APROPOS Cricketbeschouwingen Een slechte wedstrijd op Schoten; De Gentlemen of Worcestershire te Haarlem. De tweede Derby. Rood en Wit versus Haarlem heeft geenszins aan de hoogge- stelde verwachtingen beantwoord en het handjevol publiek, dat zich ondanks he. zeer slechte weer de moeite getroost had om hun favorieten in het veld te zien. is evenals de spelers zelve wel zeer onvol daan huistoe gegaan. Een slechte dag weer maakt het veld op Schoten zeker niet aangenaam, doch ditmaal was het er wel heel ..unheimisch". Dat de pres- ta.ies ook hierdoor wel eenigszins zullen hebben geleden, is verklaarbaar, doch dat de spelqualiteit zoo slecht zou zijn had de grootste pessimist niet kunnen Verwachten. In de eerste plaats was het tempo, waarmede de Haarlem-batsmen de eerste vijftig runs scoorden, zoo tergend lang zaam, dat het inderdaad een opoffering werd om den strijd te blijven volgen. Het bowlen van C. J. Posthuma en Hoo- mans was weliswaar heel zuiver, doch niet van dien aard. dat het maken van een run zooveel moeilijkheden moest op leveren. Zoo deed Maas over zijn 48 runs bijna twee uren en al mag zijn score als zeer nuttig worden geaualificeerd. mooi was het allerbehalve. Het fielden van RoGd en Wit was slecht, het aantal gemiste catches legio en het moet voor een bowler als Posthuma wel heel onaan genaam geweest zijn, dat zijn werk. dank zij de fouten in het veld. met zoo wei- r. g succes bekroond werd. Capt. van Erghen maakte een gunstige uitzondering en deed zijn werk achter de palen naar behooren. Het Haarlemtotaal van 133 was zeker een vijftig runs te hoog. maar had toch niet minder dan 3y3 uur van den speeltijd in beslag genomen. Ook. de korte innings van de Span- ■jaaraslaanbewoners bracht geen verbe tering. Ven Eeghen deed ruim een half uur over0 runs en werd toen cleaned. Piet van Bueren, die tegen de Free-Foresters zoo uitnemend gebad had kroop in de eerste overs door het oog van 'n naald en bepaalde zich verder slechts toe verdedigen. Kruseman had aan één tal genceg. terwijl keeper van den Bergh al zijn best deed om het Rood en Wit totaal te doen stijgen, door in een kleine drie kwartier een goede twintig byes te laten paseeren. Het Haarlem bowlen was voldoende, evenals het fiel den. Toen kwam de redding in den vorm van een fiksche regenbui, die spelers en umpires naar het kleedhuis joeg en ver der een zoo overwegende rol bleef spe len, dat beide captains het raadzamer oordeelden om den wedstrijd te staken. Had de match uit een sportief oogpunt bekeken, dus weinig belangwekkends ge geven, de wijze waarop de beide umpires zich van hun taak kweten, was beven alle lof verheven en een extra vermel- d'ng waard. Het Internationale cricket Is dit sei zoen wel uitnemend verzorgd. Na de bezoeken van Rhine Army en Free Fo Testers, komen thans de Gentlemen of Worcestershire een drietal wedstrijden in ens land spelen, waarbij ook de Spaarne- stad de eer wordt waardig gekeurd in een .tweeöaagsche" als gastvrouw op te treden. A.s. Woensdag en Donderdag zul len aan de Spanjaardslaan de Britten een exhibition geven, waarbij een combi natie onder den naam ..de Distels" partij zal geven. Hoewel wij de kracht van de overzeesche ploeg niet kennen, mogen wij evenwel aannemen, dat de Engelschen wel weinig zullen onderdoen voor die ploegen die gewoonlijk ons land bezoe ken, reden waarom wij bij voorbaat van hoogstaand cricket kunnen verzekerd zijn. Anders staat het evenwel met de Hollandsche tegenpartij. Wel is waar is ons de definitieve samenstelling niet be kend, doch in ieder geval bevat de ploeg, met uitzondering van De Beus als wicket-keeper, geen enkele jonge kracht- Al zullen Posthuma Sr., Rincker en Eigeman met den bal en Mr. Hamburger Henri van Booven e.a. met het slaghout wel eenig succes hebben, qua fielding team is er in ons land moeilijk een zwak ker te vinden, zoodat wij over een Hol landsen succes al heel weinig optimistisch gestemd zijn. Rest ons nog te vermelden dat behalve te Haarlem tegen de Flamingo's in de Residentie