HAARLEM'S DAGBLAD De reis om de wereld in recordtijd. «Gedurende den tocht van New- Four, dlartd tot Crovdon bestuurden Broek en ik om beurten de machine. ..Wat het doel is van de vlucht? Wel. wij willen per vliegtuig een reis om de wereld maken en het record, dat op acht en twintig dagen staat, flink kloppen. ..Wij Interesseeren ons beiden buiten gemeen voor de aviatiek en wij willen er alles voor doen Vat wij kunnen om het vliegen te bevorderen. Reeds jaren w-as ik trouwens van plan een reis om de wereld per vliegtuig te ondernemen. Ons toescel is uitgerust met de nieuw ste uitvingen op het gebied van de lucht navigatie. Wij gaan morgen door naar München. Dan verder via Belgrado. Bag dad, Rangoon. Tokio en Honoloeloe. De tocht van Tokio naar de groote eilan den halverwege den Stillen Oceaan ge legen. zal onze eerstvolgende lange af- standsvlucht zijn. Wij moeten dan den afstand van 24S0 mijl afleggen. De tocht dien wij nu volbracht hebben is 2350 mijl. Wij deden hem in 24 uur". De reddende sinaasappel. De luchtvaartdeskundige van de „Times" heeft de kaarten gezien, waar op de beide mannen vlogen. Zij zijn ge heel onvoldoende voor de identificatie van het landschap, uitgezonderd de bree- de kustlijn. De positie van Croydon ken nen zij slechts ongeveer. Toen eindelijk aan hun boodschap uit de lucht gevolg was gegeven de derde boodschap in een zak met een sinaas appel verzwaard, viel aan het strand te Sea ton en werd door een jongetje op gepikt. waarna een der inwoners den plaatsnaam met krijt op het donkere asfalt van den strandboulevard schreef bonden zij op den kompaskoers op Londen aansturen. Spoedig daarna lazen zij Dulwïch op een spoorstation en vonden toen hun weg. Ket toestel is een Sfcmson-Detroïter eendekker met een lading van 355 Ame- rikaansche gallons benzine, voldoende voor meer dan 35 vlieguren, zoodat er r.og genoeg ber.zine aanwezig was voor tier. uur vliegen. Een vlieger, om bü noodlanding op te laten, een kleine draadlooze zendinstaHatie en een rubber vlot. dat bij een eventueele noodlanding op zee gebruikt kon worden, behoorden tot den inventaris. Met het zoeken naar de juiste richting zijn ongeveer drie uur verloren gegaan. Het is duidelijk, aldus besluit de deskundige, dat de vliegers nog het zwaarste gedeelte van hun vlucht- voor den boeg hebben. Het duurde echter nog wel een paar uur eer dat de vliegers er waren. Gelijk al gezegd werden de Amerika nen geestdriftig ontvangen:: Eerst een cigaret. De twee Amerikanen, wien men het kon aanzien, dat zij doodelijk vermoeid zijn, a! probeeren zy zich een air van onverschillige kranigheid te-geven, zijn, aldus de correspondent van De Courant lichtelijk verbijsterd. Dan, als de op winding wat luwt, is hun eerste vraag om een cigaret. Zy zien er verwilderd en hongerig uit. Edward Schlee is een dunne magere met bruine diep in de kaaoen liggende oogen en nog het vriendelijkst van de twee. William Brock, een korte dikkerd, met blende lokken en donkerblauwe oogen, schijnt het meest te lijden van de vermoeienis van den inspannenden 24-uurstocht. Hy heeft een innemend gezillig gezicht, nu weggetrokken met diepe groeven om den neus. De beide vliegers, gekleed in witte open linnen hemden en grijze homes pun pakken, poseeren voor het leger fotografen en bioscoopoperateurs mei den stereotiepen maar eenigszins onna tuurlijk geforceerden glimlach van de overwinnaars der luchten. Nu worden zij door de persmenschen aangeklampt. Zij zitten verward in het kluwen van beroeps-nieuwsgierigen. Wij zyn, gaat deze correspondent voort, niets dan coren en notitieboekjes. Broek vertelt: Det relaas van den tocht, ..Gedurende de eerste 18 uur had onze tocht een glad verloop, maar tijdens de laatste 1200 mijl was het weer niet zoo gunstig. Wij geraakten