BUITENLANDSCH OVERZICHT UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 7 SEPT. K27 Sensationeele rede van Jhr. Beelaerts van Blokland. Terug naar het proto col van Geneve. Luide toejuichingen van de gedelegeerden. De Engelsche delegatie onthoudt zich van bijvals betuigingen. Eerst Internationale vei ligstelling, dan ontwapening! wenschelijkheid heeft uitgesproken, dat de vergadering zich afvraagt of nu het oogenblik niet is gekomen dat men tenminste de principes van het Protocol van Genève, weer opneemt. De kern van het schitterende betoog van den Nederlandschen gedelegeerde ligt ongetwijfeld in de volgende phrase: Men moet thans allereerst de vraag stellen, of niet het oogenblik is geko men. de leemte aan te vullen van arti kel 15 van het Yolkenbondsstatnut en den aanvalsoorlog te doen brandmerken als een internationale misdaad. Ver plichte internationale rechtspraak zal daarvoor echter noodzakelijk zijn en ook de groote mogendheden zullen zich daarvan niet langer afzijdig kunnen houden, als het geldt de dienovereen komstige verplichtingen op zich te ne men. Het principe van veiligstelling is in derdaad vóór alles het afschaffen van den aanvalsoorlog door hem internatio naal onwettig te verklaren. Na de treurige mislukkingen van dit jaar op het gebied van beperking van bewapening waren de eerste harde sla gen op het aambeeld die van de Jou- venel en Lord Cecil welke gedelegeer den echter meer een negatieve politiek volgden, al is het nut daarvan onmis kenbaar bewezen. Jhr. Beelaerts van Blokland heeft echter zooals de laatste jaren nog niet geschied ls. de vergadering gedwon gen in die richting te zien waarnaar de geheele vredelievende menschheid al zoo lang naar uitziet. Zijn redevoering ontlokte stormach tig gejuich... doch het was opmerkelijk dat de Engelsche delegatie, onder aan voering van Chamberlain zich van iede re bijvalsbetuiging onthield. F. A. JHR. BEELAERTS VAN BLOKLAND T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De huidige Volkenbondsvergadering heeft schier ongekende belangrijke plan nen in haar midden hooren bespreken. De Poolsche delegatie in de eerste plaats heeft reeds een resolutie gepu bliceerd die één dezer dagen aan de ver gadering zal worden voorgelegd. Ge heel afzijdig en onafhankelijk dezer resolutie want het plan is in den Haag gemaakt staat de geruchtma kende rede van minister Beelaerts van Blokland, die in een ontwerp-resolutie heeft voorgesteld om de bestudeering van de principes van het protocol van Genève te hervatten. Dit protocol, dateerend uit 1923. hul digt hei principe dat ontwapening en veiligheid samen dienen te gaan. Zon der veiligstelling is ontwapening onmo gelijk. In de voorgeschiedenis van het protocol van Genève hooren wij over ontwapeningsverdragen voor wed er- jÈjdsche hulpverleening spreken. Men ziet het: Dit is reeds een duidelijke nei ging tot veiligheidsstelling. Blijkbaar was in den tijd van het protocol, dat de veiligheidsstelling eischte de tijd nog niet rijp voor een zoo ver door gevoerde internationale vredesgedachte. 't Protocol kon althans geen voldoenden steun krijgen om aangenomen te wor denInstede daarvan wist Cham berlain een ander stelsel door te voe ren. Dat der pacten, 't Resultaat van zijn bemoeiingen was de aanvaarding van het Locamo-pact. Dit is dus het evenement dezer verga dering. dat Jhr. Beelaerts van Blok land in een resolutie de dringende 't Chineesche vecht- tooneel. In verband met de actie der nationa listen in Ncord-Anhwei is ook Feng Joe-sjiang opgetrokken langs den Loen- ghaispoorweg. doch hij werd door de noordelijken teruggedreven. Beide par tijen zetten den strijd in de omgeving van Tangsjan, provincie