Electriciteit Maverschmidt Klaje TANDARTS HERVAT V. DF. WILDE HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 13 SEPT. 1927 Heringa Wuthrick, Haarlem (Adv. lag. Med.) AGENDA. DINSDAG 13 SEPTEMBER Groote of St. Bavokerk: Kerkconcert Mi a Peltenburg, Louis van Tulder en Hendrik Andriessen, 8 uur. Vrije Haarlemsche Schilderschool: Kampersingel 42. Tentoonstelling van werken uit den cursus 19261927 tot 4 u. Kunstkring voor Haarlem en omstre ken Kenaupark 23: Tentoonstelling van teekeningen en graphisch werk van S. Jessurun de Mesquita. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. L3 Mascotte: Groote Markt. Dan cing. Tivoll. Tempeliersstraat: Dancing. Café DreefzichtTrio Stoffer. Firma J. A. Boskamp en Zonen te Overveen: ..Keuzetentoonstelling van 10 tot 5 uur. WOENSDAG 14 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: Jeugdbioscoop, 2.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Nazorg- bazar voor zwakzinnigen van 2 tot 5 en van 7.30 tot 10.30 uur. Vrije Haarlemsche Schilderschool. Kampersingel 42: Tentoonstelling van werken uit den cursus 1S26 1927 van 10 uur des voorin, tot 4 uur des namiddags. Kunstkring voor Haarlem en omstre ken Kenaupark 23: Tentoonstelling van teekeningen en graphisch werk van S. Jessurun de Mesquita. Cinema Palace Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor TheaterBioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoll, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Trio Stoffer. Firma J. A. Boskamp en Zonen te Overveen „Keuzetentoonstelling" van 10 tot 5 uur. BELASTING BETALEN OP POSTKANTOOR. GEEFT GEEN BESPARING. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van de Broederschap van ont vangers der directe belastingen is aan de orde geweest de betaling van belasting oppostkantoren, waarmee thans in de provincie Noord-Holland een proef wordt genomen. De vergadering kwam tot de con clusie, dat betaling van belasting op de postkantoren den arbeid cp de ontvang kantoren geenszins verlicht, zooaai waar de maatregel meer werk geeft op de postkantoren en op het centrale giro kantoor. deze in geen geval zal kunnen leiden tot besparing op de staatsuit gaven. Geconstateerd werd. dat aan de wijze waarop het stelsel tot nu toe is uitge voerd, bezwaren kleven. ONS BUITENGEWOON ONDERWIJS. DE NIEUWE SCHOOL GEBOUWEN. Ons buitengewoon onderwijs heeft een zeer goeden naam. De huisvesting laat evenwel nog te wenschen over. Nu zijn deze scholen in het oude gebouw aan de Ged. Oude Gracht en in de houten hulp- school aan de Van Zompelstraat. Daarin komt evenwel verandering. Zocals men vreet is het oude buiten van mejuffrouw Koenen aan het Zuider Euiten Spaame geheel verbouwd, ter wijl er ook een nieuwe vleugel is gezet. Daar nu komt de buitengewone school die nu in de van Zompelstraat is. Ket werk aan de nieuwe school is bijna ge reed De schilder is bezig, waarna ac meubileering nog moet plaats hebben. De verwachting is, dat na de kachelvacan- tie in October de verhuizing van de school kan plaats hebben. Met verlan gen wordt daarnaar uitgezien, want het houten hulpschoolgebouw in de van Zompelstraat is bouwvallig geworden. Als de nieuwe H.B.S. in het Klever park gereed is zal de buitengewone school van de Ged. Oude Gracht naar het gebouw aan het Prinsenbolwerk ver pis atst worden. Haarlem heeft dan voor het buiten- gewoon onderwijs twee flinke gebouwen, eer. in het Zuiden en een in het Noor den der stad. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Voor het eerstvolgend concert is door Doopsezind Zangkoor in studie genomen: „Quo Vadis?", een drama tisch oratorium van den Poolschen componist Felix Nowowiesjki. Als so listen zullen hierbij Jo van IJzer— Vincent, sopraan, J. van Rijsselberg, bariton, Jac, Caro. bas en Jaccb Bijster, orgel hun mededewerking verleenen, terwijl de orkestrale begeleiding aan de H O V. is toevertrouwd. Het zal de eerste uitvoering wezen, die van dit moderne oratorium te Haarlem wordt gegeven. BRANDJE. Hedenmorgen ongeveer tien uur rukte de brandweer met den automob'ellad- derwagen uit, omdat brand gemeld werd in perceel Burgwal 713. Het bleek, dat de vlam was geslagen in een pan met vet. die cp c-en fornuis stond. Eer.'sc-hrbrsteenvalletje en wat behang z'.jr. verbrand- De brandweer bluschte 't brandje met eenige emmers water. „DE HANZE" IN HET BISDOM HAARLEM. HERDENKING VAN HET VIERDE LUSTRUM. Centrale Raadsvergadering. Hedenmorgen half ei> begon in de bovenzalen van „De Kroon" de viering van het vierde lustrum van den RK. Middenstandsbond „De Hanze" met het houden van de Centrale Raadsvergade ring tevens 20ste jaarvergadering. Voorzitter was de heer C. J. G. Struycken. Deze opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Dc voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer P. J. M. van Tetering, kreeg daarna het woord voor het houden van een welkomstrede. Hij deelde o.a. mede. dat het ledental der afdeeling Haarlem thans 560 bedraagt. Hij vroeg of er bij dit 20-jarig bestaan reden be staat om feest te vieren en beant woordde deze vraag met ..neen"' en „ja". Met .meen", omdat hij het een treurig feit noemde, dat het ledental van den Bcnd. dat eertijds de 10.000 bereikte, op heden even meer dan 5000 bedraagt. Met „ja", omdat thans in de Bisschops stad ter viering van het vierde lustrum uit alle streken van het Diocees bijeen zijn de oude getrouwen, de beginselvaste Hanzemannen, die te midden van bange tijden vaandel en bond trouw bleven. „Wij moeten", zei spreker, „werken en strijden voor oris ideaal. Niet in de eerste plaats voor direct stoffelijke voordeelen maar voor de verchrLstehjking van onze samenleving. Dan zal het met den Diocessnen Hoofabond van nu af steeds crescendo gaan tot volle tevredenheid van yjten Kerkvorst". De liVr Van Tetering ontving luid applaus. De Voorzitter dankte hem en sprak de hoop uit, dat de afgevaardigden een paar genoeglijke dagen in Haarlem zullen doorbrengen. De Voorzitter deelde mede, dat het ledental thans 5160 bedragt: dat is 81 meer dan aan het eind van 1926. In 1927 zijn vijftig bloemendagen voor Santos gehouden, waarvan niet minder dan 32 door de afdeelingen in het Bisdom Haar lem. Tientallen verplegingen werden voor rekening van het fonds genomen: de meeste mochten tot herstel leiden. Eincenkort zullen weer twee midden standsretraites in de huizen te Noord- wijkerhout en Bergen worden georgani seerd. Ook deelde hij mede, dat de af deeling Katwijk f 50 voor het Santos- fonds schonk. De secretaris, de heer W. Boon Jzn., bracht het jaarverslag uit. Herinnerd wordt aan den steun, door De Hanze ver leend aan de slachtoffers van den wa tersnood. Vooral wordt hierbij hulde gg- bracht aan de afdeeling Haarlem, die bij deze steunverleening het record heeft be haald. Hot aantal afdeelingen bedroeg op 1 Jan. 1926: 94. Op 1 Jan. 1927 bedroeg dit aantal 87. De "totale bezittingen van het Santos fonds bedroegen ongeveer f 60.000. VERKOOPING. Door notaris Mr. J. A. de la Hayze is verkocht een winkelhuis met erf, tuin en groote schuur te Heemstede aan den Binnenweg 181 groot 1.98 Are. Kooper werd J- H. van den Putten te Heem stede voor 12.400.99. DS. J. C. BRUSSAARD. EEN NIEUW ONDERZOEK DER CLASSIS HAARLEM. Het vorig jaar heeft de classis Haar lem der Gereformeerde kerken zich ook eenige keeren bezig gehouden met de zaak Ds. J. C. Brussaard, predikant te Bloemencaal. 