BEÜRSKRONIEK VICTORIA-WATER FLITSEN FEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 13 AUG. 1927 Beleggersnieuws. Emissies. De Amster- damsche Effectenbeurs. IN DE GASINDUSTRIE DE VEREEN. VAN GASFABRÏ- KANTEN WENSCHT GEEN BESPREKING. In antwoord op het verzoek van den Nederlandschen Federatieven Bond vxan Personeel in Openbaren Dienst om een bespreking over de verhou dingen die zouden bestaan in de gas- industrie, antwoordt het bestuur van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, dat het voorhands naar buiten geen stappen in bedoelde rich ting wenscht -te nemen, nu de justitie de zaak in handen heeft genomen. Het bestuur voelt zich in eigen organisatie voldoende sterk, om zonder hulp van anderen, zoo noodig maatregelen te nemen, die het nuttig en noodzakelijk mochten toeschijnen. STEMPLICHT VOOR ZEELIEDEN MOTIE VAN DEN V.D..BOND Door de afdeeling Vlaardingen van den VrUz.-Dem. Bond is een motie aan genomen. waarin de wenschelUkheid wordt uitgesproken, dat vanwege (ie par tij (hoofdbestuur, kamerfractie, spre kers, propagandisten) de volle aandacht wordt gewijd aan het onbreken in de Kieswet van een regeling, die het mo gelijk gemaakt voor buiten de landsgren zen vertoevende stemgerechtigden hun stemplicht te vervullen. Uit de toelichting blijkt, dat de af deeling in het bijzonder heeft gedacht aan Zeelieden, die meermalen aan ver volging bloot staan, wegens het niet vol doen aan den stemplicht en veroordeeld worden, ofschoon ze oy den stemdag op zee vertoefden. In geschriften van Zeeliedenorganisa ties treedt herhaaldelijk de klacht naar voren over de langzame totstandkoming van scheepvaartwetten, als gevolg van onvoldoende wisselwerking tusschen volksvertegenwoordiging en het zeeva rend volksdeel oinzer natie. Waar de in Nederland gedomicilieerde zeelieden, met betrekking tot him plich ten als belastingbetalers met andere staatsburgers zijn gelijk gesteld behoo- ren zij ook in ander ojzicht met dezen gelijk gesteld te worden.meent de afdee ling. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 972 DASSEN INPAKKEN Je bent klaar met pak- t ken en vraagt je af. of I je iets vergeten hebt ja, dassen 1 je komt tot de conclusie dat je aan twee of drie genoeg zult hebben maar vindt herhaaldelijk je zoekt wanhopig naar dassen, die je toch eigen- je geliefde „blauwe-met- lijk ook maar moest I witte-stippen" waarbij de meenemen I rest op den grond valt waarna je ze moeizaam weer aan het touwtje hang* bij vergissing hang je de reeds uitgezochte dassen ook weer op en moet de keuze opnieuw maken je bemerkt, dat het noodzakelijk zal zijn. terwille van de dassen de tasch geheel over te pakken Je sluit eindelijk de tasch en blijft zoolang Je uit bent, de das dra gen die je aan had, toen je wegging. (Nadruk verboden.) DE AANVARING VAN DE MEERKERK HET VERHAAL VN EEN DER OPVARENDEN Een der opvarenden van de „Meer kerk", die in den nacht van 19 op 20 Juli jl. bij Sagres in aanvaring is ge weest met het Portugeesch stoomschip Villa Franca, deed het volgende ver haal: Toen we Dinsdagavond laat kaap Es- pichel passeerden, begonnen er nevel vlagen op te komen. Dit gedeelte is be rucht om de nevelvlagen. Er werd vaart verminderd en op het laatst zeer lang zaam gedraaid, terwijl ondertusschen steeds mistseinen werden gegeven. Ang stig werd het toen een ander schip ook mistseinen gaf. Het geluid naderde zoo snelOp een gegeven moment kwam het schip in zicht. Het gaf het sein, om met volle kracht achteruit te stoomen. Bü het eerste sein lagen wij gestopt. De ander gaf nog eens drie korte stooten.. én eenige 'seconden later kwam er een