DATUMSTUKJES TELEGRAMMEN. BURGERLIJKE STAND WEERBERICHT TIIERMOMETERSTAND HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 5 SEPT. 1927 sior". Het verplichte nummer „Ouver ture Symphonique" van S. Vlessing, een mooi werkje wanneer liet goed uitge voerd wordt, had het hard te verduren. „St. Caecilia" uit Schoten, dir. Ch. H. J. Euljboom was ditmaal niet gelukkig. Zoowel het verplichte als het vrije num mer bleken technisch veel te zwaar. „St. Caecilia" uit Velsen (Noord), dir. P. N. Joosen speelde veel beter en stevig gerythmeerö. maar eenigszins metrono misch. Goed was de vertolking van Vles- sing's ouverture door de „Spaarndam- merkwartier Muziekvereeniging" uit Am sterdam, dir. P. Keizer en verreweg het beste door „Graficus" uit Amsterdam, air. M. Kley. De afdeeling Uitmuntend heid was vertegenwoordigd door „Soli Deo Gloria" uit Driehuis, dir. G. Ouden dijk. Het verplichte nummer: „Lugdu- num" een ouverture van G. Allier werd zeer beschaafd van klank en muzikaal voorgedragen. Een meer sobere doch rythmisch pittiger directie zou hier tot nog grootere resultaten leiden. ..Ballet Marion" van Vlessing was het vrije num mer dat een zeer verdienstelijke vertol king genoot maar de graad „uitmun tendheid" niet bereikte. Voor de eere-afdeeling Harmonie was niets minder dan .ie Carnaval Romain' öe prachtige ouverture van Berlioz, het verplichte nummer. .Excelsior" uit Wormerveer. dir. B. H. Sonsbroek, gaf hiervan een zeer goede uitvoering: som mige tempi waren echter te traag. Bui tengewoon mooi en beschaafd werd ook het vrije nummer „Le rol s'amuse" van L. Delibes uitgevoerd. Mooie klankvor ming (saxophones o.a.), zuiverheid en uitstekend samenspel kenmerkten de uitvoering van deze fijn gespierde Fran, sche programma-muziek. De ..Diemer Harmonie", dir. P. Swager gaf een niet minder mooie en nog dramatischer ver tolking van Berlioz' ouverture. Hoewel iets slordig, was deze uitvoering nog meer begeesterd, waarvan juiste tempi het gevolg waren. Het vrije nummer was de ouverture „Raymond" van Thomas. Na afloop van den concertwedstrijd werd de uitslag onmiddellijk bekend gemaakt, die als volgt luidt: In den marschwed- strijd behaalde ,.St. Caecilia", Heems kerk, 2aen prijs, 75 punten, „Utile Dul- ci", Haarlem, 2en prijs 75 p.. ..'sGraven- haagsche Muziekgezelschap", 2en prijs, 75 p., „St. Caecilia". Schoten, lsten pr. 87 1/2 p., „St. Caecilia", Velsen-Noord, 2en prijs 75 p. „Hofwijck", Amsterdam, 3en prijs, 70 p., Spaarndammerkwartier, Amsterdam, lsten prijs 86 p., „Graficus", Amsterdam len prijs 85 p., „Soli Deo Gloria", Drie huis, 2en prijs 75 p., Brandweer-Muziek gezelschap, Amsterdam, lsten prijs 90 punten. De uitslag van den concertwedstryd luidt als volgt: ..Juliana, Hpendam, len prijs, 255 p., „Door Wilskracht Verkre gen'-, Beets, lsten prijs, 255 p„ beide vierde afdeeling Fanfare. Derde afdeeling Fanfare: „St. Caeci lia". Heemskerk, 2en prijs, 225 p. Vierde afdeeling Harmonie: „Utile Dulci", Haarlem, 2en prijs 225 p., 's-Gra- venh. Muziekvereen., 3en prijs, 210 p. Eerste afdeeling Harmonie: „St. Cae cilia", Schoten, 155 p„ geen prijs, „St. Caecilia", Velsen-Noord 2en prijs 225 p„ .Hofwijck", Amsterdam, 3en prijs 217 p., „Spaarndammerkwartier", Amster dam, lsten prijs, 255 p„ „Graficus", Am sterdam, lsten prijs 266 d. Eerste afdeeling Fanfare: „Ons Ge noegen Wijdenes, 2en prijs, 233 p. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie „Soli Deo Gloria", lsten prijs 268 p. Eere afdee'.ing Harmonie: „Excelsior", Wormerveer. lsten prijs 290 p., „Diemer Harmonie", lsten prijs, 294 p.. Brand weer-Muziekgezelschap, Amsterdam, 2en prijs, 230 p. EERE-WEDSTRÏJD. - Na een pauze van ruim een half uur begon om half negen de strijd om de eereprijzen, waaraan alleen de eerste prijswinnaars deelnamen „Juliana" uit Ilpendam voerde „Mignonette" van J. Bcuman uit. „Door Wilskracht Verkre gen" speelde de fantasie „En Argonne" van A. L. Doyen. Deze vereenigingen behaalden resp. 83 en 90 p. „Graficus" uit Amsterdam voerde de ouverture „Poème de France" van Reynaud nogal slordig uit maar wist toch een 3en prijs met 118 punten te veroveren. „Soli Deo Gloria" kwam met Xe Pardon de Ploër- mel" een fantasie os. op een oud volks lied, van Meyerbeer. Het frissche werkje eischt veel van de voordracht die bij krachtiger impulsie en simpeler bewegin gen van den dirigent zeer zeker volko men goed te bereiken is. De uitspraak luidde 90 punten. Meyerbeer was nog vertegenwoordigd door de stijlvolle ouverture „Etoile du Nord", iets slordig maar rhythmisch uitstekend vertolkt door .Excelsior" uit Wormerveer. De le prijs met 125 punten was dan ook ten volle verdiend. De ..Diemer Harmonie" voerde „L'Arlésienne, Suite No. I" uit v'an Bizet. Een zeer beschaafde en gevoelige voor dracht werd door onzuiverheid nogal ge schaad. Niettemin behaalde zij den 2en prijs met 123 punten. Hiermede zijn wij tot het einde van dezen zeer welgeslaag den tweeden concoursdag genaderd, die wederom ordelijk en gezellig verliep. PIET MÖHRINGER. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor te benoemen tot tijdelijk leerares in de Natuur en Scheikunde aan de Middel bare school voor meisjes met 5-jarigen cursus mej. Ir. G. P. de Groot te Den Haag. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote of Sint Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 6 September 1927v des namiddags van 2—3 uur, door den heer George Robert. Programma X Capriccio pastorale, G. Frescobaldi 1587—1654 2. Praeludium et Fuga C. gr. t. J. S. Each. 3. Sinfonia uit Saul". G. F. Handel. 4. Barcarolle, W. Faulkes. 5. Choral, Jacques Ibert. 6. a- Cantilene religieuse, Th. Dubois. b. Prière c. Pcstlude Haarlem, 5 September Historie-fabricage. Het is een zwak van onzen tijd dat wij historische gebeurtenissen en histori sche oogenblikken fabriceeren. Ze wor den zorgvuldig voorbereid en zijn al tot historie benoemd eer zij hebben plaats gehad. Tijdens de vredesconferentie te Versailles in 1919 kreeg je er maanden lang gemiddeld twee per dag. Die zijn nu bijna allemaal weer vergeten. Alleen het Tractaat en de Volkenbond, plus de nagedachtenis van Woodrow Wilson resten. Enfin, die historische oogenblikken be troffen tenminste ernstige en hoogst be langrijke zakenJMaar tegenwoordig wordt er geschiedenis gefabriceerd op deze wijze: 1926: Het eerste jonge meisje zwemt over 't Kanaal. 1927: De eerste kantoorklerk id. id. Zelfde jaar: De eerste gehuwde vrouw met 2 kinderen id. id. 1928: De eerste id. id. met 3 id. id. id. Zelfde jaar: De eerste id. id. met 4 id. id. id. Zelfde jaar: De eerste gescheiden vrouw dito dito. 1929: De eerste jonge bediende van 't zelfde (Dover-Calais). 1930: De eerste jongste bediende in omgekeerde richting (Calais-Dover). Zelfde jaar: De eerste grootmoeder id. id. Zelfde jaar: De eerste oudtante id. id. in omgekeerde richting. 1931. De eerste putjesschepperde eerste advocaatde eerste vischboer het eerste Kamerlidetc. etc. Een optimistisch Engelsch blad heeft de veronderstelling geuit dat het weldra zal ophouden omdat het iedereen begint te vervelen. Maar dat geloof ik met. Tegen den tijd dat deze ramp dreigt doet een van die eindelooze-afstands- zwemmers, Vierkötter of Michel of zoo iemand, wat extra moeite en zwemt heen en weer van Calais naar Dover. Afzet ten aan het keerpunt zal, zooals tegen woordig bij alle zwemwedstrijden ge schiedt, ook hierbij geoorloofd zijn. Daarna krijgen wij de heele bovenver melde serie weer opnieuw op het retour baantje Calais-Dover v.v. En dan beginnen de