en tegen Mr. Hamburger XI tal te Amsterdam zal worden gespeeld. UMPIRE. CRICKET IN ENGELAND De trial match op Lords; Lan cashire en Nottinghamshire win nen; Snel scoren van de New- Zealand ploeg; Tate bedankt voor de uitnoodiging om zUn land te gen de Zuid-Afrikaners te verte genwoordigen. De trialmatch op Lords was daarom belangwekkend, omdat het elftal dat tegen All-Engeland zou uitkomen voor een groot deel was samengesteld uit zeer jonge veelbelovende spelers, die hun ca paciteiten tegen sterke tegenstanders moesten toonen. Uit dat oogpunt beke ken. kan de proef 3ls zeer geslaagd wor den beschouwd, omdat deze wedstrijd althans heeft bewezen, dat de jongere generatie van goede Engelsche cricke ters een succesvolle toekomst waar borgt. Leyland heeft zioh met het slag hout al bijzonder onderscheiden door op bowlers als Tate. Freeman, Jupp en Nichols een geheel feillooze 102 te sco ren. Ook de Surreyspeler Shepherd speelde uitstekend en bleef ook in de zen wedstrijd zijn goeden vorm van dit seizoen handhaven, het was dan ook wel jammer, dat hij in het gezicht van zijn century (op 96 werd hij nl. door Nichols op fraaie wijze gevangen) strandde. De Surreyamateur Jardine. die voor All-Engeland uitkwam,•inaak- te in prachtigen stijl een kleine veertig runs. terwijl Sutcliffe zijn vorm uit sluitend voor belangrijke wedstrijden schijnt te bewaren en dan ook ditmaal tn de eerste innings 65 scoorde en in de tweede innings met 54 not out bleef. Van de jongere bowlers had Jacques met 458 het meeste succes, jammer dat deze speler als batsman zoo weinig presteert, waardoor de kans om een maal voor het vertegenwoordigend elf tal te worden gekozen zoo goed als uit gesloten is. Ames en Livsey hebben bei den achter te palen schitterend werk geleverd en deden de oude Surrey crack Strudwick bijna vergeten. Boven dien Is Ames een vrij goed batsman en zeker beter dan de Ova! wicketkeeper. De wedstrijd zelve was weinig spannend en wij volstaan met het vermelden van de volgende cijfers: Engeland 383 en 120 voor 1; The Rest 327. Zoowel Notts, als Lancashire hebben hun wedstrijden gewonnen, zoodat de nek aan nek race nog steeds voortduurt. Notts slaagde er in na een zeer span nende wedstrijd, waarbij de captain van de overwinnende ploeg zoowel tegen de klok als tegen 't totaal had te vech ten met 28 runs over Sussex te zege vieren. Lancashire had het gemakkelij ker èn won met tien wickets van Northamptonshire. De ploeg der Gurms staat er nog steeds iets beter voor en heeft thans na 25 wedstrijden reeds 146 punten en gemiddeld 73.00. Notts daarentegen, die de laatste weken eenï- ge punten verspeelde, is evenwel nog steeds e^n ernstige concurrent met een gemiddelde van 68.47 uit 23 mat ches. Derbyshire is nog steeds een goede derde en doet als outsieder vriend en vijand versteld staan van deze even on verwachte als fraaie prestatie. Hoewel niemand gelooft, dat Derby tenslotte als no. 1 zal eindigen is dank zij „the glorious uncertainty of cricket" de kans niet uitgesloten. Eenige misstappen van de leiders en de club van G. M. Lee kan feestvieren. Het nieuws, dat de Sussexbowler Tate bedankt heeft voor de uitnoodiging om a.s. Winter de tour naar Zuid-Afrika mede te maken, komt niet onverwacht. Immers kan zijn wensch om eenige maanden rust te nemen niet anders als gerespecteerd worden. Na het zeer zwa re cricketseizoen in 1926, volgde direct de trip r.aar India en me: een zeer druk seizoen voor 1928 voor den boeg, waar bij de West-Indiërs op bezoek komen, direct gevolgd door de tour naar Austra lië, kan het niet anders of de populaire Maurice zou van het goede te veel krijgen. Zijn bedanken wordt dan ook algemeen als een zeer verstandig be sluit beschouwd. De New Zealanders hebben de laatste weken wel van zich doen spreken en dat niet zoozeer omdat hun succes in de wedstrijden zoo groot was. integendeel, doch het zeer snelle scoren van deze heeren bezorgt hun een reeds zoo groote populariteit dat hun matches tegen de counties een steeds grooter wordende