BITTENLANDSCH OVERZICHT Dans - Academie J, G. Martin Ac Zonen GEMENGD NIEUWS DE ONTWAPENINGSDEBATTEN. De Brouckère dringt op spoed aan, en laakt de methode der groote mogend heden. Het Volkenbonchstatuut wordt niet nageleefd! PAUL BONCOUR WAARSCHUWT ENGELAND! Deze gedelegeerde acht het geens zins onmogelijk de grondgedachten van het protocol van Genève weder op te vatten. „Als Chamberlain niet wil meewerken, welnu dan zonder Ckam- berlain!" T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Eén die het standpunt ..langs lijnen Tan groote geleidelijkheid naar ontwa pening" niet deelt omdat het te lang haam doet voorwaarts gaan. en om&at die geleidelijkheid meer een doelbewust remmen is, dan het willen van een goede ontwikkeling is de Belgische senator de Brouckère. Eén der warmste voorstanders van snelle ontwapening. Het motto van zijn rede in de derde commissie was: „De oorlog is veel snel ler georganiseerd dan de vrede!" De Brouckère bepleitte dus bespoediging niet alleen van de voorbereidende werkzaamheden maar ook van een bij een te roepen ontwapeningsconferentie, die hij eerder dan vastgesteld is, wil doen beleggen. En dan was één dier logische wendingen in de Brouckère's rede. deze: „De taak den vrede te hand haven ligt in de eerste plaats in han den van den Volkenbond; het Volken bondsstatuut bevat een groot aantal verplichtingen die men slechts behoeft na te komen om van krachtige hand having van den vrede verzekerd te zijn". Deze woorden van de Brouckère doe len op een feit dat alweer bewijst, dat de „lijnen van geleidelijkheid" een uit vlucht zijn, een sterke rem op reeds lang vastgestelde bepalingen, 't resul^ taat van het getreuzel en gekonkel van de groote mogendheden. De Brouckère ontkende gladweg dat de bepalingen van het Volkenbonds statuut alle worden nageleefd. Het volkenbondsstatuut biedt genoeg gelegenheid voor de handhaving van den wereldvrede op voort te bouwen. Laat ons de mogelijkheden die door dat statuut zijn geschapen onderzoeken en bestudeeren. En laten de regeeringen bij haar volken de stemming wakker- houden dat het een eisch en een plicht blijft het Volkenbondsstatuut ten uit voer te leggen. Dit is de logische redeneering van Senator de Brouckère, die wel geheel past bij den toon die door alle kleine staten werd aangeheven. F. A. Ernstige waarschu wing van Boncour. In de derde Volkenbondscommissie heeft verder Paul Boncour nog gespro ken. Zijn betoog aldus de Tel., had de volgende strekking: Sedert 1925 heeft de Assemblée steeds den wensch tot bijeenroeping van een ontwapeningsconferentie geuit, terwijl de betreffende commissie er na maan den langen moelzamen arbeid nog niet in 15 geslaagd het program voor zulk een conferentie te voltooien. Niettemin weigerde hij van een mislukking der ontwapeningswerkzaamheden van den Bond te spreken. De openbare meening maakt de voorbereidende ontwapenigs- commissie zélfs verantwoordelijk voor de mislukking van de drie-mogendheden conferentie voor de maritieme ontwape ning. Doch deze laatste, door president. Coolidge bijeengeroepen conferentie heeft toch slechts dit eene feit bewe zen dat tot ontwapening uitsluitend door alle staten en niet slechts door en kele groote mogendheden besloten kan worden. De voorbereidende commissie heeft zich als het ware tot zondebok voor de nog niet eens bijeengeroepen ontwapeningsconferentie van den Vol kenbond gemaakt Want de commissie had slechts tot taak een program op te stellen en den Bond het materiaal te verschaffen, zonder hetgeen het onmo gelijk zou zijn ontwapeningsmaatrege len te nemen. Is dat een mislukking? riep spreker uit. De voorbereidende commissie heeft echter nog meer willen doen. Zij heeft het program zoover willen aanvullen, dat het bereiken van overeenstemming op de komende groote ontwapenings