OVER GEMEENTEGEBOUWEN VOOR DE AGENDA DATUMSTUKJES 45e Jaargang No. 13567 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 13 September 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H» met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57)$. Franco per post door Nederland 3.87)*. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57J4; franco per post f 0-65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bfl abonnement aanzienlijk rabat. TwaalfsUiivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het «rrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat ©3, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren J. C. peereboom en p. w. peereloom Bijkantooi voor Santpoort, Velsen. Velsen-Noord, IJmuiden, IJmuiden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD verwijzen wij naar de tweede pagina van dit blad. DE NAZORG-BAZAR. Morgen, Woensdagmiddag om twee uur zal ln de Gemeentelijke Concertzaal de Nazorg-bazar worden geopend. Zij is op dien dag toegankelijk van 25 des middags en van 7.3010.30 uur 's avonds, en op Donderdag en Vrijdag van 1012, 25 en 7.3010.30 uur. Er is ons ver zocht om er een speciaal woord van aanbeveling voor te schrijven, en daar voldoen wij heel gaarne aan. Want het is een prachtige arbeid dien de Nazorg verricht voor een groep misdeelden in cns midden die door zwakzinnigheid, door geestelijke tekortkomingen, aan een zeer moeilijk bestaan is overgeleverd. Totaal buiten hun schuld moeten die armen een veel zwaarder strijd in het leven voeren dan anderen, en vaak wor den zij cok nog met hoon en spot beje gend door domme en gevoellooze lieden die het „grappig"' vinden, en daarmee zelf een geestelijk tekort toonen dat geenszins buiten hun schuld is. Het is niet mogelijk voor iemand, die over zijn volle verstandelijke vermogens beschikt om zich in den toestand van de zwakzinnigen te verplaatsen. Maar wie er maar even een poging toe doet voelt een diep medelijden met hen en beseft de verplichting, die op alle gezonden rust. om deze menschen tegemoet te ko men en him de helpende hand toe te ste ken. Ook in onze stad zijn er gelukkig al vele goede dingen op dit gebied ge daan, maar de arbeid voor de zwakzin nigen is nog jong en er rest nog zeer veel werk. In 1909 begon men te Haarlem met de stichting van de eerste Buitengewone School, ln 1923 kwam de tweede en in 1925 een R.K. Buitengewone School. Die drie tellen nu al 250 leerlingen uit Haarlem en de omliggende gemeenten. Maar zooals die grocte voorvechter van de Nazorg, de heer E. P. Schuyt, het in zijn artikel in 't bazar-programma zegt: „Het dagonderwijs zij voor deze kinde ren een goede voorzorg, maar wanneer ze daarna zonder steun in de maat schappij worden losgelaten, gaat ten minste 3/4 van het aantal verloren". Twee jaar geleden ls dan ook te Haarlem ook Nazorg ingesteld voor de maatschappelijk-ongeschikten. Op 27 Juni 1925 werd aan het Donkere Spaarne een Werkinrichting geopend waar zij onder deskundige leiding productief werkzaam kunnen zijn met het maken van matten, borstels, kwas ten enz. Maar zelfs de besten brengen het nooit verder dan een weekloon van f 4 a f5. Wat moet er met hen ge beuren als hun ouders komen te over lijden? Op voorstel van den heer Vin cent Loosjes. voorzitter van de commissie voor de Werkinrichting werd in Maart 1926 een vereeniging opgericht om de op de werkinrichting aan den arbeid gestelden zoo noodig later financieel te kunnen steunen. Het aantal leden daarvan is