BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 22 AUG. 1927 TWEEDE BLAD De kansen van Sacco en Vanzetti Worden steeds kleiner. Een „onthul ling" uit Duitsche bron. De Rijnland bezetting zal voorloopig niet vermin derd worden. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Alles wordt gedaan om het zeer ernstig bedreigde leven van Sacco en Vanzetti alsnog te redden. De kansen worden evenwel steeds kleiner. Arthur Hill de eerste raadsman van de veroordeelden heeft Zaterdagavond aan de pers verklaard, dat rechter James Morton, van het Bondsdistrictshof, ge weigerd heeft over te gaan tot de uit vaardiging van een „writ of habeas cor pus" (een overweging om het vonnis op te schorten) en eveneens verlof heeft ge weigerd voor een beroep op het rond gaand hof van beroep der Vereenigde Staten. Een telegram uit Boston deelt nog inede: De raadsman van Sacco en Vanzetti was Zaterdag niet in staat bij het Hoog gerechtshof te Washington een verzoek in te dienen tot herziening van de von nissen, omdat werd gemeend dat de in gediende papieren niet in behoorlijken vorm waren. De advocaat stelt pogingen in het werk om een nieuwe opschorting van de uitvoering van het vonnis te ver ier ijgen. Zondag werd geseind: „De eenige straal van hoop op uitstel van de terechtstelling van Sacco en Vanzetti schijnt thans nog gelegen in het beroep op het federaal hooggerechts hof te Washington, behelzende het ver zoek tot herziening van het proces. In dien de heden naar het hof gezonden stukken bijtijds te Washington aanko men. indien zij in orde worden bevonden en indien het federale hof op het ver zoek ingaat, zal althans een opschorting der executie worden gelast, ten einde een herziening mogelijk te maken. Intusschen nemen de gevangenisauto riteiten haar maatregelen, juist alsof geen nieuw uitstel mogelijk is." Mocht dit beroep op het federaal hooggerechtshof succes hebben, dan zal de executie automatisch worden uitge steld tot October, want eerst dan komt dit gerechtshof weer bijeen. Er komt uit Duitschland een eigen aardige mededeeling. Een te Berlijn woonachtig Russisch architect bracht een bezoek aan de re dactie der „Vossische Zeitung" en deed daar een verhaal over een gebeurtenis, die hij jaren geleden had beleefd. Het geen hij vertelde zou op de affaire van Sacco en Vanzetti een geheel nieuw licht kunnen werpen, doch het verhaal wordt door het blad slechts onder alle voor behoud weergegeven. Bedoelde architect woonde in de ja ren 1919 tot 1922 te Rome, waar hij een atelier op de „Via Maguta" had. Op een avond naar hij zich meent te her- i; eren in Februari 1922 bezocht hy volgens gewoonte een in die straat gele gen wijnlokaal, het „Trattoria sora Nanna", waar reeds verscheidene be zoekers, kunstenaars, en arbeiders, aan wezig waren. Onder hen bevond zich dien avond ook een man, die in dit mi lieu klaarblijkelijk eens zijn kennis van Engelsch wilde luchten, want telkens gebruikte hü in den loop van het ge sprek en als hij iets bestelde, Engelsche uitdrukkingen. Hij vertelde, dat hij ja renlang in de Vereenigde Staten had vertoefd. De architect kwam in gesprek met den man, die over vrij veel geld scheen te kunnen beschikken, want hij noodigde den architect uit, voor zijn rekening te drinken. De Italiaan, die aanvankelijk in tegenstelling tot het meerendeel zij ner landslieden zeer gereserveerd was, ontdooide langzamerhand onder den in vloed van den wijn en werd vertrouwe lijk, toen de architect hem meedeelde, dat hij Rus was en als kunstenaar met het huidige régime in Rusland sym pathiseerde. De Italiaan verklaarde toen on middellijk, zijnerzijds, dat hij anar chist was en in de Vereenigde Staten terroristisch werkzaam was geweest. Klaarblijkelijk om te bewijzen, dat hij niet slechts een theoretisch anar chist was, deelde hij mede, dat hij in de nabijheid van Boston ook een dief stal had gepleegd, bij welke