conferentie verzekerd zou zijn. Daarbij is zij echter juist op die moei lijkheden gestuit, die zij aan de confe rentie wilde besparen. Maar deze moei lijkheden kunnen en mogen niet als onoplosbaar worden beschouwd, want een later geslacht zou slechts lachen, als het vernam, dat de ontwapening schipbreuk had geleden op de vraag, of men de vloten volgens de totale ton nages. dan wel volgens de verschillende categorieën zou verlagen. Met waarschuwend opgeheven vinger en op somberen toon wees spreker op het ontbreken van lord Robert Cecil en Henri de Jouvenel, de beide vaders van het protocol van Genève dat indertijd eveneens als grondslag voor ontwape ning was gedacht. Slechts door de vlam der democratie kan de ontwapenings- arbeid gedijen, aldus Paul-Boncour. Zult gij, mijne heeren, deze vlam aan blazen of zult gij den arbeid der ont wapeningsconferentie uitstellen? vroeg spreker. Zelf gaf hij op deze vraag geen direct antwoord. Maar, zoo betoogde hjj, men zou de grondgedachte van het protocol van Genève weer kunnen opnemen, want dit is geenszins zoo rigoureus, als het wordt voorgesteld, indien men het slechts op juiste wyze wil interpreteeren Zoo bevat artikel 13 van dit protocol buitengewoon rekbare bepalingen over de verplichting tot garanties welke al naar gelang van de aardrijkskundige lig ging en de materieele middelen van een land geregeld kunnen worden. Derhalve is het protocol volstrekt niet zoo berucht, als men het voorstelt en indien Chamberlain het oude protocol of het nieuwe waartoe men wellicht zou willen konen, niet zou willen ondertee kenen, welnu dan zou men kunnen zien of het niet zonder Engeland zou gaan, of niet wellicht een soort Europeesch regionaal pact mogelijk zou zijn. Een zonderling Rus sisch voorstel aan Frankrijk. De „Matin" meldt, dat de Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Tsitserin, tot Briand het voor stel zou hebben gericht te onderhande len over het sluiten van een vriend schapsverdrag, dat tevens zou garan deeren, dat beide landen zich niet in eikaars aangelegenheden zouden men gen. Op dit voorstel zou nog geen ant woord zijn gegeven, daar de Fransche regeering het nog niet besproken heeft. De „Matin" stelt de vraag wat vriend schap moet beteekenen met een land, welks leiders in vollen vrede de opstan den der Riffi en Druzen hebben ge steund en die getracht hebben de in landers in de Fransche koloniën tegen de regeering in opstand te brengen. Aan den anderen kant is het de eer ste keer in de geschiedenis der be schaving, dat het eene land het andëre voorstelt zich niet in zijn aangelegen heden te mengen. Tot nu toe behoorde zulks tot het gemeenrecht en was van zelfsprekend. Het blad vraagt verder of het ver drag slechts een waarborg zou betee kenen van de Sovjetregeerlng of ook van de Derde Internationale en her innert eraan, dat reeds in October 1924 Herriot en Tsjitjerin overeenkwa men, dat het zich onthouden van in menging als regel zou gelden voor de betrekkingen tusschen de beide lan den. De „Matin" besluit met te vragen: „Wie kan bevestigen dat de hand- teekening van Tsjitsjerin van 1927 meer waarde heeft dan die van 1924?" De arbeid der commissies Dinsdag hebben de eerste, tweede en zesde commissie van de volkenbondverga- dering hun eerste bijeenkomst gehouden. De eerste commissie, onder voorzitter schap van Adatsji (Japan) besprak o.a. de voortzetting van den arbeid voor de codificatie van het volkenrecht. Twee van de drie aanwezige leden van de com missie van deskundigen, die onder voor zitterschap van Hammarskjöld (Zweden) het tot stand brengen van een codifi catie-conferentie hebben voorbereid, n.L Fromageaut (Frankrijk) en Guerrero (San Salvador) gaven een uiteenzetting van wat de commissie gedaan heeft. Zij uitten beiden de hoop. dat de volken