nu 315. en het is deze vereeniging, die zich een stamkapitaal van tenminste f 10.000 en een jaarlijksche contributieheffing van minstens f 1000 ten doel heeft gesteld, die thans deze bazar houdt. Het dames comité. ervoor benoemd, heeft buiten gewoon veel arbeid verricht, en de gansche opbrengst van de bazar zal aan het schoone doel ten goede komen. Helpt mee om haar te doen slagen, en u verricht een goeden en mensch- lievenden arbeid. Bedenk dat het niet om een enkeling gaat, maar om vele misdeelden, die de hulp van zeer velen noodig hebben om kans te krijgen op een dragelijk bestaan. AANVARING DEENSCH STOOMSCHIP. MET SLUISHOOFDEN TE IJMUIDEN. Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Amsterdam van Maandag: Het Deensche stoomschip „Svava", dat hedenmiddag in ballast uit de Zaansche haven is vertrokken met be stemming naar zee, is te IJmuiden aan bakboordstand in botsing gekomen met een der sluishoofden. tengevolge waar van in de inlaadcirculatiekast welke zich in de machinekamer van het schip be vindt, een scheur ontstond. De schade bleek van te emstigen aard om alsnog zee te kiezen. Door twee sJeepbootcn is de „Svava" naar Amster dam gesleept, waar het schip om ge vaar voor zinken te voorkomen, dadelijk droog is gezet in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij alwaar de reparatie zal plaats vinden. Haarlem, 13 September De Eersteling. „De K. L. M. heeft haar eerste 25 vluchten-boekje aan een luchtreiziger ter hand gesteld. Het is de heer B. de Heer, de bekende postzegelhandelaar te Rotterdam, die voor zijn vele zakenrei zen steeds gebruik maakt van de K. L. M. Dit voorbeeld zal vermoedelijk wel dra door andere vaste luchtreizigers van de maatschappij worden gevolgd". Dit communiqué ligt vanmorgen op mijn tafel. Proficiat K. L. M.! Geluk er mee. Als gij nu maar beseft dat met het ontstaan van den vliegabonné ook de klachten des aborunés zullen komen. Net als bij de spoorwegen. En de eigenaar digheden des abonnés. En al de aan kleve van dien. Het begin zal natuurlijk zijn dat de heer De Heer en zijn navolgers te laat opstaan om op hun gemak hun ochtend- vliegtuig te kunnen halen. zy zullen last hebben met boor denknoopjes, die schoenveter breken die al 'n week op springen stond, en 't steeds uithield als er geen haast bij was, zich in hun eitje verslikken, hun tweede kop thee laten staan en in een netelige stemming op Waalhaven arriveeren, zóo laat dat het toestel al over 't terrein „taxiet". Dan zullen zij er achteraan hollen en er onder 't rijden in willen springen, of zelfs de staart van het toestel nog trachten ie grijpen als het reeds den grond verlaat. Want wat stuit een abonné? De erva ring bij de spoorwegen leert: Niets. Het spreekt vanzelf dat gij, K. L. M.. personeel zult moeten aanstellen, dat er speciaal mee belast is om deze gevaar lijke toeren te voorkomen. Dit zal de heer De Heer en de zijnen verbitteren- Zij zullen eischen dat men hen door den uitgang binnenlate, opdat zij een korter afstand hebben af te rennen. Dit zal hen in de gelegenheid stellen om nóg iets later te komen. Zij zullen bij 't hek .Abonné" roepen en doorhollen, en verschrikkelijk boos zijn als een con troleur hen tegenhoudt om hun abonne menten te zien. Vooral als blijkt, dat zij het thuis hebben laten liggen. Zij zullen zich voelen als geprivilegeerde reizigers, als habitués, als uw beste klanten, waar voor gij, K. L. M., nimmer voldoende égars kunt hebben. Om kort te gaan, zij zullen zich men