HAARLEM'S UIT DEN DAGBLAD RAAD. FLITSEN DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES Passerdoozen VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 993 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT De onbestorven weduwnaar, die aan zijn laatste schoone bord toe is en beseft dat het uur van bordenwasschen geslagen is. fNadinri: verboden.) Een groep hoofdpersonen van den Historischen Optocht. WOENSDAG 7 SEPT. 1927 FEUILLETON door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. d. Z. 50) „Maar dat heb ik gedaan, m'n vriend. Verscheidene malen. Je hebt ze niet willen aannemen. Denk eens na, heb ik je ooit gezegd, dat ik John Cavendish schuldig achtte? Heb ik je niet, integen deel, gezegd, dat hij bijna zeker vrijge sproken zou worden?" „Ja, maar „En heb ik niet onmiddellijk daarna gesproken over de moeilijkheid, den moordenaar voor het gerecht te bren gen? Was het niet duidelijk voor je, dat ik over twee geheel verschillende per sonen sprak?" „Neen", zei ik, het was me niet dui delijk!" „Bovendien", vervolgde Poirot, „heb ik in 't begin niet verscheidene malen herhaald, dat ik mr. nglethorp nu niet wilde laten arresteeren? Dat had je iets moeten zeggen", DERDE BLAD „Wilt u zeggen, dat u hem al zóó lang geleden verdacht?" „Ja. Om te beginnen, wie anders bij den dood van mevrouw nlglethorp kon profiteeren, haar man zou er het meest bij profiteeren.. Dat was niet tegen te spreken. Toen ik dien eersten dag met je naar Styles ging, had ik geen idee, hoe de misdaad bedreven was, maar van wat ik over mr. Inglethorp wist, dacht ik wel, dat het heel moeilijk zou zijn iets te vinden, wat hem er mee in verband bracht. Toen ik in het chateau kwam, begreep ik dadelijk, dat het mevrouw Inglethorp was, die het testament ver brand had; en daar, tusschen twee haakjes, kun je je niet beklagen, want ik deed mijn best, je de beteekenis van dat slaapkamervuur in het hartje van den zomer op te dringen". „Ja, ja", zei ik ongeduldig, „ga voort". „Wel, m'n vriend, zooals ik zeg, werd mijn meening over de schuld van mr. Inglethorp zeer geschokt. Er was name lijk zooveel bewijs tegen hem, dat ik geneigd was, te gelooven, dat hij het niet gedaan had". „Wanneer bent u van meening veran derd?" „Toen ik bemerkte, dat, hoe meer po gingen ik deed, om hem te zuiveren, des te meer pogingen hij deed, om gearres teerd te worden. Bovendien, toen ik ont dekte, dat Inglethorp niets met vrouw Raikes te maken had en dat het John aan de onmatige en zeer ongebruike lijke publieke belangstelling. Om een uur of vijf bereikte het resultaat van de Amsterdamsche wethoudersverkiezing via de perstafel den Raad,'en lokte na tuurlijk levendige gedachtenwisseling uit. Pas tegen zevenen was deze eerste zitting afgeloopen. Het voorbereidend werk is gedaan, en nu kan de nieuwe Raad beginnen met het nieuwe Haar lem te besturen en langs de goede lijnen te ontwikkelen. Wij hopen dat het zui nigheids-koor dat ditmaal al aan geheven werd, zich zal blijven doen gel den. Het is ongetwijfeld noodzakelijk. R. P. DE FEESTEN TE BEVERWIJK. De Historische Optocht AANBIEDING BLIJVEND GEDENKTEEKEN. Dinsdagmorgen half twaalf, heeft in de hal van heb Raadhuis een plechtig heid plaats gehad. Door het hoofdco mité der Herdenkingsfeesten, is uit naam der geheele burgerij aan het ge meentebestuur een blijvend aandenken aangeboden. Voor deze plechtigheid bestond bui tengewoon groote belangstelling, buiten het college van B. en W. waren alle raadsleden en vele genoodigden tegen woordig, als ook het geheele hoofdco mité. Namens dit comité sprak de voorzit ter Mr. A. Moens, ongeveer het vol gende: „Reeds dadelijk, toen besloten was het feit, waarvoor wij nu feest vieren te herdenken, werd het plan geopperd.de gemeente een blijvende herinnering aan