DATUMSTUKJES 45e Jaargang No. 13552 Verschijnt dagelijks, HeKalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 26 Augustus 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per wiek f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H- Franco per post door Nederland 3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem en Omstreken I0.57J4; franco per post f 0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent* per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; bulten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Veisen-Noord, IJmuiden, IJmuiden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 52t DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden ver» zoeken wij voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere me» dedeelingen of vragen voor de Redactie: 10600; Voor de Hoofdredactie: 15054; Voor advertenties, abonnemen» ten en bezorging: 10724 en 14825; Voor aangelegenheden van de directie: 13082. AGENDA. VRIJDAG 26 AUGUSTUS. Gemeentelijk Concertgebouw: Opvoe ring van Henri ter Hall's nieuwste re vue 1927, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Trio Stoffer. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Gemeentelijk Concertgebouw: Opvoe ring van Henri ter Hall's nieuwste re vue 1927, 8 uur. H. O. V. Muziekuitvoering in Den des namiddags 2.30 uur. De Kroon, Groote Markt, Bioscoop voorstelling 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Trio Stoffer. Zand voort: Kurhaus Galabal. Begin 9.30 uur. VERTREK NAAR HET KAGERMEER EN WARMOND om 1.30 vanaf de Koudenhorn. - Zondag om 2.00 uur vanaf het Z.B. Spaarne bij Haarl. Dagblad (Adv.) EEN WAARSCHUWEND VOORBEELD. Voor de nieuwe gemeenteraden, die op 7 September a.s. alom in den lande voor het eerst bijeen zullen komen, kan Utrecht dienen als een waarschuwend voorbeeld. B. en W. van de vierde stad des lands staan bij het ontwerpen van hun begrooting-1928 voor het feit dat zij een tekort van niet minder dan een millioen moeten dekken. De wethouder van financiën, mr. M. H. de Boer, heeft nu tegenover de pers eenige verklarin gen afgelegd die men elders in dit nummer kan vinden waaruit blijkt dat de tekorten gedurende de laatste jaren snel zijn gestegen. Op de vraag hoe deze situatie ontstaan was ant woordde de wethouder heel gemoede lijk: „Doordat er te groote uitgaven zijn gedaan". Uit welke rustige mededeeling men wel kan afleiden dat de wethouder zichzelf onschuldig voelt en dat hij straks, als dc algemeene beschouwingen van de begrooting-1928 aan de orde zul len worden gesteld, tot den nieuwen Raad zoo ongeveer zal zeggen: „Mijne heeren. gijof liever gezegd uw voor gangers, maar die zijt gij zelf, in over- groote meerderheidhebt het zoo ge wild. Ik heb op wacht gestaan hij de schatkist en herhaaldelijk gewaarschuwd maar het heeft niet genoeg mogen ba ten", enz. Een uitzonderingsgeval is dit geens zins. De moderne wethouder van Fi nanciën vervult de rol van waakhond bij de gemeente-schatkist en waar schuwt tot in 't oneindige, en beknibbelt waar hij kan. Een ondankbare en vaak zeer onaangename taak. Het Utrechtsche college van B. en W. bestaat uit twee R.-Kj, een A -R.. een V. B. (mr. de Boer) en een V. D. De S.D.A.P., die in den Utrechtschen Raad (evenals in den onze) thans. 12 van de 39 zetels bezet, heeft tot dusver geen zitting in het college. Het is mogelijk, en het wordt zelfs waarschijnlijk geacht, dat dit bij de komende wethoudersver kiezing zal veranderen, hetgeen tenge volge zou hebben dat de Vrijheidsbond zijn zetel in het college verliest. Ver wacht wordt, naar men ons uit Utrecht mededeelt, dat dan de fractieleider der A.