HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 16 AUG. 1927 DE DUITSCHE OCEAANVLUCHT Ook de „Bremen" teruggekeerd. Strijd met de elementen. De stcrmachtigste reis ooit gemaakt. Onweer en mist. Teleurstelling in Duitsch land. De fiaish Tan de 100 Meter in den wedstrijd NederlandWeat-Duitjcliland. Zondag te Amsterdam gebonden. Van den Berge (Haarle m), recht», wint Tan Houben, geheel links, en verbetert het Nederlandsch record. In het midden Broos, die dorde werd. Zoo is dan het tweede Oceaanvlieg- tuig ook teruggekeerd, en behouden aan gekomen op de startplaats, het vliegveld Dessau. Ket vliegtuig is 22 uur 2 minuten in de lucht geweest en heeft gedurende dien tijd een verwoeden strijd met de elementen.: moeten voeren. Vaz Dias seint hieromtrent het vol gende: De „Bremen" trof bij zijn tocht over de Noords een zeer dikken nevel aan. De ondoorzichtigheid boven Engeland was hierdoor zoo sterk, dat het vliegtuig 6lechts op boomhoogt? kon vliegen. Hetzelfde was bij het vliegen boven de Iersche Zee het geval. Toen boven dien nog de windsterkte 11 tot 12 werd. besloten de vl/egers den verderen tocht op te geven en zoo spoedig mogelijk naar Dessau terug te keeren. Deze terug tocht vond ander dezelfde ongunstige verhoudingen plaats. De landing te Des sau had een voorspoedig verloop. Onder deze omstandigheden kan men de vlucht als een eerste rangs technische prestatie beschouwen, die de grootste erkentelijk heid verdient. Den vliegers dient dank te worden gebracht voor het inzicht, dat zy ten toon spreidden, toen zij inzagen, dat bij dergelijke weei-verhoudingen een overtocht over den Oceaan onmogelijk was, en zij verstandig genoeg waren om onder deze omstandigheden van de on derneming af te zien. De piloot vertelt. In de Telegraaf vertelt de piloot Kóhl zijn wederwaardigheden. Wij ontleenen hieraan: De „Bremen" heeft een stormvlucht achter den rug, zooals er in de annalen der luchtvaart nauwelijks een tweede te vinden zal zijn.. Het toestel nam zijn koers iets zuidelijker dan de „Europa" en verliet het vasteland van Duitsch- land ongeveer ter hoogte van het eiland orderney. Vandaar zette het recht streeks koers naar Newcastle en het had 't geluk boven de Noordzee tusschen twee zware onweerswolken massa's door te vliegen. Bij de Engelsche kust ont moette men echter zulk een dichten mist, dat het volslekt onmogelijk was, verder de Noordelijke route te blijven volgen, zooals wij oorspronkelijk van plan waren geweest. Derhalve zwenkten wij naar het Zuid-Westen en zetten koers naar Liverpool-Birkenhead, door welke omstandigheid meer dan eén uur verloren ging. Bij Birkenhead staken wij de Iersche zee over, daarbij Zuidelijk langs het eiland Man naar Dublin koer sende. Boven Ierland was het weer al even slecht; de geljeele streek werd door een dichten mist voor het oog verbor gen gehouden, zoodat ook hier weer in Zuidelijke richting van de koers moest worden afgeweken. Vaak vloog de machine slechts enkele meters boven den grond en herhaaldelijk moesten wij met inspanning van alle krachten, boomen en andere hinderpalen ontwij ken. Wij poogden langs de Zuidkust van IerWnd de open zee te bereiken, waar echter zulk een zwaar onweer bleek te heersdhen, dat het doelloos zou zijn ge weest in dezelfde richting te blijven doorvliegen. Om die reden veranderden wij op nieuw van koers. Thans vlogen wij boven