vergeve mij dit, maar het is te verleidelijk de heer De Heer voelen. En zij zullen uw beste klanten zijn, K. L. M.! De kern van uw reizigersvervoer. Gij zult hen te vriend moeten houden, en steeds lastiger zullen zij worden. Er zullen klassen worden Ingevoerd, en dames- en rookcoupés. Onverlaten zullen in een hoogere klasse gaan zitten dan die waarop hun abonnement recht geeft, en de instelling van een Zwarte Bende, bestemd om hen op deze en an dere overtredingen te betrappen, kan niet uitblijven. Gij. K. L. M., zult u laten verleiden tot te drastische maatregelen, en op een goeden dag een passagier die zich misdraagt ergens in een onher bergzaam oord, b.v. op Schokland of op een van die kleine Kanaaleilandjes of midden in de heuvelen van Sussex, tegen zijn wil afzetten. Gevolg: een regen van ingezonden stukken en een interpellatie in de Kamer. Alle passagiers, ook de gewone, zul len hun eischen hooger gaan stellen naarmate het vliegen een gewoner zaak ■wordt en zij zich dus steeds minder held gaan voelen. Geen harde banken in de derde klas, geen rammelende of tochtende raampjes, geruischlooze mo toren, niet zoo hoog vliegen (want dan zien zij niets van 't landschap), veel hooger vliegen (want hoe lager, hoe gevaarlijker), invoering van aardbol- rondreisbiljetten, bouw van moderne restaurants op Spitsbergen, op den top van den Mount Everest en natuurlijk aan de Polen, restaurant en avion-lits- vliegtuigen op alle lijnen, etc. etc. Tenslotte, K.L.M., zult gij verbureau- cratiseeren en uw passagiers niet meer als zeer gewaardeerde clientèle en be gunstigers beschouwen, maar als een massa menschenmateriaal die blij mag wezen dat gij haar zoo netjes en snel vervoert. Uw huidige vreugde over het eerste abonnement, genomen door den heer De Heer, zult gij totaal vergeten zijn, en booze abonnés zullen op alle manieren de vermaarde vraag stellen of gij er zijt voor het publiek, of het publiek voor u. Het laatste schijnt het geval te zijnenz. Als het zoover is, als er drie com missies-van-onderzoek tegelijk aan 't werk gaan als er een ongeluk gebeurd ls, en heel Nederland zich in Schaden freude slap lacht als uw eigen machtige directeur ergens in de rimboe een nood landing heeft moeten makenals gij impopulair wordt, en een hooge ta rievenpolitiek gaat volgen, en uw in- vroeger-jaren-gemaakte dividenden in tekorten ziet veranderendan is uw hoogtepunt bereikt, K.L.M. Dan zjjt gij er, dan is het luchtverkeer volkomen gevestigd, net als de spoorwegen 't nu al sinds zooveel jaren zijn. En dan gaan wij weer ons bezig houden met een nieuwe soort van ver keersmiddel. R. P. BELANGRIJKE PLANNEN. De uitbreiding van het Stadhuis. Een nieuw gebouw op de plaats van het Hospitaal, waarin zouden komenOpenbare Werken, Bouw- en Woningtoezicht, Geneeskundige dienst, Keu ringsdienst, enz. De Stadsbibliotheek naar het gebouw van Openbare Werken. De Burgerlijke Stand naar het Stadhuis Tengevolge van de grensregeling zijn verschillende gemeentediensten belang rijk verzwaard. Er zijn daarbij gean nexeerde ambtenaren aangesteld, ter wijl er ook meer publiek komt. Haar lem was zich bovendien in de laatste jaren reeds belangrijk aan het uitbrei den, zoodat beide factoren gemaakt hebben, dat de huisvesting te bekrom pen geworden is. In dien nood moet worden voorzien. Allereerst hebben wij het Stadhu is. De plannen voor uitbreiding vieren al haast hun zilveren jubilé. Maar nu zal er toch binnen afzienbaren tijd iets van komen .Eenige maanden geleden