bondsvergadering besluiten zal, dat het codificatie-werk langs de lijnen, die de commissie heeft aangegeven, moet wor den voortgezet, doch uitten nog geenerlei meening over het twistpunt of de Vol kenbond zelf het werk in handen zal nemen dan wel aan de Nederlandsche regeering zal toevertrouwen. Intusschen gaf de discussie in de twee de commissie weder een krachtig argu ment diegenen in handen, die tegen overdracht van de volkenbondstaak aan een bijzonderen staat dringend waarschu wen. Naar aanleiding van het Italiaan- sche aanbod, om een internationaal insti tuut voor onderwijsfilms te Rome te stichten onder de auspiciën van den Vol kenbond, uitte Loucheur verschillende bezwaren, die blijkbaar geïnspireerd wa rén door de vrees, dat aldus een deel van het werk van het Parijsche volken bondsinstituut voor intellectueele samen werking naar Rome zal worden ver plaatst. Dit Fransch-Italiaansche gekib bel in de tweede commissie was een waarschuwing voor de eerste commissie, die juist de codificatie van het volken recht besprak, om zich maar heel ernstig te bedenken, zoodat zij de volkenbonds taak aan Nederland in handen geeft. De tweede commissie heeft voorts het onderwerp van de intellectueele samen werking afgehandeld. Terwijl de meeste gedelegeerden vol lof waren over den arbeid, die de volkenbondscommissie on der voorzitterschap van prof. Lorentz verricht heeft, was 'het natuurlijk weer de Engelsche gedelegeerde, die er over klaagde dat dé commissie een te uitge breid arbeidsveld heeft en zich meer op de hoofdpunten moest concentreeren. Haar opvattingen konden echter niet be letten, dat het rapport van Breitscheid Dultschland)dat zonder voorbehoud het werk van de commissie-Lorentz goed keurt, werd aangenomen. Neutraliseering der Oostzeestaten. Er hebben in den laatsten tijd her haaldelijk besprekingen plaats gehad tusschen de te Genève vertoevende mi nisters van Buitenlandsche Zaken der Oostzee-staten. Naar de Tel. van bevoegde zijde ver neemt is in deze conferentie besproken, te komen tot een project tot neutrali seering der vier Oostzeestaten. Voor namelijk de Letlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Cielens en de Litausche minlstepresident Woldemaras toonden ziph voorstanders. Men stelt zich voor tot deze neu - traliseering te komen door een garan deering eenerzijds door de groote Wes telijke mogendheden, Frankrijk. Enge land en Duitschland, anderzijds door Sovjet-Rusland. De Litausche minister president Woldemaras wees er op, dat het te vorogen jare tusschen Litauen en Sovjet-Rusland gesloten verdrag, waarbij de onschendbaarheid van het Litausche grondgebied wordt gegaran deerd eventueel tot voorbeeld kan die nen. De Estlandsche minister van Buiten landsche Zaken betoogde, dat het van belang was. dat de vier Oostzee-staten met de Sovjet-regeering een algemeen non-agressie pact sloten. Hiertegenover merkte echter de Finsche gedeleger- de op, dat Finland, als Scandinavische mogendheid, zich bij een dergelijk pact niet zou kunnen aansluiten. De onderhandelingen, die zich op het oogenblik nog slechts in een voorbe reidend stadium bevinden, zullen spoe dig in een der Baltische hoofdsteden worden voortgezet. 't Proces-Turati. Het proces tegen den Italiaanschen socialist, den zeventigjarigen Turati, is te Savona nog in vollen gang. Als getuigen werden nog gehoord een inspecteur van het ministerie van bin- nenlandsche zaken. Deze verklaarde dat op den dag, waarop op het leven van Mussolini een aanslag was gepleegd, de prefect van politie te Milaan instructies had gegeven om den voornaams ten leden der oppositie, onder wie ook Turati, aan te raden, de stad te verlaten, gezien de opgewonden bevolking. Een dokter, die Turati behandeld had, getuigde nog, dat den dag na den aan slag, Turati door een inspecteur van