uméi i ROOSENHART'S RIIWIELEN zijn de beste Nieuwe Gracht 6-8 |2 Tel. 15156, na 8 uur 13113 m m m m m m m i m m m in .Wi' mmj ATHLETIEK BILJARTEN. HONKBAL. SCHIETEN. WIELRIJDEN. LAWNTENNIS. ROEIEN, SCHAAKRUBRIEK.- i i s i DAMRUBR1EK. Wedstrijden van O. D. I., Rotterdam. Eysker brengt het clubrecord ko gelstooten op 12.44.5 M. Evenals vorige jaar trol O. D. I. het ook ditmaal heel slecht met het weder. Het voetbalterrein van Feyenoord, waarop de wedstrijden werden gehou den. was door den velen regen in een modderpoel herschapen. Er waren nog al technische tekortko mingen. terwijl de Jury en meer spe ciaal de tijdopnemers zich niet hielden aan de reglementaire bepaling om waar noodig den tijd van no. 1 door 3 chro nometers op te nemen. Zoo gebeurde het. dat voor no. 2 een seconde langej tijd werd gegeven dan voor no. 1. terwijl het onderlinge ver schil in aankomst ettelyke meters be droeg. De baan en middenterrein waren on voldoende gemaaid en... totaal niet ge rold. Het nummer polshoog bleek door het ontbreken van een bakje hoogst gevaarlijk voor de deelnemers. Kortom, de technische voorbereiding en uitvoering was zeer onvoldoende en stak ongunstig af bij den landenwed- strijd van den vorigen Zondag en de achter ons liggende kampioenschappen. Onder dergelijke omstandigheden waren goede prestaties onmogelijk, on danks de deelneming van verschillende bekende athleten Alleen het kogel- stooten dat gehouden werd op een sin- telweg om het terrein maakte hierop een gunstige uitzondering- Wij zullen u dan ook niet vermoeien met het opsommen van allerlei series met nieuwelingen-tijden! doch volstaan met de uitslagen van de voornaamste nummers. Ten opzichte van de onder- deelen, waarop de vijf aanwezige Haar lemmers uitkwamen, zullen we alleen een weinig uitvoeriger zijn. De 100 M. i klasse C) werd gewon nen door den P. P'er Laban uit een veld van c.a. 40 deelnemers. Dat v.d. Berge geen moeite zou heb ben met de 100 M. voor cracks, begreep iedereen. Eysker. die met Rinkel even eens in de finale was geplaatst, moest stoppen voor een spierdefect. De andere Haarlemmer Rinkel werd no. 3 achter v. Tongeren (P.P.) Tijd van no. 1 11 2/5 sec. De 400 M. leverde een groote verras sing op. De favoriet van Raad (V. en L.) werd op besliste wijze geklopt door Visser en Nieuwland. beide van Feijen oord. Tijd van no. 1 56 2,5 sec. Voor de 800 M. waren series noodig om de finale ie bereiken. Hierin liet Hoogerwerf zich kalm trekken door Bol- ten en Lijflander om in de laatste 200 M- de leiding te nemen. Wel probeer de Bolten nog om den Haarlemmer op zij te komen, doch de aanval werd ge makkelijk afgeslagen!: De achterstand van Bolten, moewei ongeveer 5 M. be dragende.