BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 13 AUG. 1S27 Hoe staan de zaken in China? Met Soen Tsjoen Fang op naar Sjanghai. Of hij sla gen zal? De vicieuze cirkel in 't land der Chineezen. Engeland beweert nooit pres sie te hebben uitgeoefend op Frankrijk in zake de bezetting van Rijnland. STADSVERVAL TE LONDEN De instorting van Cornhill EEN ONDERMIJNDE STAD DE „TUBES". T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Laten wij ons thans ook weer eens naar het Oosten wenden. De Chineesche warboel is lang door ons bulten sprake gelaten In de hoop dat de tijd andere perspectieven zou openen en dat de begrijpelijkheid van den algemecnen toestand weer wat zou toenemen. Wij hebben 't laatste overzicht van China indertijd gewijd aan het verschijnsel van verbrokkelingen dat zich voordeed. De hoofdstrijdmachten van Tsjang Tsolin en Tsjang Kal Sjek zagen zich verarmd en bedreigd. Bedreigd door de tientallen struikroovers, die generaal ge worden, zidh een machtspositie tracht ten te verwerven, door middel van dief stal en alles wat des roof-oorlogs is. Na een wekelijks variëerende schom meling van succes tusschcn Noord en Zuid, is nu het moment gekomen dat bet Ncorden de balans heeft weten te doen doorslaan. De vooruitgeschoven posten van Tsjan Tso Lin waarvan men niet weet of zU als vazallen van Tsjang Tso Lin, of als zelfstandige oorlogsheeren moeten worden beschouwd rukken steeds Tientsin Poekau spoor weg op. M.aw. zij trachten Sjanghai te naderen. Poekau dat t.o.v. Sjanghai ten Noorden van de Jangtse ligt is feitelijk de sleutel voor dc vlakte rond om Sjanghai. De man oorspronkelijk van 't Zuiden en midden. Tsjang Kai Sjek, heeft al eenige malen Poekau in zijn macht gehad, doch heeft deels tiit geldgebrek, deels uit gebrek aan lcgerkrachten dit strategische punt tel kens weer moeten laten schieten. Nan king, dat vlak tegenover Poekau aan den anderen kant van de Jangtse ligt, heeft al een waarschuwing gekregen, om haar buitenlanders „veilig te stel len". Het geweervuur aan de andere zijde bi) Poekau, van de Noordelingen werd Feeds in de stad gehoord! De man die de zegetocht voor het Noorden heeft bewerkstelligd is Soen Tsjoean-Fang. Eén der machtigen. Of de positie voor Tsjang Tso Lin daar door nu zoo is vooruitgegaan, valt zeer te betwijfelen. Dat hangt natuurlijk af van de banden tusschen den oppersten heer Tsjang. en den krijgsman Soen. En dergelijke banden tusschen Chineesche bondge- nooten bleken in deA regel zeer on- «olide te zijn. Zooals gezegd verwacht meft dat Soen op Sjanghai wil aantrokken. Maar Tsjan Kai Sjek ls cr ook nog. Hij concentreert zijn mannen rondom Sjanghai en Nanking. En er moet veel gebeuren wil dit bolwerk omver ge worpen worden. Conclusie? *t Is in China nog net zoo als 6 maanden geleden. Tegenover Tsjang Kai Sjek is thans alleen een ander aan 't bod. De strijd in 't Hemelsche rijk Ls een ontzaggelijke vicieuze cirkel. Het eind van dezen geweldigen en bloe- digen burgeroorlog is nog lang niet in 't zicht. F. A. Finland in den Volken bondsraad? De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" deelt mede, dat er thans onder de Oostzee- en ook andere staten, veel werk wordt gemaakt van de propaganda voor een zetel voor Finland in den Volkenbondsraad, met het oog op de naderende verkiezingen in de As semblee. ter bespreking der niet-perma- nente zetels. Finland zou, indien succes vol, óf Belgis óf Tsjecho Slowakije ver vangen, waarschijnlijk den laatstge noemden staat, daar de Kleine