BÜITENLANDSCH OVERZICHT INGEZONDEN mmMÈSÉM .HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 AUG. 1927 Een economisch Locarno. 200.000 Indianen in opstand. Opstand in de Oekraine. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Onder de telegrammen in ons vorig nummer is reeds gemeld, dat het han delsverdrag tusschen Duitschland en ^Frankrijk geteekend is. Na de onderteekening heeft het Fran sche departement van Handel een com muniqué gepubliceerd, waarin het een .^overzicht gaf van den inhoud van het .verdrag. Daarin wordt medegedeeld, dat het verdrag bestaat uit: 1. De bepalingen der conventie zelf; 2. pijlagen; 3. een onderteekeningsprotocol; 4. Overeen komst inzake kwesties, die niet een uit sluitend handelspolitiek karakter dra gen; 5. een aantal brieven, die gewisseld zijn tusschen den Duitschen gezant von Hösch en den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken. Briand nopens het gebruik en de uitlegging \-an het verdrag. Het verdrag zelf kan als volgt wor den samengevat: Een: De beide landen komen de fac to overeen tot het wederzijdsch toeken nen der meestbegunstigingsclausule voor bijna al hun exportproducten. Twee: Als tegenprestatie voor het tegenwoordige minimumtarief en een nieuw minimumtarief, zooals dit door de Fransche regeering op grond van haar volmachten door de wet van 13 Juli jj. is vastgelegd, zal Duitschland tegenover Frankrijk het conventioneele tarief met bijzonder ingevoerde matigingen toepas sen en wel op dezelfde schaal als het zulks ook ten gunste van andere mo gendheden toepast of kan toepassen; Drie: De meeste der Duitschland toe gestane tariefregelingen kunnen gedu rende hei verdrag niet worden veran derd. terwijl anderzijds Duitschland voor de meeste Fransche producten het in Goudmark uitgedrukte tarief toe past. Vier: Het verdrag kent aan het Fran sche parlement ten aanzien der voor de deur staande reorganisatie der accijn zen, volledige bewegingsvrijheid toe. Het verdrag treedt in werking op 6 September. Althans indien de volks vertegenwoordigingen het bekrachtigen. Die hebben volkomen het recht daarin wijzigingen aan te brengen. Ongeacht eventueele wijzigingen zullen de beide landen elkaar toch het recht van meest begunstiging toekennen te reke nen van 15 December 1928 af. =t door het Fransche ministerie ge publiceerde overzicht van den inhoud van bet verdrag wordt zoo betoogt de Fransche pers ten aanzien van twee punten niet duidelijk geacht, na melijk ten aanzien van de quaestie der behandeling als meest begunstigde natie en van die der vestiging van de Duit- schers in de protectoraten en koloniën. De Temps" wijst op - onduidelijkheden in het officieele communiqué en ver klaart dat zij de publicatie van den voiledigen tekst van de gesloten over eenkomst verwacht teneinde te kunnen oordeelen over datgene, waarvan nu in vage bewoordingen melding wordt ge maakt. In officieele Fransche kringen echter blijkt men onvoorwaardelijk voldaan over het bereikte resultaat. De Fransche gedelegeerde Serruys was zelfs van meening, dat men thans een nieuw economisch Locarno heeft gesloten. Over het verdrag wordt nog uit Ber lijn gemeld: Wil de Rijksdag het niet ratificeeren, dan is het verdrag 18 dagen na dit besluit ontbonden. Over de bepalingen die den uitvoer van weeldeartikelen, fayence. porcelein, chemische en electrotechnische artike len, machines enz. regelen, is men in Duitschland zeer tevreden. Daarentegen is men niet tevreden over de uitvoer- bepalingen nopens speelgoederen. Be perkt is slechts de uitvoer van Fransche wijnen naar Duitschland en wel tot 360.000 dubbele centenaars per jaar. Frankrijk is Duitschland tegemoet gekomen wat betreft den uitvoer uit Duitschland van produqten van den landbouw, de textielnijverheid, de auto industrie en parfums. Duitse hers hebben het recht zich in Frankrijk en in de Fransche koloniën te vestigen met uitzondering