BUITENLANDSCH OVERZICHT KOLONIËN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 12 AUG. 1927 De victorie van de Fianna Fail. De Va lera's volgelingen leggen den eed van trouw ofOndanks hun principe. De regee ring Cosgrave zal aftreden. Een nieuw bewijs in de affaire Sacco-V anzetti? De Duitsche dag der Grondwet, f Een bewijs voor Sacco's schuld? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Valera's partij is er in geslaagd de regeering schaakmat te zetten, zoodat ccn geheel andere toetsand thans is in getreden. De Fianna Fail, dat is de Va lera's partij, laat haar leden beloven niet den ged van trbuw aan den koning af te leggen Bij de Jongste verkiezingen echter kreeg de Fianna Fail 44 van de 153 stem men, de Valera's party kreeg dus in eens over 45 zetels te beschikken. De eed van trouw is een voorwaadre .voor een zetel ln den Ierschen Dail.... De Valera ls er de man niet naar dat weet iedereen om zich om een zetel van een principe te ontdoen. Hy zal nooit den eed van trouw afleggen. Zyn volgelingen echter zagen terecht in, dat er op deze wyze van negatieve politiek voeren in 't geheel niets viel te winnen. De Valera zelf tenslotte verklaarde dat zijn partygenooten den eed moesten afleggen om met ontwyfelbaar succes den stryd te kunnen aanbinden. Zoo ont stond de eigenaardige verloochenende houding der republikeinen, die een eed van trouw aan den koning Donderdag af legdenden koning van Engeland, dien zy by het toetreden als lid van de Valera's republikeinsche party den eeuwigen ontrouw beloofden! De resultaten? Men verwacht dat de regeering van Cosgrave reeds heden zal aftreden. Hoewel in het nieuwe kabinet geen republikeinen zitting zullen ne men, schynt de Valera beloofd te heb ben er zyn steun aan te zullen geven. Goed beschouwd Ls dit alles een rare pop pek ast, maar toch van 't standpunt van de Valera's republikeinen een zeer handige zet. Een rare poppenkast, temeer omdat de op den keeper beschouwd melneedige republikeinen hebben ver klaard dat de eed van trouw aan den koning voor hen slechts waseen ledige, zinlooze formaliteit. Uit die reserve op het geweten biykt wel weer ten duidelijkste dat de eed van trouw in den Ierschen Vrystaat een aanfluiting is van wat hy graag wil zyn. F. A. Een Bostonsch blad publiceert een rapport van den wapenexpert majoor Goddard uit New York, over een on derzoek, waarvan de détails aan gouver neur Fuller zyn voorgelegd. Het blad meldt, dat majoor Goddard een uitge breid microscopisch onderzoek heeft in gesteld aan den kogel, welke in het lichaam van den vermoorden bankbe diende is gevonden. Deze kogel zou by- zondere teekenen hebben vertoond, welke zouden aantoonen, dat hy af komstig is uit het pistool, dat op Sacco is gevonden. De deskundige der verde diging had indertyd meegedeeld, dat hy er niet zoo zeker van was, dat deze kogel in het pistool van Sacco paste. Hy" kon slechts vertellen, dat de kogel van hetzelfde kaliber was als die van Sacco's revolver. De rapporten van Fuller en de ad- viseerende commissie worderi druk be sproken. Er wordt in laatstgenoemd rapport op gewezen, dat de verdedi ging de politieke kwestie naar voren heeft gebracht, ofschoon de rechter hiertegen herhaaldelijk heeft gewaar schuwd. Nadat het rapport de indis creties van den rechter om over de zaak buiten het gerechtshaf te spreken heeft becritlseerd, wordt verklaard, dat er geen bewys is gevonden van eenig vooroordeel by het hof. Ook de verklaringen der getuigen zyn nagegaan en verklaard wordt, dat de getuigen van het O.M. betrouwbaar zyn geweest, al was er wel iets op hun karakter aan te merken. De commissie is er van overtuigd, dat de kogel van Sacco's revolver ge vuurd Is en vraagt de aandacht voor het merkwaardige feit, dat twee mannen van zulke pacifistische beginselen in het