V/EERBERICHT BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 31 AUG. 1927 KONINGINNEDAG. De feestviering. In een pracht van zonneschijn begon de dag. waarop in den lande de verjaar dag der Koningin met blijdschap en vreugde wordt gevierd. Scmber en buiig was het weer de laat ste weken geweest. Maar aan het einde van de maand werd het weer vaster en heden scheen vroolyk en blij het Oranje- zennetje* Dat doet het hem toch altijd maar! Zooals steeds op Koninginnedag, was de Groote Markt het middelpunt van de feestelijkheden in den ochtend. Al vroeg was de heer H. W. Hofmeester, onze beiaardier, den toren van de Groote Kerk beklommen om het carillon te bespelen. De carillonbespeling zette hij in met 'de volksliederen. Verschillende vaderland- sche liederen volgden. Hij eindigde met „aen liedje.van de zee". Wat klonk dat weder mooi. Ten minste voor hen die het hooren konden! Want de Groote Markt was ditmaal wel al heel \Toeg afgezet. De politie had al om^ half negen gezorgd dat de Markt geheel ontruimd was. Dat maakte dat slechts betrekkelijk weinigen konden genieten van het als altijd mooie klokkenspel. Toch, over de stad galmde het uit. Zij die de Groote Markt naderden hoorden het van de verte uit. Het bracht er al de feestelijke stemming in. Hofmeester mag er inderdaad wezen als beiaardier. Inmiddels begon het om kwart voor negenen in den omtrek van de Groote Markt al drukker te worden. Alle toebe reidselen werden gemaakt voor de Aubade der schoolkinderen, die als steeds de groote attractie van de feestelijkheden in de ochtenduren is. Het is een aardig gezicht al die kinderen, zóó netjes uitgedost, te zien naderen, bege leid door onderwijzers en onderwijzeres sen. school voor school, en dan plaats te zien nemen op de Groote Markt. Dat is nog eens een echt fleurig gezicht. Tegen negen uur kwam de waarnemen de Burgemeester, Mr. A. Bruch, (die al léén het college van B. en W. vertegen woordigde, de Burgemeester is met ver lof en de wethouders Mrs. Heerkens Thijssen en Slingenberg wonen een con gres te Parijs bij) me: mevrouw Bruch ten stadhuize. Verschillende leden van den Raad waren daar reeds met him dames. Leden van het hoofdbestuur van ..Ko ninginnedag" schaarden zich ook op de Markt. Teen kwam heel rustig de heer Jan de Nobel, de dirigent aanloopen. Hij nam plaats in den katheder en het groote oogenblik was aangebroken. Het zou gaan beginnen. Ditmaal voor het eerst, sinds al de Jaren, dat nu al op Koninginnedag de aubade op de Groote Markt wordt gege ven, was er geen muzikale begeleiding. En, hetgeen ais proef is gedaan, is niet tegengevallen. De muziek kon den zang der kinderen nu niet overstemmen. Om den toon op den piston aan te ge ven waren aan vier hoeken pistonisten geplaatst. Dat was een goede maatregel. Prachtig en grootsch, klonk weder luid uit over de Groote Markt, dat gezang der kinderen uit duizenden kelen. Er namen nu niet minder dan 4000 kinderen aan de aubade deel. De inzet was het Wilhelmus. Al dade lijk zeiden kenners: Ja dat gaat goed". Dan volgde „Gelukkig Vaderland" en verder .Hollands vlag". Wat opgewekt Monk dat: Hollands vlag. je bent mijn glorie, Hollands vlag, je bent mijn lust, *k Roep van louter vreugde victorie Juist een lied om door kinderen te worden gezongen. Nog brachten de kinderen ten ge- hoore .Hen liedje van de Zee" en .Klok ke Roeland". Dat Vlaamsche lied werd schitterend gezongen. Eenig mooi klon ken de tweede stemmen boven alles uit. Gelyk steeds werd de aubade besloten met het „Wien Neerlandsch Bloed". Na elk nummer steeg een daverend applaus op. Toen de aubade geëindigd was, kwam Mr. Th. Wesstra, voorzitter