* werd door den tijdopnemer met slechts 1 10 sec, gestraft, dit is voor een 800 M. nog geen halve Meter. Tijd van Hoogerwerf 2 min. 16 1 10 sec. Zonder concurrentie won Jan Zeegers al zeer gemakkelijk de 1500 M. vóór zijn clubgenoot Alofs. in 4 mina 32 2/5 sec. Peper, die juist een 200 M. Estafette achter den rug had, eindigde op de 6e plaats. Op de 5000 M. nam de Boer den kop, doch moest dien naderhand afstaan aan Wolf en Overdam van wie de laatste tegen het einde leelijk afzakte. De V. en L'er won in 17 min. 21 sec. De 4 maal 100 M. Estafette was zeer spannend. .Haarlem" kwam hierop niet uit. Ondanks protest van Pro Patria, werd aan V. en L. de overwinning toe gewezen in den tijd van 47 2 5 sec. De Olympische Estafette <800, 400, 200, 200 M.) was eveneens goed bezet. Voor de 800 M. liet Hoogerwerf zich door Bolten en Lijflander trekken, om op 300 M. vóór het wissel de leiding over t-e nemen. De Haarlemmer ver- groote daarna den voorsprong tot c.a. 15 M„ waarna Rinus v. d. Berge zijn taak overnam. De 2e man van „192?" C Weber, deed alle moeite om v. d. Berge in te halen, doch tevergeefs. De „Haarlem"-man liep weder schit terend en gemakkelijk. Zonder merk bare inspanning legde hij zijn 400 M. af en zorgde er voor, dat Peper als 3e man het niet al te lastig kreeg. De voorsprong bedroeg toen zeker 25 M. Peper, die inviel voor Eijsker, liep zeer goed en verloor iets op den 3en man van „1923", Bergveld. De 4e man van „Haarlem", Rinkel, gaf ten slotte zijn vereeniging de overwinning. Hoewel he: verschil met ..1923" verschillende Meters bedroeg, werd als tijdsverschil slechts 1 sec. aangegeven. Tijd van no. 1, 4 min. 3 sec. Van der Most en Haitsma bereikten na een aantal levensgevaarlijke spron gen de 3.10 M. en deelden de eer. Interessant was het nummer kogel- stooten en langen tijd zag het er zelfs naar uit, dat Selman geklopt zou worden. Met een van zijn laatste wor pen passeerde de 1923'er evenwel Eijsker. Selman bracht het tot 12.70 Meter, Eijsker eindigde op de 2e plaats met 12.441 '2 M. (nieuw clubrecord). De V. en L.'er v. d. Driessche won het speerwerpen met 46.55 M. en Bührmann het hoogspringen met 1.75 Meter, waaraan de sterk doorgebogen lat niet vreemd was. Ook hier steeds giy_ en valpartijen door het gladde veld. De 2000 M. relais was voor Feijen oord. De O.D.I-wisselbeker verhuisde voor goed naar de zilverkast van de A. V. „1923", die op het kleinood thans voor de 3e maal in successie beslag wist te Organisatorisch botert het nog nie- erg in Rotterdam. Of.... zijn we ir. Haarlem zoo verwend? Frankrijk—Duitschland. De Courant weet te melden dat de atletiekwedstrijd Frankrijk—Duitsch land, Zondag te Parijs gehouden werd gewonnen door Duitschland met 89 pun ten. tegen 62 punten voor Frankrijk. Dit is de eerste maal geweest, dat vertegenwoordigers der beide landen elkaar sinds 1914 in den athletiekkamp ontmoetten. Duitschland won niet minder dan 11 jiummers, tegen Frankrijk 3. Wedstrijden op Koninginne dag te Bloemendaal. Woensdag 31 Augustus vinden op het vergroote sportterrein der B.V.C. „Bloe mendaal" achter „Zomerzorg" (aanvang 10 uur) de jaarl. athletiekwedstrijden plaats. De deelneming is opengesteld voor a. Inwoners der Gemeente Bloemen daal; b Leerlingen van Bloemendaalsche Onderwijs-Inrichtingen; c. Leden van Bloemendaalsche sport verenigingen; d. Werknemers bij Bloemendaalsche bedrijven of firma's. Het programma omvat loop-, spring en werpnummers. De deelnemers zijn verdeeld in: Junio res A (14 en 15 jaar). Juniores B 16 en 17 jaar), Seniores C (18 jaar en ouder). Aan het programma zijn bovendien nog eenige invitatienummers toegevoegd, waarvoor eenige bekende Nederlandsche athleten tot deelneming zijn uitgenoo- digd. De nummers zijn: 200 M. hardloo- pen (rechte baan), 1500 Meter versprin gen met aanloop en polshoog. Nationale Wedstrijden op „Te Werve". 