bezit waren van wapenen by hun arrestatie. Ten slotte wordt het door Sacco gegeven alibi zeer zwak genoemd. De commissie beschouwt de beide man nen als schuldig. Duitschland De dag der Grondwet Feestelijker dan tn de vorige Jaren is by stralenden zonneschyn de dag der Grondwet gevierd, aldus schryft de Beriynsche correspondent van het Hbld. Men had veel propaganda ge maakt voor het vlaggen in de repu blikeinsche kleuren. Inderdaad waren in Berlijn heden op vallend veel zwart-rood-gouden vlaggen te zien. Ditmaal oop op alle trams en omnibussen. Daarentegen ontbrak de ryksvlag o.m. op het bekende hotel Adlon, dat eenige dagen geleden wel gevlagd had ter eere van den Ameri- kaanschen vrijheidsdag, wat nu natuur- ïyk door de linksche bladen scherp ge hekeld wordt. In de avondbladen kan men weer ge nieten van de beroemde objectiviteit van de Duitsche pers. De linksche bla den Juichen over het enorme aantal vlaggen, de rechtsche daarentegen ver zekeren, dat het een volslagen fiasco geworden is. Daar de ryksregeering ditmaal de buitenlandsche pers blijkbaar niet voor het feest in den ryksdag uitge- noodigd had en slechts kaarten had ge zonden voor de feestelijkheden van hedenavond in het gebouw der draad- looze telefonie, kan ik slechts een uit treksel geven van wat ik per radio van de ryksdagplechtigheid te hooren kreeg. eMt den rykspresident waren de meeste Rijks- en Pruisische ministers aanwezig. Ook de drie Duitsch-Nationa- len. Voorts natuurlijk alle bekende po litici en hooge ambtenaren. President Löbe was uit Zwitserland van verlof overgekomen. Men was uiterst nieuwsgierig naar de feestrede yan den afgevaardigde Von Kardorff, die een der oprichters van de Duitsch-Nationale party is geweest en die nu nog op den rechter vleugel van de Duitsche Volksparty staat. Over het algemeen is men links met deze rede, die moedig en belangrijk was, zeer tevreden. Men is verrast over de vrijmoedigheid, waar mede Von Kardorff alle, ook de pyn- lykste problemen van het heden behan deld heeft. Ofschoon hy tot de recht sche groepen behoort, verdedigde hy warm de republikeinsche kleuren, vond zeer hartelijke woorden voor wyien rykspresident Ebert, herinnerde met bewondering aan Rathenau en gispte de verschrikkelijke verbittering waar mede in Duitschland nog heden de par tyen elkaar bestrijden. Minder gesticht is men links over zyn verdediging van het standpunt, dat de positie van den rykspresident in de Grondwet versterkt moet worden en verschillende andere inzicht*a van den spreker. Intusschen moest hy voor zyn op zeer hooge peil staande .ede een warme ovatie in ontvangst nemen. Zeer koel schrijven de meeste bladen over een luchtig speechje van rijkskanselier Marx dat daarop volgde. De plechtigheid werd besloten met de gebruikelijke huldiging van den rijks president op het plein der republiek. Hindenburg werd na het inspecteeren van, de eere-compagnie weder storm achtig toegejuicht door tienduizenden toeschouwers. Zelfs Potsdam heeft heden officieel moeten vlaggen, zy het ook met ver bittering In het hart. Typisch voor de mentaliteit van dit stadje is wel, dat men op het stadhuis en op de daken der scholen de daar gehate rijksvlag in een stok boven de Pruisische hing. zoodat het den indruk maakte, alsof deze laatste, ten teeken van rouw, half stok hing. Overigens zijn tal van uitingen ln de bladen, vooral van rechts, een be wijs, dat de spreuk, waarmede de Grondwet begint, die nl van een Duitsch volk. „einig in seinen Stimmen", voorloopig nog altijd te veel theoreti sche waarde heeft. Intusschen zijn dui zenden in het „Haus der Funkindustrie" samengekomen, waar nogmaals een of ficieel feest met muziek en toespra ken afgewerkt werd, dat eveneens draad loos wordt verder gegeven. De feestrede van den Pruisischen minister van on