in een zwaren regens to rm, die verscheiden uren aan hield en het zicht zeer bemoeilijkte. Daarna geraakten wij in een mistbank. Toen wy eindelijk land zagen, wisten wij niet waar wij waren. Wij waren juist uit den mist gekomen, toen wij Ply mouth zagen en het was ons onmogelijk ons ie criënteeren. Toen wy een kusi- station zagen, wierpen wij stukken car ton uit om naar de juiste richting te wagen. Nadat wijlj die te pakken had den, ging alles verder van een leien dakje. Wy blijven vandaag in Londen, gaan morgen door naar München en van daar naar Belgrado." Ondertuschen dringt de menigte meer en meer op. Het is duidelijk, dat Broek aan het einde van zijn krachten is. Snel wordt ruim baan voor hem gemaakt. Hij wordt binnen gebracht in een der bureau-gebouwtjes, waar hem een op wekkend middel wordt toegediend. Hij schijnt een instorting nabij. Naderhand hadden wij gelegenheid om Schlee te interviewen. Hy verklaarde de onzekerheid in de bewegingen der vliegers toen zü boven Engeland wa ren gekomen. HOOIBRAND TE HALFWEG. HONDERDDUIZEND K.G. HOOI VERERAND. Vermoedelijk door het spelen met vuur door kinderen is brand ontstaan in het woonhuis met stalling voor ongeveer vijf tig koeien van den heer N. C. Vink aan de Vïnkebrug te Halfweg. Een voorraad hooi van naar schatting negentig a hon derdduizend K.G. ging verloren. De eige naar vertoefde in de provincie Utrecht en werd van den brand in kennis ge steld. Het z.g. zomerhuis met daarachter ge legen schuur en bergplaats zijn behou den gebleven. Den geheelen nacht bleef de brandweer, die spoedig ter plaatse was. in de weer. Zaterdagmorgen sloe- zen de vlammen nog uit de hooünassa. .Verzekering dekt de schade, MAANDAG 29 AUG. 1927 DE AMBTENAAR VOOR BEROEPSKEUZE. CRITIEK OP DE BENOEMING. In het orgaan van den Centr. Nederl. Ambtenaarsbond wordt de aanstelling van den heer Jansen als Ambtenaar voer de beroepskeuze besproken, het blad zegt daarover o.m.: „Naar aanleiding van een in de bla den geplaatste oproep van sollicitan ten voor deze betrekking, werd door de organisatievertegenwoordigers, in een bespreking met den wethouder, voorzitter der commissie van Overleg. In verband met plaatsing van de uit gean nonceerde gemeenten overgekomen ambtenaren, de vraag gesteld, of niet onder deze ambtenaren, of uit de Haarlemsche ambtenaren, iemand ge vonden kon worden voor de vervulling van genoemde betrekking. Men voor kwam dan mogelijke op wachbgeldstel- ling van althans één ambtenaar. De wethouder antwoordde, dat B. en W. de meening waren toegedaan, dat voor deze betrekking niemand van het Haarlemsche personeel, noch van dat uit de geannexeerde gemeenten, de ver- eïschte geschiktheid bezat. Het moest iemand zijn met paedagogische kennis enz. Of deze meening van B. en W. aan vechtbaar is willen wij hier niet be spreken. Wy voor ons hebben de over tuiging, dat zeker iemand van het in dienst zijnde personeel geschikt was. Men zegt wel eens, dat onze organisa-, tie zich met politiek bemoeit en moge lijk dat wy daarom deze benoeming een politieke lucht bespeuren. Het wil er bij ons niet in, dat iemand met een groot gezin een goede betrekking op geeft voor een minder goedé. Hier schuilt wat achter zou men denken, en wy zijn zeer benieuwd naar het ant woord dat B. en W. zullen geven op een vraag van de raadsleden Joosten en Koppen (s.