enorme schok, 't Was toen vijf over half twaalf. Het koerskruisende schip had ons precies recht in de midscheeps aan stuurboord getroffen. Het dek was op gezet, de verschansing vernield, de voorsteven had een diepe keep in het schip gegeven. Van de Villa Franca was doof de mist niets meer te zien. In de groote bunker was een gat ont staan. Dit was betrekkelijk nog een ge luk want de kolen hebben een gedeelte van den stoot opgevangen en ook werd aanvankelijk 't water nog tegengehou den. Het binnenstroomende water joeg het personeel naar boven. Schreeuwend snel den de kleurlingen de trappen op om bij de booten te komen. Binnen een kwartier na den stoot hingen deze hee- lemaal klaar bulten boord, om zoo noo dig bij het eerste sein gestreken te kun nen worden. Intusschen was gebleken, dat de ma chine nog kon werken en na gehouden scheepsraad bfïloot men door te varen om te trachten zoo spoedig mogelijk den wal te bereiken. Er werd met afwisse lend werkende machine naar Cascais Bay, het naastbijzijnde plaatsje, ge stoomd. Het water bleef hard stijgen en kwam intusschen ook in de machinekamer. Het schip zakte merkbaar. Het gevaar van ketelontploffing, als het koude wa ter de heete ketels zou bereiken was niet denkbeeldig. Op de stookplaat was INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL. In Liter»ehroeffle*schen 32 cL OBERLAHNSTEIN huishoudelijk gebruik Amsterdam, l! Augustus. Voor de Nederlandsche beleggers be looft de komende millioenennoLa, zoo ais men de a.s. begrooting karakteris tiek aanduidt, een verrassing te zul len bevatten, namelijk plannen tot conversie van een belangrijk deel der nog uitstaande bedragen van de 6 pet. staatsleenlngen 1923 a en 1923 b, waarvan versterkte of geheele aflos sing per 1 Febr. 1928, resp. 31 Maart 1928 mogelijk is. Voor zoover de be doelde leeningen niet geconverteerd zouden worden, zouden de overblijven de bedragen afgelost worden. Van de inmiddels aangekondigde emissies kunnen genoemd worden: f 200.000 gewone aandeelen Holland Sumatra Tabak Mij a f 155 pet., uitslui tend voor aandeelhouders, 100.000 nieu we aandeelen Banque de Bruxellcs te gen fr. 1075 per aandeel van frs. 500, ook alleen voor aandeelhouders, G. M. 5 millioen 61/2 pet. pandbrieven Preus- slsche Zentral-Stadtschaft tegen 96 pet. Ter beurze werden geintroduceerd 7 pet. obl. City of Santos tegen 971/2 procent. Voor de intrestbetaling op de Mexi- caansche schuld over de eerste 6 maan den van 1927 werden bi) het Interna tionaal b...iklcrscomité gelden gede poneerd. De beurs, die aanvankelijk nogal ver deeld opende, kreeg later een vast voor komen en in vrijwel alle afdeelingen kon het koerspeil zich verheffen, zelfs olie- waarden monteerden een kleinigheid, meegesleept door de zeer vaste markt- tendenz. Vooraan gingen daarbij de cul tuurwaarden. waarvoor verschillende opwekkende factoren aan te wijzen vle ien. Banken kwamen alle Iets hooger af. doch weer was het de Koloniale Bank, die andermaal de kroon spande met een stijging van 15 punten tot 288 1 '2, ln verband met de gunstige cul tuurvooruitzichten. In de Industrleele afdeeling was een vaste stemming troef. Kunstzijdewaar den werden goed gevraagd en monteer den 5 tot 10 punten. Jurgens was zeer vast en gevraagd en kwam 15 punten hooger te staan op 181. Philips ook al zeer vast en gezocht, mede op de Intro- CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE? Het Volk ontleende indertijd aan het orgaan van den modernen Bond van gemeentewerklieden het volgende: „Vast is konijn te staan, dat de Haag- sche firma Wilson, volgens eigen be- kenténls tegenover den