po litie naar huis was begeleid, die er op aandrong, dat hij zijn apartementen zou verlaten, omdat de politie niet voor zijn leven kon instaan. Dr. Walter Toscanini deelde ten slotte mee, dat Albini, in wiens huis Turati zich eenige dagen heeft schuil gehou den, hem had verteld, dat Turati ziek was en zeer zenuwachtig. Hij sliep met een revolver onder zijn kussen, met het plan zich dood te schieten, in geval men hem trachtte te arresteeren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL fnKKKKHmUaÊÊtHmKHÊmÊKHÊÊÊÊKKmUÊmÊÊÊÊUKmKSÊmmÊÊÊmamKMm AMSTERDAM Palestrinastraat 1 bij het Concertgebouw Spreekuur dagelijks van 2-5 en 7.30—9.30. HILVERSUM Hotel „Hof van Holland" en Palace HoteC' Spreekuur eiken Zaterdag „H. v. H." vjm 2-5 uur. Aanvang van den nieuwen cursus in de Moderne Dans, Rhythmische Gymnastiek en Plastische Danskunst Zaterdag 15 October Spreekuur dagelijks (behalve Zondag) van 2—5 en 7—9 uur Haarlem, Schagchelstraat29, Telcf. 10806 BUSSUM Gebouw „Concordtcf' Spreekuur eiken Woensdag van 2—5 uur ZAANDAM Hotel ,,'t Wapen van Amsterdam Spreekuur 17 en 24 September 1, 5 en 8 October van 2.30—5 en 7—9 uur. De lessen in Rhythmische Gymnastiek en Plastische Danskunst zullen gegeven worden door Mevrouw E. v. d. Heuvel Rijnders-Dijkstra. 86 KORT EN BONDIG. Naar uit Weenen gemeJd wordt, heeft de vereeniging voor vreemdelingenver keer besloten de dit jaar bij wijze van proef gehouden feestweken, voortaan elk jaar te houden en wel gedurende veertien dagen. Omstreeks middernacht werd te Kon- stantinopel een aardbeving waargeno men welke eenige seconden aanhield. Te Belgrado is het nabij het officiers casino gelegen Manger-theater tot op den grond afgebrand. President Coolidge is met zijn echt- genoote en hun zoon John naar de hoofdstad teruggekeerd na zijn vakantie verblijf in Z.-Dakota. Koning Boris van Bulgarije, die zoo- als men weet, incognito op reis is, ver toeft op het oogenblik in Zuid-Perth- shire in Schotland. Hij is er een week de gast geweest van Sir A. Kay Huir en diens gemalin. HEHH Een zelfmoord. Te Villacoublay heeft men in de dra den van het electrische voedingsnet een lijk van een man vinden hangen, met het hoofd omlaag. Men dacht eerst met een van de koperdraaddieven te doen te hebben, die den laatsten tijd tal van telefoon- en andere lijnen hebben be stolen, doch uit een bnefje in een jas, die aan den voet van de paal lag, waar langs de man naar boven moet zijn ge klommen, bleek, dat men met een geval van zelfmoord te doen had. Het briefje zeide: „Tracht niet uit te vinden wie ik ben, het is nutteloos". Een herinnering aan een ramp. - Om 40.000 frs. Men zal zich nog wel de afschuwelij ke aardstorting herinneren, die dezen winter het dorp Roquebillière, in de Zee- Alpen. ten Noorden van Nice, heeft verwoest. Na de aardstorting, waarbij 15 huizen ingestort waren en 19 men- schen waren omgekomen, heeft de bur gemeester van het dorp vergunning ge vraagd om de puinhoopen door vrijwil ligers en soldaten te laten onderzoeken, doch met het oog op het gevaar is dat verzoek afgewezen. Nog altijd liggen er de puinhoopen met het bezit van de be woners der huizen en de lijken der slachtoffers er onder begraven. De brie vengaarder van het dorp, wiens huls mede verwoest is en wiens spaarduitjes onder de puinhoop begraven lagen, is er ten slotte op eigen houtje op uitgegaan. Hij heeft succes gehad en eenige onbe schadigde kleedingstukken en zijn spaar duitjes 40.000 fr. teruggevonden. Het linnengoed en de effecten hadden niets geleden. Zijn succes heeft de an dere getroffenen er toe aangezet zijn voorbeeld te volgen. Een zeer eenzaam mensch. De eenzaamste man van de wereld is dood. Hij stierf op of omtrent Nieuw jaarsdag 1927 en zijn overlijden is aan de wereld niet voor de tweede week in Augustus bekend