van Indo china en Marokko. Duitschland mag consulaten instellen in alle plaatsen waar ook andere naties consulaten mo gen hebben. Perzië en Turkije. Naar uit Konstantlnopel gemeld word: hebben bandieten van Perzië uit aan de Anatolische grens een inval ge daan in Turksch Koerdistan. De Turksche ambassadeur te Teheran heeft een rapport naar Angora gezon den nopens de wijziging, welke er ge komen is in de Turksch-Perzische be trekkingen. De Turksche regeering neemt krach tige, maatregelen tegen de bandieten. Het nieuwe Grieksché ministerie. Zaïsme heeft inderdaad het nieuwe kabinet gevormd. Kafandaris is minis ter van financiën, Metaxas minister van verkeer, Michalopoelos, buiten landsche zaken. Woensdag reeds is bet kabinet in functie gecreden. Eet parlement komt Maandag bijeen. De verkeersconfe- rentie. Prof. van Eysinga. Uit Genève wordt aan 't Handelsblad geseind: Naar wij vernemen, zal de Neder- landsclie regeerings vertegenwoordiger ter derde Algemeene Verkeersconferen- tie,die de volgende week te Genève wordt gehouden, wederom prof. jhr. Van Eysinga zijn, die Nederland ook op de vorige Verkeersconferentie vertegenwoor digde. Prof. van Eysinga was de eerste voor zitter van de verkeerscommissie van den Volkenbond en heeft ook na Ne derlands uittreden uil de verkeerscom missie. tengevolge van niet-herkiezing in 1923, voortdurend de verkeersorgani- satie belangrijke diensten bewezen als voorzitter der subcommissie voor de ka lenderhervorming en als lid der advi- seerende rechtsgeleerde commissie. De burgeroorlog China. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Peking seint, dat het af treden van generaal Tsjang Kai Sjek daar druk wordt besproken. Tsjang Tso Lin heeft nu de aan voerders der noordelijke legers voor een conferentie naar Peking entboden. Men neemt aan. dat Feng Joe Hsiang nu de leiding zal krijgen van de gecom bineerde troepen, die tegen het noor den vechten, terwijl de regeering zich weer in Hankau bevindt. De opmarsch der noordelijken langs de spoorlijn Tientsin-Poekau duurt voort, maar wordt bedreigd door het stel ling nemen van de troepen van Feng Joe Tslang langs de lijn Peking—Han kau. In de omgeving van Tsjang Tso Lin beoordeelt men den toestand ongunstig. 'Men vreest, dat de pogingen om de beide legers te verzoenen nu vruchte loos zullen blijken. Aan den anderen kant is de positie van het zuiden ver zwakt tenzij Feng besluit als dictator op te treden. Verder kwamen uit China nog de volgende verspreide berichten: Volgens berichten uit China trekken de Noordelijken verder naar Nanking op. Vluchtelingen bevinden zich thans lkngs den spoorweg NankingSjanghai op weg naar laatstgenoemde stad, waar het op het oogenblik rustig is. Dinsdag moest een Britsche leger- vliegmachine een noodlanding maken op de internationale renbaan bij Sjanghai. Oorzaak hiervan was een pan ne aan de motor; niettegenstaande dit feit werden de inzittenden echter door de daar gestationneerde Chineesche troepen molest aangedaan. Van' Britsche zijde is nu protest in gediend bij de Chineesche militaire autoriteiten. De opstand der India nen in Bolivia. Er komen nadere bijzonderheden over den opstand der Indianen in Bolivia. Het doel der ongeveer 200.000 in op stand gekomen gewapende Indianen is het land weer in bezit te krijgen dat zy en hun voorzaten, de Inca's, eens beze ten hebben. De beweging wordt blijk baar aangemoedigd door binnen- en buitenlandsche communistische leiders. Bolivia telt in het geheel een millioen Indianen, terwijl de geheele bevolking des lands slechts drie millioen is; het overige deel bestaat uit blanken en half bloeden. De centra van den opstand zijn gelegen in de bergachtige gebieden van Potosi en Cochabamba, in het Wes ten, en in de omgeving van Sucro, dat halverwege tusschen beide genoemde plaatsen ligt. De verbindingen zijn schaarsch; de opstandelingen wonen 10.000 tot 13.000 