400 M. invitatie tusschen Pau- lenBroosv. d. Berge. Het clubhuis „Te Werve" organi seert Zaterdag 3 en Zondag 4 Septem ber op de smtelbaan te Rijswijk groote nationale wedstrijden, zoogenaamde re- cordwedstrijden, om den Te Werve-wis- selbeker. De Zaterdagmiddag wordt besteed aan nieuwelingen en juniores, voor den Zon dag is een uitgebreid en varieerend pro gramma samengesteld. De „clou"' van den dag wordt gevormd door het invi tatie-nummer 400 M. tusschen Paulen Broosv. d. Berge. Indien het chronologisch overzicht zulks toelaat, is de ,Haarlem"-ploeg voornemens een aanval te doen op 3 estafetterecords, namelijk op de? 4 x 200 M.. de 4 x 400 M. en de Olymp. estafette (800400—200—200 Hoogstwaarschijnlijk verschijnen de Haarlemmers „au grand complet" aan dee start, dus met Paulen, v. d. Berge. Boot, Eijsker, v. Welsenes, Rmkel, Schmidt, Hoogerwerf, Nooij, Effern. Klaase. Bleijenberg, Peper, Schenk, van Musscher en Bolland. Ingeval de door „Haarlem" aange vraagde invitatienummers polshoog en 110 M. horden worden geaccepteerd <van de 110 M. horden is dit al zeker), dan wordt de ploeg nog uitgebreid met: Kaan. v. d. Zee, Hartman en Borkent De wedstrijden van Zaterdag vangen aan om 2 12 uur, die van Zondag om 10.30. Naar we vernemen is het waarschijn lijk. dat de ,.Haarlem"-ploeg op haar tocht naar ..Te Werve" door een groot aantal supporters zal worden vergezeld. Het vertrek is bepaald Zondagmorgen om 8.54 uit Haarlem. Gerehabiliteerd. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Nederlandschen Biljartbond de heeren P. Kobüs en H. Giljou, die ge schorst waren wegens het uitkomen te gen beroepsspelers en om andere rede nen, weder gerehabiliteerd. Dit is voor de Haarlemsche biljartliefhebbers een verheugend nieuws, want deze twee bil jarters (waarvan de heer Kobus reeds eenmaal kampioen van Haarlem 2de klas was) hebben ontegenzeggelijk een goeden aanleg en spelen een sterke paitij. Het vooruitzicht hen weder in de vele komende wedstrijden van het volgende biljartse'ïoer te zien mededingen, is een bemopdigend feit voor de Haarlemsche biljartsport. HET a.s. SEIZOEN. De komkommertijd in het biljartleven is in de Spaarnestad niet zoo stil ge weest als anders, doordien de biljart- vereeniging „Vriendenkring" de rust met het tournooi om den „Hillenbeker" heeft onderbroken. Thans, nu het bil jartseizoen weder in zicht komt, berei den enkele vereenigingen zich al reeds voor op den komenden strijd. De rij van wedstrijden zal geopend worden in September door de B V. „D. E. S.", die dan een massakamp uit en thuis zal spelen met de Amsterdamsche biljartclub „Insulinde". De biljartvereeniging „Vriendenkring" zal