geworden. De N. R. Crt. schrijft daar nog over; Zijn naam was Hector Pitchford, van onbekenden leeftijd, en hij vertegen woordigde de Sabellum Trading Company te Londen op een geïsoleerde plaats zon der naam aan de Oostkust van Baffin Island. Het korte feit van zijn dood is uit Pond's Inlet draadloos gemeld door het stoomschip Beaothic, dat dit jaar de Pool-expeditie van de Canadeesche re geering naar het Hooge Noorden had ge bracht. Zeven jaar lang had Pitchford op deze verlaten plek geleefd, diep binnen den Poolcirkel, en op een paar graden van de Pool zelf. Zijn naaste buren wa ren eenige honderden mijlen ver; zijn eenige vrienden een paar half wilde Es kimo-honden. Den geheelen vorigen zomer had Pitch ford vergeefs op de stoomboot gewacht, die hem eten en kolen moest brengen, maar zij daagde niet op. De Eskimo's lie ten hem op den post in den steek en men vermoedt dat hij van koude en ge brek is gestorven. Weinig menschen weten iets van Pitch ford, behalve, dat hij een bul had van een vermaarde Engelsche universiteit, en een autoriteit was op het gebied van sterrekunde. geologie en topografie. Sommige van zijn kaarten van de Baf- fin-baai zijn door de Britsche admirali teit overgenomen. In den oorlog was hij officier op een Engelschen mijnveger, die getorpedeerd werd en bij dit voorval verloor hij zijn gehoor. Verleden jaar ontmoette inspecteur Wilcox, van de Canadeesche politie, ter wijl hij op Baffin-Island patrouille-dienst deed. Pitchford op eenige mijlen van zijn huis. Hij leed toen aan sneeuwblindheid „Ik moet loopen, Ioopen", zeide hij. ..om warm te blijven, wan ik heb geen brandstof." De inspecteur bood aan hem naar den naastbijzijnden politiepost te brengen, maar daar wilde hij niet van hooren. Op Kerstdag 1926 schreef hij de laatste woorden in zijn journaal. Hij was toen ziek en dit bevestigt, naar men meent, de onderstelling dat hij alleen in de ijs- woestenij van den Poolnacht bezweken is aan de gevolgen van koude en ont bering. Badina. Men zal zich herinneren dat eenige dagen geleden op een van de liggers van de Seinebootjes te Parijs papieren en een hoed gevonden zijn, die het vermoe den wettigden, dat Badina. de man, die met Marty ter dood veroordeeld was wegens de muiterij in de Zwarte Zee en later gratie kreeg, zelfmoord zou hebben gepleegd. Men twijfelt thans ech ter of zulks het geval is. De commissa ris van politie in de wijk St. Germain l'Auxèrrois heeft n.l. achtereenvolgens twee brieven ontvangen, geteekend Ba dina. In een hiervan verzocht de schrij ver een onderhoud met den commissa ris. Hij is echter niet verschenen. Het andere, en dat zegt meer, bevatte een blad met vingerafdrukken van .Badi na", die inderdaad met die in het dos sier van den communist overeenkwa men. Ook wil men Badina gezien heb ben in verschillende cafés in Mont- martre, waar hij als gewoonlijk met ma nufacturen en kinderspeelgoed ventte. Men gelooft dat Badina de zelfmoord gefingeerd heeft om een verzoening te bewerken met zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft, Berlijnsche huisvestings moeilijkheden. De gemeenteraad van Berlijn heeft een aanbod van de Bewoag, een combinatie van Berlijnsche bouw-ondernemers, voor den bouw van 8000 woningen van de hand gewezen. De ondernemers hadden gerekend op een hypothecaire leening in het buitenland, doch de gemeenteraad was van oordeel, dat eerst maar eens uitgemaakt moest worden of die leening toegestaan zou worden en te plaatsen zou zijn. Ook wilde de raad andere ge gadigden ook een kans geven. Een dezer gegadigden is de Berliner Spar- und Bauverein, die 3000 kleine woningen van twee kamers, 43UÖ groote woningen van twee kamers en 500 woningen van drie kamers wil bouwen. Men acht dit plan zelfs beter dan dat van de bouwonderne mers, omdat de huurprijzen dezer