rechter-commis- saris, een zeker kortings-parcentage aan den directeur van de gasfabriek te Was senaar heeft ter hand gesteld". Thans meldt het blad dat deze zaak tn den gemeenteraad van Wassenaar is ter sprake gekomen. De Wassenaarsche Crt. gaf van de raadszitting een verslag. De voorzitter deelde volgens dat verslag onder meer mede: „De heer M. (de naam van den betrok ken gas-directeur) ls door een meneer, die vroeger voorzitter was van de Veree niging van Gasfabrikanten. beschuldigd fooien van leveranciers te hebben aan genomen. Aan dien meneer, die 1 y3 jaar gevangenisstraf achter den rug bleek te hebben, is gevraagd, waarom hfj Juist den heer M. uitkoos, terwijl volgens zijn zeggen 90 pCt. van de gasfabrikanten douceurtjes accepteeren. Hij antwoordde, dat de heer M. hem onhartelijk had be jegend. Hiervoor was ook wel reden. Aan den heer M is gevraagd, of de be schuldiging juist was. Hij verklaarde alles voor leugen en laster. Een vervolging wegens laster werd ingesteld, en nu schijnt het. ik zeg: schijnt het. dat de heer M. niet de volle waarheid heeft ge zegd, want de man zou van rechtsvervol ging zijn ontslagen. Officieel ls hiervan nog niets bekend. We kunnen nu alleen veronderstellen, dat de heer M. wel eens Iets heeft aangenomen, verder niets". EN DAT ONDER KAMERADEN. Het Volk meldt: Donderdagavond werd een Dultsch schepeling aan de haven te Zaandam gearresteerd die, terwijl hij met de vlet werd overgezet naar het schip een zij ner kameraden over boord wierp en hem onder water hield, met de kenne lijke bedoeling hem door verdrinking om het leven te brengen. Toen andere schepelingen hem dit beletten, werd hij door de Zaandameche politie gearres teerd wegens poging tot doodslag. door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. d. Z. 29) „Nu, meneer", zei Japp, zich vlug tot John wendend, „ik zou de slaapkamer van mevrouw wel eens willen zien. en daarna zal ik een praatje met de dienst boden houden. Maak u er niet druk mee Mr. l'oirot hier zal me den weg wijzen". Toen ze allen de kamer uitgingen, keerde Polrot zich om en gaf me een teeken, om hem naar boven te volgen. Daar greep hij me bij den arm, en trok me opzij. „Ga vlug naar den anderen vleugel. Blijf daar staan juist aan dezen kant van de tochtdeur. Ga niet weg. voordat ik kom". Toen. zich vlug omkccrend. voegde hU zich bij de twee rechercheurs. Ik volgde zijn Instructies en nam mijn plaats tij de tochtdeur in. terwijl ik me afvroeg, wat er toch achter dat ver zoek kon steken. Waarom moest ik juist op die plaats op wacht staan? Ik keek peinzend de gang af» die voor me lag. ductle van de aandeelen op de New- Yorksche markt, steeg meer dan 16 pun ten tot 475. Evenzoo ontstond een krachtige vraag, bij een aanmerkelijke stijging ,voor aandeelen Gewapend Be ton. (Internationale). Amcrikaansche waarden eerst Iets luier, verbeterden later weer iets. Zweed sche lucifers Trust met veel belangstel ling en dus hoogere koersen. In den oliehoek werden Koninklijke dikwijls aangeboden. Later, toen de piarktstemming vast werd, kon ook deze afdeeling zich hieraan niet onttrekken en liepen de koersen iets op, bij kalme affaire. En dan rubbers. Ze stoorden zich niet meer aan het feit, dat de voorraden ver leden week te Londen weer wat toena men, of de rubberprfjs te Londen wat flauwer was. Het vertrouwen in deze afdeeling nam toe en er ontstond flinke vraag, die de koersen opjoeg tot een peil dat meestal 5 tot 10 punten boven dat van verleden week lag. Wel valt op, dat men niet blindelings alle rubberfondsen in de stijging laat deelen, men is wat voorzichtiger geworden. Scheepvaarten, hoewel