daarna weder trachten de eerste klas-spelers van Nederland klein biljart in haar lokaal om den „Miss Blanche- beker' te laten kampen, terwijl de B. V. „D. O. S." uit oud-Schoten wedstrij den. eveneens onder eerste-klas-spelers. zal organiseeren om den „Thurmac- beker". Daarna vangen bij den Haarlemschen Biljartbond de jaarlijksehe competitie wedstrijden by de aangesloten vereeni gingen aan. die een groot gedeelte van het winterseizoen in beslag nemen. Zoodoende wordt er aan de secreta riaten van de Haarlemsche biljartclubs reeds druk voorbereidingswerk gemaakt. Onderwijl spelen de meeste clubs nog onderlinge wedstrijden. In een dezer laatste maakte de Haar lemsche kampioen, D. A. de Foeljaeger, een partij van 225 punten in 12 beurten uit, dus met een gemiddelde van 18.75. Voorzeker een zeer mooie prestatie. Haarlem II—Z. R. C. II (gestaakt). Haarlem II trok Zaterdag met een sterk negental naar Z.R.C. n in Am sterdam. Na de eerste inning werd al reeds voor den regen gestaakt. Toen de bul wat over was. werd ook de tweede inning nog ge speeld. Haarlem stond toen voor met 95 doch de scheidsrechter vond het weer te slecht en deed den wedstrijd eindigen. Ook de eerste-klassewedstrijd Blauw .WitConcordia is nief doorgegaan. Haarlem IQuick I (1114) De beide aangewezen scheidsrechters vonden blijkbaar het weer te slecht en bleven weg. Toch is de wedstrijd doorge gaan, hoewel het drie vierden van den speeltijd regende. Het begin was niet schitterend, want om tien uur waren nog maar drie of vier Haarlemmers aanwezig, terwijl Quick reeds met negen man klaar stond. De wedstrijd zelf was daarentegen wel goed. Haarlem was in de eerste helft en Quick in de tweede helft in de meer derheid. De uitslag had dan ook even goed andersom kunnen zijn. Vermeld dient nog. dat Smit niet aan wezig was. doch dat Beets zijn taak als werper uitstekend heeft vervuld. Akker man viel op door een paar keurige gooien naar het eerste honk. terwijl Wulfhorst op het derde honk uitstekend werk deed. In slaan leek Quick iets beter, hoewel er ook van de zijde van Haarlem, o.a. van Parson, flinke tikken werden gege ven. Haarlemsche Schietbond. De Haarlemsche Schietbond houdt zijn jaarvergadering op Dinsdag 23 Augustus in Lion d'Or. De agenda vermeldt o.a. het uitbren gen der jaarverslagen en de uitreiking van behaalde prijzen. GYMNAS"""K. OLYMPISCHE SPELEN, Naar aanleiding van vroeger verkre gen resultaten zijn aan fcL. veertiental Olympische turners, wier ïmen reeds door ons werden vermeld, toegevoegd K. Boot, Th. Brouwer en F. Winia, terwijl J. Caranca uit de oorspronke lijke opgave verviel. Tevens vernemen wij, dat de training van Georges Miez niet voor einde Sep tember zal kunnen beginnen. Uit het reeds vermelde 16-tal turners worden er 6 voor de Olympische ploeg aangewezen, terwijl er 2 als reserve zullen optreden. Miez eindigt de e.v. trainings-periode einde December. Het ligt in de bedoe ling, in 1928 de training onder zijn leiding te vervolgen. SAMENWERKING VAN KRINGEN. De Commissie van Advies voor de kringen in Noord-Holland is