14 December heeft de classis tenslotte genoegen genomen met een door Ds. Brussaard afgelegde verklaring ten op zichte van de bekende vier punten van Genesis II. Nu is op de Snode van Groningen op nieuw de quaestie van Ds. Brussaard be sproken. omdat verschillende woordvoer ders van meening waren, dat zijn ver klaring voor de classis belangrijk ver zwakt is öcor eenige uitdrukkingen in een artikel van zijn hand in „Woord en Geest" van Januari. De Synode heeft daarop het volgende besluit genomen: „De aandacht van de classis Haar lem te vestigen op de toelichting door Ds. Brussaard van Bloemendaa! in het weekblad „Woord en Geest" van 23 Jan. 1927 op zijne vcor haar den 14en Dee. 1926 afgelegde verklaring gegeven, welke toelichting deze verklaring aan merkelijk heeft verzwakt en haar te verzoeken zich bij Ds. Brussaard te ver gewissen, dat zulke verzwakking niet in zijn bedoeling ligt en hij met name erkent „dat wie de meening is toege daan dat men disputabel zou kunnen stellen of de vier bekende bijzonderhe den uit Genesis 2 en 3 in eigenlijken of letterlijken 2in zijn op te vatten en dus zintuiglijk waarneembare werkelijkhe den waren, daardoor in strijd komt met het in art. 4 en 5 der Ned. Geloofs belijdenis beleden gezag der Heilige Schrift"; De classis Haarlem hield heden een zitting om zich van die opdracht der Synode te kwijten. Deputaten der Synode waren Prof. Ridderbos uit Kampen. Ds. Breukelaar uit Zaandam en Ds. Scheuten uit Am sterdam- Te voren had de Classis eenige huis houdelijke zaken in openbare zitting af gedaan. Toen de deputaten evenwel kwamen ging de classis in comité-generaal over. De bedoeling is dat de beraadslagin gen in besloten zitting plaats hebben, maar dat vanmiddag of vanavond in een openbare zitting mededeeiing ge daan zal worden van het besluit der classis. De Synode te Groningen is voorloopig verdaagd tot het rapjfort over de be handeling in de classis Haarlem ontvan gen zal zijn. HET ONGELUK MET DE GOOISCHE. Rapport particuliere Commissie van Onderzoek. „GEEN OP ZICHZELF STAAND UITZONDERINGSGEVAL". ONDERSCHEIDENE GRIEVEN. De commissie van onderzoek benoemd door de 17 Augustus jl. te Laren ge houden openbare vergadering is thans overgegaan tot de publicatie van het voorloopig resultaat harer bevindingen. Daaraan is het volgende ontleend: Zich allereerst bezig houdend met het nagaan van feiten welke mogelijk be vorderlijk kunnen blijken aan een ophel dering van de oorzaken welke tot de ramp op 7 Augustus jl. hebben geleid, heeft de commissie kunnen vaststellen, dat het feit dat twee tramtreinen van de Gocische Stoomtram, elkaar op het zelfde spoor in tegenovergestelde rich ting ontmoeten, allerminst een op zich zelf staand uitzonderingsgeval mag hee- ten. Wel verre van uit de ramp bij Laren te dezer zake de noodige leering te heb ben getrokken, zien wij, dat op 13 Aug. d.a.v. zich nabij de halte Gooische Boer nogmaals een zelfde geval heeft voor gedaan. Ook dit feit wordt door de ver klaringen van twee ooggetuigen gestaafd, die nadrukkelijk verzekerd hebben, dat van rangeeren of iets van dien aard geen sprake kon zijn, zoocat wat de on der-directeur der Gooische Stoomtram te dezer zake in zijn verhoor voor de Staatscommissie heeft verklaard, geen steek houdt. Er zijn thans drie gevallen geconstateerd van de soort als te Laren tot een zoo ernstige ramp heeft geleid. Onze Commissie zal zich niet bege ven in het trekken van conclusies, doch zij wil volstaan met, in aansluiting op bovenstaande, te wijzen op de groote af wijkingen, die die bestaan tusschen de officieele dienstregeling en de werkelijke rijtijden der Gooische Stoomtram. Deze onregelmatigheid kan niet anders dan van grooten invloed zijn op de veilig heid van het verkeer, daar ieder veilig heidssysteem moet afstuiten op de om standigheid, dat op de tijdstippen, waar op de trams de wisselplaatsen