DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD ZWEMMEN SCHIETEN. ZWEMFEEST H.V.G.B. Een prachtig programma, honderden deelnemers de gestrenge keurmeesters verschenen. In den tuin had in negen ringen door 21 keurmeesters de keuring plaats. Het was er dus een verbazende maar gezel lige drukte en vooral des middags was de belangstelling van het publiek groot. De vreugde steeg ten top toen te on geveer kwartier voor 5 in een der ringen in plaats van een hond eenbig niet zonder eenige moeite rondgeleid werd. Van het groot aantal bekroningen ge ven wy hier alleen de voornaamste. Den e ersten prijs met de quali- ficatie uitmuntend behaalden: Alex van de Oldenhove (St. Bernard) In zender E. J. Boné; Jumbo van Zwart jas (New Foundlander. inz. mevr. A. Stuur man—van de Stadt)dezelfde in de Na tionale Fokkerklasse; Kampioen Al- bert van de Oldehove (Duitsche dog, inz. J. A. E. Schoemaker)Silvia van Roma noff (Whippet, inz. H. Hurkemans); Johnny van Waldenrode (Duitsche staande hond, inz. K. J. Limpens); Kampioen Dick of Sutherland, (Duit sche staande hond, inz. G. H. Sutherland Royaards); Bodo (Iersche Setter, inz. C. J. W. Hartmans); Julia (Iersche Setter, inz. J. Gootjes); Amick de Callac (Es- pagneul Bicton, inz. B. H. Paine Strie ker) Norma van de Merwestad <H. Her der, inz. J. H. van Emmerik)Dina van Feldlager, (D. Herder, inz. R. M. Soe- pardji); Jesse of Ledgemoor, (Schotsche Herder; inz. P. M. Jedeloo, in openklas se); dezelfde in de Jeugdklasse; Bibi's Mussolini (Fransche bulldog in de open klasse, inz. mevr. A. G. Bontekoe—Hil- kema)Armin van de Mainder, (Fran sche bulldog, inz. mevr. E. Frowein— Gratama)Bibi's Mussolini (als boven in jeugdklasse). Bibi's Mussolini (Fr. Bulldog; in de Nationale Fokkerklasse); Asta (Dalma- tiner; inz. Cath. Prasing)Odoricus van Sterrenhof (Dobermann Pincher; inz. B. J. van Heusden); Edo van den Drachen- burg (Riesenschnauzer, inz. G. Key Jzn. in de Openklasse en in de Jeugdklasse) Kampioen Salto Fidelitas (Schnauzer, inz. H. L. de Zwaan)Bonny Schnauzer. inz. A. van Kralingen); Stand Fast Pearl (Fox Terrier, inz. W. W. B. Hal- bertsma); Ivy's Warder (Fox Terrier, inz. J. Henneman Jr., in de Puppy-klas se en in de Nationale Fokker klasse) Welbore Durca (Fox Terrier, in de Openklasse en in de Nieuweling klasse): Sunblen's Beauty (Fox Terrier, in de Puppyklasse en in de Nationale Fokker klasse) Sella Rufus (Schotsche terrier, inz. J. A. Classen, in de Openklasse en de Jeugdklasse); Yoshida (Japanees, inz. mevr. J. Hofstee—Foudraine)Ling Peh Ju (Pekingees; inz. mevr. R. C. P. Boerlage); China's Dingie (Pekingees, inz. mevr. R, C. P. Boerlage)Kampioen Erlkönig Heinzelmannchen (Duitsche Dwergpincher, inz. mevr. E. Schwiep— Bergh)Peary (Dwergkeeshond, inz. mevr. M. Appell.) Den tweeden prUs met de qualiii- catie uitmuntend behaalden: Armin v. d. Maindu (Fransche bulldog; inz. mevr. E. FroweinGratama; in de Openklasse), Sunsblen's Bobby (Fox terreier, inz. G. Wijkhuizen Jr.. in de Puppyklasse en in de Nationale Fokker klasse); Schimo van Asaka (Japanees. inz. Mevr. A. G. van den Berg—Voigt); Rickes Goldnes Mainz (Duitsche Dwerg pincher; inz. mevr. E. Schwiep—Bergh.) KRACHTSPORT Krachtsportvereeniging „Haarlem''. Cricket Er wordt dikwijls geklaagd over het trage verloop van een cricketwedstrijd en uit den aard der zaak worden de batsmen, die hun wicket „ophouden" hiervoor het meest gelaakt. Wat waar schijnlijk een record is op dit gebied, is dezer dagen in Engeland vertoond. De wedstrijd waarin het gebeurde, was een van die talrijke speciale matches, waar in bepaalde bevolkingsgroepen in deze geliefdste aller