HAARLEM'S DAGBLAD BUÜENLANDSGH OVERZICHT UIT DE OMSTREKEN ïKfil ■ii MAANDAG 5 SEPT. 1927 TWEEDE BLAD Parijs contra Moskou. Rakofski onmogelijk geworden. Toenemende Fransche antipathie tegen Rusland en het communisme. Zal een breuk het einde zijn? Ook elders strubbelingen op dit gebied. Nederland en de con venties der Volkenbond. T RELANGRIJKSTE NIEUWS. Er is kans op dat Frankrijk zich bü de rij van naties die met Moskou ge broken hebben zal gaan voegen. Be halve de interne aangelegenheid van den heer Doriot, (communist en volksver tegenwoordiger) die anti-Fransche popa- ganda op zijn Chineesche reis maakte is er de zaak die overeenkomst begon te vertoonen met de beruchte Londen- sche Arcoss-affaire. De Fransche regee ring heeft, om geheel op de hoogte te zijn van de Russische bewegingen in Frankrijk zich terdege op de hoogte doen stellen. In het gebouw van de Rus sische handelsvereeniging in Parijs heeft men, zonder bepaald van een in val te kunnen spreken toch harde maat regelen genomen om de waarheid te we ten te komen, 't Gevolg van deze actie is dat een lijst samengesteld werd met vele namen van hen, die in aanmerking komen om uitgewezen te worden. Maar nu is een veel ernstiger en ook origineel geval bij de overige gevoegd. De Russische gezant te Parijs Rakofski, heeft een manifest uitgevaardigd waarin hij als zijn meening te kennen geeft dat de Sovjet-regeering zich actiever met de idee der wereldrevolutie moet bezig houden. In antwoord op de Fransche verstoordheid gaf Moskou te kennen dat Rakofski op eigen gezag heeft gehan deldHiermede is het ernstige con flict echter zeker niet uit de wereld ge holpen. Een feit is het dat Rakofski die actief deel heeft genomen aan commu nistische actie in Frankrijk dit n i e t te doen is één der voorwaarden waarop het verblijf in Frankrijk den Rus is toe gezegd als gezant langer onmogelijk Js! Zijn positie wordt door de openbare meening als absoluut onhoudbaar be schouwd. Wat zal er gebeuren als Ra kofski niet wordt teruggeroepen? Al deze symptomen, óók de ernstige relletjes in Parijs na Sacco en Vanzetti, geven aan de Fransch-Russische ver houdingen een zeer ernstig aanzien, waardoor de kans niet gering is, op een breuk tusschen Parijs en Moskou. Inmiddels worden van Russische zijde pogingen aangewend om Duitschland te lijmen. Of die zullen slagen? 't Valt te betwijfelen. Te meer, daar Moskou weder op heftige wijze den Volkenbond aanvalt, en daarbij als troe ven gebruikt het aftreden van de Jou-, yenel en Lord Robert Cecil Een averechtschepoliLiekGeheel in 'de lijn van het communisme die.... baar doel wel zal missen. F. A. 't Communistisch gevaar. Fantastische plannen. De politie te Boedapest heeft meer dan vijftig personen gearresteerd, die betrokken zijn bij communistische cel- lenorganisatie. Ook in 34 provincie steden werden heden communistische agitatoren gearresteerd. De politie te Boedapest heeft voorts den 32-jarigen zenuwarts Ignaz Körnics gearresteerd, die zich met den Sovjet gezant te Weenen en communistische kringen aldaar in verbinding had ge steld en groote sommen gelds had ge kregen om te Boedapest een soortge lijke revolutie te organiseeren als in Juli te Weenen heeft plaats gehad. De revolutie te Boedapest zou in de laat ste dagen van September uitbreken. In de woning van den arts vond men de bouwplannen van de munitiefabriek te Czepal en van eenige openbare ge bouwen. Hij wilde met zijn aanhangers die gebouwen in de lucht laten vlie gen. In totaal zijn ongeveer 100 bü deze affaire betrokken personen gearresteerd De arts moet een bekentenis afgelegd hebben. Men verwachtte reeds de aan komst van een gewezen volkscommis saris uit het tüdperk-Bela Kun, die het teeken zou geven voor den communis- tisohen