en* stelt met echt kinderlijke! naïviteit alle mogelijke vragen, die zijn Engelsche gouvernantes met geduld be antwoorden. Frambozen bloedbad Het geval wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeld: Een huisschilder te Praga, bij War schau, zekere Zabielskl, heeft .,eea vrouw die het goed met haar man meent en deswege een dezer heete da gen besloot, uit frambozen een heer lijke alcoholische drank te vervaardigen waarvan men daar het geheim kent. Zij fierste dus in een flesch zooveel fram bozen als daar kwaadschiks slechts in willen en deed er vervolgens zorgvul dig een dikke kurk op. De flesch zette zij in de slaapkamer. In den buik der flesch echter vonden dingen plaats, waarvan een in physica nauwelijks on derlegde schildersvrouw geen notie heeft. Toen zij dan ook 's nachts rustig nevens haar gemaal en kind sliep, ex plodeerde de flesch met zulk een vree- selijken knal, dat vrouw en kind van schrik flauw vielen. Ook de man werd door het lawaai wakker, en wat zag hij? Goede God. vrouw en kind lagen daar in een gruwelijke bloedplas! Van ontzet ting vergat hij zelfs zich te kleeden, doch rende hals over kop naar de poli tie, wie hij den afschuwelijken „bom aanslag" op een onschuldig ^gezin ge pleegd. meedeelde. Een half dozijn agenten drong de wo ning binnen, waar zich inderdaad de in alle politieberichten voorkomende „vree- selijke aanblik" aan hun oog opdrong. Net als de man gezegd had, vrouw en kind lagen in een ontzettende bloed- roode plas! Maar ten slotte steeg aan een der agenten toch de zuurzoete frambozenlucht in den neus: hij doopte zijn vinger in het bloed, likte daaraan en zei onder bulderend gelach, dat „dit bloed naar meer smaakte". Het duurde nu niet lang meer. of vrouw Zabielski en haar kind ontwaak ten uit de diepe bezwijming, waarin zij van vrees waren terecht gekomen. Papieren servetjes Eenige „fashionable" restaurants 'te Boedapest (zoo wordt aan het Berl. Tag., gemeld) zijn tot den oorlogs noodmaatregel teruggekeerd, aan de dinertafels papieren, inplaats van linnen servetten te verstrekken. Natuurlik ging dit aanvankelijk niet zonder pro= test der gasten, die reeds weer gewend zijn aan het vredes-comfort; en de kellners hadden dagwerk met het over brengen van klachten aan de gérants. De rechtvaardiging van den maatregel was echter in alle restaurants dezelfde: De lippenschmink der dames liet op de linnen servetten onuitroeibare vlekken achter en de aanschaffing van een nieuw servet voor ieder couvert was onmogelijk in den prijs der maaltijden te verrekenen. Zoo is dus tusschen de restaurateurs en hun gasten een kleine oorlog uitgebroken en, zooals zoo raak in de geschiedenis van oorlogen en twisten, gaat het hier ook om de schoonheid van Helena...... 'n Telefoontje De telefonische verbinding Berlijn Moskou vla Warschau zal einde dezer maand gereed zijn. Zij zal echter uit sluitend gereserveerd blijven voor het voeren van officieele gesprekken. Menu in de lucht Het eerste vliegtuig, voorzien van een keuken, is gisteren op het vliegveld van Bourget, by Parijs, opgestegen met bestemming naar Londen. Het menu, dat den reizigers werd gediend, bevatte hors-d'oeuvre, kreeft, rundvleesch of kip, foi gras, sla, kaas en vruchten. Na tuurlijk waren de gerechten vóór het vertrek van het vliegtuig klaar ge maakt. Bij deze gelegenheid bedenkt een Parijsch blad zich, dat de eerste maal tijd in de lucht door Lindbergh is ge nuttigd: hij bestond uit vier sand wiches. De vooruitgang gaat wel snel maar wij lezen niet tegen welken prijs! De gramofoon bij de Eskimo's De Deensché ontdekkingsreiziger Christian Leden, kwam. tydens een be zoek aan de noordelijkste nederzettingen van Eskimo's op het denkbeeld, om eens na te gaan welken indruk de muziek van een grammofoon op dit volkje zou maken. Het resultaat was alleszins be vredigend Onze noordelijke broeders luisterden met alle aandacht en betoon den zich na afloop zeer tevreden over het genotene. Om hen te beloonen en tevens, naar wij denken kunnen, om een Interessante grammofoonopneming mee naar huis terug te nemen, stelde Leden zijn toe hoorders voor, dat hU de stem van een hunner zou opnemen en laten afdraaien Met algemeene stemmen werd de toovenaar van de stam, Kronigtuhagack geheeten, aangewezen en deze was aan vankelijk zeer vervuld met de eer die hem te beurt viel. Maar 's avonds, van zijn eerste blijde verrassing bekomen, ging de toovenaar nadenken, met het gevolg dat hij den anderen morgen den reizi ger ernstig kwam verklaren: wy zullen genoodzaakt zijn, uw sprekende machine te vernietigen. Waarom? vroeg de ander ont hutst Omdat gij, door onze stem, die tevens onze ziel is, onzen dood wilt be werken. De reiziger begreep, dat tegen dit standpunt niet gemakkelijk te rede neeren zou zijn, hy nam zijn „spreek machine" en platen onder den arm, waarschuwde zijn metgezellen en ver dween zoo schielijk mogelijk. Geduldige vrouwen Woensdag vermeldden wy in deze ru briek de mecning van een Fransch blad. dat. over twintig jaar mannen adminis