Kiangsoe. voort, in afwachting van versterkingen. Arbeid en kapitaal Gisteren heeft de Oostenrijksche bondskanselier gesproken over „arbeid en kapitaal naar Christelijke opvatting". Hij wees er o.a. op. dat naar veler en ook naar zijn meening de regeling tus- schen arbeid en kapitaal de groote taak is van dezen of naastbijzijnden tijd. Ar beid en kapitaal zijn de beide zuilen, waarop het geheele bedrijfsleven rust. Dr. Seipel waarschuwde tegen de mo derne overschatting van den arbeid. Het is onjuist, zoo betoogde hij. dat de ar beid alleen waarden en goederen schept. Wie den arbeid niet overschat-, waar deert hem en beschermt hem in feite beter. Wanneer wij, zoo besloot dr. Sei pel, een onmeedoogend en onchristelijk kapitalisme hebben leeren kennen, mo gen wij niet hopen, dat een het kapi talisme bestrijdend socialisme de red ding zal brengen: dit toch loopt geen gering gevaar eveneens onmeeaoogend en onchristelijk te worden. KORT EN BONDIG. In de steenkolenmijn te Fleurus heeft een mijngasontploffing plaats gehad, waarbij drie mijnwerkers zijn omgeko men. Dank zij het spoedig optreden der reddingsbrigade konden verscheidene arbeiders tijdig gered worden. Volgens de Roel doet zich te Mos kou weder sterke behoefte gevoelen aan allerlei noodzakelijke levensbehoeften en vooral voedingsmiddelen. De melkaan- voer naar de hoofdstad is uiterst schaarsch, zoodat 's morgens vroeg queue gemaakt moet worden om een kleine portie melk te bekomen. Ook vleeschwaren en comestibles zijn zeer schaarsch. Naar gemeld wordt, heeft ds sovjet- regeering besloten, van het vonnis van den Duitschen rechter, waarbij de sov jet-handelsvertegenwoordiging veroor deeld wordt tot betaling van een scha devergoeding groot 60.000 pond sterling aan de Duitsche firma Owa, niet in hoo- ger beroep te gaan. De schadeloosstelling zal dezer dagen worden uitbetaald. Naar uit Mobile (Alabama) wordt ge meld, heeft een tornado te Wilmer groote schade aan gebouwen en den oogst toegebracht. Naar uit Graz wordt gemeld, is de president van Albanië, Achmed Bey Zo- goe, in Noord-Albanië uitgeroepen tot Vorst van Skoetari, uit dankbaarheid voor de door hem verleende amnestie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. EEN KRANKZINNIGE NEGER. EVANSWILLS (Indiana) 6 Sept. (Reu ter). Bij de belegering van het huis van een krankzinnigen neger, die zich met een revolver verdedigde, zijn vijf politie agenten, waaronder him chef, gewond. De politie maakte gebruik van traan- verwekkende bommen en stak vervol gens het huis in brand. Het lichaam van den neger werd er uitgehaald doorzeefd met kogels. POKKEN AAN BOORD. NEW-YORK. 5 Sept. (Reuter). 70 passagiers en leden der equipage van het uit Londen komende Amerikaansche passagiersschip Banker zijn bij aankomst van dat vaartuig in quarantaine gesteld wegens een geval van pokken aan boord. De passagiers zijn voor de keus gesteld zich of te laten inenten, of in quaran taine te blijven, totdat geconstateerd is of zij al of niet aan de ziekte lijden. ZANDVOORT. GEMEENTERAAD. DE HEEREN DS. PADT EN ZWAAIT TOT WETHOUDERS GEKOZEN. Dinsdagavond vergader** de gemeen teraad onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H. van Alphen. Alle 13 raadsleden leggen de ver- eischte eeden of beloften af. De Voorzitter wenscht hen ge luk, en zegt dat den nieuwen raad een moeilijke taak wacht. Er moet getracht worden tot belastingverlaging te ko men, opdat niet de gegoeden de ge meente verlaten. Spr. hoopt, dat de be sluiten, die genomen zullen worden, steeds mogen zijn in 't waarachtig be lang der gemeente. Hierna wordt overgegaan tot benoe ming van een wethouder. Uitgebracht worden op den heer N. Padt 7 