voorne mens, in September te Haarlem een speldag te houden, en wel voor korf bal, handbal, slingerbal en grens- bal. Voorts stelt de commisïse zich voor, in Alkmaar gymnastiekwedstrijden te houden in 3 graden voor dames en heeren, met een extra klasse voor heeren. ZWEM-AVOND K. T. K. In de laatste jaarvergadering van den Kennemer Turnkring werd spe ciaal van Haarlemsche zijde aange drongen op instelling van een gemeen- schappelijken zwemavond. Bestuur en T. C. van den kring heb ben aan dezen wenk gehoor gegeven, maar de animo is niet bijzonder groot gebleken. Van deze weinige animo is zeker het minder gunstige weer in den' aanvang van het seizoen niet de eenig- ste oorzaak. Wil de kring voor een aparten zwemavond in aanmerking komen, dan moeten minstens 25 gymnasten aan wezig zijn. Dit aantal scheen niet moei lijk bereikbaar te zijn, gezien het enthousiasme, waarmede bedoeld voor stel werd gegroet, maar het resultaat ls desondanks bedroevend. De proef zal, wanneer de deelneming niet grooter wordt, zeker mislukken. Stelt men prijs op voortzetting van den zwemavond, dan zal de Maandagsche oefening (van 6 tot 8 aan de Klever-) laan) zeker veel meer belangstelling moeten ondervinden. DE TOER DOOR NEDER LAND. Rudolf Wolke (Duitschland) wint in het eind-klassement. De Toer door Nederland, de eerste in de geschiedenis der Nederlandsche wie lersport behoort weer tot het verleden en wij mogen aannemen dat de eerste in dit geval niet de laatste zal zijn, want niettegenstaande de tegenwerking van het weer is deze toer een succes ge worden voor de groote Amsterdamsche vereenigingen Olympia. die haar orga niseerde. Ook een sportief succes, want er is hard gereden en fel gestreden over de 800 K.M. van het parcours. De zege is tenslotte den Duitscher Rudolf Wolke ten deel gevallen en dit behoeft ons niet te zee te verwonderen. De Duit- schers kennen het metier op dit oogen- blik nog beter dan onze renners, vooral het teamrijden. Braspenning, de taaie Hollander, werd echter tweede, terwijl Jaap Oudenaarde vierde is in het eind klassement, tusschen de Duitschers Ebe- ling (derde) en Bruno Wolke (vijfde). Drie en dertig renners hebben tenslotte de hoofdstad weer bereikt, waaruit zij Woensdag waren vertrokken. De eerste acht aan komenden van de laatste etappe waren: 1. Rudolf Wolke, 2. Ebeling, 3. Jan Maas, 4. J. Oudenaarde, 5. Lammers, 6. Braspenning, 7. Invzrnee, 8. Lösen. De Ct. weet te melden dat Duitsch land den tennis-landenwedstrijd tegen Zwitserland te Luzern heeft gewonnen met 213. Japan heeft voor de Amerikaansche zone van den Davis Cup gewonnen van Canada met 3—2. De Europeesche kampioenschappen. Italië for ever. Geen Nederlandsche successen. De Europeesche Roeikampioenschap- pen, Zondag op het Como-meer verstre den werden een Italiaansch succes over de geheele linie. De Italianen wonnen zes van de zeven nummers en werden in het laatste, de double-scull, die voor Zwitserland was. tweede. De Nederlandsche ploegen hadden geen succes. Zij werden in de stuurman- looze twee en en de gestuurde twee al lebei derde. Laga werd vierde in de ge stuurde vier en de Spaarne skiffeur Ir. Tromp, moest zich ook met de vierde plaats tevreden stellen. De Nederland sche tijden waren allen ver achter die van de onderscheidenlijke winnaars. Het water was bijzonder ruw en het is wel teekenend dat Italië en Zwitser land (dat nog op 4 nummers tweede werd) de eenige landen waar men ge regeld op meren roeit, de geheele buit samen deelden. POSTDUIVEN. „DE SNELPOST". Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Arlon, afstand 311 K.M. De pryzen zyn als volgt behaald: J. G. K ^?rus le. 2e, 7e, 12e, 14e; H. Keerwc- 3e. A. Selhorst 4e, M. P. Luyken 5e; J. v. d. Linden 6e, 8e, 9e, 10e, lie, J. Kroon 13e. Eerst getoonde duif 7.23.16. Laatst getoonde duif 7.57.21. Kampioen oude duiven. H. Stappers. Kampioen Jonge duiven J. Kroon. Oplossingen, Vragen enz., te zenden Bïn den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM Ho. 364 W. B H. MEINERS s§ i a KJ B Hl Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit: Kd7, Tgl, Pd2, Pe4, a3, b2, c3, g3. Zwart: Kd5, b3, d3, e6, g4. w B. H. MEINERS t (1862—1927). Wederom is een schaker van de oudé garde van ons heengegaan. Den 14en Augustus is in zijn woon plaats te 's-Gravenhage overleden de heer W. B. H. Meiners, oud-hoofdamb tenaar der Telegrafie. In de jaren 18891910 was hij een der beste Neder landsche hoofdklasse-spelers, die aan vele wedstrijden met succes deelnam. In de onderlinge wedstrijden van de Amsterdamsche Schaakclub, welke hij in 1886 hielp oprichten (deze club bestond oorspronkelijk uit ambtenaren der Pos terijen en Telegrafie), behaalde hij ja ren achtereen eerste prijzen. Toen die vereeniging in 1911 haar 25-jarig be staan op luisterrijke wijze vierde, werd hem, oud-lid der club, het eere-lid- maatschap aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor al hetgeen hij in dertijd voor zijn club had gedaan. Maar ook als probleem-componist heeft hij vele lauweren geoogst, zoowel in binnen- als buitenland. Een onzer eerste problemen (no. 6, in de rubriek van 19 Juli 1919) was een twee-zet van den heer Meiners, welk probleem den len prijs verwierf in een wedstrijd van den Ned. Schaakbond in 1918. In een dergelijken wedstrijd in 1892 werden o.m. twee 4-zetten van hem eervol vermeld. Een dier bekroonde composities vinden onze oplossers onder no. 364 in deze rubriek. Uit onderstaande partij kan men zien. dat de heer Meiners ook een zeer goed kenner van het eindspel was. PARTIJ No. 420 Gespeeld in een wedstrijd te 's-Graven hage, 1898. Wit: Zwart: W. B. H. Meiners D. Bleykmans SCHOTSCH-GAMBIET e2-e4 1 e7—e5 Pgl —f3 2 Pb8 - c6 d2—d4 3 e5Xd4 Lfl—c4 4 Lf8 - c5 Ook 4..., Pf6 kan geschieden, hetgeen de voorkeur verdient. c2—c3 5 Pg8—f6 c3Xd4 6 Lc5-b4f Lel d2 7 Lb4Xd2f PblXd2 8 d7-d5 e4Xd5 9 Pf6Xd5 Ddl b3 10 Pc6-e7 Beide party'en spelen theoretisch juist. Op 10Pa5 zou volgen 11. Da4 c6; 12. Ld5:. Dd5:; 13. 0—0, 0—0; 14. Tfcl, dreigende door b4 het Paard te winnen. 