KERK EN SCHOOL INGEZONDEN DE KWALITEIT VAN DEN ARBEID 7 SCHEEPSBERICHTEN. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 16 AUG. 1927 ATHLETIEK. INTERN. ATHLETIEK FEDERATIE. Het bestuur van de Internationale Athletiek Federatie hield te Amsterdam een bijzondere vergadering ln de bu reaux van het N. O. C. alhier. Aanwezig waren de heeren J. S. Edström. Zweden voorzitter; l'rof. H. Kjellman, Zweden, secretaris; H. J. Barolay, Engeland, G. A. Burger, Nederland, J. Genet, Frank rijk, J. Maccabe, Ver. Staten en J. Stan- kovits, Hongarije. In antwoord op een desbetreffend ver zoek, werd door Griekenland medege deeld. dat de juiste Marathon-afstand 36.750 Meter bedraagt, terwijl thans c.a. 42 K.M. wordt geloopen. De technische commissie zal hierover advies uitbren gen in het e.v. congres in 1928 te Am sterdam. In verband met een ln Frankrijk ge rezen verschil werd besloten, dat alleen zy als officieel tüdwaarnemer mogen worden beschouwd, die door den natio- nalen bond als zoodanig zijn benoemd. Besloten werd, dat een athlcet, die langer dan een maand ln het buiten land vertoeft, beschouwd zal worden als te vallen onder jurisdictie van dat land De heer Genet zal ten dienste van het eerstvolgend congres een rapport uit brengen over de amateur-kwestie. In afwachting daarvan besliste het bestuur, dat het de vereenlgingen verboden zal zijn startgeld te conditioneeren voor haar athleten, die aan buitenlandsrhe wedstrijden deelnemen. Ter sprake kwam ook het besluit van het I. O. C. ten aanzien van vergoeding wegens loonderving. De volgende motie werd te dien aan zien aangenomen: „Het bestuur van de I. A. A. F. nam kennis van het besluit van het I. O. C., waarbij werd toegestaan, dat voetballers die onder bepaalde voorwaarden ver goeding wegens loonderving ontvangen, mogen deelnemen aan de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam. Het bestuur betreurt dit besluit en wenscht ter kennis van alle athleten te brengen, dat in overeenstemming met de amateur bepalingen van de T.A.A.F. ieder, die vergoeding wegens loonder ving accepteert in eenige sport, uitge sloten is van deelneming aan wedstrij den. vallende onder de jurisdictie van dc T.A.A.F.' Stappen zullen worden gedaan, om behalve korfbal, ook het Iersche hand bal en het veld-handbal (vooral in Duitschland beoefend) op de 'e.v. Olym pische Spelen te demonstreeren. Besloten werd, geen toestemming te verleenen, tot het houdSn van Europee- sche kampioenschappen. Aan de Nederlandsche Athletiek Unie zal worden overgelaten de route voor den Marathonloop te bepalen. Tenslotte werd benoemd de Commis sie. belast met'het leiden der Atletiek wedstrijden en de behandeling van even- tueele protesten. Zij werd als volgt sa mengesteld: J. S. Edström en H. Kjell man. Zweden, H. J. Berclay, Engeland, G. A. Burger. Nederland, J. Genet, Frankrijk. S. Stankovits, Hongarije, Mme. Milliat, Frankrijk, benevens een nader aan te wijzen vertegenwoordiger van Amerika. GYMNASTIEK. HET OLYMPISCH TURNTOURNOOI. Te Arnhem werden door het K. N. G. V. selectie-wedstrijden gehouden, ten einde de turners aan te wijzen, die even tueel in aanmerking zouden kunnen ko men om ons land op het Olympisch Turntournooi in 1928 te vertegenwoor digen. De wedstrijden, die 's morgens op het Vitesse-terrein waren aangevangen, moesten 's middags door het aanhouden de slechte weer ln een school worden voortgezet en bestonden uit Vrije oefe ningen. rek, voorgeschr. oefening en keusoef. brug, voorgeschr. oef. aan rin gen. voorgeschr. oefeningen aan paard, keusoef. paard en paardsprongen op voorgeschr. breedte en lengte. Er werd in 4 ploegen gewerkt. De uitslag luidde als volgt: H. Licher. De Halter, Alkmaar 130.4 p., 2 P, v. Dam. Donar. Haag 117.4 p.; 3 J. Wijnschenk, Bato. Amsterdam, 115.3 p.; 4 E. Melkman, U.D.I., Bergen op Zoom. 115.1 p.: 5 J. F. v. Vinden. D. O. S„ Amsterdam. 