voet boven de opper vlakte der zee. De Indianen hebben den een i gen spoorweg die naar Potosi loopt in bezit genomen. Verder noordelijk, in Cochabamba. zijn zij in botsing geko men met de regeeringstroepen. Boerde rijen van blanken worden verbrand en de boeren worden gevangen genomen of gedood. Er doen tal van geruchten de ronde omtrent pijniging der blanken. De Indianen zijn fanatici hoewel ze gedu rende eenige geslachten min of meer beschaafd zijn. Heele landbouwdistric ten zijn verwoest. Velen der Indianen zijn nog slechts gewapend met knodsen, slingers en spe ren, maar nu heeft een deel moderne wapenen in handen weten te krijgen. De meeste Indianen zijn analphabe- ten. Het zijn geen nomaden, maar zij wonen in dorpen en werken of in de mijnen of als landarbeiders. Hun huizen zijn stevig gebouwd: elk dorp heeft zijn kerk. De meesten worden door katho lieke priesters in den echt verbonden: zoo nu en dan worden er gemengde hu welijken tusschen blanken en Indianen gesloten. Een klein deel der Indianen heeft zijn boerderijen nog in eigendom die van de dagen der Inca's af van va der op zoon zijn overgegaan. Maar de groote meerderheid bezit geen land. Deze inboorlingen of hun vaders heb ben het land voor groote sommen aan de blanken verkocht en toen het geld op was begonnen zij als daglooners te wer ken Sedert eenige jaren wordt er onder de Indianen een krachtige communistische propaganda gevoerd. De „roode" leiders zeggen hun, dat zij „uitgeplunderd" wor den. Een tweede bron van ontevreden heid is dat alleen degenen, die lezen en schrijven kunnen, het kiesrecht,, hebben, waardoor de meeste Indianen geen stem in de regeering hebben. De communis tische agitators hebben van deze om standigheid een handig gebruik ge maakt. Volgens de laatste berichten hebben de regeeringstroepen terrein op de op standelingen gewonnen en schijnt het dat de opstand bedwongen zal worden. Een opstand in de Oekraine. Volgens via Kopenhagen ontvangen berichten zou de toestand in de Oekraine zoo ernstig zjjn, dat men van Moskou uit, order had gegeven om tot de ar restatie van Schumski, leider der Oekral- nische oppositie over te gaan. Twee da gen later brak er als protest te Charkow een algemeene staking uit. terwijl met hetzelfde in het Donetzbekken werd ge dreigd. Voorts zou Trotzki tegenover zijn vrienden een verklaring hebben afgelegd, dat voor den Isten December den datum waarop1 het Communistisch Congres weer bijeen komt, hij Staling cs. zou hebben verdrongen. Hierop heeft Stalin order gegeven de oppositie te ontwapenen en haar wapens aan de Gepoe uit te leveren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. KORT EN BONDIG. Op verzoek van den aartsbisschop van Udine heeft de Italiaansche regeering toestemming gegeven, dat de vijf mili tante antifascistische geestelijken, welke tot deportatie zijn voroordeeld, niet in de staatsgevangenis, doch in het aarts bisschoppelijk college zullen worden be waakt. Op voorstel der Italiaansche Lucht- vaartvereeniging besloten, dat iedere Italiaansche provincie een extra vlieg machine zal leveren ter versterking der Italiaansche militaire luchtvloot MINISTER KAN TE BRUSSEL. CONFERENTIE MET DEN BELGISCHEN MINISTER BAELS. De Brusselsche correspondent van de Tel. meldt aan zijn blad: De Nederlandsche minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, Mr. J. B. Kan, bracht Woensdag zijn aan gekondigd bezoek aan België's hoofd stad. De minister kwam met zijn Bel gischen collega den minister van Land bouw en Openbare Werken, H. Baels, in het Holland-Huis samen waar zij aller eerst o.m. de afdeeling voor den Land bouw hebben bezichtigd. In den middag werd den excellenties in het Holland- Huis een lunch aangeboden, waarbij ook de heer en Velthuis en Wolters, resp. voorzitter en secretaris van den raad van beheer van genoemde instelling aanzaten. Wij hadden gelegenheid minister Baels te