stemmen, op den heer C. Siegers 4 en op den heer J. Koning 2 stem men. De heer Padt is dus gekozen, hij neemt de benoeming aan. De Voorzitter wenscht hem geluk met de benoeming. Bij de stemming ter voorziening in de tweede wethouders vacature, worden uitgebracht op den heer F. Zwaan 6 stemmen, op den heer J. Koning 3 en blanco 3 en op den heer T. Molenaar 1 stem. Gekozen is dus de heer F. Zwaan. De heer Zwaan verklaart de benoe ming aan te nemen en wordt geluk- gewenscht door den Voorzitter. Dez< brengt dank aan den aftredenden wet houder Molenaar voor diens aangename samenwerking gedurende de jaren van het bewind van den heer Van Alphen. Tot leden der financieele commissie worden benoemd de heeren A. Elffers met 7 stemmen (de heer C. Siegers verkreeg er 4, de heeren Geers en Koning ieder 1 stem), L. Geers met 3 stemmen (tegen 4 op den heer Siegers en 1 op den heer Koning) en Druyff met 7 stemmen (3 op den heer Siegers 2 op den heer Gunters en 1 op den heer Koning. De benoemde leden verklaren de be noeming aan te nemen. De voorzitter wenscht hen geluk. Benoemd worden tot leden van de commissie van bijstand voor publieke werken, de heeren D. A. S. Forrer met 7 stemmen (4 werden uitgebracht op den heer v. d. MUe, 1 op den heer Koning, 1 op den heer Siegers); Jb. Termes, met 7 stemmen, (tegen 3 in blanco. 2 op den heer v. d. Mije en 1 op den heer Koning) en J. Koning met 8 stemmen (3 blanco en 2 op den heer v. d. Mije). De heeren Forrer, Termes en Koning verklaren de benoeming aan te nemen. Hun wordt dank gebracht door den voorzitter. Tot leden van de Commissie voor de Bedrijven worden benoemd de heeren C. A. C. Gunters met 9 stemmen (de heer Siegers verkreeg 1 en de heer v. d. Mye 1 stem, 2 in blanco), Druyf met 7 stemmen (v. d. Mye 2, Siegers 1, blanco 3), A. Elffers met 7 stemmen (de heer Molenaar, Siegers en v. d. Mye ieder 1, blanco 3), en Jb. Termes met 7 stemmen (de heeren Siegers 1, v. d. Mye 2, blanco 3). Deze heeren nemen de benoemingen aan. De aanbieding der gemeer.te-rekening over 1926 en de vaststelling van het primitief kohier der rioolbelasting le verden geen stof tot discussie. BU de rondvraag dankte de heer Molenaar voor de vriendelijke woor den van den voorzitter en de aange name samenwerking met dezen. Hij hoopt, dat het werk van het nieuwe college van B. en W. vruchtdragend mag zijn. De Voorzitter dankt den heer Molenaar nogmaals. De heer Forrer vraagt of B. en W. reeds een conferentie met de directie der Ned. Spoorwegen hebben gehad, aangaande de electrificatie der spoor lijn HaarlemZandvoort. De Voorzitter zegt dat een der gelijke conferentie nog niet heeft plaats gehad. Zoodra iets bekend is, zullen den Raad mededeelingen gedaan worden. Daarna sluiting van de vergadering. Voor deze eerste zitting van den nieuwen raad bestond van de zijde van 't publiek groote belangstelling, publieke tribune was geheel bezet. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. BEëEDIGING VAN DEN NIEUWEN RAAD. DE WETHOUDERS HERKOZEN Eers-te vergadering van den nieuwen raad op Dinsdagavond onder leiding van den burgemeester Jhr. J. P. \V. van Doorn. Beëediging en installatie. Aanwezig alle leden, die allen afzon» dcrlijk beëedigd worden. Na deze plechtigheid heet de voor zitter de raadssledcn hartelijk welkom en wenscht hen geluk -met hun ver kiezing, waardoor zij in staat zullen zijn in den raad de belangen der ge meente te bevorderen. Spr. dankt de oude leden dat zij weder bereid zijn gevonden om den naam van Heemstede hoog te houden en den nieuwen leden wenscht de voorzitter toe dat zij zich spoedig ah den Raad thuis zullen ge voelen. Zij hebben reeds getoond een open oog te hebben voor de