opstand. Bü de huiszoeking in de woning van den zenuwarts vond men een legiti matiebewijs op naam van Iwan Kerkes. Onder dien naam was bij de politie een man bekend, die eenige weken geleden op een textielhandelaar een roofoverval had gepleegd, waarbij de aanvaller zich van psychose bediende. De politie confron teerde den arts met den textielhande laar, die in dezen zijn aanvaller herken de. Körnics zeide, dat hü psycho-analy- ticus was en dat hü den overval had gepleegd voor psychc-amh-'i^chc expert? menten. Stresemann en Briand over de hangende kwesties. Zaterdagavond heeft een onderhoud plaats gehad tusschen Stresemann en Briand. dat van zes tot halfacht duurde. Beide staatslieden hebben daarbij alle hangende kwesties besproken. In de eerste plaats werd de verkiezing van een voorzitter voor de Assemblée be handeld. De candidatuur van den Oos- tenrijkschen gedelegeerde, Mensdorff, die een bezoek heeft gebracht aan Chamber lain. treedt steeds meer op den voor grond. Verder werd de agenda van de Assem blée besproken. Stresemann wees er na drukkelijk op, dat de Duitsche delegatie er waarde aan hecht de ontwapeningsde batten volkomen onbelemmerd te doen plaats hebben. Hü heeft daarbü aan Briand medegedeeld, op welke wijze liJJ- zelf aan de discussies zal deelnemen. Briand verklaarde, dat het ook volko men met de bedoeling van de Fransche delegatie strookt de ontwapeningsdebat ten zonder eenige belemmering te doen geschieden. Voorts werd ook de troepenverminde ring in het Rijnland besproken en wer den de kwesties, België betreffend, aan geroerd. Over deze punten wilden de staatslieden echter geen mededeelingen doen. 17 Conventies van den Volkenbond door Nederland geratificeerd. Bij de behandeling van het rapport van den Poolschen vertegenwoordiger in den Volkenbondsraad betreffende den stand der ratificaties van de verschil lende conventies, die onder de auspiciën van den Volkenbond tot stand zün ge komen met uitzondering van die, welke de internationale arbeidsconfe- renties hebben opgesteld heeft de Nederlandsche minister van Buiten- landsche Zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, een verklaring afgelegd ten aanzien van het gevolg dat Nederland aan de Volkenbondsconventies heeft ge geven. Spreker deelde mede, dat van de con venties. die in het rapport van den Poolschen vertegenwoordiger zijn ver meld, er reeds zeventien door Nederland zijn geratificeerd. De Volkenbondsraad behandelde voorts het rapport van Chamberlain over de uitvoering der aanbevelingen van den raad van 14 December 1925 betref fende de vestiging van Bulgaarsche en Grieksche vluchtelingen. In het rapport wordt geconstateerd, dat op dit gebied ook in de jongste maanden bevredigen de vooruitgang heeft plaats gehad. Wat aangaat de liquidatie der bezittingen dezer vluchtelingen is thans een over eenkomst tot stand gekomen. De ver tegenwoordigers van Bulgarije en Grie kenland spraken hun tevredenheid over de bereikte resultaten uit, waarop Chamberlain er den nadruk op legde, dat de afwikkeling dezer kwestie dui delijk toont, hoe pessimisme aangaande den arbeid van den Bond volkomen on gerechtvaardigd is. KORT EN BONDIG. De vertegenwoordigers van dertien vakbonden in Oslo, die 13.000 staats ambtenaren omvatten, hebben besloten een proces tegen den staat te beginnen ten einde vast te stellen of de salaris verlaging van 10%, waartoe het Stor ting heeft besloten, overeenkomstig de wet is. De ambtenaren meenen dat de verlaging in strijd is met det wet. De ambtenaren der drankbestrüding te Detroit zullen met dertig man wor den versterkt, ten einde aan het smok kelen van sterkedrank uit Canada paal en perk te stellen. Ook de patrouilles langs de 'grens zullen versterkt wor den. In