publieke belangstelling trekt. Ook in de afgeloopen week heeft een talrijk publiek weer kunnen genieten van 't zeer fraaie spel van den captain T. C. Lowry. Nadat Gloucestershire in de eerste innings 148 had gemaakt, scoorden de gasten in zeer korten tijd voor 9 wivkets 415 runs. Lowry maakte in nog geen anderhalf uur een kansloo- ze century en sloeg daarbij 15 vieren. Als men bedenkt, dat Lowry nog een van de minst snelle scorers bij de tou- ringploeg is, dan kan men zich eeniger- mate begrijpen hoeveel tijd de andere batsmen noodig hebben om de prestatie van Lowry te evenaren. De wedstrijd zelve eindigde in een draw, daar Glou cester in haar 2de innings den tijd uit speelde en voor 3 wickets 130 runs bij eenbracht. UMPIRE. NED CRICKETBOND EERSTE KLASSE V. O. C.Haarlem. In een wedstrijd, waarbij de regen voor de zooveelste maal in dit seizoen „king of sports" dwars zat, heeft Haar lem het seizoen besloten met een eer volle draw. Nadat het hemelwater aan een stuk door met bakken uit den he mel was komen vallen, werd om kwart voor twee de eerste bal gegooid. Het veld vertoonde wel geen plassen, maar verschafte toch geen aangenaam verblijf voor de fielders. Ook den pitch had de regen geen goed gedaan en deze was dan ook bepaald gevaarlijk voor b cn en keepers. x- openingspaar Ruychhaver en F. v. Henvaarden brachten het op Maas en Hazes tot 30; hierna werd aan Hazes' kant gechanged en kreeg Nagtzaam spoedig v. Hens-aarden achter het wicket gevangen voor 11. Met den volgenden gooi had deze bowler opnieuw succes, daar Gibb aan één bal genoeg had (233). Toen het scoringbord 42 aan wees. nam Nagtzaam zijn derde en te vens laatste wicket aoor Ruychhaver voor een kalm gescoorde 16 te bowlen. Beyers en v. Everdingen brachten den Haarlem-aanval van ae wijs, zoodat zelfs Onkenhout een beurt voor bowlen kreeg, en met succes, want al spoedig cleande hij den er stevig op losslaanden Beyers. Deze laatste scoorde 58 runs; een bewijs, dat zijn innings hard was. zijn wel de 9 vieren en 2 zessen, die hij sloeg. Ook East had de grootste moeite met Onkenhout. zoodat deze ook nog een maiden bowlde. Nadat East 5 runs gescoord had, miste hij een bal van On kenhout en werd solide gestumpt. Zijn plaatsvervanger Brans hield hier na den slecht spelende v. Everdingen ge zelschap, totdat eindelijk Maas zijn eer ste wicket nam. Nadat Brans nog door Hazes gebowld was voor 22, werd op een totaal van 161 gesloten. Met nog ruim 112 uur speeltijd, was een draw voor Haarlem geen lastige taak. v. Damme en Tekelenburg openden de Haarlem-innings. Eerstgenoemde had het niet op East begrepen, en op een hoogopkomenden bal werd hij dan ook gemakkelijk door Stenger gevangen (1—2). v" Woerkom maakte het ook niet lang. doch Maas deed de kans voor een over winning voor V. O. C. spoedig te niet gaan Door goed verdedigen aan beide kanten verstreek de speeltijd' echter vergaten de batsmen ook het scoren niet en vooral Maas strafte de slechte ballen naar behooren af. Met nog 20 min. speeltijd werd Maas op 65 gebowld door v. Herwaarden, na een goede 49 ge maakt te hebben (7 vieren). Met de jonge Healy en Tekelenburg op de mat werd de laatste over bereikt. Laatstgenoemde, die East 2 maal over de boundary wipte, zag zijn palen nog duikelen voor een verdienstelijke 22. Healy Jr. bleef met 13 not out, zoodat voor 4 wickets het totaal van 96 bérèïkt werd. De scores waren: le innings V. O. O.: F. Ruychhaver bowled Nagtzaam 16 F. v. Herwaarden c. P. v. d. Bergh b. Nagtzaam II G. Gibb bowled Nagtzaam 0 C. G. A. Beyers bowled Onkenhout 58 J. A. v. Everdingen l.b.w. b. Maas 28 P. G. East st. P. v. d. Bergh b On kenhout 5 Th Brans bowled Hazes 22 G. v. Herwaarden not out 2 A. G. Stenger did not bat A. Gibb did not bat P. v. d. Wolff did not bat Extra's 19 Totaal 161 Maas 25 7 53 1 Hazes 10 2 20 1 Nagtzaam 15 4 48 3 Onkenhout 7 1 20 3 Visser 1 1 0 j WIELRIJDEN. H. S. C. ExceIsiorc Zondag hield Excelsior haar derden record-rit Haarlem—Den Haag en te rug. Wegens het ongunstigde weer was de