HAARLEM'S DAGBLAD STADSNIEUWS. BIOSCOOP Zonnebrand Haarlemmer Halletjes. ZATERDAG 13 AUG. 1927 DERDE BLAD SACCO EN VANZETTI PROTESTVERGADERING TE HAARLEM Het plaatselijk comité „Redt Sacco en Vanzetti" alhier had Vrijdagavond in de groote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw een openbare protestverga dering belegd om tl protesteeren tegen het doodvonnis van Sacco en Vanzetti. Toen de belangstellenden echter in grooten getale in de Lange Begijnestraat arriveerden, vonden ze het Concertge bouw gesloten. Hier was geen zaal ge huurd. De heeren Peper en De Kadt maakten er toen dadelijk werk van. een andere zaal te vinden. Dit gelukte hun spoedig; ze kwamen terug met de mededeeling, dat de vergadering in het gebouw „Olym- pia" aan den Kinderhuissingel zou wor den gehouden. In optocht trok de intusschen zeer eterk aangegroeide menigte langs een i omweg via Kruisstraat en Kruisweg naar het gebouw „Olympia". Strijdliederen werden gezongen en af en toe klonk het gezamenlijk geroep: „Sacco en Vanzetti moeten vrij!". Te kwart voor negen werd de verga dering namens het bovengenoemd co mité door den heer A. W i e g m i n k ge opend. Hij deelde mede, dat door een nog niet opgehelderd misverstand een andere zaal gezocht moest worden. Van dit misverstand werd evenwel dankbaar gebruik gemaakt, om demonstratief naar den Kinderhuissingel te wandelen. HU gaf hierop allereerst het woord aan den lieer B. Lans ink Jr. Deze herinnerde aan den wereld-oorlog, die volgens spre ker op valsche lauzen was ontbrand. Het ging niet om het ten onder brengen van het Pruisische militairisme, maar om de oorlogsmaterialen op te ruimen, zoodat er nieuwe voorraden moesten geprodu ceerd worden met enorme winsten voor het kapitalisme. Gelukkig doorzagen ve len dit snoode plan, zei spreker. Onder hen waren ook de twee eenvoudige ar beiders Sacco en Vanzetti. ZU waren anarchisten, dus ook tegen den oorlog. Die twee mannen hebben toen in Ame rika een groote anti-militairlsme-cam- pagne op touw gezet, om de daden van het imperialisme aan de kaak te stel len. Elke oorlogsdienst moest volgens hen geweigerd worden. Het spreekt van zelf dat zij. die dit in het openbaar in Amerika durfden zeggen, den haat van de bourgeoisie op den hals haalden. Dit waren veel anü-militairistische propa gandisten, van wie vooral Sacco en Van zetti een groote rol speelden, niet in het minst in de groote stakingsperiode al daar. De kapitalisten hadden de prole tariërs op de meest cynische wijze uit gebuit. Vier jaar lang hebben de kapi talisten, die den wereldoorlog op hun geweten hebben, de groote legers laten moorden, plunderen, brandstichten enz. En ook na 1918 openbaarde zich. vooral in de landen die aan den wereldkrijg had den deelgenomen, een onverklaarbare oorlogspsyche; een menschenleven was daar niets meer waard. Er openbaarde zich speciaal in puitschland als het wa re een gevaarlijke krankzinnigheid. Twee jongelieden lieten bijvoorbeeld een trein ontsporen, alleen om eens te zien hoe dat ging. Sacco en Vanzetti hebben een langen tijd in de gevangenis gezucht, niet alleen omdat zü beschuldigd werden van het prepageeren van anti-militairistische denkbeelden, maar ook van het plegen van een roofmoord op een banklooper. Zij werden alleen vastgehouden op niets f zeggende verklaringen van een kinder juffrouw en van een dame, die in de nabijheid woonde, maar die door de po litie gedurende een jaar lang bewerkt was om haar eindelijk te bewegen de verklaring af te leggen, dat zü gezien had, dat Sacco en Vanzetti den roof moord gepleeèd hadden. Gelukkig zUn er meer dan negentig getuigen door de verdediging gedagvaard, die meer posi tief in hun verklaringen zijn. Onder hen is een Italiaansche consul in een stad, die mijlen ver verwijderd ligt van de plaats