Londen is een „Siameesche twee ling" geboren. Beide babies leven, doch voor het leven van een hunner wordt gevreesd. Door de doktoren is met x-stralen onderzocht, of het mogelijk is de beide lichaampjes langs operatieven weg te scheiden. Uit Warschau wordt gemeld, dat de „Reczpospolita" in een extra-nummer de Poolsche regeering ervan beschuldigt dt zij generaal Zagorski heeft doen ter dood brengen. Het blad werd zeer kort na het verschynen in beslag genomen. De opruimingswerkzaamheden in de bazaltgroeve nabij Cassel, waar, naar gemeld, door het te vroeg ontploffen van een dyamietpatroon elf arbeiders zijn gedood, zullen circa veertien dagen duren, aangezien 100 M3. steenmassa's door de explosie zün verplaatst. HEEMSTEDE. BRUG OVER DE CRATENESTER» VAART. B. en W. stellen den Raad voor hen het noodige crediet te verleenen tot het maken van een brug over de Crayenes- tervaart bü den Weisenbruchweg. Door het Hoofd van den Dienst van Openbare Werken is een plan ontworpen voer den bouw der brug. De doorvaart- wijdte van de ontworpen brug is gesteld op 6 Meter en de doorvaarthoogte op 2.10 Meter. De breedte van de brug is ontworpen op 13 Meter. De bouwkosten van de brug zijn ge raamd op rond 28000. Door de N.V. Maatschappü „Zuiderduin" die bouwter reinen exploiteert en die in de kosten van bruggen moet bijdragen, is ter na koming van de haar opgelegde bepaling reeds 22000 gestort, terwijl nog een bedrag van ruim 2000 moet worden gestort. Over ruim 24000 kan reeds worden beschikt. RUILING VAN GROND. B. en W. stellen naar aanleiding van een ingekomen verzoek voor hen te mach tigen een ruiling aan te gaan met den heer B. Steenweg c.s. te Amsterdam, van grond behoorende tot Valkenburg. In de toelichting doen B. en W. opmerken, dat door deze grondruiling op dit punt een beter geheel van bebouwing zal worden verkregen, hetgeen den welstand van dit gedeelte van Valkenburg zeer ten goede zal komen. SANTPOORT. BEGRAFENIS S. DE BOER. Vrijdagmiddag werd onder zeer groo te belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het op zoo droe vige wijze om het leven gekomen zoontje van den heer de Boer. Een schat van bloemen en kransen, geschonken door familie, schoolvrienden e.a. dekte de kist. Aan de groeve werd gesproken door prof. dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, twee zijner onderwijzers en een klasse-kameraad. Onder de aanwe zigen waren afgevaardigden van de firma, door wier auto de overledene was overreden en een groot aantal schoolvrienden. Namens de ouders dankte een fami- lid. IJMUIDEN. GEGUND. De bouw der nieuwe school aan den Engelmundusweg voor de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs is gegund aan de fa. Thunnissen en van Sambeek te Heemstede voor 54230. CONCERT. De Arbeiders Muziekvereeniging Voor waarts geeft heden, Zaterdagavond, van 79 uur een concert in de muziektent aan de Casembrootstraat. GEVONDEN VOORWERPEN Politiebureau: rozekrans, zilveren da mes horloge, wandelstok, vulpen, rijw.- bel.plaatje, damesportem. m. inh., hee- ren horloge, bril in étui, sleutel, gouden damesring, kinderportem., rozekrans in étui, jockeypet, idem, damesportem. m, inhoud, een stang van een Fordauto, 1 boodschappentasch. Politiepost IJmuiden(Oost) Kindertaschje, kinderportem., rijw.bel. plaatje, een hond (Dobevmann Pincher), moer van een wagenas. Politiepost Velsen (Noord) Mantelceinteuur, rüwielpomp, nieuwe zinken emmer, kinder handtaschje, broche, zilveren heursje meet inhoud, portefeuille m. inh., 1 rüwielbel.p laatje. Er is in Groningen veel te doen over de zoogenaamde wonderbaarlijke genezingen van „broeder" Orsel, de leider eener groep die zich „de Gemeente des Heeren" noemt. Deze lieden huizen in een drietal woonschepen in de