opkomst niet groot en werden geen snelle tijden gemaakt. Alleen verbeter den Michel de snelst gereden rit. Den uitslag was als volgt: A. Michel in 2 uur 14 min.. 24 sec.; C. de Nijs in 2 uur 20 min. 45 sec.; W. v. Dok in 2 uur 24 min. 36 sec.: W. v. d. Beeke in 2 uur 24 min. 55 sec.; W. Sleu tel in 2 uur 40 min. 5 sec.; F. de Nfjs in 2 uur 40 min. 26 sec. le innings Haarlem: F. v. Damme c. Stenger b. East 1 J. Tekelenburg bowled v. Herwaarden 22 A. v. Woerkom bowled East 2 A. Maas bowled East i9 H. Healy not out 13 W. F. v. d. Lee N. Nagtzaam P. v. d. Bergh W. Onkenhout J. Hazes J. Visser, allen did not bat Extra's 9 Totaal 96 East 16 3 44 2 Beyers 13 5 31 0 F. v. Herwaarden 8 1/6 3 12 2 R. C. H.—Albion. Nadat eenigen tijd gewacht was voor den regen, trok R. C. H., dat den toss verloor, het veld in. K. v. Houten en v. c. Scadt openden op het bowlen van de Graaf en H. de Jong, doch beide bats- men waren ook weer spoedig verdwe nen. Het werd nu een geregeld komen en gaan. Slechts Amons met 8 (waaron der een harde zes) en Meyer met 13 boden eenigen weerstand. Het totaal was slechts 47. Bowlingcijfers: J. de Graaf 2—15, H. de Jong 826; W. Spoor 0—0. R. C. H. deed het veel beter en scoor de 135. Hiervan was Blankenstein met een goede zeer langzame 39 topscorer. Maar ook de Graaf en de Jong hadden met resp. 32 en 30 goed staan spelen, vooral eerstgenoemde. Bowlingcijfers: J. E. v. d. Stadt 938! (een kranige prestatie); Kluyver 1—62, Stuurman, v. Houten en v. Rossum, hadden geen succes. Albion werd voor den tweeden keer naar de wickets gestuurd, maar slaagde er niet in de inningsnederlaag te ont gaan. Ook nu was het batten zeer zwak en het totaal werd ruim 60. J. de Graaf met 8—23. had het meeste succes. H. de Jong en W. Spoor veroverde respectie velijk 3 en 2 wickets. R. C. H. IIBloemendaal. Ondanks den gestadigen regen is deze wedstrijd toch doorgegaan. R. C. H. dat den toss won, verkoos natuurlijk batten. Hoewel er slechts 8 spelers aanwezig waien, werd het behoorlijke totaal van 79 gescoord. Hiervan droeg Blankenstein met 40 zijn bat door de innings. Hij sloeg o.a. 2 zessen. Bowlingcijfers: J. Beijk 527; G. v. Dam 1—29; v. d. Mey 1—13. Ondertusschen was de regen veel hevi ger geworden en het was voor de R. C H.'ers vrijwel ondoenlijk in het veld te staan. Toch besloot men door to spelen daar Bloemendaal dan ook kon batten. Het R. C. H.-totaal werd. dank zij alle medewerking die de batsmen van de bowlers ondervonden, voor 3 wickets ge makkelijk gepasseerd. Dubbele cijfers J. Beyk 38. H. Beyk 18, L. v. d. Mey 18 not out. Bowlingcijfers: de Graaf 0—3, Blan kenstein 1—26; Th. v. Galen 1—22; D. Tel 028; W. v. Donselaar 1—3! Wielrennen. Piet Dickentmann! Ouwe Piet! Een veteraan in de wielersport zooals er geen tweede te vinden ls, niet alleen in Nederland, maar in de wereld. Hij is nu 49 jaar oud. komt sinds zijn achttiende jaar op de wielerbaan en heeft dus, volgens Bartjes, 31 rensei- zoenen achter den rug. En nog steeds tolt Ouwe Piet rond achter zijn groote motor, de valhelm met een ontelbaar aantal luchtgaatjes, waarschijnlijk ook een uniek exemplaar, op het weelderig blondbehaarde hoofd, waarop nog geen grijs te bekennen is. Voor de kortere trajecten 25, 30, 40. 50 K M. Is Piet in het gezelschap der A-stayers niet snel genoeg meer, maar als het over 100 K.M. gaat, is hij nog een gevaarlijk tegenstander voor den wereldkampioen zelf. De „honderd" is altijd Piet's beste afstand geweest. Hij heeft het zoo eindeloos vaak gedaan in die meer dan 30 jaren. Zijn routine is even superieur als zijn onbegrijpelijke taaiheid. Hij rijdt en wint soms zijn 100 K.M. met een snelheid van over de 70 per uur op een leeftijd dat een gewoon mensch besluit om zijn fiets nu maar eens aan zijn oudsten zoon te vermaken, omdat het peddelen lederen dag naar kantoor hem teveel in de beenen gaat zitten. Piet kent alle Europeesche wielerba nen en alle wielerbanen kennen en waardeeren hem. Vooral in Duitschland, waar hij meer dan ergens anders gere den heeft. Maar