vragen of op deze samenkomst, die naar de verklaring van den Belgi schen minister een louter vriendschap pelijk karakter droeg, ook over de ver schillende landbouwbelangen geconfe reerd is, waarbij beide landen nauw be trokken zijn. Minister Baels deelde ons mede. dat hij inderdaad met zijn collega van ge dachten gewisseld heeft over belangen die België en Nederland gemeen hebben, namelijk den export van planten en bloembollen naar Amerika en den in voer van varkensvleesch in Engeland. Wij hebben kunnen constateeren, zeide de minister, dat onze inzichten in deze zaak volkomen gelijk zijn. Op onze verdere vraag of er van een collectief optreden van Nederland en België bij Engeland en Amerika sprake is, antwoordde de minister, dat beide re geeringen, elk van haar kant, zullen ageeren op de wijze als tot dusverre is gevolgd. Bij het onderhoud kwam verder de reeds vermelde kwestie ter sprake van de nieuwe door België genomen maat regelen ter bestrijding van de rundertu- berculose. Minister Kan heeft den heer Baels de redenen uiteen gezet, die voor intrekking of 'vereenvoudiging dezer maatregelen pleiten. De Belgische mi nister van Landbouw acht de aangele genheid van technischen en weten- schappelijken aard. Hij verklaarde haar met de noodige welwillendheid in zijn departement te zullen bestudeeren. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Aan „Een Moeder". 't Is altijd aangenaam medestanders te vinden en daarom deed 't mij genoegen dat U o» mijn stukje reageerde. In de hoofdzaak stemmen wij overeen, 't is in bijzaken dat wij verschillen. M.i. kan en mag de Kerk zich niet storen aan het geen de menschen over een preek zeggen, dan had ze wel dagwerk. Ze heeft alleen te oordeelen wat goed en wat verkeerd is in de wereld. Zekér, het ontbreekt vele ouders aan moed en aan oordeel, maar als het de taak van de Kerk niet is om de ouders daarop te wijzen, wie moet dat dan wèl doen. Wie zal het zout weer smaak geven wanneer het zouteloos geworden is? Ant woord: do Kerk! Uw raad „weigert dienst te doen aan een macht die U dwingen kan Uw naas ten te dcoden" is toch eigenlijk de eenige rationeele. Al het andere is toch immers egoïsme, halfheid en daarom uit den booze? Waarom zijn het alleen de Socialisten die in hun vaandel schrijven: ..Weg me: den Oorlog'" Dat had de Kerk moe ten zeggen. Hun. die in de onderwerpen Vredesge- vaar en Volkenbond belang stellen, kan ik aanbevelen wat „de Blijde Wereld" schrijft in zijn nummer van 13 Aug. on der de rubriek „Staat en Maatschappij", Hoogachtend, Mffll :,t J De kosten van het vermaak. Wanneer men, vooral in den iegen- woordigen tijd, eens kon nagaan, welke bedragen de wereld aan haar vermaken besteedt, dan zou men tot duizeling wekkende cijfers komen. Eenige gege vens, die te onzer beschikking staan, kunnen er een flauw proefje van ge ven. In de Vereenigde Staten worden de gezamenlijke bioscopen dagelijks door 20 millioen menschen bezocht, die te- samen per jaar ongeveer een milliard dollars door de loketten der bureaulis ten schuiven. In Engeland wordt per week 12 millioen gulden aan de cinema loketten betaald.Sinds den oorlog is 't aan tal bioscopen in de geheele wereld ver dubbeld en wel van 60.000 tot 120.000. In het Vereenigd Koninkrijk wordt jaarlijks ongeveer 100 millioen gulden betaald in salarissen aan musici in „dancings". Luiggia Vanzetti. Eindelijk is het er toch van geko men, dat men Vanzetti's zuster Luiggia naar New York heeft laten vertrek ken. Het is een langdurige en tragische geschiedenis geweest. Toen zij hoorde, dat men haar broer wilde terechtstellen, heeft zij haar dorp je in Piemont, Villa-Falletto voor het eerst van haar leven verlaten en is naar Parijs getrokken, slechts van een enkele gedachte vervuld: haar broer is ver weg in een land dat zij niet kent en men zal hem dooden. Luiggia Van zetti is geen anarchiste. Zij is een arme werkvrouw, die