v HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 AUG. 1927 DE INTERPARLEMEN TAIRE UNIE. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het spoorwegongeluk bij Seven Oaks. De oorzaak. Hec blijkt dat de oorzaak van het spoorwegongeluk by Sevenoaks, dat aan twaalf menschen het leven heeft ge kost en waarbij 24 personen zware ver wondingen opliepen, tenslotte niet moet worden gezocht in een verzwakking ran het spoorwegbed. Officieel wordt nl. medegedeeld, dat ontdekt is dat reeds zeshonderd meter voordat het eigenlijke spoorwegongeluk plaats had, een der wielen van de locomotief uit de rails was geloopen terwijl een onderzoek van het tracé heeft uitgewezen, dat er geen teekenen zijn, die op een verzakking wij zen. De locomotief en de volgende wa gens werden onderstboven geworpen toen zij onder een brug doorgingen en tegen het metselwerk stieten: Het ministerie van Transport heeft intusschen een onderzoek gelast, dat Maandag zal aanvangen onder leiding van den hoofinspecteur Sir John Pringle. KORT EN BONDIG. De auto, waarin zich de gouverneur- generaal van Australië, lord Stonehaven en zijn gezelschap bevonden, die op weg waren naar een jacht-expeditie in Queensland is van de veerboot gereden en in de Norman-rivier gevallen. Alle inzittenden konden gered wórden. Aan de Duitsche delegatie naar de aanstaande zitting van den Volkenbond zullen wederom ook vertegenwoordigers der groote partijen worden toegevoegd, o.m. graaf Bernstorff, dr. Breitscheid, professor dr. Hoetzsch, de prelaat dr. Kaas en Freiherr von Rheinbaben. De bakkerijen te Moskou hebben op dracht ontvangen om zoowel dag en nacht als des Zondags door te werken om daardoor aan het gebrek aan brood een einde te maken. De laatste dagen stonden herhaal delijk. lange rijen menschen voor de bakkerijen, a:e in vele gevallen niet van brood voorzien konden worden. De onthulde toekomst. Een inwoner van Sainte-Foy-la- Grande in Frankrijk was niet tevreden met wat de voorzienigheid hem toebe deelde. Hij wilde weten of het lot hem altijd zoo ongunstig zou blijven, en wendde zich te dien einde tot iemand, die het weten kon, een waarzegster in een ander plaatsje. Deze dame was wijd en zijd beroemd om haar schrander heid. Niet ten onrechte zooals weldra blijken zou. Mej. Dorwan wilde den weet gierige volgaarne alle geheimen der toekomst openbaren maar één voor waarde moest zij wel stellen: Zoolang er eenig geld in het huis van haar cliënt achter bleef zou het liaar onmogelijk zijn de weerstand te over winnen van de booze geesten hetgeen toch een eerste vereischte was wilde het experiment gelukken. De klant scheen ook In te zien, dat dit absoluut noodzakelijk was en depo neerde al wat hij aan financiën bezat, eenige duizenden francs de fortuin was hem op dat punt dus nog niet zoo ongenegen geweest in de schoot van Mademoiselle Dorwan. Inderdaad is de naaste toekomst hem duidelijk geworden, want de naïeve klant zit zonder een cent, en mej. Dorwan is op weg naar een ver werelddeel 'n Gevaarlijke dame. Een danseuse in een café ergens in een klein Fransch plaatjse blijkt manie ren te bezitten, die niet voor de poes zijn. Laatst vroeg een jongmensch ven 22 jaar haar voor een dansje, waar zij echter niet veel zin in had. Het jonge mensch bleef aanhouden, maar de dame bleef even hardnekkig weigeren. Er ontstond zelfs een ruzietje en de jonge dame maakte van de gelegenheid ge bruik haar partner een elleboog in het oog te duwen. De jonge man zal voort aan met een oog door de wereld moe ten gaan. Een geheimzinnige kinderziekte. De „Prager Presse" verneemt uit Boekarest, dat daar sinds eenige weken een geheimzinnige epidemie onder de kinderen is uitgebroken; de ziekte leidt tot een partieele of volstrekte verlam ming. Volgens de doktoren tast men omtrent öe oorzaak van de ziekte in het duister. Slachtoffers