waar de roofmoord gepleegd werd. Die consul heeft beweerd, dat Sacco en Vanzetti op het tüdstip van den moord op zyn bureau waren voor een pas aangelegenheid. Volgens spreker kan hier geen sprake zijn van een rechter lijke dwaling, maar van een weloverwo gen moord uit wraak tegen twee eenvou dige menschen, die aan de Amerikaan- sche machthebbers de waarheid hebben durven zeggen. We staan hier voor een klasse-vonnis, dat onduldbaar Is van een Amerikaansche justitie, die blijkbaar heel wat aandurft. Ook in andere landen zijn Sacco's en Vanzetti's; bijvoorbeeld in Nederlandsch Indië, waar er tienduizenden in gevan genissen zuchten; die valschelijk com munisten genoemd worden. In massa zijn ze echter geen communisten, zei spreker. Het zijn koelies, die jaren lang gemarteld zijn door de Hollandsche im perialistische terreur in dat land. Hij noemde het een schande, dat het mach tige Nederlandsche Verbond van Vak- vereenig ingen niets gedaan had in het belang van Sacco en Vanzetti; alleen Dinsdagavond werd door dat Verbond inderhaast een telegrammetje naar Amerika gezonden. Minder kon het toch zeker niet doen. zei spreker. Een groot deel van de schuld, dat Sacco Vanzetti spreker heeft niet veel hoop dat hun leven bewaard zal blijven misschien als slachtoffers zullen vallen, rust op de groote massa van proleta riërs, die te lauw en te onverschillig zijn om zich in één sterke revolutio naire vereeniging aan te sluiten; die blijkbaar zei de heer Dansing meer voelen voor een voetbal- of wielerwed strijd en dergelijken onzin. Die lauw heid moet verdwijnen, want die is nog noodlottiger dan de reactie van de machthebbers. Directe actie en zelf-op- treden moeten er voor in de plaats ko men, om de Sacco's en Vanzetti's in de geheele wereld van him ellende en pijn te bevrijden. De Voorzitter deelde mede. dat de heer L. de Visser niet als spreker kon optreden „wegens de mishandeling die hij van de Rotterdamsche politie moest ondergaan". In zijn plaats zou de heer J. de Kadt het woord voeren. De heer De Kadt, herinnerde er aan. dat op het oogenblik door de ge heele wereld de kreet weerklinkt: ..Sacco en Vanzetti moeten gered worden!" Overal komt# op een afkeer van onder drukking. Duizenden worden weer zien de; duizenden begrijpen dat er iets ge daan moet worden. Men moet niet vra gen hoe het komt, dat de groote massa eindelijk wakker geworden is. Hoofd zaak is. dat ze wakker werd. Duizen den voelen thans een honger naar recht vaardigheid; zij voelen een sterken af keer van dit monstervonnis tegen Sï en Vanzetti. Zoo krijgen wij menschen, die in de toekomst durven vechten voor een eerlijke zaak; die durven vechten tegen het Amerikaansche kapitalisme, dat zich niets van God en Zijn gebod aantrekt, ook al spreekt het dieti naam herhaaldelijk uit. De Amerikaansche kapitalisten denken alleen aan dollars. De strijd tegen de Amerikaansche kïas- se-justitie is een strijd voor de toe komst der arbeidersklasse. Er zijn helaas ook nog velen, die niet zien; die al leen medelijden hebben voor de twee gemartelde slachtoffers Sacco en Vanzetti. Dat medelijden is wel schoon, maar het werkt niets uit. Tot hen, die alleen maar van medelijden vervuld zijn moet gezegd worden, dat dit vonnis niet buitengewoon is; dat dit een normaal vonnis is. zooals de Amerikaansche klas- se-justitie eiken dag wijst. Het protest van kapitalistische zijde, zooals dat in de burgerlijke pers tot uiting komt, heeft volgens spreker niets te beteekenen; het protest van de arbeiders en intellectuee- len is onvoldoende, omdat dit slechts van tljdelijken aard is. „Alleen een blij vende en groeiende revolutionaire macht kan» het kapitalisme den kop indruk ken", aldus eindigde de heer De Kadt, „wordt daarom revolutibnair!" Beide sprekers ontvingen luid ap plaus. Motie. De