zich niet met politiek bemoeit. Haar eenig doel is haar broer, waarvan zij zielsveel houdt, te redden. Daartoe heeft zij zich naar Boulogne begeven, om scheep te gaan op de „Volendam", naar Amerika, in de hoop daar haar broeder nog in leven te vinden. Dat is al lang geleden. Juist een dag voor de executie zou zij aan gekomen zijn. Toen Luiggia echter de loopplank van de „Volendam" zou betreden werd haar dit belet. Blijkbaar waren haar papieren niet in orde. Men begrijpt welk een slag dit voor haar moet zijn geweest. Zij keerde naar Parijs terug. haar krachten waren ten einde, vermoeid heid en emotie hadden haar gebroken. Zij werd de gast van het comité „Sac- co en Vanzetti". Al het mogelijke werd gedaan om haar alsnog in staat te stellen op tijd te komen, wellicht eenige uren, eenige minuten voor het schrik kelijk vonnis ten uitvoer gebracht zou worden. Als een geest leefde de gefolter de zuster te Parijs temidden van de drukte, die het proces om haar broeder en zijn kameraad te weeg bracht. Zij zag en hoorde het niet. Tot nu eindelijk de lang verwachte vergunning uit New York gekomen is. Per Aquitania doet zij de reis. Tot aan de boot werd Luiggia slechts vergezeld door een Italiaansch vriendinnetje. De groote reis maakt zij geheel alleen. Zij heeft slechts een koffertje bij zich en een bouquet roode rozen, die Pa- rijsche vrienden haar gaven. De Volkenbond in 1791. De Volkenbondsgedachte is niet nieuw. Na eiken nieuwen oorlog in de geschiedenis kwam de idee van «een verbroedering der volkeren naar voren. Ook in 1791, ten tijde van de Fransche revolutie. Temidden van de ruines van Palmyre werd Volney de beroemde Fransche schrijver en reiziger ge ïnspireerd tot een ontwerp voor een „republiek der volkeren". Alle volkén der aarde zouden onder een wet ver eenigd worden. De vooroordeelen van 't toen levende geslacht moesten uit den weg geruimd worden. Volney was een goed pacifist. Het recht van den sterkste is een groote onbillijkheid zei hij, als de sterkste den zwakkere onderworpen heeft aan zijn meening, wat heeft hij dan nog gedaan voor de waarheid en de goede verstandhouding. Het middel, dat Volney aan de hand deed, komt geheel overeeri met het be ginsel van den Volkenbond: bemidde laars om de volken te verzoenen. In geval van een conflict zouden de onpartijdige rechters verhaal hebben op het publiek, dat de waarheid zoekt. De Volkenbond heeft slechts ten deele de denkbeeiden van den schrijver ver wezenlijkt, hij wenschte bovendien nog raden, waarin zitting zouden hebben in- tellectueelen en geleerden, kortom alle groote denkers en onderzoekers der aar de. De groote congressen, die op allerlei gebied over de geheele wereld gehouden worden, komen Volneys ideaal misschien het meest nabij. Kort-haaroffer. Een Weensch medicus, Schuster ge naamd, was een van die, steeds kleiner in aantal wordende menschen, die een onverwoestbare haat hebben tegen de vrouwelijke mode der pagekopjes in al haar vormen. Toen deze hardnekkige tegenstander gestorven was, vond men in zijn testament de bittere naklank van deze gevoelens. Hij was een rijk man geweest en liet zijn geheele fortuin van ongeveer een millioen gulden na aan zijn moederlooze dochter, op de uit drukkelijke voorwaarde, dat zij aan 'de gehate mode der korte haren niet zou meedoen. De dochter schikte zich in deze be perking van haar zelfbeschikkingsrecht. Wie zou het niet doen voor een mil lioen. En zij verbeeldde zich dat zij het zonder eenige moeite zou kunnen vol houden. Maar na eenigen tijd wilde het speelsche toeval, dat zij kennis maakte met en verliefd werd op, een jongen man, die de tegenovergestelde gevoelens van haar vader huldigde en een enthou siast bewonderaar van het pagehaar was. Weer werd de dochter voor de keuze gesteld, maar nu de omgekeer de. En zij bracht het offer aan de mode en de liefde en met heur lange lokken verdween haar recht