VOETBAL HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 10 SEPT. 1927 DE EERSTE TREIN. Van negentig jaar geleden. VOORSPELLINGEN DIE NIET UITKWAMEN. (Van onzen Parljschen correspondent). Tiens, Tototte.... Bonjour. Rlri. Oü vas-tu, mon beau? A la gare Tototte is wat men noemt een V3n de groote journalisten, een van de sterren aan den joumalistieken hemel. Tototte dan is steeds op het oorlogs pad. Maar hij is niet een van die jourpalisten, die altijd vreezen dat men een nieuwtje zal afsnoepen. Leven en laten leven. En hy weet zelf maar al tc goed wat het zeggen wil in zomer maanden artikelen te draaien, want de nooden van hen die verpilcht zijn elke maanl een zekere hoeveelheid kopy te leveren, groeien met de kom kommers. Kom met me mee, ik ga naar de Gare Saint Lazare om daar kopy op te halen. Je kunt er tegelijk van pro- fiteeren want het zal 24 Augustus net negentig jaar geleden zijn dat de eerste personentrein in Frankrijk reed en van de Gare Saint Lazare naar Saint Ger main vertrok. En zietdaar een onderwerp voor een artikel. Want als men in deze geschie denis gaat wroeten dan komt men tot de eigenaardigste ontdekkingen. Was het niet de gr-o-o-t-e Thiers (3 Septem ber a.s. zal het juist 50 jaar geleden zijn dat hij plotseling stierf) die toen durfde zeggen dat ,4e spoorwegen leiden tot een groot failliet en zullen meer on gelukken veroorzaken dan dividenden uitkeeren?" En de nog grooter Arago, de geleerde Arago, die zei dat men nooit treinen zou kunnen doen loopen in een bergachtig land. Waarom? Om dat men dan tunnels noodig heeft en een trein zal nooit daaronder door kun nen, want de rails zullen vochtig zijn en dan pakken de wielen niet meer! Ja men heeft wat moeten hooren, in die eerste dagen. We zUn gearriveerd aan de gare Saint Lazare en wringen ons door een compacte menschenmenigte heen die de achttien verschillende perrons be stormt. Om de drie minuten gaan de hekken dicht en rolt een trein het sta tion uit en dadelijk staat weer een nieuwe trein klaar die op zijn beurt wordt volgeladen en wegstoomt. We gaan door een gang, vol met vlaggen die al gereed zyn gezet om 24 Augus tus te worden uitgestoken en komen eindelijk in het enorme bureau van den stationschef. Het is niet een man met een. rood petje en een fluitje die bij. het vertrek van de treinen moet zijn, maar een statige en deftige hooge functionaris die ons ontvangt. Misschien denkt hij onwillekeurig aan zijn voorganger wan neer hij lachend zegt dat in die negen tig jaar wel heel wat is veranderd. Kijk, zei hij, en hij legde ons een oude prent voor, zoo zag het station er negentig jaar geleden uit. Men kan er zich thans moeilijk een voorstelling van maken. Onder het station was een groote tunnel die diende om 's nachts de treinen op te bergen, want men was blijkbaar bang dat ze door den regen zouden bederven. Van een wachtzaal, waar men kaartjes verkocht, daalden de passagiers af naar het perron. Een voor aankomst en een voor vertrek. Nu zit ten we midden in het centrum maar toen was het, ja, precies, het was op de zelfde plaats waar we nu zitten, een heel eind buiten de stad. Om het station heen waren allemaal gr oen ten tuintjes. Men had de opening van de eerste pas- sagierslijn Parijs-Sa int Germain bepaald op 25 Augustus 1937. Maar daar ont dekte men ineens dat dat op een Vrijdag DE REIS DOOR SIBERIë door Ir F. J. BLOM. De conducteur had net de coupédeur dichtgeslagen achter een dikke juffrouw, die al hygende was neer geplofd en de galm ging aan ons voorbij, alleen voor Haarlem, Den Haag.... mijn vrouw en ik keken elkaar eens aan de laatste zit, goddank. „Nou, nou zei onze hygende buur vrouw, dat was me een gesjouw, op die lange perrons, en ik had nog 't ver keerde ook, ziet u! En dan heelemaa! van Groningen! Heeft u wel eens zoo lang gespoord? Myn neef