HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 AUG. 1927 SPORT EN SPEL. WIELRIJDEN. DE TOUR DOOR NEDERLAND1' De eerste étappe van den toer door Nederland (AmsterdamMaastricht) is Woensdag door den Duitscher Kessmeïer na een spannenden eindspurt gewon nen. Bij de finish heerschte een enorme drukte, aldus lezen we in de Tel. Het peloton vloog op de eindstreep af. De Duitsche renners kwamen in gesloten rij naar voren. Duitschland's kampioen Kessmeier had eenige meters voor sprong. Toen brak plotseling Jaap Oudenaarde door de rij Duitschers heen. gevolgd door eenige anderen. Met een laatste krachtsinspanning ging de Rot terdammer- op Kessmeier af. Hij be reikte hem, maar kon hem niet meer passeeren. De uitslag wordt: 1. Kessmeier: 2. Jaap Oudenaarde; 3. »Rudo!f Wolke: 4. Braspenning; 5. Bockom. De overigen in de hoofdgroep van on geveer 25 man werden gelijk geclasseerö. Zij zaten als een kluwen ineen en het was niet mogelijk met zekerheid uit te maken, in welke volgorde zij door de finish gingen. De eerste étappe (240 K.M.) is afge legd in 8 uur 52 min. 45 sec. Heden volgt de tweede élappe van Maastricht naar Deventer (190 KM.). WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Bij de wielerwedstrijden, die Woens dagavond te Rotterdam plaats hadden, was ook een sprintwedstryd voor be- roepsreimers. Het ging tusschen Moes kops en Michard. De eerste rit werd door Moeskops gewonnen; de tweede en derde door Michard. De laatste won den strijd met 4 pun ten tegen Moeskops 5 p. Blekemolen won een. wedstrijd met moiorgangmaking over 30 K.M. No. 2 was Storm. JRWIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE IN ENGELAND. De heer W. C. Smit, behoorende tot de groep Haarlemsche motorwielrijders, die aan" de 9de internationale zesdaag- sche motorrace in Engeland deelneemt, schrijft ons uit Ambleside (Lakeland) het volgende: „Er is al weer zooveel geweest dat eiken dag. elk uur onze belangstelling voor dit mooie land. voor de groote 6- caagsche en voor onze machines gaan de houdt, dat de voorspoedige overtocht van he: kleine groepje Haarlemmers al weer vaag in onze herinnering ligt. Toch was dit het eerste succesvolle begin. Met Van Kooten en Klijsen, onze H. D.-cracks, heb ik nl een alleszïns- voortreffelijken overtocht gehad met de „Rijnstroom", van de Holland steamship Co., die ons met onze machines en mijn Fiat op onberispelijke wijze Woensdag morgen om 11 uur reeds aan den vasten wal in Hul! bracht. Onzen tijd op de „Rijnstroom" heb ben wij op nuttige en verdienstelijke wijze doorgebracht. Wij ontvingen een voor Engelsche begrippen uitgebreide lunch en waren tot zoover over onze reis zeer voldaan. Van Koeten en Klysen zouden dien dag in Huil blijven logeeren; ik wilde echter deze dagen vóór den rit nog eeni ge bezoeken brengen aan fabrikanten in Manchester, Birmingham en Coventry, in welk laatste oord mijn machine op mij wachtende was, de Rex Acme Super sport. Dus vatte ik het plan op om nog dien Woensdag naar Manchester te rij den met mijn Fiatje, om Donderdag naar Birmingham te gaan en in den namiddag naar de Rex Motor Manuf. Co. ter inspectie en beproeving van mijn 6-daagsche machine. Ondanks de enor me afstanden op dit groote eiland, heb ik mijn reisplan kunnen ten uitvoer brengen. Een 120 mijl van Huil naar Manchester, een dito afstand van Man chester naar Coventry, zijn hier „peule schilletjes" om te doen tusschen break fast en lunch. Het rijden hier is in alle opzichten een genot! Men glydt hier nl. over de zachte asphaltwegerf als een biljartbal over het groene laken. Het is dan ook ontzaglijk zoo druk als hier motor gereden wordt. Ik ben overtuigd dat ik op een dag in Birmingham meer motoren heb zien rijden dan in een