te bieden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, om in den Wijkertoren een carillon te plaatsen, doch om de enorme kosten is hiervan moeten worden afge zien. Althans voorloopig, daar nu een commissie is gevormd, die zal trachten een vereeniging te stichten, welke, zij het dan ook na eenige jaren, de ge meente een carillon in den toren aan te bieden. Toch is er reeds iets blijvends, nl. het gedenkboek, waarvan spr. den Burge meester een in leer gebonden exem plaar, vopr de gemeente aanbood. Ook is aan de Plateelbakkerij „Delft" te Hilversum opgedragen het vervaardi gen van een Tegeltableau, gevende een symbolische voorstelling van Beverwijk. Hiema werd het Tableau onthuld. Het tegeltableau. Het geeft in het midden een voorstel ling van Beverwijk als marktplaats met aan den eenen kant denWijkertoren en aan den anderen, het wapen van Bever wijk en de figuur van Floris V, waarbij het geheel wordt bestraald door de op gaande zon. De Burgemeester zeide, dat het in vroeger eeuwen tot de goedé gewoonte behoorde, dat de burgers uit eigen mid delen hun openbare gebouwen verfraai den. Door de opvoering der directe be lastingen is men hierop teruggekomen, daar men meent, dat hieruit alles wel kan worden bekostigd. Hierdoor blijft Cavendish was, die in die richting ge- interesseerd was, kreeg ik zekerheid. „Maar waarom?" „Eenvoudig dit. Als het Inglethorp geweest was, die omgang met vrouw Raikes had gehad, dan zou zijn stilzwij gen volkomen begrijpelijk zijn geweest. Maar toen ik ontdekte, hoe het door het heele dorp bekend was, dat John zich tot de mooie vrouw van den pachter aangetrokken voelde, kreeg zijn stilzwij gen een heel andere beteekenis. Het was nonsens, te beweren, dat hij bang voor schandaal was, daar geen enkel schandaal hem kon treffen. Die houding van hem gaf me hevig te denken en 'ik moest langzamerhand wel tot het besluit komen, dat Alfred Inglethorp gearres teerd wilde worden. Eh bien! Van dat oogenblik af was ik vast besloten, dat hij niet gearresteerd zou worden". „Wacht even. Ik begrijp niet, waarom hij gearresteerd wilde worden". „Omdat, mon ami, het de wet van je land is, dat een man, die eens vrijgespro ken is, nooit meer voor hetzelfde ver grijp kan terechtstaan. Aha! maar het was knap dat idee van hem! Stellig is hij een man met methode. Ziehier, hij wist, dat hij in zijn positie zeker ver dacht zou worden, dus vatte hij de zeer slimme gedachte op. een heeleboel gefa briceerd bewijs tegen zichzelf klaar te maken. Hij wilde verdacht worden. Hij zou dan met zijn onaantastbaar alibi de verfraaiing tot het hoogst-noodzake lijke beperkt en daarom doet het spr. dus genoegen, dit fraaie tableau voor de gemeente te mogen aanvaarden. De Historische optocht. Nog nimmer hebben wij zoovele dui zenden menschen te Beverwijk gezien, als Dinsdagnamiddag. Van heide en ver voerden autobussen, spoor en boot de bezoekers aan en hoe meer het naar tweeën, het aangekondigde uur van vertrek liep, des te drukker werd het, er was schier geen doorkomen aan. De grootste belangstelling concenteerde zich in de buurt van het C. H. Moens plein, waar onder leiding van den heer Laurent Bleeker, de stoet werd opge steld. Toen wij om ongeveer half twee een kijkje namen in de verschillende school lokalen, was het daar een drukte van belang. Uit alles bleek, dat het wel een stuk over tweeën zou worden eer alles gereed was. De costumier en de grimeur, waren met een staf van helpers in de weer, om alle deelnemers en -neemsters, in t bij hun rol passende costuum te steken en te grimeeren. Toen bleek al dat de optocht schit terend zou worden, waartoe het prach tige weer niet weinig bijdroeg. Om even voor drie uur, bliezen de bazuinblazers een signaal ten teeken dat alles klaar was en zette de stoet, voorafgegaan door de harmonie „St.