111.8 p.. 6 A. Stuy- venberg, D. O. O., Utrecht 11.6 p., 6b M. Jacobs, Bato, Amsterdam, 11.6 p.; 7 E. Plenister, Vlugheid en Kracht, Gro ningen 109 p.; 8 M. J. v. d. Linde, Her cules, Rotterdam 107.7 p.; 9 C. Kamp, Lycurgus, Bolsward 103.01 p.: 10 P. van Dijk, Hollandia. Vlaardingcn, 102.9 p.; 11 J. Jongeneel. Hercules, Rotterdam, 102.8 p.; 12 J. Caranca, Bato. Amster dam. 102.7 p.; 13 p. Pouw, D.O.S., Am sterdam, 101.2 p.; 14 J. H. Garnier, Do- nar. Haag. 96 p.. 16. F. Brouwer, K.D.O., Dordt, 93.7 p.; 17 J. v. Genderen, Hol landia, Vlaardingen, 92.2 p.; 18 J. Bachus, Oranje. Venlo, 80.6 p.; 19 K. Kooy, Volharding, Goes 80.1 p.; 20 H. Poelman, Vlugheid en Kracht, Gronin gen 67 p. Van deze deelnemers werden de 14 eerstgenoemde aangewezen als voorloo- pige eandidaten voor de Olympische Spelen. (Tel HONKBAL. DE COMPETITIE. Van de 42 wedstrijden in de eerste klasse zijn er thans 33 gespeeld. De stand is al volgt: g* -s e S ëa ci> r'- Of A. G. H. C. 9 8 10 17 1.88 Ajax 11 7 0 4 14 1.27 Quick 9 4 0 5 8 0.80 Z. R. C. 10 3 2 5 8 0.80 Haarlem 8 3 0 5 6 0.75 Concordia 10 3 1 6 7 0.70 Blauw Wit 9 3 0 6 6 0.66 A. G. H. C. is dus nu reeds kampioen. Ajax moet nog thuis tegen Haarlem spe len. Wint Ajax dien wedstrijd, dan neemt zij de tweede plaats in. Doch ook Haarlem heeft nog kans op de tweede plaats. Daarvoor moet dan echter van Ajax, van Concordia en twee maal van Quick gewonnea- worden.- CRICKET. A. V. O. S.—ROOD EN WIT 3b. A.V.O.S. kon door vacantie van eenige leden slechts 7 spelers in het veld brengen; niettegenstaande deze zware handicap kon het sterk opgekomen Rood en Wit 3b het niet tot een in- nings-overwinning brengen en moest zich met twee punten tevreden stellen. De ambtenaren gaan eerst batten en scoren, mede door het vallen van slechts 6 wickets, 39 runs, waarvan C. J. Kroon met 17 in de dubbele cijfers kwam. A. v. d. Togt bowlde 3-16, P. O. Hagenaar 1-17 en J. Franken 1-1, terwijl 1 speler den run out-dood stierf. Hierna gaat Rood en Wit 3b de wickets en het leek er in den beginne naar. dat het totaal van A.V.O.S. niet aou worden gepasseerd, want op 31 wa ren reeds 6 wickets neer en juist van eenige goede bats. C. Bultman en W. F. Bock scoorden echter respectievelijk 28 en 12. waardoor het 7e wicket viel op 62. Op 88 wordt de innings gesloten voor het verlies van 9 wickets. A. v. d. Togt 10. De bowling-cijfers luidden: H. C. Klerk 7-31, J. C. Kroon 2-34 en J. Erdtsieck 0—11. A.V.08. wordt hierna nogmaals inge stuurd. doch de poging van Rood en Wit 3b om 3 punten te behalen, faalt volkomen. De benoodlgde 49 runs wor den voor het verlies van 2 wickets ge maakt, waarna onmiddellijk werd ge stopt. (C. J. Kroon 24). Het eerste wicket viel op 36. A. v. d. Togt 0-19. J. Fran ken 0-13. P. C. Hagenaar 0-6 en F. J, Freni 2-5. Rood en Wit 3 b wint derhalve met 49 runs op de le innings. VOETBAL. LISSE I—H. B. C. I (7—2). Zondag trok H, B. C. met een zeer zwak elftal naar Lisse om deel