-d.) over deze benoeming." „EIGEN TUIN". EEN DAHLIAKEURING Hst was jammer, dat er zoo'n harde wind stónd. Zaterdagmiddag, toen in den kweektuin aan de Zomervaart van de Coöperatieve Tuinbouwvereeniging „Eigen Tuin", de dahlia-keuring werd gehouden. Om vier uur was de jury bestaande uit de heeren J. L. Bouwer, (directeur van den gemeentelijken dienst- van den Hout en Plantsoenen, W. v. d. Hoek. voorzitter van de vereeniging van oud- leerlingen der Tuinbouwcursussen, H. A. Spijker, hovenier by de gemeente, H. Dijkmans, tuinbaas van „Caprera" te Bioemendaal en C. J. Henskens tuin knecht bij de firma Van Tubergen, in den tuin aanwezig. De voorzitter van de tentoonstèllings- commissïe de heer H. Drenth en de se cretaris de heer C. J. Selhorst, ontvin- "gen daar de bezoekers, onder wie wy zagen den heer H. M. E. van Dobben voorzitter der afdeeling Haarlem van den Volkenbond tegen drankmisbruik. Werkelijk, in die qualiteit was hij hier op zijn plaats, want wat kan be- vorderlijker zijn voor de drankbestrij ding dan het voortdurende contact met de vrije natuur. In dezen tuin leeren de menschen de natuur kennen in al zy'n pracht en leeren zij haar liefheb ben. Daarom doet de vereeniging „Eigen tuin" zoo nuttig werk. De oprichting der vereeniging is eigen lijk een uitvloeisel geweest van den distributïetyd. toen de gemeente tuinen beschikbaar stelde voor de inwoners. Na den oorlog namen eenige heeren het initiatief zelf zulke tuinen te gaan exploiteer en en wel coöperatief. Zoo ontstond de vereeniging, die nu al negen jaar bestaat en vijftig leden telt. Voor de beste exemplaren dahlia's worden punten toegekend en later een diploma uitgereikt. Gekeurd werd op soort, kwaliteit en onderhoud van de bloemen. Op de groote dahlia-tentoon stelling, die in September alhier gehou den wordt, zal collectief ingezonden worden. Wij zagen prachtige bloemen, met zorg opgekweekt. Jammer, dat het weer zoo weinig meegewerkt heeft. De uitslag van de Dahlia-keuring was: le prijs Th. Beitsma. 2e prijs G. Oly. 3e prijs: H. v. Wijkhuizen. Eervolle vermeldingen kregen de hee ren: J. v. Wijk, Th. Donckerwolcke, F. Schipper, P. de Regger, C. Doeven, D. Luiten en K. Bothof. Zaterdag a.s. is er nog een keuring van andere bloemen. Ook daarvan zagen wü veel moois, bloeiende hagen, stokro zen, lathyrus en wat niet al. Moge de vereeniging veel succes heb ben met haar inzending! Deze bebouwen ieder 400 M2. tuin grond, zoodat de tuin aan de Zomervaart 20.000 M2. groot is. Hij is dan ook van groote diepte en strekt zich uit van den Zomerweg tot de Haarlemmermeer- spoorbaan. Er is seer veel animo voor dit tuinwerk, de leden geven er bijna al hun vrijen tijd aan en doen het met groote liefde. Er wordt groente, vruch ten, aardappelen en bloemen geteeld, af wisselend naar jaargetijde, voorkeur of behoefte. Een aantal leden hebben hun tuin gedeeld, om reserve-leden, dat zijn beginners, gelegenheid te geven hun krachten te beproeven. Het ziet er zeer aardig uit, overal hebben de amateur-tuiniers tuinhuisjes opgericht, die soms tot heele thee-salon netjes uitgedijd zijn. Voor pompen en W.C.'s is gezorgd, gereedschap, cementen bakken en dergelijke wordt coöperatief aangeschaft of zelf vervaardigd. De Ne- derlandsche Heide Maatschappij stelde de hagen beschikbaar. Er is een gemeen schappelijk plantsoen en ook aan kin deren van leden zijn tuintjes ter bewer king gegeven. De liefde voor de bloemen neemt steeds toe. De heer Drenth bood den bezoekers in zijn keurig tuinhuisje een kopje thee aan, hetgeen dankbaar geapprecieerd werd. Inmiddels deed de jury haar werk. DE HERDENKINGS FEESTEN TE BEVERWIJK OPENING HISTORISCHE TENTOONSTELLING Onder bijzonder groote belangstelling, is Zaterdagmiddag in de vereenigde lo kalen der U. L. O. school, de Historische Tentoonstelling geopend. Onder de aan wezigen merkten wy op het volledige college van B. en W., vele raadsleden, de heeren Jhr. Mr. B. M. de Jonge j/an El- lemeet, Rijksarchivaris te Haarlem. H. E. Knappert, Archivaris der gemeente Haarlem. N. J. M. Dresch, Archivaris "van Alkmaar, G. H. Honig, Conservator van het Oudheidkundig museum te Zaandijk. Mr. J. W. Kool, Archief-des kundige te Haarlem, en Dr. J. F. M. Sterck, te Aerdenhout. Verder