van het hoofdbestuur naar den heer De Nobel om hem te danken voor zijn „schitterende praestatie", zooals hij zeide en den heer De Nobel naar den waarnemenöen Burgemeester te bege leiden. Mr. A. Bruch, die met mevrouw Bruch de aubade op het bordes van het Raad huis had aangehoord, bracht den heer De Nobel ook in warme bewoordingen dank. Gezegd kan gerust worden dat de proef dit jaar genomen: Zingen zon der muzikale begeleiding, niet is tegen gevallen, ja meegevallen. Het gezang der kinderen kwam nu veel beter uit! De hulde aan den heer De Nobel ge bracht was welverdiend. Nog defileerden de kinderen voor den waarnemenden Burgemeester en daarna trokken zy naar den hertenkamp voor de kinderspe len. De aandacht trok dat de aubade dit maal vroeger dan andere jaren was ge ëindigd. Om tien minuten voor half tien werd reeds met het Wien Neerlandsch Bloed begonnen. Het kinderfeest in den Hertenkamp. Vroolijk met hun vlaggen zwaaiend onder afwisselend gejuich en gezang en met de muziek voorop trokken de bijna 4000 kinderen na afloop van de aubade op de Groote Markt door de Groote Houtstraat naar den Hertenkamp, waar alles voor de ontvangst der jeugdige gasten gereed was. De Hertenkamp was in genummerde vakken verdeeld zoodat allen spoedig hun plaats vonden. Boven dien waren verschillende Hoofdbestuurs leden en leden der Vereeniging .Ko ninginnedag" aanwezig. Alles liep dus op rolletjes. In een minimum van tijd was de woelige kinderschaar, onder de opgewekte leiding hunner onderwijze ressen en onderwijzers, bezig met ver schillende spelen, als zakloopen, touw trekken en wat er nog meer is uitge dacht om kinderen buiten gezellig bezig te houden. Duizenden toeschouwers buiten de hekken genoten met de kinderen mee en tal van leden van Koninginnedag maakten gebruik van de gelegenheid voor vrijen toegang op het terrein. Voor de winnaars in de wedstryden waren verschillende aardige prijsjes be schikbaar gesteld. Onnoodig te zeggen dat onder de kinderen ververschingen en versnaperingen werden uitgedeeld Het Haarlemsch Tramfanfarecarps en het muziekcorps der werkloozen zorgde voor vrooiljke muziek gedurende de spelen. Tegen half elf kwamen op het terrein Mr. A. Bruch. waarnemend burgemeester iverschillende leden van het college van B. en W„ onder wie de burgemeester, zijn met verlof) en de gemeenterecretaris Mr. Th. A. Wesstra. Zij maakten met veel belangstelling een rondgang over het terrein. Zooals alle jaren mag weer van een uitmuntend geslaagd kinderfeest gesproken worden. De Bidstond. Om acht uur was er bidstond in de Groote Kerk, geleid door Ds. H. E. Be ker. Na de gebruikelijke opening zong het Kerkkoor Valerius' „Wilt heden nu treden", en werd gelezen Psalm 72. Ds. Beker ging de gemeente voor in gebed. Als tekst koos hij het eerste vers van den eersten brief van Timotheus twee de hoofdstuk: ,Jk vermaan dan vóór alle dingen, dat gedaan worden smeekingen, gebeden, voorbiddingen, dankzeggingen voor alle menschen". Ds. Beker herinnerde aan den sterken band, die in Nederland bestaat tusschen Vorstenhuis en Volk.. Er is reden om God te danken voor wat hij ons geschon ken heeft. Wij denken terug aan den Va der des Vaderlands, die ons uit het Diensthuis heeft lütgeleid, opdat het Ne- 'derlandsche Volk zou komen tot gewe tensvrijheid. Oranje is de verpersoonlijking van ons Volksbestaan, Oranje doet alles voor ons. De tyden zijn vol verwarring, maar onze Koningin is een vredeskoningin, die het welzijn van haar Volk beoogt. De band, die ons verbindt met Oranje is hecht. Geve God dat wij tot in lengte van dagen mogen kunnen zeggen: „Oranje in 't hart en niemands knecht". Met