Engelsche spor ten tegen elkaar komen te staan. Pathé versus Ideal om de Kine- matograph Cricket Cup. F. Smith (zijn naam dient aan de vergetelheid te wor den ontrukt) een speler van Pathé opende met een zijner collegas en hij droeg zijn bat door de geheele innings. Een keurige prestatie te allen tijde, maar het merkwaardige was. dat aan het slot achter Smith's naam de score vermeld werd: Smith o not out. Volledigheidshalve zij vermeld dat Smith voor deze „duck" 1 uur en 40 minuten aan de wickets had gestaan. Voetbal. Een praatje over voetbaltraining dit maal en wel over de nieuwe methoden die vele Engelsche clubs op dit gebied toepassen. Ons eerste plaatje brengt de z.g. „head-bucking-machine" in beeld. Deze is van Amerikaansche vinding. Het is zeer eenvoudig, dit instrument tot oefenen in het koppen. Een breede paal met een staaf erop, die weer twee dwarsstaven draagt, welke aan het eind elk een stuk touw met een bungelenden voetbal hebben. De speler springt naar den bal, kopt hem, wat vrü gemakkelijk is, maar moet den weer vallenden bal opnieuw koppen, hetgeen minder een voudig moet zijn. Accuratesse in het koppen, snelheid van handelen en scher pe blik worden door dit instrument be vorderd. Een paar jaar geleden hebben ver scheidene trainers van Engelsche be roepsclubs het roeien-op-land verheven tot een ideale voetbaltraining, om de spieren- te ontwikkelen en los te maken. Dan is er tegenwoordig ook het voet bal-net, zooals de cricketers hun „nets" H. V. G. B. had het niet beter kunnen treffen in de nieuwe Zweminrichting aan de Houtvaart. Een uitgezochte dag voor een zwemfeest, een warme zon en warm water. De inschrijvingen op de verschillende nummers waren buiten gewoon groot en de deelneming van \ele bekende zwemmers verleende een bij zonder cachet aan het geheel. De deel name aan de adspiranien-nummers was voor Haarle mongekend, ongeveer 60 jongens hardden ingeschreven, waar van slechts een enkele niet aan den start verscheen. Alle Haarlemsche ver- eenigingen, behalve de zwemver. D. W. R. waren vertegenwoordigd, terwijl van buiten de stad verschenen waren H. D. Z., A. Z.. H. Z. en P. C., Neptunus en Nereus. De organisatie was goed en ondanks het zeer groote aantal inschrijvingen, byna 300, had alles een vlug verloop. De jury was samengesteld uit de hee- ren: Dr. W. E. Merens, voorzitter-kamp rechter; S. P. J. Borsten, starter. Dr. M. J. Huizinga. J. A. Zwang, E. W. Ve- nema, J. Bongertsman, L. K. Anthoni en S. de Groot, secretaris. Gedurende den geheelen middag heerschte een zeer opgewekte stemming, die slechts even verstoord dreigde te worden toen een der A. Z. zwemmers op zettelijk een jongen in het water gooide en den vertoornden vader, die daar re kenschap van vragen kwam, eenzelfde lot deed ondergaan. Gelukkig bleek dat een van te voren beraamd plannetje ge weest te zijn. zoodat de gemoederen spoedig tot rust kwamen. S. v. d. Meer legde wederom beslag op vele prijzen, slechts de bekende A. Z. zwemmer Bannenberg wist hem op de 100 M. te kloppen. In dit nummer ver wierf v. d. Meer als snelste Haarlemmer den Haarlem's Dagblad wisselbeker die door Braam (H, P. C.) moest worden af gestaan. De polowedstrijd H. V. G. B. nNep- tunus-combinatie (I en II) werd door de bezoekers met 30 gewonnen in een zeer prettig gespeelde kamp, waarin de H. V. G. B.'ers de meerderheid van hun tegenstanders ten volle moesten erken nen. De polo-wedstrijd H. V. G. B. I—A. Z. I leverde evenmin een Haarlemsch succes. Het pas gepromoveerde A. Z. I bewees een klasse sterker te zijn. On danks he: zeer goede spel ran de ver moeide H. V. G. B 'ers was er geen kans op