STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES HAAPT F.M'S DAGBLAD WOENSDAG 31 AUG. 1027 VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 987 ANDERE SCHOENEN Moeder vestigt Jantje's aandacht op zijn door weekte schoenen en zegt dat hu onmiddellijk an dere moet aantrekken Jantje protesteert, dat ze heusch niet zoo nat zijn berust aarzelend in een inspectie verdwijnt met zuigende stappen en de verzeke ring dat ze van binnen droog zyn informeert halverwege de trap of het niet vol doende is, als hij ze bij het keukenfornuis droogt komt veel later terug met een schoen uit en de vraag, welke andere schoenen hij meet aan trekken komt eindelijk beneden en bekent dat hij geen andere kousen heeft aan getrokken, dat was niet keert terug voor droge kousen zich afvragende, wat ouders eraan hebben het hun kinderen zoo moeilijk te maken. VEREENIGING „GRUNO". HET ONTSTAAN VAN GRONINGEN. Maandagavond waren de leden der vereeniging van oud-Groningers in Haarlem en Omstreken „Gruno" samen gekomen in Hotel Lion d'Or ter herden king van het ontzet van de stad Gronin gen in 1672. Op deze bijeenkomst, die natuurlijk een feestelijk karakter droeg werd het woord gevoerd door Dr. H. A. Poelman, Rijksarchivaris te Groningen, die sprak over .Het ontstaan van Gro ningen". De voorzitter, de heer R. Harkema, hield een inleiding in t Groningsch, waarin hij herinnerde aan het ontstaan van de viering van dezen bij uitstek Gro- ningschen feestdag. Dr. H. A. Poelman begon met te her inneren aan den tijd. dat Groningen nog niet bestond, den Karolingischen tijd. Niets dan water was er toen, met hier en daar slechts een bewoonbare plek, 'n terp. De volksstam, die in 't Noorden woonde was van den Frieschen stam en daaruit is gegroeid wat wij noemen Gro ningers en Ommelanders. De naam Groningen komt het eerst voor in 1070. Er is dan een dorpje Gro ningen, gelegen in een keizerlijke bezit ting, op een uitlooper van Drentenland, aan Hunze en Aa. In 't jaar 1046 komt Groningen, de „villa Gruoninga", aan den bisschop van Utrecht. Het is nu zijn zelfstandigheid kwijt. In 1425 is voor het eerst sprake yan het stadsrecht van Groningen; de periode van dorp tot stad is hiermede afgesloten. Groningen werd stad door den factor handel die onmis baar is voor de stad wording. Dit is een geleidelijke evolutie: een stad komt niet in eens tot stand. Langzaam aan is het stadsrecht gegroeid. Spreker vindt een bewijs van Groningen's handel in de aanwezigheid van Groningsche kooplie den in verschillende landen en steden, Engeland, Keulen, Utrecht, Holland, de Oostzee, zelfs in Rusland en Noorwe gen. Ook in Groningen zelf is een be wijs te vinden dat de ontwikkeling van dorp tot stad door handel tot stand kwam. In de twaalfde eeuw treffen we in Groningen aan een koopliedengild, waarvan een oud-Groningsch document het „Oldermansboek" gewaagt. Dit boek spreekt ook van ..hanzes" gróepen van kooplieden, die handel drijven op een bepaald land. In de 13e en 14e eeuw heeft Groningen buitenlandschen han del maar in 1425 als het stadboek ge maakt wordt niet meer. Groningen ge bruikt dan al zijn energie om stapel plaats en hoofdstad van de Ommelan den te worden, wat een heillooze strijd werd tusschen stad en Ommelanden, die den buitenlandschen handel doodde. De Groote Markt- wordt dan het cen trum: de Martini- en Walburgskerk ver tegenwoordigen de bisschoppelijke macht Stap voor stap wordt de bisschop later teruggedrongen, de stad wordt vrij. Er ontstaat nu binnenlandsche