heeft de gemeenteraad goedgekeurd, dat het perceel van den heer Max Weber in de Koningstraat werd aangekocht. Op een peceel na de galanterie-winkel is het geheele complex huizen Pand- poortKoningstraatJaccby nestraat Prinsenhof thans eigendom der gemeen te. De bedoeling is daar een flink ge bouw te zetten dat een geheel vormt met het Stadhuis. De gekochte perceelen zijn op korten termijn verhuurd, zoo dat ontruiming mogelijk is. De eigenaar van de galanteriezaak is hy ver klaarde ons dat indertijd reeds, niet ongenegen om met het gemeentebestuur te onderhandelen over den verkoop van zijn perceel. Het staat nog niet vast welke dien sten in het dan te stichten nieuwe ge bouw ondergebracht zullen worden. Er zijn evenwel verschillende plannen ge opperd. Een daarvan is om ook de openbare leeszaal en bibliotheek uit het Prinsenhof te laten verhuizen. Dan komt de verdieping boven de raadszaal vrij. In het vergroote Stadhuis zouden dan ondergebracht kunnen worden: de I n c a s s o-d i e n s fc, thans gevestigd in het perceel Jacobijnestraat 24, alsook de Burgerlijke Stand. Het gebouw aan de Raaks is te klein voor de huisvesting van den Burger- lijken Stand van Groot-Haarlem. Omstreeks Mei van dit jaar toen men er eerst over dacht een gedeelte van dien dienst over te brengen naar de school in de Prins Hendrikstraat heeft een kleine verbouwing plaats ge had, maar het blijft behelpen. Met eenigen goeden wil kan men zoo nog een poosje voortsukkelen, maar ver plaatsing naar een grooter gebouw is absoluut noodzakelijk. De Stadsbibliotheek en Open bare Leeszaal zijn in het Prinsen hof ook slechts matig behuisd. Toen wij eenige weken geleden met de bi bliothecaris den heer J. D. Rutgers van der Loeff een gesprek hadden over de vestiging van filialen in de buitenwijken kwam ook de behuizing ter sprake. De bibliothecaris zei: wij behelpen ons zoo goed het kan, maar er moet met de ruimte gewoekerd worden. Bovendien ben ik altijd bevreesd voor de zolders, want boeken zijn heel zwaar, Als de bibliotheek over een grooter gebouw te beschikken had, zou dit den dienst en ook het publiek ten goede komen. Er wordt nu over gedacht om de bibliotheek en de openbare leeszaal over te brengen naar het gebouw Jacobyne- straat 24, waar nu Openbare Werken een onderdak gevonden heeft. Aan dit gebouw, dat wel geschikt ge acht wordt voor de bibliotheek omdat het zeer veel lokalen bevat voor de ber ging der boeken, zou natuurlijk een en ander verbouwd moeten worden. Het perceel verkeert in een vrij vervallen toestand, vooral wat trappen aangaat. Openbare Werken is voor zich zelf nooit v. •'.eischend geweest Ook zouden natuurlijk leeszalen In het gebouw gemaakt moeten worden. Zonder verbouwing is dat niet moge lijk. In het nieuwe Stadhuisgedeelte zou ook ruimte beschikbaar komen voor het maken van een nieuwe raads zaal. Reeds meermalen hebben wij er op gewezen, dat die zaal in zijn tegen- woordigen toestand ongeschikt is. Gaan die plannen evenwel door, dan zal een nieuwe huisvesting gezocht moe ten worden voor Openbare Werken. Indertijd is door B. en W. aan den gemeenteraad voorgesteld om den Ge neeskundigen dienst onder te brengen in het voormalige militaire hospitaal. De raad vond de kosten van de toen voorgestelde verbouwing te hoog en noodigde B. en W. uit om te komen met een plan voor een nieuw gebouw. Er wordt nu over gedacht om het hospitaal geheel af te breken. De raadscommissie voor Openbare Werken heeft het gebouw meermalen bezich