-R. wethouder van Financiën zal worden. Onze (polltiek-neutrale) Utrecht sche zegsman verklaart dat dit niets te maken heeft met de bekwaamheden van den huldigen wethouder, die men algemeen zeer hoog aanslaat, maar al leen met de politieke constellatie. Mr. M. H. de Boer heeft in de afgeloopen jaren herhaaldelijk voorstellen tot be zuiniging gedaan, maar daarvoor alleen op het hoofdstuk Onderwijs een meer derheid in het college van B. en W. en daarna ook in den Raad kunnen vin den. In het algemeen bleef hij met zijn bezuinigingsplannen in het college in de minderheid, en kon ze niet doorzetten. Bij herhaling heeft hij verklaard dat men, op dezen weg doorgaande, de te korten telken jare zou zien stijgen tot 1930 toe. Dan zou er pas een kentering kunnen intreden. Men zit in Utrecht, naar onze zegsman verklaart, met veel „oud zeer", met dure ondernemingen die hun gevolgen nog steeds blijven doen gelden, en de wethouder meende deze alleen te kunnen bestrijden door op an dere hoofdstukken drastische bezuini gingen te adviseeren. Uit zijn jongste mededeelingen kan nu wel afgeleid wor den dat hij bij de begrooting met nieu we voorstellen van dien aard zal komen hetzij nog als wethouder, hetzij als raadslid. Hij heeft trouwens te kennen gegeven dat nieuwe belastingverhooging in zicht is men heeft ook verleden jaar al verhoogd ofschoon hij hoopte dat het vermeden zou kunnen worden. Onze zegsman meent dat er heel weinig kans bestaat om het te vermijden. Onze Haarlemsche wethouder'van fi nanciën zal wel niet nalaten om het waarschuwende Utrechtsche voorbeeld bij zijn argumenten-reserve te deponee-i ren, en het te zijner tijd voor den dag te halen om den Raad het schrikbeeld van belastingverhooging voor oogen te houden. Het is op het moment nog niet mogelijk om ons een eenigszins-duidelijk beeld van de begrooting-1928 der ge meente Haarlem te vormen. De toestand is door de annexatie totaal veranderd en mr. Slingenberg heeft ons met zijn ruime marge aangaande 't nieuwe belast bare inkomen 50 a 55 millioen in het onzekere gelaten. Wij vreezen nog steeds dat het dichter by de 50 dan bij de 55 zal zijn. en het lijdt geen twijfel dat het grootere Haarlem eenige moei lijke fmanciëele jaren tegemoet gaat. Daarbij komt dat wij door de annexatie met haar dure verplichtingen „nieuw zeer" bij het oude hebben opgedaan. De gemeente Bloemendaal is er financieel nog beter aan toe dan zii al was, de verkleinde gemeente Heemstede maakt het gelukkig ook best en hoeft in geen geval haar zeer lage belastingen te verhoogen. Reeds ls men overgegaan tot een geforceerde vermindering van de opcenten op het Personeel, om daarmee de aangewonnen bevolking met hooge inkomens van mogelijke verhuizing naar de buitengemeenten te weerhouden. Het spreekt dus vanzelf dat belastingver hooging in Haarlem in de komende ja ren absoluut vermeden zal moeten wor den. Onzen nieuwen Raad wacht derhalve een zware taak. Een zeer voorzichtig financieel beleid zal vereischt worden. De Utrechtsche waarschuwing geeft een duidelijk beeld van de siutatie waarin men anders verzeild raakt. Bij de as. algemeene beschouwingen over onze ge- meentebegrooting zal de diepgaande in teresse van de leden in den financiëelen toestand der gemeente kunnen blijken. R. P. DE WEGEN TE HAARLEMMERMEER. VERBETERINGEN. Heeft