passee- ren, geen peil valt te trekken. Dit ver schijnsel bepaalt zich niet alleen tot drukke dagen, doch komt op de lijn Am- sterdam-Hilversum ook op zeer rustige werkdagen voor, hetgeen onze Commis sie bleek uit diverse steekproeven. Welke zonderlinge toestanden overi gens in het bedrijf der Gooische Stoom tram voorkomen is reeds uit verschillen de recente berichten dienaangaande ge bleken. Ter aanvulling daarvan mogen wij wijzen op een op 12 Augustus jl. door twee leden onzer Commissie, t.w. de heeren H. Dudok van Heel en P. C. van Huizen geconstateerd feit. Op ge noemden dag zagen deze beide heeren bij het station der Gooische Stoomtram te Laren een tram aankomen, waarvan de stoker, een jongen van naar schat ting 16 jaar, den wissel omgooide en daarna weer hard achter de tram aan holde, zonder zich ervan te vergewissen,, dat de wissel inderdaad behoorlijk was omgezet- Dit bleek niet het geval te zijn en allèen door het ingrijpen van een toevallig voorbij fietsende beambte der Gooische Stoomtram werd voorkomen, dat de wissel in niet behoorlijk overge- haalden toestand bleef staan. In het algemeen trouwens heeft onze Commissie den indruk, dat bij het per soneel van de Gooische Stoomtram niet de mate van zorgzaamheid aanwezig is, als bij een dei-gelijke instelling in rede lijkheid kan worden verlangd. De Com missie grondt dit oordeel, zoowel op per soonlijke ervaring, als op het karakter van sommige ongevallen, door de Gooi sche Stoomtram veroorzaakt. Reeds het feit, dat alleen in Naarden en Laren in het tijdvak van 4 Februari 1926 tot 11 Augustus 1927 zich 25 ongevallen, waar van niet minder dan 8 met doodelijken afloop voorgedaan en waarbij de Gooi sche Stoomtram betrokken was, stemt tot nadenken. Het moge dan waar zijn. dat. behalve zij die bij de ramp te Laren omkwamen of gewond werden, slechts drie van de 15.000.000 vervoerde pasagiers gewond werden, dit neemt niet weg, dat èn bij het publiek èn bij de commissie omtrent den eerbied van de Gooische Stoomtram t.o.v. de overige weggebruikers, een ge heel andere indruk bestaat, dan de di rectie dezer onderneming getracht heeft bij de Staatscommissie te vestigen. Voorts is ons. zoowel uit persoonlijk onderzoek, als uit ambtelijke gegevens gebleken, dat ernstige klachten bestaan, dat de Gooische Stoomtram op punten, waar de veiligheid zulks vereischt, niet in voldoende mate signalen geeft, al moet worden erkend, dat na de ramp hierin een verbetering is te constatee- ren. Dan bestaan er nog verschillende grieven, als: het onderhoud van de stroken gror.d langs de spoorbaan; de bestrating der spoorbaan aan overwe gen, nabij verschillende lanen, die over het algemeen deplorabel is, het versper ren van het verkeer, wanneer de stoom tram bij kruispunten stopt en de staart der tramtreinen een verkeersfceiemme- ring vormt- omdat de machinisten de rijtuigen niet voldoende laten doorrij den. Ten slotte wijzen wi) nog op de wen- seheüjkheid van het kappen van beplan ting in niet overzichtelijke bochten en op de hoeken van nauwe lanen, die op de trambaan uitmonden. In een nader rapport dat eerlang zal verschijnen, stelt de Commissie zich voor. de verdere resultaten van haar on derzoek, vergezeld van een aantal toe gelichte conclusies, ter kennis van het publiek te brengen. Op den grondslag dezer conclusies, zal dan in een open bare vergadering moeten worden beslo ten,. welke verdere stappen ln het alge meen belang nog zijn te nemen. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlem. Maandagmiddag drie uur reed op den Rijksstraatweg bij de Schoter- bcschstraat de 39-jarige W. ,S„ wonen de Laulierstraat 6 op een rijwiel, ach ter ccn auto. Hij kwam van het Soen- daplêin, en kwam juist van achter de auto uit toen van tegenovergestelde zijde een autobus naderde.. Zonder zich te overtuigen of de weg vrij was wilde S. de Schoterboschstraat inrijden, De bestuurder van de autobus tracht te nog door het trottoir op te rijden een aanrijding te voorkomen.. Het lin ker vcor-spatbord greep den wielrijder echter, en deze werd over den grond geslingerd. Per auto is hij naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, van waar hij later op eigen gelegenheid naar huis terug kon keeren. Zijn lin kervoet is gekneusd. De fiets is ver nield. Te Vogelenzang. Maandagmorgen omstreeks 10 uur had op den Leidschevaart bijna een ernstig ongeluk plaats. Het 7-jarig meisje L. K. dat daar ter plaatse aan het spelen was wilde den weg overste ken toen juist een auto was genaderd. De bestuurder, de G. uit Bussum, remde met alle kracht waardoor een aanrijding met het meisje voorkomen werd.. Door de wending die de auto gemaakt had, kwam deze in botsing met een handwagen van de gemeente BloemendaaJ, waardoor de ruiten van de auto werden verbrijzeld.. De ge meente-werkman R. bekwam csn paar lichte verwondingen. MEVROUW SIMON VAN DER AA. Heden Dinsdag 13 September vierde een bekende persoonlijkheid Sn het z:e- kenverpiegïngswezen. mevr. de wed. H. C. S. Simon van der Aa haar tachtig sten verjaardag. Mevrouw Simon v. d. Aa was jarenlang directrice van het Sophia-kinderziekenhuis te Rotterdam, maar na haar vestiging te Haarlem wijd de zij zich ook aan vele takken van so cialen arbeid. De verschillende instellin gen waarvan zij lid en bestuurslid is had? dep dan ook van haar waardeering doen blijken, door het zenden van tallooze bloemstukken. Zoo zagen wij prachtige manden van het College van Toezicht en van Bijstand en Advies voor het Rijks Tucht- en Opvoedingswezen te 's-Gravenhage, waarvan mevr. v. d. Aa bestuurslid is, van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond voor Zieken verpleging en van het Bureau van dien Bond. de afdeeling Haarlem van de Ver- eeniging Weldadigheid naar Vermogen en van de Vereeniging Tesselschade. Bovendien zonden vrienden en ken nissen bloemen. Het huis van de jarige was in een bloementuin herschapen. Géluk-tele- grammen en brieven werden gedurende den geheelen morgen gebracht. Hedenmiddag houdt mevr. Simon v. d. Aa receptie. Het lijdt geen twijfel of velen zullen van de geiegeneid gebruik naken om haar persoonlijk hun geluk- wenschen aan te bieden. DE AMSTERDAMSCKE WETHOUDERS VERKIEZING. (Zie ook onder Binnenland.) Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Amsterdam van Maandagavond: In de hedenavond gehouden druk bezochte huishoudelijke vergadering van de Vrijzinnig Democratische Vereeni ging werd met groote meederheid van stemmen de volgende motie aangeno men: De vergadering van oordeel, dat het aanbeveling verdient dat de raadsfrac tie het eerste aanbed der overige bur gerlijke raadsfracties aanvaardt, gaat over tot de orde van den dag. Dit besluit beleekent. dat behalve de reeds gekezen Car. Hist., Roomsch- Katholieke en Vrijheidsbonasche wet houders in de morgen te houden raads zitting vrij zeker alsnog tot wethouders gekozen zullen worden één Vrijheids bond er en twee Vrij zinnig-Democra ten zoodat het college van B. en W. zal bestaan uit twee Vrijheidsbonders, twee Vrijz.-Dem., één Chr.