gelegen heid een paar menschen om het leven waren gekomen. De politie had hem echter niet te pakken kunnen krijgen, daar hij haar te glad af was geweest en hij had ongestoord de Vereenigde Sta ten kunnen verlaten. Ook zijn mede plichtigen, die zich nog in de V.S. be vonden, waren niet gearresteerd. In him plaats zaten echter twee „domme ke rels" in de gevangenis. Op een vraag van den redacteur, die hem te woord stond, hoe het kwam, dat de architect zich eerst thans dit voorval herinnerde, waar toch reeds wekenlang alle bladen over de zaak van Sacco en Vanzetti hadden vol gestaan, verklaar de de architect zeer zelden kranten te lezen. Bij het woord „Massachusetts" was hem nimmer iets te binnen gescho ten en eerst toen hij dit woord in ver band met de stad Boston hoorde noe men, had hij zich de te Rome beleefde gebeurtenis herinnerd. Een kennis wien hij de geschiedenis had verteld, had hem aangeraden zich tot de pers te wenden. Overigens was hij van meening, dat de Italiaan, van wien hij een nauwkeurig signalement kon geven, in genoemd wijnlokaal bekend moest zijn, en dat het daarom gemakkelijk zou zijn hem op te sporen. De protestbeweging tegen de terdood brenging van Sacco en Vanzetti houdt natuurlijk aan. Wordt zelfs krachtiger. Overal worden protest vergaderingen gehouden. Te New York hebben de vertegen woordigers van dertig plaatselijke vak- vereenigingen besloten, heden, Maandag, gezamenlijk in algemeene staking te gaan tegen de executie van Sacco en Vanzetti. Deze actie sluit aan bij een gelijkluidend besluit van den centralen vakvereenigingsraad. In Mexico wordt een proteststaking van een uur voorbereid. De algemeene raad van het Vakver bond en de Arbeiderspartij in Engeland hebben aan Fuller, den gouverneur van Massachusetts, een telegram gezonden, waarin zty clementie pleiten voor Sacco en Vanzetti en verder zeggen, dat het prestige van Amerika niet zal lijden, in dien hun gratie wordt geschonken. Een soortgelijke brief met dezelfde handteekeningen is aan het Amerikaan- sche gezantschap te Londen gezonden. Te Berlijn vreest men als tot executie van Sacco en Vanzetti wordt overge gaan, onlusten voor het Amerikaansche gezantschap en consulaat. Daartegen zijn maatregelen genomen. Zullen daadwerkelijke bevrijdingspo gingen door vrienden van Sacco en Van zetti ondernomen worden? Meer dan honderd lieden, die met hen sympathiseeren, zijn uit New York naar Boston vertrokken en nog anderen staan op het punt daarheen te gaan. De autoriteiten nemen intusschen voor zorgsmaatregelen op groote schaal tegen de bevrijdingspogingen, waarbij zij ge bruik maken van troepen met machine geweren en zoeklichten. Er hebben reeds verschillende arresta ties plaats gehad. Over de vraag wanneer de executie eventueel zal plaats hebben, bestaat verschil van meening. Er is tot heden Maandag uitstel gegeven, maar dit moet blijkbaar zoo opgevat worden, dat eerst morgen. Dinsdag, de executie zal plaats hebben. Als er althans op het allerlaatst geen nieuw uitstel verleend wordt. Nog een doodvonnis. De krijgsraad te Leningrad heeft den voormali gen kolonel Otto, die tijdens den opmarsch van Joedenitsj naar Leningrad in 1919 in het roode leger diende, wegens opzettelijke overgave van een onder zijn bevel staande troepenafdeeling aan de witte gardisten en zijn overgang in den dienst der laatstgenoemden ter dood ver oordeeld. De Rijnland bezetting. De besprekingen tusschen Frankrijk en Engeland over de sterkte van de bezetting van Rijnland duren nog voort. Parijs wantrouwt den aandrang der Duitsohers om tot vermindering van het bezettingsleger over te gaan. De Fran- schen meenen dat de veiligheid van de grenzen eischt, de tegenwoordige sterkte van het bezettingsleger te hand haven. Naar uit Londen gemeld wordt zou de Fransche regeering niet voornemens zijn het contingent der Rijnbezetting met meer dan 56000 man te vermin deren: de