men eerst den Westelijken Hoofdweg te Haarlemmermeer een be langrijke verbetering doen ondergaan, thans zal ook uitvoering worden gege ven aan het besluit van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder om den IJweg tusschen Spaarnwouderweg en Vijfhuizerweg eens goed onderhanden te nemen. In verband met dit werk, zal dit gedeelte weg voor het verkeer met auto's, motorrijwielen en andere rij- en voertuigen eenigen tüd worden afgeslo ten. DE SLUISBOUW TE IJMUIDEN ALS PRISE D'EAU. EEN RIJKE BRON VAN UIT STEKEND DRINKWATER. Blijkens het zoo juist verschenen verslag van het Prov. Waterleidingbe drijf in Noord-Holland over 1926 kon de waterwinplaats bij Wijk aan Zee, ook gedurende het verslagjaar nog vrijwel onafgebroken profijt trekken- van het water, dat in ruime mate, en in uitste kende qualiteit uit de put van den nieu wen bouw van de sluis te IJmuiden werd aangevoerd. Volgens het verslag werd afgeleverd uit de bemaling van de sluisput: in 1924 1.546.552 M.3, in 1925 1.624.800 M.3 en in 1926 1.553.866 M.3 Van deze hoeveelheden ontving het hoogovenbedrijf, dat een overeenkomst voor het afnemen van water met het Prov. bedryf heeft gesloten: in 1925 (ge durende ongeveer 8 maanden): 47.798 M.3 en in 1926: 1.177.425 M.3 De rest ging naar de winplaats te Wijk aan Zee. De tuinders in de omgeving, die steen en been klagen over de verdroging van den bodem, weten nu ten minste waar het water blijft. Haarlem, 26 Aug. De Eeuw van den Vader. Een paar dagen geleden reed ik huis waarts langs de Spanjaardslaan, en zag dat er gecricket werd. Bij onderzoek bleek dat De Distels speelden tegen een En- gelsch elftal. Ik zette mij aan de lijn en beschouwde de Distels. Op een paar jeugdige Uitzonderingen na, plus een vrijgezel die ook al aardig door zijn coiffure is omhooggeklommen, bleken het allemaal eerzame huisvaders te zijn, onder aanvoering van den in cricket- kringen beroemden heer C. J. Posthu- ma, gezegd, „de Leeuw van Bentveld", die in zijn zestigste is. Hij bowlde aan 't eene wicket, waar een jonge Brit erg onzeker tegen hem stond te doen, ter wijl aan 't andere Rincker harde ballen neersmeet. Rincker is over de vijftig. Ik zag hern een paar wickets nemen, waar bij de paaltjes uiteenspatten, en een harden slag éenhandig stoppen op 'n wijze waarop een jongen van twintig trotsch zou zijn. Posthuma heeft in dit seizoen alweer meer dan vijftig wickets op zijn naam. Ander staaltje. Een zwemwedstrijd. Diverse vaders doken te water en zwommen een 50 M. veteranen-nummertje. De chronometers van de jury klikten. De opper-kamp- rechter keek .verbaasd van z'n chrono meter naar den snelsten pater familias en vroeg: .Weet u wat uw tijd is?" „Geen flauw idéé", zei de winner. „Vroeger nooit geprobeerd". Het was een heel goede tijd, en bin nen een half uur was de veteraan junior geworden en kwam in de estafetteploeg der vereen iging uit, als behoorend tot de vier snelste leden der club tot zijn eigen stomme verbazing. De estafette ploeg won. Een andere tak van sport. Bil de roeivereeniging verschijnt te genwoordig de eene vijftiger na de an dere, laat zich africhten in de kunst, legt een welgeslaagd wherry-examen af voor de roeiproefcommissie en... scheidt er mee uit. denkt u? Neen, daarna gaan de heeren skiffen leeren, en er zijn er al die het oog op de giek hebber ge vestigd. Fet bevalt hen allen uitstekend. Zij elimineeren vele overvloedige pon den en als je hen spreekt zijn ze er al leen maar verbaasd