0-0 11 O 1 O Tfl-el 12 c7—c6 Tal —cl 13 Kg8—h8? Pd2—e4 14 a7—a5 a2—a3 15 a5—a4 Db3—c2 16 Pe7—gó In aanmerking kwam 16...., Lf5 om het witte Paard te beletten naar c5 te ko men. Lc4Xd5 17 DdSXd5 Pe4—c5 18 Lc8-g4 Begin van een combinatie die ten doel heeft pion d4 te veroveren, doch die door Wit zeer juist wordt weerlegd: sterker was wel 18...., Lf5 gevolgd door 19...., b6, Pf3-e5! 19 Pg6—f4 Op 19..., Pe5: zou gevolgd zijn: 20. Te5:, Dd4:; 21. Te4 en wint den Looper. f2-f3! 20 Lg4-h5 20Dd4'f gaat niet, wegens 21. Khl, Lco; 22. Tcdl en wint. Dc2-e4 21 g7-g5 De4Xd5 22 c6Xd5 Pe5-d3 23 Hier moest Wit 23 g3 spelen, waarop volgen kon: 23Pe6; 24. Pe6:, fe6 25. g4, LeS; 26. Tc7, enz. met over wegend spel. 23 Pf4Xd3 Pc5Xd3 24 TaS c8 Tel e7 25 Sterker is het voor.de hand liggende Pc5 en na 25...., b5; 26. Te7. 25 TcSXclf Pd3Xcl 26 TfS- cS Pel d3 27 Tc8 - c4 Door Wit's minder sterken 23stenen 25sten zet, staan de kansen nu weder vrijwel gelijk. Te7Xb7 28 Tc4Xd4 Pd3—c5 29 Td4 - c4 Pc5-d3 30 Tc4-d4 Pd3 - c5 31 Td4—c4 Pc5-d3 32 Tc4-d4 Pd3 c5 33 Td4 -dlf Zwart is blijkbaar niet tevreden met remise en moet dus volgens den beken den regel verliezen. Kgl—f2 34 d5—d4 De a-pion is niet meer te houden en het verlies daarvan beslist de partij ten gunste van Wit. f Pc5Xa4 35 Lh5—g6 Tb7—c7 36 Om den Looper van c2 af te houden en de b-lyn voor den b-pion vrij te maken. 36 d4—d3 Tc7-d7 37 Tdl -ci b2—b4 38 Tel—c2f Kf2 - g3 39 Tc2-a2 Zwart ziet de volgende fijne speelwijze van Wit over het hoofd. Langer tegenstand bood 39.... f5, bijv. 40. h3, f4f; 41.Kh2, Lf5; 42. TdSf, Kg7; 43. b5. Tc8 enz. b4-b5 40 f7—f5 h2—h3 41 Wit speelt zeer voorzichtig. Door 41. b6, f4f; 42. Kh3, Lf5f; 43. g4, fg3'f e.p.; 44. Kg3:, Ld7:; 45. b7, kon hij thans terstond winnen. Stond de Toren nu nog op c2 dan ging deze variant niet op, omdat na 45..., Tc8! Zwart veel kans op remise heeft. 41 f5—f4f Kg3—h2 42 Ta2Xa3 b5—b6! 43 Ta3Xa4 Op 43Tb3 zou volgen 44. b7, d2 45. Pc5, Tb2; 46. Td2:, enz. b6-b7 44 Ta4-b4 Td7-d8f 45 Kh8—g7 b7—b8 D. 46 Tb4Xb8 Td8Xb8 47 Kg7-h6 g2-g4 48 f4Xg3f e.p. Kh2Xg3 49 Lg6—f5 h3h4 50 g5Xh4f Kg3Xh4 51 Kh6—gó Tb8 bóf 52 Kg6—f7 Kh4g5 53 Lf5—g6 f3—f4 54 Kf7-e7 f4—f5 55 Lg6-f7 f5-f6t 56 Ke7—d7 Kg5-h6! 57 De wijze, waarop Wit dit eindspel to* een goed einde brengt, verdient alle lof- 57 Lf7-g6 Tb6-a6 58 Spoediger beslist 58. Tb1, Ke6; 59 Kg7, Lh5; 60. Tdl, Ldl61. f7 en wint 58 d3-d2 Ta6 al 59 Kd7-e6 Kh6—g7 60 Lg6-h5 Tal—gl 61 Ke6-d5 Kg7-h6 62 d2—dl D. TglXdl 63 Lh5Xdl f6—f7 64 Ldl—c2 Het valt Zwart moeilijk op te geven. f7 -fS D. 65 Lc2—gó Kh6-g5 66 Kd5-e4 DfS-c5 67 Ke4—f3 Dc5-d4 68 Kf3-g3 Dd4- e3f 69 Kg3—g2 Kg5—h4 70 Lg6—bl De3—e2f 71 Opgegeven Een over het algemeen goed gespeelde partij. Zij duurde ruim 7 uur. OPLOSSING PROBLEEM No. 362 Stand der stukken: Wit: Khl, Dg5, Tc3, Td8, Lb2, Lfl, Pb6, Pc5, d5, e6. Zwart: Kd4, Db7, Ta8, Tf4, Le5, Pa3, c7, f2, h2. 