zaliger rees wel eens twee dagen en nachten, hoe kan dat nou?" Wij knikten maar eens. „En u komt ook zeker al een heel eind vandaag, zoo te zien aan al uw tassies!" Wy wisten niet goed wat we zouden antwoorden. Zwygen hielp niet, dus ver telden we dat we juist 17 dagen gele den uit Shanghai waren vertrokken. Of dat nog verder lag dan Eerlijn, vroeg onze buurdame. „Nou, eventjes verder", moesten wy erkennen, „voor eergisteren wandelden we in Moskou, eergisteren in Warschau gisteren in Berlijn, ziet u". De juffrouw bloosde en zij schrok. ,,'t Is kasueel, zoo maar bij de bolsjewie ken-" was haar verschrikte vraag. Ze keek ons eens aan, vertrouwde 't zaakje niet. Haai- mond opende en sloot zich een paar maal, alsof ze wat vragen wil de, maar de gedachte aan de bolsjewie ken had haar schuw gemaakt. Je zoudt niet kunnen weten, misschien waren wij 't zelf wel, voorzichtig maar aan. dacht zy zeker. Dus spoorden wij Halfweg voorbij en naderden wy ons geliefde Haarlem. Ja. lezer. 17 dagen geleden waren wy van Shanghai vertrokken en zonder de minste moeite in Holland aangekomen. Op een heeten zomerschen dag, 't was 99 graden in de schaduw gleed de „Dairen Maru" een flinke Japansche boot van 't steiger af en zagen we 't sier- lyk beeld van Shanghai verdwijnen. De derde dag waren we in Dairen of Dalny. waar we dien dag ons eens lekker kon den verfrisschen. 's Avonds trokken we verder, gewapend met biljetten, paspoor- viel en dat was zoo'n slecht voorteeken dat men het vertrek op Donderdag stel de. Heel Parijs was uilgeloopen om het wonder te zien. De couranten in de pro vincie zonden speciale correspondenten. En de koninklijke familie was bij de plechtigheid tegenwoordig, uitgezonderd de koning want die vond het een „verzoeking". Maar zUn gemalin, Marie Amélie, en al de zoons van Louis Philippe, de prinsessen, de ministers en alle stedeiyke autoriteiten waren by het feest. En hoeveel menschen waagden zich in dat eerste treintje? Precies kan ik het u niet zeggen, maar wel weet ik dat de twee wagon netjes, die plaats boden aan dertig menschen, niet geheel waren gevuld. En hoeveel menschen vertrekken er thans van de Gare Saint Lazare? Aankomst en vertrek te samen gemiddeld vier en een half millioen per dag. 't Moet een goede tijd zyn geweest, ging de chef voort. Klachten- bureaux bestonden er nog niet. Het publiek was heel wat minder-eischend dan nü. Iedereen was even enthousiast. Al was het alleen- maar van het zien. 't Is misschien wel eens aardig voor u om op de Nationale Bibliotheek de couranten van 25 Augustus 1837 op te slaan en te lezen wat uw collega's van toen schreven. En Tototte en ondergeteekende zyn naar de bibliotheek gestapt. Ook daar wafchtte ons een verrassing. Tegen woordig kan je niet meer dadelijk het boek krygen dat je noodig hebt maar je moet dat vier en twintig uur te voren aanvragen. Waarom?, zoo vroeg Tototte die van alles het fyne wil weten. Raadt u eens. Het is even dwaas als onwaar schijnlijk, als bespottelijk, als achteriyk, als krankzinnig, (kom me te hulp. Madame de Sévigné!), omdat, ik geef het u te raden, neen niet omdat het boek er niet is, maar omdathet per soneel vacantie moet hebben. En slechts in spoedgevallen mag men een uitzondering maken. En waar wy ons geval onder die categorie rangschikten, waarvan we niet zonder de noodige moeite den functionaris hebben over tuigd, (hij is van meening dat er niet zoo'n haast is by dingen die negentig jaar geleden zyn gebeurd) kregen we de noodige leggers van het goede jaar 1837 in handen. Ah, daar is het enthou siasme van die dagen. Ziet de Journal des Débats b.v. waaruit we deze ont boezeming copieerden van den grooten Emile Barraut die het verslag van de opening van den eersten spoorweg in Frankrijk versloeg: A cette heure, tous les véritables amis du progrès et de la