wedstrijden. Eerste serie: boei 1 grootmoeder, boei 2 kantoorbediende, boei 3 putjesschep per; tweede serie: boei 1 vischboer. boei 2 Kamerlid, boei 3 oudtante. Enzoo- voorts. Allemaal historische momenten met nieuwe records. Als je eenmaal record- lijsten adnlegt groeien ze steeds, als een olievlek of een rollende sneeuwbal. En de Kanaalzwemmerjj is in een situa tie geraakt die mij doet verwachten dat er nooit meer een eind aan zal komen, tenzij ze eindelijk een brug over het Kanaal gaan slaan of een tunnel er onderdoor leggen. Maar dat willen de Engelschen niet, want die houden nog vast aan het laatste restant van hun .splendid isolation", en zijn behept met een soort van bijgeloovigen Kanaaltun- nelvrees. 'n Brug zou hun natuurlijk nog veel erger toeschijnen. - Met de Oceaanvluchten gaat 't helaas precies denzelfden kant op. Jammer ge noeg, want dit is ernstiger. Er is nu wel afdoend gebleken dat de reis van Amerika naar Europa uitstekend uit voerbaar is, maar de tocht in omgekeer de richting voorshands nog vrijwel on mogelijk. Tegenwind domineert, en maakt öe reis bij den huldigen stand der vliegtechniek tot eennu ja, misschien 1C01 kans. Het is te vreezen dat nog heel wat navolgers van Nun- gesser-Coli en van het trio Kamilton- Minchin-prinses Loewenstein-Wertheim in de golven zullen ondergaan eer die tocht zal slagen. En als dat gebeurt krijgen wij.er de heele serie, net 'als bij de Kanaalzwemmery, achteraan. De eerste grootmoeder, het eerste Kamer lid, de eerste eenvoudige putjesschep per. De heldencultus zet zich voort. Maar Historie maak je op deze ma nier toch niet. ondanks alle opschroe- verij. Historie maakt zichzelf, en erkent alleen de ware grooten. R. P. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlem. Zondagochtend te 12 uur kwam de motorrijder H. uit Rotterdam, de Dr. Leijdsstraat uit en reed in verboden richting den Schoterweg op. Bij den draai kwam hij in botsing met den wiel rijder R. Terstal uit de Berckheyde- straat. De botsing was zoo hevig, dat bet stuur van het rijwiel in het achter wiel van den motor verward raakte en de heer Terstal eenige meters door den motor over de straat werd medege- sleurd. Gewond aan het been werd de heer Terstal opgenomen en naar het Zieken huis vervoerd. De politie maakte proces verbaal op. HET GEBEURDE TE AMERSFOORT. INLICHTINGEN GEVRAAGD. Over de quaestie van geneeskundige hulp voor militairen heeft naar aanlei ding van het gebeurde te Amersfoort het lid der Tweede Kamer, de heer Su- ring, den minister van Oorlog inlichtin gen gevraagd. Allereerst omtrent de toe dracht der zaak. Voorts is gevraagd of de minister bereid is te bevorderen, dat in voorkomende gevallen door de daar bij betrokken officieren van gezondheid al die maatregelen kunnen en moeten worden getroffen, waardoor aan militaire patiënten de noodige genees- en heel- 1 kundige hulp zoo spoedig mogelijk wordt verzekerd. LANDDAG MODERNE ARBEIDERSBEWEGING. REDEVOERINGEN VAN DE HEEREN VAN HINTE EN STENHUIS. Door het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen was besloten om in 19 plaatsen van ons land landdagen te organiseeren ter voorbereiding van een propaganda-actie. Hier ter stede werd ook Zondag een dergelijke landdag ge houden op het landgoed Huis ter Zaa- nen. onder leiding van den HJ3.B. doch ook de bestuurdersbonden uit den om trek namen aan den hier ter stede te houden landdag deel. Het terrein had sen eenigszins fees telijk aanzien gekregen en ook ver schillende consumptietenten waren op gesteld. Te ruim 1 uur, waren reeds een 3000 bezoekers aanwezig toen de voorzitter van den H. B. B. de meeting opende. De heer Braakenburg wees er in zijn openingswoord op dat de econo mische toestand van ons land zich we der geleidelijk gaat