derwijs, prof. Backer, maakte op de aanwezigen een even grooten indruk, als die van Von Kardorff in den Ryksdag. Ook hier sprak de rijkskanselier nog een slotwoord. KORT EN BONDIG. In de Oetztaler bergen zyn de philo- loog en professor aan de universiteit te Freiburg Plccart en zyn vrouw naar beneden gestort. De zwaargewonde pro fessor had vier dagen en vier nachten naast het lyk van zijn vrouw gelegen, voordat een herdersjongen hem Dins dag vond. Te Lodz hebben protestdemonstraties van werkloozen plaats gehad, welke ge richt waren tegen de vermindering der werkloosheidsondersteuning. De locali- teiten van het steunbureau werden be stormd en het meubilair werd kort en klein geslagen. De politie werd met steenen bekogeld en moest van de wa penen gebruik maken. Er werden drie personen ernstig gewond. Volgens een bericht uit Belgrado aan de Neue Frele Pr es se, heerscht er op nieuw gisting in Albanië tegen Achmed Zogoe. Er is een beweging om hem af te zetten en hem te vervangen door zyn zoon. De gewezen prins von Wied eou tevens nog aanspraken op den troon willen doen gelden. Naar uit Weenen wordt gemeld, is by nader onderzoek vastgesteld, dat de voornaamste gedeelten van het Ween- sehe Paleis van Justitie intact geble ven zyn. De restauratie van het ge bouw in zijn geheel zal niettemin zeer hooge kosten meebrengen. Te Maubeugé is het dak van een huis ingestort, terwijl de bewoners sliepen. By het opruimingswerk werden twee dooden en drie ernstig gewonden geborgen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a «0 CENTS PER RECEtL DOKTER DOOR ATJEHER AANGEVALLEN EN DOOR EEN FOURIER GERED. Omtrent een moordaanslag door een Atjeher te Sigli op een Europeeschen dokter bedreven, vernam de ,Deli Crt." dat de aanslag weder plaats had nabij de brug die naar het kampement voert. Dr. Knoppert kwam per fiets van zyn woning aangereden, langs den hoofdingang om links afslaande naar het hospitaal te gaan. Daar op den hoek zag hy een Atjeher staan, die hem door zyn wild uiterlyk opviel, zoodat hij dadelijk be greep dat de man niets goeds in den zin had. Hy trachtte dus zoo snel mo gelijk langs den man te fietsen en om den aanval af te weren, dien hij duchtte, gaf hy den man in het voor- bygaan een duw. De Atjeher kwam te vallen, doch sprong dadelyk weer op en schynt den dokter te zijn nagesneld. Een paar in de buurt aanwezige baboes begonnen te schreeuwen waarop de dokter om keek, met zyn fiets slipte en viel, waar bij hy zyn heupbeen brak. Gelukkig hoorde een voor hem uit- loopende foerier hetgeen er gaande was. In een oogenblik was deze op de plaats waar de Atjeher den dokter wil de aanvallen en weerde met zyn kle wang de rentjongsteken af die nu op hem gericht waren. Dit gevecht trok natuuriyk in die omgeving dadelyk de aandacht en met een paar welgemikte slagen werd de aspirant-moordenaar bewusteloos ge slagen. De man is zekere Si Seuman, een gewone kampongman, afkomstig uit het landschap Ndjong' niet ver van Sigli. Hy is oorspronkeiyk uitgeweken geweest en volgeling van een der be kende Tiro-toengkoes, na wiens val hij met een zekeren Pang Lehong is mee gegaan, met wien hy zich 15 jaar gele den meldde en in de kampong neder zette. Later is hy naar Tamang gegaan om daar te werken, doch hy keerde van daar terug met een soort vallende ziek te. Nadat hy daarvan genezen was kreeg hy een andere ziekte, die voor beri-beri werd aangezien, en waarvoor hy in het hospitaal behandeld werd, doch waarvan hy geen beterschap on dervond. De man was niet lastig, maar zieke- ïyk, stil en in zich zelf gekeerd en moet zich wel eens hebben uitgelaten, dat hy wel dood wilde. Of dit nu tot den aanslag leidde met hes bekende doel, moet nog nader wor den uitgezocht, meldt het blad. DE AANVAL OP DE BRI GADE VAN LUIT. SIMONA ZWARE STRAFFEN SAWAHLOENTO. 