HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS ■■F DINSDAG 16 AUG. 1927 DERDE BLAD Het Vaticaan en Sacco en Vanzetti. De hongerstaking van Sacco. Vanzetti krankzinnig? Zal er heden klaarheid komen in de Iersche poli tiek? De politiek van Japan in China. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Bericht reeds in ons vorig num mer opgenomen dat Z. 'H. de Paus tusschen beide zal komen in de zaak van de ter dood veroordeelde anarchis ten Sacco en Vanzetti wordt bevestigd. De Pauselijke gezant te Washington heeft opdracht gekregen zich met de zaak te bemoeien. Er zijn besprekingen geweest tusschen de Amerikaansche kar dinalen teneinde 'n besluit te nemen ten aanzien van plan, om gemeenschappelijk een beroep te doen op gouverneur Ful ler en indien dit mislukt een persoonlijk verzoek te richten tot President Coolidge. De Paus is tot dit besluit gekomen, nadat de vader van Sacco een dringend beroep op hem had gedaan. De tekst van de Pauselijke instructies aan zijn zaakgelastigde is te Rome bui ten het Vaticaan niet bekend. Te Stockholm hebben de Scandinavi sche vakvereenigingen een congres ge houden, waar een voorstel van de Rus sische delegatie in behandeling kwam om een resolutie ten gunste van actie voor Sacco en Vanzetti op de agenda te plaatsen. Dit voorstel werd afgewe zen op grond der opvatting, dat alles dient te worden vermeden, wat den in druk zou kunnen wekken van een een zijdige orienteering. Sacco heeft Maandag naar uit New- York gemeld wordt de voedselweige- rlng. die hij dertig dagen volhield, op gegeven. Hy heeft namelijk, nadat hij zijn ontbijt geweigerd had, een hoeveel heid bouillon gebruikt. Het is heden voor de Iersche politiek een belangrijke dag. Heden zal namelijk in de volksvertegenwoordiging gestemd worden over een motie van wantrouwen tegen de regeering van Cosgrave. Daardoor zal klaarheid komen in den politieken toestand in Ierland. Er zal veel van afhangen of de natio nalistische partij ondér leiding van ka pitein Redmond zal besluiten de motie te steunen dan wel zich van stemming zal onthouden, daar deze partij, hoewel zij klein is van belang is, omdat zij op de wip zit. Het is nog niet zeker wat Redmond zal doen. De „Daily Mail" publiceert een in terview over den Ierschen toestand met lord Birkenhead. Hij zelde, dat het niet anders dan aan den toestand ten goede kon komen dat de volgelingen van de Valera besloten hadden hun zetels ln de Dail in te nemen. Hij twijfelde er niet aan, of te zijner tijd zou een ver klaring worden gegeven van het ethi sche proces van redeneering dat mannen van erkende vroomheid in staat stelde een eed af te leggen, dien zij zeiden niet voornemens te zijn na te komen. Over het denkbeeld dat de Britsche regeering bereid zou zijn een wijziging in den vorm van den eed van trouw, op genomen in het Ierschc verdrag, te over wegen en wellicht te aanvaarden, zeide lord Birkenhead bij afwezigheid van zijn collega's alleen voor zichzelf te spreken, wanneer hij met grooten nadruk het volgende verklaarde: „Ik geloof dat ik zelf de bestaande formule heb geredi geerd die ten slotte na een lange en delicate bespreking door de onderhan delaars aan beide zijden werd aan vaard. Ik, noch een mijner medeonder handelaars zou geteekend hebben als er geen overeenstemming was bereikt op dit punt. Wat mij betreft zal niets ter wereld er mij toe brengen de formule te besnoeien of toe te laten dat aan het wezen er van geraakt wordt. De eed van trouw, zooals die tenslotte werd aan vaard, werd geredigeerd in overeenstem ming met de geheele rijksopvatting, op grond waarvan een aantal zelfbesturen- de gemeenschappen trouw aan den monarch belijden en aanvaarden. De Iersche onderhandelaars van het ver drag hebben zich er mee vereenigd dat dit in den eed opgesloten lag en dit werd door hun opvolgers met eenzelfde op rechtheid en kameraadschap opnieuw bevestigd op de onlangs gehouden rijks