militaire consequenties dezer vermindering moeten door een reorga nisatie in de indeeling worden gecom penseerd. Een verdere vermindering zou volgens het standpunt van Parijs alleen gevonden kunnen worden in een vermindering der Engelsche en Belgi sche contingenten. Men schijnt er ech ter te Londen noch te Brussel veel voor te gevoelen een wanverhouding in de contingenten der verschillende landen te doen ontstaan. De burgeroorlog in China. In verband met de jongste berichten omtrent het hernieuwe dreigende ge vaar voor Sjanghai wordt er in een be richt aan de Telegraaf op gewezen, dat de uitgebreide leger- en vloobmacht, wel ke in Januari en Februari voor de ver dediging van de nederzetting uit alle deelen van Engeland zoowel als uit Amerika werd gezonden, sinds dien tijd vrijwel geen wijzizing heeft on dergaan. De oorlogsschepen zijn nog steeds ter plaatse aanwe zig en de verdedigingswerken der ne derzetting verkeeren in bevredigenden toestand. Dat de betrouwbaarheid dezer werken in de onmiddellijke toekomst op de proef zou worden gesteld, gelooft men te Lon den niet, Ofschoon Tsjang Kai-Sjek uit- geschakeld Is en de troepen, welke hij aanvoerde naar het Zuiden in de rich ting van Sjanghai terugtrekken, heeft het leger van Soen Tsjoean-fang, dat, naar men gelooft, niet bepaald sterk is, den Jangtse nog niet overgestoken. Dit oversteken zou wel eens groote moeilijk heden kunnen medebrengen. Tang Sjing-sji, de huidige aanvoerder van het Hankau-leger is, naar verluidt, zijn troepen aan het reorganiseeren, tenein de weerstand te kunnen bieden. De Duitsche vloot. De kruiser Karlsruhe, het eerste oor logsschip, dat in Duitschland sedert den oorlog werd gebouwd, is in tegenwoordig heid van 20.000 toeschouwers te Kiel van stapel geloopen. Tot de aanwezigen be hoorden de rijksweerminister Gessier, de chef van het vlootbestuur admiraal Zen ker en eenige andere autoriteiten. Uit de Iersche politiek. Zooals men zich herinnert heeft het parlement van Ierland dezer dagen een wetsontwerp aangenomen, waarbij de kieswet wordt gewijzigd in dien zin, dat voortaan candidaten voor het parlement onder eede moeten verklaren, dat zij, in dien zij worden gekozen, c*en eed van trouw aan den Engelschen koning zullen afleggen en hun zetel in het parlement innemen. De volgelingen van De Valera en de arbeiders in het parlement hebben tevergeefs een poging gedaan om de re- geering-Cosgrave ten val te brengen en aldus te verijdelen, dat het wetsontwerp, gelijk twee andere wetsontwerpen, wet zouden worden. Thans hebben zij (vol gens bericht uit Dublin aan de „Daily Telegraph") den eersten stap gedaan tot een referendum over bedoeld wetsont werp, waartoe art. 47 van de Iersche Grondwet de mogelijkheid opent, door dat het bepaalt dat een wetsontwerp ge durende negentig dagen moet worden opgeschort wanneer een bepaald gedeeite van het parlement dit verzoekt. Zij heb ben tot Cosgrave dit schriftelijk verzoek gericht, zoodat het wetsontwerp, waaraan de gouverneur-generaal uit naam van den koning zijn goedkeuring zou hech ten, voorloopig geen wet wordt. Intus schen kunnen de tegenstanders van het wetsontwerp de hun bij de grondwet ge geven middelen aanwenden tot het ver krijgen van een referendum waartoe noo- dig is, dat vóór het verstrijken van de negentig dagen drievijfde deel van de parlementsleden of niet minder dan een twintigste deel van het kiezerscorps daar om vraagt. KORT EN BONDIG. De Pruisische regeering heeft de spelen baccarat en chouette tot hazardspelen verklaard, waardoor een groot aantal Berlijnsche speelclubs, die al heel wat onheil hadden aangericht, thans gesloten zullen worden. De leiding van de Orthodoxe Kerk in Rusland heeft een decreet uitgevaardigd waarin voor het eerst de sovjet-republiek wordt verdedigd en tot een loyale hou ding jegens haar wordt aangespoord. Er wordt zelfs in verklaard, dat bestrij ders van de