de advi seurs: Ds. J. D. van Calcar. J. W. A. C. van Loenen. gemeente-secretaris van Beverwijk, J. M. Lucassen, Deken van Beverwijk en J. Wiegman, Burgemeester van Heemskerk. De voorzitter, Ir. K. L. Moens. heette allen welkom en zei dat de herdenking van het 650-jarig bestaan van Beverwijk als marktplaats niet volledig zou zijn, ondanks alle feestelijkheden, als ook niet de aandacht was geschonken aan het verleden van Beverwijk. Daarom heeft het comité gemeend dat het nut tig en noodig was, alles wat betrekking had op de historie der plaats, hier op deze tentoonstelling bijeen te brengen, om daaruit te kunnen concludeeren, hoe alles hier vroeger is geweest. Voor dit doel heeft het comité de me dewerking gekregen van zeer velen, zoo- dat inderdaad van een Historische ten toonstelling kan worden gesproken. Spr. bracht dank aan het gemeente bestuur, in de eerste plaats voor het afstaan der schoollokalen, maar tevens voor het beschikbaar stellen van alles wat de gemeente aan historische stuk ken bezit. Spr. dankte verder de heeren de Jong, Knappert, Dresch, Honig. Kool, en Dr. Sterck, voor den grooten steun dien het comité van hen mocht ondervinden, evenals van de adviseurs en ten slotte ook alle inzenders. De heer N. J. M. Dresch was van oor deel dat zelden op een historische ten toonstelling zooveel bijeen was ge bracht, als juist op deze. Vooral uit de 13de eeuw is er een belangrijke verza meling. Als een groote bijzonderheid deelde deze spreker mede. dat er on der de inzendingen ook waren van een familie die in vroeger eeuwen in Bever wijk heeft gewoond, n.l. de familie van Beverwijk, thans te Amsterdam wonende Hierna werd een rondgang door de verschillende zalen gemaakt. De tentoonstelling omvat 402 num mers en biedt heel veel belangrijks. GROOT NATIONAAL MUZIEKCONCOURS TE BEVERWIJK. Openingsconcert Het is nu -vijftien jaren geleden dat het besluit werd genomen tot weder oprichting der Beverwïjksche Harmonie kapel. Door gebrek aan belangstelling" was destijds de oude kapel ontbonden, wel was door eenige oud-leden getracht door de „Harmonie zonder steun" het muziekleven te Beverwijk niet geheel ter lor en te doen gaan, doch bevrediging gaf dit niet De behoefte aan een geor ganiseerde vereeniging werd meer en meer gevoeld en zoo kwam men tot de weder oprichting, waarvan nu het derde lustrum gevierd wordt met het door de Beverwijksche Harmoniekapel uitgeschreven concours voor harmonie ën fanfarecorpsen op het landgoed „Duynwyck". Zaterdagavond werd een openingscon cert gegeven door de Beverwijksche Har. moniekapel, dat zeer druk bezocht werd. De enthousiaste muziekbeoefenaars had den zelf alles, ook een mooien tuin aan gelegd, slechts voor de illuminatie was de hulp van den electricien ingeroepen. De voorzitter, de heer de Groot, die de heroprichting en den grooten bloei me moreerde. bracht dank aan allen die hunne medewerking verleend hadden, In 't bijzonder aan de burgemeesters van Beverwijk en Wijk aan Duin. resp. de heeren Jhr. J. C. W. Strick van Lin- schoten en H. Rothe. De burgemeester van Beverwijk bracht voorts-hulde en dank aan den eminen- ten directeur, den heer H. W. Hofmees ter, terwijl hem namens eereleden, be stuur en werkende leden als bewijs van sympathie een bloemenhulde werd aan geboden. Later op den avond werd nog een zilveren lauwerkrans aangeboden door de Rederijkerskamer Kennemer- land Een interessant programma was sa mengesteld. Als eerste nummer klonk ln stoere Authmen de marsch uit Tann- hauser over het terrein. Buitengewoon fijn rythmisch samenspel werd bereikt in „Le Cid" van J. Massenet. Was men qua zuiverheid en klankge halte van h^t hout in de eerste nummers niet steeds gelukkig, na de pauze werd vooral met de Entre-acte muziek uit „Rosamunde" van