conferentie". Na er op gewezen te hebben dat in geen wijziging van het wezen van den eed zou kunnen worden toegestemd zonl der fundamenteele ontrouw tegenover de geheele rijksgedachte zeide Birken head, dat het de trots is geweest zoowel van de vertegenwoordigers van Groot- Brittannië als van die van den Ierschen Vrijstaat dat aan beide zijden niet al leen de letter maar ook de geest der ver bintenis angstvallig is nagekomen. Mi chael Collins, Arthur Griffiths en Kevin OHiggins waren trouw tot in den dood by het nakomen van hun gegeven woord President Cosgrave heeft niet alleen ge toond een man te zijn van onbuigzamen moed, maar ook een man van niet te schokken betrouwbaarheid. Hij heeft tegenover een fanatieke oppositie alles gewaagd om de trouw en de betrouw baarheid van den Ierschen Vrijstaat te rechtvaardigen. Wij zullen even trouw aan Cosgrave en zijn c&llega's zijn als zij aan ons en hun verbintenis zijn ge weest. Grooter trouw is niet denkbaar. Een reeds oud bericht uit Boston, door de autoriteiten hardnekkig tegen gesproken, deelde mede, dat Vanzet- ti's geestvermogens kort geleden zoo zeer geschokt werden geacht, dat men hem naar een gecapitonneerde cel heeft moeten overbrengen. Thans is echter na een bezoek van den arts verklaard, dat men Vanzetti nauwkeurig obser veert op een „terugkeer van de gees- tesverschijnselen, die onlangs zijn af zondering in een speciale cel noodig maakten". Ook deze verklaring is ach teraf weer gedementeerd, maar dit maal was ze van meer tot spreken ge rechtigde zijde afkomstig. Zoodat te Boston de meening zich heeft geves tigd, dat' Vanzetti krankzinnig is ge worden. De burgeroorlog in China. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de troepen van Tsjang Kai Sjek zich in vollen terugtocht bevinden. Groote troepenmassa's zijn voor de Noorde lijke troepen op de vlucht geslagen. Naar verluidt zou zijn leger alleen reeds in de laatste paar dagen meer dan 30.000 man verloren hebben. Een groot deel zijner generaals is overge- loopen. Uit Nanking worden groote branden gemeld. Japan's politiek in China Aan een correspondentie van de Te legraaf uit Peking over de politiek van Japan in China ontleenen wij: Van een politiek standpunt beschouwd heeft Japan méér gedaan dan troepen verplaatsen: het heeft feitelijk een brandscherm neergelaten van de zee tot Tslaanfoe, en het is thans slechts een kans van een op het millioen, dat het „vuur" dit scherm zal passeeren. Met andere woorden: langs den Tientsin Poekau-spoorwég, halfweg Peking, is aan den burgeroorlog een ..halt" toegeroe pen. Het Chineesche Sjantoeng-leger. en voornamelijk de Russische brigade er van, zal, louter door de aanwezigheid van die Japanners, in de toekomst een heel andere rol gaan spelen. Er zal geen sprake meer zijn van verrassingen en verraad, geen kans meer op die kleine handigheidjes, die in de Jangtse-pro- vincies zoo dikwijls zUn opgegaan. De bevolking, die hard op weg was rich te laten overwinnen door geruchten, zal haar kalmte terugkrijgen; bescherming toch is het eenige, wat een Chineesche gemeenschap wenscht en noodig heeft. Door de hand te leggen op den gebieds- driehoek, binnen welken de spoorweg stations en de groote draadlooze instal latie te Tsinanfoe liggen, heeft Japan dit alles bereikt. Maar wat zijn Japans oogmerken? Liggen zij zoo voor de hand. zijn zij zoo eenvoudig als zij schijnen? Of moet men een beetje minder simplistisch zijn en verder zien dan de feiten van het oogenblik? Ongetwijfeld hebben alle Japanners, die in de laatste dertig jaar een rol in de politiek hebben gespeeld, zich vóór alles laten leiden door eenige zeer be paalde overwegingen. Zij kunnen de vernedering niet vergeten, welke rij in 1922 te Washington hebben ondergaan, toen men hen dwong af te staan wat zij in 1914 ten koste van zoovele men- schenlevens hadden verworven. Even min kunnen zy de Cassini-conventie vergeten, dat merkwaardige