stil. met kleine omzetten, toonden zich toch vast van toon, zóó zelfs, dat sommige fondsen niet onbelangrijk konden verbeteren, als bijv. H. A. L. van 82 1/2 tot 88 1/2. Nie- velt liep ook flink op. Suikcrwaarden ook al hooger, 5 tot 10 punten, H. V. A. zelfs van ca. 724 tot ca. 740. De Visp heeft de verkoopen hervat en dus ls er weer een stimulans. Dan werd door de verhoogde taxaties van den Java-suikeroogst het vooruitzicht geopend op lagere kostprijzen, en dus hoogere winsten. Tabakken kalm. doch eveneehs vast, niet alleen voor de Sumatrasoorten, doch ook voor verschillende Java-paple- ren. De vraag voor Soekowono duurde voort. De koersen konden zich meestal een punt of 10 (voor Sumatrasoorten, als Dell Batavia zelfs 20 punten, tot ruin^ 530) verheffen. Over het geheel genomen dus, heeft dé Amsterdamsche beurs in de achter ons liggende overzichtsperiode een be vredigend verloop gehad. BEURSMAN. I AARDENBURG ZONDER RAAD De Middelb. Ot. schrijft: Den eersten Dinsdag ln September treedt de oude gemeenteraad van Aar denburg af. Zal er dan al een nieuwe zijn? Donderdag besloot de raad om in be roep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten tot vernietiging van het raadsbesluit waarbij de nieuw- gekozen leden werden toegelaten. De gemeentewet schrijft aan de Kroon voor om „zoo spoedig mogelijk" een met redenen omkleed besluit te ne men. Na de uitvoerige voorbereiding bij Ged. Staten kan dat dus weldra gebeuren. Vernietigt ook de Kroon de raadsbesluiten, dan moet binnen een maand door B. en W. op een door hen te bepalen en aan Ged .Staten mee te deelen dat een nieuwe stemming worden uitgeschreven. Als B. en W. dus nu meewerken zou dat waarschijnlijk vóór September kunnen gebeuren, ook al is er tijd noodig voor het opnieuw drukken van de stembiljetten en het rondsturen daarvan. Maar als dan de stemming heeft plaats gehad en de uitslag »s loor het hoofdstembureau opgemaakt en aan de benoemden meegedeeld, dan hebben dezen vier weken tijd om te melden of zij al dan niet hun benoeming aanne men. En toch kunnen eerst, nadat het hoofdstembureau voor iedere plaats een persoon heeft aangewezen, alle benoem den hun geloofsbrieven aan den raad in zenden. Maar., zij hebben daarvoor 2 maan den tijd. En eerst dan kan de raad be slissen over het al of niet goedkeuren van die geloofsbrieven en over het al of niet toelaten. Gesteld dus dat ook de Kroon het raadsbesluit vernietigt, dan is er ook bij aller medewerking véél kans, en bij gebrek aan medewerking zelfs zeker heid dat het eindpunt bereikt wordt na den eersten Dinsdag ln September. Maar dan ls de oude gemeenteraad al overleden. Welke gemeenteraad of wie moet de geloofsbrieven dan goedkeu ren? Er kwam een idee bij me op. Met uit zondering van Cynthia Murdoch had iedereen zijn kamer ln dezen linker vleugel Had dat er iets mee te maken? Moest ik verslag doen van wie kwam of ging? Ik stond trouw op mijn post. De minuten gingen voorbij. Er kwam nie mand. Er gebeurde niets. Het moet wel twintig minuten ge duurd hebben, voordat Polrot bU me kwam. „Je bent niet weg gewfeest.?" „Neen. ik ben hier als een zoutpilaar blijven staan. Er is niets gebeurd". „Ah!" Was hij blij. of teleurgesteld?" „Je hebt niets gezien?" „Neen". „Maar je hebt misschien Iets gehoord? Een zwaren slag eh, mon ami?" „Neen". „Is het mogelijk? Ah, ik ben boos op mezelf! Ik ben in den regel jiiet onhan dig. Ik maakte maar een klein gebaar" ik ken Poirot's gebaren met de lin kerhand. en het tafeltje bij het bed viel omver!" Hij zag er zoo kinderachtig boos en ongelukkig uit, dat ik me haastte, om hem te troosten: „Kom, beste