jaar in ons heele lar.d. Alles werkt hier mee om het rijden verder aangenaam te maken. De service van de A. A. en de R. A. C., door rijden de reparatiemotoren en wagens; door verkeersposten op alle belangrijke kruis punten in het heele land, treft men al leen in Engeland - aan. De Eingelsche motorist is in alle op zichten correct en zakelijk, houdt zich aan wetten en voorschriften. Het links- houden wordt streng doorgevoerd en iedereen houdt zich hieraan. Vandaar het opvallend weinig signalen geven dat hier gezien wordt. Iedereen houdt strak links, niemand coupeert bochten, iedereen laat ruimte tot passeeren. Wat een voorbeeld voor ons! Pannes langs den weg ziet men dan ook vrij wel nimmer in dit land- Mijn motor trof ik in Coventry in heel goede conditie aan. Speciaal voor de trial laag gegeard. fijn ingereden en uit gerust. Ik deed een proefrit en liet de machine vervolgens per trein naar Ambleside vervoeren, waar ik des Vrij dagsavonds .de Hollandsche rijders als mede mijn machine in voortreffelijken staat aantrof. De heele Hollandsche contingent was aanwezig, behalve onze C'-team rijder Nico Burlage. die juist een half uur na mij. met een door hem in Lenden aan geschafte 8 cyl. Bugatti arriveerde. Hiermede was de heele Hollandsche kolonie van 9 rijders compleet aanwezig. Hoewel er door verschillende rijders nog veel aan de machines getimmerd werd, Iaat het zich aanzien, dat allen op correcte wijze aan den start zullen ko men. Maar er moet door velen nog hard gewerkt worden om him machines ge heel slagvaardig te krijgen, zoo wor den door Dunlop verstrekte speciale „competition tyres", gemonteerd, num mers op de machines aangebracht, moeilijke heuvels door anderen reeds geprobeerd, etc. Uit Holland zijn aanwezig behalve de volgende 9 rijders: A-team: John Moos op B.S.A.v. Kooten op H. D.; Willem Smit op Rex Acme. B.-team: P. Lamberts Hurrelbrinck op B.S A.; Klijsen op HD., van Twist op B. S. A. met zijspan. C.-team: C. J. van Marle op Dunelt; N. W. K. Burlage op Norton, H. van der Veen op Scott. Verder nog eenige officals en verslag gevers. Daar ik mijn machine in prima con ditie en geheel slagvaardig had, kon ik my Zaterdagmorgen met John Moos direct gaan wijden aan het traject en het beproeven van eenige der allermoei lijkste heuvels. Mijn oordeel hierna was eenparig met dat der andere rijders, die reeds vroeger een 6-daagsche meereden, dat deze race de zwaarste in Engeland belooft te worden tot heden gehouden. De natuur is hier schitterend. Het „Lakeiand" wordt hier dan ook een tweede Italië genoemd. De bergen zijn majestueus en de meren liggen hier schilderachtig doorheen gekronkeld. De wegen zijn hier in de bergen echter stei ler dan ergens anders in Engeland. De binnenwegen, die wij echter te rijden zullen krijgen, zyn losser en meer be zaaid met grint en dikke steenen, dan ooit te voren. Hoewel vol goeden moed, zijn wij allen overtuigd dat veel winst punten verloren zullen worden bij de steile heuvels. Daarbij is de concurrentie van Enge land en het buitenland grooter dan ooit. Niet alleen verschillende Engelsche, Duitsche en Belgische teams dingen mee, doch ook zonden deze landen hun aller beste trialrijders. Zoo zien wij in de kleine 175 klasse een zwaren kamp tegemoet tusschen de Fancis Barnett-ploeg en de beide Ross- ners op DK.W. watergekoelde 2-tacten met compressor. In de 250 C.C. klasse is weer de oude veteraan „Pa Applebee" op Levis en ver der bekende rijders als Walker, Wilkins en Jones. In de groote 350 c.c. klasse zijn present de populaire Mrs. Mc. Lean en in de 500 c.c. klas Miss Foley op Trimph; Perrey de captain van het Ariel Team; R. Sexe. de bekende Gilletwereldreiziger op Gil let. Maandagmorgen half tien zou de