HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. DONDERDAG 18 AUG. 1927 DERDE BLAD Vacantiezitting. Twee wethouders en zeven agendapunten. Alles z. h. s. Het geannexeerde werknemers-leger. De gescheurde zweminrichting. Stakings-arbitrage, biervaatjes en medailles. Vermoedelijk was dit het laatste op treden van den ouden Raad, maar aan gezien er geen afscheidswoord werd ge sproken tot hen, die op 7 September niet zullen wederkeeren, lijkt het nog zoo heel zeker niet. Merkwaardig. Ver leden jaar vergaderden we in de zo mermaanden eenmaal in de vier weken, maar nu lijken de dames en heeren er maar niet genoeg van te kunnen krij gen. Een zeer onvolledige équipe kwam dit maal uit, met een klein agenda'tje, en veel is er over deze zitting niet te zeg gen. De wethouders Heerkens Thijssen en Slingenberg alsmede een aantal le den, waaronder de leiders van den Vrij heidsbond en de S. D. A. P., bleken zich in de wei te hebben begeven. Een voorstel-Joosten-Koppen, waarbij B. en W. wordt verzocht om gedetail leerde inlichtingen te verstrekken om trent de benoeming van den ambtenaar voor de Beroepskeuze, werd z.h.s. aan genomen. Op een andere plaats in dit nummer is uitvoerig over deze zaak ge schreven. Ons bereikte o.a. een zakelijk gesteld maar ongeteekend ingezonden stuk er over. Wellicht was dit niet ano niem bedoeld, maar natuurlijk schen ken wij er nu geen aandacht aan. Er werden wat wenschelijkheden te berde gebracht omtrent ae stichting van een school voor voorbereidend lager on derwijs in het Leidsche kwartier, waar na dit voorstel z.h.s. wertf goedgekeurd, evenals trouwens de zes andere agen dapunten. Stemmingen ontbraken van middag geheel wel een bijzondere exceptie. Maar tenslotte ging de Raad nog een half uurtje in geheime zitting, waarna tot grondaankoopen aan de Jan Gijzenvaart voor een totaal van een klein kwart millioen werd besloten, en tot het maken van een voortgezetten basaltkademuur aan de Friesche Var kenmarkt voor 8800. Daarna begon wethouder Reinalda vragen uit de vorige zitting te beant woorden en dat was eigenlijk nog wel het interessantste Wij vernamen, dank zij de nieuwsgierigheid van den afwe zigen heer Roodenburg, dat er in totaal 176 ambtenaren, werklieden en politie mannen van de geheel en gedeeltelijk geannexeerde gemeenten zijn overgeno men. Een legertje. De heer Roodenburg had gevraagd of B. en W. de overne ming van al deze menschen in het be lang der gemeente achten, en het zal hem nauwelijks verbazen dat het college hierop bevestigend heeft geantwoord. Stel u eens voor dat het had gezegd: ..Neen, het is een strop. Er zijn er veel te veel. De stadhuisbodes bijvoorbeeld kunnen het wel af zonder zich te over werken, en er behoeven er dus geen twee nieuwe bij. De Incassodienst, die eigenlijk een dure aardigheid blijkt te wezen, zouden wij liever niet met een aantal ambtenaren uitbreiden...." En- zoovoorts. Had de heer Roodenburg dit soms verwacht? Wij niet. B. en W. ver klaarden prompt dat zij de overneming in het belang der gemeente achten. De heeren Klein Schiphorst en Wol zak kregen antwoord op hun vragen omtrent de scheuren in de nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart. Een uitvoerig, technisch uitgewerkt antwoord van den directeur van Openbare Wer ken, door den wethouder meegedeeld. Ook in dit geval was er een beetje naar den bekenden weg gevraagd. „Voor wie zijn de financieele gevolgen?" En de wethouder antwoordde: „Voor de ge meente"hetgeen eveneens zonder speciale profetische gaven voorspeld had kunnen worden De kans dat de heeren Dumont en Reinalda dezen tegenvaller uit hun eigen portemonnaie zouden be kostigen, of dat er een collecte voor ge houden zou worden ten bureele van Openbare Werken, of iets dergelijks, heeft ons altijd uitermate gering ge sehenen. Voor het overige maakte de heer Klein Schiphorst het Openbare Werken niet makkelijk Hij gaf als zijn meening te kennen dat men beter een begane fout openlijk kon erkennen dan er om heen te draaien. Er had z. i. onder het reservoir geheid moeten worden, ook al had het duizenden meer