Voorzitter las aan het eind der vergadering de volgende motie voor: „De protest-vergadering bijeen geroe pen door het Sacco en Vanzettl-Comité; constateert met voldoening, dat de internationale actie ter bevrijding van Sacco en Vanzetti tot resultaat heeft gehad dat de terechtstelling der beide kameraden niet is voltrokken; legt er echter den nadruk, op dat daar mee nog geenszins de bevrijding dezer onschuldigen is bereikt; begrijpt dat deze bevrijding aTleen het resultaat kan zijn van een toenemenden druk op de Amerikaansche regeering; besluit de actie voor de bevrijding van Sacco en Vanzetti met inspanning van alle krachten voort te zetten; roept de arbeidersklasse en allen, voor wie vrijheid en recht geen holle klanken zijn. op om het werk van het Sacco-Vanzetti-Comité te ondersteu nen". Deze motie werd met algemeene stem men goedgekeurd. De vergadering ging daarna onder het zingen van strijdliederen uiteen. Op straat vormde zich een stoet, die demonstreerende door de stad trok Lnxor-Th eater. „Wat Luxor brengt is altijd goed" staat er op het programma. Inderdaad, we zagen veel goeds, in dit theater. Het begon al met een revue, waarin de nieuwste damesmodes in kleuren te zien waren. Het was zeer elegant. Niet minder dan twee hoofdnummers stonden op het programma; ten eerste Heldenmoed, een groot sensationeel filmspel in zes acten. In de hoofdrollen traden op Kenneth Harlan en Madge Bellamy en met groot succes. Met spanning werd het verhaal van liefde en lijden, van moed en van lafheid gevolgd. Een climax van span ning wordt bereikt in een Indianen-op stand. Een goede film. Het Luxor-Nieuws laat de laatste ac tualiteiten zien, de begrafenis van Ko ning Ferdinand van Roemenië, het hu welijk in een vliegtuig, onthulling van een gedenksteen voor den onbekenden soldaat en andere „daverende dingen dezer dagen". Het tweede hoofdnummer is een Tom Mix-film, getiteld: „Een warm avon tuur". Het paard, en vooral het ren nende paard speelt een groote rol in deze film. Tom's paard Tony is dan ook een hoofdpersoon. Het ontbreekt niet aan humor, en dwaze voorvallen. In het midden van de belangstelling staat het sanatorium „De Hitte golf", be stuurd door een dame, die aan het eind van de film aan haar zesden echtge noot toe is. De „zij" in het stuk. nichtje van deze lieftallige dame. is de actrice •Helene Chadwick, een huwelijk met de hoofdpersoon is natuurlijk het eind. Groote diepte zit niet in deze film. maar amusant is ze zeker. De Kroon. „Watt en 1/2 Watt" op het programma belooft altijd een joligen avond! Een van de vele voordeelen van een Watt-film Is. dat je er met je jongste kind en met je grootmoeder heen kunt gaan. zoowel als met de bakvisch van de familie: ieder zal zich amuseeren en niemand zal eenigen aanstoot nemen. Watt en 1/2 Watt vertoonen zich nu aan het verheugde publiek als ban kiers. Van de vele rollen waarin we deze heeren al hebben gezien, is de bankiers rol niet de geestigste, maar het publiek heeft zich weer dol vermaakt; het is dan ook meer dan kostelijk, zoo- als zij zich voelen als bankier en kas sier. Of zij kermisreiziger, molenaar, ver huizer. klfprmaker of bankier zUn. in elke functie weten zij zich in te leven en steeds de typeerende trekjes van hun beroep duidelijk naar voren te brengen. Het is steeds weer opnieuw een genot, hen te zien. Van de bijfilmen noemen we „Het Geheim" en „Roodkapje" als de aller aardigste. Bijna voortdurend werd er hartelijk en smakelijk gelachen. De teekenaar van Roodkapje is Iemand die zijn vak bijzonder goed verstaat, de wolf. Roodkapje, de kater, het hob belpaard. alles getuigt var. een zeldzame teekenvaardigheid en zin voor humor. Niemand verzuime dit mooie programma te gaan zien! Scala-Theater. In Scala zagen wij een heel geestige teekenfilm „Clowntje's