herstellen en vel schillende rakbonden weder in staat zijn aanvallend op te treden waardoor het stijgend ledental verkregen wordt. Die stijging gaat echter lang niet snel ge noeg. Daarom is het dan ook een goede gedachte geweest van het Vakverbond om de eïsehen op deze landdagen dui delijk te maken. Na het openingswoord werd door de muziekvereeniging „Voorwaarts" uit Velsen met de Internationale de fees telijke stemming er in gebracht. Na eenige nummers werd door de zang- vereeniging „De Stem des Volks" uit Haarlem en uit Velsen op verdienstelij ke wijze „Strijders" van Isr. J. Olman en „Eens", „Morgenrood" en „De Roo- den Roepen" van Otto de Nobel gezon gen, waarbij een luid applaus aantoon de dat de aanwezigen, wier aantal reeds boven de 4000 was gestegen, den zang zeer op prijs steiden. Hierna werd het woord verleend aan den heer N. van Hinte, voorzitter van den Bond ran Overheiasyersoneel.Spre- ker deelde mede, dat het voldoende bekend is dat de moderne arbeidersbe weging geen gelegenheid laat voorbij gaan om den strijd tegen e kapitalis tische klasse te voeren. Maar vooral da strijd om een wettelijke vacantiere- geling zal hevig zijn en heel wat offers van ons vragen. Bij een enquête door den Bond van Opzichters en Teekenaars ingesteld om te zien hoe de werkgevers over een vacantieregeling dachten, was het eerste antwoord dat binnen kwam, dat men vacantie voor werknemers niet nocdig achtte. Er kwamen evenwel ook andere antwoorden in, o.a.: dat va cantie het bedrijf ten goede kwam. Over den eïseh voor een wettelijke va cantieregeling zal aanstonds in de Ka mer gesproken worden en dan is het de taak der arbeiders verwezenlijking er van te verkrijgen. De moderne arbeidersbeweging zorgt meer en meer voor vacantieoorden, op dat de arbeiders voor weinige kosten een pleizierige en tevens een nuttige va cantie kunnen doorbrengen. Met de opwekking dat allen zullen deel nemen aan de propaganda-actie eindigde deze spreker zijn rede. Door de A. J. C. werd nu haar bijdrage tot dit feest gegeven. Eerst werden door Mej. Bartels eenige nummers ge declameerd en daarna werd door de ge- heele club het spreekkoor „Licht" van j. W. Jacobs uitgevoerd. Deze opvoe ring was in één woord schitterend. De prachtige boomenreeks al^ achtergrond verhoogde den indruk van het geheel en het luide applaus was dan ock zeer verdiend. Na de A. J. C. sprak de heer Sten- huis, voorzitter van het N.V.V., die zeide dat dr. Poels op de gehouden meeting in Limburg had gevraagd: wat doet het socialisme? Spreker wilde daarop thans antwoorden dat de arbei dersbeweging geen liefdadigheid en barmhartigheid wil, maar het recht voor de arbeidersklasse en dan is er geen liefdadigheid meer noodig en zal het geluk grooter zijn. Hiervoor zal even wel nog een belangrijke strijd gevoerd moeten worden. Wanneer het prole tariaat, waarop de kapitalistische klasse zoo laag neerziet, niet Europa redt gaat het ten onder en daarom is het socialis me dan ook niet meer een arbeiders vraagstuk maar een vraagstuk 'voor de menschheid. Men durft thans nog te spreken van loonsverlaging en arbeids- verlenging, terwijl een buitengewoon groot leger werkloozen rond loopt. In Nederland zijn groepen die 80, 90 uur en nog langer werken. Wanneer deze arbeiders in de organisaties ko men zal het N.V.V. met zijn volle kracht achter hen gaan staan om deze uit buiting een einde te doen nemen. De 8-urendag zal dan pas verkregen wor den van de Regeering, als er veel be roering komt door stakingen enz. Het N.V.V. heeft in de laatste jaren meer dan 10 millioen aan stakingen uitge geven en zal nog meer uitgeven, maar er is een grooter leger noodig voor den stryd. Er zijn 1.200.000 loonarbeiders die georganiseerd konden zijn, maar er zijn er nog 800.000 