tigd, maar de algemeene overtuiging is, dat verbouw duur en slecht is. Het beste wordt geacht om op het vrijge komen terrein aan den Kinderhuissingel een geheel nieuw gebouw te zetten. Dat zou evenwel een flink gebouw moeten zijn, want daarin zouden dan onderge bracht moeten worden behalve Open bare Werken, Bouw en Woning toezicht thans in het Huis in de Kruisstraat gevestigd, de Genees kundige dienst (thans in het houten hulpschoolgebouw aan de Papen- torenvest) de kliniek voor be smettelijk hoofdzeer (thans ook Papentorenvest) het laboratorium voor pathologische bacte riologie (thans in het gebouw der waterleiding aan het Spaarne) de Schooltandartsen-dienst (thans in het perceel Nieuwe Gracht 58) de Keuringsdienst (thans Ged. Oude Gracht 133 en Kampersin- gel). Reeds is bij den raad in behandeling het voorstel om de administratie van de Waterleiding overt te brengen naar het perceel Kampersingel 4. De raad heeft evenwel neg niet uitgemaakt of dit perceel verbouwd, of dat een nieuw gebouw gezet zal worden. Als de school aan de Ged. Oude Gracht bij het Spaarne ontruimd is zal daar de brandweer, die nu in de Pand- poort ondergebracht is, ëen onderdak vinden. Uit bovenstaande opsomming blijkt wel. dat er groote plannen in de lucht hangen. Maar meer dan plannen zijn het nog niet. Er wordt in de des betreffende commissies over beraad slaagd. Verschillende onderdeelen van de plannen zyn evenwel dringend, zoo dat het niet onmogelijk is, dat binnen kort by den gemeenteraad voorstellen van B. en W. zullen komen om al thans tot een gedeeltelijke uitvoering over te gaan. ZUID-RUSLAND. Hevige aardschokken. SEBASTOPOL GETEISTERD. Kort na middernacht hebben in Zuid- Rusland ernstige aardschokken plaats gehad, waarvan het centrum waar schijnlijk in den Krim lag. Het eerste nieuws werd ontvangen uit Simfero pol. waar onder de bevolking een pa niek ontstond. De bewoners verlieten hun huizen en brachten het verdere gedeelte van den nacht op straten en pleinen door. De schokken in Sebastopol zijn van ernstiger aard geweest. Volgens officiee ls berichten is geen huis onbeschadigd, terwijl een aantal huizen is ingestort en de bewoners onder de puirihoopen werden bedolven. De schokken herhaal den zich later in den morgen meldt de Tel.: Met sommige deelen van het land zijn alle verbindingen verbroken. De berich ten uit Odessa, E3ef en Nicolajef zijn minder verontrustend. DE AARDAPPELEN. DE OOGST VALT NOG MEE. By de teelt der aardappelen in den Haarlemmermeerpolder waren aanvan kelijk, wegens het aanhoudende natte weder, de verwachtinen omtrent op brengst en kwaliteit niet hoog ge spannen, temeer ook al omdat de ziek te in dit gewas zich vrij spoedig ver toonde en veel schade veroorzaakte. De oogst der winteraardappelen ls thans hier en daar in dezen polder reeds aangevangen. Het blijkt nu dat het droge weder der laatste weken nog veel goed heeft gedaan aan de ontwik keling van dit gewas. Vooral de sterke soorten, zooals de Bravo's enz. hebben weinig van de ziekte te lijden gehad en beloven een goed beschot. Als nu in de minder sterke soorten de reeds geopenbaarde ziekte niet al te sterk uitbreidt, zullen by enkele weken droog weder de vele aardappel verbouwers in Haarlemmermeer over de verkregen resultaten nog wel tevre den kunnen zijn. HOU OP, FISCUS, HOU OP! (Toen de Nederlandsehe zwemsters, na het behalen van drie Europeesche kam pioenschappen, uit Bologna terugkwamen, moesten zij aan de Nederlandsehe grens invoerrechten betalen