overwinning. Met rust was de stand 1—0. In de tweede helft waren de doel punten talrijker. Vooral de A. Z. speler Scholte had een voornaam aandeel in den A. Z. aanvaL Het einde kwam met een 41 overwinning voor de Amster dammers. In de pauze waren aan de adspiranter. de prijzen uitgereikt, des avonds werden aan de overige deelnemers hun tro- pheeën overhandigd. By deze gelegenheid begon de voor zitter, de heer R. Peereboom, met een bespreking van de voorbereidingen >-n de resultaten van het feest. Een voornaam aandeel kende hij toe aan de Ouder- Commissie, bestaande uit de heeren de Groot, Bongertman Rol en van den Berg die door hun bemoeiingen een zoo groot aantal jeugdige zwemmers ten tooneele hadden gevoerd. Een woord van hulde bracht hij aan zyn medebestuursleder, en in 't bijzonder aan de heeren de Groot en v. Ommeren. Ook Zignea heet te hij welkom en wenschte haar nog maals geluk met het behaalde eerste klasseschap. Hierna kreeg Dr. Merens, de eere voorzitter het woord, die op de hem eigen geestige wijze een speech hield al vorens tot de prijsuitreiking over te gaan. Met zeer veel variaties wist hij het groote aantal prijzen aan de gelukkige dames en heeren uit te reiken. Na de uitdeeling der kunstvoorwerpen en medailles, waarbij Dr. Merens zich o.m. opnieuw bereid verklaarde een nieuwe D?. Merens-beker beschikbaar te stellen (de eerste kwam definitief in het bezit van de H. B. S. (B.), bleven de De voetbalgemoederen in Engeland* worden reeds eenlgen tijd bezig ge houden, met de z.g. Arsenalkwestie. Het schijnt n.l. dat er door de Arsenal- leiders verschillende dingen zijn gedaan die niet in overeenstemming zijn met de bepalingen van de Football Associa tion. Een der Arsenalbestuurders, die het blijkbaar niet met de overige be stuursleden eens was, heeft als bestuurs lid ontslag genomen en daarna aan de Football Association verzocht een on derzoek naar de zaken van de Arsenal in te stellen. Dat is gebeurd, waarbij men, als men de bladen mag gelooven, sensationeele ontdekkingen heeft ge daan. Maandenlang heeft het onder zoek geduurd en inmiddels hebben ook andere leden van het Arsenalbestuur waaronder de voorzitter, Sir Henry Norris, hun ontslag genomen. Eenige dagen geleden werd in de pers aange kondigd dat op den Jongsten Maandag het rapport van de commissie van on derzoek zou worden medegedeeld aan de pers en dat het bewuste rapport zulke sensationeele onthullingen zou doen als er eigenlijk, zoolang de Foot ball Association bestaat, nog niet zijn gedaan. Het rapport zou, aldus de bla den, een bom zijn in de geheele voet bal-organisatie. De bom is echter nog niet gebarsten omdat, niettegenstaande de Football Association het rapport aan de pers heeft medegedeeld, geen der bladen het durft te publiceeren. Men maakt wel enkele zinspelingen doch daarbij blijft het. Er schijnt hier een grootere macht dan de Football Association in actie te vele danslustige aanwezigen tot laat in den nacht zeer gezellig bijeen. De uitslagen der diverse wedstrijd- nummers waren als volgt: I. 25 M. vrije slag Jongens tot 10 jaar. 1. K. Bongertman 25 3 5 sec. 2. P. de Jong 26 1 5 sec. 3. H. de Jonge Mulock Houwer 26.2 sec. II: 25 M. vrije slag Jongens 11, 12, 13 jaar: 1. A. v. d. Meer 16 1/5 sec. 2. P. Rol 17 4/5 sec. 3. R. Beukenkamp 18 sec. 4. P. v. d. Graaf 18 4/5 sec. 5. K. Rol 19 sec. 6. W. Hilarius 10 sec. 7. L. Dorsman 20 15 sec. 8. W. Kermer 20 4 5 sec. 9. Joh. de Bilt 22 sec. 10. J. Hilarius 22 2, 5 sec. III50 M. vrije slag jongens 14 en 15 jaar: 1. W. Hilarius 36 15 sea- 2. J. Bongertman 40 3/5 sec. 3. C. Dorsman 43 2 5 sec. IV. 100 M. vrije slag heeren natio naal kampioenschap Haarl. Zwem- bond. Om den Haarlem's Öïigblad-be- ker: 1. P. Bannenberg (A.Z.) 1 m. 9 sec. 2. S. V. d. Meer (H.V.G.B.) 1 m. 10 4/5 sec. 3. J. Schouw (H.V.G/B.) 1 m. 11 3/5 sec. V. 100 M. Rugslag dames. Nationaal kampioenschap Haarl. Zwembond. 