het St. George-kanaal naar het Noorden. Wij wilden nu namelijk langs de Noordkust van Ierland den Atlanti- schen Oceaan beeriken, doch ook deze poging mislukte, waarna wij besloten rechtsomkeert te maken en naar Duitschland terug te vliegen. Bij Barrow bereikten wij weer de Westkust van Engeland en slechts met de grootste moeite slaagden wij erin over de Pennine Chain te komen Ook hier was het buitengewoon slecht weer en wij moesten wederom zeer laag boven BERNY KONINGS. Wü hebben eenigen tijd geleden al ver meld. dat Rotterdam het initiatief ge nomen heeft tot het oprichten van een Aeroclub, waardoor de aangeslotenen, in het bezit van eenig geld en vrijen tijd twee factoren die men zich helaas niet bU den kleermaker kan laten aan meten vliegen kunnen leeren. Dit is echter de eerste" Hollandsche opgooi" van een anderen tijd. De tijd dat de heeren en hunne dames per vlieg- bootje naar Londen, Parijs of Berlijn of Deauville tuffen om er de season te treffen. Wij willen aan de Rotterdamsche voort varendheid 't volgende feuilletonnetje vilden: Er is een aardig boekje verschenen var. de Rotterdamsche Aeroclub ..Dc lucht in", waarin een enthousiast leer ling van die instelling op vlotte wijze Bijn bevindingen heeft neergepend. Ter inleiding eerst de volgende bro- Jftiure: land vliegen. Wij bereikten de Oost kust ongeveer bij Huil: vandaar zetten wij koers naar het Zuid-Oosten en vlo gen via Dover en Calais naar Dessau teruge. De onverwachte terugkeer. Geheel onverwacht was de landing op het vliegterrein te Dessau. Na het laatste weerbericht, dat zwaar weer bo ven den Atlantischen Oceaan meldde, verkeerde de directie der Junkersfabrie- ken en de viiegleiding in groote onge rustheid. Plotseling doemde in het wes ten een vliegtuig op. Meri dacht aan vankelijk aan den terugkeer van de „Europa" maar reeds spoedig kon men op den romp de naam „Bremen" ontcij feren. Van alle kanten snelde men naar het vliegterrein en na enkele oogen- blikken verscheen reeds een auto met de directeuren van de Junkerswerke. Waarom Köhl terugkeerde. De vliegers kropen uit de cabine en het bleek, dat zij hun goed humeur niet verloren hadden. Op de vragen, waar mee zijn vrouw hem overstelpte, gaf de vlieger Köhl ten antwoord, dat hij te ruggekeerd was om haar slechts even tot ziens te komen zeggen. Het vliegtuig... Een onmiddellijk Ingesteld onderzoek wees uit, dat het vliegtuig zich uitste kend heeft gehouden. Vooral de motor heeft volkomen aan de zware eischen beantwoord, die er aan moesten worden gesteld, doordien bijna voortdurend vol gas moest worden gegeven. „De Europa". Spoc-dig na den terugkeer der „Bre men" landde te Dessau ook de F 13, waarin zich de beide piloten Edzar en Risticz van de .Europa" bevonden. Zij bevestigden Köhl's mededeelingen in vollen omvang en verklaarden, dat zij het zware weer, waarin, de „Bremen" verzeild was geraakt, reeds vroeger had den aangetroffen. Daar ook de motor van de .Europa" niet geheel zuiver werkte, besloten zij terug te keeren. Blijkens dc mededeelingen van den piloot Risticz heeftook de „Europa" gedurende de gsheele reis zwaar weer gehad, zoodat ook haar bemanning het beter oordeelde den tocht niet voort te zetten. Bij de noodlanding braken de propeller en dfe staart. In de buurt van de Friesche eilanden doolde men tel kens in de mist rond. Zware storm en mist verhinderden de