start plaats'hebben voor het eerste tra ject, waarby al direct een enorme c.a. 3/ mijl lange heuvel beklommen moest worden, de „Honister Top", maar dat is er dan ook één, waar heel wat winst punten verloren zullen gaan. Ik hoop in staat te zullen zijn om na de zware dagritten, welke ons wachten, in volgende brieven in het bijzonder te kunnen vertellen hoe het met de Hol landers gaat in dezen ontzettend zwaren wedstrijd! Tot zoover de heer Smit. Aan de Tel. wordt nog het volgende uit Ambleside gemeld: Woensdag troffen de rijders het uit stekend met het weer. Het parcours le verde niet veel moeilijkheden op. behal ve een groote plas, die een belemmering vormde en veel oponthoud veroorzaakte, o.a. aan Lamberts, Hurrelbrinck en Van Marle. Alle rijders arriveerden niettemin bin nen den vastgestelden tijd aan de finish, behalve Smit, die ten gevolge van een defecte magneet veel te laat was ge start. Het totaal aantal strafpunten der Hol landers van de twee vorige dagen is: Van Marle 18, Klysen 9. Van Kooten 2. Smit 1, Lamberts Hurrelbrinck 25, Moos 5, Van der Veen 15, Van Twist 26. DE OLYMPISCHE SPELEN. VOORBEREIDENDE VOETBAL OEFENINGEN TE HAARLEM De N. V. B. doet uitgebreid werk ter voorbereiding van de keuze van het elf tal voor de Olympische Spelen. Verschillende jonge voetballers, zijn onder leiding van den bondsoefenmees- ter van den N.V.B. Bob Glendenning, in training gegaan. Zoo waren voor Woensdagmiddag uitgenoodigd van der Velde (Stormvogels), Dinkla, (E.D.O.), Jongeneel (H.F.C.), Moolenaars en J. Kammeijer (Haarlem). De oefeningen, die op het H.F.C.- veld gehouden worden, trokken nogal belangstelling van het publiek. Glendenning, zelf buitengewoon handig met den bal, legde het er vooral op toe, den spelers balcontrole by te brengen. Daartoe diende dribbelen met den bal om paaltjes; eerst .met het rechter been, daarna links en vervol gens met beide beenen. Ook het stop pen van den bal, samenspel en vlug opbrengen, maar vooral koppen werd druk beoefend. In een kring werd de bal rondgekopt, soms wel vijfmaal rond voordat iemand hem miste. Tegen vijf uur waren de nuttige en leerzame oefeningen afgeloopen. ROEIEN. DE EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Uit Como wordt aan de Tel. ge meld: Woensdag hebben de Hollandsche roeiers hier voor het eerst sedert hun aankomst behoorlijk bunnen oefenen. Deze oefeningen op gunstig water, mo gen als zeer geslaagd worden beschouwd waardoor veel zelfvertrouwen is her wonnen. Verblijdend is voorts, dat James' hand beterend en niet meer pijnlijk is. De coach en de dokter hadden zelfs geen bezwaar, dat hij zijn plaats in de Laga- vier direct weer innam, hetgeen reeds Woensdag goed merkbaar was. Het ging met de oefening der ploeg dan ook reeds verrassend goed. VOETBAL. STORMVOGELS—ALCM. VICTRIX (£-3) Door bijzondere omstandigheden kon Stormvogels slechts vijf spelers van het eerste elftal in het veld brengen, na melijk Thijssen, Haak, Snoeks, De Jonge en Van der Velde. De invallers hebben zich echter over het geheel goed van hun taak gekweten, zoodat het vrijwel volledige Alcmaria slechts met 32 kon winnen. In den beginne leek het er op, of de thuisclub met groote cijfers zou verlie zen, want voor nog één Stormvogel den bal had aangeraakt, had Reitsma zyn club reeds de leiding bezorgd (01). Bovendien bleven de bezoekers steeds aanvallen. Voor 't Stormvogelsdoel wa ren Snoeks. Haak en Thijssen echter ge duchte struikelblokken. Langzamerhand kwam de Stormvo gels-combinatie wat op dreef. Onder leiding van v. d. Velde Jr. werd menige aanval op het Alcmaria-doel onderno men. Met een zeer hard schot scoorde v. d. Velde den gelijkmaker, waarna Spoor een voorzet van links in eens langs den Alkmaarschen keeper zond. Rust 21. Na de rust schoot v. d. Velde al spoe dig keihard tegen den paal. Toen kwam Alcmaria opzetten. Vele schoten werden op (Thijssen afgezonden, doch deze weerde zich enorm Pas toen de bal we gens de duisternis moeilyk meer te zien was, werd Thijssen van dichtbij twee maal gepasseerd, zoodat Alcmaria met 3—2 won. H. F. C.