toch komen de engage menten nu toch moeilijker, zelfs in Duitschland. En het trainingswerk voor het seizoen wordt te zwaar, omdat je er in den stillen tijd op zoo'n leeftijd teveel uitraakt. Er is een tijd van gaan Ouwe Piet houdt er mee op aan het einde van dit jaar. Hij gaat achter de motor vandaan, maar hij laat niet los. integendeel hij gaat er nu zelf eens op zitten. Op de daverende locomotief, die hem zooveel jaren heeft getrokken. Het volgend jaar zal Piet Dickent mann de functie van renner verwisselen voor die van gangmaker. Wij hopen, dat hij een goeden renner vindt, met wien veel wedstrijden en veel zilverlingen te winnen zijn. Dat heeft Ouwe Piet verdiend. Olympische Spelen. De storm, in Engeland losgebarsten door het bekende „vergoeding voor loonderving" compromis tusschen I. O. C. en F. I. F. A. is nog verre van ge luwd. hij is in hevigheid toegenomen. Engeland ls eerst vreeselijk geschrok ken en toen hevig boos geworden. In die stemming heeft men de meest extra vagante dingen beweerd, maar wij zul len ze laten passeeren. Ernstiger is in- tusschen, dat verschillende grooten in de sportwereld, onder wie de bekende secretaris van de Football Association F. J. Wall verklaard hebben, dat naar hun meening. Engeland door dit besluit niet alleen niet aan het Olympisch voetbal zal kunnen deelnemen, maar zich van alle deelneming, in eiken tak van sport te Amsterdam zal moeten onthouden. DOOR VOtlöAL INTERNATIONALE ?y WERELD Drie jaar beroepsvoètbal. De in de betrokken landen opgadanc ervaringen. Merkwaardige verklaringen van Weensche voetballeiders. Wat Dr. Fodor over bet Hongaarsche beroepsvoetbal vertelt. Belastingen en beroepsvoetbal. Voets bal als financieele onderneming op het vasteland onbestaanbaar. Drie jaar geleden is men in Oosten rijk overgegaan tot de erkenning en re geling "van het beroepsvoetbal. Dat voorbeeld is een jaar later door Hon garije en Tsjecho Slowakije gevolgd, waarna thans ook Italië tot erkenning van het beroepsspel overgegaan is. In de eerstgenoemde landen heeft men dus thans op het gebied van beroepsvoetbal de noodïge ervaringen opgedaan, waar bij men in vele gevallen wel kan zeggen da: men door schade en schande wijs geworden is. Waar ook in ons land a? en toe stem men opgaan, welke pleiten voor een erkenning van het beroepsspel, is het ze ker wel belangwekkend te hooren, wat de leidende menschen in Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho Slowakije op grond van de opgedane ervaringen over den overgang van het amateurisme naar het professionalisme wel te zeggen hebben. Ir. Fischer, de voorzitter van het Weensche Rapid, begint met de merk waardige Verklaring, dat er tusschen het beroepsspel van tegenwoordig en het schijn-amateurisme van vroeger, eigen lijk geen verschil is. Het eenige is, dat de zaak thans veel zuiverder is. Daar vroeger de betaling der spelers in het geheim moest geschieden, zoodat con trole zeer moeilijk was, kreeg men nog wel eens gevallen van knoeierij. De be zoldiging der spelers is tegenwoordig niet hooger dan in de dagen van het schijn- amateurisme, zoodat goed georganiseer de vereenigingen van de invoering van he: beroepsspel dan ook geen nadeel hebben ondervonden. Hij vertelt verder, dat men wei als vaststaand kan aanne men, dat het beroepsspel in Weenen op het oogenblik noodlijdénd is. hetgeen volgens hem echter niet aan het systeem doch aan de economische toestanden in de Oostenrijksche hoofdstad te wijten is. Het aantal bezoekers is op schrikbaren de wijze teruggeloopen. Vroeger waren bij belangrijke wedstrijden als b.v. te gen Sparta of Slavia uit Praag, zeker 40 a 50.000 toeschouwers. Bij een wed strijd op de Hohe Warte kwamen zelfs eens 45.000 toeschouwers niettegen staande een staking van de transport middel enzoodac het meerendeel den verren tocht te voet had moeten maken. Tegenwoordig komt zelfs onder de gun stigste omstandigheden, niet meer dan een derde van dat aantal. Indien men tegenwoordig nog hetzelfde aantal toe schouwers trok als