1. Pb6-d7, Kd4Xd5; 2. Pd7-bS*. Db7Xd5f; 2. Tc3-13+. Tf4-e4 of -f5; 2. Dg5-d2*. Le5 co; 2. Tc3—b3+. Pa3 c4; 2. Tc3-d3*. anders; 2. Dg5Xe5+. Goed opgelost door: H. W. v. Dort, ten Hove en Ir. F. J. Kubatz, allen te Haarlem. Damredacteur: J. W. van Dartelen, Raadhuisstraat 61, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. „Wit speelt en wint" geldt voor alle vraagstukken. Oplossingen der problemen uit deze rubriek worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag 29 Augustus a.s. bij den redacteur dezer rubriek. Alle vraagstukken gelden voor den wedstrijd, ONZE PROBLEMEN Wij plaatsen dit keer een drietal vraagstukken van den heer Geo J. A. van Dam, welke bijzonder geschikt zijn om door beginnende oplossers te wor den ontleed. Wij hebben gemeend ook de beginnen de damspelers onder onze lezers eens een kans te moeten geven om onze vraagstukken op te lossen, hoewel wij veronderstellen dat het oplossen dezer eenvoudige, doch daarom niet minder fraaie vraagstukken, voor hen nog vele moeilijkheden met zich zal brengen. VOOR BEGINNERS PROBLEEM Nr. 1191. Auteur: G. J. A. van Dam, Baarn. Eerste publicatie. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 5 schijven op: 8, 10. 14, 19 en 20 en een dam op 9. Wit 8 schfjven op: 23, 28, 29, 32, 33, 37, 41 en 43. 'PROBLEEM Nr. 1192 Auteur: G. J. A. van Dam, Baarn. Eerste publicatie. WIT Stand in cijfers: Zwart 10 schyven op: 3, 7, 9, 12, 13, 18. 23, 28, 29 en 41. Wit 9 schijven op: 20, 26, 32, 34, 73. 43, 44, 46 en 48. PROBLEEM Nr. 1193. Auteur: G. J. A. van Dam, Baarn. Eerste publicatie. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 9 schyven op: 1, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 20 en 32 en een dam op 26. Wit 11 schijven op: 12, 17, 19, 21, 22. 27. 33, 38, 40, 41 en 43. OPLOSSINGEN De auteursoplossingen van de Pro blemen Nos. 1185 tot en met 1187 zijn: Nr. 1185 Henri Eyraud. Wit: 31—27, 36—31, 16—11, 11 24. 50 10, 25 1 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Nr. 1186. Eugéne Heissat. Wit: 47—41. 46—41, 22—18. 30—25, 49—43. 35 4, 4 46. 46 5 (of 25 14 in dien Zwart 1420 speelt) en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Nr. 1187. Emmanuel Saint-Paul. Wit: 42—37, 44—40, 39—34, 32 1 cd wint. Zwart: Steeds gedwongen. ONZE LADDERWEDSTRIJD De stand van onzen ladderwedstryc'. luidt thans: Nr. Deelnemers punten 1. R. Renooy, Haarlem, 96 2. W. van Daalen, Haarlem, 95 3. P. Mollema, Haarlem, 95 4. J. v. d. Vlugt, Haarlem, 94 5. H. G. Teunisse, Haarlem, 92 6. F. M. v. d. Werff, Haarlem, 91 7. P. A. Nooy, Haarlemmerliede, 83 8. R. Hartgerink, Haarlem, 72 9. B. Th. Krabbendam, Drumpt by Tiel 70 10. P. G. van Engelen. Haarlem, 57 11. P. H. Meure, Haarlem, 52 12. J. J Merks, Haarlem, 44 13. G. de Haas. Heemstede. 44 14. M. P. de Haas, Heemstede. 44 15. Chr. F. Visse, Overveen., 44 16. J. Sluiter. Aerdenhout, 43 17. H. J. J. van Santen. Haarlem, 42 18. D. J. Zitman, Haarlem, 33 19. D. Bonte. Haarlem, 33 20. H. van Lunenburg Jr., Haarlem. 32 21. H. Greeuw, Haarlem, 27 22. M. Lieffering, Heemstede,* 24 23. A. F. Horeman, Haarlem. 18 24. A. v. Berneveld, Heemstede. 13 25 J, van der Giessen. Haarlem, 12 26. Ph. F. Amelung, Haarlem,, 12 A, Kooreman, Haarlem, 6 28. J. Wielenga, Zuid-Schalkwijk, 3 29. W. J. A. Matla, Haarlem, 3 30. j. Siegerist, Haarlem, 3

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12