- Jozef, zich in beweging, overal begroet door twee dichte menschenhagen, die opgetogen waren over het grootsche en schoone schouwspel. Dadelijk na de herauten, volgde een groep Germanen, in een wagen getrokken door 2 'groote ossen. Hierachter kwamen een Romeinsch hoofdman en Romeinsche soldaten te paard. In de tweede groep, waren Willibrord en Bonifacius de hoofdpersonen, zij werden gevolgd door de Abten van Eg- mond en een groep monniken. Hierna kwamen de Noorsché ruiters en daar achter het Vikingschip, bemand met 8 woest uitziende Noren. voor den dag komen en ziedaar, hij was voor zijn leven veilig!" „Maar ik begrijp nog altijd niet, hoe hij zijn alibi kon bewijzen, en toch naar de apotheek gaan?" Poirot staarde me met verbazing aan. „Is het mogelijk? M'n arme vriend! Je hebt nog niet beseft, dat het Miss Howard was. die naar de apotheek ging? „Miss Howard?" „Wel zeker. Wie anders? Het was heel gemakkelijk voor haar. Ze heeft een goede lengte, haar stem is diep en man nelijk; daarenboven, herinner je, zij en Inglethorp zijn nicht en neef en er be staat een duidelijke gelijkenis tusschen hen, vooral in hun gang en houding. Het was de eenvoudigheid zelf. Het is een slim paar". „Het is me nog niet heelemaal helder, hoe precies die broomkwestie gedaan is", merkte ik op. ,3on! Ik zal het zoover mogelijk voor je reconstrueeren. Ik ben geneigd, te denken, dat Miss Howard leidende geest in die zaak is geweest. Je hei'innert je, hoe ze eens vermeld heeft, dat haar vader dokter was? Misschien gaf ze zijn medicijnen voor hem uit, of ze kan haar denkbeeld genomen hebben uit één van de vele boeken, die overal verspreid la gen, toen miss Cynthia voor haar exa men studeerde. In ieder geval was ze bekend met het feit, dat de toevoeging van broom aan een drank, die strych- Dit schip trok in bijzondere mate de belangstelling. Hierop volgden Kruis ridders te paard en daarna Graaf Wil lem I in een blinkend harnas, gevolgd door een aantal vaandeldragers. Deze groep was al bijzonder interes sant daar zij buiten grastf Willem, alle edelen bevatte welke mede schuldig waren aan den moord op Graaf Flores, zooals Herman van Woerden, Gerard van Velsen, verder Gijsbrecht en Arent van Aemstel, Otto van Velsen enz. lans dragers, pages. Het middelpunt dezer groep werd evenwel gevormd door Graaf Floris V en zijn Gemalin, voorgesteld door den heer Mr. P. Donker en zijn echtgenoote. Mevr. C. A. DonkerWie- renga. Romeinen. De volgende groep was: „St.-Joris met den Draak, terwijl daarachter volg den de Rederijkers met hun prachtige blazoenen, voor deze gelegenheid door het gemeentebestuur afgestaan. Hierna volgden Vondel, in een draagstoel met Oldenbarneveldt, Burgemeester Pauw, nine bevat, de kristallisatie van de laatste zou veroorzaken. Waarschijnlijk kwam de gedachte heel plotseling bij haar op. Mevrouw Inglethorp had een doosje broompoeder, die ze af ën toe des avonds nam. Wat kon gemakkelijker zijn, dan stil één of meer van die poe ders in de groote flesch medicijn van mevrouw Inglethorp op te lossen, als die van Coot kwam? De risico is geheel nihil De tragedie zal pas bijna veertien da gen later plaats vinden. Als iemand één van hen de medicijn heeft zien aanra ken, zal hij het tegen dien tijd verge ten zijn. Miss Howard zal dan haar twist op touw gezet hebben en uit huis vertrokken zijn. Het tijdsverloop en haar afwezigheid zullen alle verdenking ver ijdelen. Ja, het was een slim idee! Als ze het daarbij gelaten hadden, is het mogelijk, dat zij nooit van de misdaad beticht waren geworden. Maar ze wa ren niet tevreden. Ze probeerden al te slim te zijn en dat was him' onder gang." Poirot pufte aan zijn kleine cigarette, met zijn oogen op het plafond gericht. „Ze zetten een plan op touw. om de verdenking op John Cavendish te wer pen, door in de dorpsapotheek strych nine te koopen en het register met zijn handschrift te teekenen. Op Maandag zal mevrouw Inglethorp de laatste dosis van haar medicijn ne men. Op Maandag zes uur daarvoor Oud-Schepen van der Poll, waarna de bekende schrijfsters Betje Wolf en Aagje Deken verschenen, rijdende in een Oud-Hollandsch wagentje. De stoet werd besloten door Napo leon en zijn Grenadieren. In de keuze van Napoleon was het comité al bij zonder gelukkig geweest, het was of de „Kleine Korporaal" zoo van St.