handel. Er komt stapeldwang, alle handel en alle nijverheid komt aan de stad en wordt verboden in de Ommelanden. Langzamerhand komt de verzoening tusschen stad en Ommelanden. Bij net beleg in 1672 steunen de Katholieken in de Ommelanden niet den Katholieken bisschop van Munster maar vereeni gen zich met de Protestantsche stede lingen. Thans zijn dc verschillen grootendeels verdwenen, al heft de stad nog in de provincie hier en daar rechten. Gronin gen is een vooruitstrevende provincie ge worden. Spreker wijdde nog eenige woorden aan het streven van de vereeniging Gro ningen, die strijdt voor behoud van dialect, folklore, oudheden en gewoon ten in t Groninger land. Laten wij ko men tot een groot, goed en machtig Gro ningen! zoo eindigde Dr. Poelman zijn belangwekkende rede. De voorzitter bracht den spreker dank voor de interesesan te lezing, hetgeen door de aanwezigen met- warm applaus onderstreept werd. Daarna bleef men nog geruimen tijd bijeen en werden eenige voordrachten gehouden, afgewis seld met een dansje. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: M. v. d. Anker, Scheepmakersdijk 8, groene ceintuur: Otse, Spaarndammer- weg 10 d. Duitsche herdershond: W. J. Zonneveld, Reitzstraat 4, heerenhorloge; Kennel Fauna, Parklaan: herdershond, gebracht door Oïeske, Harmenjansweg 72, zwartwit katje, gebracht door Vos- hard. Karolingenstraat 56, grijswit katje gebracht door De Lange, Harmenjans straat 6, grijs katje, gebracht door Van Luit, Damaststraat 33, C. Zuidhoek, door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. d. Z. 44) Een nieuw bewijsstuk, sinds het onder zoek op het politiebureau door de re chercheurs ontdekt, was een lang, bijna nieuw stuk vloeipapier. Het was gevon den in het chéqueboek van mevrouw Inglethorp, en, voor een spiegel omge keerd, vertoonde het duidelijk de woor den; alles, wat ik zal hebben be zeten, laat ik na aan mijn geliefden echtgenoot Alfred InglethorpDit stelde het feit buiten kwestie, dat het vernietigde testament ten gunste van den echtgenoot der overledene was ge weest. Japp haalde toen het verkoolde stukje papier voor den dag, dat uit den haard te voorschijn was gekomen, en dit. met de ontdekring van den baard in het zolderkamertje, voltooide zijn getuigenverklaring. Maar het kruisverhoor van Sir Er- nest moest nog komen. Leidsehe Leidschestraat 145, kerkboek je; M. Groenendaal. Jacob Geelst ra at 14, kinderkousje; G. Boer. Van Marum- straat 54, konijn; Van Wijk, 't Krom 26 kindermantel: L. S. Bilters, Ursula - straat 2. muziekboek: J. Visser, Waldeck Pyfmontstraat 5, wollen mantel: P. R. Balm, Damiatestraat 9, mantel; Blaas, ZH. Spaarne 84 rood, portemonnaie met inhoud; H. Hofstra. Raadhuisplein 2, portemonnaie: W. Huijer, Papento ren vest 37, postduif; J. P. Klappers, Groote Houtstraat 128, rozenkrans in étui; N. v. d. Broeke, Cchoterstraat 29., rijwielbelastingmerk; Bureau van Poli tie. Smedestraat, witte gymnastiek schoen, zwarte lage schoen en bruine lage schoen; D. Nauta, Julianapark 40 zw-, damestasch( bruin) W. F. de Nijs Geen. Bothastraat 52. idem; Martin, Gen. de la Reijstraat 89, idem; D. O. de Cole, Saenredamstraat 45 rood, hand- taschje; J. Durger, Amsterdamsohe vaart 86, zak met inhoud. DE MUZIEKVEREENI- GING „VOORWAARTS". HET TWINTIGJARIG BESTAAN. Men schrijft ons: De muziekvereeniging „Voorwaarts" alhier is voornemens om op 11 Septem ber as. in het Brongebouw haar 20-jarig bestaan te herdenken met een festival. Aan dit festival zullen