belangen der gemeente. JDat onze arbeid moge strekken tot heil onzer schoone en dierbare ge meente Heemstede, aldus eindigt spr. Aan de orde komt de Wethouders verkiezing. Vacature Jhr. A. v. d. Poll. Uitgebracht worden 13 stemmen op Jhr. A. v. d. Poll, 1 op den heer Mo lenaar, 1 blanco. Vacature Dr. E. A. M. Droog. Uit gebracht 13 stemmen op Dr. Droog, 1 op den heer C. Breed, 1 blanco. De beide wethouders zijn dus her kozen. Zij aanvaarden de benoeming De voorzitter spreekt hun waardee» rende woorden toe en vestigt er de aandacht op dat de heer v. d. Poll juist 10 cn Dr. Droog juist 20 jaar Jid un den Raad zijn geweest. Spr. ver klaart zich overtuigd -dat het beleid in hun handen veilig zal blijven, (applaus). Namens de wethouders spreekt wethouder v. d. Poll woorden van dank voor het door den voorzitter gesprokene en voor het door den Raad in heD gestelde vertrouwen. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van de hee ren G. van den Aardweg cn G. J. Stckelenburg, d.d. 2 Augustus 1927 houdende het verzoek om de door hen verschuldigde oijdrage in de bouwkosten voor de brug over de Houtvaart ad f7500 met 81/2 pet. te verminderen, omdat de werkelijke bouwkosten van deze brug slechts een bedrag van f 16.500 hebben gevorderd terwijl de raming daarvoor f 18.000.—i bedroeg. B. en W. deelen den Raad -mede, dat deze bijdrage van f7500.vermeld in voorwaarde 20 van het raadsbesluit d.d. 25 Maart 1926, no. 26, tot vast stelling van ,hct bouwplan ten zuiden van de Zandvoortschelaan in de om geving van de Houtvaart geheel vrij staat van het bedrag, -dat voor het maken van de brug is besteed cn het \erzock op geen enkel redelijk motief berust, zoodat zij adviscercn op dat verzoek afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Samenstelling Raadscommissies. Dc heer Breed verzoekt hem niet meer tc benoemen in dc financieele commissie. Benoemd worden: in dc Plantsoe nen-oommissie: mevrouw De Vogel en de heer van der Erf; in dc Commissie voor de Bedrijven: dc heeren Breed en Vring; in de Commissie voor ihet Grondbedrijf: de heeren De Boer en Molenaar; in de Commissie voor Openbare Werken dc heeren: Rijkcs cn Molenaar: in de Financieele Com missie: tot voorzitter dc heer van Unen cn tot leden ide heeren: van der Erf en Kwak'; in de Commissie voor de Bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag: tot voor zitter: de heer Breed cn tot leden de heeren: Audretsch en Schelvis. In de vacature van voorzitter der Werkloosheidscommissie, ontstaan wegens bedanken van den heer Tromp, bevelen B. en W. aan dc heeren Wulb, De Boer cn C. W. Breed. Benoemd wordt de heer De Boer. Benoeming onderwijzer. To onderwijzer aan dc O. L. S. aan den Bronsteeweg wordt benoemd (met 14 stemmen) de heer W. H. Dekker, onderwijzer op wachtgeld te Vogelenzang. Eén stem wordt uitge bracht op nummer 2 van de voor dracht: den heer J. M. O vermeer, tijdelijk onderwijzer te Haarlem. I Rondvraag. De beer Schelvis vraagt verbete* ring tc brengen ön de riolen aan het Wippcrplcin bij de Drieheerenlaan. Deze zijn verstopt. Wethouder Droog zegt toe de aandacht van Openbare Werken hier op te zullen vestigen. Verder vraagt de heer Schelvis tuschen 12 uur en 12.30 's middags een verkeersagent te plaatsen op het drukke punt hoek KerklaanRaad huisstraat. Dc voorzitter zegt overweging toe. De heer Schelvis vraagtl." voorts van de woestenij aan het Wipperplein een plantsoentje te maken. Wethouder Droog zal toezien dat daar een ordelijke en nette toestand komt. De heer Koper vraagt de huur der bewoners van de huizen aan dc Vuil nisbelt van f 4 op minstens f2 te brengen. Dc voorzitter zegt onderzoek toe. Wethouder v. d. Poll merkt op dat dc oorspronkelijke prijs f 4 is maar de prijs wordt ook wel eens op f 3 gesteld, naar de omstandigheden der bewoners. 