Entente toch nog door Roemenië in den Raad vertegenwoordigd is. De Rijnlandbezetting Heeft Engeland geen pressie uitgeoefend? w Duitsche berichten, dat de Engel- sche regeering pressie uitgeoefend zou hebben op de Franschen in de quaestie der vermindering van de beztting van het Rijnland, hebben alhier de gemoe deren dermate in beroering gebracht, dat een formeele tegenspraak gegeven moest worden. De officieuze verklaring zerzekert, dat de Engelsche regeering alleen vriend schappelijk den wensch te kennen heeft gegeven om de door Duitschland ge vraagde vermindering toe te staan. Maar er is geen pressie uitgeoefend, in tegendeel. de Engelsche regeering gaf te kennen dat de Engelsche troepen alleen verminderd zullen worden, in geval Frankrijk in de vermindering zal toe stemmen en in de zelfde verhouding. Engeland heeft niet de minste neiging om in deze quaestie afzonderlijk te han delen. Derhalve is de Fransche diplo matie vrij om met Berlijn te onderhan delen. zonder bevreesd te zijn om een gemeenschappelijke actie met Engeland te verbreken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cents per regel. KORT ER BONDIG. Men meldt ons uit Weenen, dat volgens een bericht uit Belgrado aan de Reichs- post de ministers van buitenlandsche zaken der Kleine Entente in een plaats in Zwitserland een bijeenkomst zullen houden vóór' de herfstzittlng der Vol kenbondsvergadering. De republikeinsche party moet een anderen candidaat benoemen vcor de presidentsverkiezingen van 1928. Deze mededeeling werd gedaan door William Hodges, lid der republikeinsche verkïe- zingscommissie, als gevolg van Cooligde's Jongste verklaring. Te Belluno is tengevolge van een bot- slncr met een anderen auto een auto mobiel der posteryen van 15 meter hoogte in de Piave gestort. Een per soon werd gedood en 8 gewoftd. In de nabyheid van het Staten- Eiland by New York is een onder Brit- sche vlag varend visschersvaartuig op gebracht. dat niet minder dan 5000 kisten alcohol aan boord had. Uit Weenen wordt gemeld, dat de communisten aldaar ook voortdurend vergaderingen houden, waarin geprotes teerd wordt tegen de terchtstelling van Sacco en Vanzetti. In die vergaderingen wordt tevens aangedrongen op invrij heidstelling van de personen, die by de troebelen van Juli in hechtenis ge nomen zijn. De bewaking van de Amerikaansche legatie is aanmerkelijk versterkt. LETTEREN EN KUNST. MUZIEK. MaRKISCHE SPIELGEMEINDE Wie of wat de M&rklsche Spielgemein- de is, en wat zy beoogt weet ik niet. Te oordeelen naar de collegiale ontvangst, die haar van wege een Amsterdamsche studentenvereenlging te beurt viel is ook zy uit voedsterlingen een er (in casu Duitsche) alma Mater gevormd en is hun muziekbeoefening dus eigenlyk lief hebberij. Wat niet wegneemt dat zü op hun tournée de paden van het amateur schap verlaten en professional-allures vertoonen door het geven van concerten tegen entrée. Willen dë dames en hee- ren op die wyze hun reiskosten dekken, dan zal de openbare meening hun de kleine afdwaling van het amateurpad evenmin kwalijknemen als men den vaderlandschen voetbalclubs er ver- wyt van maakt dat zy des Zondags, yan hun wedstrijden een tegen betaling toer gankeiyke publieke vermakeiykheid ma ken om uit de ontvangsten huur en on- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ik 60 C«nts per regel. TER OPFRISSCHING VAN HEI BLOED drinke men eenige dagen ach tereen 's ochtends vroeg een glas na tuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater. Het door vele geneeshceren voorgeschreven „Franz-JoseP'-water regelt den darm, versterkt de maag, verbetert het bloed, kalmeert de zenuwen en geeft dus een schoon lyf en helder hoofd. 