op het vaderlijk millioen. Als dit nu een roman was, zouden wij ongetwijfeld vervolgen met den spe- cialen nadruk te leggen op het feit. dat de jonge man geen cent ter wereld be zit, doch dat het jonge paar niettemin tot in lengte van dagen Maar helaas, dit is koele werkelijk heid. De jonge man bezit een of meer millioenen van zichzelf. Ware dit niet het geval geweest, dan vreezen wij, dat hij zijn voorwaarde niet gesteld had. Weensche vrouvien- kleeding. Te Parijs houdt men zich nog steeds druk bezig met het vraagstuk van de vervanging der lange broek van de man nen door de korte, die zooveel sierlijker is. In Weenen heeft men een derge lijke kwestie. Daar gaat het echter om genoemd kleedingstuk voor vrouwen De Weensche dames hebben blijkbaar niet genoeg aan bobbed hair, sigaretten en zevenmijlslaarzen, zij willen er de mannenkleeding bij. Er was echter één bezwaar. De dames wisten niet, of de wetten van de jonge Oostenrljksche republiek de verkleedpartij wel zouden gedoogen. En zij hebben geschreven aan den hoofdcommissaris van politie in eigen persoon, om him eens te vertellen hoe het daarmee stond. De heer Sehober antwoordde hun, in de volgende geestige bewoordingen: „De Oostenrijksche wet zwijgt over dit punt. De Oostenrijksche vrouwen en meisjes mogen dus vrijelijk mannenkleeren dra gen, zonder toestemming te vragen, ten zijaan hun echtgenooten of ouders", In de IJszee. Over de sedert 1926 in de Zuidelijke IJszee werkende Engelsche „Dis- covery'-Expedltion, die vier jaar onder weg zal blijven, zijn thans de rappor ten over het eerste jaar van de onder zoekingen verschenen. Daaruit blijkt, dat reeds belangrijke wetenschappelijke re sultaten zijn bereikt. Het doel van de expeditie is het onderzoeken van het leven der walvisschen en den invloed, dien de walvischvangst in de Zuidelijke IJszee op hen uitoefent, verder over de zwerftochten van de walvisschen als mede over hun voeding. Naast de „Discovery", die reeds bij de Engelsche Zuidpoolexpeditie van 1901 tot 1904 als schip dienst deed en zeer verbeterd moest worden, bezit de expeditie nog een tweede schip, „William Scoresby", een nieuw vaartuig, als een walvisch- vaarder gebouwd, omdat het de bij zondere taak heeft, merkteekenen in walvisschen te schieten, opdat later bij de gedoode dieren kan worden vastge steld, welke zwerftochten zij uitvoer den. Haar vaste station heeft de expe ditie in Zuid-Georgië bij het Noorsche vangstation Grytviken. Daar had de expeditie tot April j.l. reeds 738 wal visschen onderzocht, waarbij het maag- onderzoek talrijke nieuwe gevolgtrekkin gen heeft opgeleverd ten aanzien van de voeding dezer dieren. In het labora torium te Grytviken werden boven dien de waterproeven chemisch onder zocht, die door de „Discovery" aan de verschillende ligplaatsen in de Zuide lijke IJszee werden genomen. Aan de kust van Zuid-Georgië, die slechts vaag bekend is, werd carthografisch werk gedaan. Koningin Nazli. Zooals men weet vertoeft Koning Foead van Egypte in Europa, en heeft daar verscheidene landen bezocht. 0.a. was hij de gast van den Paus. Zijn echtgenoote, Koningin Nazli wil hem echter trouw volgen en heden is zij op het koninklijke jacht Mahroussa scheep gegaan. Zij is de eerste Moham- medaansche koningin, die een reis naar het Westen doet. Vóór haar had nooit een koningin toestemming er toe gekre gen. Koningin Nazli, die in 1919 met koning Foead in den echt verbonden werd is de kleindochter van kolonel Seve, die onder den naam Solman Pacha het Egyptische leger heeft reorganiseert? De boschbranden in Frankrijk De bosschen der Zee-Alpen in het dep. Var zijn door zware branden ver woest. Het vuur heeft de kom van verschil lende gemeenten bereikt; één dorp is reeds ontruimd. De schade is groot. De troepen en de bevolking bestrijden het vuur. De telefoon- en telegraafver bindingen zijn verbroken, daar de palen een prooi der vlammen