feest", uitge bracht door de Wilton Metro Goldwyn. We vonden er in, wat iedere teekenfilm biedt: aardige silhouetten, en groote snel heid van handelen. Dit soort films is altijd zeer expressief, gedachten worden er met pijltjes en sterretjes, opschietend uit het denkende hoofd in uitgedrukt. Dit geeft een ongekende levendigheid op het. bij zoo'n film inderdaad zeer witte doek. Bovendien gaf „Clowntje's feest" nog schitterende kleureffecten en was het min of meer een parodie op be staande toestanden. Niet minder beweging zat ln de klucht „Een liefhebberij comedie". Dit is op en top een Amerikaansche filmklucht, niets ontbreekt. Er wordt om een paar boompjes heengedraaid, waarbij na tuurlijk een bobby, met een witten stok, en een groot plakkaat op zijn borst het lijdend voorwerp is. Er wordt in het water gesprongen, er zijn achtervolgin gen door tientallen kamers en gangen, men rolt van de trappen en alles ein digt goed. Voorts biedt de film een mooi gezicht op een oorlogsschip. De naam oerkomisch was wel ver diend; hoe conventioneel dit genre hu mor ook is. de onverwachte effecten roepen toch telkens weer een glimlach te voorschijn. En dit is voldoende. Minder goed geslaagd is de twee- acter „Heerlijke droomen". Er zit niets in, werkelijk leuk spel is er niet tn te zien. Het eerste hoofdnummer „De vurige Strijder" is weer een sensatiedrama in vijf acten, zooals de film-industrie er in massa voortbrengt. Een massaproduct heeft weinig kunstwaarde. Het is weer het oude liedje, een dorp' in de prai riën. een onvermijdelijke sheriff, cow boys. rennende paarden, revolverschoten of het niets is. Een vader, die belaagd wordt, door een sluwen intrigant. Een ELFI SCHUBERT, een afstammelinge In het vijfde geslacht van den grooten componist Fram Schubert, heeft in Weenen gedebuteerd als danseresje. dochter, wier bekoorlijkheden een of anderen ridder zonder vrees of blaam insplreeren tot verdediging van den va der en ontmaskering van den belager. d:e natuurlijk tegelUk zijn rivaal is. Ge volg; vechtpartijen, tusschen den „vu- rigen strijder" of den „man met de sta len vuisten" ofwel „grooten onbekende" en de werknemers van den intrigant. Niet zeer verheffend om te zien. en nuchter beschouwd: onzin. Genietbaar, door de spanning die het ondanks alles toch nog weet te wekken, en door de goede muzikale Illustratie. Het tweede hoofdnummer „Circe, de Verleidster" gaat beter. Het is een film van zeven acten. zoodat een avond in Scala heel wat te zien geeft.. De heer Van Pelt verduidelijkt alles met expli catie. Volgende week: revue. Cinema Palace. Voor het avondprogramma ls de clou natuurlijk die buitengewoon aardige, en boeiende film: „Zonnige Lente". Iedereen, die kan. moet in de ko mende dagen gaan zien hoe die vroo- üjke en bekoorlijke hertogin van ik- weet-niet-meer-welk Heim eerst te mid den van haar speelnooten op een Amerikaansohe school geniet van haar jonge leven en daarna plotseling naar Europa, naar een hof van een Balkan- land waar het soms allerzonderlingst toegaat, wordt overgeplant. Wij zijn zelfs getuigen van een coup d'état. die waarlijk met dramatische kracht word', voorgesteld en waarin de rare Koning Stephanus n, zooals trouwens in de geheele film. voo£ de note gaie zorgt. Rudolph en zl)n zoon Joseph Schüd- kraut vervullen er de hoofdrollen op zeer te loven wijze in. Tot aan het spannende slot bleef deze rolprent het publiek boeien en menig maal klonk een schaterlach op uit de zaal. Een buitengewoon amusante, uitmun tend gespeelde en onschuldige film. Het wereldnieuws mag inderdaad actueel en interessant genoemd worden. „Zigoio als kapper" is een schater-co- medie waarin een aap bewonderens waardige staaltjes van dressuur laat zien. De kleine Lord in Cinema Palace. Hei is jaren geleden, dat wU voor het