te nemen aan de nederlagenwedstrijden van Lisse. De H. B. C.'ers konden met deze ploeg niet veel tegen het stevige Lisse inbrengen. Zij leden een stevige 7—2 nederlaag. DE AMSTERDAMSCHE OLYMPIADE. VOORBEREIDENDE OEFENINGEN AAN DE SPANJAARDSLAAN. Woensdagmiddag half drie zullen op het terrein van H.F.C. aan de Span jaardslaan onder leiding van den Bonds- oefenmeester van den Ned. Voetbalbond voorbereidende oefeningen voor de Olympiade plaats hebben. DE OLYMPISCHE ELFTALLEN. De voorloopige Grymplsche elftallen, zooals zü bij de wedstrijden om den Zil veren Bal zullen uitkomen, zijn, naar de Sportkroniek meldt, als volgt: Rood: Van der Meulen. H.F.C., Denis, H.B.S.. Van Kol. Ajax, Verlegh, N.A.C., Massy, Roermond, Van Heel, Feijenoord, Elfring, Alcmaria, Smeets, H.B.S., W. Tap, A.D.O., Ghering, L.O.N.G.A., We ber, Sparta. Wit: Quax, A.D.O., Haak, Stormvogels v. d. Zalm, V.U.C., Van Nus, Voorwaarts, v. Boxtel, N.A.C., Krom', R.C.H., Schip per, Heracles, Kools, N.A.C., Kluin, A. G.O.V.V., Volkers, Ajax, Brugman, R. C. H. Blauw: Thijssen. Stormvogels, Van Run, P.S.V., Stuve, Enschedé, De Rid der, Sparta, Andriessen Jr., Ajax, Schreurs, Roermond, Gerritsen, Blauw Wit, Ruisch, D.F.C., Bakhuijs, Z.A.C.. Barendrecht, Feijenoord, v. d. Berg, H.F.C. Groen: De Boer. Ajax, Bul Jr., (Feijen oord. v. d. Pol, N.A.C,, Geutskens, R. C. H„ Vis, H.V.V., Van Leersum, V.U.C., Lommen, Roermond. Koanings, Feijen oord, Bogerman, V.I.O.S., G. Tap, A.D.O Van Gelder, V.U.C. ZWEMMEN. HET IJ TE BARCELONA. Nader schrijft men uit Barcelona aan dc N.R.ct.: Zondagavond half elf zijn de wed strijden georganiseerd door de Club Natacion de Barcelona, voortgezet. Even als Zaterdagavond, werd het een vol ledig succes voor Het IJ. Van Silfhout won de 50 meter vrije slag in den uitstekenden tijd van 28 2/5 sec., terwijl Van Essen tweede werd. Mejuffrouw Maria Martens deed ver volgens een poging, het wereldrecord 200 yards schoolslag te verbeteren. Dit record behoort aan miss Gimbert (Engeland), met 3 min. 212 sec. Me juffrouw Martens zwom goed. doch slaagde niet in haar poging. Haar tijd bedroeg drie minuten 4 .,10 sec. Zij had evenals Mette en Ciska van den Burgt voor hun schitterende springdemon- stratie van plank en toren, een lang durig applaus van de ruim tweedui zend toeschouwers in ontvangst te r.rmen. De beide estafettes, viermaal 200 meter vrije slag en viermaal 50 meter wissel slag, werden ook door de Nederlandsche kampioene gewonnen, de eerste zelfs 9 seconden beneden het Nederlandsch re cord n.l. in 10 min. 461/5 sec. De Nederlandsche Zwem bond kan aan de hand van zijn reglement een dergelijk record niet erkennen, omdat Wyss, die meezwom, van Zwitsersche nationaliteit is. De 50 meter vrije slag voor dames was voor de Spaansche kampioene Munoz. terwijl het rugzwemmen dames door Ciska van den Burgt gewonnen werd. De waterpolowedstrijd was de clou van den avond. De club Natacion van Barcelona had den rechtsbuiten van Zaterdagavond, die niet voldeed doen vervangen, ter wijl Het IJ in dezelfde opstelling speel de, nJ.: doel: Struys; achter: W. Bohlander (aanvoerder), Rijnders en K. Koehler: vóór: J. Koehler. Wyss en Van Silfhout. Het was een hardnekkig betwiste partij In tegenstelling met Zaterdag namen de Spaansche kampioenen de leiding, die zU behielden tot rust. die inging mot 2—3. Daarom kwam Bet JJ ge uit deze foto blijkt, dat niet alleen minister Kan bij