wo ningen meer onder het bereik van den kleinen man zullen vallen. Een „kraak" die de moeite waard was. Onbekenden hebben een bezoek ge bracht aan het belastingkantoor te Noisy-le-Sec. Vrouwen, die vier jonge mannen uit het gebouw zagen komen en per auto wegrijden, vonden zulks ver dacht en waarschuwden de politie. Deze ontdekte spoedig, dat de heeren met een valschen sleutel binnen waren gekomen, de brandkast hadden geforceerd en er vandoor waren gegaan met 86.000 fr. in bankbiljetten en 39.000 fr. aan schatkist bons en andere effecten. De dieven moeten goed van den toe stand op de hoogte zijn geweest, want de ambtenaar, die nachtdienst had, en anders pas om 8 uur weggaat, was dien nacht al om 3 uur vertrokken om op jacht te gaan en de concierge en zijn vrouw hadden om 7 uur het gebouw ver laten voor een begrafenis. Verleden jaar is er ook in het belas tingkantoor van Noisy-le-Sec ingebro ken, maar toen zijn de dieven gestoord voor zij iets mee hadden kunnen nemen. Chamberlain in Cannes Sir Austen Chamberlain houdt van Frankrijk. Voor zoover, althans, een En- gelschman van een ander land dan het zijne houden kan. Hij waardeert vooral de zachtheid van ons klimaat. N'et dat van Parijs, natuurlijk. Dat van de Azuren Kust. Men deelt zoo juist mede, dat de En gelsche minister van buitenlandsche za ken, zoodra zijn zorgen hem den tijd zul len laten, een kruistocht op de Middel- landsche Zee zal gaan maken. In afwachting laat hij een villa bou wen in de omstreken van Cannes. „Welcome" aan onzen gastl Chamberlain, Strese- mann, Briand, Mussolini In de kringen van de Italiaansche delegatie wordt met de meeste beslist heid het te Londen opgedoken gerucht tegengesproken, dat onder-staatssecre taris Grandl te Genève zou zijn ge komen om een onderhoud tuschen de drie ministers van buitenlandsche za ken van Engeland, Frankrijk en Duitsch land met Mussolini voor te bereiden. 't Engelsche leger aan den Rijn. De vermindering van de sterkte van 't Engelsche leger aan den Rijn is thans in bijzonderheden geregeld. Het ge volg van de onttrekking van 1000 man aan het garnizoen zal zijn, dat de twee infanteriebrigades aan den Rijn tot drie bataljons elk zullen ingekrompen wor den. De gedistingueerde vrouw, In den jare 1899 werd te Tongeren geboren Mathilde Léopoldlne Thévelin, welk feit hier niet vermeld zou wor den, indien de jongedochter, met dezen toch zeer schoonen naam, het niet noodig had gevonden zich gravin de Montalembert te noemen en met behulp van dezen titel een aantal personen op te lichten voor diverse bedragen. Zij gaf zich uit voor een afstammelinge van een oud Fransch geslacht en wist van verschillende zijden leeningen te verkrijgen, welke nooit werden terug betaald. „Delly", zooals haar bijnaam is, werd gearresteerd en genoodzaakt in de ge vangenis van haar titel afstand te doen. Nauwelijks was zij echter weer op vrije voeten, of zij vestigde zich weer in de hoofdstad van haar geboorteland, thans als baronesse van Beukenberg. Dit was blijkbaar bedoeld als een hulde aan haar geboortestad. want nabij Tongeren is een lief begroeid heuveltje gelegen, dat bekend staat als de Beu kenberg, doen met dien naam geenerlei geslacht heeft geëerd. Zij gaf zich te Brussel uit voor de echtgenoote van een hooggeplaatst ambtenaar en wist van een zekeren Paul de S. totaal vier duizend frans te „leenen". Toen de geld schieter, te laat een onderzoek instelde, was de barones reeds met haar buit verdwenen. De politie tracht haar op te ✓sporen. „HET BROKKENHUIS". DE WERKZAAMHEDEN WEER BEGONNEN. Het bestuur van „Het Brokkenhuis" schrijft ons: Dinsdag 6 September des namiddags heeft weer de eerste wekelijksche uit reiking van goederen in het Brokken huis plaats gehad. Dien middag wer den 13 gezinnen van het noodige voor zien, terwijl aan 2 