vliegers naar het Kanaal koers te zetten. Het was eigen lijk slechts een toeval, dat het vliegtuig by de landing op het vliegterrein terecht kwam. Risticz verzekerde, dat verder vlie gen over zee bij dit weer een zekeren ondergang zou hebben beteekend. Nieuwe pogingen? De directie der Junkerfabrieken kan nog niet de vraag beantwoorden, of het onder de huidige weersomstandigheden mogelijk zal zijn een nieuwe poging te ondernemen. De piloten moeten eerst bekomen vap de doorgestane vermoeie nissen en de „Bremen" zal aan een in spectie onderworpen worden. Het staat niet vast of aan een eventueele nieuwe vlucht de „Europa", dan wel een derde vliegtuig zal deelnemen. De kosten- kwestie speelt hierbij een doorslagge vende rol. Een derde toestel zal echter de bemanning van de „Europa" in de zelfde samenstelling overnemen. Engeland is ons reeds jaren geleden voorgegaan en telt ettelijke Aero-clubs met tezamen duizenden leden. Bij deze instellingen heeft het voorloopig Bestuur haar licht opgestoken. Niet alleen onze ovcrzeêsche buren echter, doch ook vele andere Europeesche landen verheugen zich in het bestaan van soortgelijke clubs. Een gewoon Hd. m a w. werkend of les- nemend lid, betaalt 100.lidmaat schap 's jaars met een entreegeld van 100. De kosten per vliegles bedragen 20.per uur. Meestal duurt een les- urr wel niet langer dan 2530 minuten en betaalt men dan naar verhouding met een minimum van 5.Alle risi co's van beschadiging etc. aan materiaal worden geheel door de club gedragen. Een buitengewoon lid. of wel niet wer kend lid betaalt 30.— lidmaatschap en 30.entree. Dit laatstgenoemde en treegeld wordt evenwel niet geheven voor hen die zich vóór 1 September 1927 opgeven. Een buitengewoon lid heeft niet het recht op les nemen of een toe stel te besturen, doch kan wel tegen ma tige vergoeding een klein tochtje met den piloot-instructeur ondernemen. Voorts onderscheidt de club nog Aspi rant-leden en Buitenleden. Zoowel gewone als buitengewone leden worden tevens automatisch lid van de Koninklijke Luchtvaartvereeniging met alle voordeelen hieraan verbonden, w.o. gratis toezending van het maandblad „Het Vliegveld", 10 pCt. reductie op vluchten met de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, etc. Bovendien ligt het in de bedoeling van het voorloopig Bestuur om door het doen houden van lezingen en het arrangeeren van bijeenkomsten, het clubleven een interessant en gezel lig karakter te geven. Hoe 't U nu vergaat als D vliegen wilt leeren op Waalhaven van de Aero-Club? Heel eenvoudig, en erg gemoedelijk en nogal snel zult U merken worden U de beginselen van de nieuwste sport bijgebracht. Na de verplichte keuring Diepe teleurstelling. Naar de Tel. nog verneemd heeft de mislukking van den tocht overal in Duitschland diepe teleurstelling gewekt. Men had zulke groote" verwachtingen gekoesterd en het vooruitzicht, dat het Dultschers zouden zijn, die als eersten op Amerikaanschen bodem zouden lan den, had ieder zóó bekoord, dat men niet wilde gelooven, dat de zoo grondig voorbereide vlucht was mislukt. Temeer daar vlak voor de stort de vliegers nog verklaard hadden er vast van over tuigd te zijn, dat zij zouden slagen. Nadat de „Europa" gisteren te Bremen was geland, had men al zijn hoop op de „Bremen" e.vestigd. In koortsachti ge spanning volgde men de spaarzame berichten, die over de vlucht