Sovjet-republiek uit de kerk zullen worden gezet. Tenslotte wordt aan de regeering de dank der kerk betuigd voor de grondwet en de herleving van de kerk. Het persbureau van de ambassade der Sovjetregeering te Parijs verklaart, dat de documenten, door de „Matin" gepu bliceerd betreffende het optreden van bolsjewistische agitators in Marokko, als volstrekt ongeloofwaardig moeten worden beschouwd. Het proces tegen de vrienden van den uitgeweken Italiaanschen socialistischen leider Turatti, die te Savona terecht zou den staan wegens begunstiging van Tu- ratti's vlucht uit Italië, is tot 9 Septem ber verdaagd. ZANDVOORT. HET NADEREND EINDE VAN HET BADSEIZOEN. Nog niet zoo heel lang ligt de tijd ach ter ons, dat we in onze kolommen met een zekere blijde stemming de kansen van het aanstaande seizoen bespraken, 't Lijks ons nog een dag in de voorbije week en toch ligt er bijna een halfjaar tusschen. Wat toen verwacht werd ligt nu bijna reeds achter ons en onze hoop is niet bevestigd. Hoe ook het oordeel moge zijn over het financieel resultaat, vast staat dat dit seizoen is voorbijge gaan onder teleurstellingen zoowel van de zijde van hen die den badtijd exploi- teeren als van hen die het middel daartoe zijn. En de eenigste oorzaak daarvan was de weersgesteldheid. Bijna geen dag in het seizoen ging nu voorbij, of het re gende of woei in zulk een mate, dat van het strandbezoek weinig terecht kwam. Was de morgen niet nat of kil, die dan oorzaak werd dat de stadsmenschen hun voorgenomen bezoek maar uitstelden, dan verjoegen op den dag de plotseling aanja gende regenbuien de strandbezoekers naar 't dorp, tram of trein. Maar wat het weer deed bij de stede lingen, deed het ook in 't voorjaar en werkte wel zeer zeker in op de prijzen, die voor gemeubelde huizen zijn gemaakt. Alles wachtte eerstens op beter weer om te gaan huren en als gevolg daarvan maakte de angst zich van menig verhuur der meester en gingen de prijzen sterk dalen. Men maakte zich benauwd en tel de maar af, want, zoo werd geredeneerd, beter iets dan niets. Dat daarvan door hen, die toch voornemens waren naar onze badplaats te komen, gretig gebruik werd gemaakt, behoeft geen betoog. De prijzen die in Mei en Juni dan ook wer den besteed zijn plus minus 30 tot 40 pCt. beneden die van 1926. Over het aan tal evenwel valt niet te klagen, wel wat betreft het dagbezoek. Opmerkelijk was het vooral in den vacantietyd, als de zon zich des morgens maar even had vertoond, hoe groot de stroom dagjes- menschen was, die door spoor en tram werden aangebracht. Maar duidelijk bleek dat het gemis van mooi weer deze dagen tot uitzonderingen maakte, 't Is den ganschen tijd een kwijnend bestaan geweest, veroorzaakt enkel en alleen doordat een dag zon gevolgd werd door soms drie dagen regen en wind. En welk een last en kosten brachten deze even tualiteiten niet den zakenman vooral al; hij op een mooien Zondag had gerekend. Hoeveel consumptie-middelen waren be- noodigd om toereikend te zijn? Zou hij het wagen en toch maar inslaan? Maar al moge het weer ons in den steek heb ben gelaten, toch was en is er veel wat ons vertrouwen in de toekomst schenkt, 't Was het telkens wederkeerend bezoek van den telkens weer verjaagden gast, al was het ook maar de ééndaagsche. Het taaie geduld van het weer om onze zoo zeer gewenschte gasten van één dag te verjagen, zal het moeten verliezen van hun taaie volhardingsvermogen. dat is eene geruststelling, want het geeft recht op een vesten van het vertrou wen, dat Zandvoort als badplaats, met zijn mooie breede strand, de eerste zal worden onder de medezusteren aan ons Noordzeestrand, als.... onze nieuwe raad maar een goeden kijk wil hebben op de behoeften aan eene moderne exploitatie verbonden, en zich wil laten leiden door hen, die daarin doorkneed zijn. Behalve dat Zandvoort van vele zijden op eene gemakkelijke wijze is te bereiken, zoo