zijn in hoofdzaak kinderen tot tien jaar. De sterfteverhou- ding bedraagt ongeveer 10 percent. DE SPOORWEGRAMP BIJ CHAMONIX. VREESELIJKE TOONEELEN. Alle berichten, die men te Genève leest met betrekking tot de ontzettende spoorwegramp op de lijn Montenvers Chamonix, verzinken in het niet, als men op de onheilsplaats zelve de spo ren der ramp aanschouwt, zoo seint de correspondent van de Telegraaf. De locomotief en de eerste wagon van den verongelukten trein liggen diep in de sneeuw begraven, zoodat het nog volstrekt niet vaststaat, dat reeds alle slachtoffers zijn geborgen. Tot dusver heeft men 25 dooden en omstreeks der tig zwaargewonden uit de puinhoopen bevrijd, maar waarschijnlijk zullen van deze laatsten verscheidene den nacht niet halen. De opruimingswerkzaam heden zijn nog steeds aan den gang. Zij worden echter zeer bemoeilijkt, doordat het in de geheele streek onafgebroken regent waardoor alle wegen zijn door weekt. Te Chamonix zelf woedt een he- yjge sneeuwstorm. L pe plaats is natuurlijk In rep en roer en het kleine telegraaf- en telefoonkan. toor is vrijwel onmachtig den stroom van telegrammen en telefoongesprekken te verzwelgen. Met betrekking tot de ramp zelf ver nemen wij nog de volgende bijzonder heden: Gistermiddag brak boven Montenvers, dat 2000 meter boven den zeespiegel is gelegen, plotseling een hevige sneeuw storm los, waardoor een algemeene uit tocht der talrijke toeristen werd ver oorzaakt. Drie treinen met toeristen vertrokken achter elkaar naar beneden, doch vooral de trein, die om 4 uur 50 zou vertrekken, werd door de toeristen bestormd en vertrok dan ook stamp vol. Het schijnt, dat de trein ten gevolge van deze overmatige belasting een te groote snelheid heeft gekregen, of dat de bestuurder door de plotselinge snel heid verrast werd en geen tijd meer had de remmen aan te zetten, dan wel hetgeen nog waarschijnlijker is dat de met tanden voorziene stang reeds bij het vertrek onklaar is geweest: hoe het zij. de trein vloog met razende snelheid ongeveer 600 meter de 23 graden steile helling af. De inzittenden, aie onmiddel lijk het dreigend gevaar beseften, smeek ten den weinigen beambten om hulp. In tusschen had men ook in het hotel het gevaar ingezien, doch uiteraard kon men het onheil niet voorkomen. De snelheid van den trein nam voort durend toe, totdat hij op een gegeven oogenblik uit de rails liep. Met razende vaart wierp vie locomotief zich op den muur, die onmiddellijk bezweek, waarna de locomotief en de eerste wagen in het ravijn stortten, in hun val een groot deel van den muur meesleepend. Twaalf passagiers waren op slag dood, de ove rige omgekomenen overleden korten tijd later aan hun ontzettende verwondingen Onder in het ravijn was het een onont warbare kluwen van jjzerdeelen en menschelyke lichamen. De machinist werd in stervenden toestand onder de puinhoopen van de locomotief gevonden. Toen men hem wilde bevrijden, zeide hy slechts: „Dat geeft toch niets meer. ge zoudt de heele machine uit elkaar moe ten nemen." De inzictenden van den tweeden wa gon hebben hun leven slechts te dan ken aan de buitengewone tegenwoordig heid van geest van den conducteur Jo seph Riberi. Toen hij hei gevaar zag, verbrak hij onmiddellijk de koppeling en zette vervolgens met inspanning van alle krachten de remmen aan, waar door de wagon tot staan kwam. Toen zakte hij bewusteloos ineen. Zyn tegen woordigheid van geest heeft aan min stens vijftig menschen het leven gered. Hij is door den burgemeester van Cha monix onmiddellijk voor het Legioen van Eer voorgedragen. Een der inzittenden verklaarde, dat het hulpgeschreeuw der passagiers zulk een ontzettenden indruk maakte, dat vele dames, tot wie het gevaar nog niet geheel was doorgedrongen, het bewust zijn verloren. De verminkingen der zwaargewonden zijn zóó ontzettend, dat