Schubert flink revan che genomen Een zeer goede uitvoering van het Ballet uit Faust van Gounod was het laatste nummer van het moei lijke programma, waarmee deze vereeni ging wederom bewees een plaats vooraan tusschen de harmonie- en fanfare-corp sen in te nemen. EERSTE CONCOURSDAG. Het concours werd Zondag begonnen met een marschwedstrijd, waaraan o.a. ook de Haarlemsche vereeniging „Willen is Kunnen" en „Ons Genoegen" uit Hoofddorp deelnamen. Het zeer druk be zochte middagconcours werd begonnen met vereenigingen uit de derde afdee ling Harmonie. Het verplichte nummer was „Jour de Fête" van L. Blémaut. „Willen is Kunnen" voerde onder goe de directie van den heer J. W. Ooster- veld het verplichte nummer zoowel als het vrije nummer in te traag tempo en nogal onzuiver uit. Betere instrumenten en aanvulling met nog eenige goede krachten zouden den heer Oosterveld tot grootere resultaten in staat stellen. „Jour de Fête" werd zeer verdienstelijk uitgevoerd door ..Oefening kweekt ken nis" uit Hilversum, dir. D. C. Wisman Voor de tweede afdeeling Harmonie was het verplichte nummer „Les Fris sons"; Scène de Ballet van G. Gadenne. Zeer goed werd dit uitgevoerd door de R.-K. muziekvereeniglng „Harmonie" uit Zaandam, dir. S. G. Kruyt. Ook het vrije nummer werd mooi genuanceerd, beschaafd van klank en zuiver voorge dragen. „Excelsior" uit Alkmaar, dir. G. Andersen, speelde zeer beschaafd, maar slap van voordracht. Een zeer goed fi guur maakte „Kunst en Vriendschap" uit Krommenie, dir. J. W. v. d. Laan. „Kunst na Arbeid" uit IJmuiden-Oost, dir. H. Amse droeg het vrije nummer muzikaal maar rhytmisch vooral wat slap voor. Het verplichte nummer van de eerste afdeeling Fanfare, nl. „Fan tasie Ballet" van G. parès werd klank- schoon vertolkt door .Kunstmin" uit Andijk, dir. W. Velt. Slecht van klank maar overigens tamelijk goed was de vertolking door „Olympia's Fanfare corps" uit Monnikendam. Verder tra den in deze afd. op. „Helder's Fanfare corps", dir. Tli. C. Luytenberg, „Ons Ge noegen uit Hoofddorp, dir. L. Thuis en „H. N. G. O." uit Heerhugowaard, dir. G. Andersen. Dit laatste corps speelde uitstekend. In de eere-afdeeling Fanfare was al leen het „Amsterdam's Politie Muziekge zelschap" vertegenwoordigd. Na het ver plichte hummer kregen we eindelijk verademing door de schoone uibvoèving van „Fantasie sur 1' Opera Tannhauser" van R. Wagner. Onder de bekwame lei ding van den heer H. Reygersberg deed het aanhooren van dit werk na de steeds onbeduidende muziek van dezen middag weldadig aan. Met groote spanning werd hierna de uitspraak der jury bestaande uit de hee ren A. L. Hazebroek. H. W. Hofmeester, H. A. Maas, S. Viessing en Martin S. Wolters. tegemoet gezien. Deze luidt als volgt: In den marsch wedstrijd behaalde St. Jozef, Beverwijk 2en prijs 77 punten; „Willen is Kunnen" Haarlem. 2en pry's 76 p., „Oefening kweekt Kennis", Hilversum 2en prys. 82 1'2 punt: „Excelsior", Alkmaar 2en prys 79 p., „R.-K. Harmonie", Zaandam 2en prys 77 1/2 p., „Helder's Fanfare corps lsten prys 87 p.; „Ons Genoegen" Hoofddorp Sen prijs 65 p.. „Amsterd. Politiecorps" len prijs, 83 1/2 p. De uitslag van den concertwedstryd luidt als volgt: Derde afdeeling Harmonie: „St. Jo zef", Beverwyk 2en prijs, 225 p„ ..Wil len is Kunnen", Haarlem. 3en prijs. 210 p.; „Oefening kweekt Kennis". Hilver sum lsten prijs. 257 p. Tweede afdee ling Harmonie: „Excelsior", Alkmaar. 3en prijs 207 p.; „R.-K. Harmonie" Zaan dam, lsten prys 273 p., „Kunst en Vriendschap", Krommenie lsten prijs, 259 p.; „Kunst na Arbeid", IJmuiden- Oost 2en prijs 226 p. Eerste afdeeling Fanfare: .Kunstmin" Andijk. 