medewerken: de muziekvereenigingen: „Steeds Voor waarts" uit Amsterdam en .Kunst na Arbeid" uit Bennebroek; de kinderko ren: .Excelsior", „Onderling Genoegen" uit Haarlem; het gemengd koor „Zang Veredelt" uit Haarlem en het koor „Steeds Voorwaarts" uit Amsterdam. De directeur van „Voorwaarts" is ds heer J Post, die den heer ten Broeke na diens overlijden opvolgde. De eerste directeur was de heer P. Wit; deze heeft indertijd n et wijlen de heer Wildschut de vereeniging „Voor waarts" gesticht. Tot die stichting werd indertijd het initiatief genomen door de leden van t toenmaals bestaande koor Excelsior; waarvan de meeste leden geheelonthou der waren; de muziekvereeniging „Voor waarts" heeft dan ook vele malen medegewerkt aan betoogingen en uit dien hoofde heeft zich een commissie gevormd die in samenwerking met op socialistischen grondslag staande ver eenigingen aan „Voorwaarts" een pas send en blijvend geschenk hoopt aan te bieden. Dit zal geschieden op het te houden festival. Tevens zal deze com missie aan elk der deelnemende ver- eenigingen een eerepenningv uitreiken: waarvoor reeds enkele toezeggingèn in kwamen, o.a. kwam van het Centraal drankweer comité toezegging voor een medaille in. Heahuldigingscamité bestaat uit de dames; J. C. D. BijnsdorpVerzijlen- berg; J. CassaWestervoorde; J. Groe- neveldHensen; M.. SeytsLüders; G. Piepenbrink; L. Schaap, terwijl de pen- ningmeesteresse mevr. B. Kleyn—Hen sen. Hofdijkstraat 12 gaarno bijdragen in ontvangst zal nemen. De vereeniging heeft altijd met moei lijkheden te kampen gehad zoodat het niet gemakkelijk ging om goede instru menten te keepen. Dit jubïlé kan wel licht een aanleiding zifn om daarin ver betering te brengen- In de kringen der drankbestrijding bestaat belangstelling voor dit jubilé o.a. hij de Goede Tem pelieren en Den Algemeenen Neöer- landschen Geheelonthoudersbond. PERSONALIA Op de te Arnhem gehouden alge- meene vergadering der Algemeene ver eeniging van leeraren bij het Middel baar Onderwijs is benoemd tot eerelid de inspecteur van het M. O. Dr. S. Elzinga. Bij beschikking van den, minister van onderwijs is belast met het toezicht in de vijfde inspectie der inspecteur van het M. O. Dr. S. Elzinga, wien als standplaats is aangewezen de gemeente Haarlem. In de commissie belast met het af nemen der examens vrije en orde oefeningen der gymnastiek te Amster dam is benoemd tot plaatsvervangend lid de heer W. A. J.Goeting te Haarlem. UITGAAN. DER BLAUE VOGEL Het Russische gezelschap „Der blauc Vogel" komt weder een reeks gastvoor- stellingen in ons land geven. Voorloopig is bepaald dat 't gezelschap hier in den stadsschouwburg zal optreden op 10 October. „Welken dag was het, toen u de kamer van den gevangene doorzocht?" „Dinsdag, den 24en Juli". „Juist een week na de tragedie?" „Ja". „U vondt deze twee voorwerpen, zegt u, in de latafel. Was de la niet op slot?" „Neen". „Vindt u het niet onwaarschijnlijk, dat iemand, die een misdaad heeft be gaan, de bewijsstukken er van in een ongesloten la zou bewaren, zoodat ieder een die vinden kan?" ,Hij kon ze daar in der haast inge stopt hebben". „Maar u hebt juist gezegd, dat er een heele week sinds de misdaad ver- loopen was. Hij zou volop tijd hebben gehad, ze weg te nemen, en te vernie tigen". „Misschien". .Haar komt geen misschien bij te pas. Zou hij, of zou hij niet, allen tijd heb ben gehad, om ze weg te nemen, en te vernietigen?" „Ja". ,.W3S het stapeltje ondergoed, waar onder de dingen verborgen waren, zwaar of