over waarom ze toch niet tien of twintig jaar eerder be gonnen zijn. En dat in een zomer als deze! Weer een andere. Bij de roeiwedsti'ijden om het kam pioenschap van Nederland, te Sloten, volgde een grijze huisvader een der races hardloopend, over ongeveer een kilometer. Het snelheidsgemiddelde van de ploegen was ongeveer 16 K.M. per uur. Hij hield ze bij, en arriveerde vol komen frisch. Na de wedstrijden kuierde hij even naar Haarlem terug, want het was werkelijk te mooi weer voor de tram. Dan bij de tennissers. De beste double van Nederland is en blijft nog maar steeds Jhr. C. van Len- nep. dik in de veertig, met mr. Diemer Kool, dik in de dertig. Tot de vijf beste spelers des lands behoort met hen mr. van der Feen, een stevige veertiger. Al deze drie zijn internationaal-verm'arde krachten. En kom bij de voetballers. Zelfs bij de voetballers zij - er nog vele zeer snelle en zeer forsche vaders, die him anderhalf uur op vol tempo spelen, liefst iedere week uitkomen, een heel seizoen door, en wier enthou siasme de zonen beschaamd zou doen staan als deze wisten wat beschaamd staan is. Gaat u eens kijken naar den rector van ons gymnasium, als hij aan de Spanjaardslaan zijn volle sportieve gratie ontplooit, en aanschouw een snel len en buitengewoon forschen vader. Een nationaal voorbeeld: Mr. J. B. Kan, minister van Binnen- landsche Zaken. Tennis, hockey, voet bal, zwemmen. Meer behoef ik hiervan niet te zeggen. Wij weten het allemaal. Eenigen tiid geleden begon men van de Eeuw van het Kind te praten. Is die er nog, of ls zij reeds voorbij? Ik geloof dat alle teekenen op het einde wijzen. De Eeuw van den Vader is aangebro ken Tenlaatste! R. P. EXAMEN HOOFDACTE. ONGEVEER 30 GESLAAGD. De examens hoofdakte die te Haarlem zijn gehouden, zijn thans afgeloopen. Van de 158 mannelijke candidaten slaagden en 62, van de 95 vrouwelijke 28. Er is dus slechts ongeveer 30 van de candidaten geslaagd HEMDENPOLITIEK. (In Griekenland is een fascistische partij opge richt, welker leden herken baar zullen zijn aan hun gele hemden). Je politieke standpunt is, Bij ons in Nederland, Gelukkig uiting van je hart, Karakter en verstand; Maar elders heeft dat afgedaan, Daar wordt hoe of je stemt. Eenvoudigweg maar afgeleid. Uit 't kleurtje van je hemd; Dit kleedingstuk is zwart bij elk Voorzichtig Italiaan, Dat duidt tenminste stemmig zijn Fascistenstemming aan; Nu is een deel der Grieken ook Sinds korten tijd Fascist, Zij trekken gele hemden aan, Dat men zich niet vergist; Als Plato en als Socrates, Dien nieuwen Grieksehen tooi. Nog konden zien, zij vonden vast, Hun togas wel zoo mooi; Wel is wijsgeerig Griekenland Ver van den ouden tijd, Toen witte toga, nu het hemd, En geelde kleur der nijd; Maar dat intusschen is voor ons, Van minder groot belang, De -kans dat hier men 'tvoorbeeld volgt, Maakt echter 't harte bang; Als ons Fascisme (ja, 't bestaat) Straks ook komt met dat raars. Wordt het dan bruin of groen of blauw, Of wordt het pimpelpaars? Daarom zij hier terloops herdacht. Voor iederen fascist. Het sprookje van 't Gelukskind, als Hij daar nog niet van wist; Hij streeft fascistisch naar geluk, In 't politiek bedrijf. Welnu 't gelukskind uit 't verhaal. Had heel geen hemd aan 't lijf. p. GASUS. DE BLIKSEM EN DE ELECTRISCHE TREINEN. BEVEILIGINGSTOESTELLEN BIJ DE SPOORWEGEN. De Utrechtsche correspondent van De Tel. meldt: Het is in den laatsten tijd reeds twee maal voorgekomen, dat electrische trei nen bij een onweer