BRAND IN CAFé „CENTRAL". DAHLIAKEURING. DE OCEAANVLIEGERS BROCK EN SCHLEE. 45e Jaargang No. 13554 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 29 Augustus 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H. met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H- Franco per post door Nederland 3-87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57M; franco per post f 0.65 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels fl.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertenfiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Oirectle, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DrukkerijZ.B, Spaame 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velsen-Noord, IJmulden, IJmuiden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA. MAANDAG 29 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver- fchillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivolt, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreef zicht: Trio Stoffer. DINSDAG 30 AUGUSTUS Groote of St. Bavokerk: Orgelbespe ling, 2—3 uur. De Kroon, Groote Markt, Bioscoop voorstelling 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoll, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreef zicht: Trio Stoffer. Veisen: Gemeenteraad, des namiddags 7 uur. VERTREK NAAR HET KAGERMEER EN WARMOND om 1.30 vanaf de Koudenhorn. - Zondag om 2.00 uur vanaf het Z.B. Spaarne bij Haarl. Dagblad (Adv.) LORD ROBERT CECIL. Er Is hevige opschudding in de Engel- sche politieke wereld ontstaan door be richten dat Lord Robert Cecil uit de regeering zou treden, als gevolg van zijn diepe teleurstelling over de mislukte vlootconferentie (van de Vereenigde Staten, Engeland en Japan) te Genève. Lord Robert zou zich op het standpunt plaatsen dat de mislukking te wijten is aan gebrek aan oprecht streven bij de Britsche delegatie om overeenstem ming met de andere naties te bereiken. Tot dusver zijn de berichten omtrent dit ontslag niet definitief bevestigd, maar dat zij meer dan geruchten zyn is al duidelijk gebleken, want van of- ficieele zijde ontkent men. evenmin als men bevestigt. En het is heel wel aan nemelijk dat hieruit een crisis in den' boezem der Britsche regeeringspartij ontstaan zal. Lord Robert ..Cecil heeft zich blijkbaar gekeerd tegen de reacti onaire strooming in zijn partij, die kalm wil doorgaan met den wedstrijd in in ternationale bewapening, zich uitslui tend concentreerend op de materieele belangen van het Britsche Keizerrijk en daarbij de lessen van 'den grooten oorlog en het overheerschende belang, dat de geheele mensehheid bij den wereld vrede heeft, in de waagschaal stellend. In dit geval zou Cecil zich direct tegen de Admiraliteit keeren, welker theorieën en eischen (van zeventig kruisers) te Genève den fatalen doorslag hebben ge geven. De huidige Britsche regeering is ge heel gevormd uit de Conservatieve Par tij. die een groote meerderheid in het parlement heeft (zij bezet ruim twee derden der 615 zetels) ofschoon zy bij de laatste verkiezingen nog niet de helft van het aantal kiezers achter zich had. Dat dit mogelijk was is een gevolg van het Britsche kiesstelsel, waar bij 't districten-systeem in zijn oudsten vorm wordt toegepast. Bij eerste stem ming wordt dadelijk de man met het hoogste totaal gekozen verklaard. Her stemming bestaat niet. Als men dus b.v. als uitslag krijgt: A (cons.) 6000 stem men. B (Labour) 5000 en C (Liberaal) 4000 is A gekozen, ofschoon hij maar 40 pet. van de uitgebrachte stemmen op zich vereenigd heeft. Op deze wijze hebben de Conservatieven een groot aantal zetels veroverd. Het bezwaar be stond niet toen er nog maar twee groote partijen in den lande waren. Het is steeds sterker gaan gelden sinds een derde (Labour) zich daarbij kwam voegen. Nu is de Britsche premier, Stanley Baldwin, volstrekt niet een van de grootste figuren uit de Conservatieve Partij. Er zijn daarin eigenlijk drie stroomingen, en terwllle van den vrede heeft