licht?" „Nogal zwaar". „Met andere woorden, het was win- terondergoed. Oogenschijnlijk zou de ge vangene niet licht naar die la gegaan zijn?" „Misschien niet". ORGELCONCERT Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 1 September 1927 des namiddags van 23 uur. door den heer George Robert. Programma: 1. Wir glauben all' an einen Gott, J.. S. Bach 2. Choralvorspiel und Fuge über „o Traurigkeit, O Herzeleid" Joh. Brahms 3. Andantino B maj. C. Franck 4. Lamentation A. Guilmant 5. Bénédicton nupïiale C. Saint-Saëns 6. Grand Choeur Th. Dubois FAILLISSEMENTEN Door de Haarlemsche Rechtbank zijn in staat van faillissement verklaard: Jacob Appelman, vroeger timmerman en aannemer, thans timmermansknecht te Haarlem, Lijsterstraat 51; curator Mr. F. A. Davidson alhier; Wilhelm Klaas, metaalslijper te Haar lem, Parklaan 75; curator Mr. J. H. J. Simons alhier; Abraham B. Polak, koopman in diamantpasta te Haarlem, Papentoren- vest 24; curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs alhier; F. P. J. M. Blom Jr., caféhouder te Zaandam, Zuiddijk; curator Mr. G. E. Mellema,' alhier; Rechter Commissaris Mr. H. Haga,. alhier. Door het verbindend worden der uit- deelingslijstt zijn geëindigd de faillis sementen van:: J. K. C. Tholen. electrïcien te Zaan dam; curator Mr. C. van Sprang aldaar: H. de Beer, groentenhandelaar te Haarlem; curator Mr. J. van der Vegt, alhier; J. H. H. Beekman, koopman tte Haar lem; curator Mr. F. A. Davidson, al hier: A. Seel, te Zaandam; curator Mr. J. A. P. C. ten Bokke!. alhier; D. Vink. te Wormerveer (oliefabriek „Rapide" te Krommenie); curatir Mr. J. A. P. C. ten Bokke!alhier, J. Janssèn, groentenhandelaar te Haarlem; curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. BEëEDIGD Als advocaat en procureur bij de Haarlemsche Rechtbank is beëedigd mej. E. A. Wagemaker, alhier. KAMER VAN KOQPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 53ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 6 September 1927, des namiddags te 7.30 uur, luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden schrijven aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, inzake herziening Han delsregisterwet. 5. Aanvraag subsidies; a. Comité der Herdenkingsfeesten te Beverwijk. b. Lustrumcongres der Hanze 1927. c. Schippersvereniging „Schutte- vaer" te Amsterdam 1927. 6. Onslag-aanvrage Drs. H. A. Marcus, adjunct-secretaris der Kamer. Benoeming in vasten dienst van: 1. Mej. E. M G. Kamp, te Haarlem. - 2. Mej. J. A. M. Nijboer te Heemstede. 3. Mej. A. N. M. van Liemt te Haar lem; en verlenging tüdelijken dienst tot 1 Mei 1928 van: 4. den heer L. Wegerif te Haarlem. 7. Vaststelling datum verkiezing leden Kamer van Koophandel. 8. Concept-schrijven Bureau aan Pro vinciaal bestuur van Noord-Holland, in zake Markthal te'Amsterdam. 9. Concept-schrijven Bureau aan mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake Internationale Conferentoe te Genève, betreffende afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkin gen. 10. Rapport Bureau, inzake het ont werp van wet ter voorkoming van mis bruiken in den uitvoerhandel van ha ring. 11. Conceptschrijven commissie van Verkeer en Vervoer aan minister van Waterstaat, inzake onbewaakte overwe gen. 12. Inleiding van den heer Th. G. C., Hoov, betreffende het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken. 13. Rondvraag. 