1. mej. J. Korthoff (H.D.Z.) 1 m. 39 sec. 2. Mevr. B. Venema (Zignea), 1 m. 49 3 5 sec. 3. mej. H. v. Abs (Zignea) 1 m. 52 2/5 sec. VI. 50 M. schoolslag nieuwelingen. (Nationaal).: 1. L. Bannenberg (A.Z.) 38 2/5 sec. 2. D. Honig (Nereus) 41 2/5 sec. 3. C. de Wijs (H.V.G.B.) 44 2/5 sec. VII. Mixed Estafette Zignea en H. V. G. B.): 1. Mej. Pum Bongertman en P. van Ommeren; 2. mej. E. Bouwer en P. Peeréboom. 3. mej. L. Janssens en H. Vettewinkel. 4. Mej. P. Roosen en J. Schouw. 5. mej. M. v. Ommeren en S. v. d. Meer. Vin. 50 M. vrije slag Veteranen bo ven 30 jaar 1. P. Peereboom 36 sec. 2. P. Mul 42 2 5 sec. 3. R. Peereboom 43 3 5 sec. IX. 50 M. vrije slag (nieuwelingen heeren, nationaal). 1. J. Schouw (H.V.GB.) 30 2/5 sec. 2. H. C. Rosemeijer (A.Z.) 30 2/5 sec 3. M. J. Köper (A.Z.) 30 3/5 sec. X. 50 M. Rugslag (Nieuwelingen Na tionaal). 1. S. v. d. Meer (H.V.G3.) 39 sec. 2. A. v. d. Ham (H.V.G.B.) 43 3/5 sec. 4. H. Lamster (H.Z. en P. C.) 44 3/5 sec. XI. 4 maal 50 M. vrije slag estafette Dames, Nationaal: 1. H. D. Z. 2.31 3/5 sec. 2. Zignea I 2.53.35 sec. XTT. School Estafette om den Dr Me rens-beker: 1. H. B. S. (B) 1.3 2/5 sec. 2. M.T.S. 1.9 2 5 sec. xm. 4 maal 50 M. vrije slag Esta fette heeren Nationaal. Xarr-:::n- schap Haarl. Zwembond. 1. A. 'Z. 2.02 2/5 sec. 2. H.V.G.B. 2.11 4/5 sec. XIV Zweedsche Estafette 50, 100, 200, 100, 50 M. Vrije slag heeren nationaal. 1. A. Z. 6 m. 16 4/5 sec. 2. H.V.G.B. 6 m. 41 4/5 sec. XV. 4 maal 50 M. wisselslag Estafette, Dames. Nationaal. Kampioenschap Haarl. Zwembond. 1. H. D. Z. 2 m. 53 sec. 2. Zignea I 3 m. 9 1/5 sec. zijn, en die grootere macht is vermoe delijk Sir Norris. Deze ex-voorzitter van de Arsenal is begonnen met het instellen van een ver volging door den rechter tegen de Foot ball Association. Hij beweert, dat de Football Association in geen enkel op zicht het recht had zich te mengen in de zaken van de Arsenal als zij thans heeft gedaan. Geen enkele bepaling in het reglement van de Footbal Asso ciation kent dat lichaam een dergelijk recht toe. Volgens Sir Norris is het be stuur van de F. A. buiten zijn boekje gegaan, toen het tegen de Arsenal ging optreden. Hij eischt dan ook dat de rechter het rapport van nul en geener waarde verklaart, met al de gevolgen daaraan verbonden. Bovendien heeft Sir Norris door zijn rechtskundigen raadsman laten publi ceeren, dat hij onmiddellijk een vervol ging zal instellen tegen elk blad, dat iets uit het bewuste rapport publi ceert. Met belangstelling zal men de beslissing van den rechter in deze kwestie tegemoet zien. Inmiddels is na tuurlijk iedereen nieuwsgierig om te weten, wat er eigenlijk in het bewuste rapport staat en welke straffen er zijn uitgesproken doch men hoort daarom trent vrijwel niets, daar de bladen zwij gen in alle talen. Een der beschuldi gingen schijnt echter te zijn, dat men meer dividend heeft uitgekeerd dan de Football Assosiation toelaat. Inmiddels wordt er van verschillende kanten krachtig tegen de Football As sociation geageerd. Het aantal beroeps clubs, dat aan den druk van het half amateuristisch half professionalistisch De EuropeescKe kampioen schappen. Drie dameskampioenschappen naar Nederland. De zwemwedstrijden om de Europee- sche kampioenschappen te Bologna zijn afgeloopen en zij mogen wel met gulden letters in de geschiedenis van de Neder- landsche zwemsport