civilisation, après avoir vu les chemins de fer, chantent le cantique que le grand prêtre Siméon entonne Negentig jaar geleden, wat lijkt het enorm lang en toch is het zoo vlak by. Al heel spoedig deed zich de be- hoofte gevoelen aan een tweede lyntje en twee jaar later werd ParijsVer sailles geopend. Volgde Parijs—Rouen en thans is er geen gehucht of er is een halte en volgens de laatste opgaven worden per dag gemiddeld alleen in Frankrijk zeven en twintig millioen rei zigers vervoerd. De groote Thiers en Arago waren er leelijk naast met hun pessimistische voorspellingen, toen de menigte die tegenwoordig was bij het vertrek van den eersten trein, eerbiedig het hoofd ontblootte als was het een dooden-convool dat zich knarsend in beweging stelde. Parys, Augustus. HENRY A. TH. LESTURGEON. ten, geld van allerlei soort en onze handbagage, naar Ilarbin, de laatste gToofce stad in Noord-China. De paspoorten! Ja, daar zegt u zoo iets. U kent de last en de kosten. Maar 't was kinderspel vergeleken by 't ver krijgen van 't Sovjet-visum, 't Duurde drie en een halve maand en nog hoorden we niets. Dikke lijsten ingevuld, alles in 't Russisch, portretten er op, alles in viervoud. Geld deponeeren, natuuriyk. Maar geen antwoord. Beter er om te telegrafeeren zei de welwillende beamb te. Dertig gulden legde ik op tafel. En toen na drie dagen was 't er. Laat ik beginnen te erkennen dat met 't visum gewapend wy niet de minste moeite hebben gehad in Siberië of Rus land. Integendeel, steeds een aangena me bejegening. De restauratiewagen mag wel eens wat laat 's morgens open gaan, en ge zult wel eens door een rookende beambte geserveerd worden maar ze waren steeds hulpvaardig. Noch aan de stations, noch op straat hebben wy overlast gehad. Alles verliep glad. In Changchun waar we den schoonen Japanschen trein moesten vaarwel zeg gen. stapten we over op den Chineeschen Oosterspoorweg, een half Chineesche. half Russische onderneming. Helaas werden wij in een oude smerige tweede klasse geloodst, vol kruipende gasten die ons een onaangenamen avond be zorgden. Wij wisten niet dat de ochtend trein uit Dairen op een beteren wagen aansloot. Maar aan de ellende kwam spoedig een eind en 1 Augustus 's avonds waren we in Harbin. Een zonderlinge stad Harbin, drie kwart Russisch. De mooiste winkels, een druk autoverkeer tusschen de oude en de nieuwe stad. In 't Grand Hotel ble ven we twee dagen en de hoteleigenaar zorgde voor de nog ontbrekende biljet ten én 't Poolsche visum hetgeen in Shanghai niet verkrijgbaar was. Het hotel was trotsch op een uitstekende Russische keuken die we dan ook alle eer aandeden. Siberië is 't land van melk en boter. De room is er overvloedig en alle spij zen zijn er mee toebereid. De tweede dag 's avonds verlieten we i Harbin, met den nachttrein naar de grens tusschen China en Siberië, het station Manchouli, waar de douane zeer schappeiyk waren en we ons Noord- Chineesch geld verkwanselden voor roe bels. Aan de andere zyde van 't perron stond de Trans-Siberische trein, waarin we 9 dagen zouden verblyven, tot de Poolsche grens toe. Siberië, brr, wat sombere beelden ko men by u op. "Van steppen onafzien baar, van sleden en troika's en belletjes, van lood- en kwikzilvermijnen. En hoe anders is het als u in uw coupé zit, heel knusjes met een boek, of in den eet- wagen aan een smakelijk maal. uitkij kend over de malsche weiden, de koren velden tusschen de pijnboombosschen of de vriendelijke berken. Telkens weer dorpen, van hout gebouwd, groote kud den koeien met een herder te paard. Een sieriyk golvend land, waar de trein met een gemoedelijk vaartje door heen draait. Zesmaal minstens per dag houdt de trein stil. om de locomotief te wisse len, of van brandstof en water te voor zien. Vlug stap je dan den trein uit ge wapend met een flesch om voor 10 cent melk te koopen, of brood en boter, kip, vleesch of kaas dat aan ieder station door de boerenvrouwen te koop wordt aangeboden. En goedkoop ook. Een kip gebraden voor 50 ets., 6 eieren voor 20 ets. Diegenen die niet van den restau ratiewagen gebruik maakten liepen met hun keteltje naar de plaats waar gratis kokend water wordt verschaft. Voor de thee, want Rusland is een theedrinkend land. Slap, met een schUfje citroen, in- plaats van gewoon drinkwater wat niet veilig is. Reuzen ronde brooden werden uitgesneden. 