binnen kwamen en toen men hoorde dat ook de „Bremen" de poging had moeten op geven, kon men zich aan een gevoel van terneergeslagenheid niet onttrekken. Te hard van stapel? Men vraagt zich thans af, of misschien niet de hoop op succes en de wensch om aan de Duitsche techniek en aan Duitsch initiatief de eerste plaats te ver zekeren de moeilijkheden van zulk een tocht bij onbesteddig weer heeft doen onderschatten. Wellicht is men te hard van stapel geloopen. Nog eenigc bijzonderheden. Men kan begrijpen, dat de vliegers en hun passagiers een vreeselijken nacht achter zich gehad hebben. Na een zwaar onweer, dat twee uren duur de en een geheelen nacht van regen kwamen zij in den dichten nevel. Zon der te weten of zij boven land of zee waren hingen zij in de lucht. Geluk kig werkte de motor uitstekend, en hebben de vliegers met behulp van het kompas steeds de juiste richting ge volgd. Toen het weer wat opklaarde bleek de „Bremen" boven Engeland te zijn. Hoe meer men den Oceaan na derde hoe sterker de tegenwind werd en hoe geringer de snelheid van de machine. Met ongeloofelfjk geweld beukte de wind tegen de kajuit en te gen de vlakken van het vliegtuig. De terugtochte ging gemaitfkelijkar, daar de vliegers thans den wind in den rug hadden. De bemanning was uitgeput, want de strijd tegen storm, nevel en regen had van het derde uur van hun vlucht af geduurd. i; (het schijnt dat 90 pCt. van het mensch- dom kan voldoen aan de eischen voor het - sportbrevet gesteld) en na de in schrijving van uw persoon in de desbe treffende registers wordt U uitgenoodigd om dan en dan te zóó en zóó laat Uw eerste les te komen nemen. De meneer die de brochure voor de Aero Club schreef, genoot de sensatie die U hieronder beschreven vindt, toen hij bü de eerste les met het Pander toe stelletje omhoog ging: „Nu zou het dus beginnen! Een feit blijft het dat ik niet direct op mijn gemak was toen ik naar het vliegtuig wandelde, echter doorzag de instructeur, met de noodige kennis van zaken, in een ommezien de situatie. Met de hem zoo eigen eeuwige opgewektheid deed hij mü in een minimum van tyd al mUn gemoedsbezwaren vergeten en zonder dat ik het eerst bewust was. luis terde ik aandachtig naar zijn uitlegging van het vliegtoestel. Ik moet zeggen dat kleine Pandertjc zag er zoo reusachtig aardig en vlot uit en dan nog iemand ernaast die er zoo gezellig over weet te boomen; derge lijke factoren bi) elkaar moeten een ieder voor de vliegsport winnen! Voor m\j was er echter geen gelegen heid om mjin spontaniteit te toonen. want dc instructeur pakte alles heel kalmpjes aan hij ging rustig verder met zijn verhaal, zonder zich te laten ver sforen door mfjn opmerkingen, die steeds meer van mijn ontwakend enthousiasme deden blijken. De bediening van den motor, zoo ver telde hij. is bij vliegmachines heel een voudig. Koppeling en versnellingsbak, twee mechanismen die een beginneling op een auto danig in 8en weg kunnen zitten, ontbreken hier geheel. Twee handles, een voor het gas en de andere voor de ontsteking, dat is alles. Vooruit is meer gas en naar U toe trekken is dicht. De rest, zoo trachtte hij mij wijs te maken, was ook al even eenvoudig. Die twee pedalen daar, die vervangen het stuurwiel van een auto. Trapt men links omlaag dan gaat men een linker bocht -in en rechts precies eender, een rech ter bocht. En dan was dat de