wel uit het buiten- als binnenland, biedt het zooveel natuurlijke aantrekkelijkheid en comfort, dat duizenden en duizenden van jaar tot jaar wederkeeren. En nu zijn we op den goeden weg om dat eerste nog meer te volmaken en is ons ge meentebestuur reeds bezig, door er op te wijzen dat electrificatie van de spoor lijn een vitaal belang van Zandvoort is. Geven thans ook velen in Amsterdam de voorkeur aan Scheveningen, door de gemakkelijke en goedkoope wijze waar op dat is te bereiken, dit staat vast: als eenmaal de electrische verbinding tot stand is gekomen zal Zandvoort ongetwij feld daarvan de voordeelen plukken. Wel leven nu eenmaal in een tijd van koorts achtig haasten en vliegen. Er wordt met den tijd op elk gebied gewoekerd. Laten wij dus hopen dat aan dezen wensch van Zandvoort spoedig wordt voldaan en wij zijn zooveel eerder een slecht seizoen vergeten. Overigens behoeft een slecht seizoen geen tijdsteeken voor onze badplaats te zijn. Immers overal deelt men daarin mede. Thans behoort ieder in eigen kring iedere vereeniging die de belangen van de badplaats op het oog heeft, ons ge meentebestuur, te arbeiden opdat wij steeds dichter komen bij de eischen, aan een moderne badplaats te stellen, dan wordt de schade dubbel ingehaald. En we meenen reeds dit streven te mogen waarnemen. Er zijn reeds eenige bouw plannen goedgekeurd voor z.g. cabines voor zonnebaden, die in den duinvoet zul len worden ingebouwd. De opheffing van het kampeerverbod is vrij zeker te wach ten. Op 't gebied van attracties evenzeer, 'n Lunapark, hoe men er overigens over denken moge, zal in den een of anderen vorm wel weer op 't tapijt worden ge bracht. Waar blijven nu ontwerpen voor een pier la Scheveningen, een circus en dergelijke vermaken? Elck wat wils^ij het devies. Concerten worden thans re gelmatig gegeven, al is de plaats daarvan zéér ongeschikt.Ook daarin kan verbete ring worden aangebracht. De Noord-bou levard wordt thans aanmerkelijk ver breed en naar verluidt zullen op kleine afstanden banken worden geplaatst, om den vermoeiden wandelaar in de gele genheid te stellen een wijle te kunnen uitrusten. Op het Noorderstrand ware vanwege de gemeente een flink stuk strand af te bakenen en uitsluitend toe gankelijk te stellen voor hen tegen be taling natuurlijk die werkelijk rustig van zon en zee wilden genieten. Dit zou dan niet voor niet-kooplieden, e.d.. toe gankelijk moeten zijn. Hoogstens zouden in een vanwege de gemeente geplaatste tent door haar geëxploiteerd, verver- schingen verkrijgbaar kunnen zijn. In de duinen ware een aan alle eischeri voldoende speeltuin aan te leggen, ge deeltelijk met bekapping, waar de kin deren fcü slecht weer zich konden ver maken. Op 't gebied van verfraaiing ligt voor de gemeente een groot terrein braak. Talrijke hoeken en pleinen leenen zich uitstekend voor plantsoen en bosch- aanleg, waardoor de aantrekkelijkheid van 't dorp zeer zou worden verhoogd. Het doorgaand autoverkeer worde meer over aan te leggen ceintuur- of circu latiewegen geleid. Het oprichten van autoparken, worde krachtig bevorderd en het plaatsen van auto's op de open bare wegen zooveel mogelijk geweerd. Door het aanbrengen op verschillende punten van papiermanden, zou vrij- zeker worden voorkomen, althans be perkt, dat de straten (zooals nu) op een vuilnisbelt gelijken. De hoofdwegen zou men kunnen bedekken met een ge- ruischloos dek en de trottoirs van tegels voorzien. En eindelijk ware het nood zakelijk, dat Zandvoort werd begiftigd met een nieuw post- en telegraafkan toor, een hartewensch voor ieder die met dezen tak van staatsdienst in aanraking komt Wij hebben 't bovenstaande de revue laten passeeren ter overdenking doch meenen geenszins alle wenschen en middelen te hebben opgesomd, die aan 't welzijn van Zandvoort inhaerent zijn. Het is slechts 't een en ander tet overdenking. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. yil:l!illllllllllillllllllll!ll;llllllllllllllliy Hilllilllllllllllli I,i liliiiiiljiilllllilliillll! Galsworthy. Lang heeft de zon van Bernard Shaw hem in een donker hoekje gelaten. Doch sinds eenige jaren is hij een Europeesch begrip geworden. Dat is te verwondelij- ker, wijl deze dandy onder de schrijvers alle vraagstukken, die hij aanvat, uit sluitend door den bril van den Engelsch- man ziet. Zijn drama's en romans zijn tot in de kleinste nuances aan het adres van zijn landgenooten gericht. Gals worthy doet, in tegenstelling met Shaw niet de geringste concessies aan den smaak van de wereld. Het is zijn kracht de dingen, die hem boeien, met een veel eer journalistiek dan litterair aandoen de zakelijkheid te behandelen. De ge vallen, die hij beschrijft en hij be schrijft altijd gevallen kunnen zich overal afspelen. Maar zooals hij ze be schrijft, zijn ze alleen in London City mogelijk. Misschien schuilt daarin het geheim van hun weergaloos succes in zijn land. Hij schrijft een drama „Jus titie" tegen de barbaarschheid van een zame opsluiting van gevangenen en deze eenzame opsluiting wordt in En geland opgeheven. Hij verplaatst het toon eel van het Jodenvraagstuk naar de club zijn comedie „Society" werkt ra dicaler tegen het anti-semietisme dan duizend hoofdartikelen en protestverga- deringen. Hij geeselt in „Venster" het goedkoope salonbolsjewisme van de bur gerlijke wereld na den oorlog, in „Vluch teling" de brutale jacht van de burger lijke samenleving achter de gescheide- nen, in „Vlucht" haar pharizeïsche angst voor den ontvluchten gevangene, hij tuchtigt in „Sensatie" een deel van de pers en den detective, die tot de lijk schouwing om de vernietiging van de particuliere eer van den beschuldigde met elkaar wedijveren en blijft daar bij altijd in Londen. Blijft zelfs altijd de voorname Londensche burger van den ouden stijl, die van zijn mooie landhuis in Hampstead uit alles waar neemt, alles begrijpt en alles vergeeft. En wien het theater en de techniek van Bernard Shaw juist goed genoeg zijn om hem als middel voor zijn menschelijke doeleinden te dienen. Niets karakteris tieker dan dat Galsworthy voor de re constructie der door den oorlog vernie tigde internationale betrekkingen een club heeft gesticht, de Pen-club, waar hij geregeld op zijn kalme, glasheldere wijze voor den geest van den nieuwen tijd heeft gepleit. Met deze slechts schijnbaar passielooze zakelijkheid ech ter heeft Galsworthy niet alleen Enge land om zoo te zeggen zonder bedwel ming gerevolutioneerd. Men leest en speelt den schrijver van de .Forsyte- Saga" in alle talen van de beschaafde wereld en ter gelegenheid van zijn zes tigjarigen geboortedag heeft men hem dezer dagen gehuldigd, gelijk men man nen huldigt, die hun hart niet op de tong dragen, maar er ook nooit een moordkuil van maken, wanneer het er om gaat, deze barre planeet voor de ge derailleerde menschheid comfortabeler te maken. De kleur van goud. Tot dusver is men van meening ge weest, dat het goud slechts één kleur heeft, namelijk goudkleur. Dat dit ech ter niet het geval is, bewijzen de jong ste resultaten van het colloïdonderzoek. Volgens deze wetenschap is het goud in staat verschillende kleuren aan te nemen, van goudkleur via rood tot het diepste blauw. Men kent in de chemie twee soor ten van agregaattoestanden: de oplos sing en het mengsel. Onder oplossing verstaat men het volgende: wanneer men b.v. wat zout in helder water strooit dan lost het zout geheel in het water op. Wanneer men het zoute water door filtreerpapier giet, dan blijft geen spoor zout op het filtreerpapier achter. Ook bij microscopisch onderzoek kan men geen zoutspoor meer in het water ont dekken. Dat is een oplossing. Wanneer men echter zand in het water strooit doet zich precies het tegenovergestelde voor. Dat zijn de kenmerken van een mengsel. Het colloid bezit beide