de meesten hunner, zelfs als zij er het leven zullen afbrengen, waarschijnlijk blijvend verminkt zullen zijn. Onder de omgekomenen bevindt zich een mevrouw Braun, wier nationaliteit en woonplaats nog onbekend is; waar schijnlijk is zy echter een Zwitsersche. Haar man bevindt zich onder de zwaar gewonden. Voorts een familie dr. Jose- phy en een Zwitsersch echtpaar Meroz uit Le Locle. Alle overige namen van slachtoffers duiden op Engelsche of Fransche afkomst. Onder de gewonden bevinden zich het echtpaar Seibert of Stribert uit Duitsch- land, een mevrouw Wassermann en een heer en mejuffrouw Nisser, benevens een mejuffrouw Baud uit Parijs, welke laatste waarschijnlijk een Nederland- sche is. CHOLERA-EPIDEMIE IN PERZIë. MEER DAN 600 DOODEN. Het aantal doodelijke gevallen van cholera te Bashra bedraagt tfians 271. In de petroleumraffinaderijen van Aba- don zijn er 224 dooden, maar de epide mie neemt in hevigheid af. Te Moham- merah is het aantal slachtoffers 87. ter wijl ook te Abwaz het aantal dooden groot is. DE RAMP BIJ DE VLOOT-MANOEUVRES. „DE OEFENINGEN WORDEN ELK JAAR GEVAARLIJKER". Uit Tokio wordt nog gemeld: Drie kruisers, 13 torpedojagers en 10 watervliegtuigen hebben gedurende den geheelen dag de plaats, waar een aan varing tusschen twee kruisers en twee torpedojagers, 30 K.M. ten Noordoosten van Mihonoseki, plaats had, afgezocht, doch niets gevonden. Het totale aantal slachtoffers bedraagt 120. o.w. een officier, die. voordat hij in het hospitaal overleed, nog mededeelde, dat de torpedojagers op het oogenblik van de ramp een snelheid van 38 knoo- pen hadden. Admiraal Kato, de bevelhebber van de vloot, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat de oefening gedu rende welke de aanvaring plaats had, belangrijk en zeer gevaarlijk was. Zij heeft ieder jaar deel uitgemaakt van de vlootmanoeuvres. De snelheid der eskaders wordt telkenjare grooter, aldus de admiraal, en de oefeningen zullen steeds toenemen in intensiviteit, totdat zij de gevaren van een werkelijken oor log nabij komen. DYNAMIET-PATROON TE VROEG ONTPLOFT. Bij het wegruimen van rotsen voor den aanleg van een straatweg te Bad Schwalbach is een dynamietpatroon te vlug ontploft. Door de geweldige rots blokken, 'welke neerstortten zijn vijf ar beiders bedolven, waarvan twee direct dood weren en anderen ernstig ge- wond, OVER DE BEZETTING VAN RIJNLAND. Op het congres der interparlementaire unie te Parijs wer dop de rede van Loebe nog geantwoord door den Belgischen senator Magnette. Deze verklaarde, dat Loebe zich ook tot België had kunnen richten. De Belgen echter kunnen De Jouvenel slechts danken voor zijn be wonderenswaardige rede, waarin hij summier, doch volledig afrekende met de even stoutmoedige als verbazingwek kende verklaringen van Loebe. Wij ho pen, aldus senator Magnette, dat Loebe zijn grooten invloed zal aanwenden ter voorkoming van*een herhaling van in cidenten zooals die. welke zijn uitgelokt door de even onbesuisde als ongegronde conclusies der Rijksdagcommissie van onderzoek in zake het gebeurde in Bel gië tijdens den oorlog. Wij willen allen den vrede; wij haten allen den oorlog. Wy zijn vast besloten, alles ten offer te brengen, opdat er tusschen de volken een goede verstandhouding zal bestaan. Wy verwerpen de barbaarsche leuze „macht boven recht". Zij, die geleden hebben, kunnen weliswaar niet verge ten: dat is onmogelijk; amar zij zijn be reid, niet meer te willen denken aan hetgeen zij hebben doorstaan. Het moet echter goed worden begrepen, dat deze offers niet van één kant kunnen komen. De geestelijke ontwapening moet oprecht gemeend, wederkeerig en absoluut zijn. Magnette diende een motie in over eenkomstig de strekking zijner rede. Hij uitte de hoop, dat het eerbiedigen van verdragen voortaan regel sal zyn bij de gedragingen der volken. Uit naam