14. Besloten zitting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. „Wees zoo goed, antwoord op mun vraag te geven. Zou de gevangene in de warmste week van een warmen zo mer licht naar een la gaan die winter- goed bevatte? Ja, of neen?" „Neen" „Is het in dat geval niet mogelijk, dat de voorwerpen in. kwestie er door 'n derden persoon ingelegd zijn, en dat de gevangene niets van him aanwezig heid afwist?" „Ik vind het niet waarschijnlijk". „Maar is het mogelijk?" „Ja". „Dat is alles". Er volgde meer getuigenverhoor. Ge tuigenis betreffende de financieele moeilijkheden, waarin de gevangene zich in het eind van Juli bevonden had. Ge tuigenis omtrent zijn verhouding met vrouw Raikes arme Mary, dat moet bitter aanhooren zijn geweest voor een vrouw van hav trots. Evelyn Howard had gelijk gehad met de feiten, hoewel haar vijandigheid tegen Alfred Ingle thorp naar overhaast tot de conclusie had óo-n komen, dat hij de betreffen de persoon was. Lawrence Cavendish werd toen in de bank geroepen. Met zachte stem, in antwoord op de vra gen van mr. Philips, ontkende hij, in Juni iets van Parkson te hebben be steld. Zelfs was hij den 29en Juni weg geweest, in Wales. Onmiddellijk schoot de kin van Sir ONDERSCHEIDINGEN. Tot ridder in de orde van Oranje Nas sau: P. L. R. van der Drift, kapitein der infanterie, toegevoegd aan den inspec teur der burgerwachten, te Deventer; L. J. de Vos, secretaris van het ge westelijk bestuur in Drenthe van den Nationalen Bond T,Het Mobilisatlekruis", te Assen; H. Dekking, journalist, te Rotterdam; pater Hyacinth Hermans O. P., jour nalist, te Rotterdam; C. Bakker, hoofdinspecteur van poli tie te Amsterdam; tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: dr. H. Zwaardemaker, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. L. Bolk, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw; dr. P. G. T. van der Hoeven, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. G. W. Kernkamp, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; A. Klein, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen; A. F. Gips. hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft; T. K. L. Sluyterman, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; dr. P. Ruitinga, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam; dr. J. F. M. Sterck, letterkundige te Haarlem; jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn te 's Gravenhage; M. A. J. Bauer, kunstschilder tee Am sterdam; mr. J. J. de Wit, lid van het Provin ciaal Geschied- en Oudheidkundig Ge nootschap in Limburg te Maastricht tot officier in de Orde van Oranje Nassau; dr. I. Hooykaas. rector van het open baar gymnasium te Arnhem. dr. A Hengeveld. rector van het Christelijk gymnasium te Utrecht; A. C. M. Bergé, rector van het R.K. gymnasium te 's Gravenhage. H. Wullings, directeur der bijzondere hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, te Voorschoten; ds. J. L. Pierson, voorzitter van den Schoolraad voor de-scholen met den Bijbel, te Groningen; W. H. NUsten, inspecteur voor de lichamelijke opvoeding in de eerste in spectie te 's Hertogenbosch; P. L. Lucassen, voorzitter der Konink- Ernest strijdlustig naar voren. „U ontkent op den 29en Juni een zwarten baard bij Parkson te hebben besteld?" „Ja". „Ah! In geval dat er iets met uw broeder gebeurt, wie zal dan Huize Sty les erven?" De ruwheid van de vraag riep een blos op het bleeke gezicht van Lawrence te voorschijn. De rechter gaf uiting aan een flauw gemompel van afkeuring en de gevangene in de bank der beschul- dxden boog zich ontstemd naar voren. Heavywether stoorde zich