stuurknup- pel, waarmee de dwarsbesturing en het DE VERNIELDE „EUROPA" RISTICZ GEEFT HET NIET OP. Men meldt uit Bremen aan de N. R. Ct.: De bemanning van de Europa en eenige mecaniciens hebben het toestel onderzocht op de plaats, waar het is neergekomen. Alleen leek het een won der, dat zij den dood ontsprongen wa ren, want het toestel is 3.5 M. ver over een sloot gesprongen, terwijl de staart die 30 M. verder lag, al af was gebro ken Het toestel had 100 M. ver ge gleden op den linkervleugel, die als een harmonica ingedrukt was. terwül van de schroef één blad was stukge slagen. De mecaniciens zijn bezig den motor uit het toestel te halen, die Maandag met een speciaal vliegtuig naar Dessau vervoerd zou worden. De bemanning van de Europa was voornemens Dinsdag naar Dessau te gaan. Risticz is voornemens te trachten naar New York te vliegen met het derde toe stel van Junkers, dat te Dessau in ge reedheid was gebracht. HU zal echter de motor van dat toestel verwisselen voor dien, waarmee hU het tijdrecord verbeterd heeft. SPORT EN SPEL, LUCHTVAARTNIEUWS. DE NEDERLANDSCHE AVIATEURS TE ZURICH. EEN VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Zooals men weet, is een Nederlandsch vliegeskader naar Zürioh vertrokken, om deel te nemen aan de vliegwed strijden, welke daar van 12 tot 21 dezer worden gehouden. Dit eskader is 11 Augustus te Zürich aangekomen. Thans is by het departement van Oorlog tele grafisch bericht ontvangen, dat by een vlucht over de Alpen een der Neder- landsche vliegtuigen naby Bellinzona over den kop is geslagen. De inzitten den bleven echter ongedeerd. Het vlieg tuig is licht beschadigd. hoogteroer bediend worden. Ik zal hier maar niet trachten weer te geven hoe men hiermede het toestel in evenwicht kan houden en laten dalen of stUgen. dat zou een heel lang verhaal worden, terwijl de instructeur dat by een toestel veel duidelyker en vlugger uit legt". Practisch is het dat de Pander toestel len een dubbele stuurinrichting hebben voor onderricht. Voor elk der twee zit plaatsen zUn die stuurinrichtingen aan gebracht De eerste keer kijkt de leerling natuurlyk aleer» maar toe. HU ziet dc bewegingen van de pedalen en het levicr en doei niets. Na eenige malen toege- schouwd te hebben mag hU "t zelf eens probeeren De bestuurder zorgt er voor dat hU de fouten van den leerling on- mlddellUk ongedaan kan maken. Door middel van de koptelefoon staan instruc teur en leerling met eikaar in verbinding Wat de discipel 't eerst te leeren krygt dat is „den neus van de machine op den horizon gericht te houden". Daardoor ontwikkelt zich al spoedig een gevoel van evenwicht. De schrijver van de brochure geeft ook een beerje theorie. Op de volgende manier; „Een moderne vliegmachine ls zooda nig geconstrueerd, dat al vliegt men moedwillig te langzaam, de machine de fout automatisch herstelt. Door te vliegen met geknepen gas toe voer of door een poging om de machine te sterk te laten stygen kan een snel heidsverlies ontstaan, dat zoo belangrijk is dat de snelheid van het toestel bene den een zeker minimum daalt. Zooals algemeen bekend is kan men een schip dat zeer langzaam vaart, bezwaariyk stu ren. Dit verschijnsel ontmoet men by vliegtuigen ook. echter zUn hier dc ge volgen veel onaangenamer. Om te begin nen bewaart men het zUdelingsche even wicht door middel van de dwarsbestu- ring. Deze is by