document, opgesteld door den Russischen gezant te Peking, dertig jaar geleden, waarin Port Arthur en Kiautsjau werden aangewe zen als de plaatsen, welke Rusland nood zakelijkerwijs diende te bezitten om het Chineesche rijk te kunnen beschermen en beheerschen. Natuurlijk zijn de omstandigheden en methoden sinds de negentiger jaren ver anderd. Maar er is één ding. dat niet verandert, en dat is de aardrijkskundige gesteldheid, de grenzen van land en zee. Het schiereiland Liautoeng en Sjantoeng beheerschen alle toegangen tot de Golf van Petsjili en tot Peking. Toen de Britten en Franschen bond- genooten waren, in 1860, en besloten hadden Peking in hun macht te houden, vestigden rij als bij instinct hun bases daar: De Britten te Dairen. de Fran schen te Tsjefoe; en, wanneer zij toen verstandig waren geweest, hadden zij niet het Zomerpaleis verbrand als wraak voor de gewelddadigheden, hun gevan gen onderdanen aangedaan, doch in plaats daarvan die steden als onder pand gehouden, en zoodoende een an deren loop gegeven aan de geschiedenis van het Oosten. Waarom Japan zich In Sjang- toeng vestigde. Japan echter volgt thans een andere gedragslijn. Het wenscht geen grondge bied meer, zooals in 1895; het verlangt slechts handel te drijven; spoorwegen aan te leggen en uit te breiden, geen politioneele of judiciaire rechten, op dat zijn handel van de havens van Sjang- toeng zal kunnen doordringen tot in het hart van China, zooals dit thans reeds geschiedt langs den Zuid-Mandsjoerij- schen spoorweg. Japan haakt niet meer naar de dingen, die het zoo belangrijk waande ten tijde van de Parysche vre desconferentie. Het heeft zijn ziel gede militariseerd en streeft nog slechts naar werk en voedsel voor zijn toenemende bevolking. En daarom heeft het. zonder precies te weten, waarheen zijn weg zal lelden, zonder een onwrikbaar vast staand plan, rich in Sjantoeng geves tigd, ondanks den boycot van zijn goe deren door de nationalisten, ondanks het gepraat over nationalistische repre sailles-. Het zal in Sjantoeng blijven tot dat er iemand is, met wien onderhandeld kan worden, totdat er in China een ge zag is gevestigd. En het zal onderhan delen zooals het dat altijd doet, niet met den blik gericht op een enkel punt, maar met een oog voor den geheelen toestand en alles, wat die toestand ver- eischt. Als de Sovjets een vinger verroeren Japan heeft duidelijk te kennen ge geven wat zijn plannen zijn. Wanneer - Sovjet-Rusland een vinger verroert in Manösjoerije of Mongolië, zal Japan zijn tanden laten zien en Moskou een open lijke nederlaag doen lijden. Vele Japan ners zouden gaarne zien. dat het daar toe kwam omdat dit "n gelegenheid zou zijn, om tot stand te brengen, wat Ja pan vroeger of later toch zal moeten tot stand brengen: het toevoegen der 240 KM. van den Chineeschen Ooster spoorweg ten Zuiden van Charbin aan het eigendom van de Zuid-Mandsjoerjj- sche Spoorwegmaatschappij. Zeven jaar geleden, toen een intergeallieerde tech nische commissie, welke in verband stond met de interventie in Siberië, zich te Charbin bevond, voerde Japan zonder veel opzien te baren rails en an der materiaal aan om dit traject om te bouwen van Russisch breedspoor in zijn eigen standaardspoor. Maar de voorzit ter der technische commissie, een Ame rikaan. kwam tusschenbeide en verklaar de. dat een dergelijk optreden zou lei den tot een breuk met Amerika. Thans, nu geheel China in een chaos is her schapen door de afschuwelijke intriges der bolsjewiki, nu de fondsen van den Chineeschen Oosterspoorweg voor revo- lutionnaire doeleinden zijn gebruikt, is het volstrekt niet zeker, dat die maat regel impopulair zou zijn. Er zou een politietoezicht door ontstaan, dat elke Sovjet-actie op de vingers zou zien; het zou juist de straf zijn, welke Moskou voor zijn optreden in China verdient. Moskou zou nooit meer durven intri geeren. wanneer het voortdurend be dreigd werd met het