men een algemeen geacht man van de middengroep het premierschap gegund. Hij was eigenlijk een compro- mis-candidaat. Menschen als Winston Churchill en Lord Birkenhead hadden teveel tegenstanders in de eigen partij en Lord Balfour een figuur van veel grooter allure dan Baldwin, en trouwens ook ex-premier werd drie jaar gele den reeds als te oud voor de geweldig zware taak van „Prime Minister" be schouwd. Het gevolg van deze omstandigheden is natuurlijk dat in de Engelsche re geeringspartij en in het kabinet zelf verschillende stroomingen voortdurend met elkaa^- in botsing komen en dat de niet zeer krachtige leider zich soms door een bepaalde richting te sterk laat beïnvloeden, waarop een reactie van de andere zijde volgt. Dit conservatieve bewinjl heeft daarom nog niet veel tot stand kunnen brengen, hoewèl het in het Lagerhuis zulk een overheerschen de meerderheid bezit. En het maakt zich ernstige zorgen over de volgende verkiezingen, die natuurlijk een strijd met Labour zullen worden, dat de twee de partij in den lande geworden is. De Liberalen zyn verdeeld en spelen nog slechts een ondergeschikte rol. En men kan uit de eigenaardigheden van het kiesstelsel, hierboven aangeduid, gemak kelijk afleiden dat er maar een kleine verschuiving noodig is om de rollen totaal om te keeren. Ook de Labour Party zou met de helft van het aantal stemmen een meerderheid van tweeder den kunnen behalen. Deze enkele feiten verklaren voldoen de dat de regeerende Britsche staatspar tij in opschudding verkeert over de mo gelijkheid van een crisis in het kabinet. Zij kan geen ernstige schokken velen. Baldwin is niet de man om een critieke situatie te beheerschen. De minister van Buitenlandsche Zaken. Sir Austen Cham berlain. is ook geen figuur van het ka liber zijns vaders, of van zijn vermaar de voorgangers, zooals bijv. Lord Pal- merston, onder wier beheer het „Foreign Office" vrijwel autonoom was en zich om de overige ministers niet bekommerde. Minister Austen Chamberlain mag van goeden wille zyn inzake de bevordering van den wereldvrede, maar hij is niet de man van wien men daden verwach ten kan. Lord Robert Cecil, een telg van het aloude adellijke geslacht Salisbury (zoo als Winston Churchill, „de roode lap van den Labour-stièr" er een is uit het ge slacht Marlborough) is een zeer bijzon dere figuur in de Britsche politiek. Een aristocraat niet alleen van den bloede, maar ook van den geest, en een zeer hoogstaand mensch. Hij behoort niet tot de politici die het instrument der volks gunst met min of meer succes weten te bespelen. Hij is niet populair het woord populariteit is in verband met hem ondenkbaar. De groote massa kent hem alleen bij naam en reputatie. Hij wordt alom geëerbiedigd als een man van de hoogste integriteit, als een der voornaamste en oprechtste voorstanders van den Volkenbond en als den staats man-idealist een verschijnsel dat te genwoordig zeer schaarsch in de wereld voorkomt. Hij is conservatief in zijn op vattingen omtrent de autoriteit van het volk, hij staat vreemd tegenover de mo derne democratie en voelt zich steeds de zoon uit een der oudste adellijke ge slachten van Engeland. Maar de mensch in hem is groot, en menschelijkheid is altijd grooter dan politiek. Hy maakt deel uit van de Britsche regeering als de Volkenbondsman van de Engelschen, en niets anders. Er is een tijd geweest waarin dat een eenigszins illusoire positie was. Dat is het niet op dit moment, nu de mislukking van de ontwapenings-conferentie diepen indruk gemaakt heeft, nu men algemeen beseft dat ons hoogste toekomstbelang, het behoud van den wereldvrede, door het' opdrijven van nationalistisch eigen belang en door het oude geïntrigeer van de diplomatie in dreigend gevaar worden gebracht. De figuur Lord Robert Cecil, een paar jaar geleden zooiets als een levende le gende in de Britsche politiek, staat nu midden in de reëeie werkelijkheid. Van daar de groote belangrijkheid van een mogelijke crisis in de