lage snelheden niet lan ger nuttig werkzaam, dus loopt men alle kans het evenwicht te verliezen. Verder neemt ook het draagvermogen der vleu gels af. Het toestel zal dus gaan dalen. By alle kwaad is ook nog altijd wel iets goeds, want nu de stand van de stuur vlakken niet langer den stand van de machine in de lucht beheerscht, is deze DE „MISS COLUMBIA". SABOTAGE? De correspondent van de N. R. Ct. te Parijs meldt: Cost es en Le Brix Glvon en Oorbu evenals Drouhin en Levine. willen beter weer afwachten om den overtocht te wagen. De meeste aandacht trekt nog de voorbereiding van den tocht van de Miss Columbia. De onontbeerlijke ernst en het on derlinge vertrouwen ontbreken de laatste sensatie is het verbogen schoef- blad. Levine meent dat het by onge luk ontstaan is. Volgens algemeene lezing is het een gevolg van sabotage. Zelfs zou deze daad door een tweede dergelijke gevolgd zijn. Een der laatste nachten is Kinkade. de technici en van Levine. met enkele anderen, onder wie twee Amerikaansche journalisten, de loods van de Miss Columbia binnenge drongen. Daar wilde hU een schroef zoogenaamd weer in het reine brengen. Het gevolg was. dat ze nog erger ont wricht raakte. In dit alles is men hier geneigd een macchiavellistischen toeleg van Levine te zien. Deze schynt geen gebruik te willen maken van de be paling uit het met Drouhin geteekende contract, die het recht geeft dit op te zeggen wanneer de Duitsche vliegers het eerst de trans-atlantische vlucht onder nomen hebben. ZWEMMEN. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKE LINGEN. (Van een specialen medewerker). De feestelijkheden ter gelegenheid van het 10-Jarig bestaan van den Neder- landschen Bond tot het Redden van Drenkelingen georganiseerd, zUn Zon dagmiddag te Utrecht met een goed verzorgd wedstrijdprogramma ingezet. Een uitgebreid eere-comité waarin o.a. de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Mr. J. B. Kan en de Utreohtsche burgemeester zitting had den, evenals een feestcommissie onder leiding van inspecteur J. P. Weyburg. had zich gevormd, terwyi in de Jury o.a. zitting hadden de heer A. J. MeUerink en mej. C. J. F. van Eseh uit Haarlem. Tegen tweeën bewogen tal van lief hebbers van het natte element zich per fiets, per tram op per wet naar de nieuwe Zweminrichting aan de Llesch- bosch. In een eter hoeken rat het muziek korps van de Utrechtsehe Vrijwillige Brandweer; het liét opgewekte marschen hooren. De wedstrijden, waarvoor 124 perso nen hadden ingeschreven en waaraan deelgenomen werd door de brigades van Haarlem, Amsterdam. Den Haag. Rotterdam en Utrecht, hadden een vlot verloop. Een interessant nummer was het 75 M. gekleed zwemmen, waarvan de laat ste 25 M. met gekleede drenkeling, voor ploegen bestaande uit 3 politie agenten van dezelfde gemeente. Hier voor was door den Bond de wissel- beker beschikbaar gesteld, die verteden jaar door de Haarlemmers was ge wonnen. toen evenwel nonder mede dinging. Nu moesten ztJ met him col- legate uit Utrecht en Rotterdam kam pen. Aanvankelijk rag het er naar uit alsof Haarlem niet veel succes zou boeken, doch daar de derde man van •Utrecht het opgaf, kwam deze ploeg niet voor een prijs lr. aanmerking. Haarlem kwam zoodoende in 't bezit van den tweeden prijs. De tijden van de Haarlemsche zwemmers voor dtt nummer waren: v. Ben; 2 33 1/5. de Koning 2.511 5 en Van Huls 2.54 3*. Het figuuTTwemmen bracht eer. aan gename afwisseling de dames kregen dan ook een welverdiend applaus. De estafette met drenkeling I x 25 M. was voor Rotterdam in 2.141/5 sec verloopen. terwyi in de afd. voor prof, den Haag in 2.9 sec. als eerste aantikte; Amsterdam deed er 2.32.2 5 sec. over. 