-Hist. en één Kath. wethouder. Naar wij vernemen zal van Vrijz. Democratische zijde vermoedelijk voor het wethouderschap geeandideerd wor den de heer Th. M. Ketelaar en Dr. E. J. Abrahams, terwijl de Vrijheidsbond met den heer Walrave Boïsse7ain zal uitkomen. Naar de N.R.Ct. verneemt zou de heer Ketelaar zijn bestemd voor onderwijs en de heer Abrahams voor Financiën. De Amsterdamsche correspondent van de N.R.Ct. merkt op: De teerling is dus geworpen! Door het besluit der vrijzinnig-democraten is eenheid verkregen over de geheele bur gerlijke linie en vanmiddag zullen in de overblijvende 3 wethoudersvacatures worden gekozen: twee vrijzinnig-demo craten en één Vrijheidsbonden De so ciaal-democratische raadsfractie met haar 15 leden zal in de oppositie gaan met de 5 leden van de meest linksche groepen, de communisten enz. Naar onze meening is het een zeer gewaagde onderneming van de verbon den burgerlijke fracties. Men vraagt zich af hoe lang een aldus samengesteld col lege van B. en W. het zal uithouden?... TRAGE ACHTERVOLGING. Maandagmiddag vier uur liep een man langs het portiek van den winkel van Vroom en Dreesmann in de Korte Veerstraat. Hij maakte van de gelegen heid gebruik om een rol molton, die daar stond weg te kapen. Met de rol van 60 M.. onder den arm kuierde hij kalm het Spaame op, in de richting van de Damstraat. Hoewel gezien werd, dat h\j den diefstal beging werd hij niet nagezet, en vijf minuten late: asrcifle by de politie gedaan. Thans is de man niet rnccr te vinden. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 September. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 mM. te Toulouse. Laagste barometerstand 746.5 mM. te Vardö. Verwachting tot den avond van 14 September Zwakke tot matigen Westelijken tot Zuid-Westelijken of Zuidelijken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk tijdelijk regen, later opklarend, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Dinsdagmiddag 1 uur 760 m.M. De Barometer is sedert gisterochtend nog steeds stijgende. Stand van gister middag 757 m.M. CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. THERMOMETERSTAND 13 September Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennacht F. 53 Hoogste heden 12 uur F. 55 CONCERTEN OP DE GROOTE MARKT. Naar wij vernemen zal het concert dat hedenavond op de Groote Markt wordt gegeven Ier gelegenheid der vie ring van het vierde lustrum van de R.K. Middenstar.dsvereeniglng niet om 8 uur maar om 9 uur beginnen, omdat het samenvalt met een concert in de Groote Kerk. Woensdagavond 7 uur wordt door „Vreemdelingenverkeer" een concert aan geboden. Dit concert zal worden gege ven door de Muziekvereenigin-g van het politiepersoneel IJMUIDEN INBRAAK. In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in het magazijn der Centrale Bakkerij van de Vischskraat. De inbrekers zijn vermoedelijk o -er een schutting geklommen en heoben zich door het openen van de magazijndeur toegang weten te verschaffen tot het magazijn. Een klein bedrag aar geld wordt /ennist. TELEGRAMMEN. EEN GRUWELIJKE MOORDPARTIJ. Wraak van Feng Yoe Sian's troepen. 30.009 SLACHTOFFERS? Reuter seint uit Peking dat Feng-Yoe Sian's troepen uit wraak voor het doo- den van eenige soldaten een stad ten Noorden van Honan hebben uitgemoord, waarby elk onderscheid van personen vermeden werd, en noch gelet werd op geslacht of leeftijd. Naar verluidt zou den 30.000 slachtoffers te betreuren zijn. DE „OLD GLORY" GEVONDEN? NEW-YORK, 12 Sept. (Reuter). He denavond publiceert de Daily Mirror het volgende bulletin van de stoomboot Kyle, die het blad heeft afgehuurd om te zoeken naar de vermiste vliegma chine Old Glory: „Wrak Old Glory ont dekt om 16,20 op 51 gr. 17 min. N.B. 39 gr. 23 min. W.L., van bemanning niets gemerkt. KONING ALFONSO HEEFT GETEEKEND. ST.