kerel. Wat komt het er op aar.? Uw triumf beneden heeft u opgewonden. Ik kan u zeggen, dat het voor o: allen een ver rassing was. Er moet meer in die zaak van Inglethorp met vrouw Rjukes zyn. dan we dachten, om hem zoo pertinent aija mond te laten houden. Wat gaat DE WERELDPOST. CONFERENTIE OPENING DOOR MINISTER VAN DER VEGTE De wereldpostconferentie voor het luchtverkeer, welke te Den Haag zal worden gehouden, zal op 1Sept. a.s. door den Minister van Waterstaat wor den geopend. Aangezien gebleken is, dat het Vredespaleis voor de openingszit ting niet beschikbaar is, zal deze plaats vinden in de Ridderzaal. HET TRAMONGELUK TE SNEEK DE PASSAGIER HAD OOK SCHULD Omtrent het tramongeluk bij den Oudeweg te Sneek verneemt de L. Crt. nader dat het te wijten is aan een on- gelukkigen samenloop van drie onafhan kelijk van elkander werkende omstandig heden. In de eerste plaats was de brugwach ter bij de brug over de Langweerder Wie len, waar het ongeval plaats had, met vacantie afwezig. Zijn plaatsvervanger was niet tijdig genoeg ter plaatse. In de tweede plaats is de eenige pas sagier mede schuldig. Juist ter plaatse, waar de wagenvoerder zijn aandacht moet hebben op het sein. heeft hU de aandacht van dezen afgeleid door hem eenige inlichtingen te vragen. In de derde plaats geldt het hier een rit, die in de meeste gevallen zonder passagiers plaats heeft, waarbij zonder eenige kruising of stoppen voor opne ming of uitlating van passagiers van af het vertrekpunt tot aan Joure kan wor den doorgereden, zoodat uiteraard de op lettendheid van den wagenbestuurder door de sleurregelmaat verklaarbaar ge leden heeft. DE RETOURCOMMISSIE u nu doen? Waar zijn de mannen van Scotland Yard?" „Naar beneden, om de dienstboden te ondervragen. Ik heb hun al mijn bewijs stukken getoond. Japp heeft me teleur gesteld. Hij heeft geen methode!" „Hallo!" zei ik, uit het raam kijkend. „Daar is dr. Bauerstcin. Ik geloof, dat u gelijk hebt ten opzichte van dien man, Polrot. Ik vind hem onaangenaam." .HU ls slim", merkte Poirot peinzend op. „O. den duivel te slim af. Ik moet be kennen, dat ik er plezier in had. hem in den toestand te zien, waarin hU Dinsdag was. Je hebt nooit zoo iets gezien!" En ik beschreef het avontuur van den dok ter. „HU zag er uit als een echte vogel verschrikker. van het hoofd tot de voe ten met modder bepleisterd". „Je hebt hem dus gezien?" „Ja. NatuurlUk wilde hU niet binnen komen het was even na het eten maar mr. Inglethorp drong er op aan". „Wat?" Poirot greep me heftig bU de schouders. ,Js dr. Bauerstein Dinsdag avond hier geweest? Hier? En dat heb je me niet verteld? Waarom vertelde je het niet? Waarom, waarom?" HU scheen absoluut waanzinnig te zijn „M'n beste Poirot", wierp ik tegen, „Ik dacht geen oogenblik. dat het u zou interesséeren. Ik wist niet, dat het van eenig belang was". „Belang? Het is van het grootste be lang I Dus Dr. Bauerstein was Dinsdag avond hier den avond van den moord. Hastings, zie je dat niet? Dat verandert alles alles!" Ik had hem nog nooit zoo opgewon den gezien. MU loslatend, zette hU ma chinaal een paar candelabres recht, steeds in zich zelf mompelend: „Ja. dat verandert alles alles". Plotseling scheen hU tot een besluit te komen. „Allons!" zei hU. „We moeten dadelijk handelen. Waar Is mr. Cavendish?" John was in de rookkamer. Poirot ging rechtstreeks naar hem toe. .Mr Cavendish, ik heb belangrüke zaken in Tadminister. Een nieuwe clou. Mag ik uw auto hebben?" „Wel, natuurlUk. Meent u dadelUk?" „Als 't u belieft". John schelde en liet den wagen voor komen. Na tien minuten snelden we door het park en langs den