's Avonds had een feestavond plaats in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. waar de voorzitter van den Ned. Bond. de heer A. A. Blertee, een propagandaredc hield. Hieronder laten we de technische praestatie volgen waarbij A bcteekent: voor gediplomeerde leden, en B. pro fessionals. 150 M. gekleed zwemmen, de laatste 25 M. met gekleeden drenkeling. Dames A: 1. Mej. M. v. d. Meuten, Utrecht 5.49 2 5. Dames B: 1. Mej. B. Jansen. Rotter dam 3.52 2 5. 2. Mej. R. v. d. Male. Rot terdam 4.7 4/5. Heeren: 1. J. BoudewUn, Rotterdam. 3.33 4 5, 2. J F. Bastyn. Rotterdam 3.5CC2 5. 3. J. C, Tetenburg. Utrecht 3.52 4/5. 25 M. gekleed zwemmen: schoolslag voor adspiranten: Meisjes: 1. Mej. E. Timmermans. Utrecht 32 sec., 2. Mej. M. Winkelaar. Utrecht, 32,2.5 Jongens: 1. A. Bloemsma. Utrecht, 29 sec., 2. G. J. Timmermans. Utrecht 30 2'5 3. WUman. Utrecht f 37 2 5. 75 M. gekleed "zwemmen, de laatste 25 M. met gekl. drenkeling voor ploegen bestaande uit 3 politieagenten uit de zelfde gemeente: 1. Rotterdam gem. 2.331/5. 2. Haarlem gem. 2.46 2 5. 3. Utrecht uitgevallen. Rotterdam legde i«*slag op den Wisselbcker. 25 M. gekleed rugzwemmen zonder ge bruik te maken van de armen, voor as piranten. Meisjes: 1. M. Winkelaar. Utrecht, 49 sec.; 2. E. Timmermans, Utrecht, 53 3/5 sec. Jongens: 1. Bloemsma, Utrecht, 44 1/5 sec.; 2. G. Timmermans, Utrecht, 49 2/5 sec. Estafette met drenkeling in zwem pak. 4 x 25 M.: Dames; 1. Rotterdam. 2.42 3/5 sec.; 2. Utrecht. 3.G sec. Heeren A: 1. Rotterdam, 2.14 1/5 sec.; 2. Utrecht. 2.14 2/5 seec. Heeren B.: 1. Den Haag. 2.9 sec.; 3. Amsterdam, 2.32 2/5 sec. Popdulkcn: Dames A: 1 Mevr. D. A. Nicolaas—Scholte, Amsterdam. 8 pun ten. Dames B.: 1. R. v. Malen (Rotterdam) 6 punten; 2. J. Geus (Utrecht), 6 punten Heeren A: 1. v. d. Es. (Utrecht). 22 punten. 26 2/5 seec.: 2. A. Gcerts (Haar lem), 22 punten 28 4/5 sec.; 3. West broek (Utrecht) 22 punten 29 3/5 sec. BehendigheidswedstrUd voor dames boven dc 25 en heeren boven dc 30 Jaar. Dames A: 1. Mevr. p. Nicolaas—Schol- te (Amsterdam), 43 sec. Heeren A: 1. v. Aken. Utrecht. 36 4/5 sec.; 2. A. Spans, Rotterdam, 37 3 5 sec.; 3. Boomgaard. Utrecht, 39 1 5 sec. Heeren B: 1. H. Cabri, Amsterdam, 35 3/5 sec. tengevolge van bij den bouw Ingegeven eigenschappen, in staat zich met hare lengte-as horizontaal of iets schuin om laag te richten. Deze ligging van het toestel past by de dalende beweging, wel ke veroorzaakt werd door de afname van het draagvermogen. Door de daling kreeg het toestel echter ook grooter snelheid. Het toestel wint weer aan draagvermogen en bestuurbaarheid en het euvel is dus genezen. HierbU is echter aangenomen dat het toestel toen het te langzaam vloog zich in zijn evenwichtsstand bevond. Is dit niet zoo. hetgeen o.a. voorkomt bij een spiraal vlucht in opwaartsche richting, wanneer het toestel dus reeds zwaar slagzy heeft, dan is van het bovenom schreven rechtstandig doorzakken geen sprake. In dit geval krUgt men afglyaen het toestel beweegt zich in dwarsric!» ting cn een overgang in de „vrille" staat direct