van de Duitsche delegatie werd het woord gevoerd door prof. Schücking, die verklaarde, dat sommige zinsneden uit de rede van De Jouvenel met betrekking tot de Duitsche politiek groote verwondering onder de Duttsche gedelegeerden hebben gewekt. Spreker merkte op. dat de Rijksdagcommissie nooit tot België het verwijt heeft ge richt zijn neutraliteit te hebben ge schonden. Met betrekking tot de opmerkingen van De Jouvenel m zake de schuld aan den wereldoorlog verklaarde Schücking. dat, nu de eenige schuldige aan den oor log verwijderd en het regeeringsstelsel veranderd is, het Duitsche volk zich aan getast acht in zijn eer. Het moet zich dus het recht voorbehouden te trach ten op objectieve wijze het onderzoek naar de schuldvraag voort te zetten, daar alle volken er hetzelfde belang bij hebben, de waarheid vast te stellen. Het is ten zeerste betreurenswaardig, (aldus vervolgt spreker'), dat twee jaren nadat de geheele wereld het Locarno- verdrag als een werk der bevrijding heeft begroet de beteekenis van dat zelfde verdrag op dit belangrijke punt dubieus wordt gemaakt. Het komt ons onbegrijpelijk voor. dat Donderdag met een dergelijke scherpte tegen dit verdrag is van leer getrokken en als ontoereikend betiteld, indien men bedenkt, dat achter dit verdrag de wil staat der betrokken wolken en dat de geheele wereld, zoowel aan deze als aan gene zijde van den Oceaan in dat ver drag de beste verzekering van den vrede ziet, die bij de huidige verhoudingen mogelijk is. Wat het Berlijnsche verdrag met Rusland betreft, dit is de uitdrukking geweest van het streven om elke vrees te ontzenuwen, dat Duitschland zich. door zijn overeenkomst met de Wester- sche mogendheden en de toetreding tot den Volkenbond, gebonden had tot een systematisch anti-Russische politiek. In overeenstemming met deze doelein den bevat het Berlijnsche verdrag dan ook noch in zijne 4 artikelen, noch in de hierop betrekking hebbende notawis seling, iets, wat in strijd is met de door Duitschland te Locarno en Genève aan gegane verplichtingen. Ik wil er nogmaals mijn spijt over uit drukken, dat de woorden van den spre ker den indruk wekten, alsof men de Duitsche politiek dubbelzinnigheid kan verwijten. In het bijzonder bevreemdt ons het feit dat de Jouvenel zijn aanvallen op onze politiek als uitgangspunt heeft genomen om het voortduren der bezet ting van het Rijnland te rechtvaardi gen, ja. dat hij deze bezetting den eenl- gen effectieven waarborg voor den vre de in het Oosten heeft genoemd. Wij zijn van meening. dat de .bepalingen van het verdrag ons het recht geven om de ontruiming van het Rijnland te eischen en dat de veranderde omstandigheden, voortvloeiende uit het verdrag van Lo carno en de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, onze tegenstanders verplichten, Duitschland van den last van vreemde militaire bezettingen te bevrijden. De Duitsche delegatie wenscht er toe mede te werken, dat de vrede niet wordt gegrondvest op de macht der wapenen, doch op de gevoelens en de eensgezind heid der volken: van de verwezenlijking van dit denkbeeld verwacht zij de defi nitieve verzoening tusschen de volken van Duitschland en Frankrijk. De Jouvenel verklaarde zich gelukkig te achten, dat zijn opmerkingen de ver klaring van Schücking hebben uitge lokt. Hij voegde eT aan toe. dat het ver keerd zou zijn, wanneer het congres het karakter zou aannemen van een zuiver Fransch-Duitsch debat en verklaarde ten slotte: „Laten wy ons onthouden van redevoeringen, wanneer wij niet op hersenschimmen, doch op de werkelijk heid willen bouwen". (Applaus). HET ENGELSCHE MINISTERIE. TREEDT LORD CECIL UIT HET ERITSCHE KABINET. Reuter seint ons uit Londen: In politieke kringen doen hardnekkige geruchten de ronde, dat burggraaf Cecil, de kanselier van het hertogdom Lancas ter, uit het Britsche