geboekstaafd wor den. want nog nooit heeft een Neder- landsche zwemploeg ook maar bij be nadering zulke successen behaald. Niet minder dan drie Europeesche titels zijn door Nederlandsche dames veroverd. Door drie verschillende dames en zonder dat mej. Baron er bij was, die helaas niet in vorm bleek te zijn, want zy kon het in haar specialiteit (200 meter schoolslag) niet verder brengen dan de vierde plaats. Mej. Braun won de 400 Meter vrije slag in 6 min. 11,8 sec. een voor Neder land zeer fraaie tijd, die echter nog ver beneden het wereldrecord van Gertrude Ederle (5 min. 53,2 sec) staat. Maar zij was al haar Europeeschen concurrenten de baas en won met 1,8 sec. voor num mer twee, de Engelsche Miss Laverty. Op de 100 Meter rugslag kon mej. Braun het iri de finale niet verder bren gen dan tot de tweede plaats, maar erg was dit niet, omdat de titel hier werd ver overd door mej. den Turk in 1 min. 24.6 sec. Waren deze overwinningen nog eenigs- zins verwacht, of althans gehoopt, de groote surprise was de zege van Mej. Vierdag in de 100 Meter vrije slag. zy won dit nummer in 1 min. 15 sec. en maakte dead heat met de Engelsche Miss Cooper. Deze weigerde, wegens vermoeidheid om over te zwemmen er. Mej. Vierdag kreeg zoodoende den titel. Het schoonspringen voor dames werd gewonnen door de Oostenrijksche Mej. Bomet, Onze representante Mej. Klap wijk was vierde. In de 4 X 100 Meter estafette werden onze dames met slechts een vijfde seconde verschil tweede achter de Engelschen. Alles bij elkaar genomen hebben de dames dus den Nederlandschen zwem- naam in het buitenland schitterend ver dedigd. Van de heerennummers valt nog te vermelden dat Arne Borg, die reeds de 1500 Meter in wereldrecordtijd had ge wonnen, ook de 400 en 100 Meter vrije slag in de wacht sleepte. De eerste won hij in 5 min. 8,6 sec. voor den Duitscher Heïnrich, de tweede in precies 60 secon den voor den Hongaar Barany, die 3.2 sec. langer noodig had. Men zal zich herinneren dat Barany zich laatdun kend had uitgelaten over Arne Borg's stijl. Enfin, Borg heeft wraak genomen. De finale 100 Meter rugslag was voor den Zweed Lamdahl in 1 min. 17,4 sec. Hongarije won het waterpolotournooi met 31 van Frankrijk in de finale. KYN0L0GIE Internationale Honden tentoonstelling. Zondag werd in het Brongebouw de 12e Internationale Tentoonstelling ge houden voor honden van alle rassen door de Kynologenclub „Amsterdam". Er waren buitengewoon veel inzendin gen, de catalogus telde 257 nummers en het aantal inzenders bedroeg 222. Het was in de zalen van het Bronge bouw de gewone honden-exptositie-druk- te. Hooren en zien verging je van het geblaf dat in alle toonaarden uit de hokken klonk. Er waren honden van alle soorten en alle rassen, groote en kleine: geweldige St. Bemards-honden en kleine, doch kostbare, Pekingesen; Engelsche bull- doggen en fox-terriers; Schippertjes, mooie Cocker Spaniels, prachtige Ear- sois en schitterende Hollandsehe en Duitsche herders-honden, pientere Kees honden en vele andere. Er waren hond jes, die op satijnen kussens rustten, an dere wier getralied hokje geheel met zijde was bekleed, weer andere die door hun baas of bazin nog eens extra wer den opgekamd en geschuierd en wier oogjes werden uitgeveegd vóór zij voor bestuur van de Football Association wenscht te ontkomen, wordt geregeld grooter. De eisch schijnt te zijn een bond, uitsluitend voor het beroepsvoet bal, waardoor dus het beroepsvoetbal op een afzonderlijken basis zou komen te staan dan het amateurvoetbal. Sir Norris schijnt in deze aangelegen heid de leiding te hebben. Gelet op de doortastendheid waarmede deze gewend ls