te wachten. Was het in het eerste geval niet di rect noodzakelyk om de besturingsfout te corrigeeren. by een vrille moet men echter alle sturen in middenstand bren gen en pas dan zal het toestel zich ge- deeltelUk weer herstellen. De voor een i-rille karakteristieke draaiing om de lengte-as houdt nu direct op en thans kan de piloot cidor middel van zUn hoog teroer het toestel wederom horizontaal brengen". Proefondervindelijk worden den disci pel alle narigheden van de ..eerste vrille" bygebracht. En daarmee komt dan de nieuwe phase in de opleiding. Men gaat de moeilijkheden begrypen die zich kun- ï.cnopdoen.Licht wort men in dit sta dium ontmoedigd. Doch de volhouder zal merken dat hy plotseling de grens over schrijden kan. en werktuigeiyk, automa tisch in staat is het toestel te beheer- schen. De man van het boekje.. De lucht in" brengt die emotie als volgt onder woor den: „Toen ik er naderhand over nadacht kwam het mU voor. dat ik deze sensa tie reeds vroeger had doorgemaakt van zoo op één oogenblik den slag van iets tc pakken te krygen. En toen herin nerde ik het myhet was voor vele jaren teen ik leerde fietsen. Toen ook duwde men mU dagenlang naarstigiyk op den weg heen en weer. Op een morgen leefc, het of de man. die het mU leerde genoeg had van het pretje; hy werkte mU op mUn zadel, gaf mij een duw en riep mU na „Nu rechtop en rechtuit" en ik rea liseerde dat het ging MUn leeruur dacht dat ik mU nu wel overeind zou kun nen houden en iets in mijn binnenste verloochende zyn optimisme niet Als men tenslotte ook de kunst van het landen is machtig geword» n. mag men alleen vliegen, 't Lijkt in 't begin een hecle onderneming, maar alles went. Dan ls het „over land vlieren" aan de beurt. Het stelt aan den beginneling ge heel nieuwe en vrij zware eischen. die na eenige pogingen echter spoedig over wonnen worden. En dan Ls het heele pleit gewonnen. U wordt vüegmanlak. en als u na het eten rustig over Holland s landouwen zweeft Ja. dan is U de gelukkigste der stervelingen. Inmiddels is ons gebleken uit een brief van den heer Berny Konings, wonende in Haarlem, dat er ook kans is dat Haarlem haar Aero Club krijgt. De heer Konings maakte ons er ook opmerkzaam op dat er in Engeland reed:. 12 offtclec- le aeroclubs bestaan die gezamenlijk over een 60-tal sportvliegtuigen beschikken! De heer Konings zeide ons dat hy druk doende is om hier in Haarlem een vlieg club op te richten, die ook de belangstel ling zal trekken uit Amsterdam en het Gooi. Reeds hebben besprekingen plaats gehad om particulier terrein in dozen omtrek beschikbaar gesteld te krijgen. Ook het Ministerie van Waterstaat Ls op dc hoogte gehouden van één en ander. Eventueele steun zal waarschijnlijk wel verkregen kunnen worden. De heer Berny Konings ls van plan zelf de vliegtuigen voor de club te bou wen. Het is niet uitgesloten dat reeds dezen winter hier te Haarlem met den bouw der toestellen zal worden begon nen. De heer Konings heeft lndertyd sa mengewerkt met dc heeren Fokker en Koolhoven. 't Zou werkeiyk zeer bUzondcr zijn, als Haarlem, de bakermat van Fokkers we reldberoemde vliegtuigindustrie, thans ook één der eerste plaatsen zou worden in ons land op t gebied van de sport-» DE „ROTTERDAMSCHE AERO CLUB". Sportief Holland leert vliegen ZAL HAARLEM OOK EEN VLIEGCLUB KRIJGEN?

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7