zang van het koor en van de ge meente werd de bidstond besloten. Voor het uitgaan der kerk zongen de aanwezigen twee verzen van het oude Wilhelmus. IN HET BAVO-DORP. KINDERFEESTEN. Het is al een traditie geworden, dat het Bavo-dorp het Slachthuiskwar tier zelfstandig Konlnglnnefeest viert. Een commissie beijvert zich om elk jaar een aardig programma samen te stellen. In het bijzonder wordt daarbij aan de kinderen gedacht, maar ook de ouderen worden niet geheel vergeten. Dit jaar moest naar een ander feest terrein worden uitgezien. Het land ach ter de Kruistochtstraat is nu gedeeltelijk bebouwd, zoodat daar geen ruimte meer was. Nu was beslag gelegd op het ter rein aan de Zomervaart tusschen de Nieuwe brug en de Ned. Hervormde kerk Toen wij daar hedenmorgen een kijkje namen was de feeststemming er al in. Om 9 uur was het reveille geweest. Een half uurtje later opende de draaimolen. Dat is elk jaar „het" nummer voor de kinderpret. De kennis is afgeschaft, maar het is nog steeds een genoegen voor de kinderen om lustig rond te draaien. De een zit het liefst op een paard, de ander geeft aan een schuitje of olifant de voorkeur. Het meest in trek zijn toch de paarden, vooral onder de jongens. Het „Jan de man wou rui ter worden!" speelt altijd een voorname rol! Geregeld werd de draaimolen be stormd. Ook de andere kraampjes hadden al vroeg geopend. De kooplui hadden er op gerekend, dat de feestvierende kinder schaar graag snoept. Van alies was er te krijgen. Maar de ijswafels hadden het meeste aftrek. Dit was bij het mooie warme weer wel te begrijpen. Het zon netje brandde alsof het nog midden-zo mer was. Enkele vermakelijkheden zouden pas tegen den middag openen. Dat waren, tentjes voor werpsport en zoowaar ook nog een „op den kop van Jut". De leden der feestcommissie waren vanmorgen nog druk bezig om het ter rein voor de kinderspelen in orde te ma ken. De banen voor de verschillende wedstrijden zakloopen, touwtrekken, tonnetje rijdjen, enzoovoort moesten nog uitgezet worden. Vanmiddag zullen ongeveer 250 kin deren aan deze spelen deelnemen. Voor de ouderen zal het een genot zijn om deze prijskampen bij te wonen. Vanmorgen om 10 uur begon de eerste tractatie voor de kinderen. Het eigen lijke kinderfeest wordt evenwel pas van middag om 2 uur ingezet met het verza melen van de kinderen in de Emosstraat Met de muziek van „Utile Dulci" voorop wordt dan naar het feestterrein getrok ken. Tijdens de wedstrijden geeft dit muziekkorps een concert. Later volgt de prijsuitreiking. „Utile Dulci" maakt vanavond een muzikale ommegang door het Bavodorp. Het mannenkoor „St. Caecilia" zal een concert geven. Tusschen de ommegangen speelt het muziekkorps ook op het feest terrein. Om 11 uur wordt het feest met een vuurwerk besloten. Hedenmorgen brachten de waarne mend-burgemeester, Mr. A. Bruch en de voorzitter van Koninginnedag Mr. Wesstra een bezoek aan het feestterrein in het Bavodorp. TE BLOEMENDAAL. Hedenmorgen om 9 uur zijn de feesten ter eere van den verjaardag van de Ko ningin ingezet - met een aubade te Overveen aan net gemeentebestuur. Wat zong de jeugd het Wilhelmus mooi en hoe pittig klonk het Hollandsch liedje: Holland, ze zeggen: je grond is zoo dras! De autoriteiten op de eerste verdie ping van ons Raadhuis, burgemeester en wethouders, raadsleden, de gemeente ontvanger en het talrijke publick toon den zich zeer voldaan. Na de aubade hield de burgemeester Jhr. A. Bas Backer een toespraak „Het is aldus spr. heden een dag van zang en muziek, van bloemenversiering en vlaggen tooi, van jolijt en feestvreugde, het is de jaardag van de Koningin! Het is dé dag, waar wij