laatst Frances Hodgson Burnett's „Kleine Lord" lazen. Daarna zagen wU het beroemde werk nog eens als toneel stuk opvoeren, waarin mej. Alida Nag- tegaal haar triomfen vierde. En nu in Cinema Palace de verfilming er van die in de komende „bioscoopweek' op eiken werkdag op matinées zal worden ver toond in de Cinema. Terwijl de beelden op het doek ver schenen doemde ook in onze herinne ring de geschiedenis weer op en weer beleefden we oogenblikken van genot. Dit is een wel heel dankbare film voor de medespelenden en een wonder van techniek tevens. Want het bijzondere is. dat Mary Plckford beide hoofdrollen vervult, die van den Kleine Lord en van diens moeder. Zeer merkwaardig is het de groote actrice tegelijk in deze beide rollen te zien. vooral als moeder en zoem elkaar omhelzen, waarbij opvalt dat de moeder aanmerkelijk grooter is dan de zoon. Buitengewoon goed worden de beide rollen vertolkt. Overigens ook niets dan lof voor het spel van den graaf, den zaakwaarnemer Havishham, meneer Hobbs en de anderen, die allen precies waren, zooals wij ze ons reeds als kind hadden voorgesteld. Het mooie verhaal is vrij trouw opgevolgd, al leen was het noodlg hier en daar tn beeld te brengen, dat in het boek als in het verleden reeds gebeurd zijnde staat vermeld. Hierdoor ls het eigenlijke ver haal iets uitgebreid aan den anderen kant is echter weer wat ingekort. Zoo heeft de regisseur Cedric's achtste ver jaardag, waarmee het boek eigenlijk eindigt weggelaten en daarvoor in de plaats gesteld een veel onbeteekenender voorval het afknippen van Cedric's gou den lokken, hetgeen wij ons niet herin neren, dat in het verhaal voorkomt. Ook komt o.l. niet duidelijk genoeg uit, waarom de oude aristocratische graaf mevr. Errol niet wenscht te kennen. Er zijn echter zooveel ontroerende mo menten in de film en er wordt ook zoo dikwijls hartelijk gelachen, dat wij hot werk ieder sterk kunnen aanbevelen. Het is een film voor de kinderen, maar ook. en vooral voor de groote menschen. Er werd aan het eind geapplaudisseerd, iets wat in de bioscoop niet dikwijls voorkomt. Vooraf was er een alleraardigste tcc- kenfilm, „Felix gaat naar het circus". Felix zagen we ai eens meer in dat genre rolprent met veel succes optreden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEI* a 60 Cent* per regel. Een door de zon verbrande Huid, Stukgeloopen Voeten. Schrijnen cn Smetten verzacht en geneest men met Doo*30.60.Tob«80ct. PUROL BDITENLANDSCH VLEESCH De Statistische gegevens omtrent de gemeente Haarlem deelen bijzonderhe den mede aangaande den invoer van buitenlandsch vlecsch. Daaruit blijkt, dat rundvleesch bevroren) werd inge voerd in de maanden April. Me! er. Juni onderscheidenlijk 44164. 57715 en 71575 K.G. In Juni 1926 was de invoer 98608. Er blijkt dus dat de invoer aanvan kelijk afierr.ende was, doch dat zo in de laatste maanden is toegenomen. Ze is echter nog minder dan in Juni 1926. De invoer van bevroren vet er- toont eenzelfde beeld. In de maanden April. Mei en Juni was die onderschei denlijk 6826. 7427 en 9965. Deze in voer is zelfs in de maand Juni nog hoo- ger dan in de maand Juni 1926. Toen was ze 8586 K.G. MEETING VOOR GEHEEL-ONTHOU- DERS. Men schrijft ons: Door het Meetings-Comité der Neu trale Geheelonthoudersorganisaties, be staande uit vertegenwoordigers van den Aig. Ned. Geh. Onth. Bond. de Intern. Orde van Goede Tempelieren, de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholh. Dran ken en de Spoorw. Onth. Ver., wordt op Zondag 21 Augustus a.s. in Alkmaar een provinciale meeting belegd voor ge heelonthouding en plaatselijke keuze. De meeting wordt voorafgegaan door een optocht, welke op de Handelskade aldaar wordt opgesteld, waarna om één uur met muziek en ontplooide banieren naar het meeting-terrein (den Stede- lijken