door het inslaan van den bliksem tot staan werden gebracht. Het treinverkeer ondervond daardoor ernstige vertraging. Onwillekeurig kwam de vraag naar voren, of de directie der spoorwegen geen maatregelen hiertegen neemt, of dat maatregelen tot beveiliging van het electrische net onmogelijk zijn. Wij had den hierover een onderhoud met den hoofdingenieur der spoorwegen, den heer Van Loenen Martinet. Worden, zoo vroegen wij, tegen het inslaan van den bliksem geen maatre gelen gekomen? Zeker zullen die genomen worden, aldus de heer v. L. M. Reeds geruimen tijd geleden hebben wij zoogenaamde beveiligingstoestellen besteld en deze zijn reeds aangekomen Het zijn toestellen, die langs de lijn op verschillende punten in kleine huis jes worden geplaatst. Bij een hevig on weer zorgen deze toestellen er voor, dat de hooge spanning op de lijnen tijdig wordt afgevoerd. Zij werken zóó, dat de treinen kunnen blijven rijden, zonder dat gevreesd behoeft te worden, dat de bliksem inslaat. Worden de toestellen spoedig ge plaatst? Dat kan nog niet gezegd worden. De stroomleveranciers hebben bezwaren tegen plaatsing. Zij meenen. dat de toe stellen van nadeeligen invloed zijn op hun kabelmet. Voor wij tot plaatsing kunnen overgaan, moet eerst een over eenkomst getroffen worden met de stroomleveranciers en de onderhandelin gen zijn thans nog gaande. Volgens mij zijn de bezwaren niet gemotiveerd. Wij zijn van oordeel, dat door de plaatsing der toestellen de stroomleveranciers geen schade zullen ondervinden. „GRUi:3"* HERDENKING VAN GRONINGEN'S ONTZET. Den 29en Augustus is voor de stad Groningen een feestdag, zooals 3 Octo ber er een voor Leiden is. Dan herdenken de Groningers n.1. het ontzet van hun stad in 1672. De ver- eeniging van Groningers „Gruno" al hier wil dien dag niet onopgemerkt la ten voorbijgaan en biedt daarom leden en donateurs Maandag 29 dezer een le zing aan over „Het ontstaan van Gro ningen", te houden door Dr. H. A. Poelman, Rijksarchivaris te Groningen. Na afloop van de lezing zal een dansje gemaakt worden, afgewisseld door en kele voordrachten. De in Haarlem wo nende Groningers zullen weer eens ge zellig bijeen zijn. ONGELUK BIJ DE HAAGSCHE SCHOUW. Twee auto's tegen elkaar gereden. EéN DOODE EN DRIE GEWONDEN. Zooals wij reeds Donderdagavond in het kort op ons nieuwsbord meldden, is Donderdagmiddag om zes uur op den Leidschenstraatweg bij de Haagsche Schouw, nabij de laatste plek onder de gemeente Oegstgeest, een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij een meisje van 11 jaar het leven heeft verloren en waarbij drie personen, een heer en twee dames werden gewond. Het was daar, zoo meldt de Tel. na der. op den weg als gewoonlijk, zeer druk, toen een groote Belgische auto, toebehoorend aan den heer Alfred Ghysens, touwfabrikant te Iseghem in W.-Vlaanderen, bestuurd door den 26- jarigen chauffeur Adam, naast wien de heer G. gezeten was, met een snel heid zooals de chauffeur zelf verklaar de, van 70 a 75 K.M. uit de richting Amsterdam aankwam, met bestemming naar Rotterdam. Er passeerden verschei dene andere wagens, die niet zoo snel reden. De chauffeur keek steeds naar den goeden kant uit. Eindelijk, toen de chauffeur zijn vaart eenigszins had ver minderd, moest hij een wagen bespan nen met twee paarden, voorbijrijden. Na dit voertuig te zijn gepasseerd, zag hij plotseling een auto voor zich. ko mende van tegenovergestelde richting. Verklaring van den chauffeur. De chauffeur zag volgens