allen ons voe len als zonen en dochters van één Vaderland, verbonden door een eeuwen oude belangengemeenschap, verbonden door banden des bloeds, door gehecht heid aan den grond, die ons bovenal dierbaar is geworden. Deze saamhoorigheid vindt haar mid delpunt in het Hoofd van den Staat, in H. M. onze Koningin. Ik noodig u uit onze beste wenschen welke wij koesteren voor Haar en Haar Huis te uiten in een driewerf: „Leve de Koningin!" Nadat aan dit verzoek was voldaan, nam de heer A. E. Beekman, voorzitter van de Feestcommissie het woord, om een woord van dank te spreken aan al len, die dit feest hebben mogelijk ge maakt. Mr. D. E. Lioni sprak namens BI. Bloei c-m speciaal het dagelijksch bestuur van de feestcommissie te huldigen, de hee- ren Beekman, Dankbaar en Boskamp. In verband met het vertrek van den heer Beekman naar Haarlem herdacht hij diens organisatie-talenten ennoodig- de het publiek uit, uit te roepen: „Leve Beekman". Onder vrooiljke marschmuziek mar cheerde men hierop naar het feestter rein échter Zomerzorg, waar de vlag gen vroolijk wapperen in den laat zo- merschen dag; waar het feest op het oogenblik, dat wij schrijven in vollen gang is. De draaimolen kan den vloed haast niet verzwelgen; Prof. Ali Libi vertoont- zijn kunsten en Romeinsche gladiatoren verrichten wonderen. TE HEEMSTEDE. Hier werd hedenmorgen de viering van de verjaardag van de Kccingin in gezet met kinderfeesten in Groenendaal. Al spoedig waren de ruim 1300 kinde ren over het terrein verdeeld en konden de spelen beginnen. En dat de kinderen er pret in hadden bleek wel aan hun ijver om uit te blinken, en de pret die schalde door het ruime bosch. Talrijk waren de belangstellenden die het prettige gedoe der jeugd gadesloe gen. Onder hen merkten wij op Jhr. v. Doorn, burgemeester, wethouder Dr. Droog en verschillende raadsleden. Aan een 2-tal tenten waren rappe da meshanden in de weer om de kinderen van versnaperingen en ververschingen te voorzien. In groepjes gingen de kinderen om beurten naar het terrein voor het ver- verschingshuis, waar in de oude muziek tent Prof. Antoninie de kinderen op zijn zoo bekende wijze bezig hield. NUTSSPAARBANK. Vergelijkend overzicht over Augustus 1927—1926. Aantal behandelde posten 12517 (v.j. 9501). Aantal inlagen 9585 (v.j. 7403). Aantal terugbetalingen 2932 (v.j. 2098) Inleg f 463.210.071/2 (v.j. f318.965.01). Terugbetaald f 328.383.79 (vorig jaar f 237.836.99 1/2). Meer ingelegd f 134.826.281/2 vorig jaar f 31.128.011/2). Aantal nieuwe boekjes 281 (vorig jaar 246). Aantal afbetaalde boekjes 9 (vorig jaar 88). Spaarbusjes op 31 Augustus in om loop 1932. Geledigd in Augustus 1927 201 bus jes met totaal f 3677.17. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Augustus 1027 86. TERAARDEBESTELLING L. REMPT. Dinsdagmiddag is op de begraafplaats Westerveid te Driehuis teraardebesteld het stoffelijk overschot van den heer L. Rempt oud-burgemeester van Wormer. Behalve vele vrienden uit Haarlem, waar de overledene vele jaren heeft gewoond, waren ook uit zijn oude woonplaats ve len aanwezig om de laatste eer te be wijzen. Onder de laatsten merkten wij op den burgemeester van Wormer, den heer D. Kooiman, den heer J. H. Schip pers, gemeente-secretaris, aldaar, de oud-raadsleden, de heeren Bakker en M. Koster enz. Verder waren nog aanwezig de heeren K. Czn. de Boer, oud lid der Eerste Ka mer en oud-burgemeester van Assen delft, Mr. P. J. Oud, iid der Tweede Kamer, H. C. Oud, oud-wethouder van Purmercnd. Hckeiaar, commissaris der Zaanlandsche Bank, Kaars Sijpesteijn en Woudt, directeuren der Vereenigde Blikfabrieken, Krommenie, D. v. d. Schon. directeur