kabinet zou zijn getreden in verband met oneenigheid met somimge zijner collega's ten aanzien van vraagstukken betreffende den Vol kenbond. Cecil weigerde, de juistheid dezer geruchten-4e heyestigen. of te ont kennen. DE TROEPEN OP 30 K.M. VAN SJANGHAI? Reuter seint ons uit Sjanghai: Nadat de troepen van Soen Tsoean- fang gisteravond de stad Toentejau, 80 K.M. ten N.W. van Sjanghai aan den Noordelijken Jantse-oever, hebben be zet, wordt thans gemeld, dat de Noor delijken op twee plaatsen de rivier zijn overgestoken en wel te Loengtam op 24 K.M. beneden Nanking en voorts op 16 K.M. boven die stad. Klaarblijkelijk is Soen Tsoean-fang voornemens Nanking in te sluiten en aldus den terugtocht der verdedigers langs de spoorlijn Sjang haiNanking af te snijden, waardoor Loengtam geïsoleerd zou zijn. Voorts zouden de Noordelijken reeds gister avond de spoorlijn op 32 K.M. ten Wes ten van Sjanghai hebben bereikt, waar zij een trein lieten ontsporen. Dien tengevolge is de spoorwegverbinding ver broken. Een Chineesch nieuwsagentschap te Tientsin meldt, dat aan den gouverneur van Sjansi, Jen Sji-sjan, vijf eischen zijn gesteld. Deze zijn de volgende: 1. Alle Kwomintang-vlaggen moeten worden neergehaald. 2. Alle organisaties der Kwomintang moeten worden opgeheven. 3. De zuidelijke districten ran de pro vincie Tsjüi moeten door de Sjansi-troe- pen worden ontruimd. 4. De Sjansi-troepen moeten 'den Pe- king-Hankau spoorweg vrij laten, ten einde de Ankwotsjuun in staat te stel len troepen te zenden ter bestrijding van Feng Joe-sjiang. 5. Sjansi moet zich onderwerpen aan de bevelen van Peking. Dit ultimatum, dat binnen 72 uur moet worden nage komen, is, zoo meldt de „Daily Tele graph" door generaal Tsjang Tsoen- tsjang en Soen Tsoean-fang verzonden maar was niet mede-onderteekend door maarschalk Tsjang Tso-lin. Laatstge noemde heeft vier gedelegeerden naar Jen Sji-sjah gezonden om met dezen te onderhandelen. NIEUWE BOSCHBRAN- DEN IN FRANKRIJK. KWAADWILLIGHEID? Uit Cannes wordt aan de Telegraaf geseind: Ondanks de waakzaamheid der pa trouilles zijn zooals met enkele woorden reeds gemeld is. verschillende nieuwe branden in de Riviera uitgebroken. Tien tallen HA. bosschen te Seranon, in de nabijheid van Grasse, werden vermeld; een verdere uitbreiding der branden kon -aldaar echter voorkomen worden door het krachtdadig optreden van driehon derd burgers. Juist na het passeeren van een auto werd een kleine brand ontdekt door gendarmes op den weg tusschen Tourette-sur-Loup en le Bar. Men was den brand snel meester en een beschrijving van den auto werd naar alle richtingen verspreid. De wa gen, die aan een bewoner van Nice be hoort, werd spoedig ontdekt, doch de inzittenden verklaarden niets van den brand te weten en werden na hun ver hoor weer voorloopig op vrije voeten gesteld. Ten Noorden van Tourette staan in tusschen op het oogenblik groote bos schen in brand en troepen zijn naar de bedreigde streek gezonden. Verder zijn branden uitgebroken te le Cannet bij Cannes te Antibes en Hyè- res, die ernstige gevolgen hebben gehad. In eerstgenoemde plaats vloog het station der watervliegtuigen, het hoofd kwartier voor den dienst op Noord- Frankrijk en Corsica. in brand. De schade bedraagt vierhonderdduizend francs, doch de vliegtuigen konden tij dig geborgen worden! Een oogenblik scheen de toestand zeer hachelijk toen een groote opslagplaats van benzine be dreigd werd. Te zelfder tijd begon een ernstige brand bij het vliegstation te Palyvestre nabij Hyères gelegen. waardoor het spoorwegstation, vele villa's en hotels werden bedreigd. Meer dan duizend ma riniers waren direct ter plaatse, waar door de gebouwen gered konden worden. De brand woedt echter voort. KOLONIËN. EEN WONDERLIJK VERHAAL. VAN EEN ZWEETENDE TAFEL. Te Soerabaja werd onlangs, zoo ver telt het Soer. Hbld. aan