11) derhoud hunner betribuniseerde terrei nen te betalen. Integendeel, indien de Brandenburgers door hun reizen aanra king, kennismaking en daardoor beter begrip met en van de hun omringende landen en volken zoeken verdient hun streven toejuiching en navolging en zul len zy de v redesidee allicht meer die nen dan de wantrouwende en kibbelen de diplomaten in Genève. En ook hun ernstige kunstbeoefening stemt sympa thiek, doch men zou hun praestaties overschatten indien men zou meenen dat hun uitvoering van gewijde muziek hier te lande ln een leemte zou voor zien. Goede en zelfs mooie momenten waren er in hun zang vele, maar min der goede ontbraken oók niet. In het „Kyrie" uit de mis „Pange Lingua" van Josquin de Prés stoorde slechts een kleine onzuiverheid der sopranen, maar in het stemmige „Ave verum corpus" van denzelfde zakte het toonpeil van F tot tusschen Es en D en was ook de klank minder mooi. Verrassend klonk daarna het zeer goed weergegeven „O Jesu fill David", verrassend door welluidendheid en zuiverheid; met de vierstemmigheid schenen de, (in 't vorige nummer werke- looze) bassen tevens het hechte funda ment te brengen. Van de Prés gingen we vervolgens over op Michael Praetorlus, den beroemdsten der vele muzikale dragers van dien naam. die eigenlyk een verlatynsching van Schutz of Schulze is. Doch de zang in de beide tweestemmige koralen kon evenmin voldoen als het orgel in de in leidingen dor en hard Varen klankkleur en registreering. In plaats van „Psalm 95" van Heinrlch Schiitz werden drie koortjes van „Adam Gumpelzhaimer (15591625) gegeven: een „Ave Maria" voor 4-stemmig vrou wenkoor, gesteund door fluit en 3 violen, een „Agnus Dei" voor gemengd- en een bewerking van „Ein feste Burg" voor mannenkoor, alle drie over 't algemeen verdienstelyk uitgevoerd en tenslotte een Motet van J. S. Bach, waarin de duide- lykheid der levendige figuren te wen- schen liet en door de resonantie nog meer geschaad werd. Aan dit Motet ging vooraf een voordracht van de groo- te Toccata in F voor orgel door den diri gent, die ook, trots menig bewijs van technische ontwikkeling toch niet geheel boven alle bedenking stond, met name een zekere ongelykheid tusschen pe daal- en manuaal-party liet hooren, die deed vermoeden dat de speler aan een telaat-aansprekend pedaal gewend is: of het overslaan van enkele paren ma ten al dan niet opzettelijk geschiedde kon ik niet uitmaken. De eentonige re gistreering zal wel uit onbekendheid met ons Haarlemsch orgel voortgesproten zijn. De groote kerk was zeer dun bezet. KAREL DE JONG. De laatste jaren heeft men hier ver ontrustende bewijzen gekregen dat veel bouwwerk in Londen het geknaag van den tand des tijds niet langer kan door staan. Het grootste alarm sloeg de Sfc.- Paul's Kathedraal, nu reeds weer eenige Jaren geleden. De mededeeling dat de verniaarde koepel, die twee en een halve eeuw lang als een wachter van de City zich boven de daken had verheven, praktisch gesproken op vallen stond, trof de be volking als een ongelukstijding. Het in wendige van het vermaarde Godshuis wordt tot op heden ontsierd door een reusachtig samenstel van stellingen en schragende balken, die den koepel op zyn plaatsmoeten houden. Later ver telde men ons, dat een ander trotsch ge "bouw van Londen, het Paleis van West minster, grootsch monument van