zijn verkla ring, het voertuig bijtijds en zou naar rechts uitwijken, doch door de gladheid van den weg het had pas geregend slipte zijn wagen en week naar den verkeerden kant uit, waardoor een bot sing onvermijdelijk was. De andere, veel lichtere wagen werd met groote kracht getroffen en de inzittenden: man, vrouw, een dochtertje en nog een dame, werden er uit geslingerd en kwa men gedeeltelijk onder den zwaren Bel gischen wagen terecht. Het 11-jarig meisje was zoo ernstig gewond, dat zij kort daarna overleed. De onmiddellijk ontboden geneesheeren konden slechts den dood constateeren. De drie andere inzittenden werden gewond, twee van hen zwaar: zij werden per autobrancard naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De Ford was zeer gehavend: van den Belgischen auto was slecht het rech terspatbord verbogen en waren enkele ruiten vernield. De burgemeester van Oegstgeest, de heer van Griethuizen, was spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig, zoo ook de recheche uit Leiden en de politie uit Oegstgeest. Later kwamen ook ver tegenwoordigers van Den Haag uit. De botsing had plaats juist op de tramlijn van de tram Den Haag- Leiden. Daar de auto's niet verwijderd mochten worden, moest het tramverkeer ever één lijn worden geleid. Belgische chauffeur In hechtenis. Een deskundige deelde aan de N. R. Crt. mede. dat naar zijn meening de vier remmen van den Belgischen auto in orde waren. De handrem stond echter los. Het ongeluk ls volgens hem een gevolg van het slippen van den auto. On last van den officier van justitie is de chauffeur van den Belgischen auto in hechtenis genomen en naar Oegstgeest overgebracht. Het onderzoek heeft tot ruim half tien geduurd. Daarna is met het op- ruimingswerk begonnen. De auto's zijn in beslag genomen. Het lijk van het meisje Is ook naar het academisch ziekenhuis overge bracht. De gewonden Dë besturuder van de Ford was de heer P. M. van der Spoel, sigaren handelaar te Kampen. Deze werd bij het ongeluk tusschen- het stuurrad en de zitbank bekneld en zwaar gewond. Zijn echtgenoote werd ook zwaar gewond. Verder werd licht gewond, mevrouw F. wonende Wagenweg 66 te Haarlem. Van nacht was de toestand van de ge wonden vooruitgaande. DE OCEAANVLUCHTEN. NIEUW UITSTEL. Uit Londen wordt van Donderdag aan de Tel. gemeld: Kapitein Courtney heeft niet bepaald' geluk met zijn voorgenomen vliegtocht over den Oceaan. Hedenavond weiger de het toestel opnieuw op te stijgen, zoo dat hij zijn start andermaal heeft moe ten uitstellen. Ook Hamilton en Minchin hebben hun tocht tot nader order uitgesteld. DE STORTINGS- EN OPHAALDIENST. Vi der inwoners aan gesloten. UITBREIDING WORDT OVERWOGEN. In ons vorig nummer deden wij uit voerige mededeelingen over den gang van zaken aan den Gemeentelijken In- cassodienst. Wij vroegen den leider den heer J. H. Borger ook bijzonderheden over de daaraan verbonden Stortings- en op haaldienst. Het aantal aangeslotenen is thans 7060. Het aantal hoofden van gezinnen te Haarlem is na de annexatie op onge veer 30.000 te stellen, zoodat ongeveer 1/4 van de inwoners thans aangesloten zijn bij den dienst. Dit is inderdaad reeds een belangrijk resultaat. Maar zoo zei de heer Borger het kar. nog gunstiger. Daarom wordt uitbreiding van den dienst zooveel mogelijk bevor derd. Vooral na de inlijving van Scho ten waar ook een Stortings- en Op haaldienst werkte wordt de meerder heid van de 7000 aangeslotenen ge vormd door arbeiders. Toch zijn er