der Papierfabriek der fa. Van Gelder Zonen. Wormerveer e.a. Bij de groeve hield de heer K. Czn. de Boer een korte toespraak, waarin hij de overledene hulde bracht voor zijn goede werken. Een zoon dankte de aan wezigen voor de betoonde belangstel ling. HET ONGELUK BIJ DE HAAGSCHE SCHOUW. CHAUFFEUR TEGEN BORG STELLING VRIJGELATEN. In de raadkamer van de Haagsche Rechtbank heeft mr. dr. P. A. Roeper Bosch, raadsman van den heer A. uit Tseghem (Eelgië), die verleden week in hechtenis is genomen als gevolg van de autobotsing bij de Haagsche Schouw, op Donderdagavond j.l. waarbij een meisje van 11 jaar het leven verloor, gepleit voor diens invrijheidsstelling. De rechtbank heeft daarop beslist, dat de heer A. zal worden vrijgelaten tegen een borgstelling van f 10.000, te betalen op de griffie der rechtbank. De Haagsche rechtbank heeft bij deze beslissing voor het eerst toegepast de nieuwe bepaling van het Wetboek van Strafvordering, waarbij iemand tegen borgstelling kan worden vrijgelaten. TRAMONGELUK. MET HET HOOFD TEGEN EEN PAAL GESLAGEN. Met de electrische tram uit Haarlem kwam Dinsdagmiddag een gezelschap jonge meisjes, te Apeldoorn wonende, naar Zandvoort. Dicht bij halte de Tol te Zandvoort boog de 23-jarige Sophie Brouwer zich zoo ver uit het openstaande raampje, dat zij met het hoofd tegen een der masten aansloeg, niettegenstaan de deze daar ongeveer 80 c.M. van de tram afstaan. Met een gapende wonde in het achterhoofd werd zij naar Zand voort vervoerd en daar in het wachthuis je op een bank neergelegd. Spoedig wa ren de Commissaris van Politie en Dr. Willems uit Zandvoort aanwezig. De laatste verbond het meisje, vond echter den toestand zoo ernstig, dat hij directe opneming in een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Met een ziekenauto der firma Mathot, waarom men getelefoneerd had, en die binnen het half uur ter plaatse was, werd het meisje naar het Diacones- senhuis te Haarlem vervoerd. Een zus ter die mede het uitstapje naar Zand voort maakte, begeleidde haar. Hedennacht omstreeks half één is het nieisje in het Diaconessenhuis overleden. DE ONDERGANG DER CALCUTTA De Directie der Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij ver zoekt ons mede te deelen, dat haar ge bleken is, «Jat de „Calcutta" in tweeën gebroken is. Het schip kan dan ook als verloren worden beschouwd. TELEGRAMMEN. TREINBOTSING BRUSSEL, 31 Aug. (B. T. A.) He denmorgen om 8 uur is de directe trein van Brussel naar Arlon op het station Offignies in botsing gekomen met een daar stilstaanden trein. Er werd aan zienlijke materieele schade aangericht; 28 reizigers werden gewond door glas scherven, doch niemand ernstig. DE VLIEGTOCHT NAAR CANADA LOKDEN. 31 Aug. (Reuter) Kolo nel Minchin vergezeld van kap. Hamil ton en Prinses Wertheim, vertrok van ochtend te half acht van Upavon voor den tocht naar Canada. ONDERSCHEIDINGEN. (Zie ook tweede blad), benoemd zijn: tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: H. Sieperda, bezuinigingsinspecteur bij het Departement van Financiën; F. p. Wethmar, inspecteur der direc te belastingen enz. te Utrecht, 2de af dee ling; C. Valklioff. inspecteur der directe be lastingen, enz. te 'sGravenhage, 2de af- deeling; H. L. J. N. Duf our, inspecteur der di recte belastingen, enz. te Dordrecht; W. A. Kleyn van de Poll, inspecteur der registratie en domeinen te Utrecht, 34ste divisie; G. ten Bruggencate, ontvanger der successierechten no. 2 te 's-Gravenhage; C. H. B. de Korver, ingenieur-verifi cateur van het kadaster te Assen; L. Bok. chef van het bureau onder houd van den Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage; tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: A. C de Neeve. redacteur bij de Nieu we Rotterdamsche Courant, te Rotter dam: J. M. Bakker, hoofdcommies bij de Al- gemeene Rekenkamer; mr. E. Oudkerk, hoofdcommies bij het Departement van Financiën; F. H. van Slooten, ontvanger der di recte belastingen te 's-Gravenhage, 1ste kantoor; A. A. T. A. Bloemarts, ontvanger der registratie en domeinen te Nijmegen; J. L. de Wijn, ontvanger der registra tie en domeinen te Amsterdam, registra tie no. 1»; C. Huygens, controleur van den waar borg en de belasting der gouden en zil veren werken te Amsterdam; H. Hidöing, hoofdcommies der direc te belastingen, enz. ter directie Gronin gen; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: de generaal-majoors: C. M. de Kanter, hoofdintendant: W. E. v. Dam, van Isselt. commandant der 1ste divisie; J. E. Roorda, inspecteur der genie, en J. G. Leverland, commandant der 2de divisie; tot officier in de Orde van Oranje- Nassau (met de zwaarden): de luitenant-kolonel T. de Goeijen. chef van den staf der Hide divisie; de kolonel J. C. Wagner, commandant der Iste Infanteriebrigade (brigade gre nadiers en jagers); de luitenant-kolonel H. C. J. Neys, commandant van het 2de regiment in fanterie; de luitenant-kolonel J. L. M. van den Brandhof, commandant van het 9de re giment infanterie; de luitenant-kolonel H. G. Rambon- net, commandant van het korps rijden de artillerie; de luitenant-kolonel D. C. M. André de Ia Porte, directeur van het remonte wezen; de luitenant-kolonel W. R. A, Slicher. commandant in het 2de genie-comman- dement; de majoor D. C. de Witte, van de mi litaire administratie, werkzaam bij het Departement van Oorlog; de dirigeerend officier van gezondheid der 2de klasse T. Rcddingius; de reserve-kolonel D. Merens, van den generalen staf; de reserve-kolonel A. S. de Jongh, van het wapen der infanterie; de reserve-majoor D. J. Couvee. van het 2de regiment veldartillerie; de gepensionneerde kolonel-titulair T H. L. Leclercq, directeur van het Infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis; tot officier in de Orde van Oranie- Nassau: de legerpredikant ds. F. G. Petersen en de heer D. Rijnders, adjunct-directeur van het Staatsbedrijf der ArtillerSe-In richtingen; tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau (met de zwaarden): de kapiteins: A. R. van den Bent. van den genera len staf, toegevoegd aan den chef van den generalen staf; C. H. Binsma, plaatselijk adjudant te Amsterdam; P. Jessé, van den staf der infanterie, werkzaam bij den chef van den gene ralen staf; F. B. A. J. Jansen, van het 10e regi ment infanterie: mr. dr. J. S. Barbas, van het 8ste re giment infanterie: K. A. Rövekamp, van het 15de regi ment infanterie, commandant van de schoolcompagaie van den motordienst. en P. C. Geus, adjudant van het regi ment wielrijders; de ritmeester K. G. van der Mandele, commandant van de school voor verlofs officieren der cavalerie; de kapiteins: H. C. de Man, van den staf der artil lerie, toegevoegd aan den inspecteur der artillerie: J. M, de Kruyff, van het 5de regiment -,eld-artillerie, en J. H. de Man van den staf der genie, werkzaam bij het Departement van Oor log: de paardenarts der 1ste klasse dr. H. J. Weekenstroo, van het remonte-depot: de Teserve-eerste-luitenant H. J. Vis ser. van het 12de reg. infanterie, en de reserve-kapiteins voor speciale dien sten P. J. Hamelberg, van den staf der artillerie, en L. P. J. Geldens. van het vrijwillig landstormkorps motordienst; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw A. L. de Gelder, te s-Hertogenbosch. hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat: A. van Linden van den Heuvel!, te Zwolle, hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat in Overijssel; ir. E. C. W. van Dijk te Eilthoven, chef van den dienst der exploitatie bij de Nederlandsche Spoorwegen; N. van de Roemer, te 's-Gravenhage, lid van de directie van de Stoomvaart- Maatschappij Zeeland; C. M. Busmann, te Rotterdam, direc teur van het postkantoor; ot officier in de Orde van Oranje Nas sau: P. J. P. van der Steur, te 's-Graven hage, referendaris bij het Departement van Waterstaat (bij bevordering); G. J. van den Broek te 's-Gravenhage, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat; D. Goedkoop Dzn., te Amsterdam, di recteur N.V. Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij (bij bevordering); H. M. Hansen, te Amsterdam, lid van de firma C. Hansen Zn.; ir. D. Verhoop, te 's-Gravenhage, Rykshoofdingenieur voor de spoorwegen (bij bevordering); Jhr. H. de Ranitz, te Utrecht, afdee- lingschef 1ste klasse bij de Nederlandsche Spoorwegen; Ir. F. J. Kleyn, te Zeist, hoofdinge nieur. chef van den loeomotiefdienst by de Nederlandsche Spoorwegen; ir. jhr. M. A. F. H. de Ranitz, te Zwolle, ingenieur van den weg bij de Nederlandsche Spoorwegen; P. Leis, te Rotterdam, oudste directeur van L. Smit Co.'s Sleepdienst en van L. Smit en Co's Internationalen Sleep dienst; Z. W. C. Dekkers, te Rotterdam, lid der firma Erhardt en Dekkers, reederij aldaar; ir. dr. H. Koomans. te 's-Gravenhage, Ingenieur der telegrafie; tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: J. C. de Masier te Tiel, technisch- hoofdambtcnaar van den Rijkswater staat; dr. F. G. de Boer te Amsterdam, leer- &ar in de geschiedenis aan het Barlaeus- gymnasium te Amsterdam; S. Sarolea, te Maastricht, hoofdopzich ter van den provincialen waterstaat in Limburg; W. J. H. Verstraaten, te Mill, voor zitter van de Algemeene Raamcominis- sie; H. C. de Jongh, te Ammerzoden, dijk graaf van het polderdistrict Bommeler- waard boven den Meidijk; J. S. Dijt te den Burg (Texel), dijk graaf van de Dertig Gemeenschappelijke polders op Texel; J. G. Schippër, te Zwolle, hoofdwerk tuigkundige bij de Nederlandsche Spoor wegen C. Jansen, te Utrecht, onderafdeellngs- chef bij de Nederlandsche Spoorwegen; mr. B. G. A. Smeets te Nijmegen; R. Leeuwenburg, te Rotterdam, Prin cipal Surveyor to Lloyds Register; Ph. Muus, te Hilversum, directeur van het postkantoor; J. Jansen, te Rotterdam, hoofdcommies der telegrafie; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: J. Alingh Prins, te 's-Gravenha ge, voorzitter van den Octrooiraad. voor zitter der in 1925 gehouden 6de Confe rentie van de Internationale Vereeniging voor de bescherming van den Indusiriee- len Eigendom; N. M. H. Dopler, electrotechnisch advi seur bij de Arbeidsinspectie te 's-Graven hage; prof. W. C. de Graaff te Utrecht, voor zitter van de Commissie, bedoeld in art. 17 van de Warenwet; dr. J. Schoemaker, chirurg by de ge meenteziekenhuizen te den Haag; A. C. Waller, president-directeur van de N.V. Fransch-Hollandsche Oliefabrick „Nouveaux Etablissements Calvé-Delft", te Delft; is bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje Nassau: F. W. Braat Jr., president-directeur der N.V. F. W. Braafs Kon. Fabriek van metaalwerken, te Delft. zijn benoemd: tot officier in de orde van Oranje- Nassau: P. Keulemans, voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam; H. Ph. Gelderman Dzn., lid der firma H. P. Gelderman en Zonen te Oldenzaal; P. C. Stam, directeur van de Neder landsche Stoombleekerij te Nyverdal, ge meente Hellendoorn; J. Key, wonende te Oosterbeek, ge meente