het bureau van de vierde sectie een, wonderlijke tafel binnengebracht. De kebajan van kam pong Sidodadi had het huisraad ergens aangetroffen en denkende er een koopje aan te hebben, medegenomen. Eerst werd de tafel afgewasschen, want het ding zag er nogal vuil uit, vervolgens in de zon te drogen gezet. Thans deed zich echter een vreemd verschijnsel voor. Nadat de tafel eenige uren in de zon te drogen had gestaan wilde de huis vrouw het meubel weer binnenbrengen; het bleek toen datde tafel zweette. Weer werd het ding afgewasschen en opgeboend. Weer kreeg het zijn plaats in de zon. Maar het duurde niet lang, of het begon wederom te transpireer en. Het vocht dat door het hout werd af gescheiden, was bruin en had een eigen aardige lucht. De kebajan vertrouwde het zaakje niet en besloot de zaak maar bij het sectiebureau te deponeeren; al dus geschiedde. Daar begon men met een minutieus onderzoek, doch alras bleek de waarheid van het wonderlijke gebeuren. De tafel bleef zweeten. Sommige bijgeloovigen die het zaakje met een scheel en wantrouwend oog aanzagen, vatten dit gebeuren op als een teeken des duivels, althans als de minder oirbare doening van kwade geesten- Men besloot toen, In het belang van de rust in de omgeving, tot meer rl- goureuze maatregelen; dies werd een man geroepen die van zagen verstand had. Ook een zaag werd gehaald en de tafel ging aan schijven en mootjes. Wat bleek? Dat de pooten waren uitgehold en dat daarin voor ongeveer 1500 gulden opium was verbolgen! De tafel had vroeger toebehoord aan een listigen Chinees, handelaar in clandestien opium. Op die wilze had hij dien voor raad weten te onttrekken aan het scherpe oog der wet, de slimmerd. RUSSISCHE RADIO IN INDIë GEHOORD. WAARSCHUWING TEGEN RUSSISCHE PROPAGANDA. Aneta seinde reeds, dat een Rus sisch station communistische propagan da uitzond naar Java. In verband hier mede verdient het onderstaande berioht van het „A.ID.Pr.B." de aandacht: Men schreef aan dat blad uit Lebong Donok. bij Moeara Aman (Benkoelen) Op 11 Juli waren wij tegen 1112 uur G.M.T. bezig, de Malabar-telefonie uit te luisteren. Op dat moment was de modulatie van de muziek iets beter, doch de spraak heel moeüijk te ver staan. Daarom draaide ik den conden sator terug op 31.1 meter golflengte. Tot mijn groote verbazing kreeg ik plotseling, keihard, heel goed gemodu leerde telefonie door. Eerst een soort Hawaïanstuk en toen spreken. Degeen. die aan het woord was, sprak Rus sisch en meldde, dat de roepletters van zijn station Chabarowskaja (Chaba- rowk), in Siberië, RFN waren! Daarna hoorden wij nog eenige Balaleikanummers, een zangeres en tsn slotte den heer Terschenko, den beheer der van het station. De heer Terschenko dan deelde mede, dat de energie voor de telegrafie van zijn station 20 K.W. en voor de telefonie 80 K.W- was. HU noemde Chabarows kaja bet sterkste telefonie-station ter wereld. Dit was de tweede proef uit zending en op 12 Juli (dus den volgen den morgen) zou men nog eens zen den, op 30.1 meter en op de daarop volgende dagen op iets langere golf. De golflengte van den Siberischen zen der gaat van 20 tot 100 me^er. De kwaliteit van het doorgekomen» was inderdaad even goed als dat van Philips' omroepstation in Eindhoven, de geluidsterkte echter aanmerkelijk grooter. U kunt begrijpen, dat wij ver baasd stonden op het hooren van het Russische station, dat ongeveer 7000 KM. van hier ligt. Tot zoover de schr. in het A.IJD. De .Locomotief", dit bericht over nemend. acht het van het hoogste be lang tijdig te wyzen op de mogelijk heden, welke hierdoor worden ge opend. Immers: dit Russische station was volkomen onschuldig, het gaf wat mu ziek en er stond een heer in het Rus sisch te spreken. Maar, zegt de Loc., als het eenmaal bekend wordt, in Rusland zelf, dat dit station tot in het Verre Oosten is te