gekost. De heer Mizérus, zich noemende en schrijvende Miezérus, bleek dezelfde meening te zijn toegedaan, maar de wethouder protes teerde tegen de term „er omheen draaien". B. en W. en de directeur ver- keeren in volmaakte gemoedsrust over de zweminrichting. Tenslotte bleek even wel dat er nog meer inlichtingen van den directeur móeten komen, na melijk over de vraag of het reservoir het ook houden kan als het geheel met water wordt gevuld. Volgens den heer Klein Schiphorst is dat nog niet ge schied. B. en W. hopen het conflict bij den arbeiderswoningbouw in de Slachthuis straat te kunnen beëindigen door hun bemiddeling er in te verleenen, maar zoover is het nog niet. Zie ons verslag. Toen maakte de heer Groenendaal zich nog wat boos over de vertraging in de bestrijding van het biervaatjes-leeg drinken aan het Spaame, en de heer Van de Kamp ontketende den wethou der van Schoone Kunsten in een be schouwing over gouden en zilveren me dailles. Daarmee was het, om kwart over vier, uit. R. P. Maar volgens Openbare Werken wèl. Men zie de mededeelingen op pag. 1 van dit nummer. STADSNIEUWS. EXAMEN HOOFDAKTE Haarlem, 17 Aug. Geëxamineerd 7 m.n.l. candidaten, 1 teruggetrokken. Geslaagd de heer J. Oosterling van Zaandam, „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. De Zusters van „De Lichthoeve", Kwee kerslaan 1317 te Santpoort, hebben in de maanden Juni en Juli weer veel blij ken van belangstelling in haar liefda dig werk ontvangen. Hierbij zijn ook gif ten, waarbij een onduidelijk of in het geheel geen adres van afzending gevoegd is. Gaarne willen de Zusters iederen schenker persoonlijk bedanken, maar als er geen adres bij is, kan dat natuurlijk niet. Toch willen zij graag haar dank baarheid uiten, daarom verzoeken zij aan enze Redactie, in deze kolommen van haar groote erkentelijkheid te doen blij ken. Wij voldoen hier gaarne aan. De Zusters hebben nog steeds veel noodig. Er zijn in het nieuwe huis, dat nu reeds weer te klein blijkt te wezen, steeds af wisselend twee-en-vijftig bedjes bezet. Vijftien groote kinderen bezoeken de openbare school, zeventien kleuters moe ten zich in de kinderkamer vermaken en twintig zuigelingen en baby's onder de twee jaar bevolken de andere zaal, de wacht- en de isoleerkamer. En als het moet willen de Zusters aan nog meer kinderen een plaats in haar vriendelijk huis geven. In Januari werden de volgende giften ontvangen: Mej. Ter H. te Santpoort 0.50; B. te Heemstede jaarlyksche gift 10; N. N. 1; Mevrouw B te Amster dam 2.50; Mevrouw W. te Haaflenj f 1; „Opoe van der H." 0.25; N.N. 4.60; K. 2; Mevrouw D. H. te Rijssenburg 10; de heer en mevr. G. te Zeist 10; de heer en' mevr. G. te Zeist ^voór de zusters) 10; mej. K. 2.50; mej. K. te Amsterdam 1; mevr. Van B. jaarlyk- sche gift 5; subsidie van de Johanni- ter Orde, Comihandery Nederland (J. O. C. N.) van 1 Mei 1927—1 Mei 1928 200; N. N. door bemiddeling van V. te Haarlem 0.50; K. 2, tezamen 262.85. In Juli: B. f 2.50; B. te Amsterdam 1.25; mej. Sch. te Hillegom 0.50; A. B. te Rotterdam 2.50; Zuster O. 2.50, „Opoe Van der H." 0.25; Mevrouw S. 0.50.. Sch., te Groningen 2.50; me vrouw A.—S„ jaarlyksche gift 2.50; E. C. C. D. Jzn. jaarlyksche gift 5; mevr. H., te Overveen, jaarlijksche gift 2.50; mevr. H.—K., te Heemstede, jaar lyksche gift 2.50; L. te Amsterdamj, jaarlijksche gift 10; mevrouw Van L.- B. te Heemstede, jaarlijksche gift 2.50; mevr. R.—Van W., te Haarlem, jaarlijk sche gift 2.50; mevr. T.—Van B. te Overveen, jaarlyksche gift 25; mevr. V.—L.. te Bloemendaal* jaarlyksche gift 10; mevr. De W„ Bloemend-, jaarl. gift 10; mej. De P., te Haarlem 10; mej. Minnie O., te Loenen aan de Veluwe 10; K. 4; Sch., door bemiddeling van V. te Haarlem, 2; Zuster Van Z. te Rotterdam, een week salaris 10; Zuster J. N. 1; H. te Haarlem 1. Mevr. van H.