3en prijs 200 p.: „H. U. G. O." Heerhugowaard, lsten prijs 267 punten. „Olympia", Monnikendam 3en prijs 224 p.; „Helder's Fanfarekorps", 3e prijs 199 p.; „Ons Genoegen", Hoofddorp 96 p., geen prijs. Eere-afdeeling Fanfare: „Amsterd. Politie-Muziekgezelschap" 2en prijs 245 punten. PIET MÖHRINGER. ROEIBOOT MET ZES ARBEIDERS OMGESLAGEN. VIER INZITTENDEN VER DRONKEN. Het persbureau Vaz Dias meldde ons Zaterdag: Hedenmorgen te kwart voor zes is bij de stuwwerken te Borgharen een roei boot, waarin zes arbeiders gezeten wa ren, omgeslagen. Tengevolge van den zeer snellen stroom van de rivier de Maas is hier in verband met de in uitvoering zijnde werken ongeveer tot de halve breedte versmald werd de roeiboot onder twee zandschepen doorgetrokken: Alle zes in zittenden werden meöegesleurd. Vier van hen zijn omgekomen; slechts twee konden worden gered. Verdronken zijn dc 29-jarige gehuwde arbeider H. Bos uit Delfzijl die een vrouw en drie kinderen achterlaat, de 37-jarige J. v. d. Velden en de 27-jarige J. Winters, beiden ongehuwd uit Smilde en de 24-jarige ongehuwde arbeider A. op de Bruist uit Nederweert. Gered zijn de arbeiders Wesseling en Tabak. De lijken der slachtoffers zyn nog niet ge vonden. Als tragische bijzonderheid kan nog gemeld worden dat een van de reddings ploegen v. d. Velden had bereikt en hem bij zijn haren greep. In zijn doods angst sloeg de man met zijn armen waardoor hij weer losraakte. Hij ver dween daarop in de diepte. EEN BRUTAAL STUKJE. COLLECTEBUSJE IN EEN PASTORIE GELEEGD. Zaterdagmiddag hebben R. H., oud 20 jaar, los werkman te Amsterdam en P. v. d. B„ 30 jaar, zonder vaste woon- of verblijfplaats een brutaalstukje uit gehaald. Te 5 uur vervoegden zij zich aan de pastorie in de Amsterdamstraat en vroegen den pastoor te spreken, z.g. om hem ondersteuning te vragen. Zij werden binnengelaten en hebben in den tijd, dat de pastoor geroepen werd, kans gezien een op tafel staand collectebusje te openen en zich den in houd toe te eigenen. Eerst na hun vertrek bemerkte de pastoor den dief stal. Een burger, die de dieven uit de pastorie had zien komen zette hen op verzoek van den pastoor na en met zijn hulp gelukte het de politie hen op den Burgwal te arresteeren. Op aanwyzing van een burger, die verdachten iets had zien verbergen, werd onder een graszode de buit gevon den. Deze bestond uit een bedrag van... 92 cent. De verdachten van wie de eene een met zes scherpe patronen geladen revolver bij zich had, zijn in verzekerde bewaring gesteld- Zij blijven ontken nen. DE DRAAIBRUG OVER DE RINGVAART. KOMT ER VOORLOOPIG GEEN NIEUWE? Zooals bekend, werd het besluit van het bestuur van den Haarlemmermeer- polder om de in slechten toestand ver- keerende draaibrug over de Ringvaart by Vijfhuizen door een pontveer te ver vangen. door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd en de voorkeur gegeven aan een nieuwe draaibrug. Nader vernemen we. dat het bruggedek zulke groote galen vertoond, dat de wenschelijkheid werd betoogd om in het belang van de veilig heid van het verkeer en ter voorkoming van ongelukken de noodige voorziening te treffen. Thans heeft het dek van deze brug een flinke reparatie ondergaan. Voorwaar een maatregel die is toe te juichen! Maar toch dringt nu de vraag naar voren: „Zou met deze reparatie het plan tot het bouwen van een nieuwe draaibrug misschien weder voor geruimen tijd op de lange baan worden geschoven?" Dit zou jamemr zijn, want de thans bestaan de brug is nog steeds een geheel versle ten brug, die noodzakelijk door een nieu we moet worden vervangen. G. VELDHEER 70 JAAR. De beeldhouwer, de heer G. Veldheer, heeft Zondag zijn 70sten verjaardig ge vierd. Van vele zijden, vooral van architecten waarvoor liij gewerkt heeft en nog werkt, werd belangstelling getoond. Het werd een ware feestdag. DE „MONTE OLIVIA" TERUG. WEDER GROOTE BELANGSTELLING. Zondagmiddag omstreeks 1 uur is het m-s. .Monte Olivia" van haar tweede