Muziektuln m den Alkmaarder Hout) wordt getrokken. Op de meeting zal het woord gevoerd worden door Ds. W. Banning uit Sneek en Alb. Meilink uit Amsterdam. Door de Geh. Onthouders-Zangvereeniging ,X>. O. S." van Krommenie wordt os. de Cantate „Lentenachtsfantasie" ten gc- hoore gebracht, terwijl de Arb. Muziek- vereeniging „Excelsior" van Alkmaar eenige muzieknummers ten beste zal ge ven. TUINBOUWTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. De Société Royale d' Horticulture, te Brussel, heeft bericht ontvangen dat de heer E. H. Krelage, president van de Nederlandsche vereeniging voor bloem bollencultuur te Haarlem, door de Ne derlandsche regecring ls aangewezen als haar officleelen vertegenwoordiger bU de internationale tuinbouwtentoon stelling, die van 10 tot 18 September in het Cinquantenaire paleis te Brussel zal worden gehouden. De Nederlandsche deelneming aan deze tentoonstelling belooft zeer belangrijk te zijn. ZEVENDEDAGSBAPTISTEN. In deze maand bestaat de gemeente van Zevendedagsbaptisten 50 Jaar. De gemeente hoopt dit feit, zoo lezen wU in Haarl. Prodbld. dit feit Vrijdag avond 27 Augustus, in een openbare samenkomst in haar kapel. Parklaan 21 tc Haarlem te herdenken. HUWELIJKEN. Er werden ln onze gemeente duren de de maanden April. Mei en Juni ge sloten onderscheidenlijk 42. 66 cn 97 hu welijken. Daarvan werden kerkelijk in gezegend onderscheidenlijk 12, 30 en 38. Het oude gebruik om de huwelijken ker kelijk te laten inzegenen is verminde rende. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de maanden April en Mol cn Juni waren in deze gemeente onderscheiden lijk 25. 22 en 13 gevallen van besmet telijke ziekten tegen 21. 17 en 9 ln 1926. „DOOR INSPANNING ITITSPAN- NING". Men verzoekt ons te willen melden dat het secretariaat der Tooneelvereenl- ging „Door Inspanning Uitspanning" thans is gevestigd bij den heer M. van Kordelaar, Meidoornplein 43 Haarlem (Noord) EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE Er moge dan in deze maand weinig wereldschokkend nieuws zijn buiten de Amerikaansche aangelegenheid die ik in deze rubriek-van-het-opgewekte-gekeu- vel niet noèmen zal, en de gewone cri ses in Ierland en Griekenland maar ook onder 't kleinere grut. dat de Franschman „faits divers" noemt, is veel te vinden dat de moeite van 't lezen waard is. U zult dit wel met mij eens zijn. Evenals ik zult gij, geachte lezer, en gij. hooggeachte lezeres, u geïnteresseerd hebben voor die auto die een roofvogel ving. De eige naar, meneer M. uit Beverwijk, meen de 's avonds al iets voor zijn wagen te zien dat hem alevel wat raar leek, maar hij reed door en ontdekte pas den vol genden morgen een torenvalk, die. een beetje versuft, onder een voorspatbord bekneld zat. Verder mankeerde de valk niets, en hij is nu hoofdattractie in het magazijn van een vogelhandelaar. Ook zat er wel iets in dat bericht uit Velsen omtrent die merkwaardige aan rijding. Een motorfietser uit Haarlem signaleerde vergeefs achter een heele familie, die in verspreide orde over den Koningsweg bleef loopen en geen duim breed week. Tenslotte reed de motorman ln arren moede tegen het hoofd des gezins op. met het ongebruikelijke ef fect dat de aanrijder omsloeg en zijn motor en kleeding aanmerkelijk be schadigde. terwijl de aangeredene on gedeerd bleef. Dit moet een zeer pooti- ge en degelijk geconstrueerde vader geweest zijn. Een andere tijding van nogal plezie- fcigen aard bereikte ons uit Friestend, waar een brugwachter zich versliep en een machinist vanwege de mist door een onveilig signaal op de openstaande brug aanreed. Geen nood de locomo tief maakte een sprong van wel zes me ter en haalde met z'n voorstuk net den overkant, waarna hij boven de opening bleef hangen en dus het baan tje van brug min of meer