10 ets. het pond. Een zurig bruin brood, zeer smakelyk. Soms wa ren er boschbessen, soms aalbessen, soms aardbeien. Groente zag je er niet behal ve kool. tomaten en augurken. De kool en tomaten worden in de soep verwerkt., het nationale gerecht, bortsch genoemd. Met een flinke küudt room er in en wat fenkel voor de geur is het een smakelijk gerecht. Na zoo'n bordje en een paar snee brood heb je weinig behoefte aan het gehakt in kool met aardappelen dat dan meestal stond te wachten. Moeite met de taal? Neen, een twin tigtal woorden zyn gauw geleerd van een behulpzamen medereiziger of van den wagenbediende die een paar Duit- sche woorden spreekt. Aan de stations kunt u met andere talen terecht. Zelfs werden wy in Chita bediend door een Rus in onberispelijk Fransch dat hij in den oorlog had geleerd. De dag vóór Irkoetsk bereikten wij het Baikalmeer. een zonderlinge schep ping. somber, koud, omringd door hooge bergen, een 600 K.M. lang en een 50 K.M. breed, meestal smaller. Vroeger werden de passagiers met een groote ferryboot overgezet. Nu draait de trein om het zujderdeel, den heelen dag. door 34 tunnels langs steile rotswanden, en uitgebouwde oevers. Men had ons verteld dat Siberië warm was 's zomers, maar 't leek er niets op. Een koude wind blies in die streken en we waren dankbaar als 't zonnetje scheen en we heen en weer stapten op 't perron om eens warm te worden en de styve ledematen te strekken. Velen hebben-my gevraagd, wat voor, indruk Siberië en Rusland maakten onder het Sovjetregime. Het maakt on tegenzeggelijk een armen indruk. Slecht in de kleeren, slecht onderhouden huizen een armoedige boel. Toch was al het be bouwbare land langs den spoorweg tot zoover je zien kon, bebouwd. Maar het land was uitgeput, hot graan kort van halm. Geen bemesting of braakliggende grond. In Polen alleen, onder Duitschen invloedjjbloeide de lupine voor groene be mesting op de pas ontgonnen heidevel den. Vooral Moskou maakte een rampzali gen indruk, 'n Drukke kleinhandel," stal letjes met vruchten, levensbehoeften, en veel vrachtauto's. Maar straten waar je je nek od brak, met. kuilen en gaten. Slecht gekleed, kapotte schoenen, zak doeken op 't hoofd, zaten de vrouwen, met fijn beschaafde gezichten, waar al de geleden ellende op te lezen stond ach ter hun armoedige stalletjes. By zoo'n aanblik vraag je je af, of dat nu de heilstaat moet voorstellen die zich Lenin heeft gedroomd. Slechts en kele leiders zijn er wel bij gevaren: het volk is verarmd, uitgemoord. Zelfs de ernstigste voorvechter van volksontwik keling zal daar moeten erkennen dat er meer armoede geleden wondt dan vroe ger. dat geen levensvreugde gebracht is in de arbeidersklasse. De leuze is ééoi groote brutale leugen. Wy waren bly weer in den trein onze coupé te vinden, die ons naar Stolbzv, de Poolsche grens bracht. Daar wachtte ons de eerste en eenige teleurstelling van de reis. We moes ten onze roebels die we over hadden, afgeven. We kregen een ontvangbewijs en meer niet. Degenen die uit Rusland kwamen konden hun geld aan het re- geeringsloket tegen den officieelen koers inwisselen. Maar wij die roebels in Har bin haddfen gekocht, tegen lagen koers, konden die niet inwisselen, maar ook niet uitvoeren. Een Jonge dame die met Traveller's chèques reisde, niet in baar in Stolbry. kon