ongeorganiseerd. Aan hen moet duidelijk worden gemaakt dat zij plaats moeten nemen in ons strijderscorps opdat wij ter overwinning trekken, aldus spr. Deze rede werd meer malen door krachtig applaus onderbro ken. Opnieuw werden door de zangver enigingen eenige liederen ten gehoore gebracht en daarna gaf de A. J. O. Verschillende dansen en spelen te zien, die zeer veel succes hadden. Nadat aan het slot de muziekcorpsen „Voorwaarts" uit Velsen en „Excelsior" uit Haarlem nog eenige nummers ten gehoore brachten, werd te 6 uur door den heer Braakenburg de uitstekend geslaagde meeting met een kort woord gesloten. Hoewel een buitengewoon groot aan tal deelnemers aanwezig was heeft de Ongevaliendienst, die in het „Huis" zijn zetel had, geen dienst behoeven te doen, wat pleit voor de uitstekende regeling. FIRMA J. SABELIS CO. HET JUBILEUM. In aansluiting op ons bericht in een vorig nummer, kunnen wij nog het vol gende betreffende bovenstaand jubileum mededeelen: Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur ar riveerden per auto de firmanten de hee- ren Rego Veth en J. de Breuk Lzn., met hun echtgenooten en kinderen. Zij wer den ontrangen door de twee oudsten van het personeel, terwijl de twee jong- sten aan de dames bloemen aanboden. Nadat allen in het feestelijk versierde privékantoor hadden plaatsgenomen, nam de heer W. E. Zuurendonk het woord, die met een welkomstwoord het feest inleidde. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de geschiedenis dei- zaak in de afgeloopen 25 jaar, met al haar lief en leed; daarna overgaande tot de huldiging feliciteerde hij namens het geheele personeel de heeren Veth en de Breuk in hartelijke bewoordingen, met het bereiken van dezen mijlpaal, ver meldde als bijzonderheid, dat de volgen den van het personeel B. Gerres, G. Fris, G. Damsteek, W. E. Zuurendorfe, G. van Norde, H. J. van Teunenbroek, J. W. Roobol, R. Hoogerbeets, en R. de Goede eveneens het feit herdachten, dat zij 25 jaar bij de firma werkzaam waren, en bood den firmanten ten slotte een ge denkplaat aan, benevens een oorkonde, bevattende de namen van hen, die tot het huldeblijk bijdroegen. Dit bestaat uit een buitengewoon fraaie granieten plaat, waarin gegraveerd is met artistieke tee- kening en letters: 1 Sept. 1902—1 Sept. 1927 Ter herinnering aan het 25-jarig bestaan van de afd. Fabricage is deze gedenkplaat door het personeel aan de Vennooten Rego Veth en J. de Breuk Lzn. aangeboden. Het ontwerp voor de plaat en oorkon de is van de hand van den bekenden teekenaar J. B. Kamp, de bewerking geschiedde door den heer P. A. Nooy, beiden geëmployeerden van de jubilee- rende firma. Na de aanbieding van het huldeblijk werd de eerewijn aangeboden Zichtbaar onder den indruk dankten de firman ten voor het kostbare geschenk, dat zij een goede plaats zullen geven. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. DE MIDDELB. SCHOOL VOOR MEISJES. HET 60-JARIG BESTAAN. Het feestcomité ter viering van het 60-jarig jubileum der Middelbare School voor Meisjes te Haarlem heeft aan de plannen voor de viering een vasten vorm gegeven. Het programma Is als volgt samenge steld: Donderdag 8 September: 2.30 's na middags: Officiëele opening van het feest in de school, bij welke gelegenheid het geschenk van het feestcomité worden aangeboden, hetwelk zal be staan uit een projectielantaarn, bene pens een couvert met geld Ongeveer 4 uur: Aan de oud-docen ten en reünisten wordt eerst thee aan geboden in de school en daarna een autotochtje door Haarlem en omgeving. Indien inwoonsters van Haarlem en omgeving daarvoor een auto beschikbaar willen stellen, zal dit aanbod natuurlijk dankbaar worden aanvaard. 