tratief werk hunner onwaardig zouden keuren, derhalve het aan de vrouwen zouden overlaten. Tegeiykertyd publi ceert een Engelsch blad mededeel ingen, die met dit onderwerp in verband staan. Het gaat nJ. over het geduld van vrou wen. Is dat grooter dan by het sterkere geslacht? vraagt het tyad. En het tracht een antwoord te geven door één zUner correspondenten een bezoek te laten brengen aan een Londensch arclüef. een plaats waar met geduld, taaiheid en vol harding gewerkt moet worden. Het in lichtingenbureau wordt voornamelijk bezocht door dames, die er met engelen geduld en onverwoestbaar optimisme hun dagen zoek brengen tusschen oude ma nuscripten, vergeelde paperassen en per kamenten. Wellicht 'groeien uit al deze met liefde voor het verleden bezielde da mes achivaressen. Ongeveer de helft van het personeel uit het Londensche archief behoort tot het vrouwelyk geslacht en tot haar werkkring kan gerekend wor den het ontcUferen van middeleeuwsche geschriften, het overschrijven van La- tij nsche en in Anglo-Norman-Fransch of andere griezelige talen gestelde epistels. Voorts genealogisch-biographische en historische navorsehingen. Men ziet er jonge dames met bobbed hair en in frisch gekleurde toiletjes snuffelen ln stoffige en muffe papieren, die nochtans de roemruchtige geschiedenis van het Angel-Saksische Ryk bevatten. Zeker en zakelijk gaan zU te werk, op haar gezich ten staat de ernst waarmee zy zich aan de studie overgeven, te lezen. In de afdeeling, waar de manneiyke beambten him werk deden was niet zoo veel te merken van zoo"n rustigen, doel- bewusten arbeid. Slechts de ouderen wa ren tot de stille overgave gekomen, die de dam es afdeeling kenmerkte. Een der vrouwelijke beambten ver klaarde zelf, dat haar werk zeer ver moeiend is en veel geduld vergt. Dat de vrouw den man in geduld zou overtref fen wilde zy niet toegeven, wel dat zü hem tenminste hierin volkomen evenaart. De eeuwige stilte Te Chicago bestaat een kerk, waarin men nimmer het geluid van een stem hoort. Doodsche stilte heerscht gedu rende de preek, er wordt niet gezongen, en ln alle stilte gebeden. Het is een Anglicaansche kerk. die in stand gehou den en bezocht wordt door doof-stom- men. Deze eigenaardige parochie bestaat reeds twee-en-\ijftig jaar, maar lange tyden heeft zU het moeten doen zonder voorganger; doofstomme predikanten zyn schaarsch. Sinds 1908 treedt even wel de eerwaarde heer George Flick als geesteiyk leider voor zyn ongelukkige broeders op. Meer dan honderd vijftig doofstom men bezoeken lederen Zondag de kerk. Over opvolging ge sproken Volgens een der Dultsche bladen ls er weer eens onmin tusschen den ex-kei zer en den ex-kroonprins over de „troon opvolging". De strijd zou zich voorna melijk afspelen tusschen ex-kroonprin ses Caecilie en 's keizers tweede gema lin Hermine. Hetzelfde blad beweert, dat de Duitsche monarchisten thans het troonopvolgingsrecht voorstaan van de dochter van Wilhelm n. eertyds prin ses Victoria-Loulse, thans de gemaÜD van den hertog van Cumberland Ambitieuze dieven Fietsen worden reeds vele jaren ge regeld gestolen, auto's zyn ook al lang niet meer veilig voor de leden van het langvingerlge gilde, maar de diefstal van een vliegtuig ls iets nieuws. Chicago dat op het terrein van de misdaad een weinig benydonswaardlge reputatie ge niet, heeft hiervan sinds kort de pri meur. Op zekeren dag kwamen twee zeer zelfbewuste ongelleden het hek van een vliegveld te Chicago binnen en begon nen als echte kenners de verschillende .toestellen te bekijken. De portier koester de niet den minsten argwaan omtrent hun kwaliteit en onthield zich eer biedig van het vragen van inlichtingen. De Jonge mannen zetten zich ln een der viegtuigen en slaagden er, na ee.Jge vergeefsche pogingen ln, dc motor aan te zetten. Daarna taxi-den zU dc hangar uit en waren een oogenblik later in de lucht. Eenige uren later eerst, toen zij nog niet waren teruggekeerd, begon men aan diefstal te denken. Er werd alarm gemaakt en geseind naar alle vliegkampen ln de buurt, men ging aan het zoeken en vond spoedig de overblijfselen van het vliegtuig, geschikt voor niets meer dan de oudroest- markt, bij een boom liggen. De dieven waren verdwenen, maar ook zU werden spoedig, in zeer bedeesder), maar onge il a ven den toestand, ontdekt. Het bleken twee chauffeurs te zijn, die de autobestuurderU wensehten te verwisselen voor het beroep van chauf feur ln de lucht, zy hadden een theore tische studie van het vak gemaakt en meenden nu. dat zU Lindbergh wel naar den kroon konden steken. Ver langend om hun nieuw verworven kennis in practyk te brengen, hadden zy niet beter weten te doen dan op de om schreven wyze een vliegtuig te leencn met het vaste voornemen het na afloop van hun snoepreisje weer netjes af te leveren. Het zal een duur snoepreisje voor hen worden, maar men dient te erken nen, dat deze belde luchtveroveraars een onverschrokkenheid aa nden dag hebben gelegd, een betere zaak waar dig.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9