11 Aug. (ANETA). De Landraad heeft uitspraak ge daan in de zaak van de leiders van den aanval op de brigade van luite nant Simons, waarby de laatste ge sneuveld is. Acht personen zyn tot 20 Jaar ge vangenisstraf veroordeeld. 1 persoon tot 16-jarige gevangenisstraf en 12 per sonen tot 12-jarige gevangenisstraf. De rijke Doode Zee Binnenkort staat het Engelsche ml- rr.->terie van Koloniën voor een zeer be- langryk besluit. In October van dit jaar zal beslist moeten worden over het ge ven van concessie voor de ontginning van den mineralenrijkdom der Doode Zee Een geheel nieuw tydperk zal daarmee ingeluid worden in de landhuishoudkun de van het nabye Oosten, zeer waar- schyniyk echter ook in de geschiedenis dor Kali-industrie der wereld. Want de Doode Zee verbergt onder haar opper vlakte de rijkste kalllagen van heel de aarde, de exploitatie hiervan kan onme- teiyke gevolgen hebben. Het is by na niet tc schatten wat er allemaal in deze vier honderd weter diepe zee te vinden is. R'.jke asphaltlagen liggen op den bodem en de groote pclroleummaatschappyen interesseeren zich levendig voor de olie, die aan de oevers van de zee in het By- belsche land aanwezig is. Maar zelfs wanneer noch petroleum, noch asphalt in noemenswaardige hoe veelheid bU de ontginningspogingen ge wonnen werden, dan nog zou men uit de Doode Zee een rykdom aan kali- en andere zouten kunnen verkrijgen, waar by de diamantrykdom van Zuid-Afrika en de goudschatten van den Oeral in het niet moeten verzinken. Men weet, dat deze zouten zich in een geconcentreerde oplossing van 1 3 in het water van de Doode Zee bevinden, en begecrig heeft men cr het oog op ge slagen. Want diamanten en goud worden minder gevraagd als.... mest. Deze „Doode Zee" heeft leven genoeg in zich. om gedurende ecuwen het plantenrijk der gansche wereld te voeden, in de be hoefte aan kallzouten afdoende te voor zien, zeggen de geleerden, die sinds zeven Jaar de zee onderzoeken. Sla't 'm z'n kop in!... In het bUkantoor van het ministerie van pensioenen te l'arijs werd een grond werker aangediend, die den chef wilde spreken. By afwezigheid van generaal Zal'gue werd hy door den sous-chef Théry ontvangen. De man was reeds meermalen op het bureau geweest om oen toelage op rijn pensioen te elschen. waarop hit meende recht te hebben. Hy had in Afrika gediend, doch herhaalde malen in de gevangenis gezeten. Bo vendien was hy eenigermate zwakzin nig, een gebrek, dat zich reeds vóór zyn dienstneming had geopenbaard. Van daar dat men van oordeel was dat hy geen recht op een byzondere uitkeering had. Ditmaal ontstak de man in zulk een woede, dat hU op den sous-chef aan vloog. na hem eerst een Inktpot en eeni ge glazen en een karaf water naar het hoofd te hebben gesmeten. Hy wierp den heer Théry tegen den grond en beet hem zóó ernstig, dat diens neus hevig werd verwond en hem het rechteroor vrywel werd afgerukt. Het slachtoffer moest dan ook naar het hospitaal van Val-de-GrAce worden overgebracht De dolleman werd gearresteerd. Nuttige films Gedurende de militaire feesten te Vin- cennes, welke ten behoeve van ver minkte officieren gehouden worden zyn in tegenwoordigheid van den Fran- schen minister van oorlog Painlevé in teressante proefnemingen gedaan op cinematografisch gebied. Men tracht na- meiyk analfabeten onder de soldaten door middel van de film lezen en schry- ven te leeren. Het is een proef met een nieuwe methode, uitgevonden door de echtgenoote van den overste Simon. Door het gebruik van de film by het lees- en schryfonderwUs wordt de be langstelling van de leerlingen zoozeer opgewekt, dat de vorderingen verras send zyn. Men verwacht groote resulta ten van de officieele invoering der ci nematografie by het onderwijs, ter be strijding van het analphabetendom in Frankryk. Een ander geval