1 De heer Kwak vraagt tc maken dat dc fietsers op den Heerenwcg niet op den rijweg igaan rijden. Den voorzitter is hot ook een ergernis dat de wielrijders het fiets pad niet houden. Spr. zegt overweging toe of een bepaling is te maken. Voorts vraagt de heer Kwak de palen weg tc nemen hoek Kerklaan en Heerenwcg. De voorzitter gelooft tiict dat dit een goede verkeersverbctering zou zijn maar zal de zaak ter plaatse on derzoeken. De heer Audretsch vestiigt er de aandacht op dat onder vele win» WMIIIBlIlffllflIIIIIIIM iiiiiili Een drama in Vlaanderen. Wij hebben destijds uitvoerig gemeld, hoe een groot deel van de beide Vlaan- derens in opschudding verkeerde door de zaak van Beernem, zegt de Tel. Tien maanden geleden kwam in dit dorp een boerenzoon Hector De Zutier om het le ven, na den avond op de kermis te heb ben doorgebracht. Zijn lijk werd uit het kanaal opgevischt en een eerste vluchtig onderzoek leidde tot de conclusie, dat de jonge man, die als oppassend en braaf bekend stond, zelfmoord zou hebben ge pleegd. De zonderlinge houding van twee dorpsbewoners, den boomkweeker Sche pers en den landbouwer Devos, bij wie De Zutter het laatst had vertoefd, deed weldra allerlei geruchten ontstaan. De boerenzoon zou bij Schepers om het le ven zijn gebracht, onder den mesthoop zijn verborgen en later in het kanaal zijn geworpen. Het gerecht hield zich andermaal met deze affaire bezig. Zelfs werden de beide verdachten aangehouden, doch by gebrek aan bewijs werden zij opnieuw vrijgelaten. De tongen en de roering in de streek van Beernem vielen echter niet stil. Moeder De Zutter, een weduwe die na het verlies van haar zoon nog het ongeluk beleefde, dat haar dochter door al de moordherrie krankzinnig werd, werd van alle zyden aangespoord de zaak niet-te laten rusten. De pers zond eenige redacteuren naar de streek, die door eenige geheimzinnig gebleven moordzaken, den dood van baron d'Udekem dTJcoz, het verdwijnen van jachtwaker Dierickx een atmosfeer van misdaad heeft gekregen. En veldra bleek, dat de journalisten meer uit de monden wisten te halen dan de gerechts dienaren. Tusschen een rechter en een krant kwam het zelfs tot een proces, waarbij van de krant 100.000 fres. scha devergoeding werd geëischt. Inmiddels werd een derde gerechte lijke instructie geopend, de gemoe deren immers konden niet tot bedaren komen en nog onlangs werd een per soon, d'e tegen een der verdachten had getuig i leeiijk door diens yrienden toe getakeld onder het oog van den veld wachter Hoste. Plotseling heeft de zaak thans een nieuwen keer genomen. Hec tor de Zutter is ontgraven. Zijn sche del is door den vernuftigen wetsdokter De Rechter bekend om zijn ontdek king, met kolonel Mage, van de kogel identificatie onderzocht en zyn be sluit is: de schedel werd ingebeukt en vertoont sporen, waarin precies de ha mer past, die bij Schepers in beslag werd genomen. Het gevolg heeft op zich niet laten wachten: in den vroegen ochtend zijn Schepers, Devos en ook de veldwachter Hoste heden aangehouden en naar Brugge overgebracht. Het nieuws ver wekte onder de boeren begrijpelijkerwijs groote beroering. Jeugdige smokkelaars. Het nijpende tekort aan fabrikaten in Rusland maakt de smokkelarij tot een zeer winstgevende zaak en zeer velen zijn bereid het groote risico te loopen en hun leven te wagen om een groot be drag te verdienen. Den laatsten tyd wordt volgens de „Ekonomitsjeskaja 'Zjiznj" aan de grens de volgende truc toegepast. Daar kinderen, die betrapt zijn bij het vervoer van contrabande niet gefusilleerd worden, gebruiken