Brit- tan] e's parlementairen regeeringsvorm, in min of meer bouwvalligen staat ver keerde. De volksvertegenwoordigers Varen niet langer veilig op het terras, waar steenbrokken, losgelaten van de gevels, neervielen. Het instorten van een huizencomplex ln een dichtbevolkt deel van de stad, dq^ verlies aan men- schenlevens ten gevolge had, ligt nog vPrsch in het geheugen. En nu is een deel van een dier waardige handelsge bouwen in de City, in de onmiddellijke nabyheid van de Bank van Engeland en van de Koninklijke Beurs, ingestort. Ge bouwen, die voor de eeuwigheid ge maakt schenen, biyjten na betrekkelijk korten tijd op hun grondvesten te wan kelen. En de Londenaars stroomen in duizenden toe om te zien hoe ruïnes er uit zien, waaraan zoowel aardbeving als oorlogsbommen onschuldig zijn maar die niettemin levendig getuigen van de kracht der machten, die ze hebben ver nield. De verklaringen voor het ontstel lend gebeuren zyn vele. De bouwmees ters die een paar geslachten geleden, Londen van zjjn bedryfs- en andere gebouwen voorzagen, konden niet voor zien wat ze in dezen tyd zouden hebben te verduren. Zy hielden geen rekening met het zware jnotorverkeer, dat de grondvesten van de stad voortdurend in trilling zou houden, zy dachten niet aan de mogelijkheid dat de stad reeds meer en meer zou worden ondergraven, dat niet zoo heel diep onder de fundee ringen van hun gebouwen electrische tremen in wijde tunnels zouden voort- schieten en met het bovengrondsch verkeer zouden helpen den toch al niet al te stevigen grond van Londen in tril ling te houden. Zij wisten al wel dat de Londensche atmosfeer, vuil, en vochtig, meer dan andere atmosferen de duur zaamheid van steen en cement kon on dermijnen. Maar zij konden niet besef fen dat dit proces nog krachtiger zou gaan werken onder den invloed van teer- en benzinedampen, die nieuwe verwoestende zuren zouden toevoegen aan de reeds bestaande. Dit en meer acht men de oorzaak van verzwakte fundeeringen en van vergane gevelsteenen. In de City komt daarby dat de grond, die oorspronkelijk moeras sig was, blijkbaar nog niet volkomen gedroogd en gezet is. Men veronder stelt verder dat de grend onder de ge bouwen, vol is met grottin en kelders cn kanalen en overdekte bedringen van op gedroogde rivieren. Gebleken is dus, dat Cornhill, de beroemde City-straat, waar het gebouw van de Commercial Union, een verzekeringsonderneming, ineenstortte, voor een deel is onder mijnd. De straat is er ten deele slechts een brugdek over een afgrond. De grond er onder is weggezakt, een proces dat blijkbaar is verhaast door het gra ven van diepe fundeeringputten vcor een nieuw op te richten bankgebouv. Toen het oude gebouw er nog stond hield het ook het aangrenzende gebouw van de Commercial Union staande. Toen echter het hiaat ontstond begon althans een der aangrenzende gebouwen te kraken in zyn voegentot er een gedeelte van dak tot voet werd afge scheurd. De stagnatie die hev geval in de City, waar het ver keer toch al veel te druk is, heeft ver oorzaakt, is enorm. De ruïne trekt op het oogenblik haast evenveel .sight seeërs" als de openge broken straat Piccadylli, en dat is begry peiyk want er is een kansje dat de be lendende perceelen er ook aan gaan en wie zou dat willen missen! Ze worden echter door enorme balken, dwars over de straat gestut en de geheele verkeers weg Cornhill, een der slagaders van het verkeer van Oost naar West is door de politie gesloten, daar de straat over een flinke lengte over langs was