niet aan de boosheid van zijn cliënt. „Beantwoord mijn vraag, als 't u blieft". „Vermoedelijk", zei Lawrence rustig, „ik". „Wat bedoelt u met vermoedelijk? Uw broer heeft geen kinderen. U zoudt het erven, nietwaar?" „Ja". „Ah, dat is beter", zei Heavywether met wreede opgewektheid ..En u zoudt ook een aardige portie geld erven, niet waar?" „Werkelijk. Sir Ernest", protesteerde de rechter, „die vragen hebben er niets mee te maken". Sir Ernest boog en zijn pijl afgescho ten hebbend, ging voort: Op Dinsdag den 17en Juli bent u, ge loof ik, met een gast de apotheek in het Roode Kruis Hospitaal van Tadminster lijke Nederlandsche Zeil- en Roei- vereeniging te Bussum; mr. J. H. Andries, voorzitter van het bestuur van de Industrieschool voor meisjes, te 's Gravenhage; dr. W. Kreukniet, hoofdredacteur van het Maandblad voor het Boekhouden te Wassenaar. P. van Leeuwen Boonkamp, te Am sterdam; W. Nyhoff. uitgever te 's Gravenhage; mr. M. J. F. P. H. Erens, letterkundige te Houthem; An toon van Welie, kunstschilder te 's Gravenhage. tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: mr. H. J. Smidt, hoofdcommies bij hel Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage; dr. N. Groen, leeraar aan het open baar lyceum te Zaandam; dr. P. C. de Brouwer, leeraar aan het. Roomsch-Katholiek lyceum te Tilburg; C. C. A. Croin, leeraar aan de gemeen telijke hoogere burgerschool te Dor drecht; P. den Boer, leeraar aan de Christe lijke hoogere burgerschool te Rotter dam; J. W. de Jongh, oud-gemeentelijk In specteur van het onderwijs te s-Gra- venhage; P. H. Heynen, directeur der Rijks kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Deventer; I. Labruyère, leeraar aan de Christe lijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te 's-Gravenhage; S. J. van Efferen, oud-hoofd eener openbare lagere school te Rotterdam; M. H. Lem, oud-hoofd eener open bare lagere school te Amsterdam; J. Sernee, hoofd der Roomsch-Katho- lieke lagere school te Akersloot; H. A. Groenestein, hoofd eener bijzon dere lagere school te Hilversum; mejuffrouw M. J. J. Bots (zuster Al- bertinia). hoofd eener Roomsch-Katho- lieke meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs te Eindhoven; C. L. Wesseling Mzn., administrateur van het Roomsch-Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, te Scheveningen; J. Moorman, voorzitter van den Haag- schen Voetbalbond te 's-Gravenhage; J. Veldkamp, directeur der ambachts school te Zwolle; pater N A. M. Perquin. voorzitter der St. Joseph-Gezellen Vereeniging te Rot terdam; Aug. Falise, beeldhouder, te Wagenin- gen; E. Pieters, kunstschilder, te Laren (N.-H.) Th. J. Denijs, concertzanger, te Den Haag; C. van der Lugt Melsert, tooneeldirec- teur, te 's-Gravenhage; Cor Kuiler, dirigent van het orkest gaan bezoeken?" „Ja „Hebt u, terwijl u toevallig een paar seconden alleen waart de vergiikast opengemaakt en een paar fleschjes be keken?" „Ik ik kan dat wel gedaan heb ben". „Ik vraag u, of u dat gedaan hebt?" „Ja". Sir Emest schoot bepaald de volgende vraag cp hem af: „Hebt u één fleschje in t bijzonder be keken?" 