-SEBASTIAAN, 12 Sept. (B.TJD Koning Alfonso heeft een decreet ge- teekend waarbij de nationale vergade ring bijeengeroepen wordt. EEN SOVJET-VONNIS. LENINGRAD, 13 Sept. (B.T.A.). Het proces tegen de 26 personen, welke waren beschuldigd van spionnage ten gunste van Engeland is geëindigd. Ne gen der beschuldigden zijn ter dood ver oordeeld, dertien tot gevangenisstraf fen varieerende tusschen zes maanden en acht jaar terwijl vier werden vrijge sproken. DE AARDBEVING .IN ZUID-RUSLAND MOSKOU, 13 Sept. (B.T.A.; Men rekent dat er zes personen zUn gedood en 65 gewond dcor de aardbeving in de Krun. Ock uit Armenië wordt gemeld, dat daar opnieuw aardschokken en aardverschuivingen zijn waargenomen. VLIEGTUIGEN VOOR MEXICO. MEXïCOariY, 13 Sept. (Reuter). Vol gens het blad „El Universal" zijn eenige militaire aviateurs naar Europa gezonden om daar de vooruitgang der luchtvaart te bestudeeren. Zij hebben tevens machtiging om voor een bedrag van 50.000 pond sterling vliegtuigen aan te koopen, voor de Mcxicaansche reg:crlng. WRAKSTUKKEN AANGESPOELD. LONDEN, 12 Sept. (Reuter). He den is bij Newquay in Cornwall het roer en een stuk van een vleugel eener vliegmachine aangespoeld. De wrak stukken waren met een zilvergrijze stof overtrokken en droegen geen enkel merk. DE GORDON BENNETT WEDSTRIJD. DETROIT. 13 September (V. D. draad loos). Alle ballons, die deelnamen aan den Gordon Bennett-wedstrijd zijn in de Vereenïgde Staten geland. De ballon Detroit legde een afstand van 725 mijl af, en deze ballon zal waarschijnlijk den wedstrijd gewonnen hebben. DE PRESIDENT VAN LIBERIA BERLIJN, 13 September (V. D. draad loos). De President van Liberia is naar Genèvc vertrokken. Hij zal na eenige dagen in Duitschland terugkeeren. Vreemd geld en cheques (Medegedeeld door deNaticn. Benlrereep. te Haarlem) DINSDAG 13 SEPT. 1927 Koersen tot hedenmiddag 12 uur Biljetten Bes lijn£9 25 —59 40 Parijs9.75 9 85 Bel ga34 60 —35 00 New York2.47 2.51 Londen...12.10 12.15 Chèques Berlijn59 30 —59 40 Parijs 9 74 9 89 Brussel34.70 —34 80 Zurich48 05 —48.20 Londen12.12^—12.14 Rome 13 50 13 65 .Madrid42 12^-42 27H Weencn 3 07Yi35 25 New-York (Cable) 2 4d 2 Kopenhagen66 70 - 66.87^ Oslo65 90 —60 07H Stockholm66 97^—67.15 Praag 7.35 7 45 ADVERTENTIEN Den 25en September a.s. hopen onze geliefde Ouders W. van Leeuwen G. H. van Leeuwen-Meerdink den dag te herdenken dat zij vóór 25 jaar in den echt werden ver bonden. Dat God hun nog lang moge sparen is de wensch van hun dankbare kinderen en kleinkind. Santpoort 12 September 1927. Rijksstraatweg G 10. 14 Heden overleed na een langdurig lijden, in den ouderdom van 75 jaar, onze lieve Behuwdzuster en Tante Johanna Machthilda van Tnbergen Wijk bij Heusden: C. VAN TU BERGEN— NOLTING Haarlem: J. M. C. HOOG C. E. A. HOOG— TRIEBART. TH. M. HOOG C. M. HÓÓG- GULDEN STEEDEN EGELING Haarlem 11 September 1927. Wagenweg 64. Verzoeke geen bloemen en geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 14 Sept. as. ,te 12 uur op de Algem, Begraafplaats te Haarlem (ingang Klever laan). 35 Heden overleed te Amster dam onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. G. KLOOS geb. v. ACKER in den leeftijd van bijna 69 jaar. Uit aller naam: W. C. KLOOS Haarlem, 12 Sept. 1927. Wij belasten ons met het reinigen van antieke meubelstoffen als gobe lins, zijden damast gordijnen, oude wandbekleedingen enz. Dit ge schiedt volgens een speciaal pro- cede, waarbij de oude kleuren als het ware weer beginnen te leven en waarvan de stof niets te lijden heeft. W. J. G. H. SCHOLTEN WOENSDAG DE PRAKTIJK 7 GED, MASSEUR, MAGNETISEUR (Duitsch Ged. Natuurgeneeskundige) Leidsche Vaart 118 - Telef. 14194 Spreekuur V/oentdag en Zaterdag 1.302.30 of na afspraak. 8 Ter Griffie van de A.rrondisse- mcnts-Rechtbank te Haarlem is gedeponeerd de eenige door den heer Richter-Commissaris goedge keurde uitöeelingslijst in het fail lissement van: 1, V/. A. LEURS, sigarenwinke lier, wonende te Haarlem, 2. FRANZ JOSEPH KLEIN pen sionhouder, wonende tc Zandvoort, teneinde aldaar gedurende tien dagen ter kostelooze inzage voor ieder te verblijven. De Curator: Mr. J. DÉENIK. 45

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2