ook veel winkeliers en andere middenstan ders bij den dienst aangesloten, die per week of per maand flinke bedragen moeten storten om aan hun verplichtin gen te kunnen voldoen. Toen de dienst nu ruim 2 1/2 jaar ge leden werd opgericht, waren er vele moeilijkheden te overwinnen. Er was over het algemeen onder de belasting betalers die zich aansloten veel achter stand. Een der redenen daarvan was ook, dat de belastingdiensten te voren achter geraakt waren met het rordzen- den van de aanslagbiljetten. Het gevolg was, dat een regeling gemaakt weid waardoor het mogelijk was dat de aan geslotenen geleidelijk door de oude schuld heenkwamen. Die moeilijke tijd is nu achter den rug. De aangeslotenen hebben geen achterstand meer. Op misschien een kleine honderd na hebben alle 7000 aangeslotenen al hun belas tingbiljet 1926—1927 betaald. Er is al eens overwogen om de deel neming aan den Stortings- en Ophaal dienst te bevorderen door aan de aan geslotenen rente te vergoeden voor het geld dat niet onmiddellijk noodig is om betalingen voor hen te doen. Te Zwolle wordt 3 rente vergoed en daar heeft dit tengevolge gehad, dat het aantal deelnemers sterk gestegen is er. de dienst zich zelf betalen kan. Dat zou dus beteekenen de invoering van een soort gemeentelijken giro-dienst. De plan nen zijn wel overwogen maar nog niet uitgewerkt. Zooals de zaken nu staan zoo ver volgde de heer Borger moet e- te Haarlem nog geld bij. Het is natuurlijk een flinke steun voor ons, dat de rijks belastingen ons een vergoeding geeft voor verrichte diensten. Die diensten zijn inderdaad ook niet gering, want ongeveer 1/4 van de Haarlemsche inge zetenen komt niet meer aan het be lastingkantoor. Wij regelen alles. Theoretisch sluit de Stortings- en Op haaldienst met een tekort. Practiseh genomen evenwel heeft de gemeente reeds voordeel van den diensj;, want het is zeker, dat er zoo veel belasting in komt die anders nooit betaald zou zijn. Het is voor menigeen ondoenlijk om in eens vrij grote bedragen aan belasting te betalen, terwijl het geld wel binnen komt als de betaling in 52 week-posten verdeeld is. De huismoeder rekent er thans op, net zooals zij ook op de huur en andere telkens vast-terugkomende uitgaven rekent. Er zijn zelfs al geval len, dat een werkgever die 20 man ln dienst heeft met volle toestemming van de menschen elke week een gedeelte van het loon inhoudt voor den storüngs- en Ophaaldienst. WEER EEN SPOORWEG ONGELUK AL 15 DOODEN EN 20 GEWONDEN. Uit Ohamonix wordt ons geseind: Op de lijn Chamonix-Mer de Glacé heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad waaromtrent ,,L' Auto" de vol gende bijzonderheden geeft: De trein welke Donderdagmiddag om 4.50 uit Montenvers vertrok, kreeg een te. groote snelheid, waardoor de loco motief met het eerste rijtuig, waarin zich zestig personen bevonden, in een ravijn van vijftien meter diepte stortte. De eerste slachtoffers heeft men naar boven kunnen brengen, onder hen be vinden zich eenige alpen-toeristen. Thans telt men reeds ongeveer vijftien dooden en twintig gewonden, waarvan eenigen zich in een zeer ernstigen toe stand bevonden. De npmen zijn nog niet gepubliceerd. De „Petit Dauphinols" te Grenoble meldt, dat tot 11 uur 's avonds vijftien lijken geborgen waren, waarvan 10 vrouwen en vijf mannen o.w. de machi nist. Een hulptrein bracht 28 gewonden naar Chamonix, waarvan er een in hoogst ernstigen toestand verkeerde.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1