9 .Keen, dat geloof ik niet". „Wees voorzichtig, mr. Cavendish. Ik spreek over een klein fleschje zoutzure strychnine". Lawrence kreeg een akelig groene kleur. „N neen ik weet zeker van niet". „Hoe verklaart u dan het feit dat u de onmiskenbare afdrukken van uw vingers daarop hebt achtergelaten?" De overbluffende manier vandoen had veel effect op een zenuwachtig ge stel. „Ik ik denk, dat ik het fleschje meet hebben opgenomen". „Dat denk ik ook. Hebt u wat van den inhoud van het fleschje afgeno men?" „Stellig niet". „Ik heb vroeger voor dokter ge studeerd. Zulke dingen interesseeren me naturulijk". „Ah! Dus vergiften „interesseeren u fNadrufc verboden.) van de N. V. „de Groninger Orkestver- eeniging", te Groningen; J. H. Hermans, directeur van het Stedelijk muzieklyceum te Maastricht; tot commandeur in de Orde van Oran je-Nassau: de vioe-admiraal J. H. Zeeman, het versiersel te dragen met de zwaarden; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw; de schout bij nacht L. J. Quant; de kapitein ter zee jhr. G. L. Schorer; de adjudant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, de kapitein ter zee A. ten Broecke Hoekstra; tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: de kapitein ter zee H. M. Manikus, het versiersel te dragen met de zwaar den; de hoofdofficier van gezondheid der lste klasse dr. H F. Minkema, het ver siersel te dragen met de zwaarden; de hoofdofficier van administratie der 2de klasse H. B. van Dam, het versier sel te dragen met de zwaarden; tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau E. A. Becht, referendaris bü het De partement van Marine: De luitenant ter zee der lste klasse A. C. van der Sande Lacoste, het versiersel te dragen met de zwaarden; de luitenant ter zee der lste klasse J. G. van den Berg, het, versiersel te dra gen met de zwaarden; de luitenant ter zee der lste klasse C. W. Heringa, het versiersel te dragen met de zwaarden; de officier van den marine-stoomvaart dienst der lste klasse W. A. Swart,1 het versiersel te dragen met de zwaarden; de officier van administratie der leste klasse J. G. van Kregten, het versiersel te dragen met de zwaarden. de officier van den marine-stoomvaart dienst der 2de klasse H Woudenberg, het versiersel te dragen met de zwaarden: ae chef van den magazijnsdienst bjj de Rijkswerf te Willemsoord L. W. J. van Knaape; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: G. Kreijenbroek. directeur van het Bankiershuis Teixeira de Mattos, te Am sterdam; L. Meijers, administrateur bij het De partement van Financiën; J. M. van der Minne, directeur der directe belastingen, enz. te Groningen; mr. C. van Lookeren Campagne, voor zitter van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Alkmaar; jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kes.se- nich. Rijksadvocaat te Roermond; mr. S. C. H. Romkes, Rijksadvocaat te Groningen; (Wordt vervolgd) natuurlijk?" Toch hebt u gewacht, tot' u alleen waart om aan die „belang stelling" te voldoen?" „Dat was puur toeval. Als de ande ren er geweest waren, zou ik hetzelfde gedaan hebben". .Maar toevallig waren de anderen er niet bU?" „Neen. maar „Inderdaad bent u dien heelen mid dag maar een paar minuten alleen ge weest, en toevallig ik zeg, toevallig was het gedurende die pa air minuten dat u uw „natuurlijke belangstelling" in zoutzure strychnine getoond hebt". Lawrence stamelde zielig: „Ik ik Met een tevreden en veelbeteekenend gezicht merkte Sir Ernst op: „Ik heb u niets meer te vragen mr. Cavendish". Dit stuk kruisverhoor had groote op winding in de rechtszaal veroorzaakt. De hoofden van de vele -modieus ge- kleede vrouwen, daar tegenwoordig, werden ijverig bij elkaar gestokeiS en het gefluister werd zoo luid, dat de rechter boos dreigde, de zaal te laten ontruimen, als er niet onmiddellijk stilte was. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6