hooren en zeker zal het in de naaste toekomst gemakkelijk vallen op Rus sisch gebied radiozendstations te bouwen die het geheele Oosten bereiken dan staat te vreezen dat de bolsjewis ten ook nog wel iets amders zullen „broadcasten" dan muziek en liedjes. Dit stelt aan de overheid alweer «een nieuw probleem en het zal uiteraard zeer moeüijk zijn het luisteren naar een bepaald station te beletten; doch wel zijn voldoende middelen beschikbaar om althans de communicatie langs dezen weg te beletten, door het clande stien zenden volstrekt onmogelijk te maken. Echter zal het voor de Indische auto riteiten van belang zijn zich op de hoogte te stellen van dit technische vraagstuk: hoe het ontvangen van een bepaald radio station te beletten is. Tegen den tijd dat Moskou er radio- propadandisten voor het Oostefl op na gaat houden is het goed, dat men in Indië gereed is om daartegen op te treden. KERK EN SCHOOL. SYNODE DER GEREFOR MEERDE KERKEN. GEEN REVISIEBESLUITEN VAN ASSEN. Verschillende bezwaarschriften ter zake van de besluiten genomen op de Synode te Assen in de Geelkerken-zaak zijn behandeld. Uit het verslag der Sy nodezitting, zooals dat in De Standaard is opgenomen, ontleenen wU het vol gende: Prof. Dr. J, Ridderbos rapporteert na mens Commissie I over het bezwaar schrift van Mr. P. G. Knibbe te Leiden. De commissie stelde de volgende con clusie voor: De Synode besluit, aan Mr. Knibbe te berichten: dat aan geen van zijn zestal verzoe ken kan worden voldaan, omdat ze voor een belangryk deel gebaseerd zijn op een onjuiste voorstelling der feiten, en de Synode in het algemeen de rechtmatig heid der door hem aangevoerde gron den niet kan erkennen. Zonder discussie en zonder h. st. aldus vastgesteld. Prof. Dr. G. Ch. Aalders rapporteert namens commissie I over een bezwaar schrift van Dr. W. J. A. Schouten, te Arnhem. De commissie stelde voor, uit te spre ken: a. dat de Synode van Assen aan de by haar door Dr. Schouten tegen de door haar in de zaak van Dr. Geelker ken genomen beslissingen ingebrachte bezwaren voldoende recht heeft laten wedervaren; b. dat er deswege in deze bezwaren geen aanleiding is om de vorengenoem de beslissingen aan een revisie te on derwerpen; c. dat het door de Synode van Assen tot hem gerichte vermaan, ter zake van het gevaarlijke der leidende gedachte in zijn bezwaarschrift, niet onjuist of on rechtvaardig was. en alleszins verdient door hem ter harte te worden genomen. en van deze uitspraken aan Dr. Schou ten kennis te geven. Conform besloten. Prof. Dr. J. Ridderbos rapporteert na mens Commissie I over een bezwaar schrift van Dr. F. M. •Penning te Eind hoven. De Oommissie stelde voor, aan Dr. Penning te berichten, dat aan zyn ver zoek om revisie niet kan worden vol daan, daar het niet op Schrift en Be- lUdenis is gegrond, Aldus z.h.st. besloten. De praeses stelt vast, dat de beslui- ten, voortvloeiende uit de beslissingen vorig jaar te Assen genomen, eenparig en zelfs zonder discussie zijn aangeno men en spreekt daar zyn groote blijd schap over uit. Tot zoover dit verslag. Daaruit blUkt dus dat de besluiten te Assen genomen in elk opzicht werden gehandhaafd. LETTEREN EN KUNST. TOONEEL IE AMSTERDAM. Een combinatie onder directie van Louis de Bree en Cor Ruys zal van Oc tober tot Mei a.s. het Centraal Theater te Amsterdam bespelen; stukken met serieuzen inhoud en af en toe een bly- spel van de goede soort, naar zy aan het Hbld. hebben meegedeeld. Op het repertoire staan, behalve re prises (Potasch en Perlemoer, Thuis» komst en Martine)een stuk van Bern stein, een stuk van VerneuU, „Mynheer Bretonneau" van De Fiers en Caillavet, „Hoerah. een jongen" van Arnold en Bach. „Der Storm" van Max Halbe, „Dirnentragödie" van Wilhelm Braun. Tot het gezelschap behooren verder; Frits Bouwmeester, Pierre Myin, Anton Ruys, TUly Lus, Kitty