de smok kelaars kinderen voor hun werk. Vaak sturen ouders, die aan de grens wonen, hun kinderen met een wagen naar het buitenland, waar zij bij de winkeliers alles op crediet kunnen krijgen wat zij rnaar willen. Dit euvel heeft groote af metingen aangenomen. Wanneer een kind van school wegblijft, dan begrijpen zijn kameraadjes en de onderwijzer, dat hij over de grens is gegaan om er con trabande te halen. Godsdiensttwisten. Naar uit Eombay gemeld wordt is het in Nagpoer, waar reeds Zaterdag gods dienstonlusten hebben plaats gehad, op nieuw tot ongeregeldheden gekomen, waai bij twee Hindoes gedood werden. Van krantenjongen tot... Uit New-York wordt blykens een V. D. bericht gemeld dat Marcus Loew, die geboortig uit het New-Yorksche ghetto, zich een leidende plaats had veroverd in het amusemenrsbedryf over de ge heele wereld en eigenaar was van groo te theater- en filmondernemingen. 55 jaar oud overleden is. Hij was een zoon van een Weensch landverhuizer, ontving slechts weinig onderwijs, door dat hij zijn familie moest helpen met den krantenverkoop, en was later werk zaam in een pelterijenzaak. Daarna opende hij een gelegenheid waar men voor 2 Amerikaansche centen in een soort mechanische kijkkast kon zien; toen de bioscoop voor deze onderneming een bedreiging werd, greep hij de gele genheid aan, om films in zijn etablisse ment te introduceeren en in weinige maanden was hij eigenaar van verschei dene bloeiende bioscooptheaters te New- York. In Juni 1920 kocht hij de .Metro Pictures Corporation", die hij in vier jaar later samensmolt met de Goldwyn Concern. Tenslotte nam hij nog de ..Louis Mayer Company" daarin op en stichtte zoodoende de ..Metro Goldwyn Mayer Pictures" met een kapitaal van 100 millioen dollar. Een beroemde helder ziende. In den leeftijd van 81 jaar is te New York overleden Bert Reese, „de man was een phenomeen een onoplosbaar psy- sten dezer aarde is hy in geestelijk- physieke aanraking gekomen; hij legde hun een hand op het voorhoofd en het contact was er. Verder zegt de Tel.: Bert Reese kwam uit het ghetto van een der Galicisc.be steden, waar hij twintig jaar achtereen woonde. Reeds toen hield hij zich met kabaiistische stu dies bezig. Toen vertrok hij naar de Vereenigde Staten en daar was het da' hij ontdekte, wat er eigenlijk sluimerde in het diepst van zijn ziel. In Amerika ontwikkelde hij zich tot den grootsten gedachtenlezer ter wereld. Bert Re- was een phenomeen; en onoplosbaar psy chologisch raadsel. Hij kreeg den bijnaam „de man met de X-straal oogen". En inderdaad, zfjn oogen waren het die de menschen boei den. Gewoonlijk hield hij ze eerst half gesloten; slechts door een smalle spleet keek hij iemand aan. Een eindelooze moeheid lag in zijn blik. Langzamerhand opende hij dan zijn oogen verder, richtte zijn blik strak op den geen, die tegenover hem zat en bleef hem zitten aanstaren. Deze blik uit de grijze oogen zonder wimpers had iets schrikaanjagends, iets huiveringwekkends en slechts weinigen sloegen niet hun oogen neer. Het was alsof op zijn gezicht stond te lezen: „Je behoeft niet te probeer? mij iet3 wij3 te maken; ik kijk toch door je heen", zyn gezicht was gerim peld, iets mummie-achtigs lag in dezen grijsaard en tegelijkertijd een tot den hoogsten graad opgezweepte wilskracht". En deze man beminde hartstochtelijk het groote leven, ging geregeld om met New Yorksch upper ten. Misschien was hij trouwens wel de eenige helderziende, die zich een groot vermogen heeft ver worven. Scheepsramp. Een pleizierboot die te Oban (Schot land) gemeerd lag is door brand ver nield. De kapitein en twee leden der be manning kwamen in de vlammen om. Beroemde druiven. Gisteren zyn de