vroeger, zouden de vereenigingen gemakkelijk kunnen rondkomen en de spelers een behoorlijke vergoeding kunnen ontvangen. De hoofdoorzaak van de vermindering van het aantal toeschouwers is, dat ae arbeider op het oogenblik in Weenen niet genoeg verdient om zich het be zoeken van voetbalwedstrijden te kun nen veroorlooven. Dat de kwaliteit van het spel in den laatsten tijd achteruit gaat, moet men als een wisselwerking beschouwen. Immers ook het meerendeel der spelers leeft in behoeftige omstan digheden ,wat op het spel van invloed is. Verbetering van de economische toe standen zal dan ook. volgens den voor zitter van Rapid, verbetering van de toestanden op het gebied van het be roepsvoetbal met- zich brengen. De voorzitter van de Weensche kam pioenclub Admira verklaarde, dat het beroepsspel in zijn vereeniging vrijwel geen verandering had gebracht. Ook hier werden derhalve vroeger de ama teurs op gelijke wijze bezoldigd als te genwoordig de beroepsspelers. Naar de méening van den voorzitter van de Ad mira, zal het niet mogelijk zijn, voetbal als een gewone zaak te organiseeren en dat wel in hoofdzaak, omdat de in komsten zoo buitengewoon wisselvallig zijn. Men kan het beste elftal van het land bezitten, een goede positie op de ranglijst innemen en toch door pech met het weer, financieel zeer slechte za ken maken. De Admira heeft dat dit jaar zeer sterk ondervonden. De gewich tigste wedstrijden werden in het aller slechtste weer gespeeld, ze leverden dan ook steeds een verlies op.. Niettegen staande men uiterst zuinig is en in to taal slechts f 900 aan salarissen per maand worden uitbetaald, leverde het seizoen een verlies op van bijna f 500. Een nadeel achtte de voorzitter van de Admira het ook, dat men vroeger, wan neer een wedstrijd verregende, aan de amateurs niets behoefde te betalen, doch dat men thans, gebonden door contracten, moest betalen al wordt er in de geheele maand gen enkele wed strijd gespeeld. Een nadeel van het beroepsvoetbal in den tegenwoordigen tijd is voorts, dat men gedwongen wordt, tal van extra wedstrijden te organiseeren, daar de wedstrijden de eenige bron van inkom sten zijn. Door dat al te veel spelen gaat de animo bij de spelers verloren en vermindert ook de kwaliteit van het spel wat weer tengevolge heeft, dat het aan tal toeschouwers steeds kleiner wordt. Minder toeschouwers geeft minder geld. De eeuwige kringloop derhalve. waardoor het Weensche beroepsvoetbal een onoplosbaar raadsel wordt. ,Over het algemeen is men van oordeel, dat in Weenen slechts 8 beroepsclubs recht van bestaan hebben. Er zijn in Weenen ongeveer 30.000 menschen, die geregeld de voetbalwedstrijden bezoeken Dat zou dan voor eiken wedstryd een aantal van 5 a 6000 beteekener.. welk aantal voldoende schijnt te zijn om een zuinig beheerde beroepsclubs in het leven te houden. Ook de berichten uit Hongarije zien er niet rooskleurig uit, niettegenstaande men daar nog slechts een enkel jaar van beroepsvoetbal achter zich heeft. Dr. Fodor, de groote man in het Hon gaarsche voetbal, heeft een uitvoerige beschouwing over dat eerste jaar ge schreven, waarbij hij tot de conclusie komt, dat met uitzondering van de twee leidende clubs,, F. T. C. en Hun- garia, alle beroepsclubs het seizoen met een groot nadeelig saldo hebben afge sloten. Hongarije heeft op het oogenblik 24 beroepsclubs, die een eerste en een tweede klasse, ieder van 12 clubs, vor men. Die vereenigingen hebben in totaal aan entreegelden in het afgeloopen sei zoen ontvangen f 450.000, waarvan f 90.000 door clubs in de provincie. Wat de provincieplaatsen betreft, werd het meest ontvangen in Szegedin en wel f 25.000. Daarvan moeten alle onkosten worden bestreden. Volgens Dr. Fodor heeft een goed georganiseerde beroepsclub 20 spe lers noodig, die aan salaris ongeveei f 2500 per maand ontvangen. Voorts heeft men nog ongeveer f 1500 per maand noodig voor andere onkosten. Dr. Fodor komt tot de conclusie, dat de toe stand op het oogenblik van dien aard ia, dat alleen de twee leidende