—AJAX (0—1). Ruim zeven uur ving deze in aange name verstandhouding gespeelden oefenwedstrijd op het H. F. C.-terrein aan.. Daar de strijd gestreden werd op het zijterrein was de grootste belangstelling van het publiek aan den kant, vanwaar gratis het spel gevolgd kon worden. Onder leiding van den heer Van Len- nep stelden beide partyen rich met in vallers op. De combinatie der H.F.C. zag er als volgt uit: Doel: Van der Meulen. Achter: Hoomans en De Jonge. Midden: Jongeneel, Reuvekamp Gille en Lamp. Vóór: Eysvogel, Miezérus, Reeder, Sigmond, en Van den Berg. Al dadelijk nadat Ajax heeft afge trapt, beleeft het H.F.C.-doel een be nauwd oogenblik, doch Van der Meulen weet te redden. Over het geheel genomen zijn trou wens de Ajaxiden het meest in den aanval geweest en dat de stand bij het einde slechts 10 voor de Amster dammers was, kan voor het grootste gedeelte wel worden toegeschreven aan het uitstekend werk van den Haarlem- schen doelman. Zijn collega in het Am- sterdamsche doel verrichtte ook goed werk, maar de aanval der H.F.C.'ers maakte het hem niet zoo lastig. Goed verdedigen der HT.C. was al- zoo oorzaak dat met blanken stand ge draaid werd. Wegens het vroeg invallen der duis ternis werd geen pauze gehouden. Spoedig na de hervatting weet Ajax d? leiding te nemen, wanneer de mid- half een hard schot inzendt, waar v.d. Meulen overheentrapt (01). Enkele wanhopige pogingen der H.F. C.'ers voor den gelijkmaker hebben geen succes. Na rust was het vrijwel een herhaling van de eerste helft. Ajax ni. over het algemeen sterker. De Amsterdammers hielden echter het spel wat wat te kort, waardoor ook ver der succes uitbleef. Op het laatste gedeelte van den strijd was het spel door de invallende duister nis moeilijk te volgen. Met 10 voor Ajax kwam het einde. De HT.C. is er dit jaar voor haar doen wel vroeg bij. Het geheel was een nuttige oefening. DE SERIE-WEDSTRIJDEN VAN E. D. O. STORMVOGELS II—ZAND VOORT I (1-0) Onder leiding van scheidsrechter Twisterling komen de elftallen in het veld. Beide elftallen spelen meer enthou siast dan mooi. De Stormvogels-aanval blijkt het gevaarlijkst. De IJmuidenaren naderen meermalen het Zandvoort-doel, doch het juiste schot ontbreekt. De Zandvoort-keeper is verre van safe. Zijn collega aan de overzijde is veel be trouwbaarder. Als Mulder scherp voor zet kopt Van Hemert onhoudbaar in (1—0). Na de hervatting tracht Zandvoort het verloren terrein te winnen, doch Stormvogels verdedigt hardnekkig. Stormvogels komt geleidelijk meer in den aanval, doch heeft met pech te kampen, daar twee achtereenvolgende schoten tegen den paal belanden. In den stand komt geen verandering meer, zoodat Stormvogels zich in de volgen de ronde plaatst. KENNEMERS II—L V. O. I (3—1) Hier hééft scheidsrechter Batelaan de leiding. De Kennemers loopen hard van stapel; binnen de vyf minuten hebben zij reeds een veiligen voorsprong van 2—0. I. V. O. laat het er echter niet bij zitten en weet fraai tegen te scoren (21). Zelfs krijgt zij een kans voor den gelijkmaker, maar de Kennemer- keeper stopt de penalty. Even vóór rust weten de Kennemers den stand op 3—1 te brengen. In de tweede helft hielden beide keepers him doel schoon. Kenne mers plaatst zich door deze overwinning in de volgende ronde. POSTDUIVEN. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" TE HEEMSTEDE. Uitslag der wedvlucht van Arlon, af stand 311 K.M. 1, 2, 3 A. Eveleens, 4, J. G. v. d. Meer, 5. 