vestigt de aandacht op het nut. dat films Khnnen hebben. Een vroegëre Engelsche soldaat, die ln het jaar 1917 by Paschendale zyn spraak verloren had bezocht dezer dagen een bioscoop. De in de film voorkomende tooneelen uit de Fransche revolutie schenen zoodanigen Invloed op hem ge had te hebben, dat hy 's nachts plotse ling den spraak terug kreeg. Ontwaakt uit den slaap had hy weer ten volle de beschikking over zyn stem. Dit is na tuurlijk een uitzonderingsgeval, de spraak had evengoed kunnen weerkoe- ren door plotselingen schrik of een andere heftige emotie. Toch bewyst liet, dat het bewegende beeld by uit stek geschikt is om ingrypende emoties te weeg te brengen. De doode koning van Cambodsja Koning Sisowath van Cambodsja die eergisteren gestorven is, werd geboren voordat het land onder Fransche heer- schappy kwam te staan, zyn vader re geerde over een uitgebreider gebied dan het huidige. Toen1 zijn vader stierf werd Sisowaths broeder Morodon koning, ter- wyi Sisowath „tweede kbning" werd. Morodon stierf in 1904 waarop Sisowath ..ongekroonde koning" werd. doch zyn kroning had eerst in 1906 plaats. In dien tyd had het land tal van revolu ties en moeiiykheden van anderen aard doorgemaakt. Onder het beheer van Frankryk kwam het land echter weer tot rust. Frankryk heeft aan Cambodsja een hooge mate van zelfbestuur ver leend. De koning van Cambodsja heeft kort voor den oorlog een bezoek gebracht aan Parys. waarby hU vergezeld werd door 200 vrouwen, terwyi hU er nog 300 had thuisgelaten. zyn komst te ParUs ver wekte indertyd zeer veel sensatie. Zoo de ouden zongen... Een vermakelyke geschiedenis kreeg de Londensche politierechter dezer dagen te hooren. Een oud bokser, wiens glorieda gen voorby waren, had zyn beide zoons zooals het een liefhebbend vader be taamt volgens alle regelen opgevoed in de edele bokskunst. Met grooten Uver en onmiskenbaren aanleg studeerden de jongelui. Zoo goed waren zU weldra de kunst meester, dat toen de oude heer, die thans dokwerker is, eens ruzie met zyn vrouw kreeg en haar minder aangenaam bejegende zij hun proef aflegden. De oude man werd totaal knock out gesla gen. Beter bewys, dat de lessen afdoen de waren was moeilyk te leveren. De politierechter vond het wel 'n tientje waard. 3 lijken in 'n haverveld Een geheimzinnige geschiedenis wordt uit Louvres gemeld. Dfear verschenen den 21en Juni vier vreemdelingen en dronken er een glas in een kroegje. Den zelfden avond werd van een hunner het lyk in een graanveld gevonden, met een revolver in de hand. Men dacht aan zelf moord. Den volgenden ochtend vond men ongeveer honderd meter verder een tweede lyk, door vyf kogels doorboord. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het de lijken van twee Tsjechen waren. En nu hebben eergisteren maaiers in het zelfde haverveld een derde ïyk ge vonden, in zoo ver gevorderden staat van ontbinding echter.dat men niet heeft kunnen vaststellen of ook dit ÜJk ver wondingen droeg. Men veronderstelt, dat twee der vier mannen wier lijken het eerst zyn gevonden, door de belde andere zyn vermoord en bestolen en dat dezen vervolgens ruzie hebben ge maakt over de verdeeling van den buit, waarby ten slotte de een den ander heeft doodgeschoten. Noodlottige Oxford- trousers Eenige dagen geleden werd een jonge Turk, die fier in een der hoofdstraten van Constantinopel zyn Oxford-trousers ten toon spreidde, tot zyn pyniyke ver rassing gearresteerd en naar het bureau gebracht. Daar deelde men hem na af doende Identificatie mee, dat hy zich wegens het dragen van „verboden klee- dU" voor den rechter zou hebben tc ver antwoorden. Inderdaad werd de Jonge man door den politierechter tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Waarom? Politie en rechter verwarden de Ox ford-trousers met de eveneens van on deren