zijn bezoeken wel gebruik maakt van een boerenwagen. Ook President Ooolldge maakte, bij een bezoek aan een goudmijn, gebruik van zoo'n vervoermiddels weldig opzetten en toen was het Van Silfhout, die zichzelf overtrof door drie maal achtereenvolgens te doelpunten, waarbij eenmaal uit een schitterende rush. Ten slotte konden de Amsterdam mers met een 3—2 overwinning het water van de Middellandsche Zee, dat zeer zout is, hetgeen wel wat ongemak ken met zich bracht, verlaten. Onze Hollandsche jongens laten in Barcelona een uitstekenden indruk ach ter. De Spaansche dagbladen zijn vol lof over hun prestaties en sportief op treden. WIELRIJDEN. H. S. C. „EXCELSIOR". Zondag hield Excelsior een koppelwed- strijd over 50 ronden, plus 30 KM. De volgende koppels werden door loting gevormd: P. Eggink-J. v. Heerden. A. Michel-W. Sleutel, G. H. Stouten-W. Scheffer, C. de Nijs-F. de Nijs, W. v. Dok-J. v. Tol. Dadelijk na den start werd er een flink tempo ingezet; na eenige ronden rijden nam Eggink een spurtje, gevolgd door Michel; beiden namen een ronde voorsprong. Een flinke regenbui was de oorzaak dat de koppels Stouten-Scheffer en Van Dok-van Tol den strijd staakten. Het einde kwam met een mooie over winning van het koppel Michel-Sleutcl, 2e Eggink-v. Heerden, 3e Gebr. de Nijs. MOTORWIELRIJDEN. DE MOTORRACES IN ENGELAND. Zeer zware regenbuien maakten 'net den deelnemers aan den zesdaagschen motorwedstrijd den eersten dag verre van gemakkelijk, aldus wordt aan de Tel. gemeld. Door het opzwellen der be ken ontstond er veel ontstekingspech. De bergpassen werden tevens extra zwaar te berijden en het gevolg was dan ook, dat er verscheidene laatkomers ge noteerd werden. Ook valpartijen ble ven in het doorweekte terrein niet uit, waarvan o.a. onze landgenooten Lam berts, Hurrelbrinck, Klijsen en Van der Veen, slachtoffers werden, gelukkig zon der zich ernstig te bezeeren. Wellicht echter zal eerstgenoemde morgen niet starten. Op den moeilijken Observed Hill kregen de Hollandsche rjjders'geen straf- punten. Ve.n Twist was slechts weinig over tyd binnen, later was echter Lam berts Hurrelbrinck terwyl Burlage nog later arriveerde. De overige Hollanders reden een goed parcours op dezen ope ningsdag. De Engelsehe teams kwamen er even min zonder strafpunten af. HENGELEN, DOOR VRIENDSCHAP STERK. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag ie Lisse een onderlingen wed strijd op witvisch. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1ste J. v. d. Smissen. 2 H. v. d. Smissen. 3 P. v. d. Smissen, 4 J. Consent, 5 L. A. Ran, 6 J. J. B. Kan, 7e J. Ram, 8 B. v. d. Smissen. Totaal gevangen 51 stuks. POSTDUIVEN. „DE LUCHTGIDS. Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Libramont (België) af stand 278 K.M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 1553 duiven, welke te 10 uur 20 min., werden in vrijheid gesteld, de prijzen werden als volgt behaald: Joh. v. d. Pol le. 21e. 25e 28e; P. Brakel 2e. 5e. 6e. 19e; G. Zomer dijk 3e, 14e, 15. 