—B. en onbekende dame 26; Mr. J. P. G. te Haarlem f 5; Wed. H. te Oos terbeek 5; Wed. Van P. te Utrecht 10; W. B. H. A. H. 10; Mevr. K. te Zeist 2.50; N., te Zeist 10 en mevr. N. te Zeist 2.50. totaal 456.75. Verder ontvingen de Zusters in Juni en Juli de volgende goederen: Mej. van D„ onderkleeren; twee paar eigengemaakte sokjes van mej. Frida S. te Heideheuvel; pak kleeren, schilderij tjes, platen en speelgoed van bewoner van Kleverlaan te Haarlem. Mevrouw J. Haarlem, kleeren van een oude dame; uit Alk'oaar wieg en wagen. Mej. L., Am sterdam, schoenen. Zuster O., 10 post zegels van tien cents, 1. Mevrouw L. K. 10 postzegels van tien cent 1. Truitjes en eigen gemaakte rokjes van mevr. W.- K. en mej. T. Poppewagen, speelgoed, kleeden van I. P. de G., Alexanderstr. Haarlem. Liesbeth en Tinus, Twynders- laan 14, mooi speelgoed. Doos met 4 paar schoenen, cape, jasjes en jurkjes van Babykleertjes en schoentjes van mevr. de C. Santpoort Drie doozen kleur- potlooden, doos schoenen, 2 rackets met 24 ballen, kleeren, jongenspakken (voor al de jongenspakken waren een uit komst), kleertjes en sokken van mevr. K te Bloemendaal, terwijl de verpleeg- gelden voor het „kindje van Lichthoeve" (Marietje Schouten), die steeds iedere eerste van de maand binnenkomen van mej. K. te Bloemendaal, zijnde 25 per maand, zelfs meer dan de kosten zijn, waardoor het suppletiefonds zeer wordt versterkt. Mhr. O., Santpoort, kinder speelgoed. Mej. B., Den Haag, kleeren en nieuwe jurkjes voor de meisjes. Uit de Busken Huetstraat, wagen en wieg. Uit Schoten een wieg. Twee kisten speelgoed, zeep, kleertjes, wiegengordijnen, choco lade van den heer en mevr. M. Lange Jansstraat Utrecht. Jhr. en mevr. T. van B. prachtig buffet, drie twee persoons- waschtafels met toebehooren, kachel m. toebehooren, theetafel, groote tafel, stoel, speelgoed. Mevrouw van M.—A., Rijks straatweg, Schoten, speelgoed kleertjes, doosje chocolade. (Er was speelgoed bij dat gebracht werd door een vrouwtje dat zelf hard moet werken voor haar kostje, dus waardeeren wij zulk een gift dubbel) Mevr. W., Schoten een babystoel. Mevr. T. pak zeep. Mejuffrouw Minnie O., Loe nen aan de Veluwe.; is een oude dame van zeventig jaar die eigenhandig twee meisjesjurken naaide en een bruine jongensbroek. Daarby waren de tien gulden gevoegd en een waardeerende brief. Een Usberenvel van f 400. Een dame uit Arnhem zond aan de Zusters van „De Lichthoeve" nog een ijsberenvel ter waarde van f 400, met het doel om die ten bate van „De Licht hoeve" te verkoopen of te verloten. In derdaad een mooi geschenk, DE „MONTE OLIVIA" Men schrijft ons uit LJmuiden: Woensdag werden wij in de gelegen heid gesteld het groote motorschip, dat sedert eenige dagen zoozeer de belang stelling van velen heeft getrokken, te bezichtigen. Met een klein gezelschap, meest bestuursleden van de Nederland- sche Reisvereeniging hebben we on der leiding van kapitein Helstermann en den len officier Von Rlxleben een wandeling door het kolossale schip ge maakt. Het vaartuig is van een bijzonder type, dat geheel afwijkt van de Holland- sche mailbooten. Alle luxe ontbreekt aan boord. Geen mollige tapijten bedekkén de vloeren; teakhouten betimmeringen zal men er tevergeefs zoeken. Alles is sober, doch netjes en kraakhelder. Men kan zich niet indenken, dat de boot een dag te voren met 15Ó0 passagiers is bin nengekomen, zoodat er wel gewerkt moet zijn, om alles weer In orde te brengen. Het schip is geheel ingericht voor 3e klas passagiers. Alleen in de slaapgele genheden is onderscheid gemaakt. De passagiers hebben overigens gelijke rech ten, een hotelschip dus. De motoren, die een capaciteit hebben van 7500 P.K. kunnen een snelheid geven van 14 mijl. De enorme eetsalon biedt plaats voor 800 gasten. Verder is er een gezellige rooksalon, terwyl een zeer ruim pro menadedek volop gelegenheid biedt om te genieten van de frissche zeelucht en de vergezichten, die een zeereis in zoo ruime mate aanbiedt. De technische inrichting van het schip is haast vol maakt te noemen. Zoo zagen we op de commandobrug verschillende bijzondere compassen en uurwerken en o.a. ook een automatische stuurinrichting, waardoor het mogelijk is, het vaartuig een be paalden koers te doen houden zonder den man aan het roer: Het schip is in gericht voor 2600 passagiers. De kapitein vertelde ons, dat hij eens 2400 passa