9, 12 H. Vellinga, 6, 8, 10, 11, 13, 14 A. van Zadel, 7, H. Witteveen, 15 A. Verdonschot; 16, F. J. v. Deursen. Een wisselbeker werd gewonnen door A. Eveleens. DOMINé GEEN HOOGEN HOED OP? DAN NIET PREEKEN! Dezer dagen deed in de pers het ver haal de ronde, dat een Gereformeerd predikant, ds. Vreugdenhil van Bruinisse door den kerkeraad der Geref. gemeente te Rijssen niet geaccepteerd zou zijn om aldaar op te treden, aangezien dominee een gleufhoed in plaats van een hoogen hoed droeg. De 'Rotterdammer is op onderzoek uit gegaan en het volgende is gebleken: Ds. J. Vreugdenhil was op Maandag 25 Juli in Wierden. waar hij bezocht werd door een afgevaardigde van den kerkeraad van Rijssen, die hem uitnoo- digde voor een beurt op Dinsdagavond 26 Juli en tevens om er den H. Doop te be dienen. Hij verzocht hem niet met zijn gleufhoed, maar met een hoogen hoed te komen. Ds. Vreugdenhil, in Rijssen komende, bleek rich over laatstbedoeld verzoek niet bekommerd te hebben. Toen daarop aan merking gemaakt werd, moet ds. Vreug denhil ronduit gezegd hebben, dat hü het huichelarij achtte om in Rijssen een ander hoofddeksel te dragen dan in zyn eigen gemeente. Wilde men liever om den hoed dat hij niet zou optreden, dan had men het maar te zeggen: hij zou dan re gelrecht naar het station gaan om te vertrekken, t Beste werd geoordeeld, dan maar niet te preeken. Aan de gemeente werd meegedeeld dat de dienst niet zou doorgaan. Intusschen heeft de kerkeraad met ds. Vreugdenhil over het voorgevallene ge correspondeerd en is tusschen beide par tijen een schikking getroffen, waarbij ds. Vreugdenhil beloofd heeft by een volgen de gelegenheid te komen met hoogen hoed. HET BELGISCHE LOODSWEZEN TE VLISSINGEN. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, is de Belgische minister van Spoorwegen, Posterijen en Zeewezen, Ed. Anseele, vergezeld van verschillende hooge amb tenaren van zijn departement, naar Vlissingen vertrokken ten einde aldaar, ter plaatse, een onderzoek in te stellen, naar den toestand van het Belgische loodswezen. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen by W Romyn, Drieheerenlaan 24. een kinderkruiwa gen; A. van Amerongen, Raadhuisstraat 28, een bandenlichter van een auto. W. Driessen, Bankastraat 77, twee kisten met bloembollen; A. IJtsma, Eikenlaan 10, een hondenzweep; C. Heemskerk, Kastanjelaan 3, een bril; J. Mouw, Ha venstraat 20, een touwlijn. Milatz, Glip- perweg. een vaarboom. T. Wildeboer, Valkenburgerstr. 35. een grijs hoedje; C van Egmond, Res Novaplein 13, een bad muts; Mej. Willemse, Voorweg 27, een hondenhalsband en een kindertaschje. Kramer, Binnenweg 31, een kinderporte- monnaie met inhoud. Westra, Zand- voortschelaan 48, een badpak met hand doek. Kinkhouweer, Raadhuisstraat 80, een muts. M. Vergunst, Joh. de Breuk straat 11, Haarlem, een rijwielbelasting- merk. L. Sloof, Drieheerenlaan 11, een jongensjekkertje. Bureau van politie. Raadhuisstraat, een schaal van een rij- wielbel, een notitieboekje en een porte feuille met foto's. EXCELSIOR OP CONCOURS. Op het muziekconcours te Huizen, uit geschreven door het Christelijk Fan- fanfarecorps, behaalde het fanfarecorps Excelsior in den concertwedstryd een 2en prijs met 290 punten en in den marschwedsirijd een len prys met 19 1/2 punt. BEVERWIJK. DE HERDENKINGSFEESTEN. Het begint nu ernst te worden met de voorbereidingen voor de a.s. her denkingsfeesten. In het villapark is men begonnen met den bouw der groote tentoonstellingszaal voor handel, nijver heid. industrie en landbouw, terwijl on der leiding van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf. reeds is aangevangen met den aanleg van de leidingen, benoo- digd voor de illuminatie en gevelver- siering van de Breestraat. VELSEN. GEEN KINDERSPEELGOED. Dat het aanzetten van een motor geen kinderwerk is en gevaren met zich meebrengt, ondervond Woensdag de on geveer 13-jarige H. L. wonende al hier. Hij zou, wat hij al zoo dikwijls had gezien, de motor van een vrachtauto, aanzetten, doch de slinger sloeg terug en sloeg hem den pols van den linker arm stuk. Dr. Barentsen legde een verband, waarna de jongen naar zyn woning is gebracht. IJMUIDEN. DE „MONTE OLIVIA" EN DE T. B. C.