20e: J. F- v. Duin 4e; J J. Vrugt 7e. 8e. 31e.; G. J. Kors 9e: W. Spoor 10e: A. v. Heerden lie; A. J. Kloek 12e; F. Kuyken 13e, 18; Jan J. Lasschuit 16e; T. Cornet 17e; M. Burger 22ste B. H. Gort 23c, H. v. Oldenmark 24e; J. G. N. Leurs 26e, 27e,; H. Ban- nink 29e, Jac. Lasschuit 30e. Eerste duif 1 uur 44 min., snelheid van 1358 meters per minuut laatste prijswinner te 2 uur 8 min. HAARL. POSTRUIVENBOND Bovengenoemde bond hield een wed vlucht van Jemelle, afstand 250 K.M., waaraan door de aangeslotenv ereeni- gingen werd deelgenomen met 1130 dui ven. welke te 7 uur 40 min. werden los gelaten. De eerste 100 prijzen werden als volgt behaald: J. de Groot, le: J. de Vries 2e. 38e, 47e, 61e: J. G. v. d. Meer 30e; A. J. Kloek 4e. 34e; J. Broekhof 5e; F. J. Neuman 6e; M. C. Fehres 7e. 15e, 21e, 68e, 78e; H. A. Willemse 8e, 27e; R. N. Heiloo 9e; Jac. Kuperus 10e, 84e; J. cShaap 11e, 30e, 77e; J. Stap horst 12e; B. Roemers 13e; W. Gerritsen 14e; T. v. Deursen 16e; L. Mutsaers 17e; H. J. Petter 18e, 82e; W. Weïdema 19e; H. Holsken 20e. 24e; J. W. Radsma 22e: J. Libbenga 23e. 32e. 91e; H. Fikkert Jr 25e: B. Zonneveld 26e; P. Bannink 28e; Th. Menz 29e: H. Stappers 31e; J. Klum- per 33e; J. Vollebregt 35e. 58e, 60e., 83e: J. Kroon 36e; J. J. Keur 37e, 59e; P. Lindeman 39e, 98e: J. G. Leurs 40e., .80e: C. Kortekaas 41e; W, Gerritsen 42e, 49e; J. Staphorst 43e J. Dorsman 44e; H. J. Handgraaf 45e; P. Brakel 46e, 64e, 79e; P. de Wilde 48e; W. Walgien 50e; H. Hos 51e A. Dorsman 52e; H. v. Olden- mmrk 53e, 97e; M. Mes 54e, 74e A. van Zadel 55e; H. Roosdorp 56e; H. M. Wil lemse 6e2; Joh. v. d. Pol 63e;. H. Lans dorp 65e; C. de Jong 66e; J. J v. d. Lin den 67e; F. Verputten 70e; M. Luyken 71c. 73e G. Zomerdijk 7?.e; 75e, fcCe. ?:-e; C. J. Ja:.us 70e: J. de Droog 81e. Ivl. Booymans ?,5e; A. Even eens 86e; H. Stappers 87e, 99e; J. F. Bonke 90e; H. Vellinga 92e; H. Boogaard 93e; P. A. Eosse 95e; T. Crnet 96e; J. Th. Bak ker 100e. Eerste duif te 11 uur 31 min., snelheid van 1087 per minuut, laatste (226e x) prijswinner te 11 uur 54 min. Gouden medaille uitgeloofd door de Luchtgids bij gelegenheid van haar 35-jarig bestaan gewonnen door No. 1 J. de Groot. LUCHTVAARTNIEUWS. PLANNEN VAN DEN HEER VAN LEAR BLACK. De vlieger Geysendorffer heeft ..Het Vad." medegedeeld, dat hij Maandag met den heer Van Lear Black naar Londen zou gaan en heden Dinsdag naar Biarritz. Vandaar weer naar Lon den en van Londen naar Kopenhagen, Stockholm en Oslo. Dan weer naar Lon den en vervolgens hoopt Geysendorffer er een paar weekjes vacantie uit te slaan, om die rustig met zijn vrouw in Denemarken door te brengen. Den 24en September gaat hij met den Amerikaan naar Venetië, om daar de vliegwedstrij den om de Schneider Cup bij te wonen. Na het bezoek aan Venetië komt het Amerikaansche snoepreisje, door den heer Van Lear Black piloten en mecani cien aangeboden. Tegen. Januari mogen we, zegt het blad verder, den heer Van Lear Black in ons land terug verwachten, om da*a weer een grooten vliegtocht te onder nemen, waarvoor Geysendorffer het plan nog moet opmaken. Waarheen het zijn zal, is nog niet bekend. UIT DE GEREFOR MEERDE KERK. DE SYNODE TE GRONINGEN. In de Noorderkerk in de Akkerstraat te Groningen is hedenmorgen de Gene rale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland begonnen. Ter gelegenheid der Synode werd Maandagavond in de Zuiderkerk een bidstond gehouden, waarin Ds. K. Fern- hout Mzn. te Vreeland voorging. In de inleiding zijner rede vestigde hij er de aandacht op. dat de in deze ure des gebeds van hem niet mocht worden ver wacht een tijdrede over het tegenwoordig kerkelijk leven met zijn gevaren, zijn vragen en zijn strijd, maar slechts een eenvoudig woord om de zielen ten gebe- de te schikken. Dat woord ontleende spr. aan 1 Cor. 3:9 „Want wij zijn Gods