afsnijden van Wladiwostok en het Russische Verre Oosten. Monarchie of repu bliek in Duitschland? De oude quaestie herleeft! Ter gelegenheid van de grondwetvie- ring te Gieszen heeft de socialistische professor Hüter in zijn feestrede critiek geoefend op den ex-keizer en het ancien régime. Dit was aanleiding voor den rijksweercommandant overste Fritz om met zijn officieren en verdere onderge schikten demonstratief de officleele hul diging van de republikeinsche grondwet te verlaten, waarbij de militaire kapel op demonstratieve en tegelijk ook storende wijze de instrumenten weg bracht. De „Frankf. Zeltung". die het zich best had kunnen plaatsen, dat de overste na afloop zijn leedwezen had betuigd over de keuze van dezen feestredenaar, acht het optreden der militairen thans een geduchte provocatie. De Gieszensche of ficieren schromen niet, constateert het blad, hun monarchisme openlijk te ver kondigen. Het incident werpt, naar het oordeel van 't Frankfortsche blad, weer het ge heele probleem van de ryksweer op. Het eischt dat de rijksweerminister reken schap erover zal afleggen, wat hij doet om zijn officieren op te voeden tot trouw aan de grondwet. Een Fransch Kamer lid gearresteerd. Het communistische Fransche Kamer lid Marty, wiens arrestatie werd gemeld, werd gevat na een openbare vergadering te Teil (Ardèche). INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 CENTS PER REGEL. Marty, wiens parlementaire onschend baarheid tegelijkertijd met die van Ca- cfcin en Doroit automatisch eindigde toen de Kamer op reces ging. was uit- genoodlgd zich den I8en Juli bi) het par ket te melden om de hem door het Hof van Beroep wegens het ophitsen van mi litairen tot ongehoorzaamheid opgelegde gevangenisstraf te ondergaan. Hij ver scheen niet. evenmin als Cachln cn Do- riot. Deze twee laatsten werden echter reeds een paar dagen later in het redac tiebureau der „Humanité" gearresteerd. Opzienbarende arrestaties in Italië. De „Ossgjratore Romano" bericht de aanhouding en opsluiting in de gevange nis van Udine van mgr. Solisizzo. aarts priester van Gemona. die 72 jaar oud is. ran mgr. Gort. kanunnik van de kathe draal van Udine, van den aartspriester Gaspero van Tarcento, van mgr. Gon- cina, rector van de parochie van Prata dl Pordenone en van den aartspriester van Spilimbergo Colin. Het blad. dat gelooft dat deze geestelij ken bestemd zijn om te worden gede porteerd. betreurt dat ook ditmaal de bevoegde geestelijke autoriteit, in dit ge val mgr. Rossi, aartsbisschop van Udine. zich niet gehouden heeft aan het kanon- nieke recht, dat hem tot plicht stelt tus schenbeide te komen vooral in een katholiek land. Over ontbinding der Fransche Kamer. In politieke kringen te Parijs Is sen satie veroorzaakt door een artikel van Pomaret. kabinetschef aan het ministerie van binnenlandsche zaken, over de noodzakelijkheid de Kamer te ontbinden. Men meende dat het 't voornemen der regeering was om de Kamer te ontbin den teneinde dc crisis te vermijden, wel ke de financieele debatten zouden uit lokken, daar elke afgevaardigde poogt om ten bate zijner herkiezing een wij ziging in de begrooting te verkrijgen, hetgeen Polncaré zou moeten weigeren. De minister van binnenlandsche za ken heeft reeds verklaard niet solidair te zijn met zijn kabinetschef, doch dit heeft de talrijke parlementsleden, die naar Parijs telegrafeerden om uitleg, niet bevredigd. Zij zouden willen dat Poinca- ré zelf het incident zou bijleggen door in een rede te verklaren dat de Kamer tot het einde van haar mandaat zal blij ven voortbestaan. Grens „incidenten" tusschen Italië en Zwitserland. Sinds eenigen tyd was er ontstemming merkbaar, ook in de pers, over de wijze waarop fascisten aan de Italiaansch- Zwitsersche grens en zelfs op Zwltsersch grondgebied optreden tegen personen, die aldaar op bergtochten zijnde, op Italiaansch tererin kwamen, daar het heette dat, met het oog op Italiaansche