straatweg naar Tadminster. „Nu. Poirot". merkte ik berustend op, „misschien wilt u me nu wel vertellen, wat dit alles te beteekenen heeft?" „Wel mon ami. je kunt een heele- boel zelf raden. Natuurlijk begrUp je, dat. nu mr. Inglethorp er buiten staat de heele toestand erg veranderd is. We staan tegenover een heel nieuw probleem. We weten nu, dat er één per soon is, die het vergif niet heeft ge kocht. We hebben de opgemaakte „clous" uit den weg geruimd. Maar nu de werkelijke. Ik heb vastgesteld, dat 't een ruïne Weldra stond het water hier andérhalven meter hoog. De machinist stond heel alleen te stoken, alleen de bovenste vuren, daar de onderste reeds gedoofc^ waren. Alle pompen werden direct te werk gesteld; daar machine en ketelhuis met elkaar in verbinding staan was er niets aan te doen dat deze machine weldra met de krukken in het water begon te slaan. Toch moesten we doordraaien daar we den wal moesten zien te bereiken. De Villa Franca, die draadloos aan geboden had in de nabyheid te blyven was door de mist niet te zien. De mar conist seinde draadloos om hulp en sleepbootassistentie. De stoom moest ge spaard blijven voor de pompen. De machines werden stopgezet en zoo dreven we dus rond Het was kwart voor twee toen het wa ter de dynamo bereikte en het licht uit ging. Omdat 't intusschen mooi kalm weer geworden was en we slechts 4 mUl van den wal waren, gevoelden we ons tame- lyk veilig. De hoop kwam boven, dat, als er nu maar gauw sleepbooten kwamen, het schip pog behouden zou kunnen wor den. Maar toch: het water in de ma chinekamer bleef sty gen en tenslotte stonden alle pompen stil. Omstreeks half vijf kwam de Villa Franca met een loods van Lissabon te rug en trachtte ons toen te sleepen. De eerste poging mislukte doordat de sta len tros afbrak. Voor de tweede maal werd zij vastge maakt, doch weer losgegooid toen de sleepbooten in zicht kwamen. Een poosje later ging het met drie sleepbooten langzaam in de richting van Lissabon. BU het overbrengen, waarbU nog een marine-bergingSvaartulg assisteerde, had het schip nogal veel te verduren van den stevigen wind, die was komen op zetten. Om ongeveer 1 uur n.m. was de „Meerkerk" op de Taag. Hier was het water rustiger. Het marinevaartuig kwam nu langszU en begon uit alle macht te pompen. Dit is ons behoud ge weest, anders waren we in den mond van de Taag gezonken. Ongeveer 2 myl van Lissabon af werd op .een bank het anker gegooid. Aan de lading rijst, die het schip voerde, is een enorme schade aange richt. EINDE VAN DEN MARGARINE OORLOG iedereen in huis, met uitzondering van mevrouw Cavendish, die tennis met je speelde, Maandagavond mr. Inglethorp kan hebben voorgesteld. Zoo hebben we ook zUn verklaring, dat hU de koffie in de hall heeft neergezet. Niemand heeft daar bU de zitting veel notitie van genomen maar nu heeft die een heel andere beteekenis. We moeter er achter komen, wie die koffie later naar mevrouw Inglethorp heeft gebracht, of wie door de gang is gegaan, terwUl die daar stond. Volgens je verslag zUn er maar twee personen, van wie we beslist zeggen kunnen, dat ze niet bij de koffie zUn geweest Mevrouw Cavendish en mademoisell Cynthia". „Ja dat is zoo". Ik voelde een on uitsprekelijke verlichting. Mary Caven dish kon stellig niet onder verdenking blijven. „BU het vrUpleiten van Alfred Ingle thorp", vervolgde Poirot, „heb ik raU eerder in de kaart moeten laten zien dan ik van plan was. Zoo lang ver ondersteld werd, dat hij verdacht werd, behoefde de schuldige niet op z'n hoede te zijn. Nu zal hU dubbel voorzichtig zijn. Ja dub'oci voorzichtig". Hy keerde zich plotseling naar me