regeering op dit moment. R. P. HUMOR. Onontbeerlijk voor het menschdom, Zoeken w'humor allemaal, Grappen, lachen, vroolijk wezen, Is ons aller ideaal; Humor tiert in vele soorten, Naar den norm: 's lands eer,'s lands wijs, Wat de eene looft als geestig. Laat den ander koud als ijs; Maar er zijn zoo van die dingen. Die vindt ieder grappig, mal. Die zijn 't Humor-Esperanto, Die verstaat men overal; Heel de wereld lacht om mannen. Met volkomen kalen kop. Extra dikke, kleine vrouwen, Ziet de wereld als een mop; v Dwergen zijn, zoowel als reuzen. Als een grap universeel En men lacht zelfs om de stumperds, Met een blauw oog, of een scheel; Als een man onder de plak zit, Vindt het menschdom dat een grap, Als er iemand van de trap valt, Lacht de menigte zich slap; Als een onnadenkend wandlaar, Uitglijdt op een vruchtenschil, Wanneer iemand net een trein mist, Dien hij persé halen wil; Als er een met bloote voeten, Net in een punaise trapt. Als de kleeren van een bader. Van het strand zyn weggegapt; Als een scheerder in zijn kin jaapt, Iemand naar den tandarts moet. Als een emmer water neerploft, Op een nieuwen hoogen hoed; Als een biefstuk aangebrand is, Als een man een blauwtje loopt. Als een motor niet wil aanslaan. Als er één een strop zich koopt; Hoort, dan lacht de heele wereld. Giert en slaat zich op de knie, Brult en juicht: dat is een goeie, Hoor je dat? Hoe vin-je die? Ook is het de slechtste humor. Die ons tranenlach-dal kent. 't Is de vorm dien je kunt noemen: Grappig als je 't zelf niet bent. P. GASUS. Groote consternatie op Zaterdagavond in de Groote Houtstraat. DE 36 m.M. STRAAL VAN DE MOTORSPUIT VOORKWAM UITBREIDING. Zaterdagavond half elf heerschte in café „Central", Groote Houtstraat 176. bij de Houtbrug (vroeger bekend als café „Neuf") de gewone drukte die aan den Zondag pleegt vooraf te gaan. In de cafézaal zaten- velen aan een biertje of kleintje koffie, de ballen rolden rustig over het biljart en de kellners moesten aanpakken om aan de verlangens der bezoekers te voldoen. De pachter, de heer G. M. W. Hartje stond in het buffet om mee te helpen. In de keuken was de grootste drukte voorbij en de kok dacht: nu heb ik even verpoozing om myn krantje te lezen. Hij moest zijn nieuwsblad van zyn ka mertje halen op de zolderverdieping. Toen hij boven kwam rook hij een brandlucht. Hy snelde naar beneden om dit den heer Hartje te vertellen. Samen vlogen zij weer naar boven. Ja het rook heel sterk naar brand. De kok opende het kamertje van den huis knecht S. Daar was het al geducht aan 'het branden. Langs het behang waren al vlammen te zien, terwijl het bed ook al aan het smeulen was. De kok deed nog een poging om het vuur met een waschkom water te blusschen, maar daar aan was niet meer te denken. Een kell- ner was naar boven gegaan met een em mer water, maar ook dit had geen suc ces. Het vuur greep te snel om zich heen. De brandweer moest komen. De heer Hartje telefoneerde. De cafézaal moest natuurlijk ontruimd worden. Toen de kellners riepen dat er brand was, ge loofden enkele bezoekers dit niet, zij ■wilden niet van het biljart en het bier tje scheiden.... Maar toen drong ook de brandlucht naar beneden door. „Redden wat gered kan worden!" werd van mond tot mond geroepen. De pachter, de kellners, bezoe kers en voorbijgangers togen aan het werk om de cafézaal leeg te sleepen. Stoelen en tafeltjes werden naar bulten gedragen. Met vereende krachten werden ook de zware biljarts weggesleept. Vele handen er waren zeker 25 man aan het helpen I maakten licht werk. Er werd al geknetter van vuur ge hoord, de vlammen sloegen zelfs al bo ven het dak uit. Daar klonk het gebel van de brandweer. Op het sein „uit slaande brand" was dadelijk veel mate riaal gezonden, 't Was goed ook, want de brandweer zou voor een niet-gemak- kelijke taak komen te staan. De vlam men sloegen vooral uit nabij het aan grenzende perceel 178, waar de auto garage van de firma du Rieu gevestigd is. Ook daar werd met ^pntruiming be gonnen. De auto's werden naar buiten gereden, de etalage werd leeggehaald en ook alle aanwezige goederen, vooral auto-banden, werden naar buiten ge sleept. Dit alles gaf op dit drukke uur in de Groote Houtstraat een consternatie van belang. Eerst honderden, maar later zelfs duizenden kijklustigen schaarden zich in de nabijheid van den brand. De paar agenten die het eerst aanwezig waren, om het terrein af te zetten, hadden een moeilijke taak. Gelukkig kregen zij spoe dig hulp en werd het terrein vrij ge maakt voor de brandweer. De kijkers die bij de Houtbrug ston den daar was ook de meeste ruimte! hadden het mooiste gericht op den brand. De wind was stadswaarts, zoo dat de menschen bij hij het Proveniers huis een plaatsje gezocht hadden, lee- lyk in den rook stonden. Gauw had de brandweer, onder leiding van den commandant, den heer C. J. van den Broek, een zestal slangen op de wa terleiding geplaatst om daarmede het yuur aan te tasten. Zoowel van voren als achteren werd van bovenaf water in de vuurzee geworpen. Maar de vlammep sloegen hoog op, omkronkeld door dikke rookwolken, zoodat het duidelijk was, dat krachtiger opgetreden moest wor den. De „dikke Bertha" moest voor het front komen. De motorspuit waarmede de brandweer onlangs versterkt is, werd in werking gesteld. Die geeft een straal van 36 m.M., ongeveer 4 maal zooveel als een gewone slang. Eerst kon men van de straat af de vuurhaard niet bereiken, maar spoedig werd dit euvel verholpen en plenste de dikke Bertha haar enorme watermassa in het vuur. De ladderwa gen deed nu ook goede diensten. Daar stonden de wakkere spuitgasten op, om de waterstralen te richten. Ook op de daken der aangrenzende perceelen wa ren zij geklommen, zoodat van boven af als het ware bakken water op het vuur* geworperi werden. Nu duurde het niet lang meer of het gevaar voor uitbreiding was bedwongen. Om half twaalf waren de omwonenden al weer in zoover gerust, dat zij weer in hun huizen trokken en alles wat er eerst uitgehaald was opnieuw naar binnen brachten. In de garage van de firma du Rieu werd ook de inventaris van de cafézaal geborgen. Deze was zoolang op het trot toir bij de Houtbrug geplaatst (het ter rein. vrij gekomen door het sloopen der Kommiezenhuisjes). Ook op de stoep voor de perceelen 172 en 174 waren stoe len en tafels gezet, aisof een verkoop by executie gehouden moest worden. Om 12 uur ging de brandweer den brand wat men technisch noemt „afwer ken". Hier en daar zaten onder het dak nog kleine vuurhaardjes die uitgeroeid moesten worden. De brandweerlieden die op het gehavende dak klommen om die vuurhaardjes open te hakken hadden een gevaarlijk werk. Een der brandweerlieden was door den rook bevangen. Hij zakte toen hij be neden gekomen was in elkaar. Eenige leden van den ongevallendienst brachten hem in een winkel weer bij. Half één kon een gedeelte van de brandweer inrukken. Met eenige stralen werd toen nog voor een opnieuw- oplaaien van het vuur gewaakt. De electrische tram kon natuurlijk ge durende den brand niet rijden Bij de Houtbrug en het Proveniershuis stonden heele rijen trams te wachten. Voor de veiligheid werd ook nog eenigen tijd de stroom op de bovenleiding nabij het brandende perceel uitgeschakeld. Tegen 12 uur kon de tram weer gaan rijden, omdat toen geen slangen meer op de rails lagen. De oorzaak van den brand is niet be kend. De oude huisknecht S. zat tijdens den brand in zijn grijze jas op een café tafeltje voor het bloemenmagazijn van Annie Wigman. Hij vertelde: Ik. weet niet hoe er op mijn kamertje brand ont staan is, de laatste uren ben ik er zelfs niet geweest. Half acht ben ik er voor het laatst geweest. Ik heb niet- gerookt. Ook de andere leden van het perso neel en de heer Hartje verklaarden aan de politie, dat zij den laatsten tijd niet naar boven geweest waren. Het vermoe den is, dat het vuur door kortsluiting in de electrische geleiding ontstaan is. De huisknecht verklaarde, dat het licht