clubs, die in het bezit van een eigen terrein zijn en door onderverhuring van dat terrein nog wat extra verdienen, in staat zul len zijn de onkosten door de ontvang sten te dekken. De iets minder sterke clubs zullen steeds met financieele moeilijkheden te kampen hebben, de kleine clubs zullen echter onherroepelijk ten onder moeten gaan. Ik geloof, dat Dr. Fodor de zaak wel wat somberder heeft weergegeven, dan het in werkelijkheid is. De slotsom van zijn betoog is n.l., dat het beroepsspel alleen gered zal kunnen worden door afschaffing of groote vermindering van de belasting op do publieke vermakelijk heden. In Boedapest moet men 25 pet. der ontvangsten aan den fiscus afstaan. Dr, Fodor wijst er voorts op, dat de meeste vereenigingen aan belastingen op de publieke vermakelijkheden en aan sociale belastingen benevens aan ler- reinhuur ruim 66 pet. van haar ont vangsten moeten besteden. In Boedapest is op het oogenblik een vrij aanzienlijke verhooging van die belastingen waar schijnlijk, in verband daarmede wordt zelfs door verschillende Boedapester clubs overwogen de thuiswedstryden buiten Boedapest te gaan spelen. Erg rooskleurig ziet het er dus ook met het beroepsvoetbal in Hongarije niet uit. Ook in Tsjecho Slowakije heeft het beroepsvoetbal voorloopig nog slechts teleurstellingen gebracht. Sedert de in voering is het gemiddeld aantal toe schouwers by de wedstrü'den in Praag teruggeloopen van 25000 op 15000. Het moge misschien zonderling klinken doch een feit is het dat van meer dan een zyde die achteruitgang wordt toege schreven aan het volkomen falen van de Praagsche scheidsrechters. Sommige scheidsrechters waren niet alleen onbe kwaam doch zelfs oneerlijk. Het pu bliek heeft dat geknoei eenigen tijd aan gezien en is daarna begonnen met weg te biyven. Men heeft zijn belangstelling overgebracht naar andere takken van sport, waar men tenminste van een eer lijke regeling der wedstrijden verzekerd kan zijn. Evenals in Oostenrijk, bleef ook in Tsjecho Slowakije het beroeps voetbal tot de hoofdstad beperkt. De provinciale clubs blyven hardnekkig te gen beroeps voetbal gekant. Men heeft tegenwoordig in Praag 12 beroepsclubs doch eigenlyk zijn daar van alleen Sparfca, Slavia, Viktoria- Zizkow en Vrsovice in staat rond te komen, zij het dan ook met veel moeite. De andere clubs parasiteeren eigenlijk op de genoemde vier elftallen, want alleen die vier elftallen trekken door loopend nog publiek, zoodat die kleine clubs dank zij de thuiswedstrijden tegen die groote clubs nog kunnen bestaan. Merkwaardig is het overigens, dat de HENGELEN. Vereenigde Vischers. Dit college hield Zondag een ouder lingen wedstrijd op wittvisch in de Ring vaart onder Heemstede. Trots den zwa- ren regenval slaagde deze wedstrijd uit muntend. Er werden niet minder dan 106 stuks witvisch gevangen. Het verloop van den wedstryd was als volgt: le prys J. C. Traksel met 33 stuks, 2e prijs J. C Traksel, 3e prys P. Smit,, 4e prys J. van Tongeren, 5e prys E. P. Jansen, en 6e prijs F. Diks. Na afloop werden de prijzen door den voorzitter, den heer P. Smit, met eenige hartelijke woorden aan dei winnaars uitgereikt. De pap wordt nooit zoo heet gegeten als ze is opgediend, maar toch zijn deze verwikkelingen te betreuren, want En geland kan op de Spelen niet gemist worden niet alleen, maar moet er niet verschynen met wrok in het hart. De hoofdzaak is dat men in Engeland het bewuste compromis niet ban zien als een tijdelijke regeling, genomen om het N. O. C. niet te dupeeren. doch die la ter definitief en dan zeker niet in dezen zin vastgesteld moet worden. Oonze Londensche correspondent, die zoo dicht bij het vuur de stemming het best kan beoordeelen. vrij van alle op gewondenheid, schrijft ons over deze kwestie nog het volgende: „De beslissing, genomen door de F. I. F. A. en het Internationaal Olympisch Comité, heeft in sportkringen hier ont steltenis gewekt. De resolutie, te Parijs aangenomen, wettigend betaling voor tydverlies aan voetballers, die het vol gend Jaar