toe. „Zeg me eens, Hastings, jyzelf heb je tegen niemand verdenking?" Ik aarzelde. Om de waarheid te zeg gen, dien morgen was er een paar maal een onredelijke en buitensporige ge DE HERHALINGS OEFENINGEN DE MANSCHAPPEN TE ASSEN Donderdag zyn te Assen aldus meldt een correspondent aan Het Volk man schappen van drie lichtingen voor 17 dagen onder de wapenen gekomen tot het houden van herhalingsoefeningen. Men heeft te Assen voor allerlei ont spanning gezorgd. Eiken avond is ey iets te doen: tooneel, muziek enz. Hoogte punt van het vermaak wordt een vriend- schappelUke voetbalwedstrUd. ONZE KOLENVOORRAAD. Uit het verslag in De Maasbode van de zitting der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht nemen wij het volgende over: Aan de Kamer was de vraag gesteld, hoe het met den kolenvoorraad van Ne derland stond. Volgens opgave van den Rijks-geologischen dienst beschikt Ne derland nog over een reserve van 5 milliard ton. De Zuid-Limburgsche mU- nen bevatten ongeveer 2850 millioen ton voldoende voor 2 eeuwen bij een jaar productie van 12 millioen ton. De peel- velden bevatten 1238 millioen ton. De Domaniale myn bevat nog 20 a 21 mil lioen ton. DE KERAMISCHE INDUSTRIE. In de Zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maas tricht werd door den voorzitter in zake te verwachten regeeringsmaatregelen voor de keramische industrie op een des betreffende vraag geantwoord, dat de regeering in den loop der vorige maand door een harer hoofdambtenaren een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek heeft doen instellen by de fabrikanten, waarover een rapport is uitgebracht. Spr. vermoedt, dat de tUd, sinds de sa menstelling van het rapport verstreken nog te kort is, dan dat de inhoud er van verwerkt zou kunnen zUn, zoodat men voorloopig een afwachtende houding moet aannemen. DE GEVAARLIJKE ELECTRISCHE STROOM. Vrijdagmorgen kwam bU de Zuider zeewerken de eiectricien A. Breed uit Alkmaar in aanraking met den electri- schen stroom, De ongelukkige was da delUk dood. dachte door mUn hoofd gegaan. Ik had die als bespottelijk verworpen, maar nochtans bleef ze aanhouden. „Je zoudt het geen verdenking kun nen noemen", mompelde ik. „Het is zoo verregaand mal". „Kom", drong Poiret aanmoedigend. „Wees niet bang. Spreek je gedachten uit. Je moet altUd notitie nemen van je instinkt". „Nu dan", gooide Ik eruit, „het is be spottelijk maar ik verdenk miss Howard ervan, niet alles te zeggen wat ze weet!" „Miss Howard?" „Ja u zult me uitlachen „In 't geheel niet. Waarom zou ik dat?" „Ik kan niet nalaten te voelen" ver volgde ik haperend. „dat we haar buiten de mogelijke verdenkingen heb ben gelaten, alleen, omdat ze weg is geweest. Maar eigenlUk is ze niet meer dan vUftien Engelsche mijlen verwU- derd geweest. Een auto zou dat In een half uur doen. Kunnen we beslist zeggen, dat ze op den avond van den moord niet te Styles is geweest?" „Ja. m'n vriend", zei Poirot, onver wacht, „dat kunnen we. Eén van de eerste dingen, die ik deed. was het hospitaal, waar ze werkte, op te bel len" (Wordt vervolgd). Naar de Maasbode verneemt zal de reeds eenige maanden voortdurende margarine-oorlog tusschen de beide groote firma's Jurgens en Van den Bergh heden. Zaterdag, eindigen. Van Maandag af zullen de normale prijzen weder gelden. KAMPEEREN IN DE DUINEN In de gemeenteraadszitting van Noord- wijkerhout Ls heden de bepaling ge maakt in de politieverordening, dat in 't vervolg verboden is, dat jongens en meisjes te 2amen kampeeren in de dui nen aldaar, wat totnogtoe- veel voor kwam onder de padvinders.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10