overnam. Niemand werd gewond. Van zoo'n on geval lees je met genoegen en het spijt je alleen dat het te ver uit de buurt is om er meteen je fotograaf op af te sturen. Met bijzonder genoegen evenwel zullen wij allen hebben gelezen van dien cadet die de hahfe residentie in op schudding bracht, omdat een fietsende soldaat niet voor hem salueerde. De beroepsofficier-in-hope riep den on verlaat aan. waarop deze een spurt in zette. De superieur greep daarop een fiets die voor een groentenwinkel stond, zette den overtreder na en haalde hem in. Daarop koos het publiek party voor den soldaat en gaf den cadet een pak slaag, waarop deze vluchtte in een juist passeerende auto en zyn arrestant er opnieuw vandoor ging.De fiets van den groentenboer was inmiddels verdwenen, en deze waarschuwde de politie, maar die kon niets anders doen dan de te hoop geloopen menigte uiteenjagen. Iedere ex-gemobiliseerde zal zich met dit geval vermaakt hebben. Het zy verre van mij om den onwil van den bewus- ten soldaat goed te praten, want behoor lijke discipline moet er wezen, in het leger zoowel als bij iedere andere orga nisatie, en de beleefdheids-eischen die deze aan het militaire element stelt zijn niet te vermoeiend om na te komen. Maar dit cadetje uit Breda heeft niet blijk gegeven van veel tact. Hij is on handig opgetreden. Bet bericht zegt, dat-ie „gegradueerd" was vermoe delijk droeg hij slechts de gele strepen die des korporaals zijn. en was derhal ve nog te kort in 't vak om te weten dat de Nederlandsche soldaat ten allen tijde eenigen onwil aan den dag heeft gelegd om voor een brig ges" te saluee- ren. Om een of andere reden begint het groeten meestal pas by den sergeant. De positie van brigges geniet in ons leger niet dat aanzien waarop zij inge volge de Organisatie aanspraak maakt. Haar aanspraken zyn gewoonlijk slechts theoretisch. Dit plaatst den korporaal soms in zeer moeilijke parketten. Als ik delf in mijn eigen militaire herinneringen doemen daaruit lange reeksen op van briggessen, die gelaten berustten in het geringe aanzien dat him rang genoot. Natuurlijk waren dat geen cadetten maar miliciens, en land weermannen en landstormers. Als deze korporaals soldaten ontmoetten die hen niet salueerden hetgeen in de jaren 19141918 om den haverklap geschiedde deden zij net alsof zij óok niets za gen. „Alsof hun neus bloedde"..... om een moderne term te bezigen. Maar het ging niet altijd. Het kon wel eens niet. Het werd bepaald gevaarlijk voor den korporaal als een nóg hoogere passeerde die dit wederzijdsch negeeren opmerk te. Als treffend staaltje daarvan herin ner ik mij het geval-Karelsen, anno 1916, zich eveneens afspelend in Den Haag. Kareisen was op onze officiers opleiding en wij waren toen allen nog in 't korporaals stadium. Hij was een ran die menschen die er altijd tegenaan loo pen. die altUd „douwen" krijgen. Ieder ex-gemobiliseerde zal zich deze pechvo gels htyinneren, in levendig contrast met de lui cfie er ai tijd door schenen te roden. Kareisen was zóo'n tragisch specimen van pech, dat hU in een gedicht, ge wijd aan ons sergeantsexamen in de vol genden strofen werd bezongen: „Er. voor het feest nog goed begon. Stond Kareisen al op de bon. En als hij heelemaal niets had gedaan Zou hij er ook hebben opgestaan". Eens liep hij 's avonds langs het Be- zuidenhout en negeerde ec-n artillerist die hem niet groette. Dit zag een Ijverig stafofficier. Hij riep beiden tot zich, beval Kareisen om rapport op te maken tegen den artillerist en maakte zelf rapport op tegen Kareisen. Het gevolg van een en ander was dat Kareisen door onzen complescocnman- dant werd veroordeeld tot vier dagen kamer (wegens het niet rapporteeren van een mindere die hem opzettelijk niet gegroet had mutatie nummer 896234176) en dat de artillerist door