giers van 30 verschillende nationalitei ten had vervoerd. Na afloop van den rondgang werd door de reederij een lunch aangeboden, waaraan meezaten, behalve de staf, de heeren J. G. P. Sabel, voorzitter der afd. Haarlem van de N. R. v. en lei der van den eersten tocht, A. E. N. Bak ker, den Haag, penningmeester N. R. V. S. de Leve, Amsterdam, lid van het da- gelijksch bestuur, R. van Waard, lid van het hoofdbestuur en leider, L. J* van Zwyndregt, den Haag, algemeen secretaris, T. Corni, Amsterdam, lid hoofdbestuur, W. F. Bremen, Haarlem, lid hoofdbestuur, verder de heeren Bru- tel de la Rivière, havenmeester te IJmuiden, van der Ven, inspecteur in voerrechten, Amsterdam, Mr. de Bruyn der firma Wambeisse en Zoon en In- spektor Block van de „Hamburg-Süd". Vele der genoemden waren vergezeld van hun dames. Aan tafel heette de kapitein de aan wezigen namens de reederij welkom. Hij sprak zijn bewondering uit over de uit stapjes der N. R. V. Vele der gasten voerden daarna nog het woord. Alle wa ren het er over eens, dat de reis een groot succes is geweest, zoowel voor de N. R. V. als voor de reedery. Des middags was de boot voor het pu bliek te bezichtigen. Vele honderden hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt. TRAMFANFARE. HET JUBILEUMFEEST. Zooals wij reeds meedeelden zal Zon dag 21 Augustus het eerste lustrum van Haarlem's Tramfanfarecorps, het in 1922 gereorganiseerde E. S. M. fanfare corps herdacht worden. Dien dag zal er een groot festival gegeven worden. Te half elf houdt het bestuur receptie en is' er gelegenheid tot complimenteeren in de kleine zaal van het Brongebouw. In dit gebouw en den tuin zullen ook de andere feestelijkheden plaats hebben. Elf uur: Officieele ontvangst van de Directeuren en Voorzitters der deelne mende corpsen in de kleine zaal van het Brongebouw en loting. Om kwart voor twaalf de openingsmarsch, gezamenlijk uit te voeren door de deelnemende ver- eenigingen onder leiding van den heer Reynier van 't Hoff, directeur der feest vierende vereeniging. Half een begint de groote marschwed- strijd op den Dreef, waaraan niet min der dan achttien vereenigingen uit verschillende plaatsen deelnemen. Uit Haarlem en Omstreken zijn er: Eensge zindheid, Heemstede; Euphonia, Over veen; Kunstkring, Spaarndam; St. Cae- cilia, Oud-Schoten; Excelsior, Spaarn dam; St. Jacobus, Haarlemmerliede; Crescendo, Spaarndam; Willen is Kun- neii, Haarlem; Lourens Janszn. Coster, Haarlem en Wilhelmina, Velsen. De corpsen worden opgesteld by' de Pavil joenslaan, met een tempo van 120 pas per minuut en een paslengte van 75 c.M. zal gemarcheerd worden. De jury zal voorts letten op klankgehalte en orde lijk en gericht marcheeren. Het groote festival in den tuin van het Brongebouw begint te twee uur. Ne gentien vereenigingen nemen er aan deel. Er is ook een wedstrijd voor popu laire muziek, met als extraprijs een di- recteursprijs voor de Vereeniging, die met een potpourri de populairste muziek maakt. Aan de bezoekers zal met stem biljetten de beslissing hierover gevraagd worden. De prijs bestaat uit een fraai luxe voorwerp. 's Avonds wordt het feest voortgezet met een groot concert te half negen, aangeboden door de vereeniging „On derlinge Oefening" te Uitgeest, onder directie van den heer T. de Vries. Tot besluit groot bal in de zaal van het Brongebouw van 10 tot I uur, met een jazzband onder leiding van den heer G. E. Hendrichs, lid der jubileeren- de vereeniging. Iedere aan het festival deelnemende vereeniging ontvangt een massief zil veren herinneringsmedaille, terwijl voor den marschwedstrljd zeer mooie pry'zen beschikbaar zijn. Het programma prijkt met een groot portret van den populairen directeur van het corps, den heer Reynier van 't Hoff. Voor hem en het bestuur dat aan de voorbereiding van het groote feest handen vol werk heeft, zal het Zondag zeker een dag van groote voldoening sflu, AANBESTEDING Woensdagmiddag werd door den ar chitect H. Korringa namens het be stuur van de Wijk vereeniging „Wijk 7" te Haarlem aanbesteed: Het bouwen van een wijkhuis aan de Molenaerstraat te Haarlem. Er waren 81 inschrijvingen, welke luidden als volgt: A. J. Jansen en G. Kroon, Santpoort, f 43.566; Gebr. C. en D. Hellingman, Haarlem en Am sterdam f 37.798; J. C. Kramer, Haar lem, f 40.452; J. Breevoort, Haarlem, f 36.600; W. van Genderen, Haarlem, f 37.547; M. v. 