op zijn kamertje af en toe haperde. Het dienstmeisje is voor het laatst om 9 uu boven geweest. De kamer van den huisknecht stond toen open. Er was van brand op dit moment niets te be speuren. De zolderverdieping is geheel uitge brand. De vloer is nog gaaf gebleven. De verdieping en ook de cafézaal hebben natuurlijk enorme water schade gekregen. De pachter is verzekerd. Ook de eigenaresse van het perceel, mevrouw de weduwe van den Berg, is verzekerd. De kellners en an dere leden van het personeel, die hun kamertjes op de zolderverdieping had den. waren niet verzekerd. Van hun kleeding en andere bezittingen ls niets gered. Er waren verschillende autoriteiten aanwezig, o.a. de heeren Mr. A. Bruch, waarnemend-burgemeester, de heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie, de heer B. Bakker, waarnemend-direc teur van Bouw- en Woningto^lcht en enkele raadsleden. Toen wij omstreeks één uur het ter rein van den brand verlieten was er voor de -brandweer niet veel meer te doen. Nog steeds stonden achter de afslui tingen honderden kyklustigen, de een na den ander trok evenwel naar huis, omdat er toch niets meer te zien was. Haarlem had weer de sensatie van een uitslaanden brand doorleefd. Om kwart voor drie rukte het laatste gedeelte van de branweer in. Z~ndag ttrok het café „Centraal", ook al was het natuurlijk gesloten, veel belangstelling. Van buiten was aan het gebouw niet veel te rien, alleen het dak was sterk gehavend. RIJKSSTRAATWEG VELSEN—HAARLEM. DS. B. VAN SCHELVEN Vanwege de Synode der Gereformeer de Kerken is het volgende telegram ge zonden aan Ds. B. van Schelven, eme ritus predikant der Gereformeerde Kerk van Amsterdam thans wonende te Over- veen, die zooals wij reeds meldden, Za terdag 80 jaar is geworden: De Generale Synode van Groningen wenscht u met uw achtste kroonjaar op den dag van heden van harte geluk en bidt u Gods rijken zegen toe. Moge de avondstond van uw leven overgoten zijn van het licht van Gods vriendelijk aan gericht ORGELCONCERT Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 30 Augustus 1927 des namiddags van 2—3 uur door den heer G. van den Burg. Programma: 1. Praeludium et Fuga C gr. t. (Band H No. 1) J. s. Bach 2. a. „An Wasserflüssen Babylon", J. S. Bach b. „Nun Komm' der Heiden Heiland, J. S. Bach 3. Fuga über den Namen B. A. C. H., R. Schumann 4. Melodie, Max Reger 5. Toccata et Fuga d kl. t., J. S. Basch Hoe de Rijksstraatweg VeisenHaar lem verbeterd is, blijkt duidelijk uit bo venstaande afbeelding die dien weg te zien geeft nabij het dorp Veisen. Links is het rijwielpad, rechts asphaltweg. Het rijwielpad ligt op de plaats van den ouden weg (tusschen de boomen). De commissie die de bloemen keurde tijdens de Dahliakeuring van de Coëpera» tieve Tuinbouwvereeniging „Eigen Tuin". (Zie het verslag elders in dit nummer.) Aankomst op vliegveld Croydon. NA EEN VLUCHT VAN IETS MEER DAN 24 UUR. THANS EEN REIS OM DE WERELD. Uit Harbour Grace werd gemeld, dat de „Pride of Detroit" niet de vliegers William Brock en Edward Schlee voor den tocht naar Londen Zaterdag om 5.14 Z.-Amerikaanschen tijd, zijn ver trokken. Het weer was prachtig. Er stond een lichte Noord-Westen wind, de lucht was zonder wolken. Na over de helft van het vliegveld getaxid te hebben, verliet het vliegtuig het ter rein in een gracievolle bocht. Het zette koers naar het Oosten over den Atlan- tischen Oceaan. De vliegers hadden 7 uur geslapen, zij zagen er uit of zy goed in conditie waren, ze gebruikten een hartig ont bijt, reden daarna naar het vliegveld, zetten den motor aan, wuifden ten af scheid en vertrokken. De tocht is gelukkig volbracht. Van het Persbureau Vaz Dias ontvingen wy het volgende telegram: ij LONDEN, 28 Augustus (V.D.) Heden morgen tegen elf uur zijn de beide vlie gers William Bronck en Edward Schlee met hun vliegtuig „Pride of Detroit", waarmede zij gistermorgen te kwart over vijf uit Harbour Grace (New- Foundland) vertrokken, na een voor spoedige vlucht