eenloopende perso nen een costuum werd uitgereikt.. Het grootste gedeelte dezer gezinnen bleek reeds langen tijd met werkeloosheid te kampen te hebben terwijl ook ziekte en ouderdom mede oorzaak waren dat de hulp van de vereeniging was inge roepen. Eenigen ontvingen een ledikant met toebehooren, terwijl aan anderen kleeding, schoenen en ondergoed wer den verstrekt. In al deze gevallen was de hulp van de vereeniging zooals uit ingewonnen inlichtingen bleek, drin gend noodig daar op andere wijze niet in de behoefte van een en ander kon worden voorzien. Zooals bekend, wordt alleen na onderzoek hulp verleend, en moeten de gezinnen uit een opvoed kundig oogpunt voor het ontvangene een kleine vergoeding betalen, terwijl alleen aan hen die niet tot het beta len hiervan in staat zijn, gratis hulp wordt verstrekt. Deze wijze van hulp verleening is gelijk reeds vroeger werd vermeld, niet stootend en wordt zooals de ondervinding heeft geleerd, door de gezinnen gewaardeerd en op prijs ge steld. Velen maken dan ook gaarne gebruik van het Brokkenhuis mede omdat de dames met de uitdeeling be last met liefde en toewijding haar mooie taak geheel belangeloos vervul len. Daar het aantal goederen thans nog zeer gering is en nieuwe aanvoer zooals uit het bovenstaande blijkt dringend, noodig is, hoopt en ver trouwt het bestuur weer spoedig nieuwe zendingen goederen te mogen ver wachten, daar vrijwel iederen dag nieuwe aanvragen om hulp binnenko men. Reeds 3 aanvragen werden ont vangen ter verkrijging van een kachel en hiervan is reeds bekend, dat de be trokkenen in zeer armoedige omstan digheden verkeeren. Kom, wie helpt ons aan een kachel; wie steunt onzen arbeid ter wille van de minderbedeel den stadgenooten? Een briefkaartje naar het adres Donkere Spaarne 34 enu helpt een mooi doel steunen. De adressen voor het afhalen der goe deren kunnen ook telefonisch opgege ven worden voor Haarlem onder nos. 12700, 12998 en voor Bloemendaal on der no. 22115. Verder wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat in het vervolg des Vrijdagsmiddags uitdeeling van goede ren zal worden gehouden. De laatste weken werd in vriende lijken dank ontvangen van mevr. de V 1 wieg; van mevr. B. 1 kinderwagen, 1 vouwwagen, 1 pak goed en diversen; van mevr. M. 1 pak kleeding; van mevr. E. 4 dameshoeden; van mevr. de K. 1 fornuis; van mevr. D. 1 doos goed; van mevr. T. 1 pak kleeren; van mevr. van W. 1 doos goed; van mevr. van R. 1 doos goed; van mevr. N. 1 divan, 1 deken; van mevr. H 2 matras sen, 1 bed, 1 kachel, 1 partij kleeren, babykleeren, 1 waschtafel en 1 theeta fel; van mevr. E. 1 groote party klee ren; van mevr. T. 2 ledikanten en di versen; van mevr. R. 1 pak kleeren en schoenen; van mevr. C. 1 pak goed en 7 pr. schoenenvan mevr. A. 1 pak kleeren; van mevr. W. 1 pak kleeren en schoenen; van mevr. de R. 2 nieuwe stroomatrassen; van mevr. P. 2 ledi kanten, 6 stroomatrassen en 1 jas; van mevr. v. H. 1 doos goed; van den heer M. E. J. 1 costuum, 1 mantel; van mevr. K. 1 kinderwagen; N. N. 1 pakje goed; van mevr. S. 3 pakken kleeren; van mevr. v. N. 1 fornuis; van mevr. v. d. S. 1 stofzuiger, 1 costuum; van de St. Joseph Gezellenbond, 2 matrassen en diversen; van mevr. M. 2 pakken goed; van mevr. S. 1 pak kleeren en van mevr. K. te Bennebroek, 1 ledi kant, 1 gasstel. 1 petroleumstel en 1 paar schoenen. Verder gaven zich voor het lidmaat schap op mej. M. P. H. voor f 1.00 per jaar en de heer C. F. N. a f 1.50 p. jaar. Mevrouw R. B. te Heemstede, verblijd de ons met een gift van f10. Wie volgt dit goede voorbeeld? BEEEDIGD. Als advocaat en procureur werd voor de Haarlemsche Rechtbank beëedigd de heer J. Gerritsz en als hypotheek bewaarder de heer A. Kleijn, ontvanger 1 der Registratie en Domeinen

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10