legermanoeuvres, waarbij allerlei gehei me proeven worden genomen, nieuwegie- rigen streng geweerd moesten worden. De „Voss. Ttg." meldt thans, dat bonds president Motta. tevens leider van het departement van buiterüandsche zaken, in den Bondsraad heeft meegedeeld, dat de Italiaansche regeering haar leedwezen heeft betuigd en verontschuldigingen heeft aangeboden voor verschillende in cidenten. Inzake de Zwitsersche eischen tot het verstrekken van instructies aan de fas- ctlstlsche grenswachten ten einde voort aan dergelijke gebeurtenissen te voor ko en en tot het teruggeven van verschil lende aan Zwitsersche toeristen behoo- rentie, tn beslag genomen zaken (als fo totoestellen enz 1 heeft de lt^iaanschc regcerlng nos geen beslissing genomen. Na de onlusten in Portugal. De ministerraad heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de voorgestelde maat regelen, welke in verband met de plaats gehad hebbende onlusten zullen worden genomen. Dus ook de verbanning der schuldigen naar de koloniën. Onder de troepen, welke in de omge ving van Lissabon waren geconcentreerd hecrscht rust; zy zullen worden terug getrokken. De regcerlng heeft ook besloten, het vijfde regiment Jagers te ontbinden. KORT EN BONDIG Zal er ln Griekenland weer een mi nisterie Zaimis komen? Kondoeriotis heeft Zaimis althans belast met de vorming van een kabinet. Zaterdag en Zondag heeft de Reichs- banner te Leipzig groote demonstra ties gehouden, waaraan 120 a 130.000 leden van deze organisatie deelnamen. De voorzitter Hörsing. de ox-rykskan- selier dr. Wirth en andere leiders voer den het woord. De llnksche bladen be richten. dat de betooging een gewel digen indruk maakte. Dc heer Elbert Henry Gary, presi dent van de U. S. Steel Corp. de groote Staaltrust is te New York overleden. Een der bekendste Berlijnsche uit gevers, dr. Otto Eysler, is overleden. Hij was o.m. de stichter van de Lusti ge Blatter en de Berliner Illunstrlcrt* Zeitung. De Engelsche superdreadnought „Nelson" heeft zijn eerste proefvaar ten gedaan, die volkomen bevredigend zijn. De door de bouwers gewaarborgde snelheid van 23 knoopen per uur is aanzienlijk overschreden. 1 1111 fllfil 1 11 1 fiijW-1 'i*«Ml» Een dwaze wedden schap. De bezoeker van de interessant-lugu- bere Gevangenpoort te Den Haag pleegt door den oudgedienden gids te worden vergast op tal van bijzonderhe den omtrent de manier, waarop men in vroeger eeuwen misdadigers tot beken tenis trachtte te brengen. Een van de methoden was, hen zooveel water door de keel te gieten, dat de pijn hen ten slotte dwong tot bekennen, schuldig of niet. Een Italiaan, Rovere geheeten, die zich dezer dagen in de badplaats Arta bevond, wedde met een ander Kur-gast, dat hy meer water zou drinken dan deze. Hy won met grooten voor sprong want hij dronk achter elkaar 60, zegge en schrijve zestig, glazen van het bronwater leeg, een hoeveelheid van 9 Liter ongeveer. Eenige oogenblikken la ter echter werd hij plotseling riek en stierf spoedig daarop onder hevige pij nen. Wanneer hij de Gevangenpoort be zocht had zou hij zich niet aan deze dwaasheid hebben gewaagd. Schietpartij te Munster. Dit Munster wordt ons gemeld; Zaterdagavond is een beambte van de Schupo door een kogel getroffen; de be ambte beantwoordde het op hem ge richte vuur. Hoewel hij zwaar gewond was. kon hij nog hulp requireeren. waar op de daders van den aanslag vervolgd werden. Toen een- der achtervolgden in gehaald was. opende hy wederom het vuur. waarbij twee beambten aan de boenen werden gewond. Ten slotte werd de achtervolgde neergeschoten. Hij bleek een berucht misdadiger te zijn. die al zes jaar gevangenisstraf wegens een roofmoord op een bankbediende achter den rug heeft Ruil-scholieren. De „Liga für Mensehenrechte" heeft indertijd een uitwisseling op touw gezet van Fransche en Duitsche scho lieren om zoodoende verder te arbei den aan het toenaderingswerk tusschen beide landen