gespleten. De bodemgesteldheid van Londen is natuurlijk één van de redenen waarom men in Londen nooit zulke enorme „wolkenkrabbers" zal hebben als in New-York, waarvan de bodem uit so- liede rots bestaat. De hardste grond (kalk) is 300 voet onder de oppervlakte in Londen en noch de klei, noch de zandlagen onder en boven de klei zyn sterk genoeg om die ontzaglyke belas tingen ongestraft te dragen. Intusschen heeft de zware kleilaag het voor Londen practisch mogeiyk ge maakt onder de fondamenten de diep ste bouwwerken door een ondergrohd- schen spoorweg te bouwen. Hadden de tunnels voor dien spoorweg uit rots moe ten zijn uitgehouwen, dan zou dat zoo ontzaglyk kostbaar zijn geworden dat de lijnen nimmer rentegevend konden wer ken. In New-York heeft men dan ook lang niet zulk een diepe „Underground railroad" als hier. Toch, zooals de zaak staat, heeft de aanleg van het uitge strekte net van zoogenaamde „Tubes" in Londen gemiddeld een millooen pond per Engelsche mijl gekost, zoodat men zich een denkbeeld kan vormen van he; gebruik, dat van dit practisch verkeers middel gemaakt moet worden om de aanlegs- en exploitatiekosten te dekken en nog winst op te leveren ook. Wat Londen zou doen zonder ztfh Tubes is niet te zeggen. Nu reeds is het bovengrondsche verkeer zoo overstel pend, dat de minister van Transportwe zen en de Londensche overheid met de handen in het haar zitten om het vraag stuk van het ontzettende tydverHes door voortdurend en minutenlang stop pen op de kruispunten te verminderen. Ontploffing in een vuur werkfabriek By Torre del Greco heeft een ontplof fing een vuurwerkfabriek vernield. Tot nu toe zy vier lyken uit de puinhopen to voorschijn gehaald. Voorls hebben vijf personen verwondingen bekomen. Wijlen de Koning der paardendieven In de Joegoslavische gevangenis van Zagreb is voor eenige dagen Franz Jel- linck gestorven, een oude kunstryder uit een circus, een de beruchtste paarden dief, die ooit de poesta's heeft afge stroopt. Uit zyn kunstrijderstyd had Jel- liaek een onvergelijkelijke handigheid in het temmen van en den omgang met paarden overgehouden, die hem als ge hypnotiseerd volgden. Als hij paarden aanriep, kwamen deze dadeiyk naderby, coi al zagen zij hem voor het eerst. On der dezen omstandigheden viel het hem gemakkelijk, vele kostbare dieren te ste len Het laatste jaar ontvoerde hU alleen in Slovenië 54 kostbare paarden, die hij meestal over de grens verkocht. Om zyn fabelachtige handheld in het roo- ven van paarden werd Jellinek de „ko ning der paardendieven" genoemd. Maar op een dag viel hy door onvoorzichtig heid in handen der gendarmes, die hem in de gevangenis opsloten, waar hy na korten tyd gestorvên is. Roomijs-idylle Dat vinden we vermeld in het Week- bl. v. d. Zuivelbereiding cn Handel. Dit blad neemt slechts bijeen de instellingen waar het fyne product uit room op fa briekmatige (Amerikaansche) wyze bereid wordt. Behalve ln Rusland en de Balkanstaten is er bUna geen beschaafd land meer. waar geen roomys wordt be reid. De fabricage-wyze en de samenstel ling zyn byna overal geiyk. Officieel bekend zyn er thans ongeveer 5000 room- ysfabrieken. waarvan alleen in de Vcr- eenigde Staten van Noord-Amerika on geveer 4500 (alleen in de stad New York zUn er 70!). Dit blad geeft het volgende lystje van de aantallen roomysfabrieken in dc afzonderlijke landen: Amerika 4500; Argentinië 10: Australië 16; Brazi lië 2; Canada 150; Chill 1; Columbia 1; Cuba 4; Denemarken 2; Duitschland 18; Engeland 34; Frankrijk 