op hun prijzen). Er ging een wagen volgeladen Vol met jonge meisjes, Zwemsters maken tegenwoordig, Dikwijls mooie reisjes; Zij hadden 't dapper durven wagen, Alle andere zwemsters uit te dagen, Hop Holland, Hop! Er ging een wagen volgeladen, Vol met jonge meisjes. Toen ze in Bologna kwamen, Zagen zij de prijsjes; zy waren happig te beginnen, Daar zij die prysjes wilden winnen, Hop, Meisjes, Hop! Sneller dan een van de andren, Zwommen onze meisjes, Toen ze uit het water kwamen. Zongen zij als sysjes; Voor het behalen van de zege, Hebben zy de prijsjes meegekregen, Top, Meisjes, Top! Er ging een wagen volgeladen, Vol met jonge meisjes, En by onze grens gekomen. Toonden zij hun prysjes; Men voelde niets voor hun prestatie, Dacht slechts aan geld en visitatie. Pop, zooveel popi Dit was 't eenige vervelends, Van dit mooie reisje, En de meisjes zongen droevig. Het 's Landseer, 's Lands wijsje; Nog hoort de douanier hun stemmen, Waarom laat jullie ons niet zwemmen, Strop, meisjes, strop! P. GASUS. MOORDAANSLAG TE PARIJS. De Italiaansche vice- consul gedood- DOOR EEN ITALIAANSCH ARBEIDER. Graaf Carlo Nardini, de Italiaansche vice-consul te Parys, is Maandagmiddag door een bezoeker in zyn kamer op het consulaat in de Avenue de Villars met een revolver neergeschoten. De dader is waarschynlyk een Italiaansch arbeider. Omtrent de omstandigheden waaron der het drama plaats had, kan de Tel. nog mededeelen, dat om elf uur de man den consul-generaal te spreken vroeg. Nadat hy een oogenblik gewacht had, werd hy in de kamer van den vice-con sul gelaten, waar graaf Nardini hem te woord stond. De secretaris van het consulaat, Torrente, was te zamen met een oude dame by het begin van het gesprek in de kamer. De bezoeker deed den vice-consul mededeeling van de moeilykheden, welke hy had ondervon den by het verkrijgen van een paspoort voor Italië. Hem werd toen medegedeeld dat aangezien de prefect der provincie, waarin hy geboren was, niet de ver- eischte toestemming om hem een pas te verstrekken had gegeven, zyn aan vraag niet voor inwilliging vatbaar was. Op dat oogenblik verliet Torrente de kamer en even later hoorde hy twee schoten en snelde terug. De vice-consul lag achterover in zyn stoel en was reeds bewusteloos. Hy was door beide kogels getroffen één in zyn arm, terwijl de tweede kogel doodelyk was en hem in de hartstreek had geraakt. De dader was inmiddels gevlucht, doch werd met eenige moeite, hij loste nog twee schoten in de lucht, door den huis bewaarder en den politie-agent, die voor het consulaat geposteerd stond, over weldigd. De moordenaar werd naar het naastbyzymde politie-bureau getranspor teerd, doch hy bevond zich in zulk een opgewonden toestand, dat zijn overbren ging naar het ziekenhuis noodig werd geacht. Na een kort onderzoek werd hij weer naar het politie-bureau geleid, doch viel hier in onmacht, zoodat hy niet verhoord kon worden. De identiteit van den dader staat nog niet vast en men gelooft, dat hij voor zijn bezoek aan het consulaat zijn pa pieren heeft vernietigd. Bij fouilleering bleek de man slechts in het bezit te zyn van een Italiaansch spoorkaartje. De overleden graaf Nardini is 56 jaar oud en woonde reeds gedurende 27 jaar te Parys. A. VAN WAVEREN De toestand van den brandweerman A. van Waveren. die by het ongeluk met de brandweerauto op de Groote Markt gewond werd, is nog dezelfde, dus goed. EEN VERLOREN GEWAAND ONTDEK. KINGSREIZIGER Kolonel Fawcett terecht. Kolonel Fawcett In het begin