geen geld voor haar roebels krijgen en was daardoor in de benauwdheid ge bracht. Wij moeten nu zien ons be- wiisje aan een ander die naar Rusland reist van de hand te doen. Een treurige regeling, voorwaar. Een kleinigheid konden wy in Stolbrv inw'sselen. in Poolsche munt. de Zloty. Polen, maakte na Rusland een pret- tieen indruk. Sterk o"der Duitschen in vloed, was alles ordelijk, de stations met bloemen versierd, de huisies goed aan kant met vriendelijke tuinen. De spoor baan was goed onderhouden en 't bal- lastbed schoon gewied. De Siberische baan was ook in orde. Op ieder houtaankanstation laven hoo- pen reserve dwarsliggers gereed. Brug jes werden vernieuwd en baanvakken omgelegd naar een gunstiger tracée. De baan was wel niet zoo fraai als in Po len. maar 't ging toch. Het railprofiel was licht: ik was daarom dankbaar dat de trein langzaam reed. De trein werd zoo goed mogelijk schoon gehouden. Aan ieder belangryk station- stonden vrouwen gereed om de W.C.'s schoon te maken en uit tc schrobben. Aan schoon beddegoed ontbrak het. niet. Tegen 2 roebel .«kon men zooveel ver schooningen krygen als men wilde. Had men verleden jaar nog de regë- ling, dat reizigers van Shanghai over Wladiwostock moesten reizen en via Riga Duitschland moesten bereiken om Polen mis te loopen, thans is de reis verkort. Ook gaat de Trans-Siberische trein om Moskou heen en verlaat men die pas in Stolbry aan de Poolsche grens. In Moskou aangekomen, kan men gerust aan 't Noorderstation uitstappen, wat van de tsad zien en in Alexandrowo weer instappen. De wagenbeambte sluit uw afdeeling zoo lang. Aangezien de officieele relaties van Holland met Rusland zyn verbroken kan men hier te lande geen visum meer bekomen en moet zulks vla Berlijn ge schieden. Zou men daar de noodige pa pieren in te vullen krijgen dan is het van groot belang te vermelden dat men slechts Transito-reiziger is. Het verkrij gen van een visum langs telegrafischen weg duurde slechts drie dagen in Shan ghai. Wellicht is dat 't zelfde in Berlijn. Er zit niets anders op dan een dag of wat speling in Berlyn te nemen. Werke lijk geen zonde voor zoo'n fraaie stad. Of, waarde dames, uw man vooruitzen den om 't visum te bemachtigen. Hoe zou u dat lijken? Wellicht is er nog een andere weg. mij nog niet bekend. Het is werkelijk aardig te zien hoeveel Hollanders men op hun doorreis in China ontmoet. Vele Java-gasten doen deze reis. Ook de kooplieden prebeeren in China relaties aan te knoopen. Wij, ,.alte Ossasiaten" zooals sommigen zich gaarne noemen, herinneren ons hoe we voor den oorlog in 12 1/2 dag van Shan ghai naar Amsterdam reisden. Men heeft nu meer oponthoud In Harbin, Warschau. Moskou en Berlijn. Reizigers naar het Oosten trekt gerust via Siberië. Laat u zich niet afschrik ken door telegrammen uit China. Wij zyn nog heusch niet gevierendeeld en we eten nog steeds geen muizen-kote letten. Ook heeft de Sovjet het er op gezet de reizigers zoo netjes mogelijk over te brengen. Een reis via Siberië is nu wel niet naast de deur maar toch te verkiezen boven de lange zeereis. Wie weet doen we het spoedig per vliegma chine. Siberië met zyn uitgestrekte gras vlakten heeft uitstekende landings plaatsen. Het viel ons op hoe iedere belangrijke stad een mogelijk vliegveld in de buurt zou kunnen aanwijzen. In Po len vloog een vliegtuig met ons mee, dartelde om den trein en vermaakte ons met kopjeduikelen. Wie weet, lezer, gaan de Siberiërs u op 't vliegveld bekijken, zooals gij nu op de stations wordt opge nomen. Een soort artis, voorwaar. Of een Zaterdagavond in de Kalverstraat. SPORT EN SPEL De Wedstrijden van den komenden Zondag. HET BEGIN DER COMPETITIE Zoodra de „r" weer in de maand komt, is het met de zomersporten die we slechts noode missen gedaan en rolt de voetbal weer over het veld. Een groot aantal clubs