zeer wyde beenbekleeding, die voor ongeveer twintig jaar het kenmerk was van de z.g. .Kulhanbels" kachel - pyp-ridders). de Stamboelsche apachen, en waarvan het dragen daarom op straf fe van opsluiting verboden was. De ver oordeelde is natuuriyk van zyn vonnis in hooger beroep gegaan. De schatrijke tanden- dokter. De Kaapstadsche tandendokter Kil- patrick, die zooals wij mededeelden, den hoofdprys uit de Calcutta Sweepstake heeft getrokken, kwam zoo juist in Enge land aan. Hy verklaarde aan een verslag gever. dat hy 2.500 bedelbrieven en ne gen huwelijksaanzoeken had ontvanger- Tevens deelde hy mede. dat hij nog nooit van zyn leven op een wedren was ge weest. nog nooit een renpaard had gezien en nooit meer zyn geluk op het spel zou zetten. Hy had nu genoeg van al dat „gegok". Een wonder, wanneer men in één nacht, en al slapend, millionnair wordt! Revolvervlug Een chauffeur zat voor een café op Montmartre te Parys aan een tafeltje, stak een cigaret aan met zyn laatste lu cifer en liet vervolgens het leege doosje achteloos vallen. Het kwam neer op den vooruitgestoken schoen van een Italiaan, zekeren Lango, die over dit gemis aan eerbied zoo kwaad werd, dat hy zonder een woord te zeggen een revolver trok en zes schoten op den chauffeur loste. Deze werd slechts licht gewond aan den schouder; een andere kogel trof, even min ernstig, een voorgybaand meisje. De chauffeur, een stoere kerel, pakte den Italiaan daarop by de keel, ontwapende hem en leverde hem over aan de politie. 'n Razende jonge Russin De portier van het Parijsche consu laat der Sovjet-republiek is Woensdag morgen door een revolverschot, dat een jonge Russin op hem had afgevuurd, zwaar gewond. De daderes was op het consulaat gekomen om een visum te ha len. Na een korte woordenwisseling met den portier haalde zy een revolver te voorschyn en schoot. Zy werd dadelyk gearresteerd. Op het politiebureau ver klaard: -é, naar het consulaat te zyn gegaai. om den eersten persoon te doo den. dien zy zag. De portier, die een ernstige hoofdwonde heeft, kon nog niet géhoord worden. Wie zooveel verliest en het blijkbaar niet merkt Te Marseille vond een tramconducteur die zyn wagen naar de garage had be geleid. op den vloer een zak bevattend een som van 600.000 francs (60.000 gul den). Een half uur later overhandigde de conducteur zyn vondst aan den eige naar. een Engelschman, zekeren Brown. Deze bood den eeriyken vinder een be looning aan van.... 200 francs (20 gul den). De man heeft geweigerd, deze te accepteeren. 't Slot van noodlottige Roode Kruisoefeningen Men zal zich herinneren, dat op 26 Juni van het vorige jaar een vreeselyk ongeluk gebeurde bij een Roode Kruis- oefening naby Berlijn.- Een aantal kin deren, die zich op een stoomschip be vonden, zou, aldus luidde de onderstel ling van de oefening, in het water sprin gen. daar het schip ten gevolge van een ongeval moest zinken. Het Roode Kruispersoneel. dat zich in de nabijheid bevond, zou dan de kin deren redden. By deze oefening verdronk een 13- jarlge scholier uit Zehlendorf. De justitie stelde een onderzoek in te gen drie leiders van de oefening. De verhooren en het onderzoek ter plaatse hebben thans tot resultaat ge had, dat de drie leiders buiten rechts vervolging rijn gesteld. Tegen juweelendieven Een nieuwe automaat Een Ingenieur uit Nieuw Zeeland, die op het oogenblik te Londen verblijft heeft een instrument uitgevonden dat de etalages van winkeliers tegen dief stallen (door middal van het stukslaan der ruiten heet te beschermen. Het mid del belooft vooral een zegen te worden voor juweliers, wier uitstalkasten hier herhaaldeiyk op de aangegeven wyze worden leeggehaald. De verzekerings- maatschappyen, die zware verliezen hebben geleden door diefstallen van dezen aard, stellen het hoogste belang in de