van het jaar 1925 vertrok de Engelsche kolonel Fawcett een ver maard ontdekkingsreiziger en drager van een gouden medaille van het Britsch Aardrijkskundig Genootschap met zijn zoon en een anderen jongen Engelsch- man, Rimwell geheeten, naar het bin nenland van Brazilië. De expeditie werd ondernomen in opdracht van het boven genoemde genootschap en had ten doel het zoeken naar oude steden, die volgens overlevering in deze binnenlanden moe ten hebben bestaan en van groot belang zouden zyn voor oudheidkundigen. De expeditie was buitengewoon interessant, maar niet minder gevaarlijk, aangezien de daar levende Indianenstammen (Guarayos) zeer oorlogszuchtig zijn en een ontmoeting met hen ongetwijfeld tot gevechten zou leiden, waarby de Indianen met hun sterk vergiftigde py- len gevaarlyke tegenstanders zyn. Vele lezers zullen zich herinneren, dat wy ons by het begin dezer expeditie het publicatierecht verzekerden van Kolonel Fawcett's reisverhaal. Eenige inleidende artikelen, geschreven door den kolonel, verschenen in ons blad, het laatste zyn vertrek meldend en gedateerd 30 Mei 1925. Daarna hoorde de wereld niets meer van de stoutmoedigen. Na eenigen tyd maakte men zich ongerust over het uitblyven van verwachte tijdingen en er werden zelfs vliegtuigen uitgezonden om te trachten een spoor van de drie En- gelschen te vinden, zonder resultaat evenwel. Thans na ruim twee jaar, heeft een ingenieur, van een autotocht over het Matto Grosso plateau in Brazilië, te Lima (Peru) teruggekeerd, medege deeld, dat hy den kolonel en diens zoon in uitstekende gezondheid had ontmoet. Van Rimwell. die, volgens een gerucht, dat in 1925 de ronde deed, aan een voet vergiftiging moet geleden hebben, wist de ingenieur niets te vertellen. Intusschen hopen wy, dat kolonel Fawcett binnen afzienbaren tyd in de bewoonde wereld zal teruzkeeren, om het meer dan twee jaar geleden afge broken reisverhaal te vervolgen, dat wy met anderen, die bij de expeditie be lang hadden, niet meer dachten te ont vangen. Wanneer de expeditie aldus nog ongedacht gunstig eindigt, staat onzen lezers in elk geval buitengewoon inte resante lectirur te wachten over een even gevaarlijk als romantisch avontuur. ENGELSCH VOOR TRAMPERSONEEL. EEN HERINNERING. In ons vorig nummer schreven wij iets over het plan om Engelsche les te geven aan nóg meer politiemannen (50 zijn er reeds met die taal bekend) ais ook aan trampersoneel. Dan zouden de vele vreemdelingen die hier in 1928 tij dens de Olympiade verwacht worden in de Engelsche taal door de meeste po- litie-agenten en tramconducteurs te woord gestaan kunnen worden Het is niet de eerste maal dat de wenschelykheid biykt om aan de tram mannen eenige kennis van vreemde ta len by te brengen. Het is nu ongeveer 20 jaar geleden dat onze bekende stad- genoote mej. Mary Fleischmann zich beyverde om menschen die daartoe lust gevoelden kosteloos onderwys te geven in Engelsch. Onder haar leerlingen wa ren vele tramconducteurs en -wa reuvoer ders. 5 jaren heeft zij dit volge houden. Vele tientallen heeft zy onder wezen. Over het algemeen waren het dankbare leerlingen, die zoo hun best deden, dat zy zich na betrekkelijk kor ten leertyd goed in het Engelsch verstaanbaar konden maken. Maar de trammenschen die van mej. Fleischmann Engelsch leerden z:jn nu voor een groot deel al met pensioen. Daarom juicht zij het toe dat nu ande ren, willen voortzetten wat zy inder- tyd begonnen is.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1