Westerhaven te Groni ngen, waarvan hier dit kiekje. Men leeft van den verkoop van lectuur en giften, die soms duizenden bedragen.Als inzet de 45-jarige leider, de heer Orsel, die in gevallen „waar zelfs het Staphorster boertje faalde" genezing heet bewerkstelligd te hebben !llll!lllllll!llllll!llllllllll!l!llllllllllllllllllllll| iiiiiii llllll!llllll!llll!!lilll!llllllll!i:il!ll^ De heilige koe In Voor-ïndië is de koe een heilig beest. Dat kan soms tot heele verwikke lingen leiden. De talrüke Voor-Indische vorsten zün meestal niet afkeerig van de West-Europeesche beschaving, maar gezien de eigenaardige toestanden in hun rijken is het dikwijls moeihjk de moderne uitvindingen ingang te doen vinden. Zoo heeft eens een Maharadja een locomotief willen invoeren, en Züne Majesteit zou zelf het voer'uig den eer sten keer besturen. Hij had daarbij het engeluk een koe te overrijden. Jaren heeft hü daarvoor moeten boeten, want het kostte hem aanzienlijke sommen voor offerandes om de Goden weer gun stig te stemmen. Zoo moest hü o.m. hospitalen stichten voor koeien, die men in die landstreken veelvuldig aantreft: de gauthatas of pinjrapoles. Deze goede verzorging van de koebeesten schijnt echter een averechtsche uitwerking op de melkproductie te hebben: 90 pet. van de voor-Indische koeien geeft minder dan een Liter melk per dag. Men eert de koeien meer dan dat men ze voedt Ruzie onder de „red ders" van Sacco en Vanzetti. Tusschen het Sacco- en Vanzettl-ver- dedigingscomité en de communisten in de Vereenigde Staten is een heftig dis puut ontstaan wegens de geringe som, die laatstgenoemden in de kas van het verdedigingscomité hebben gestort. De penningmeester van het comité Feliciani, beschuldigt de communistische partü ervan, de zaak der beide veroor deelden te hebben verraden, daar het haar veeleer te doen is geweest voor zichzelf propaganda te maken, dan Sacco en Vanzetti te hulp te komen. Van de zesduizend dollar, zoo verklaart hij voorts, die de communisten voor het comité van hun leden ontvingen, zijn in werkelijkheid slecht driehonderd dollar afgedragen, onder voorwedstel, dat de rest door de groote kosten op de inteekening was verslonden. Een reprise ban 't geval Kowerda? Over de persoon van den twintigjari gen Jozef Trajkowicz, die den aanslag pleegde in het Russische gezantschap te Warschau, wordt medegedeeld, dat hü in Wilna is geboren en Poolsch staatsburger is, doch tot 1925 in Rus land woonde, waar zün beide broeders door de Ogpoe zün ter dood gebracht. Hü maakte te Wilna deel uit van 'n Rus sische monarchistische jeugdorganisatie De zuster van den dader is uit Wilna te Warschau aangekomen en door den Poolschen rechter van instructie ver hoord. Zij bevestigde, dat haar beide oudste broeders die deel uitmaakten van het Denikin-leger, in den Russi- schen burger-oorlog gevallen zün. Vol gens de verklaringen van de zuster, was Trajkowicz afkomstig uit een tamelijk welgestelde familie te Wilna. De ver onderstelling, dat Trajkowicz het plan had den Russischen zaakgelastigde te dooden, wint door haar verklaringen aan waarschijnlijkheid. Overstroomingen te Boekarest. Uit Boekarest wordt gemeld, dat door den aanhoudenden regen de rivieren op tal van plaatsen buiten haar oevers zün getreden, waardoor groote schade is aangericht. Op verschillende plaatsen in Zevenburgen hebben de overstroomingen een catastrophalen omvang aangeno men. In de omgeving van Fogaras staan zes dorpen onder water. Het spoorweg verkeer met Fogaras is gestremd, daar verschillende spoorbruggen zün vernield. Het lage deel van Fogaras staat onder water en men vreest, dat ook de hooger gelegen deelen overstroomd zullen wor den. In de Boekowina zün zestien dorpen overstroomd. De bevolking vlucht