op Croydon geland. Bij den tocht over den Oceaan hadden zy een gunstigen -wind. Later volgde van dit persbureau het volgende bericht van Zondag. Met betrekking tot den aankomst van de Pride of Detroit", welke heden na een succesvollen Transatlantischen tocht te Croydon arriveerde kan nog worden medegedeeld: De vliegers Broek en Schlee werden door een groote menigte en tal van autoriteiten op Croydon verwelkomd. Zij werden op de schouders rondgedra gen en naar de gebouwen van de vlieg- haven gevoerd, waarna zij een open auto bestegen en schier onopgemerkt naar het Savov-Hotel reden. Zij bega ven zich onmiddellijk ter ruste. Edward Schlee verhaalde o.m. hoe zij gedurende drie uren op 5000 voet hoog te boven de wolken hebben gevlogen, welke boven Cornwall hingen. Den naam „Seaton Village", welke in een klein kustplaatsje op het plaveisel zicht baar was, kenden zij niet; ook op de atlas bleek hij niet te vinden te zijn. Maar, verklaarde Schlee, wy wisten, dat wij terecht waren, toen wij deUnion Jack op een der gebouwen zagen wappe ren! In de Courant vinden wy nog nadere bijzonderheden. Wij ontleenen daaraan, dat reeds uren van te voren belang stellenden de komst van de vliegers af wachtten. Tegen 8 uur kwam eindelijk het bericht binnen dat de vliegers ge zien waren boven Plymouth. Om negen uur kunnen zij hier zijn, werd gezegd, doch zij waren er niet en toen verder nieuws uitbleef, begon men zich al on gerust te maken, dat den vliegers iets zou zijn overkomen, al verzekerden vlieg- experts, dat de weersgesteldheid, on danks de stormvlagen, zeer gunstig voor hen was. „Schrijf op het strand....** Een der Croydon-piloten, capt. Hope ging de lucht in om eens poolshoogte te nemen, doch keerde onverrichterzake terug. Er was nog geen spoor van de naderende „Pride of Detroit" te beken nen. Eindelijk komt om halftien bericht binnen, dat de vliegers boven Exmouth zijn gezien. Men begrijpt er niets van want Exmouth is niet zoo ver van Ply mouth verwijderd. Dan komt weldra de oplossing van het raadsel. Het kuststation te Buddleigh-Salterton, aan de kust van Devonshire, niet ver van Exmouth gele gen rapporteert, dat een vliegtuig om 7.30 in oostelijke richting passeerde, doch dat dezelfde machine een uur later weer langs de kust vloog, nu gaande in westelijke richting. Blijkbaar hebben de vliegers zich niet kunnen oriënteeren. Dit blijkt ook gauw want zij werpen een bericht over boord, dat door de kust wacht werd opgepikt. Deze boodschap luidde als volgt: „Schrijf alsjeblieft den naam van het land en de stad in het zand van het strand.'" Om 8.40 werd dezelfde bood schap nogmaals uitgeworpen en onder teekend met „Pride of Detroit". De kustwacht voldeed onmiddellijk aan het verzoek der vliegers, die hierop, na eerst nog verder in de richting van Exmouth te zijn gevlogen, den steven wendden en over Little-Ham hun tocht in oostelijke richting voortzetten. Kort- daarop volgt het bericht uit het verder oostelijk gelegen Seaton in Devonshire, dat zij gepasseerd zyn. Zy zijn eindelijk op den goeden weg en kunnen nu spoe dig op. Croydon verwacht worden. „Wy wisten niet, dat wij Ierland reeds gepasseerd waren. Ten gevolge van den mist hadden wij nog geen land gezien en toen wij eindelijk de kust za gen naderen, konden wij niet anders denken, of het was ergens in de buurt van Valfntia (aan de Z.W.-punt van Ierland). Zoodoende wisten wy niet. dat het Engeland was en omdat wy er niet meer wys uit konden worden, wier pen wij onze briefjes overboord. Eerst nadat de kustwacht in groote letters in het zand had neergeschreven, waar wy waren, werd ons de juiste positie duide lijk. Toen wy voor het eerst land za gen, vlogen wij op een hoogte van een kleine 2000 M. „Wij zagen gedurende onzen Oceaan- tocht twee schepen op zee. Wij trachtten door. tot op groote hoogte te stijgen, boven den regenstorm te komen, doch het was ons op 3000 M. te koud en wij daalden weer.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1