-He- lena was teruggekeerd. Als herinnering aan de onafhankelijkheidsfeesten, kre gen wij nog de Souvereine Vorst, later Koning Willem I, prachtig uitgebeeld door den heer F. R. C. Rijkens. Voor het gemeentehuis hadden B. en W., de geheele raad en vele andere belangstellenden plaats genomen om de komst van den optocht af te wach ten. Toen Graaf Floris verscheen, trad de Burgemeester, in Ambtsgewaad, naar voren, om hem te danken voor de eer aan Beverwijk, met dit bezoek bewezen, waarna Graaf Floris de oorkonde met het vrije marktrecht overhandigde. Door alle straten van-Beverwijk trok de stoet, die zeker als het hoofdmoment der Herdenkingsfeesten kan worden be schouwd. Het is voor den geestelijken vader van dezen stoet, den heer Blee ker, een ontzettend drukke en ver moeiende tijd geweest, die enorm veel inspanning heeft gekost, doch daar het geheel schitterend, zonder eenig inci dent is verloopen, is dit voor hem een groote voldoening, waarbij hij er vad overtuigd kan zijn, den dank van alle Beverwijkers niet alleen, doch van dui zenden vreemdelingen te hetjben ver- worven. Om ongeveer half 7, werd de stoet op het C, H. Moensplein ontbonden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. AÏÏë Ï5 Teekenbehoeften volgens voorschrift der Scholen. Fa. Anton de Rooy Anegang 14 Groote collectie regelt Alfred Inglethorp het zóó, dat hij door een aantal menschen gezien wordt op een plek, ver van het dorp verwij derd. Miss Howard heeft tevoren een onmogelijk verhaal opgedischt over hem en vrouw Raikes, om later te ver klaren, dat hij zijn mond houdt. Om zes uur komt Miss Howard, als Alfred In glethorp vermomd, de apotheek binnen met haar verhaal over een hond, krijgt de strychnine en schrijft den naam van Alfred Inglethorp met Johns hand schrift, dat ze tevoren zorgvuldig be studeerd heeft. Maar daar het. niet gaan zal, als John ook een alibi kan verstrekken, schrijft ze hem een anoniem briefje steeds zijn schrift copieerend dat hem naar een afgelegen plaats brengt, waar het zeer onwaarschijnlijk is, dat iemand hem zien zal. Tot zoover gaat alles goed. Miss Howard gaat weer naar Middlingham. Alfred Inglethorp keert naar Styles te rug. Er is niets, dat hem op eenige ma nier kan compromitteeren, daar het Miss Howard is, die de strychnine in bezit heeft, welke eigenlijk alleen maar ge bruikt is als een voorwendsel, om de verdenking op John Cavendish te wer pen. De Nationale Verveeldag. Oversteegen maakt hem niet boeiender. De tribune bekocht. Het debuut van onzen nieuwen Raad. Alle wethouders her komen. Veel veranderingen in de commissies. Het Dienstgebouw voor de Water-leiding. Even voor halftwee maakte de heer George Oversteegen, ten overstaan van een duizendtal glimlachende toeschou wers, zijn joyeuse entrée in de Pand- poort. Hij zag er tamelijk grappig uit met zijn hoogen hoed en klompen. Niet zooara was hij binnen of een bode ont ving hem en de waardige sfeer des Prinsenhofs beving hem. De volgepakte publieke tribune bleek derhalve bekocht. Ik heb na zijn verkiezing den heer Oversteegen eenige adviezen gegeven omtrent de middelen om een bruikbaar raadslid te worden, en de wenschelijk- heid om zich te onthouden van pogingen tot grapjasserij of misbaar, zooals