de zaken aan te pakken, zou men wel moeten aannemen, dat er een soort re«- volutie in het Engelsche voetbal op komst is. De Football Association heeft nog meer onaangenaamheden. Uit een on derzoek van de boeken van de Crook F. C., een groote amateurclub in het Noorden van Engeland, oud winnaar van de amateur Cup. is gebleken, dat men in die club op zonderlinge wijze met het geld is omgesprongen. Men heeft aan de commissie van onderzoek wel een kasboek voorgelegd, doch het is gebleken, dat dit een speciaal voor die gelegenheid samengesteld boek was, dat in het geheel niet met de werke lijke kasboeken klopte. Het gevolg is, dat verschillende bestuursleden van de club voor geruimen tijd zijn geschorst en dat aan de club eenige zware straffen zijn opgelegd. MNu heeft de club zich echter hieraan onttrokken door tot ont binding over te gaan. Vooraf heeft men aan alle spelers machtiging gegeven om voor een andere club te gaan spelen. De Football Association staat hier vrij wel machteloos tegenover, de aanzien lijke kosten van het onderzoek, die door de club betaald hadden moeten worden, vallen nu voor eigen rekening, de bond maakt daardoor wel een eenlgszins gek figuur. Men krijgt den indruk, dat de Foot ball Association, die zich zelf zoo*n beetje als voetbaldictator voor de ge heele wereld beschouwt, voorloopig wel werk genoeg zal hebben om eigen huis in orde te houden. Inmiddels heeft Engeland ook be sloten geen elftal naar de Olympische In een brief verzonden door het hoofd bestuur van den Nederl. Krachtsport- Bond. aan den heer B. W. Kensen, eere lid der Haarl. Krachtsportvereeniging. Haarlem, werd hem verzocht als trainer op te treden voor de Nederl. gewicht- heffers, die zijn aangewezen deel te ne men aan de Olympische Spelen te Am sterdam. Deze onderscheiding dankt de heer Kensen r.an zyn kennis van ge wichtheffen, zoowel als aan zijn naam als gewichtheffer. Spelen te zenden, tenzij men de F. I. F. A. alsnog zal kunnen bewegen om de bepaling, dat spelers vergoeding wegens loonderving mogen ontvangen, terug te nemen. Het is toch wel heel erg naïf van de Engelschen om te veronderstellen, dat men terwille van Engeland de met zoo veel moeite bevochten overwinning op de Olympische wetgevers weer zal prijs geven. Het blijft overigens verbazingwekkend hoe slecht de Engelschen van de ge heele geschiedenis op de hoogte zijn. Zoo las ik in toonaangevende Engelsche bla den, dat, zoolang de kwestie van de vergoeding wegens loonderving niet is opgelost, wel geen enkel athleet toe stemming zal krijgen om in Amsterdam te starten. Het is onbegrijpelijk, dat men niet weet, dat deze bepaling uit sluitend en alleen voor voetbal geldt en dat juist de leiders der athleten zich krachtig tegen elke vergoeding hebben uitgesproken. Alles bij elkaar genorften is het ten slotte toch wel wat dwaas, dat men in Engeland zooveel drukte over deze kwestie maakt. Zoodra er een Engelsch amateur-voetballer met een elftal van de Football Association een toer naar een der Dominions gaat maken, waar voor hij een paar maanden van huis moet, geeft de Football Association be halve volledige vergoeding van reis- en verblijfkosten, aan dien amateur nog een zeker bedrag aan „pocketmoney". Herinner ik me goed dan kregen de amateurs, die destijds met het F. A. team in Zuid-Afrika hebben gespeeld, ieder f 480 zakgeld van de F. A. Of men nu een vergoeding geeft in den vorm van zakgeld of een vergoeding van gemist loon, komt m.i. toch op het zelfde neer. Het dwaze van de geheele geschiedenis is, dat men in Engeland zich maar niet kan verplaatsen in de positie van den continentalen amateur