8 uur 's avonds: Schouwburgvoorstel ling door de leerlingen. Vrijdag 9 September. Van 1012.30 en van 24.30. Kermesse met schoolfilm en cabaretprogramma in het schoolgebouw aan de Krocht. Van 4.305. Ontvangst ten Stadhuize voor de oud-docenten, docenten en reü nisten. 6.30. Maaltijd in Restaurant Brink- mann op de Groote Markt. De avond in den Jans schouwburg. Den 8sten September, a.s. Donderdag word 'n tooneeluitvoering gegeven ter eere van het 60-jarig jubileum, door de leerlingen der school. Mej. W. Wessels heeft voor het tooneel bewerkt „Een plakavond" uit Hildebrands „Camera Obscura", plaats en tijd van handeling: Kamer bij bakker de Groot in 1840. Men kent natuurlijk de hoofdpersonen: Bakker de Groot Hildebrand, Suzette Nolret enz. Nummer 2 van het programma heet: De poppenwinkel bij maneschijn. (Groote keuze in poppen van allerlei soort). Nummer 3 is een schoolfilm in drie af deelingen: Van Krocht tot Spaarn- hout. Dan volgt: a.Rhythmische gym nastiek, b. Harlekijntje; c. Volksdansen, ingestudeerd door mej. T. van Oort. Vervolgens wordt een operette van E. JaquesDalcroze opgevoerd, een ope rette in 2 „bedrijfjes", „La Cigale et la Fourmi". De regie is van mej. W. Wes sels, de muzikale leiding is in handen van mej. E. Wille. De „muzikale opluistering" staat on der leiding van dir. Jack Kettner. Na af loop zal er natuurlijk worden gedanst. SNEL VERB AND. Het aantal dames en heeren dat zich heeft aangemeld voor het volgen van een cursus tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken is weer zoo groot, dat het wel zoo goed als zeker is, dat een dubbele leergang noodzakelijk zal zijn. Allen die zich tot het volgen van den cursus hebben opgegeven zijn uitge- noodigd tot een bijeenkomst in een der zalen van „De Nijverheid" op Donder dag 8 September, waar hen alle bij zonderheden, den cursus betreffende, zullen worden kenbaar gemaakt, tevens de gelegenheid zal bestaan tot het stel len van vragen. CHR, GEREFORMEERDE KERK. Bedankt voor het beroep bij de Chr. Gereformeerde Kerk te Haarlem^ (tweede predikantsplaats) door Ds. J. L. de Vries te Rijnsburg. DE AMBTENAAR VAN BEROEPSKEUZE. 174 sollicitanten. NOG NADERE BIJZONDER HEDEN. In de vorige raadsvergadering is een voorstel van de heeren Koppen en Joos- ten aangenomen om B. en W. te verzoe ken alle stukken betreffende de sollici tatie en benoeming van een ambtenaar van Beroepskeuze aan den raad over te leggen. Naar wij vernemen is het geheele dos sier (een pak van 10 c.M. dik!) voor de raadsleden ter inzage gelegd. Op ons verzoek om ook dit dossier aan de pers te geven, werd door den se cretaris afwijzend beschikt, omdat het hier een benoeming betreft. Wij spraken evenwel een raadslid die alles bestu deerd had en ons verzekerde: „voor u is onder de stukken niets nieuws, nadat ik het artikel in Haarlem's Dablad van Vrijdag 19 Augustus gelezen had, heb ik ook niets nieuws in de stukken gelezen, alleen de mededeeling en dat mag ik wel vertellen dat er 174 sollicitanten waren. Verder deelde dit raadslid ons iets mede over de quaestie. Daartoe meende hij vrijheid te hebben, omdat die gege vens hem niet als raadslid bekend gewor den waren. De benoeming van den heer W. F. Jan sen heeft zoo zei hij ontevreden heid verwekt om 3 leiten. Ten eerste is aan gegadigden die om lichtingen kwamen vragen steeds mede gedeeld, dat alleen een onderwijzer kans had om benoemd te worden. Ten tweede, dat aan gegadigden alleen gezegd is, dat het salaris f 2400f 3000 zou bedragen. Daarop hebben enkele onderwijzers die thans meer dan f 2400 verdienen van sollicitatie afgezien. Daaronder waren zeer geschikte candi dates Ten derde is als leeftijdsgrens opgege ven 35 jaar. Nu blijkt bij de benoeming van den heer Jansen, dat geen onderwijzer be noemd is, dat hem f 2900 salaris wordt gegeven, en dat hij geen 35 maar 39 jaar is. Van