en het beter elkaar doen kennen en dus begrijpen van beide vol ken. Dit jaar zijn weer een aantal school jongens en -meisjes tusschen de 14 en 17 jaar, geruild en wel 150 van weers kanten, die gedurende vier weken in het andere land zullen vertoeven. De „Voss. Z.", die enkele bijzonder heden meedeelt over de ontvangst der aangekomen Fransche jongelui, verheugt er zicht over, dat deze ruil van school jongens thans behoorlijk op gang is ge komen. Het blad constateert met vol doening, dat het juist intellectueelen zyn geestelijken, leeraars, professo ren die hun zoons en dochters voor vier weken den „erfvijand" toevertrou wen. Deze ruilscholieren. meent het blad, tenslotte, kunnen uitnemende propagan disten worden voor de eveneens begon nen beweging van de „Internatianale jeugdbriefwisseling", welke zich ten doel stelt het aanknoopen van schriftelijke betrekkingen tusschen gelijkgezinden in het buitenland. Zelfs de geringste pogingen om iets te bereiken in de richting van toena dering moeten worden gewaardeerd. Auto-slachtoffers. Volgens een Amerikaansche statistiek zijn tot nu toe in de Vereenigde Staten 137017 personen gedood en 3 12 mil lioen gewond door automobielen. Dit zyn geweldige cijfers waaruit echter niet zonder meer te concluaeeren is, dat de automobiel een gevaarlijk ver voermiddel is. evenmin als er uit op te maken valt, dat de voetgangers in Ame rika niet behoorlijk opletten. De zeeslang te Parijs. Het wordt vervelend de zeeslang steeds maar weer zijn kop boven de wateren der aarde te zien opsteken en we zyn blij eens wat van een andere slang te Kunnen vertellen. Een slang die Parijs bezocht. Behagelijk wentelde zij zich in het stroomende water van de goot in de Rue de Rivoli. Allen die Parijs dezen zo mer voor het eerst bezoeken hebben na tuurlijk groote verwachtingen van wat ze in de Lichtstad zullen zien, maar dit liefelijke straattooneel zal niemand zich toch voorgesteld hebben. Parijzenaar en vreemdeling stonden verbaasd, men mag als vrij zeker aannemen, dat er eenige „juffrouwen flauw vielen". Maar de Parysche reporters waren dankbaar gestemd en spoedden zich naar hun bureaux om eenige regels te wijden aan de Parijsche zeeslang. Onder kinderen. In de gemeente Ronchin by Lille heeft zich een tragedie tusschen kinde ren afgespeeld. Een jongen van twaalf jaar heeft in een vlaag van wildheid een andere aangevallen. Een groep kinderen van zes tot zeven jaar was ean het spelen, toen zich de 12-jarige André Broquelaire vertoonde en een jongetje van vijf jaar vroeg met hem mee te gaan om wat lekkers te halen. Het ventje vermoedde niets kwaads, doch toen de twee achter op een plaatsje kwamen pakte de twaalf jarige de jongste by den keel en gaf hem op die plaats een hevigen mes steek. Op het geroep van den kleinen getroffene, die veel bloed verloor, kwam diens moeder aanloopen. André Broquelaire bekend om zijn brutaliteit, nam lachend de vlucht! De politie vond hem rustig thuis zitten. Hij bekende volmondig en toonde geen berouw. De getroffene heeft een diepe wond, en is naar een ziekenhuis vervoerd. Men vraagt zich af of de aanvaller wel toe rekenbaar is. Weer een nieuwe dans. Er zijn weer geruchten dat de Char leston als modedans spoedig tot het ver leden zal behooren om plaats te maken voor de „Yale", een soort combinatie van tango en black bottom en genoemd naar de Amerikaansche Universiteit van dien naam. Men zegt, en dit is zeker een aanbeveling, dat de Yale ge heel vrij is van lichaamsverdraaiïngen en zelfs voor den meesteischende een keurige, correcte dans. De algemeene indruk van een Yale- dansend paar moet zyn, dat elk een tegenovergestelde richting op wil giy- den en dat beiden probeeren den ander van dit voornemen af te brengen. Zal er dezen winter alom ge-Yaled worden? Wy zullen het kalm afwachten. De aardbeving te St. Moritz. Over de aardbeving te St. Morisz in den nacht van Vrydag op Zaterdag wordt