voetballer, die gehuwd ls en een huis houden heeft en die toch met zijn club het voor die club vastgestelde program hebben. De benaming is volkomen juist, want er komen geen netten by voor, be houdens als zoldering. Het heeft meer van een schuurtje met drie wanden, die eenigszins voorovergebogen staan om den bal laag te houden. De speler trapt naar hartelust in de richting van deze wanden, krijgt den bal met nooit falen de regelmaat van deze onbewogen tegen standers terug en bekwaamt zich in bal controle. De achterwand heeft nog ver ticale ribben, die de sprongen van den bal nog wat grilliger maken. ma moet afwerken. De geheele geschie denis is eigenlijk meer een blamage voor de Engelschen dan voor de con tinentale voetbalsport. De Nederlandsche Voetbal Bond schynt te blijven by het beginsel, dat men geen landenwedstryden speelt tegen beroepsspelers. Op de algemeene vergadering werd tenminste door een der sprekers dat beginsel toegejuicht zonder dat er van de bestuurstafel eenig bezwaar tegen gemaakt werd. Het schynt nu dat er bezwaren zyn om den vastgestelden wedstryd tegen Italië te spelen, daar Italië inmiddels tot het beroepsspel is overgegaan en men dus kans heeft ook beroepsspelers tegenover zich te krygen. Naar ik hoorde, worden thans onderhandelingen gevoerd met de Spanjaarden, maar of die in staat zou den zyn een zuiver amateurs elftal tegenover onze ploeg in het veld te brengen, staat ook te bezien. Het wordt op die manier steeds lastiger een be hoorlijk internationaal programma voor ons elftal vast te stellen, zoodat het ook meer dan tyd wordt om het voorbeeld van België, Zweden enz. te volgen en ook tegen beroeps spelers landenwedstryden te organi- seeren. Waarom ons vertegenwoordi gend elftal al is het dan ook onder den naam Olympisch-elftal wèl tegen de Engelsche kampioenen mag spelen, doch niet tegen een gecombineerde ploeg van beroepsspelers, is mij ten minste niet recht duidelijk. De voetballery in Spanje gaat nog steeds krachtig vooruit. De belangstel ling voor de wedstrijden wordt steeds grooter. Voor de organisators is het dan ook vaak een puzzle hoe men de be langstellenden zal kunnen bergen. In Barcelona zal men binnenkort begin nen aan den bouw van een nieuw Stadion, dat een der grootste der wereld zal worden. In 1929 zal in Barcelona een wereldtentoonstelling worden ge houden, waarbij men een groote plaats aan de sport heeft ingeruimd. Het Golf. Uit Frankryk komt een merkwaardig verhaal over een duif en een golfterrein. De gevleugelde vriend had zich, onbe wust van eenig gevaar wat te dicht by het terrein gewaagd, toen een bal hem midden in de lucht raakte en een zijner vleugels brak. Het arme dier werd door de spelers opgeraapt en aan den terrein knecht gegeven, die het liefderyk ver pleegde en den gewonden vleugel we der geheel gezond wist te maken. Sinds zyn genezing heeft de duif het golfter rein niet meer willen verlaten, maar het vergezelt de spelers tydens wedstry- den en wanneer een bal weggeslagen wordt, vliegt de duif er achteraan. Hy raapt nooit den bal op, maar blijft er boven vliegen, hetgeen den spelers dik- wyls in staat stelt een bal terug te vin den die zonder deze hulp onherroepeiyk verloren zou zyn. Wanneer de golfers na het spel naar het clubhuis terugkee- ren. vliegt de duif mee en ontvangt de lekkerste beetjes die den spelers in het negentiende „hole" wachten. Kleingoed. Heden wordt te Vancouver over een afstand van 3 myl (4827 Meter) het we reldkampioenschap voor beroepsskiffeurs verroeid tusschen den Australiër Major Goodsell en den Engelschman Bert Barry. De bekende demi-fond wielrenner Feja uit