uitvinding en haar vertegenwoor digers hebben dezer dagen de goede werking er van by een speciale demon stratie kunnen waarnemen. Zooals de meeste goede uitvindingen, ze eeuvoudig. Een dunne glazen staaf, rechthoekig op den binnenkant van de winkelruit, is het eenige uiteiyke teeken van aanwe zigheid. Het andere einde van de staaf is verbonden aan een glazen schyf, wel ke een luchtledigen koker afsluit. Een spiraalveer in de verbinding zorgt voor eenige speling. Het winkelraam kan krachtig worden gewasschen en ook he vig in trilling zyn zonder dat het me chanisme in werking treedt. Maar zoo dra er een flinke slag tegen het raam wordt gegeven zelfs al breekt de ruit er niet door dringt de staaf door de glazen schyf, wordt het luchtledig in den koker opgeheven en komt een sta- lenluik binnen voor het vernielde raam vry. dat bliksemsnel valt en den inhoud van de uitstalkast tegen dievenhanden beveiligtt. Bovendien begint terstond een alarmschei te luiden. Men verwacht van de uitvinding dat zy het gebruik van stalen buitenluiken voor kostbare étalages overbodig zal maken en dat kostbare winkelgoederen straffeloos zul len kunnen worden uitgestald ook al is de winkel gesloten. Een Juwelier in Bond Street, die onlangs ongewenscht bezoek van étalagedleven heeft gehad, heeft rich het toestel reeds aangeschaft. Stedelijke hotels In vele Duitsche steden, waar gebrek aan hotels blykt te bestaan, wordt thans door de gemeentelijke autoriteiten in deze behoefte voorzien. Nadat onlangs te Duisburg, met hulp van het gemeen tebestuur, een der mooiste en geriefiyk- ste hotels van geheel Duitschland werd geopend, bestaat thans het plan ook te Bannen een dergelijk hotel op te rich ten. Voor dit doel is. met een kapitaal van anderhalf millioen mark. een naam- looze vennootschap opgericht. De helft der aandeelen bevindt zich in het bezit van het gemeentebestuur, de andere helft in die van industrieele onderne mingen. Het nieuwe hotel, dat vlak bij het station komt, zal drie en een half millioen mark kosten. De ontbrekende twee millioen zyn ook reeds gevonden, daar de stad Barmen zich zelf bereid heeft verklaard borg te staan voor een dergelyk bedrag. 't Roovershof Door een toeval heeft een ronddwa lende vacantiegast by Birkenwerder (ten N. van Berlijn) een roovershol ont dekt. Al wandelende stootte hy aan den rand van een bosch op het spoor van een rijwiel, hetwelk het hout in ging. Hy vond dit vreemd en volgde het spoor dat hem na 'n 100 M. door hak hout bij een vry zorgvuldig verborgen, kunstmatig aangelegd hol voerde. De door hem gewaarschuwde politie vond in het hol een paar legersteden, een stallantaarn, welke biykbaar als verlichtingsmiddel had gediend, bene vens een hoeveelheid inbrekerswerktui gen en patronen voor revolvers van zwaar kaliber. Daar het hol biykbaar gedurende eeni ge weken niet meer bewoond was, ver moedt men, dat het tot schuilplaats heeft gestrekt aan een dievenbende, die eenigen tyd geleden de omgeving on veilig heeft gemaakt en onlangs in han den der politie is gevallen. Duitsche kleeder drachten De nationale kleederdrachten worden in de verschillende streken van het Duitsche ryk nog hoog in eere gehou den. Op 14 Augustus as. zal te Bad El- ster een kleederdrachten-feest plaats vinden, waarop alle kleederdrachten uit het Vogtland, uit het Egerland. uit Franken en uit het Ertsgebergte verte genwoordigd zullen zyn. By deze gele genheid zullen tooneelvoorstellingen in het dialect der streek te Bad Elster wor den gehouden. Te Herborn in het Dill tal" vindt op 4 September, ter gelegenheid van den 36sten „Deutschen Wandertag" een feest plaats, waarop kleederdrachren uit ge heel Duitschland. en het byzonder uit Hessen-Nassau en het Westerwald, te zien zullen zyn.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10