en laatste reis voor de Neöerlandsche Reis- vereeniging. in IJmuiden aangekomen. Wederom was de belangstelling tijdens de aankomst en de ontscheping der 1500 N. R. V.'ers bijzonder groot. Opmerkelyk was het groote aantal auto's op het Sluisplein en omgeving. Door een niet geslaagde manoeuvre om het kolossale vaartuig tegen den ste- vigen westenwind rond te draaien, was men genoodzaakt, de boot aan de stoe len in het noordelijke buitentoeleidings- kanaal te meren. Daardoor moesten de 1500 passagiers met behulp van een aan tal motorbootjes ontscheept en naar den toeristensteiger overgebracht worden, zoodat het eenige uren duurde, voor dat de ontscheping kon beginnen en nog eenige uren, voordat de laatste pas sagier het schip had verlaten. Telkens als een volgeladen motorboot van de boot afvoer, juichten de reisge- nooten elkander een hartelijk afscheid toe. Het spreekt vanzelf, dat de vele honderden aan den kant het drukke gedoe der bootjes met belangstelling gadesloegen. Toen alle passagiers, wo. een zieke, die met een ziekenauto werd afgehaald, aan land waren, maakte de „Monte Olivia" spoedig weer los, zoodat ze om ruim zes uur reeds weer zeewaarts voer. De drieduizend N. R. V.'ers, die eenige prettige dagen op het zeekasteel hebben doorgebracht, zullen nog langen tijd te rugdenken aan deze mooie „trip". BEZOEK MINISTER UIT ZUID-AFRIKA. OOK AAN HAARLEM. De heeren C. A. Malan, Zuid-Afri- kaansch Mininster van de Spoorwegen en C. T. Wilcocks lid van den Spoor- wegraad van de Zuid Afrikaansche Unie zullen een bezoek aan ons land brengen Woensdag 31 Augustus komt het gezelschap de heeren zijn van hun echtgenooten vergezeld te Haar lem tot het brengen van een bezoek aan de firma J. J. Beynes en aan het on derstation der electrische spoorwegen alhier. BLOEMENDAAL. GEMEENTEREKENING OVER 1926. Nadeelig saldo gewonen dienst van 63669.23^. Hoofdzakelijk door kwade belastingposten over 1925. B. en W. bieden den Raad ter voor- loopige vaststelling aan de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1926. Zooals uit de balans blijkt sluit de gewone dienst met een nadeelig saldo van 63669.23y2 en de kapitaaldienst 'met een nadeelig saldo van 262844.65y2. Het nadeelig saldo van den gewonen dienst is aldus B. en W. hoofdza kelijk ontstaan door het groote bedrag rond 116.000.aan kwade posten in zake de gemeentelijke inkomstenbelas ting, over het kalenderjaar 1925. Dien tengevolge toch is op post 305, letter b belangrijk minder aan inkomstenbelas ting ontvangen, dan het bedrag waarop destijds werd gerekend. Het nadeelig saldo van den kapitaal- dienst is ontstaan door uitstel van een te sluiten geldleening voor in 1924 en 1925 gedane uitgaven in verband met verstrekte voorschotten voor arbeiders- en middenstandswoningbouw aan de Woningbouwvereenigingen „Ons Huis" en „Bosch en Duin" (hoofdstuk V 150383,50), bouw van byzondere scho len te Aerdenhout en Bioemendaal (Hoofdstuk VIIT. par. 7 113423,89) en uitbreiding van 't gasbuizennet (Hoofd stuk XHI par. 4 75150.65J4), Bij raads besluit van 16 October 1924 toch werd besloten voor deze uitgaven voorloopig geen geldlcening aan te gaan. doch be doelde kosten tijdelijk uit het reserve fonds voor de gewone middelen te fi nancieren, daar dit voor de gemeente een niet onbelanglijke rentebesparing zou geven. Hoofdstuk VU van den Kapitaaldienst „Eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd" sluit evenwel met een voordeelig saldo van 76113,39, wegens opbrengst van verkochte gronden. Hier aan zal tc zijner tijd nog een bestem ming dienen te worden gegeven, WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht ln den mor gen van 29 Augustus, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Memel. Laagste barometertsand 739.3 m.M. te Janmayen. Verwachting tot den avond van 30 Aug. Zwakke tot matigen, meest Zuid-Ooste lijken tot Zuid-Westelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer, waarschijnlijk iets war mer overdag. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT, OPTICIEN THERMOMËTERSTAND 29 Aug. Hoogste gisteren. F. 69 Laagste hedennacht F. 54 Hoogste heden 12 uur F. 66 HET RIJWIELPLAATJE. EEN ONVERWACHTE CONTR6LE. Dat er in Haarlemmermeer nog wiel rijders zijn die het er maar op wagen om het geheele jaar door van hun' fiet sen gebruik te maken, zonder een be lastingplaatje aan te schaffen, bleek Zondag weder te Nieuwvennep. toen al daar door de daartoe bevoegde ambte naren een onverwachte controle werd gehouden. Vele personen, onder wie eeni ge kerkgangers werden aangehouden en bleken in overtreding te zyn. Een 15-tal rijwielen werd in beslag genomen, op een wagen geladen en naar Hoofddorp overgebracht. PERSONALIA. Geslaagd zijn te Den Haag voor het voorexamen Heilgymnastiek en massa ge onze stadgenooten mej. H. Waage en mevrouw Kooiman. TELEGRAMMEN. DE REIS DER KON. FAMILIE CALO, 28 Aug. Noorsch Tel. Bur. De Nederlandsche koninklijke familie ls hier van middag om 4 uur aangekomen en zal vanavond deelnemen aan het diner met den koning en de koningin van Noorwegen op het landgoed Bygdoe. Morgenochtend vertrekken de hooge gasten met den trein van 7.40 naar het continent. DE RELLETJES TE PARIJS PARIJS. 27 Aug. B.T.A. Houtart de commissaris voor den vreemdelingen dienst bij de politieprefectuur heeft de zaak der vreemdelingen welke de belde laatste dagen werden gearresteerd, on derzocht. Drie hunner, die reeds een maal werden uitgewezen, zullen opnieuw uit het land worden gezet. Voorgesteld zal worden nog tien andere te verban nen en aan twaalf werd een verblijfs- verlof in Frankrijk geweigerd zoodat zü over de grens zullen worden gezet. DE STORM BOVEN NEW FOUNDLAND. St. Johns New Founland, 28 Aug. Reuter. Door den storm van Don derdag zyn 33 menschen omgekomen langs de kust terwijl de schade aan eigendommen toegebracht, waarschijn lijk meer dan 150.000 dollars bedraagt. Vijf visscherschepen zijn met man en muis vergaan terwijl er nog elf zyn gezonken waarvan de bemanning kon worden gered. Op de reede van Bona- vista werden 25 visschersbooten ver nield, menschenlevens vielen echter niet te betreuren. De kunststoomers Argyle en Philomele werden op de kust gewor pen maar passagiers en bemanning wer den gered. Men vreest dat de visschers- vloott aan de Grandbanks ernstig zal hebben geleden maar er zün dienaan gaande nog geen berichten ontvangen. RONDVLUCHTEN VAN DE K.L.M.. AMSTERDAM, 29 Aug. (VX>.) draad loos. De buitengewone belangstelling van dit jaar voor de korte rondvluchten boven Amsterdam en Rotterdam houdt aan. Dezer dagen wordt zoowel op Schip hol als op Waalhaven de vijfduizendste deelnemer aan een rondvlucht ln 1927 verwacht. Aan beide gelukkigen 'wordt door de K.L.M. een gratis vlucht naar Parijs en terug aangeboden. DE „PRIDE OF DETROIT" NAAR MÜNCHEN VER TROKKEN. LONDEN, 29 Aug. (Reuter). Het vliegtuig „Pride of Detroit"" met de aviateurs Broek en Schlee, die gisteren van Harbour Grace te Londen waren aangekomen na een vlucht van ruim 24 uur, zijn hedenmorgen om half 9 naar München vertrokken. EEN TYPHOON. LONDEN, 29 Aug. (V.D.) Uit Tokio wordt geseind, dat de Japansche provin cies Nagasaki en Kochi en het eiland Shikoku door een typhoon zijn geteisterd. Volgens de tot nu toe ontvaifgen berich ten zijn 4000 huizen verwoest. Vele brug gen zijn weggeslagen; de verbindingen zyn verbroken. Het aantal dooden be draagt meer dan vijftig, terwyl het aan tal gewonden nog grooter moet zijn. De schade is zeer groot en wordt op meei; dan twee millioen yen g*raamd.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2