't Wout, Haarlem, f 35.500; N.V. Gebr. A. M. D. P. Joustra's Aan- nemersbedrij, Haarlem f 40.947; C. J. B. Verlieydt en Chr. Smits, Haarlem, f 43550; O. Jalvink Jzn., Amsterdam, Ï.951; B. Smallegange H. J. C. Se- keris, Haarlem, f 36.970; N.V. v.h. B. Ha gen, Haarlem, f 41.300; Gebr. G. J. Broertjes, Heemstede en Bloemendaal, f 37.998; P. H. Gronneman Jr., Heemste de, f 37.980; H. P. Jaspers, Amsterdam, f 54.200; J. B. Beyers, Haarlem, f 34.700; G. Poldermans Jr., Aerdenhout, f 34.450 (laagste Inschrijver)H. Klaassen. Heemstede, f 37.241; E. Bellaart, Haar lem, f 38.500: GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: H. H. Peters, Timorstraat 122, armbandhorloge; J. C. Tierie, M. van Heemskerkstraat 8, zil veren beursje met inhoud; Bureau van politie Smedestraat, gouden broche en een brief, kwitantie ten name van Pi- cart; genummerde hondenpenning en zilveren heerenring; Garage Du Rieu, Olieslagerslaan 36, nikk. dop van re servoir; M. Gr au weiman, Kritzingerstr. 23, doublé damssnorlogei; Kennel Fau na, Parklaan, gebracht door: v. He- mert, Gen. Bothastr. 117, gryze kat; J. Schoonenbeek, Overtonstraat 5, grijs witte kat; Herhof, Jansstraat, gebouw Nijverheid, grijze kat; T. Horik, Oost- Indiëstraat 42, zwart wollen kindermuts; B. van Andel, Hasebroekstraat 14, dou blé medaillon; C. J. H. Ides, Voorzorg straat 19. zilveren manchetknoop; D. A. Baaij, Plataanstraat 83, portemon naie met inhoud; Gilian, Leidschestr. 140, rijwielbelastingmerk in étui; v. d. Hout, Regulierstr. 18, spatlap; Booms, Lange Wijngaardstr. 20 rood, wit hals snoer; P. Anema, Marnixstraat 22, vul penhouder. Maars, Koningstraat 15, grijze kat; Bal- foort, Aelbertsbergstr. 103, zwarte kat; G. T. Veldhuizen, Oudeweg 28 A, kerk boek; W. Seegers, Saenredamstraat 1, regenjas; E. Vrolijk, Burgwal 23, kin dermanteltje; G. Heeren, Reitzstraat 14, portemonnaie met inhoud; Hartman, Bioscoop Luxor, portemonnaie met in houd; Gigengack, Potgieterstr. 57, por temonnaie met inhoud; den Hollander, Jan Hoenstraat 103, portemonnaie met inhoud; T. Wiersma, Ged. Voldersgracht 3, pakje met theewarmer en een brief; Mej. Draaijer. Spoorwegstraat 10 rood, damesparaplu; P. Vos, Soendastraat 42, rijwielbelastingmerk in étui; G. Kooij, le Hoogerwoerddw.st.raat 27, rijwielbe lastingmerk; v. d. Hoorn, Kruistochtstr. 41, rijwielbelastingmerk; C. Schouten, Spaarnwouderstr. 99, bruine heeren schoen; Rol, Wagenweg 92, sleutel, merk B. K. S.; Blokker, Keizer Karei- straat 6, br. damesschoen; H. Doezie, Heerensingel 131c, sleutel; Bureau van Politie, Smedestraat, stallingnummer van stalling Postkantoor. ERNSTIG MOTOR- ONGELUK BIJ OOSTER HOUT DAME GEWOND. Woensdagmiddag is op den Rijksweg tusschen Arnhem en Nijmegen bij Oos terhout een ernstig motorongeval ge beurd. De kunstschilder Schilt uit Arn- herm reed op zijn motorrijwiel met een vaart van 40 K.M. naar Nijmegen. Op de duo zat de heer G. Stout alhier, ge delegeerde van den Wielrijdersbond en voorzitter van de afdeeling Gelderland van den N. W. B., die even te voren hier ter stede de controle had uitge oefend by de komst der deelnemers aan de toer door Nederland. Bij Oosterhout moest men een drietal wielrijders, die in de richting Nijmegen gingen en naast elkaar op den weg reden, passeeren. Uit de tegenovergestelde richting naderden tegelijkertijd twee dames, eveneens op de fiets. De heer Schilt kon niet meer door den haag van wielrijders heenko men en reed tegen een der wielrydsters aan De motor sloeg over den kop en de heeren Schilt en Stout werden een eind weggeslingerd. Ze liepen verschillende bloedende wonden op, terwijl van den heer Schilt een arm werd ontwricht. Zij zijn verbonden door een geneesheer uit Lent. Erger was het gesteld met de wiel- rijdster, mej. Hendriksen uit Zwolle. Zij is ernstig gewond per auto naar het