naar de bergen. Beweerd wordt, dat 120 per sonen om het leven zijn gekomen. Het water van de Proeth is in den af- geloopen nacht 20 c.M. gestegen. De stad Czernowitz staat onder water. Schrijverswee. De procureur-generaal heeft een klacht ingediend tegen den Duitschen schrijver Johannes R. Becker wegens poging tot hoogverraad, deelneming aan een den staat vüandige vereeniging (de commu nistische party), beschimping van den republikeinschen staatsvorm en godslas tering. Stof voor deze aanklacht leveren zyn geschriften. Becker was in 1925 al eens in hechte nis genomen, later op grond van de amnestiewet vrijgelaten, maar in 1926 weer lastig gevallen over een nieuwen roman, waarin het openbaar ministerie een litteraire voorbereiding van den burgeroorlog zag. In een proces tegen een boekhandelaar is de hoogverrader- lijke inhoud van het boek bewezen ver klaard. Becker heeft nu door middel van de Vereeniging tot bescherming van Duit sche schrijvers en van zün advocaten tot den procureur-generaal het verzoek gericht een aanklacht in te dienen, om hem in de gelegenheid te stellen zün zaak voor de rechtbank te verdedigen. En deze heeft daaraan voldaan. Electrische muziek. Misschien is het interessant te weten, op welk principe het geheimzinnige toestel berust, dat in staat stelt, „mu ziek zonder instrumenten" te maken en waarmede de uitvinder, de ingenieur L. Theremin uit Petersburg op de mu- ziektentoonstelling te Frankfurt zoozeer de aandacht heeft getrokken. Het principe is even ingenieus als eenvoudig. Het toestel omvat twee electrische ketens. Door iedren keten gaat een wisselstroom van gelijke en zeer hooge frequentie. De frequentie overtreft in ieder geval sterk de golfsnelheden, die nog acoustisch waarneembaar zün: deze grens ligt gelijk bekend, in de nabüheid van 16.000 per seconde. Is nu de stroom ingeschakeld, dan blijft het toestel vooreerst zwijgen; de luid spreker neemt de golven van de beide ketens weliswaar op, maar zü zün te snel om een waarneembaren toon voort te brengen. Nu nadert de speler met één hand het toestel. De eene ketting is verbonden met een stuk metaal. Door dat de hand nadert, verandert de capa citeit van den desbetreffenden ketting en daarmede de frequentie van den stroom in haar. De beide kettingen worden zoodoende ten opzicht van elkaar ontstemd en dit veroorzaakt de uit de acoustiek bekende zwevingen, d.w.z. nu ontstaan aanvul lende trillingen, wier aantal per se conde gelijk is aan het verschil tus schen de beide primaire trillingsgetal len. Is het verschil b.v. 5000, dan ont staat een hooge toon, is het 100, dan ontstaat een lage.Daardoor komt het dat, indien de hand naderbü wordt ge bracht, de toon hooger wordt. Evenals op een strijkinstrument is de deelbaar heid van de toonschaal onbegrensd. Het ontstaan van den toon als com- binatietoon verklaart ook, waarom men gelijktydig slechts één toon kan voort brengen, dus alleen eenstemmig kan spelen. Het toestel is reeds in Rusland en elders gepatenteerd. IJzeren meubelen. Te Parüs wordt den laatsten tüd propaganda gemaakt voor yzeren meubelen. In de toekomst, aldus wordt beweerd, zullen alleen nog üzeren meubelen worden gebruikt. De oude eerbiedwekkende Bretonsche eikenhou ten bedden behooren tot het verleden. Men kan ze tegenwoordig in musea be wonderen. Maar ook de breeöe empire- bedden van mahagoni, die voor den oorlog iedere hotelkamer sierden, zul len verdwünen. Men koopt ze, wanneer men sentimenteel en onpractisch is. De „nieuwe warmte" (de centrale verwar ming), die voor de houten meubelen ruïneus is, heeft de üzeren meubelen in het leven geroepen. Eerst ontstond het üzeren bed, toen kwam de üzeren stoel, dien men voor eeaigen tijd alleen in koffiehuizen aantrof; thans wordt