10; Finland 1; Guatemala 1; Japan 8; Mexico 2; Neder land 5: Nieuw-Zecland 3. Noorwegen 2, Oostenryk 2. Zweden 2, Zwitserland 6; Znld-Afrika 1. De kapitalen, waarmede de verschil lende fabrieken werken, schommelen tus schen 18 duizend en 180 miilioen gulden. Afluisteren van telefoon gesprekken Sedert gerulmen tyd reeds hebben de inspecteurs der Süreté Générale op dracht telefoongesprekken af te luiste ren, indien zy dit gewenscht. achten. Toen aan den strijd tegen het commu nisme door de regeering kracht werd bij gezet, werd ook deze maatregel inge voerd. Zelfs werd er toen hier en daar ln de pers aanmerking op gemaakt dat er gedurende de uren, waarop de in specteurs hun maaltyden gebruiken, vry kon worden getelefoneerd. De Bond voor de Rechten van den Mensch is daartegen in verzet gekomen en heeft zich tot den minister van han del en posteryen gewend met de mede deeling, dat de wet aan de administra tieve diensten eerbied oplegt voor par ticuliere correspondentie. Brieven mo gen niet worden opengemaakt, de in houd van telegrammen mag niet wor den meegedeeld. De Bond acht het dus onduldbaar, dat telefonische gesprekken door ambtenaren der Süreté worden af geluisterd. Algemeene „Zwarte staking" De „Industrial and Commercial Union" (I. C. U.) in Zuid-Afrika. een naar het communisme overhellende or ganisatie van zwarte arbeiders, die vooral onder de mynarbeiders een groot ledental telt. belegt op het oogenblik verschillende vergaderingen over de ge heele Unie. waarin wordt medegedeeld, dat de leden zich moeten voorbereiden op een algemeene staking, die binnen enkele maanden zal worden geprocla meerd. De I. C. U. beweert fondsen ge noeg te hebben om de naturellen zoo noodig twee jaren lang te voeden. De staking zal gericht zyn tegen de „on- christeiyke behandeling, die de zwarten van de blanken ondervinden". 'n Huis uit de le eeuw der jaartelling Te Ashtead Wood by Epsom zyn op gravingen verricht op de plek waar een Romeinsch huis had gestaan. Het eer ste gebouw op deze plek moet om streeks 60 na C. zyn vernield (opsti.nd van Boadlcea). Een later gebouw schijnt te dateeren van 130 na C. (Nadrianus) en heeft tot 250 gestaan. Dat valt i* te leiden uit het aan het lichtgebrachte aardewerk en aan de gevonden siervoor werpen en munten. Hoe „zij" hun vacantie nemen De Parysche bladen doen altijd hun best, het is een aardige gewoonte om in hun kolommen de saaiheid van den komkommertüd wat op te frisschen met aardige enquêtes, enz. Ja soms zelfs met „vacantiewerk" voor hun lezers. Petit Parisien en Quotidien vertellen hoe „zy" hun vacanties doorbrengen: zij dat zyn om te beginnen de toon-aan- gevende staatsliedei) in Europa. Wij hebben dan ook een paar dagen gele den al aan het eerstgenoemde ontleend hoe Poincaré op zyn buiten te Sam- pigny een korte „vacantie" neemt, die hy gebruikt om er harder, althans meer onafgebroken te werken dan ooit. De man van de Petit Parisien is ver volgens ook by Philippe Berthelot, den bekenden secretaris-generaal van Bui tenlandsche Zaken geweest om te vra gen hoe hy zyn vacantie zal doorbren gen. Het antwoord van den om zyn yze- ren geheugen bekenden ambtenaar, het geheugen, dat lord Curzon zoo zeer be wonderde, kon kort zijn: twee maal en kele dagen vryaf en verder wordt de vacantie op het departement doorge bracht. Berthelot heeft zyn interviewer den lof gezongen van den eenvoud, van het zich-zelf-zyn onder alle om standigheden. Verder zeide hy: Alles wat door het ministerie heen gaat zie ik zelf iederen