zie kenhuis te Arnhem vervoerd. DE VERBETERING VAN ONZE WEGEN. BINNENKORT NADERE MEDEDEELINGEN. Bij de behandeling van de begrooting van het Wegenfonds in de Tweede Ka mer heeft de minister van Waterstaat mededeeling gedaan van een door hem ontworpen vijfjarig werkplan, dat be oogt de Rijkswegen in dien tijd in een behoorlijken toestand te brengen. Daar de verschilende vereenigingen van weggebruikers, belanghebbende corporaties e.d. bij de samenstelling van dit voor haar zoo buitengewoon belang rijke stuk niet waren gehoord, hebben de Dagelijksche Besturen van den A. N. W. B. en de K.N.A.C. in een geza menlijk adres verzocht alsnog van het opgemaakte werkplan kennis te mogen nemen, ten einde dit in studie te kun nen nemen en evmtueele opmerkin gen of bezwaren tijdig onder de aan dacht van den minister te kunnen bren gen. Op dit adres heeft de minister van Waterstaat geantwoord, „dat het voor nemen bestaat binnenkort van Rege ringswege nadere mededeelingen over het vijfjarig werkplan te doen, waar van' zij alzoo spoedig zullen kunnen ken nis nemen". DE AMBTENAAR VAN BEROEPSKEUZE. Over de benoeming van den heer W.F.Jansen. DE RAAD VRAAGT OM INLICHTINGEN. Wij ontvingen de volgende mededee ling van een berichtgever: „Naar ons blijkt moet er in verschil lende kringen bevreemding heerschen over de plaats gevonden benoeming van den heer W. F. Jansen als ambtenaar van het nieuw te vormen instituut voor Beroepskeuze. Het is echter niet alleen bevreemding maar ook ontstemming, welke zijn oorzaak moet vinden in het feit, dat aan diverse personen die om nadere inlichtingen vroegen betreffen de eventueele sollicitaties geantwoord moet zijn, dat het bij voorbaat een on derwijskracht zou moeten zijn, om re den het vooral op het gebied van ziel kunde zou aankomen. Zelfs moet op een vergadering waar de beroepskeuze als onderwerp werd be handeld door een vooraanstaande auto riteit ten aanhoore van een ieder zijn medegedeeld, dat het een onderwijs kracht zou moeten zijn. Ondanks dit alles is thans geen on derwijskracht benoemd en zijn verschil lende personen die niet solliciteerden om de uitdrukkelijke verklaring dat een onderwijskracht noodig was, hierover ten zeerste ontstemd". Tot zoover deze mededeeling. Wij hadden over deze quaestie een onderhoud met een raadslid, die geen lid der Anti-revolutionnaire raadsfrac tie is. Deze was het wel met de beslissing eens en verklaarde: „Ik kan mij vol komen indenken, dat niet-ingewijden vreemd van deze benoeming hebben op gekeken. Maar als men veronderstelt, dat er geijverd is om den heer Jansen in bedoelde functie benoemd te krijgen om het mogelijk te maken, dat de heer Wolzak raadslid zou blyven, dan is men er geheel naast. De sollicitatie voor ambtenaar van beroepskeuze heeft reeds lang geleden plaats gehad. Voor 5 maanden heeft de heer Jansen zijn sollicitatie reeds ingezonden. Toen was de annexatie nog geen feit en boven dien was er nog niets bekend van de volgorde der candidaten op de Anti- Re volutionnaire lijst voor de raadsver kiezingen. Met stelligheid kan ik verzekeren, dat de heer Jansen alleen benoemd is om dat hij de meest geschikte sollicitant was. Wel was er nog een uitnemende gegadigde uit Amsterdam, maar die stelde te veel eischen, zoodat van zijn benoeming niets kon komen. De heer Jansen is dan ook door den directeur van den Werkloosheidsdienst, denbeer Vader die men heusch niet zal verdenken van rechtsche tendenzen als de meest-geschikte sollicitant voorgedragen voor de benoeming. Dat is ook alleszins te begrijpen. De heer Jansen is voor de functie geknipt. Bij de Haarlemsche Machinefabriek, waar de heer Jansen thans werkzaam is, heeft hij reeds langen tijd op dit ge bied practisch gewerkt. Aan hem was speciaal opgedragen het uitzoeken van de geschikte leerlingen voor die fa briek. Hij regelde hun opleiding tot vol slagen werklieden. Het opleiden van werkkrachten is op de Haarlemsche Machinefabriek meer ontwikkeld dan op andere industrieele werkplaatsen hier ter stede. De directeur de heer Dufour gevoelt zeer veel voor het leerlingwezen en dat hy