Breslau is op de Oerlikon- baan te Zurich tydens de training ge vallen en aan de gevolgen overleden* De Amerikaansche veertienjarige twee lingmeisjes Zitenfeld zijn Zondag hun zwempoging over het Kanaal begonnen. Bij het ter perse gaan is geen nader nieuws over hen bekend. Capablanea en Aljechin beginnen deze week hun duel om den titel van wsreld- schaakkampioen. Borotra en Lacoste gaan beiden in den a.s. winter naar Engelsch-Indïë. Bo rotra om benzinepompen, Lacoste om Hispano-Suiza autos te verkoopen. Mis schien nemen ze ook nog wel een ten- nisracquet mee. De bekende automobielconstructeur Bugatti is bezig met de vervaardiging van een motorboot, die eenlgszins op een onderzeeboot lijkt, doch een snel heid moet bereiken van 140 K.M. per uur. De bcot zal worden voortgestuwd door acht vliegtuigmotoren van 2400 3urgerwacht. Dc Provinciale Schietwedstrijd van de Burgerwachten, uitgeschreven door de afdeeling 'Haarlem, op dc schiet* banen te Overveen, werd Zaterdag he* gonnen en Zondag voortgezet. Ge* schoten werd op 100 Meter M. '95. De stand is tot Zondagmiddag vier uur als volgt: Corpswedstrijd. Veteranen 1. Bloc* mendaal 259 p. in 139 seconden; 2. Amsterdam III 259 p. in 145 sec.; 3. Amsterdam V 252 p. in 159 scc. Klasse A.: 1. Bloemcndaal 229 p. in 143 sec.; 2. Amsterdam II 223 p.. in 45 scc.; 3. Haarlem 219 p. in 146 scc. Klasse B: 1. Alkmaar 251 p. in 189 sec.; 2. Velsen 428 p. in 167 6Cc.; 3. Amsterdam II 239 p. in 171 sec. Klasse C: 1. Vedsen 230 p. in 192 sec..; 2. Enkhuizen III 218 p. in 202 sec. Heden wordt de wedstrijd voort* gezet nieuwe stadion zal daarby dan groote diensten doen. Het is zoodanig Inge richt, dat men in het midden een rechte loopbaan heeft van 200 Meter, welke geheel voor de toeschouwers open ligt en dus niet zooa!s in Wembley en het Pershingstadion, gedeelteiyk onder de tribunes doorloopt. Om het voetbalveld loopt een 500 Meter lange athletiekbaan, die bijna 9 meter breed is. Er kunnen 60.000 toeschouwers ge borgen worden. Op den duur is de exploitatie van een dergelijk stadion alleen door beroeps voetbal winstgevend te maken, men heeft daarop dan ook gerekend. Voor de wedstrijden om den Midden- Europeeschen beker heeft men het thans reeds tot den halven eindstrijd ge bracht. De beide vertegenwoordigers van Joego Slavia zijn reeds afgevallen, voor den halven eindstrijd zyn overge bleven de beide Tsjechische vertegen woordigers Slavia en Sparta benevens Rapid van Oostenrijk en Hungaria van Hongarye. De loting had tot resultaat dat tegen over elkaar komen Rapid en Slavia, benevens Hugaria tegen Sparta, Italië heeft thans definitief toegezegd het volgend seizoen aan deze wedstry- den te zullen deelnemen. Wat het scheidsrechtersvraagstuk be treft, heeft men een eigenaardige wyze van beoordeeling aangenomen. Na af loop van eiken wedstrijd moeten de spelers van elk elftal hun oordeel over den leider uitspreken. Is de meerderheid van die beoordeelingen ongunstig, dan wordt de aldus veroordeelde scheids rechter niet meer aangesteld. Het lykt my een zeer zonderlinge oplossing, wel ke zeker niet in het belang van de rechtspraak is. Bilthoven, 2 September 1927. c. J. GROOTITAFF. Een bom, die niet ontploft is. Sir Norris tegen de Football Association. Actie van beroepsclub tegen de voetballeiding in Engeland. Hoe een amateur* club zich aan straf vrist te onttrekken. Engeland en het Olympisch Voetbal, tournooi. Zakgeld of schadevergoeding wegens tijdverlies. De Nederlandsche interlandwedstrijden. Een nieuw Stadion in Barcel<0.ia. De wedstrijden om den Midden-Europeeschen beker.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10