nog gemeld: Het eerste beven werd gedurende enkele seconden waargenomen des nachts tegen twee uur. De ruiten rin kelden; meubels, spiegels en schilderijen bewogen. Vijf minuten later volgde een tweede schok en korten tijd daarop nog een. beide echter veel zwakker. Niet temin vermeerderde zy terdege de schrik en ontsteltenis, die onder de uit hun slaap gewekte bevolking en gasten waren ontstaan. Allen ijlden in wilde verwar ring en in nachtgewaad gekleed de straat op. Moeders met kinderen op den arm liepen rond, luid om hulp roepende. Zenuwachtig en angstig ver telden de menschen elkaar hun erva ringen. in alle mogelijke talen werd wild door elkaar gepraat. Gedurende de aarbeving was de hemel bewolkt. Teneinde zooveel mogelijk de paniek stemming te bezweren en de onrustige menigte, die daarbuiten op straat door elkaar liep, wat te kaJmeeren, werden alle hotels hel verlicht. Maar pas heel langzaam, toen geen nieuwe schokken werden waargenomen, trad geleidelijk de rust weer in en zocht een ieder zyn kamer weer op. Dergelijke berichten komen ook uit Pontresina. In Chur werd de beving heel zwakjes waargenomen. Nergens is even wel schade aangericht. Oude reuzen. Het oude Engeland is het land der oude boomen. Men vindt er tal van fraaie, eerbiedwaardige exemplaren, vooral onder de tanissen. Zoo heeft men er een driehonderd-jarige in het graaf schap Kent, en een andere in Perth, die weinig jong is. terwijl d* oudste wellicht uit 1215, het jaar van de on- derteekening der .Magna Charta" stamt. Het is te hopen dat bliksem en storm deze ouden nog lang sparen zul len; de houthakker zal er wel niet aan mogen komen. Als slangen vasten. Er zyn beroeps-vasters. die in staat zijn heel wat op dit gebied te pres- teeren. Dagen, zelfs weken lang kunnen zy zonder voedsel blijven. Wat zyn echter hun vast-prestaties vergeleken bij die der slagen. Een FTanschman heeft een ringslang dien hy gevangen had. een strengen vasten opgelegd. Het beest stierf na 370 dagen, had dus meer dan een Jaar zonder voeding geleefd. Dezelfde Franschman liet een slang vasten van 24 Juli 1894 tot den lsten Novermebr 1895, den dag. waarop het beest den geest gaf. De slag had in die 15 maanden 2 1 '2 gram aan gewicht verloren. Het is maar goed. dat de slangen de slanke lijn al hebben, anders was het voor de dames onder hen wel hopeloos. Een expeditie. Van de week vertrekt uit Kopenha gen een Deensch-Amerikaansche expe ditie, onder leiding van Hergc Bangsted, naar Groenland, waar het londUs zal worden onderzocht. De Michigan-University, het Amerl- kaansch geographisch genootschap en de Explorers' Club te New York namen het initiatief tot dezen exploratietocht. Het wetenschappelijk werk za! in hoofdzaak van meteorologischen aard zUn en verder het onderzoek van glet- scliers zal betreffen. Vroeg begonnen Een eer. die slechts vorstenkinderen tot nu toe te beurt viel, de decoratie op jeugdigen leeftyd is thans ten deel ge vallen aan een bin-geresjc de zes-Jarige Renée Foatelli. Het is de medaille van het Amerikaansche Roode Kruis ont vangen heeft. Op drie-Jarigen leeftyd werkte zU mede op belangrijke tentoon stellingen en In bazars, georganiseerd door het Fransche en Amerikaansche Roode Kruis. Vandaar thans de belooning. Verloren voorwerpen. Volgens de jongste mededeelingen van de Londensche centrale voor Verloren Voorwerpen is het aantal artikelen dat jaariyks door de bewoners van de we reldstad wordt verloren ln 20 Jaar tyds gegroeid van 57.820 tot 163.579 Dit zyn dan dus alleen de verloren voorwerpen, die door ecriyke menschen worden gevonden en naar de centrale gebracht. Paraplules zyn natuurlijk het grootst in aantal. Er worden er in Londen on geveer 2000 per week naar dc centrale gebracht Deze zyn by na nooit te inden- «ficeeren. omdat vrijwel niemand zUn naam of Initialen op dit zoo gemakkc- ïyk verliesbare voorwerp zet.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9