-BESTRIJDING. De Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose met het Damescomité, heeft van de drukte bij den toeristensteiger geprofiteerd om aldaar ten bate der vereeniging een bloempjesverkoop te organ iseeren. Den eersten dag werd reeds f 137 gecollecteerd. DE SLUISBOUW. Op Vrijdag 9 September zal worden aanbesteed het bouwen van de machine gebouwen voor het bïnnensluishoofd en bijkomende werken, behoorende tot den bouw der nieuwe schutsluis. BEZOEK AAN DEN SLUISBOUW Ter gelegenheid van het van 12—17 September te Amsterdam te houden in ternationaal Congres voor Materialen- kennis zal op 14 September een boot tocht worden gehouden naar IJmuiden, ter bezichtiging van den sluisbouw. ZANDVOORT. HINDERLIJK VOLGEN. Woensdagavond werden eenige Zand- voortsche ingezetenen, die werkzaam zyn op een bouwwerk in de Slacht- huisbuurt te Haarlem, toen zij de tram verlieten om zich naar huis te begeven op het tramplein gemolesteerd en uit gescholden, door een troep, speciaal daarvoor uit Haarlem en Amsterdam overgekomen metselaars en opperlieden, die op dat werk den arbeid hadden neergelegd. Onmiddellijk was de Gemeente politie tegenwoordig en geleidde de werkwil ligen naar hun woningen, gevolgd door bovengenoemde stakers en eenig pu bliek. Op een afstand van de woning werd den stakers bevolen rechtsomkeert te maken, waaraan schoorvoetend werd voldaan. LETTEREN EN KUNST. MUZIEK. ITALIAAN SCHE OPERA-COLTER T- TOURNéE Groot-Badhuis te Zandvoort. De jaarlijksche revue der nieuw-ge- engageerde solisten bij de Italiaansche Opera gaf ditmaal ook den Haarlem- mqjs gelegenheid tot kennismaking en bewondering. Zondagavond l.L was de beurt aan ons, maar dit Concert kon ik niet bijwonen. De roep die er van uit ging was evenwel van dien aard, dat ik mij gaarne den gang naar Zandvoort getroostte, waar gisteravond het tweede operaconcert van dit seizoen door de Italianen gegeven werd. Het eerste was zulk een overweldigend succes geweest, dat het bestuur van de Zandvoortsche Vreemdelingenverkeersvereenlging voor een 1 herhaling (doch met nieuw pro gramma) gezorgd had. Weer bekroonde een goed gevulde zaal haar loffelijk streven. Gezellig was de aanblik der kwistig verlichte ruimte, doch de acoustiek schijnt me niet in allen deele gunstig te zijn. wat ook door de dra peering van het podium veroorzaakt of althans beïnvloed kan worden. Daar door is de gelegenheid tot expansie van het geluid niet zoo groot als in onze ge meentelijk concertzaal, en wellicht is dit een der oorzaken dat het Zandvoortsche auditorium in den aanvang althans niet zóó geestdriftig op de kunstprestaties reageerde als kort te voren het Haar lemsche. Na de pauze steeg het enthou siasme aanmerkelijk, vermeerderden bijvalsuitingen en terugroepingen en daarmee de toegiften in aantal. De bas, Luigi Balzan, die met een aria uit „Macbeth" van Verdi de rij der voor drachten opende, kon aanvankelijk niet meer dan een succes d'estime verwerven en toonde dan ook in dit nummer zijn werkelijk uitstekende kwaliteiten nog niet ten volle: het middenregister was niet klankvol genoeg; doch later nam hij revanche en werd tot een toegift ge noopt. Stem en expressie waren