eigen schappen. Onder een gewone micros coop zijn colloïdale oplossingen niet te herkennen. Neemt men echter een ultramicroscoop, d.w.z. een microscoop die in een lichtkegel voor een zwarten achtergrond werkt, dan worden de af zonderlijke bestanddeelen van de oplos sing zichtbaar. Colloïdale oplossingen gaan door lederen filter, maar niet door een membraan. Nu heeft het colloïd de eigenschap, ieder lichaam nieuwe karaktereigenschappen te geven. Hier hebben wij de verklaring van de kleur nuances van het goud. Het komt er op aan, op hoe fijne of ruwe wijze de colloïdverbinding wordt gemaakt. Daarvan hangt het af. welke kleuren het goud aanneemt. Zoo kennen wij b.v. het robijnroode glas, dat deze kleur door niets anders krijgt dan door toevoeging van colloïdaal goud. Hoe grooter het mengsel is, des te meer veranderen de kleuren. Het fijnste mengsel brengt rood teweeg. De reeks stijgt dan tot violet, blauw tot diep- grijs. Neemt men zeer dunne gouden plaatjes, dan zijn deze. wanneer men ze tegen het licht houdt, groen. Heeft de colloïdale oplossing een fijn mengsel zoodat zij bijna een zuivere oplossing wordt, dan wordt de kleur van het goud geel-rood. Het colloïdonderzoek verkeert pas In het beginstadium, maar de tot dusver bereikte resultaten doen terecht op een groote ontwikkeling van deze jonge wetenschap en op technische ver nieuwingen hopen. Snor en Baard. Na 1894 kwam plotseling in Frank rijk het dragen van een snor zeer in de mode, zoodat wie geheel glad gescho ren was al gauw -.-oor exentriek door ging. Er bestaat een merkwaardige sta tistiek betreffende deze kwestie. die aangeeft, dat van de in 1894 gekozen kamerleden zes noch baard, noch snor droegen. Dit is zeer zeker een heel laag aantal en bovendien moet men er nog aftrekken de twee geestelijken, die na tuurlijk ambtshalve gladgeschoren wa ren. De Franschen hebben over het al gemeen snor en baard nog niet afge schaft, maar toch zegt het Fransche blad, waar an wij deze bijzonderheden ontleenen, dat een statistiek indien in dezen tijd gemaakt heel andere resul taten zou laten zien. Waf het publiek zien wil. (Von onzen Londenschen correspondent) De eigenaar van een groep bioscopen in Londen heeft aan 50.000 menschen van allerlei slag en stand gevraagd hoe zij over films dachten en welke films hun voorkeur hadden. Er zijn ongeveer 30.000 antwoorden ingekomen. Die zijn nu onderzocht en geanalyseerd. Er wa ren er bij van parlementsleden, geeste lijken, dokters, voorname en nederige lieden. De leden van het Lagerhuis heb ben, blijkens de enquête, over het geheel een afkeer van films, waarin liefde en liefdesverhoudingen de voornaamste spijs zijn. De leden van het Hoogerhuis openbaren in hun antwoorden de vrees dat films on-Engelsche denkbeelden zul len propageeren en bolsjewisme zullen bevorderen. De Hertog van Manchester vooral betreurt de vertooning van zekere recente films om de communistische tendenz er in. De leden van beide Hui zen en die van alle politieke partijen toonen voorkeur voor historische films, met films van avontuur en hachelijke reizen op de tweede plaats. De gemid delde bioscoopbezoeker, gewoonlijk licht verslaafd aan de inwerking der vertoo ningen, heeft heel andere ideeën. Hij (of zij) zet de historische films pas op de zesde plaats. Drama's uit „de hooge wereld" komen bij de „film fans" nom- mer één. Kluchtige beelden komen num mer twee in hun waardeering. De enquête wijst dus weer eens uit, dat de film-mannen hun pappenhei mers kennen. In nagenoeg alle biosco pen vormt immers het drama van de voorname families, in wier kringen een arme en lieflijke maagd en een schurk uit de onderwereld vaak toegang hebben gekregen, de hoofdschotel. En voor de reactie volgt er immers altijd een „klos", die Harold Lloyd of Charley Chaplin in hun potsierlijkste verrichtingen en ge daanten laat zien! De enquête wees ver der uit, dat een goed