Renkum, oud-directeur der N.V. Thomsen's Havenbedrijf, te Rotterdam; naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Augustus door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 764 te Karlsbad. Laagste barometerstand 754.2 te Reikjavlk. Verwachting tot avond van 1 Sep tember: Zwakke tot matigen Noord-Oostelij- ken tot Zuid-Oostelijken wind. Licht tot half bewolkt, waarschijnlijk ochtendne vel. Droog, met geringe kans op on weer, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand 772 m.M. VELSEN Geboorten: J. M. Strijker—Swanen burg. z.; F VisserOord, z.; A. J. B. van DongenJonker, d.; J. Vermeij Horsve'.d. z.; C. C. DuijnAl, z.; G. van der ZonOlivier, d.; J. v. d. BergNu- koop, d J. E. Siebers—Kloos, z.; A. TaagWilderom, d.; A. M. Winkelaar Scholten, z.; A. G. Koomende Vries, d.;E. J. HilversBrock, d.; A. J. van Vredevan Nieuwenhoven, z. Overleden: Johan Coenraad Evert de Vries, 5 j. z. v. A. de Vries; Johan Hage- doorn, 29 j. ongehuwd; Niessiena Lever, 68 j., wed J. Alberts; Joanna Mooser, 70 j., wed van P. Koerts. Ondertrouwd: K. L. Broek en A. War mer; A. v. d. Wal er. A. Pass; P. Krab en Z. H. Kaan; A. Wegman en J. Jon- gejans; A. Groeneveld en J. Melgerd; D. Bus en E. Greebe. LETTEREN EN KUNST. HUBERT LAROCHE. SPELLEIDER KON. VLAAM SCHEN SCHOUWBURG. Na een jaar zonder vast engagement te Brussel te hebben vertoefd, waar hij zich na zijn Indische tournee vestigde, is Hubert Laroche thans als eerste regisseur verbonden aan den Kon. Vlaamschen Schouwburg. Aan een mede werker van „Het Laatste Nieuws" ver klaarde hy: „Ik vind het prettig weer in het tconeelleven te zijn. in mijn eigen land. Al denk ik dankbaar terug aan de sympathie mij door publiek en pers zoo ruimschoots betoond in Nederland. Mag ik, zoovervolgde de heer Laroche hier terloops iets terechtwijzen? Er is over geklaagd dat de Belgische gezant te 's Gravenhage geen belang zou stel len in Vlaamsche kunstprestaties al daar. Heeft men er hem wel om ge vraagd? Alleszins was hij altoos zeer vriendelijk met mij hij spreekt zeer goed onze taal en hy was eere voorzitter toen ik mijn veertig-jarig jubileum yierde. Sprekend over de plannen voor het Vlaamsche tooneel te Brussel, zeide Laroche: Ik heb een directie, die voor nieuwe opvattingen zeer vatbaar is. Het toneel hier is wat In verval. Veel „clichés". Er zal hard gewerkt moeten worden: ik wil mét mijn tijd mede. Technisch zijn er veel tekortkomingen in de Lakenstraat. Het licht is onvol doende, de decors zijn verouderd. Ik ben een vijand van in het donker te spelen. De personen moeten altoos zich- baar zijn. Maar het voornaamste materiaal blijft het woord en de speler. Wij moeten ontwikkelde spelers hebben. Er is veel anarchie onder de spelers. Elk wil zijn eigén weg gaan. Niet na- apen. Zeker niet! Maar men vergete ook niet dat men, in de kunst altoos andermans kind is. De grondslag van ons vak is: nadoen, nabootsen. De kunstenaar moet een weerspiegeling geven van van de werkelijkheid. Ver der moet hij vol overgave zijn. Hij moet diep voelen. Hij moet ook in voeliqp zijn met de zaal. Ook het publiek Is acteur. De goede speler wordt bij in tuïtie gewaar wanneer het publiek mee werkt". SPORT EN SPEL Voetbal in Engeland. Maandag werden nog de volgende wedstrijden gespeeld: WednesdayManchester U. 02 BirminghamHuddersfield T. 31 Leicester City—Sheffield U. 3—1 LAWNTENNIS. KEA BOEMAN ZIEK. De Nederlandsche tennisspeelster Kea Bouman is te New York ziek geworden. Zij ligt met een rheumatische aandoe ning te bed en verwacht wordt, dat zy een tweetal weken niet zal kunnen spelen,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2