medearbeiders; Gods akkerwerk, Gods gebouw zijt gij". Hedenmorgen werd de Synode ge opend door ds. J. J. Miedema, van de Geref. Kerk te Groningen, met een rede waaraan het volgende is ontleend: Assen stond in het teeken van beroe ring van binnen en buiten, zoo zelfs, dat scherpe waakzaamheid tegen min juiste belangstelling noodig was; en breuke en scheuring is daarop gevolgd, Groningen daarentegen is zooveel rus tiger en minder bewogen. Toch ligt het verschil niet in dc afkeuring van wat in Assen is geschied. De kerken hebben niet als bestuurscollege die Synode ge zien, maar als hunne vertegenwoordi ging. gelijk ze bewezen immers door dezeSynode samen te stellen evenals dit in Assen geweest is en hebben daarin een zegel gezet op al hare handelingen. Wel is het iets nieuws, dat voor het eerst de classis Batavia van de Gere formeerde Kerken in Nederlandsch Oost-Indië door hare afgevaardigden hier tegenwoordig is en die wij dan ook van harte welkom heeten. Het is verhef fend en verblijdend, de werken van Groot-Nederland samen te zien; waar bij wij ons ook verblijden, de vertegen woordigers van Ngderlandschen stam uit Afrika en Amerika in ons midden te zien. We zullen hopen dat de gelijkheid met Assen niet zal bestaan in gelijkheid van tijdsduur. Niettemin zijn er allerlei gewichtige vragen op het veOrloopig agendum, al is het dat niet alles ge wichtig is naar dat het omvang heeft. De zending beslaat zeker een groot deel en allerlei vragen, met name ook over de vooropleiding van zendings-arbei- ders zullen onze aandacht vragen. Ook zullen nog allerlei vragen, voort gevloeid uit of in verband met het schisma van 192G voor u gebracht wor- die die zeker teederheid en getrouwheid vragen. Vrede te zoeken is elsch; spreekt de Heiland niet zalig, die den vrede maken, maar dan toch steeds naar het Woord des Heeren: Hebt dan de waarheid en den yrede lief, Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 12 Augustus 1927 Mijnheer de Redacteur, De heer N. heeft gelijk, waar hij in zijn ingezonden stuk, voorkomende in Uw blad van Donderdagavond opmerkt dat de verdwaasde wereld van onze dagen zich over een nieuwen oorlog niet koud of warm maakt. Sinds lang immers is men de verschrikkingen van de vreeselijkste mer.schenslachting die ooit heelt plaats gehad, vergeten terwyl velen, vooral in ons schacherende, dierbaar vaderlandje, zelfs de meest aangename herinneringen aan den oorlog behouden hebben. Zouden zij, die thans voor- een groot deel de „elite" onzer samenleving vor men. ooit 's Heerenwegen met hunne du re brutaal-mooie auto's hebben kunnen onveilig maken, indien deze mensch- onteerende oorlog er niet geweest ware? Weineen! En voor velen dezer slifnmelin- gen, voor wie de oorlog zoo'n schitteren de gelegenheid bood, het niet-handeldrij- vende deel der menschheid op de meest geraffineerde wijze te brandschatten zonder met den strafrechter in aanraking te komen, is het einde nog veel te vroeg gekomen. En dit wrange, sinistere egoïsme, dat zich gedurende de oorlogsjaren, niet al leen in ons land doch ook in de oorlog voerende rijken manifesteerde, bestond ook reeds vóór den oorlog en was, m.i., de indirecte aanleiding tot den oorlog. De heer N. wil nu, dat de „Kerk", ter voorkoming van een nieuwen oorlog, ha re slappe houding zal laten varen en daadwerkelijk tegen den oorlog stelling nemen. Geachte heer N., wat bedoelt u met de „Kerk". In