ochtend. Ik ben hier dik- wyis om acht uur. Beslissingen moeten worden genomen. Het werk, boeken, het gezin, zeide Berthelot ten slotte, en ook dc vriendschap waaraan ik koppig trouw biyf. Ja, miins ondanks, want heb ik eenmaal van iemand gehouden, dan kan ik daarmee nooit heelemaal op houden. U ziet dus wel ln myn leven niets dan eenvoudige gevoelens. Tachtig jaar luchtband De luchtband, die de groote ontwik keling van het automobilisme en het wielryden mogelijk heeft gemaakt-, is van ouderen datum, dan menigeen denkt. Hy viert dit jaar zyn tachtigsten ver jaardag. Een nederige Engelschman, William Thomson kwam het eerst op het idee een band gevuld met lucht aan te wenden, en nam patent op zyn uitvin ding. Het „Mechanic Magazine" van 1847 is opgetogen over de resultaten van een proefneming. Toch bleef de uitvinding ongebruikt en eerst veel later zag men het practisch nut er van in. Dunlop ves tigde 40 jaar later de bandenindustrie. De naam William Thomson werd ver geten Koning Monivong Prins Monivong, de oudste zoon van wyien koning Sisowath,- is door den Grooten Raad van 't koninkryk uitver koren om zyn vader op den troon van Cambodsja op te volgen. Onmiddellyk na het overlijden van den ouden vorst riep de Fransche resident-generaal, Varenne, ingevolge instructie van den minister van Koloniën, den Grooten Raad byeen en verklaarde, dat Frank- ryk op geenerlci wyze. begeerde in te grypen in de verkiezing van den nieu wen koning, doch integendeel wensch- te, dat de Cambodsjanen een vrije keus naar inheemschen trant zouden doen. De vergadering hoorde daarop het testament aan van den gestorven ko ning, waarin hy den wensch uitsprak opgevolgd te worden door zijn oudsten zoon Monivong. die zonder discussie diensvolgens tot koning werd geprocla meerd en tot zyn kroning zal regeeren onder den titel van „ongekroonde ko ning". Nadat hy den Grooten Raad voor diens besluit dank had gezegd, gaf de nieuwe vorst den Franschen resident zyn voornemen te kennen. diezelfde loyale samenwerking met Frankryk in stand te houden, die ook de regeering van zyn vader had gekenmerkt. De minister van koloniën te Parys heeft, in zyn condoleance-telegram aan den Grooten Raad. de volledigegoed keuring der Fransche regeering op de gedane keuze medegedeeld. De „scheepskapi- teinsche" Scheepskapitein lijkt nu juist geen baantje voor een vrouw. Toch heeft de Noorsche Gudrun Krogstad het gekozen en zij zal dezer dagen haar eerste groote reis op een stoomschip ondernemen. 'n Walvisch in den tele graafkabel Toen onlangs de telegraafkabel, welke de Vereenigde Staten van Ameri ka met Alaska verbindt ges .oord was. zond de regeering een telegraafkabel schip de „Dellwood" om de plaats van met gebrek te bepalen. Na onderzoekin gen, welke verscheidene dagen duurde, werd de breuk ontdekt ter hoogte van Kaap Flattery, De kabel werd uit 600 vademen diepte opgehaald, Een walschvisch van 20 ton bleek in de kabel verward te zyn. Hij had de geleiding op verschillende plaat sen doorgebroken. 