de ijzeren stoel echter ook ïn particuliere woningen ingevoerd en verdringt er den houten stoel met leeren zitting. Twee Parüsche binnenhuisarchitecten, Ruhl- mann en Pierre Chareau, hebben een aantal nieuwe meubeltypen gecreërd, die de invloeden van de centrale ver warming glansrijk zullen doorstaan. Enkele deelen van de nieuwe meubelen worden van hout vervaardigd, maar de voornaamste bestanddeelen zyn van Üzer. Een meubel van deze moderne soort is een gecombineerde toilet- en schrijftafel, 't Nieuwe meubeltje heeft uitsluitend kasten en als eettafel doet een genikkeld meubel dienst. 54 boerderijen door het luchtruim. Den juisten omvang van de catastro phe in Oost Galicië kan men thans een weinig overzien, nu men in staat Is de geteisterde plaatsen te bereiken. In het dorp Thimalsjef bij Stanislau heeft op den eersten dag, dat de orkanen woed den, een windhoos groote verwoestingen aangericht. Niet minder dan 54 kleine hoerenhoeven werden opgetild en door het luchtruim geslingerd. Op de plaats waar deze huizen eens stonden, zy'n thans slechts puinhoopen over. Ook 42 andere hoeven zijn door het geweld van den orkaan verwoest en onbewoonbaar geworden. De windhoos duurde vy'ftien minuten. 7500 p. st. geroofd. Aan het licht is gekomen, dat Dinsdag j.l. de inhoud van een postzak, waarin zich ongeveer 7500 pond sterling aan En- gelsche bankbiljetten bevonden, uit den trein tusschen Bournemouth en Londen is geroofd. De bankbiljetten zaten in twee pakken in den zak en de diefstal moet tusschen eerstgenoemde plaats en het Londensche postkantoor plaats heb ben gehad. Nadat de zak geopend was, werd hij weer netjes verzegeld, waardoor de diefstal eerst werd bemerkt bü ope ning in het postkantoor. De politie weigert omtrent dit misdrijf nadere inlichtingen te verschaffen. De groote liefhebberij. Nu het mooie weer zoo geheel onver wacht ons nog eens begunstigt, wordt het weer vol aan de Kanaaloevers met zwemlustigen voor een tochtje naar den anderen kant. Heele drommen verdrin gen zich aan de stranden, zij het niet om zelf eens cn tochtje te maken, dan toch om anderen te zien starten voor een baantje. Niet alleen menschen van middelbaren leeftü'd, ook kinderen en grijsaards wagen het er op. Er zün op het oogenblik dertien liefhebbers maar er kunnen er eiken dag bü komen. De vrouwen zijn verreweg in de meerder heid, niet alleen zijn er zeven vrouwen tegen vier mannen, maar ook staan de jonge tweelingzusjes van dertien jaar Zitenfield gereed om in 't water te plon sen en er pas aan den overkant weer uit te komen. Onder de mannelijke aspirant kanaalzwemmers bevindt zich een vete raan van 65, een Duifcscher, Dr. Schiff. Met acht collega's zal hij van Kaap Gris Nez vertrekken. Wellicht komen zü on der weg vyf uit Dover vertrokkenen tegen. Verkeersslachtoffers. De Metropolitan police heeft de cyfers gepubliceerd van Londens verkeersonge vallen waaruit blykt, dat gedurende April, Mei en Juni dagelyks gemiddeld drie personen werden gedood en 323 ge wond. Het gevaar In Londens straten neemt schrikbarend toe. Terwül gedurende het eerste kwartaal 214 personen zyn ge dood en 21.342 gewond, weren deze cü- fers voor het tweede kwartaal respec tievelijk 261 en 20.725. De dood van de 475 slachtoffers werd in 115 gevallen verooi raakt door zorge loos oversteken. In 75 procent der ge vallen waren de voetgangers de oorzaak van het ongeluk. Verleden jaar bedroeg het aantal dooden gedurende dezelfde periode 441 en voor het geheele jaar 1003 met 46036 gewonden. Dit jaar is het laatste cüfer bijna bereikt, zoodat 1927 voor Londen wel een treurig re cord-jaar zal beteekenen, zonder dat men weet op welke wyze het verkeers- monster te temmen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5