heeft zelfs de September-maand niet afgewacht, zoo dat ze morgen waarlyk niet ongeoefend in het strijdperk treden. Toch zal er nog geen volledig pro gramma worden afgewerkt, omdat er nog wedstryden voor den Zilveren Bal en voor andere dingen gespeeld moeten worden. Hieraan heeft H. F. C. het te danken, dat zij nog rustig thuis kan blij ven. Haar leden kunnen dus, als zij dit willen, nog lustig een dagje roeien, zei len of tennissen. Gelukkige stervelingen! Maar verder komen alle Haarlemsche clubs morgen in actie. R. C. H. treft het buitengewoon goed. Haar penningmeester zal wel glunderen, want het zal niet eiken Zondag gebeu ren, dat een club zoo goed als geen con currentie heeft en een gaarne geziene tegenstandster als H. B. S. op bezoek krijgt. We vreezen dan ook geen tegen spraak, als we beweren, dat het R. C. H.-veld morgen geheel uitverkocht is. Ook nog om een andere reden. Het is nameiyk reeds gebleken, dat de Racing op het oogenblik over een heel sterk elf tal beschikt. Elders in dit nummer kan men de samenstelling van het elftal zien. E. D. O. gaat al dadelijk de verste reis ondernemen. Op het oogenblik dat dit geschreven wordt Vrijdagavond negen uur is ons de samenstelling van het elftal niet bekend. Vermoedeiyk zal het niet veel wijzigingen hebben onder gaan. D. F. C.-is op eigen veld moeilijk te slaan, maar toch meenen we wel een gelyk spel te mogen voorspellen. De Stormvogels beginnen óók met een uitwedstrijd, nameiyk tegen H. V. V. in Den Haag. Als we nu nog in 1917 leef den inplaats van in 1927, dan zouden we dadelijk durven zeggen, dat dit voor de IJmuidenaren een zekere nederlaag be- teekende. Dat is nu heel anders, want de Wassenaarsche Leeuw teert nog slechts een beetje op zyn oude kracht. „Witte Jan" doet niet met de Storm vogels mee; daarentegen is Boekelaar weer in de gelederen opgenomen. Dat is wel een gToote wyziging. waarvan nog niemand het gevolg kan vermoeden. Ook de Haarlemsche tweede-klassers komen binnen de krijtlynen. Bloemen- daal ontvangt op haar keurig onder houden terrein den oud-eersteklasser V. V. A., wat een pittigen strijd belooft. Zandvoort heeft een spiksplinternieu- wen uitwedstryd tegen B. F. C. in Bus- sum. Van een uitslag valt dus nog niets te zeggen. De roodbroeken spelen reeds hun zwaarsten uitwedstryd, namelijk tegen A. F. C. in Amsterdam. Op een andere plaats in dit nummer kan men zien, met welk elftal Haarlem haar geluk opnieuw gaat beproeven. De voetbaluitslagen. Hieronder volgen de negentien adres sen, waar door ons op Zondagmiddag de voetbaluitslagen worden gepubliceerd: te Haarlem: Op onze nieuwsborden Tydlngzaal Groote Houtstraat 93; Sigarenhandel J. v. d. Broek, Wagen weg 106; Sigarenhandel P. J. Prenen, Generaal Cronjéstraat 164; Sigarenhandel Otto van Veen, Kle verlaan 192; Sigarenhandel W. C. G. Kosters, Spaarnwouderstraat 110; Sigarenhandel B. Priesman, Twijn- derslaan 33; Sigarenhandel P. van den Bergh, Leid- schestraat 87. Te Heemstede: Leesbibliotheek M. van Eijk, Binnen weg 49. Te Bloemendaal: Sigarenhandel P. J. de Zwart, Bloe- mendaalscheweg 24, tegenover het Post kantoor; by den heer C. Linnenkamp, Verbin dingsweg 3; Sigarenhandel L F. Stemvers, Korte Kleverlaan 14. Te Overveen: Sigarenhandel W. Faas, Bloemendaal- scheweg 281. Te Santpoort: bij den heer F. van den Enden, Jan Gy- zenvaart A; bij den heer H. Zonneveld, Ryksstraat- weg G 33. Te Velsen: aan ons by kantoor, Driehuizerkerk- weg 2; bij den heer C. H. v. d. Akker, Wijker- straatweg 139. Te ÏJmulden: by den heer S. Xroonenberg, Wil lemsplein 19. Te Beverwijk: bij de firma A. de Pagter, Breestraat. Te Zandvoort: by den heer Barendsen, Kaltestraat. H, V. V.