Kluppell, Annie de Bree en Marie van Westerhoven. PAUL WEGENER. In Astra schrUft Dr. Adolf Friede- mann, „zooals een vriend hem ziet", over Paul Wegener, door zyn optreden hier te lande welbekend. Hij vertelt het volgende uit het begin van zijn loop baan: „Als zoon van een grootgrondbezitter werd hy in 1874 geboren op het ridder goed AdligBischdorf. Na zijn gymna siumjaren in Königsberg ging hij op verlangen van zyn vader in Freiburg rechten studeeren. Maar hy merkte al spoedig dat zijn groot onafhankelijk- heidsgevoel zich nooit zou kunnen voe gen in een beambtenloopbaan volgens het aloude Pruisische systeem. Dus schoof hy 't Corpus Juris opzy en ver diepte zich in Shakespeare en Goethe. Toen hy ten slotte twee jaar later zyn famüie wilde overtuigen, dat zyn hart naar 't tooneel trok, kwam het tot een breuk. Maar Wegener geloofde in zijn eigen kracht en zyn goede gesternte. Zonder een cent op zak sloot hy zich aan by tweede-rangs tooneelgezelschap- pen, en wist toen byrolletjes te verove ren in de stadsschouwburgen van Aken en Maagdenburg. Zoo begon hij zyn car rière, gesteund door een buitengewoon scherp geheugen, hartstochtelijke liefde voor de zaak, en gelukkig oog gezegend met een onverwoestbaar lichamelijk weers tands vermogen. En al waren in het begin de resulta ten alles behalve bemoedigend, hy be sloot tot iederen prys door te zetten en de moeilijkheden te overwinnen. Zoo sterk bleek hU in dezen tyd te zyn, dat hij heele nachten lang kon doorbren gen met studie, kunstdebatten of boe melen, zonder dat den volgenden dag zijn prestaties eronder leden. Zyn machtige stem klonk als een ba zuin de zaal in. Maar ook 's nachts liep hij soms luid-op in zichzelf te recitee- ren, en wanneer dan van verschillende kanten politie verschrikt kwam toeloo- pen, in de meening dat er een opstootjé was, dan bleek, dat Wegener aüeen maar den monoloog uit Richard m repeteer de. Hij mocht in dezen tijd nog niet ve*>l waardeering vinden, al had hij nu, ten gevolge van zijn gast-optreden in „Na than der Weise" aan het Koninklijk Theater in Wiesbaden een engagement verkregen. Dit Staatstheater moest het van 't bezoek der vreemdelingen heb ben, en speelde meest opera's.. Wegener had dan vaak wekenlang geen noe menswaardige rollen en werd eenvoudig als figurant gebruikt. Daarmee natuur lijk niet tevreden, begon hij een hard- nekkigen strUd tegen de directie. HU vroeg ontslag, omdat hij zich, zooals hij zei, sterk in zijn artistieke ontwikkeling geremd voelde. Het werd hem gewei gerd. Wegener werd onverschillig en slordig in zijn spel, tót de directeur hem den volgenden brief schreef: „Nadat ik u gisteren als den tempelheer in „Na than der Weise" heb zien optreden, is er geen bezwaar meer tegen uw ontslag uit 't KoninklUk Theater". Waarop Wegener slagvaardig ant woordde: „Uwe Excellentie wordt be dankt voor het ontslag. Hoezeer ik ge lijk had met te zeggen, dat mijn spel in Wiesbaden achteruit is gegaan, blijkt wel uit het feit. dat u mij drie jaar ge leden op dezelfde rol hebt aangenomen". Hij trok naar den Stadsschouwburg in Hamburg, kreeg vandaar een engage ment bij Reinhardt in Berlijn en daar mee begon de stijgende lyn". BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERLIEDE. Ondertrouwd: C. van Merrïenboer en C. de Graaf. Getrouwd: H. L. J. van Elk en E. van Scheppingen. Bevallen: C. M. van Warmerdam Schoorl z., A. C. Nelis—v. d. Berg z., A. van Bruggen—Hartman d„ C. M. van Egmond—BuUs d„ D. E. van der Aar— By'nsdorp d., W. Boer—Broos d. BLOEMEND AAL. Bevallen: A. M. van der Meer-Smit, d. H. C. Snel-Kol, z. Ondertrouwd: H. W. C. Meerburg en J. Ch. de WUs. B. M. van der Meer en M. B. de Winter, W. van der Spie gel en T. Ende. J. van Rixel en M. Duin. Getrouwd: A. P. Smit en M. C. Hul sebosch,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 14