orkest een groote aantrekkingskracht vormt voor een bios coop. Niet minder dan 131/2 procent van de antwoorden bekenden dat het orkest van de bioscoop de schrijvers er heen trok. De .ster" was verantwoorde lijk voor 141/2 procent van het bezoek. De eigenlijke film trok 181/2 procent van het publiek. Reclame had den min sten invloed. In de keuze van indivi- dueele „sterren" haalde tot ieders ver rassing Charley Chaplin niet veel stem men. Hij kwam pas op de twaalfde plaats in de lijst. Maar wat hij aan kwantiteit er bij inschoot, kreeg hij ver goed aan kwaliteit. Menschen die ge acht moeten worden smaak te hebben en kieskeurig te zijn, gaven hem de voor keur. Bij parlementsleden, acteurs, ac trices en leden van de „smart set" is hü favoriet. Kolonisten gevraagd. Voor heerschzuchtige naturen is een mooie gelegenheid geschapen om tot him recht te komen. De inwoners van Maria Galante, een eiland dichtbij Gua deloupe klagen steen en been dat het daar zoo stil is. Zij zouden niets liever zien. dan dat men hun eens kwam op zoeken. Het spreekt vanzelf dat een gast met groote vreugde ingehaald zou worden, en hem vooral als het een blanke is, veel eer te beurt zou vallen. Misschien wordt hij wel tot Koning uit geroepen en uien zou dat niet lyken? Het moet een heel aardig eiland zijn, niet te groot van afmetingen en met een gastvrije bevolking. Het levert sui ker en rum op. Bovendien zijn er ge neeskrachtige baden, zoodat er nog een groote toekomst voor Maria Galante weggelegd kan zijn. In de achttiende en in het begin van de negentiende eeuw was het dan ook welvarend.. Nu echter is het verlaten, de wegen zyn slecht onderhouden en de bevolking heeft te weinig aanspraak. Er moet wat leven in de brouwery komen. Misschien zijner onder onze lezers kolonisten, die de eenzaamheid wenschen te zoeken? Een brandstichter. De „Petit Parisien" verneemt uit Ajac- cio (Corsica), dat een herder gearresteerd is onder beschuldiging, in het begin van deze maand de branden te hebben ge- stichf^iie de bosschen in de omgeving van Bastin hebben verwoest. De herder heeft bekend een medeplichtige te heb ben. Een Oostenrijksche aartshertog als film-artist. De film heeft thans ook op een der Oostenryksche aartshertogen beslag ge legd, namelijk op aartshertog Leopold van Habsburg. Hoewel hy reeds geruim en tfjd iri Hollywood vertoefde, had hij oor spronkelijk toch nooit in ernst er over gedacht, voor de film te gaan spelen. Aanvankelijk was hy door verschillen de deelen der Vereenigde Staten ge reisd en ten slotte aan de Westkust verzeild geraakt. Toen gebeurde het, dat aartshertog Leopold van Habsburg geen cent meer op zak had. Hy schreef een brief aan Gladys Vanderbilt, de vrouw van den Hongaaxschen gezant te Washington, graaf Ladislaus Szechentyi, om hem even per omgaande vüf en twintig mille (dollars) te leenen. Maar het verwach te succes bleef uit, de aartshertog kreeg niets klaarblijkelijk wenschte de ge zant zich met zulk een transactie niet in te laten. Maar aartshertog Leopold voelde zich doodelijk beleedigd; hij schreef aan graaf Szechenyi een brief, waarin hy hem voor lakei uitmaakte en hem tot een duel uitdaagde. Het trof ongelukkig, dat het grafe lijk echtpaar zich juist op dat oogen- blik naar Europa inscheepte en dus moest het duel voor later worden be waard. En daar zelfs aartshertogen niet van den wind kunnen leven, zelfs dan niet, als zij zich in het wonder land van Hollywood bevinden, ging Leopold ten slotte voor de film spelen. Op het oogenblik verdient hy daar mede 150 dollar per week, maar tot dusverre is het hem nog niet gelukt een belangrijke rol te mogen spelen. Aartshertog Leopold verklaarde even wel dat hij zyn zaken in Europa zal regelen en vervolgens met bekwamen, spoed naar de V. S. zal terugkeeren om te trachten het tot een verdienste lijk tooneelspeler te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5