geworden zijn. Een hevige wind wakkert het vuur aan. Aan het „Journal" wordt uit Toulon een incident gemeld hetwelk aanleiding heeft gegeven tot het vermoeden dat de branden opzettelijk aangestoken zijn. Een boschwachter zag een dezer avon den op zijn rondgang in de bosschen van Saint-Raphaël rook uit het struik gewas opstijgen. Hij begaf zich naar de plek waar hij den rook bemerkte, en trof daar een man en drie vrouwen aan, die bezig waren takken opeen te stapelen en deze aan te steken. By het naderen van den boschwachter snelde het viertal weg en vluchtte in een groo- ten blauwen auto, die in de nabijheid wachtte. Tot dusver is geen spoor van de men schen gevonden. De vrouw en de beroepen. In Engeland hebben de vrouwen zich meester gemaakt van vele beroepen, Bijna overal zijn zij doorgedrongen, doch merkwaardig is het' dat er zeer veel ambten zijn, waarin het vrouwe lijk geslacht slechts één vertegenwoor digster heeft. Zoo is Miss Irvine de eenige officieel door de regeering aangestelde thee- proefsterMrs. Webb Smith is de eenige vrouwelijke grossier in bloe men. Het is zeer te betwijfelen of men zelfs buiten Groot-Brittannië nog een vrouwelijk adviseerend ingenieur van de marine zal vinden, Miss Gertrude Mar tin is een vrouwelijk mozaïkwerker, zonder concurrentie van andere dames, die dat beroep uitoefenen. Geen enkele andere vrouw als Miss Edith Beesley gaat met de eer strijken directrice van een levenverzekeringmaatschappij te zijn. Mrs. Helen Vernet is „book maker", zij kan veilig alle renbanen bezoeken, zonder haar gelijke te vin den. Kort geleden is de eerste vrouw tot professor in de psychologie aan de Universiteit te Londen benoemd. Een nieuwe mogelijkheid voor de ijverige vrouwen is geschapen door de benoeming van dames tot gemeentesecretaris, de eerste en totnogtoe eenige is die van Chesterfield, Miss Upcott. Men ziet, dat de baantjes nog niet dikwijls aan getrouwde dames ten deel vallen. Zee-verwarming. De Duitsche badplaats Westerland, op het eiland Sylt heeft een buitenge woon prootsch plan opgevat. Het hoopt niets minder clan zijn zomerseizoen zoo danig te verlengen, dat het het geheele jaar omvat. Door een verwarmings systeem, in de eerste plaats van de bad hokjes, verder en vervolgens van de overdekte gangen, die daarheen leiden. En het water, zult ge zeggen. Dat is het mooiste van het plan. Door middel van kunstzonnen, bestaande uit elec- trische radiateurs van enorme afmeting denkt men het zeewater, ook in het hartje van den winter op een tempera tuur te houden, die het baden, zelfs voor de grootste koukleumers mogelijk maakt. Als Jules Verne nog leefde, zou hij het betreuren, niet in Westerland te zijn geboren. De ffewanende vrede. Dinsdag meldden wij. dat de Engel sche „superdreadnought" Nelson met zeer goed gevolg een proefvaart had ondernomen. Thans vernemen wij, dat een ander oorlogsmonster, de kruiser .Rodney" te Birkenhead van stapel is geloopen. Aan dit oorlogswerktuig heeft men vier en een half jaar gewerkt, het heeft zeven millioen pond gekost. Het is 214 Meter lang en heeft een inhoud van 35.000 ton. Een Amazonenvnlk. Russische bladen 'maken melding van de ontdekking van een stam van over levenden van de Avaren, die vroeger de streek van Azerbeïdsjan btVoon- den en waar de vrouwen de hoofdrol hebben gespeeld. De vrouw is bij den in het district Sakatalsky (Daghestan) ontdekten stam de eenige steun van hét gezin. Het sociale leven van den man is onbelangrijk. .De mannen en zoons verlaten het huis niet. De stammen in de buurt, die alleen met de vrouwen van dezen stam in aanraking komen, hebben hem „Jassai" genoemd, wat „volk en maagden" beteekent. De Pas- sai beschouwen de vrouwen als onge schikt, die niet voor haar gezin kun nen zorgen. De stam woont in kleine groepen in de bergraviinen en omvat i ongeveer 150 gezinne?

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6