—STORMVOGELS. De Stormvogels vangen de competitie aan met het spelen van een wedstrijd tegen H. V. V. Voor dezen wedstrijd be schikken zij over het volgend elftal: Thyssen, Haak, Koster, Veugen, Snoeks, v. d. Velde, De Jonge, Oldenburg, Houtkamp, v. d. Velde, Jr., Boekelaar. Men ziet dus, dat Blinf Sr., meer be kend als „Witte Jan", niet meer in het elftal is opgenomen. Voorts is de wing v. d. Velde Jr.-de Jonge, die in de wed strijden om het kampioenschap van Haarlem zoo uitblonk, uiteen gehaald. Thans krijgt v. d. Velde Boekelaar als partner. De Jonge wordt nu als rechts- buiten geprobeerd:t. Is te ..hopen voor hem, dat Oldenburg hem v. d. Velde Jr. kan doen vergeten. De verdediging is vrijwel dezelfde van het vorige jaar. Alleen Visman is ver vangen door Veuger, een tweede-elf taller. Het komt ons voor, dat dit elftal in de competitie ook nu weer een „hartig" woordje zal meespreken. Dat dit Zondag as. tegen H. V. V. reeds blykei R. C. H.—H. B. S. Men schryft ons: R. C. H. valt ditmaal de eer te beurt om van de eerste klasse clubs in Haar lem de competitie officieel in te lui den. Terwyi de andere clubs uitspelen en H. F. c. vryaf heeft, vangt R.C.H. de wedstrijdenreeks aan met den thuiswed strijd tegen H. B. S. H.B.S. is nu reeds gedurende eenige jaren steeds een der sterkste clubs in het westen en daar naar we vernemen geen belangrijke wijzigingen hebben plaats gevonden in de zwarte gelederen, hoewel het toetreden van Evert van Linge en Hans Tetzner mogelijk nog een versterking zou kunnen zyn, mogen we aannemen dat H. B. S. dus ook dit jaar weer tot de sterkste clubs zal be- hooren. Bij R. c. H. Is daarentegen een en ander gewijzigd. De bekende snelle rechtsbuiten Koning heeft zyn club vaarwel gezegd om zyn laatste voetbal jaren in het Velseroordsche V.S.V. te sly ten, terwyi daartegen staat de opne ming van de oud-Schotenspeler Ver kerk op de plaats van Hanse. Reeds eenige wedstryden heeft R. C. H. in deze gewyzigde opstelling ge speeld en gelet op het vertoonde spel in de jubileumwedstrijden by Edo, voor afgegaan daar den fraaien eindspurt van liet vorige seizoen, meenen we te mogen aannemen dat Krom en zijn mannen momenteel uitstekend in vorm zyn. Men kan dus overtuigd zyn, dat reeds aanstonds een goede party voetbal te zien zal zyn. waarvan de uitslag met geen mogelijkheid valt te voorspellen. Met het voorbeeld van vorig jaar voor oogen toen in de eerste helft van het seizoen byna geen succes werd geboekt, gelooven we dat de R. C. H.'ers wel alles zullen doen om een herhaling daarvan te voorkomen; het wil ons voorkomen dat een gelyk spel tegen de zwarte Ha genaars wel te bereiken zal zijn. Laten we hopen dat R.C.H. goed begint. R.O.H. komt uit met: Radsma. Kuyt. Prevost. Geutskens. Nieuwenhuis, Krom. Nachtegeller, v. Dam, Verkerk, Ruys, Brugman, LUCHTVAART DE „PRIDE OF DETROIT". TERNAUWERNOOD AAN EEN ONGELUK ONTKOMEN. Uit Londen wordt van Vrydag ge meld: De Amerikaansche vliegers Broek en Schlee, die met de „Pride of Detroit" gisteren van Rangoon naar Bangkok zijn vertrokken, zyn by het vliegen over het Yomagebergte in Burma ternauwer nood aan een ongeluk ontkomen, zy werden door een cycloon uit hun koers gedreven; het uitzicht was zoo slecht, dat zy op een gegeven oogenblik plotse ling een berg voor zich zagen, waar tegen het vliegtuig dreigde te verplet teren. Slechts door zeer handig te ma noeuvreer en gelukte het nog op het laatste oogenblik het gevaar af te wen den. Tot zoover dit telegram. Zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden zijn de vliegers Vrydag van Hanoi naar Hongkong vertrokken. SLACHTOFFERS DER LAATSTE MAANDEN. DROEVE LIJST. De Parysche bladen publiceeren ean statistiek, waaruit bUjkt, dat in dc laat ste twee maanden niet minder dan 26 vliegers verdwenen zyn, zonder dat men iets meer van hen heeft kunnen ontdek ken. Men dringt er by de regeering op aan, dat deze alle transatlantische vluch ten ton minste voor dit jaar zal verbie