't Mooie Edinburgh Opvattingen omtrent stedenschoon zijn altijd individueel, maar daarom toch dikwyls interssant. Wy vinden thans in een Engelsch blad een be schouwing van een inzender over de vraag wat de schoonste stad is in de Britsche eilanden. Hij komt'tot de slotsom dat Edin burgh op de eerste plaats behoort te staan met Oxford als tweede. Sommigen "stellen Oxford en Edin burgh op één Iyn, maar volgens den hier bedoelden schryver is Edinburgh toch no. één en Oxford zelfs nog niet no. 2. Want hy geeft het volgende lystje van de zes schoonste steden van Europa: Edingburgh. Innsbruck, Salis bury, Napels en KonstantinopeL Daarnaast zyn dan als steden van voortreffelijke schoonheid in Engeland te noemen: York, Canterbury. en Chester, Shrewsbury en Worcester, Dorchester. Glastonbury, Wells en Bath. En Londen zal men vragen: „Londen is de onvergelijkelijke in drukwekkendste en schoonste der groote steden van de wereld. Nergens vindt men een zoo rustige en verheven reusachtigheid". Luchtschipverbinding tusschen Buenos Aires en Sevilla. Dr. Eckener, de expert op het gebied van luchtschepen, is uit Buenos Ayres vertrokken naar Rio de Janeiro. Hy heeft zich voldaan verklaard over zyn ln Argentinië gevoerde onderhandelin gen. De besprekingen hebben tot doel een vaste luchtschipverbinding tot stand te brengen tusschen Buenos Ayres en Sevilla. IerlandCanada Colonel F. F. Minchin en captain Leslie Hamilton zyn te Amsterdam aangekomen, waar hun Fokker-vliegtuig, waarmede zij den Atlantisohen Oceaan zullen oversteken, zyn voltooiing na dert. Zoodra het toestel, dat men over on geveer een week gereed hoopt te hebben, op het vliegveld Schiphol zijn proefvluchten heeft gedaan, vliegen de beide piloten ermede naar Bristol, waar nog enkele wijzigingen aan den Jupiter- motor worden aangebracht. Colonel Minchin is een zeer ervaren vlieger. Gedurende de eerste 5 uren van de vlucht zal de Fokker begeleid worden door Hamilton's vliegboot. Vrijheid, blijheid! De Kopenhaagsche Vereeniging tot bescherming van dieren heeft den Ko ning een request gezonden, met het ver zoek de onmiddellijke invrijheidstel ling te willen bevorderen van alle wilde dieren uit den dierentuin van deDeen- sche hoofdstad. Het is niet te ontken nen, dat dit tegenover de dieren biliyk en rechtvaardig zou zyn, en dat zy het prettig zouden vinden, maar zouden de vreedzame burgers van Kopenhagen er geen bezwaar liegen hebben, met- het oog op de openbare veiligheid? Engelsche studenten bij den oogst in Canada Een honderdtal studenten van En gelsche en Schotsche universiteiten zijn dezer dagen naar Canada vertrokken om daar behulpzaam te zijn by den oogst op de groote „farms". Reeds was één eerste groep in Juni vertrokken om den oogst in Ontario binnen te halen. De tweede groep zal werkzaam zyn in West-Canada. Zij zullen in October weer in het land terug zyn. De kosten van dit uitstapje naar Canada, waar de studenten onder goede leiding tal van steden en bekende plaatsen zullen bezoeken, worden ge dekt door de verdiensten op de boer- deryen. Dc dooven hooren De zegeningen van de radio zijn vele. Wy leven te midden van wat men vroe ger wonderen noemde, en aanvaarden ze als gewone dingen. Om dc dooven het gehoor weer te geven is geen an der wonder noodig. dan dat der radio, waarmee wU dagelijks omgaan. In de Kroatische hoofdstad Zagreb heeft men het bewezen. Dooven, die tengevolge eener ziekte hun gebrek hadden ge kregen hebben voor het eerst sinds lang weer een menschelijke stem ge hoord. toen zy de hoofdtelefoon opzet ten. Voor slechts enkelen werd de stilte waarin zy leven niet verbroken. Jonge lieden, doof geboren, die nog nimmer een geluid gehoord hadden, maakten kennis met de menschelijke stem. Ver schillende leerlingen van het Dooven- en Blindeninstituut, waar deze proef nemingen gedaan werden hoorden niets, wanneer zy den microfoon tegen het oor hielden, wel echter, als zy de tele foon op de slapen zetten.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6