eerste trossen afge knipt en verkocht van den vermaarden wingerd voor het paleis van Hampton Court te Londen, die 159 jaar oud is. Drie vrouwen waren de eerste gega digden. Daarna kwam er ook iemand voor een gezelschap Amerikanen zes mandjes druiven koopen. De oogst van den wingerd bedraagt tusschen de 500 en 600 trossen, die van 450 tot 903 gram wegen. Voor. een stuiver kan men ook den beroemden wingerd zien en sedert het bag in van het jaar hebben daar 140.000 menschen hun .stuiver voor geofferd. Vergissen wij ons niet, dan is de heele opbrengst door den Koning voor een goed doel bestemd. Een drama en een oud thema. In het New Forest In Hampshire zijn dezer dagen de lijken gevonden van een man en een vrouw, die sedert 13 Augus tus uit hun woonplaats verdwenen wa ren. De man was 46 jaar en gehuwd, de vrouw een 25-jarige ongehuwde boek houdster. Revolverschoten hadden een eind aan hun leven gemaakt. De vrouw van den man had na zyn verdwijning uit Croydon een brief van hem gekregen waarin hij haar vroeg hem op een plek in het New Forest te ontmoeten. Zij ging er heen doch hij verscheen niet en sedert had de vrouw tevergeefs in het New Forest naar hem gezocht. De lijken werden door een arbeider gevonden. Vermoedelijk waren beiden al een veer tien dagen dood. Er waren aanwijzingen dat zij gedu rende een week in het bosch geleefd hebben. De achtergrond van dit drama schynt te worden gevormd door anonieme brie ven, die beiden ontvingen, zy plachten samen naar hun werk in de City te rei zen, hetgeen de aandacht van den ano- niemen briefschrijver schynt te hebben getrokken. De echtgenoote wist van de vriend schap tusschen haar man en het meisje af, maar evenals ieder, die beiden ken de. was zy overtuigd dat het een on schuldige vriencschap was. De ,Siameesche" lingen. twee- De „Siameesche" tweelingen die in een Londensch ziekenhuis zijn opgeno men, maken het thans goed en de ope ratie om ze te scheiden is nog uitgesteld. Eerst dienen trouwens eenige dingen uitgemaakt te worden; het voornaamste is, of de kindertjes elk een eigen bloeds omloop hebben. Is dit niet zoo. dan kan een operatie natuurlijk slechts den doot' van beiden tengevolge hebben. Een groot drank bestrijder gestorven. Wheeler, de leider der drankbestrij ding in de V.S. is ten gevolge van een nierziekte overleden. By de aanneming van het drankverbod in het congres heeft hy een belangrijke rol gespeeld. Meer dan 2000 gevallen van overtreding van dit verbod heeft hy met succes vervolgd. Sovjets en Indianen. Naar uit La Paz wordt gemeld heeft de regeering van Bolivia in den Senaat mededeeling gedaan van documenten, haar toegezonden door den gezant te Parijs, waaruit zou blijken, dat de Sov jet-regeering de jongste Indianen-op standen heeft gefinancierd. De Senaat nam daarop een resolutie aan, waarin het afkondigen van den staat van beleg werd geëischt benevens krachtig optreden tegen het bolsjewisme. Auto-stoomtram. Op den weg tusschen Vossen en Ter- vueren heeft gisteren een ongewoon auto-ongeluk plaats gehad. Een perso nenauto is met vaart van 100 K.M. per uur tegen de locomotier van een stoom tram aangereden. De locomotief, welke een gewicht heeft van twintig ton, kan telde in de sloot. De auto werd totaal vernield en de twee inzittenden zijn op slag gedood. De bandieten en de Mexicaansche treinen. Een bende van veertig bandieten heeft een trein in het station Jararaca aan de spooriyn Sao PaoloRio Grande aange vallen. Na de passagiers beroofd te heb ben staken de bandieten twee wagons in brand en dwongen den machinist hen naar Canionhas te rijden, waar zij in het i dorp gingen plunderen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6