zijn partijgenooten en hij zelf hun open bare vergaderingen hadden gedaan en ook voor het vervolg beloofd. Het komt mij voor dat hij niet ontoegankelijk voor een verstandig woord is, en dat er hoop bestap,t. Gedurende de eindelooze stem mingen van dezen Nationalen Verveel dag was hij in langdurige en blijkbaar geenszins-onaangename gesprekken ge wikkeld met mej. Berdenis van Berle- kom, de heeren De Rreuk en Boes en anderen, en 't kan hem slechts ten goe de zijn gekomen. Dit is geen Coremans of Van Burink, en laten wij er ons in verheugen. Als de he'er Oversteegen er naar wil streven om zijn mandaat op behoorlijke wijze te vervullen zal hij ook bij ons de aandacht genieten die hij verdient. Laat hij dan beginnen met zich niet zoo doelloos van stemming te onthouden. Onze vier wethouders zijn herkozen, zooals wij gisteren nog in verreweg het grootste deel onzer editie konden mede- deelen. Het stond tevoren vast. Wij wisten ook allen dat er voor drie der aftredenden, nl. mr. Heerkens Thijs- sen, mr. Bruch en mr. Slingenberg, die in deze volgorde werden gekozen, een meerderheid van precies 20 stemmen was, bestaande uit de rechtsche groe pen plus de V. D. Van de restende 19 stemmen werden er telkens 12 op den heer Reinalda uitgebracht dat was dus de complete S. D. A. P. plus (de eerste twee maal) vijf in blanco, terwijl de heeren Oversteegen en Peper, na vooruit afgelegde verklaringen, zich bei den van stemming onthielden bij de vacatures-Thijssen en -Bruch. In de beide andere gevallen onthield zich maar één hunner. Bij de stemming in de vacature-Slin- genberg bracht de Vrijheidsbond (die blijkbaar in de vorige gevallen met den heer v. d. Kamp het vijftal blanco's had geleverd) 4 stemmen uit op den heer Loosjes. Er was toen nog éen overbodige stem op den reeds gekozen mr. Bruch, en éen blanco. In de laatste vacature werd de heer Reinalda gekozen, ook al weer met 20 stemmen. Er waren nu niet minder dan 18 blanco's en éen onthouding. Over deze wethoudersverkiezing valt weinig na te praten. Het verheugt ons dat men van een vijfden wethouder heeft afgezien. Dit was niet noodig, en Haarlem is niet in een financieele po sitie die luxe veroorlooft Het herkozen college heeft zich als geheel een reputa tie van bekwaamheid verworven; laten wij het toewenschen dat de resul taten aanleiding zullen geven tot verderen groei van deze vermaard heid. De heeren werden van alle zijden gelukgewenscht; mr. Slingen berg in vele gevallen tegelijk met de onderscheiding die hem pas ten deel is gevallen. Zijn Leeuw is de tweede achter de tafel van het Dagelijksch Be stuur. Mr. Heerkens Thijssen draagt den eerste. Eer wij de commissiebenoemingen be reikten moesten er een aantal agenda-, punten van secundaire beteekenis wor den afgewerkt. Het ging vrij vlot. De heer Oversteegen maakte bezwaar tegen een paar uitgaven waarvan hij het nut betwijfelde, en vroeg een paar hoofde lijke stemmingen aan. De heer Peper, die niet meer voelt voor zulk overbodig tijdverlies, liet zijn stem tegen bij een ander punt noteeren. Toen kwam de eenige zaak van meer belang op dit lijstje: de verbouwing van het perceel Kampersingel nr. 4 om dit bruikbaar te maken voor tien ambtenaren van de Waterleiding. Volgens het voorstel van B. en W. moest dit 27000 kosten, en het kon geen verbazing wekken dat ver scheidene leden dat te duur vonden. Het Leitmotiv bezuiniging, ingezet door den heer Joosten, werd overgeno men door verscheidene fracties en wet houder Slingenberg, ons er terloops aan herinnerend dat de functies in het nieuwe college nog niet verdeeld zijn en hij dus nog niet formeel opnieuw met Financiën belast is, plaatst zich toch alvast maar weer op zijn standpunt van schatkist-verdediger en toonde zich aangenaam verrast. In zijn welspreken