den. WIELRIJDEN. WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM In het Amsterdamsche Stadion had den wielerwedstrijden plaats. O.a won Leddy den wedstrijd achter motoren over 100 K.M. van Schlebaum. Aan de Tel. ontleenen we de volgende uitslagen: Sprintkampioenschappen A. S. C. Olymuia: le rit: 1. Piets; 2. Th. Sles- ker; 2e rit: 1. Metz, 2. Hocvens: Ce rit: 1. Hoevens; 2. Slesker; 4e rit: 1. Piets; 2. Metz; 5e rit: 1. Metz; 2. Slesker; 6e rit: 1. Piets; 2. Hoevens. Totaaluitslag: 1. Piets, 3 p.; 2. Metz 4 p.; 3. Hoevens 5 p.; 4. Th. Slesker 6 punten Sprintwedstryd voor profs.: le rit: 1. Degraeve; 2. G. Leene, (wiellengte) 2e rit: 1. Degraeve; 2. Meijer, (1 leng te); 3e rit: 1. Leene: 2. Meijer; 4e rit: 1. Leene; 2. Meijer; 3. Degraeve. Totaaluitslag: 1. Leene 4 p.; 2. De graeve 5 p., 3. Meijer 6 p. We«istryd achter motoren over 100 K.M.: 1. Leddy in 1 uur 19 min. 58 sec. (baanrecord^, 2. Schlebaum 30 M.; 3. Blekemolen 4800 M., 4. Snoek 5200 M- ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN VOOR SCHOOL. PLOEGEN. De afdeeling Haarlem van de ver* ceniging van leeraren en onderwijzers in de Lichamelijke opvoeding in Ne derland organiseert Zaterdag 10 Sep. tcmber schoolzwemwedstrijden om het „Dr. Merens" en het „H. O. Z." diploma, Zij worden gehouden in dc nieuwe gemeentelijke zweminrichting aan dc Houtvaart en vangen aan--*te half drie des namiddags. De wedstrijd om het „Dr. Merens" diploma voor jongensploegcn 4 maal 25 M. estafette vindt plaats in de man« nenafdeeling, die om het „H. O. Z.". diploma voor meisjesploegen 3 maal 25 M. estafette wordt gehouden in de vrouwen.afdeeling. Het „Dr. Merens" diploma is nog niet definitief gewon, nen Anders is het gesteld met het ,.H, O. Z." diploma, dat twee jaar achter een gewonnen werd door de school aan de Botermarkt. Naar we vcrnc. men, is de ploeg van deze school weer sterk bezet, zoodat het wel eens kon gebeuren, dat liet diploma in dcfifni. tief bezit van deze school zal komen. Werden de wedstrijden andere ja. ren vóór de vacantie gehouden, we. gens het minder gunstige weer kon dit nu niet geschieden. Waar nu veile geoefende zwemmers(sters) reeds de school verlaten hebben, zal de deelneming niet het gewenschte aantal zwemmers en zwemsters aan den start brengen. Tot op Donderdagavond zijn 24 jongens en 15 meisjesploegen inge schreven. Na afloop L-nllen de jeugdige zwem mers worden vergast op eenige de monstraties. Dank zij de welwillende medewer king van het bestuur van den Haarl. Zwembond zullen eenige springers demonstreeren en zal een polowed strijd gespeeld worden „de Delft" I tegen „de Waterratten" n. Mogelijk zal de „Dr. Merens"-beker ook nog verzwommen worden (voor meisjes van middelb. scholen). Moge het weer medewerken, dan zal aan de zwemmende jeugd een aangc- namt-n middag bezorgd worden. Ouders van leerlingen en verdere belangstellenden hebben gratis toe gang. DAMMEN. SIMULTAANSéANCE TE IJMUIDEV Woensdagavond 14 September. 8 m— zal door den heer J. W. van Darte1"" een simultaanseance gegeven wordi-- voor de leden en genoodigden der Dam club „IJmuiden" in hotel no. 1. nüLDIGING r. J. VAN DAR5T' Donderdagavond had te Amsterdam de huldiging plaats van den nieuwuen kampioen van Amsterdam, meester P. J. van Dartelen. Door den voorzitter van den Amster- damschen Dambond. den heer J. Groenteman Jr.. werd aan den heer Van Dartelen de kamoioensnriis, een fraaie zilveren beker, uitgereikt. Namers de damvereeniging „G^"1- lig Samenzyn" werd door d°n heer C. J. Lochtenberg aan den nieuwen pioen een zilveren potlood aang^— '^n. Van de I-Iaarlemsche Dan: lub wa ren vele leden overgekomen om bij de ze huldiging tegenwoordig te zijn. Door den voorzitter der Haarlemsche Damclub werd aan den heer Van Dartelen een verguld zilveren herinne ringsmedaille aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7