hare algemeenheid is deze uitdrukking mij inderdaad minder duidelijk. In ons sectarisch, godsdienstig hopeloos verdeeld landje, kan men moei lijk verwachten dat de elkaar bijna op leven en dood bestrijdende „kerken" en ..kerkjes" de noodige eenheid zullen vin den, om daadwerkelijk; krachtig den strijd tegen der oorlog aan te vangen. Wij kunnen in deze dan ook alleen uit komst verwachten van de. in hare een heid volmaakte organisatie van eene we reldkerk, als de Roomsch Katholieke Kerk, die dan ook reeds getoond heeft, hare roeping in den strijd tegen den oor log volkomen te begrijpen. In dit verband moge ik den heer N. ter lezing en bestudeering aanbevelen de Vredesnota van Z.H. Paus Benedictus XV van 1 Aug. 1927 en den brief van Kardinaal Casparri over het Ontwape ningsplan van den H. Stoel. In laatstgenoemden brief wordt o.a. gezegd: „Maar volgens den H. Stoel is het eeni ge practische systeem, hetwelk ook met weinig goeden wil van beide zijden kan worden toegepast, het volgende: Af schaffing van den dienstplicht door een overeenkomst, tusschen de beschaafde naties; oprichting van een arbitragehof, waarvan reeds in het Pauselijk schrijven is gesproken om de internationale quaes- ties op te lossen; tenslotte als sanctie instelling van een universeelen boycot tege^ de natie, welke den dienstplicht weder zou willen invoeren en weigeren een internationale quaestie te on derwerpen aan het Arbitragehof, of met deszelfs uitspraak genoegen te nemen" en verder: „Door den dienstplicht af te schaffen, aoor een overeenkomst tusschen de be- scnaafde naties, zou men automatisch en zonder de openbare orde in gevaar te brengen tot de ontwapening komen met al de bovengenoemde gelukkige gevol gen. „De dienstplicht is sedert meer dan een eeuw de ware oorzaak van vele ellenden, welke dc maatschappij hebben getrof fen". Het is verder een feit, dat de H. Stoel gedurende den oorlog meerdere malen bij de oorlogvoerende partijen heeft aan gedrongen, en meerdere malen met suc ces. op verzachting van verschillende maatregelen uit z.g. „oorlogsnoodzaak" voortvloeiende, niet het minst op ver zachting van het lijden der in gevangen kampen zuchtende strijders. Dat voorts de H. Vader niet heeft na gelaten meerdere malen de oorlogvoeren de mogendheden Zijn bemiddeling aan te bieden om tot een spoedigen en voor allen' eervollen vrede te komen, is waar schijnlijk bekend genoeg. Helaas, werden de vermaningen van den Paus in de ind geslagen. Met een en ander heb ik slechts in korte trekken willen aantoonen dat, als er van een slappe houding der „Kerk" wordt gesproken, hiermede uiteraard niet de R.K. Kerk bedoeld kan zijn. De R.K. Kerk heeft gesproken en ver maant alle dagen opnieuw. Op de regeeringen van alle landen en vooral op die staatslieden voor wie het wcord des Pausen een bijzondere betee kens moet hebben, omdat zij zonen zijn dier R.K. Kerk, rust nu de verantwoor delijkheid. Doch zoolang als ook in ons land R.K. staatslieden en R.K. Volksvertegenwoor digers, als maar weer hun stem geven aan iedere op denalgemeenen dienst plicht gefundeerde oorlogsbegrooting en we hier b.v. het treurige feit hebben zien plaats vinden, dat indertijd bij de be ruchte vlootwetgeschiedenis slechts en kele R.K. Volksvertegenwoordigers maar zeer schroomvallig durfden tegenstem men toen ons volk nog eens extra belast zou worden met epn uitgave van 300.000.000.