zijn ritmeester werd vrijgesproken, om dat er geen beginnen aan was om alle soldaten te bestraffen die korporaals niet groetten. Rare overweging, zult u zeg gen, en raar resultaat. Kareisen be klaagde zich bitterlijk over het gedane onrecht en kreeg een extra-douw we gens brutaliteit. Maar nu herinner ik mij ook nog een ander geval. Het speelde zich eveneens in Den Haag af, in diezelfde periode. Een luitenant-Instructeur van onzen cursus, een Jongeman die vry sterk met gevoel voor humor gezegend was. fietste door de stad en ontmoette ergens op t Plein, voor het ministerie van Oorlog, en dus letterlijk onder den neus van den Opperbevelhebber-van-Lsnd- en-Zeemacht-zelf, een doodgewootv, piot die hem strak aankeek en niet groette. Eer hij den zondaar had kun nen bereiken had deze rechtsomkeert gemaakt en was op een passeerende tram gesprongen. De luitenant reed hem na. zag dat de soldaat aan eenige Jonge- ingen van het duwerige en schreeuwe rige type het geval uitlegde, waarop deren bij voorbaat begonnen te grin- neken. en stelde zijn veldtochtplan vast. Toen de tram stopte aan de eerstvol gende halte, en het relletje dus volgens de kennelijke verwachting der trambevolking zou beginnen, stopte de luitenant ook, en deed niets. HIJ wachtte. De soldaat aarzelde, maar bleef waar ie was. Doorrijden leek hem 't beste. Den luitenant ook. Bij elke vol gende halte zag de plot zijn hoop. dat de luit het op zou geven en wegrijden, verder vervhegef». Geduldig maakte de achtervolger al de vertragingen en kruippartijen en de tallooze haltes, mee, die de Haagsche tram bizonder kenmerken. Het eindpunt was ergens ver weg op Duinoord. op zoo'n verlaten plein met een helle electrische verlich ting, en eer ze daar waren had de laatste passagier (op een na) de wagen al verlaten, De vervolgde, eenzaam cn zonder steun achtergebleven. was onder een hoedje te vangen toen hl) afstapte. Ook had hij moeten bijbetalen, vanwege het doorrijden in een volgende zóne. „Dit Ls ntet verstandig van Je ge weest, vriend", zei de man met het salonzwaard, en hl) schudde bedenkelijk *t hoofd. „Je bent onbeleefd tegen mij opgetreden. Het heeft je geld gekost, cn waar moest Je heen? Bioscoop? Wagen straat? Da's een half uur trammen hier vandaan. Sn rij zon Je daar zeker ont moeten? Jadacht ik weL Maar een vrouw wacht geen hall ue Jammer voor Je. maar doe daar maar geen moeite meer voor. Hoe heet Je? Je regiment, bataljon, kompie? Hm. ik zal Je niet rapporteeren. Genoeg gestraft, nietwaar kameraad? Doe het niet meer Hoofdschuddend klom de superieur weer op z'n fiets, en juist terwijl de tram met den soldaat erop de terugreis aanvaardde zag deze laatste zijn eeni gen troost verdwijnen. Want die luite nant stapte af en belde aan een der huizen op dat stille plein. Blijkbaar moest-ie er toevallig net wezen ook! De kerel was niet eens uit z'n koers ge bracht. Toén de tram om den hoek was en 't kittige dienstmeisje opendeed glim lachte de onbekende bezoeker vriende lijk en zei: „Neem me niet kwalijk, ik heb hier bij vergissing gebeld. Ver keerd huisnummer". En hU klom op z'n flets en reed pein zend terug naar het stadscentrum. Dit was tactvol optreden. Dat cadetje uit Breda had iets derge lijks kunnen doen. Hij had rustig achter den soldaat kunnen aanrijden tot die het oj'gegeven had... ver van de plaat sen waar volksverzamelingen groeien. Hij had het op die wUm glorierijk kun nen winnen, en de fiets terugbrengen aan den groentenboer. Hij ^ou geen pak slaag hebben gekregen, en niet per auto hebben hoeven tc vluchten, "hetgeen ten slotte weinig eervo! is. De fiets zou niet gestolen zijn. de politie niet verveeld en het publiek niet uiteengedreven. Maar het ls een heele kunst, die van de tact. JAN FTDELIO,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9