juist den heer Jansen met de leiding van die afdeeling belastte, wijst er wel op, dat die daarvoor de geschikte capaciteiten heeft. De onder leiding van den heer Jansen bereik te resultaten zijn zeer gunstig geweest. Bovendien heeft de heer Jansen van het vraagstuk der beroepskeuze een zeer uitgebreide studie gemaakt. Niet alleen kent hy dus de praeiijk, maar ook van de verschillende theorieën en de littera tuur is hij volkomen op de hoogte. Al mag dan ook zoo vervolgde onze zegsman aanvankelijk de bedoeling geweest zijn om een onderwijzer in de functie te benoemen, ik kan mij vol komen begrijpen, dat men tenslotte tot de overtuiging gekomen is. dat het meer aan te bevelen was om een man uit de practijk aan te stellen. Beroeps keuze heeft strikt genomen, niets met het onderwijs te maken. Wel moet men aan den ambtenaar den eisch stellen, dat hij voor het kind liefde gevoelt, de karakters kan begrij pen en zooveel van het maatschappe lijk leven kent, dat hij voor de kinde ren de meest-geschikte beroepskeuze kan aanbevelen. Al deze capaciteiten heeft de heer Jansen, die zelf vader van een zeer groot gezin is. Hij kent de kin derziel en zal als leider van het bureau voor beroepskeuze zeker veel in het be lang van de Haarlemsche jeugd doen". Tenslotte vernemen wij nog. dat de heer Jansen aangesteld is in den rang van adjunct-commies op een jaarwedde f 100 beneden het maximum. Intusschen heeft de Raad in haar zitting van Woensdag een voorstel aan genomen van de heeren Joosten en Koppen, beiden S. D. A. P.'ers, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd om vol ledige inlichtingen te verstrekken over de benoeming. In het voorstel wordt gespecificeerd wat onder „volledige in lichtingen" verstaan wordt: overlegging van alle stukken, zooals de oproepingen van sollicitanten, de ingekomen sollici tatiebrieven, aanbevelingen, adviezen etc. Verder wordt gevraagd om schrif telijke mededeeling van de oorzaken van het groote tijdverlies tusschen het raads besluit tot regeling van de afdeeling Be roepskeuze en de aanstelling van den ambtenaar. Ons is gebleken dat deze benoeming inderdaad de aandacht en de critiek van velen heeft uitgelokt. En dat ver wondert ons niet. Wij hebben nooit erg hooge verwachtingen gekoesterd van de instelling der afdeeling Beroepskeuze. De ervaring heeft geleerd dat het werk van dergelijke bureaux buitengewoon moei lijk en verantwoordelijk is. en dat slechts zeer weinig menschen in ons land de bevoegdheid bezitten om deze zeer delicate materie te behandelen. Het werk yereischt niet alleeai diep gaande studie maar ook bijzondere men- schenkennis en zekere gaven van in tuïtie en paedagogiek die slechts aan weinigen geschonken zijn. Voor het ove rige voelen wij er ook niet veel voor dat de overheid als „extra-Pa" optreedt voor de beroepskeuze van de kinderen. Dit gaat o.i. te ver, en wij vreezen dat het verantwoordelijkheidsgevoel bij de ouders en het initiatief bij de kinderen er beide onder zullen lyden. Nu het eenmaal zoover is, nu de af deeling Beroepskeuze is ingesteld, lijkt het wel hoogst gewenscht dat de ambte naar aan het gemeentelijk bureau een man van bijzondere bekwaamheden op dit gebied zal zijn. Men kan geen na- tionaal-vermaard deskundige eischen voor een salaris van ruim drieduizend gulden, maar het heeft ons toch ook verwonderd dat men nu iemand be noemd heeft, die toch eigenlijk tot dus ver slechts een amateur op dit terrein is geweest. Wy hebben niets tegen den heer W. F. Jansen, die ons persoonlijk onbekend is, en zijn politieke partij- kleur laat ons natuurlijk volmaakt on verschillig. Wij weten alleen dat hij een verdienstelijk lid is geweest van den Raad der voormalige gemeente Schoten, en dat hy tot dusver een functie be kleedde ten kantore van de Haarlem sche Machinefabriek v/h. Gebr. Figee. Dat hij zich daar speciaal met het leer lingwezen heeft bemoeid is niets bui tengewoons er zijn in alle industrieele ondernemingen van eenigen omvang menschen die zich daarvoor interessee ren. Ieder doet dat dan op het terrein van die speciale industrie, dat wil