aan de Olympische Spelen te Amsterdam meedoen, is geheel in strijd met de definitie van een amateur in En geland. Indien het besluit gehandhaafd blijft, kan het vér strekkende gevolgen hebben, zegt mén hier. De voorwaarde dat betaling zal geschieden via de werk gevers van den speler, verzacht, vindt men, den ernst van de beslissing niet. Het oude geschil over „het recht" van een amateur op betaling voor tijdver lies is weer eens met hevigheid opgeko men. De Olympische Spelen, die inter nationale inschikkelijkheid moeten be vorderen. doen en het is niet de eer ste maal het tegendeel. De nieuwe re geling schijnt alleen betrekking te heb ben op voetballers. De Engelsche voet bal-bond is echter altyd zoo onverbid- deiyk geweest in zyn handhaving van een streng en ondubbelzinnig onder scheid tusschen amateur en profes sional, dat niet kan worden verwacht, dat hy zUn leden zal toestaan aan de Olympische Spelen mee te doen. Indien men met het Parysche besluit alle sportsmen wil omvatten dan moet men voorzien dat de deelnemers aan de ver schillende nummers zich op ruime schaal zullen terugtrekken. Intusschen behoeft men zich niet te ongerust te maken. Men zal er wel een mouw aan wetea te passen." Voetbal. In Engeland zyn nu tal van proeven genomen met den witten bal en. naar de bevindingen te oordeelen, zal deze nieuwigheid wel weer even gauw ver- dwynen als ze gekomen is. Weliswaar worden er enkele voordeelen van erkend, maar er zijn nadeelen aan het licht ge komen, die ook niet te onderschatten zyn. Zoo klagen vele spelers, dat de verf de balcontrole niet weinig bemoeilykt, daar zy het veel-omstreaen voorwerp gladder maakt. Verder zijn de scheids rechters er ook slechts ten deele mee in genomen, Zij waren van meening dat het moeilijker is een witten bal tegen een witten of lichten achtergrond te onderscheiden, dan een donker gekleur de bal tegen een donkeren achtergrond. Als wij daarbij voegen de bezwaren bij het zonnig weer en sneeuw en het feit, dat de bal niet te zien is tegen de wit gekalkte borden achter de goals, dan vreezen wij dat den witten bal een zeer kort leven beschoren is. meeste spelers der kleine clubs als be roepsspeler geboekt staan, doch in wer- kelykheid zuiver amateur zUn. De spe lers vinden, dat de titel „beroepsspeler" een zeker cachet geeft. Men tracht thans die kleine beroepsvereenigingen weer terug te voeren naar het amateu risme, waartegen evenwel de bestaande amateursclubs zich verzetten. Sparta en Slavia zijn de eenige clubs, die de uitgaven door de inkomsten heb ben kunnen dekken. Sparta dankt dat aan de op de Amerikaansche toer ge maakte winst. Dat de andere clubs nog kunnen blijven bestaan, danken ze al leen aan de omstandigheid, dat ze met de spelers overeengekomen zijn hun een aandeel in de winst te betalen. De fi nancieele verplichtingen dier clubs zijn daardoor veel kleiner. Het ls duidelyk, dat beroepsvoetbal als een financieele onderneming ook in Praag uitgesloten is. In Italië is men eerst voor korten tijd tot regeling van het beroepsspel overgegaan. Men heeft daarby gebruik kunnen maken van de in de andere landen opgedane ervaringen. De clubs hebben bij de regeling van het beroeps spel de grootst mogelijke vrijheid. Ze kunnen zooveel beroepsspelers in dienst nemen al ze wenschen, ook de regeling van het salaris is geheel een in terne aangelegenheid van de clubs. Men heeft alleen aan den bond op te geven, welke spelers beroepsspeler zyn. Deze vorm is in zooverre aanbevelenswaardig dat het daardoor voor elke club moge lijk zal zijn de tering naar de nering te zetten. Men zal echter af moeten wach ten hoe dit stelsel op den duur zal werken. Alles by elkaar genomen biykt dus duidelyk, dat op het vasteland voor loopig beroepsvoetbal zeer zeker geen winstgevende onderneming is. In de meeste landen waar het op het oogen blik ls Ingevoerd, zou men als het moge lijk was, gaarne tot het amateurisme terugkeeren C. J. GROOTHOFF Bilthoven 20 Aug. 1927.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10