— voor den gulzigen oor logsmoloch, schijnt de vrees niet onge wettigd. dat men den door den Paus van Rome aangewezen weg naar den duurza- men vrede voorshands niet zal willen of durven betreden. Tenslotte zou ik den heer N. in alle bescheidenheid willen adviseeren in ieder geval de sigaar te accepteeren en dan on der 't „plengen" van 't geurig reukoffer door, toch zoo tlekum weg, propaganda voor z*n ideeën te maken; al rookende praat men beter. Met dank voor de verleende plaats ruimte, hoogachtend, J. J. BUITÏNG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Er hangt zóóveel af vein de kwaliteit Uwer auto banden, dat gij bij de keuze ervan wel zeer nauwkeurig moogt wezen. Een autoband behoort te zijnveerkrachtig, sterk en bovendien weten schappelijk vervaardigd. Daardoor worden comfort en lange levensduur ver kregen. de banddie minder kost dan hij moest kosten N.V. „R. A. M. I." AMSTERDAM: N.Z. Voorburgwal 75-77 - Tel. 35397 STOCK BIJ JAN R. DU RIEU 1 OLIESLAGERSLAAN 36. HAARLEM j TEL. 10570. BIJ GEEN GEHOOR 13441 J GEEN LOONSVERLAGING. Naar de Tel. verneemt, heeft de directie der ijzergieterij en emailleer- fabriek „Vulcaansoord" te Terborg, thans aan het personeel mede gedeeld, dat zij afziet van de aangekondigde loonsver laging van 10^, waardoor een staking in dit met ruim 800 arbeiders werkend bedrijf, is voorkomen. UIT HET MIJNBEDRIJF. Het bestuur van den Nederlandschen Mijnwerkersbond heeft in een uitvoe rig schrijven aan de contactcommissie voor de mijnindustrie geprotesteerd tegen het besluit der jongste bestuurs vergadering van het Algemeen Mijn- werkersfonds om aan een groot deel der leden van dit fonds die tengevolge van ziekte invalide dreigen te worden ontslag te geven op korten termijn om op deze wijze te voorkomen, dat de betreffende zieke arbeiders hun reglementaire ziekengelden zullen ont vangen. Het schrijven zegt, dat een dergelijke regeling niet ligt in handen van het A. M. F., maar dat dit een zaak is voor de contactcommissie weshalve om een spoedige bijeenkomst van dit lichaam wordt verzocht. ACTIE IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Naar Het Volk meldt zijn door de hoofdbesturen der neutrale textiel- avbeidersorganisatie. Landelijke Fede ratie van Textielarbeiders en Alge meenen Nederlandschen Textielarbeiders bond de „Eendracht" in een brief tot de directie van de spinnerij-weverij firma J. ten Bos te Almelo een drietal verzoeken gericht. Gevraagd wordt het toekennen van een weekloon van f 28 aan volwassen gehuwde en ongehuwde arbeiders, werkzaam op twee breede of twee breede en twee smalle getouwen; een loon van f 17 a f 18 met of zonder toeslag voor arbeiders aan een breed getouw en doorbetaling van loon op de R.K. Heiligendagen, zoowel voor de vaste arbeiders als voor de accoordwerkers. Arendskerk p. 15 Gibraltar. Rotter dam naar Australië. Bilderdijk 15 n.m. 8 u: te Antwerpen v. Hamburg. Gelrla 15 v. Amsterdam naar Molde. Jan Pieterszoon Coen 15 v. South ampton. Batavia n. Amsterdam. Koudekerk p. 15 Pantellaria, Rotter dam naar Bombay. Prins der Nederlanden 15 te Kopen hagen v. Amsterdam. Riouw. 13 v. Batavia n. Amsterdam. Rijperkerk 15 v. Port Soedan, Beira naar Rotterdam. Salawati 14 v. Sabang Batavia naar Amsterdam. Simon Bolivar 14 te Hamburg v. Amsterdam. Tabanan, p. 15 Oitavos, Rotterdam n. Batavia. Tapanoeïi IS te Bremen v. Antwer pen,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 8