dus zeggen: in één richting van beroeps keuze. Gaarne nemen wy aan dat de heer Jansen een persoonlijke studie van beroepskeuze heeft gemaakt, en noteeren met gepaste belangstelling dat hij vader van een groot gezin is. Maar het komt ons voor dat hij als leider van een Bu reau voor Beroepskeuze toch wel een geheel nieuwe loopbaan aanvangt, en wy meenen dat iemand met pae- dagogische ervaring een man van het onderwijs dus er meer als des kundige tegenover zou staan. Tengevolge van zijn benoeming tot ambtenaar heeft de heer W. F. Jansen voor zyn benoeming tot Raadslid be dankt. Men weet dat hij nr. 3 op de candidatenlyst van de A. R. partij was gezet boven het aftredende lid de heer G. Wolzak Hzn. Dit geschiedde door de algemeene vergadering der Kiesvereeni- ging Nederland en Oranje, tegen het bestuursadvies in. Later mislukte nog een poging van eenige leden om deze volgorde opnieuw te veranderen. De heer Jansen werd als nr. 3 gekozen, de heer Wolzak viel als nr. 4 af. Het bleef eenigen tijd onzeker of den ge kt :ene door de directie der Haarlem sche Machinefabriek zou worden toege staan om zijn functie te aanvaarden, maar tenslotte geschiedde dit en hij nam de benoeming tot raadslid aan. Een paar weken later werd hy' benoemd tot ambtenaar voor de beroepskeuze, be dankte als raadslid, en de heer Wolzak aanvaardde zijn benoeming als zoodanig. Wij trekken uit deze feiten geen con clusies: wij hebben er het recht niet toe. Wel beschouwen wy den heer Wol zak als een bekwaam en zeer actief raadslid en gelooven dat zyn heengaan een verlies geweest zou zijn. Maar de samenloop van omstandigheden maakt geen gelukkigen indruk, en naar onze meening hadden B. en W., ook als het een feit is dat de heer Jansen de beste sollicitant was voor de functie van amb tenaar by de Beroepskeuze, in deze zaak wel met wat meer tact kunnen optreden. Het stormpje, dat thans tengevolge van deze benoeming is opgestoken, heeft het college aan zichzelf te wyten. R. P. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN K. K. het als schipper niet onverwyid gehoorzamen aan alle bevelen, welke hem door een ambtenaar van den Wa terstaat in het belang van de vaart of van de werken worden gegeven f 6 subs. 1 dag hechtenis. J. H. C. R. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 40 subs. 5 dagen hechtenis met ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tyd van 6 maanden. P. R. het in staat van dronkenschap verkeerende, eenige handeling verrichten, waarbij ter voorkoming van gevaar voor leven of gezondheid va#r derden, byzondere om zichtigheid of voorzorgen worden ver richt, bij herhaling f 10 subs. 10 dagen hechtenis. F. F. W. het op den openba ren weg in een veewagen noodeloos op pijnlijke of kwellende wyze v 2olwassen koeien vervoeren f 10 subs. 5 dagen hechtenis. E. M. openbare dronkenschap f 10 subs. 5 dagen hechtenis. A. S. over treding van art. 3 van het Motor- en Rijwielreglerrfent f 20 subs. 5 dagen hechtenis. D. S. overtreding van art. 427 Wetboek van Strafrecht f 20 subs. 5 da gen heechtenis. H. F. K. overtreding van art. 459 Wetboek van Strafrecht f 4 subs, ldag hechtenis. J. A. van den B. art. 437 Wetboek van Strafrecht f 40 subs. 5 dagen hechtenis. J. B. overtre ding van art. 15 van de Motor- en Rijwielwet f 10 subs. 1 dag hechtenis. P. J. O. het als bestuurder van een mo torrijtuig daarmede een bocht naar rechts makende, deze te groot nemen f 10. subs. 2 dagen hechtenis. H. T. over treding der Invaliditeitswet 10 maal f 0.50 subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. C. J. H. overtreding van het Mo tor- en Rijwielreglement f 5 subs. 1 dag hechtenis. J. H. v. K. overtreding van art. 424 van het Wetboek van Straf recht f 15 subs. 5 dagen hechtenis. P. E. van L. het loopen over verboden grond f 6 subs. 1 dag hechtenis.. H. van B„ overtreding der Jachtwet f 15 subs. 15 dagen hechtenis. E. G. het te Haarlem een winkel voor het publiek geopend hebben op andere dagen der week dan des Zaterdags na des middags 7 uut 3 subs. I dag heechtenis.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9