de vervoering over deze medewerking van den Raad werd hij schier lyrisch, waarop de heeren Gerritsz en Joosten hem ten snelste vroegen waarom hij zich indertijd niet verzet had toen de' be wuste bestemming aan dit gebouw ge geven werd. Wethouder Thijssen deed nog een po ging om de voordracht te verdedigen, maar het hielp niets meer en hij kon moeilijk zijn bewering staven dat een nieuw gebouw (zonder den grond) voor tien ambtenaren duurder zou zijn dan de verbouwing van een oud voor 27000. En passant schoof hij de zaak ietwat af op den directeur van. Openbare Wer ken, waarop wethouder Reinalda haar listiglijk terugschoot op den directeur van de Waterleiding, en tenslotte in de vergadering de vraag rees of de directeuren wel innig genoeg heb ben samengewerkt in deze aangelegen heid. Wethouder Reinalda zei dat dit al het elfde project was, hetgeen nogal wat te denken geeft. De heer Peper, plotseling optredend als kampioen voor de directeuren, verklaarde dat hun sa menwerking in elk geval beter was dan die van de raadsleden. Als er meer tijd was geweest zou er nog wel iemand over te weinig homogeniteit bij B. en W. begonnen zijn. Niet zonder reden, al thans in dit geval. Maar de feestelijke gelegenheid leende er zich slecht toe. Tenslotte werd een motie-v. d. Kamp, waarbij het heele voorstel naar B. en W. werd gerenvoyeerd om „nieuwbouw" (brr!) of een andere betere oplossing te vinden, met 32—7 stemmen aangenomen. Het twaalfde project zal dus ontworpen dienen te worden. Moge het meer succes beleven dan zijn elf voorgangers. Verder gebeurde er niet veel meer vóór de groote stemmery voor de com missies, en toen die eenmaal begon bleek zij uren te vorderen, want de frac ties waren 't er niet tevoren over eens geworden, en er was derhalve geen vaste meerderheid te vinden. Ik moet alleen nog een klein incident vermelden dat de heer v. d. Kamp ver wekte. Toen de heer Oversteegen zich namelijk weer eens van stemming ont hield protesteerde de nestor, zeggend dat volgens het Reglement van Orde een lid dat alleen doen kan als hij de zaal verlaat. Het was Intusschen bij de wethoudersbenoemingen ook al gebeurd, en de heer v. d. Kamp verzocht den voorzitter om zich aan het reglement van orde te houden. Dit verwijt was m.i, niet gegrond. Het Reglement van Orde (dateerend van 1901 en geschapen onder het bewind van burgemeester Boreel) zegt in de tweede alinea van art. 23: „Ieder lid brengt zijn stem "uit met de woorden „voor" of „te gen" zonder eenige bijvoeging". Men zou dit als een imperatieve opdracht aan de leden kunnen beschouwen als er stond: „ieder aanwezig lid". Aangezien dat niet het geval is zou men moeten aannemen dat het reglement ook de af wezige leden beveelt om voor of tegen te stemmen. Dit is te mal. Blijkbaar was de bedoeling van het reglement dus niet om een imperatieve opdracht te geven, maar alleen om den leden te vertellen hoe zij stemmen moesten. Van een ver plichting om de zaal te verlaten als men zich onthoudt van stemming staat niets vermeld, en aangezien in geval van lacunes in het reglement de voor zitter beslist geloof ik dat de heer Van de Kamp ongelijk had. Het was een aardig gevalletje voor de juristen, die er natuurlijk nog veel meer in gevonden hebben en die vermoede lijk veertien dagen uitstel zullen behoe ven om conclusies te nemen. Tijdens de eindelooze stemmery maak ten vele leden met elkaar kennis en ont stond blijkbaar weer de sfeer van on derlinge goede verstandhouding die ook den ouden Raad placht te kenmerken. Overigens was het warmer en benauw der dan ooit in de Statenzaal, hetgeen in niet geringen mate was te wijten Oud vervoermiddel met de bekende schrijfsters Aagje Deken en Betje Wolf. Daarnaast Napoleon te paard.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9