toen veel mooier dan in 't begin. Eenzelfde stijging was merkbaar in de voordrachten der lyrische sopraan En- rica Albertl, wier „Butterfly" na de pauze grooten indruk maakte door stern- middelen en opvatting. De bariton Leo Piccioli won het plett al direct met de zeer moeilijke aria uit „les Pêcheurs de Perles" van Bizet; bU dezen zanger zijn alle noodlge hoeda nigheden in gelukkig evenwicht ver- eenigd: de stem is in alle registers even mooi; techniek en uitbeeldingsvermoeen mogen voortreffelijk genoemd worden. Niet in dezelfde mate kon mij de zang der alt Elena Lebedensky voldoen; tot demonstratie der diepe borsttonen, die verleden Zondag bewondering wekten, vond zij ditmaal geen gelegenheid; in medium en hoogte klinkt de stem wat scherp en de uitspraak lykt wat pachy- glottisch. Het ontbreken van tekst in het programma bij vele nummers maak te het volgen moeilijker. Waarom niet by alle de tekst afgedrukt? Het leeuwenaandeel van het succes viel aan den tenor Govanni Manuritta en aan de lichte coloratuursopraan Giuseppina Lucchese ten deel, hetgeen de voorliefde van het publiek voor hooge kunst bewijst. Beiden zijn krachten van den eersten rang; stemmateriaal' noch virtuose beheersching laten iets te wen- schen over. Het schitterend uitgevoerde kwartet uit „Rigoletto" besloot den avond, die, mede door de voortreffelijke begeleiding en fijne pianistische eigen schappen van Mario Parenti tot een volkomen succes werd en ons schoone verwachtingen doet koesteren betreffen de het a.s. operaseizoen, te meer daar krachten zooalk Maria Valverde aan het gezelschap verbonden blijven. In de pauze betraden wij het terras: in tooverachtige tinten lag de rui- schende zee voor ons, onder een avond hemel die een laatsten glimp der ge zonken zon weerkaatste. Grootsch en aangrijpend was dit natuurtafereel1. En op het terras kwekte een gestopte trom pet, en jankten en loeiden saxophoons en hamerde een stok op een stuk hout syncopes. Gelukkig: er was gelegenheid tot dansen, en er werd gestept door grooten en geknieknikzwaaid door klei nen, die allang in bed hadden moeten liggen, om te kunnen zien hoe de mor genstond goud in den mond heeft. Het is toch zoo mooi aan zee! Maar de be zoekers van het operaconcert hebben dubbel kunnen genieten: van schoone natuur en van schoone kunst. KAREL DE JONG. MARKTNIEUWS. GROENTENMARKT TE HAARLEM Appelen f 0.32—0.60 per K.G. Peren f 0.10—0.40 per K.G. Bloemkool f 0.050.22 per stuk. Roode kool f 0.080.10 per stuk. Andijvie f 2.205.per 100 struik. Spinazie f 0.250.60 per kist. Postelein f 0.30—0.70 per kist. Sla f 13.60 per 100 krop, Wortelen f 0.100.16 per bos, Komkommers f 0.020.08 per Tuinboonen f .030.06 per K.G. Heereboonen f .120.20 per K.G. Snijboonen f 0.16—0.24 per K.G. Selderij f 0.060.08 per bos. Pieterselie f 0.04—0.10 per bos. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek sïeW de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. HET DREIGEND OORLOGSGEVAAR. Geachte Redactie, Mag ik den heer Buiting even ant woorden dat ik met „de kerk" bedoelde het collectieve begrip, dus m.a.w. „de kerken". Zijn oordeel over de z.g. Elite is lang niet malsch, maar is ze onverdiend? Het Is verre van my om de pogingen van de R.K. kerk. om den vrede te be waren, te onderschatten, integendeel, maar de geachte inzender zal mij toege ven, dat als de kerken zich in een heilig él^p vereenigen wilden om dezen geesel der menschheid te vernietigen, er wel een modus vivendi te vinden zou zijn, om een algemeene actie in het leven te roepen, die zeker wel doel zou treffen. Maar van een samenwerken met andere kerken, we hebben het onlangs nog ge zien bij de voorbereiding van het We reldcongres der Kerken, (waaraan rij zich onttrekt (waerom?). is Rome altijd verre gebleven en dat is heel jammer. Ik moet voor de aangeboden sigaar bedanken, want.... ik rook niet. Hoogachtend, R. SCHIETEN EN NATUURSCHOON, Geachte Redactie. Gaarne wil ik den heer Z. antwoor den. die in Haarlem's Dagblad van Woensdag klaagde over de verstoring van zijn genieten van de natuur in Bloe- mendaal door het schieten. Als de heer Z. wil genieten van de schoone natuur, dan moet hij wat vroeger opstaan. Des morgens van vijf tot negen uur is het alles rustig; dan hoort men alleen het gezang der vogels. En als dan boven dien de zon nog schijnt dan kan men genieten van alles wat lief en schoon is. Het schieten gebeurt niet eiken Zondag; dat duurt slechts van tien tot twaalf of tot één uur. Dat schieten is ook geen oefening voor den oorlog, maar om pa raat te blijven, teneinde have en goed van den heer Z. en van alle andere land- genooten te beschermen, als dit noodig mocht blijken. Mijn dank voor de plaatsing. A. VERNOUT, Lid der Vrijwillige Burgerwacht. Geachte Redactie Heden las ondergeteekende het be richt. dat de politieverordening van Noordwijkerhout met een artikel was uitgebreid, om aldaar het gezamenlijk kampeeren van jongens en meisjes wat tegenwoordig vooral zou voorkomen bij de padvinders, te beletten. Dit kan ik niet voorbij laten gaan, ronder daarop te reageeren. Ie. De Padvinders fe 'een Jongens- en geen meisjes vereeniging. Hier té lande bestaat een Meisjes Gilde, dat hetzelfde systeem volgt als de Padvin ders, doch waarvan de leden nochtans geen Padvindsters zfin. Deze meisjes zijn geheel apart georganiseerd, en hebben met de padvinders niets uit staande, dus is gezamenlijk kampeeren uitgesloten. 2e. Padvinders van 812 fëax (wel pen) worden door een dame geleid, daar de praktijk geleerd heeft, dat deze be ter met die kleine Jongens om kan gaan, dan oudere padvinders dat kunnen. Dese welpen werken echter geheel geschei den van de padvinders, dus de leidster komt met de eigenlijke padvinders niet in aanraking. Wanneer zulk een dame dan ook als leidster bedankt, heeft zij niets meer met de vereeniging te maken, wat met de padvinders niet zoo is. Hier is dus ook geen reden voor gezamenlyken om gang of kampeeren. 3e. Padvinders, aangesloten bij het wereldverbond, dragen als onderschei ding een Fransche lelie, met daar on der het woord „Waakt" op de linker mouw. Personen, die andere Insignes dragen, zijn geen goede padvinders, al dragen zy hetzelfde uniform. Dit wordt helaas maar al te veel door het publiek gedacht, en het woord Pad vinder is er uit voor men definitief weet of het er wel een is. Hoe dus deze verordening juist voor padvinders gemaakt moest worden is mij duister. En wie stelt vast dat het echte pad vinders geweest zijn. Ik weet bij ondervinding dat. wanneer zooiets in onze echte Nederlandsche Padvindersvereeniging mocht gebeuren zulke personen uit de vereeniging zou den verwijderd worden. Tevens gaat het toch niet aan alle padvinders te veroordeelen, naar aan leiding van het ongehoorde gedrag van enkele. Hopende dat de geachte lezers hier door eenigermate ingelicht zijn, en dan kend voor uw aandacht, verblijf ik ENSIGN H. RATSMA. Vreemd geld en cheques (Medegedeeld doordeNatior. Bankvereen. Ie Haarlem) Koersen tot hedenmiddag 12 uur DONDERDAG 18 AUG. 1927 Biljetten Berlijn59.25 —59 40 Parijs9.74 9 85 Belga34 60 —35 00 New-York2.47 —2.51 Londen12.10 —12.15 Chèques Berlijn59.30 —59.40 Parijs9.74 9.82 Brussel34 68 —34.78 Zürich48 02 —48 17 Londen12.12^—12 1384 Rome13 52H—13 67H Madrid42 05 42.2zY% Weenen35 05 35 25 New-York (Cable) 2 49 2.50\i Kopenhagen66 70 66 92L£ Oslo64 65 —64 85 Stockholm 66 90 67.10 Praag7.35 7 45

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 8