andere zijde vernemen wy nog, dat de heer Jansen voor zyn benoeming een soort examen afgenomen is door den wethouder Mr. Heerkens Thyssen en den heer Vader, directeur van den werk- loosheidsdienst Tenslotte werd ons verzekerd, dat bij de benoeming van den heer Jansen geen eenstemmigheid in het college van B. en W. heeft bestaan. GEEN PACHTER MAAR EIGENAAR. De heer G. M. W. Hartje verzoekt ons mede te deelen, dat ten onrechte in het verslag van den brand in café „Central' in de Groote Houtstraat" gezegd is, dat hü pachter was. Het huis is wel eigen dom van de Wed. van den Berg, maar de zaak behoort aan den heer Harkje. CHINEESCHE VECHTMETHODEN. SHANGHAI, 5 Sept. (Reuter). Naar bericht wordt zullen de 10.000 ge vangenen, gemaakt door de nationalis ten te Nanking naar Shanghai en Han kow gezonden worden om te worden ingelijfd in het nationalistische leger. Verder wordt bericht dat vier gene raals der Noordelijken door de nationa listen zijn gefusilleerd. Generaal Soen Choean Fang schijnt Pukow te hebben ontruimd en zyn troepen te Tungchow aan de noordelij ken oever der Yantse te concentreerea. VREESELIJKE MOORD-GESCHIEDE- NIS. YOUNGSTOWN OHIO, 5 Sept. (Reu ter) Een Italiaan, een werkloos arbeider in de metaalnyverheid, heeft zeven le den zyner familie met een ouden, roes- tigen revolver doodgeschoten. Eerst schoot hy zijn vrouw neer, dan zijn drie dochters en tenslotte drie zyner klein kinderen. zyn schoondochter werd zwaar gewond evenals twee buren en een politie-agent. Drie andere kleinkin deren zyn op wonderlyke wyze aan de moordparty ontsnapt en werden aange troffen terwijl zy lagen te gillen naast de lijken der verslagenen. Door de poli tie ondervraagd verklaarde de onverlaat, dat het zijn voornemen was geweest, zijn heele familie uit den weg te ruimen. Hy had zijn revolver verscheidene ma len opnieuw geladen en was ook voor nemens zich zelf van kant te maken maar toen ketste de revolver. HILLEGOM. Ondertrouwd: C. H. G. Zaat en A. M. Stassen. Bevallen:: C. W. Guldemondvan Zanten z., J. StokmanJansen d„ C. de Rooy—Perdaan d„ B. van Leyden Betran d J. II. MullerTelkamp z„ C. L. Meulenberg—Klaassen z., W. van der Berg—Kruyt d. Overleden C. CorbeeWaasdorp 62 jaar. vr. Geboorten: W. Geleijns—Renes, d.; E. P. GravcmakerZwaaij, d F. v. d. LindenGravemaker, z.; A. H. Koch van Amersfoort, z.; M. M. van Deursen van Es, d.; A. K. SmitPannevis, d.; M. G. VennootMolenaar, d.; M. J. HoflandGroot, z.; P. M. Modderman v. Poelje, d.; W. C de VilderKramer, A. K. Jongejans—IJmker, d. Grietje, Goldschmid van der Tuuk, 79 j. wed. B. Slingenberg. Gehuwd: A. J. Lemmers en H. M. Scheffer; H. Pietersen en Ch.Pril. HAARLEMMERMEER Geboorten: L. Aars enWesselius, z.; G. de Laatde Vries. z.\ J. IC van der MaarlDonker, z.; J. van Drie!—Ale- vrijn, d.: A. JorenSmit, z.; P. Kors— Beijk, d.: C. H. v. d.HoornUitendaa!, d.; C. C. van BraakBleUendaal, d. Ondertrouwd: C. van Klaveren en C. G. Scfcoltee; E. van Veen en H. Betjes. Gehuwd: J. van de Keppel en A. van iceuwcn. naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. ïnst. te De Bildfc. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Röst; laagste stand 757,4 m.M. te Vest- manoer. Verwachting tot den avond van 6 Sep tember: Zwakke tot matigen, Oostelijken tot Zuid-Oostelijken wind, licht tot zwaarbewolkt, in het Zuiden weinig of geen regen, droog in het noorden, be houdens kans op onweer, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand 761 tm.M. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT, OPTICIEN 5 September Hoogste gisteren. F. 70 Laagste hedennacht F. 60 Hoogste heden 12 uur F. 60 BLOEMENDAAL Bevallen: L. E. J. van der Valkvan Rietschoten d. Getrouwd: H. F. van Leeuwen en E. Hensdiek. Overleden: H. Levij, 63 jaar. VELSEN ZANDVOORT. Geboren: :Hendrika. dochter van J. Coolen en N, Paap; Dyna, dochter van W. Keur en A. J. Schaap; Willem, zoon van T. Zwemmer en J. Koper; Alber- tina, dochter van A. Terrol en A. Vis ser; Johanna Marinus, dochter van G. Terou en J. P. A. de Vos. Onde.rtrouwd: A. L. J. Comhaire en M. H. Kroonenberg, E. Drayer en J. M. Bogaart. Gehuwd M. zleur en M. Moolenaar, J. Tyssen en A. H. den Otter, E. Ko per en H. J. Th. Koppers. BEVERWIJK. Ondertrouwd: P. J. A. van der Heide en J. T. C. van Lieshout. Getrouwd: P. R. Scheirlinck en J. M. Zoutman. Bevallen: M. V. Machielse—Sterk z.; J. C. Trompert—van Noort d.; C. Duiker van Tunen z.; M. de RuiterKoomen zoon. Overleden: J. S. Breuking, 84 jaar, weduwe van G. A. M. Harmsen; A. C. A. Wirth, 81 jaar, weduwe van H. Ver- nooye. 445e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 5 S- f- 4e klasse Ie ÜJst. Hooge prijzen: 6142 1500. 19339 1000. 9403 13330 ƒ400. 663 1662 2771 4159 11733 13967 17274 I0a Prijzen van 65: 5 47 183 209 24 2 286 389 413 537 544 677 789 911 912 947 981 1051 1192 1282 1315 1348 1353 1412 1414 1471 1477 1480 1515 1538 1544 1565 1633 1660 1671 1695 1699 1731 1738 1845 1867 2009 2092 2096 2153 2190 2223 2257 2486 2627 2634 2663 2763 2770 2784 2798 2812 2838 2875 2897 2923 2931 3040 3063 3085 3122 3138 3140 3275 3332 3347 3451 3581 3718 3786 3833 3841 3894 3900 3911 3936 4062 4144 4161 4252 4300 4327 4360 4391 4450 4523 4566 4612 4700 4770 4772 4812 4839 4921 4967 4987 4989 5021 5039 5119 5130 5132 5167 5183 5350 5364 5379 5413 5479 5546 5561 5579 5665 5727 5766 5768 5789 5847 5872 5873 5891 5935 5940 5973 6081 6105 6212 6264 6301 6314 6316 6329 6434 6484 6496 6535 6557 6564 6609 6617 6777 7058 7065 7103 7113 7168 7175 7212 7218 7245 7265 7280 7319 7327 7363 7373 7453 7456 7467 7511 7577 7635 7642 7645 7703 7737 7776 7819 7820 7887 7941 7966 8029 8039 8062 8123 8184 8223 8368 8393 8422 8426 8523 8580 8589 8691 8764 8768 8819 8870 8871 8882 8961 9012 9238 9250 9393 9571 9596 9640 9643 9751 9972 9996 10151 10245 wtuu iuao t l vttó iiMUU iUödU 1UJ44 1U4UÖ 105.36 10605 10684 10712 10802 1 0826 10886 10932 10969 10981 I119S 11203 11219 11275 11359 11366 11403 14429 11480 11541 11562 11709 11715 11783 11874 11879 11885 11945 11953 11556 11993 12018 12029 12114 12143 12169 12134 122.34 12243 12255 12288 12308 12330 1 2.360 1 2407 1 2413 1 2424 12436 1 2470 12520 12565 12586 12587 1259.3 12650 12655 12688 12693 12958 13004 13074 13097 13166 13194 13227 13249 13296 13315 13329 13444 13456 13535 13543 13578 13637 13640 13675 13700 13722 13900 13909 13975 13994 14011 14013 14043 14123 14152 14182 14221 14243 14303 14363 14398 14528 14561 14565 14588 14589 14682 1469Q 14705 14803 14820 14869 14935 14947 15010 15015 15130 15133 15169 15214 15221 15313 15395 15479 15550 15655 15679 15693 15718 15723 15758 15881 15888 15903 15958 15959 15999 16002 16010 16023 16067 16106 16180 16185 16197 16198 16206 16210 16252 16325 16327 16383 16302 16420 16455 16463 16565 16567 16569 16607 16611 16639 16645 16643 I6ÓS6 16710 16762 16781 16840 16903 16910 16984 17003 17009 17026 17072 17152 171(52 17192 17213 17243 17411 VAM 17422 17473 17523 17595 17736 17764 1/769 17799 17880 17889 17923 17046 17948 17987 13016 18047 18077 18002 18146 18154 18282 18330 18401 1.3410 18458 I8407 1,8513 18572 13647 18671 13672 18739 18774 13826 18842 18,345 18928 13973 1001! t"073 10116 19143 19157 19249 19314 19317 19440 19456 19464 19467 19470 155.09 19550 10600 19606 19633 19639 19701 19784 19793 19806 19818 19859 19892 20001 20052 20122 20124 20150 20155 20156 20158 20172 20278 20389 20415 20431 20445 20468 2056.3 90618 '0631 20632 2O708 20726 20743 20845 >n^0375 20S97 20811 20930 20952 20985

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2