HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 14 SEPT. 1927 der meer in, de redenen die het burger lijk bloc hadden genoopt hun besluit te nemen tot het verkiezen van 2 vrij zinnig democraten en 1 Vrijheidsbondev. Wij, aldus spr. onder meer, betreuren het, dat de Sociaal-Democratische Raadsfractie, door ten aanzien van de al- of nietdeelneming aan het college star vast te houden aan haar onrede- lijken eisch van „drie of geen", het ons niet mogelijk maakt, een college te helpen vormen, waarin ook zij zit ting hebben. Het zou ons verheugen, wanneer zij het genoemde beletsel, om hen aan de werkzaamheden van het college te doen deelnemen, zouden wil- lejp wegnemen. Incusschen blijkt het thans niet mo gelijk, de vorming van een Dagelijkse'.! Bestuur, hetwelk onze stad van noode heeft, nog langer te laten wachten op een verandering in de tot heden door de sociaal-democratische Raadsfractie aangenomen houding. Wij hebben daarom besloten, om thans over te gaan tot de verkiezing van twee Vrijzinnig-Democraten en één Vrij- heidsbonder tot Wethouders, teneinde door hen met de bereids gekozenen voorloopig het Dagelijksch Bestuur van onze stad te doen vormen. Eindelijk dan, de spanning-was nu op het hoogtepunt gekomen. De stemming. Het persbureau Vaz Dias zendt ons daarvan hen volgende overzicht. Voor den vierden zetel worden uitge bracht 40 stemmen, waarvan 25 op den heer Ketelaar en 15 op den heer Wibaut. De heer Ketelaar neemt zijn benoe ming aan. Een zelfde aantal stemmen wordt uitgebracht voor de volgende vacature. Thans krijgt de heer Boissevain 25 stemmen en de heer Wibaut 15. Ook de heer Boissevain neemt de benoeming aan. Voor de laatste vacature worden er 40 stemmen uitgebracht. De heer Abrahams neemt de benoeming even eens aan. Het nieuw benoemde college van B. en W. bestat dus uit de heeren: J. ter Haar Jr., (Chr. Hist.)"Dr. I. H. J. Vos f Vrijheidsbond1'J. H. L. Von Frytag Dra boe (R.K.), Th. M. Ketelaar (VB.) Walrave Boissevain (Vrijheidsbond) en E. J. Abrahams (V.D.) W ethoudersben oeming. De voorzitter van den Raad sprak een warm gevoeld woord van dank tot de niet herkozen wethouders, voor den ar beid dien zij voor de gemeente heb ben verricht. Het aantal stemmen dat de heer E. Polak op zich vereenigd heeft, namelijk 15, is, zeide spr., zeker omgekeerd even redig san de sympathie welke hij dezen Raad heeft. En wat de heeren de Miranda en Wibaut aangaat, uit het aantal stemmen, op hen uitgebracht, blijkt van de groote waardeering welke htm personen en hun arbeid in den Raad hebben gevonden. Namens den Raad wil spr. in het bijzonder den heer Wibaut danken voor het vele wat hij voor Amsterdam gedaan heeft. Met voor bij zien van persoonlijke belangen, met al zijn krachten, die niet weinig waren, heeft hij Amsterdam gediend, en da', met voorbeeldigen ijver en een vitali teit welke we hem benijden. Ik persoon lijk, aldus spr., acht den heer Wibaut. in hooge mate de erkentelijkheid van Amsterdam waardig. De heer Wibaut dankte den voorzit ter mede namens de andere niet herko zen wethouders voor de vriendelijke woorden tot hen gesproken, die, zaide spr., „zij te meer waardeeren omdat die, dat is hun overtuiging, vel gemeend wa ren". En toen was het uit. De zoo ge wichtige zitting van den Raad van Am sterdam werd gesloten- Wat nu? De Amsterdamsche correspondent van de N. R. Crt. drukt de vrees uit dat er nu wel eens een crisis kon komen, welke schadelijk moet zijn voor het belang van Amsterdam. Hij schrijft: Dit zal, om met den heer Wibaut te spreken, niet dadelijk blijken, bijv. niet de eerste zes maanden. De sociaal-demo craten en met name de afgetreden wet houder voor de financiën kunnen onmo gelijk optreden tegen de met hunne (en in het bijzonder zijne) medewerking tot stand gekomen gemeentebegrooting voor 1928 die spoedig in behandeling zal wor den genomen: gisteren werden de afdee- lingen al getrokken! Maar op den duur zal zich, vreezen wij, de houding van 's raads meerderheid wreken. Wat zij gedreven heeft, is geen reëele polities, zooals men nu eenmaal in eene gemeente en fïar» speciaal in eene met eene zóó sterke sociaal-democratische raadsfrac tie als te Amsterdam, drijven moet. Het HblcL juicht wel de genomen be slissing toe, gegeven eenmaal de omstan digheden. de bekende weigering namelijk van de S.D.A.P. maar het biad zal er niet over juichen, want ze is Z.I. niet meer dan een redmiddel uit den nood. „Een nood", zegt het, „en dus ook een redding daaruit, waarvoor de verant woordelijkheid naar ons inzien geheel komt op de sociaal-democraten; want zij hebben niet willen aanvaarden, wat alle andere partijen toch redelijk achtten, een vertegenwoordiging in het Dag. Be stuur, die precies „evenredig" was. Toen bleef er niets anders over. dan de drie neg vacante zetels zonder hen te bezet ten: wanneer de bezetting nu ..scheef' is. en dat is ze. kunnen de verbonden „burgerlijke" fracties het waarlijk niet helpen. Trouwens, de weg tot werkelijke even redigheid blijft voortdurend open. De fracties, die het dag. bestuur nu hebben gevormd, zijn bereid om op elk oogen- biik twee plaatsen aan de S.D.A.P. af te staan: zij hebben het gisteren bij monde van den heer Romme met nadruk ver klaard. En nu heet het en schijnt het in de nagloeiende hitte van dit gevecht na tuurlijk wel. dat dit ..nooit" zal gebeu ren. dat de S.D.A.P. na zulk een verloop ónmogelijk meer op haar houding terug komen kan - maar terecht herinnerde gisteren een van de sprekers er aan, dat in de politiek de onmogelijkheid niet bestaat. Wij zouden het volstrekt niet in alle omstandigheden karakterloos vinden. wanneer de sociaal-democraten alsnog met twee terug wilden komen: sterker, wij hopen dat het na verloop van tijd gebeuren zal en dat dus één liberaal en één. vrijz.-democraat weer kunnen heen gaan De nieuwe wethouders. De heer Th. M. Ketelaar, die thans 63 jaar oud is werd te Amsterdam gebo ren. waar hij als onderwijzer langen tijd werkzaam is geweest. Van 1897 af heeft de heer Ketelaar, die zich op onderwijsgebied o.a. als be stuurslid van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers een naam verwierf, zitting gehad in de Tweede Kamer; voorts is hij lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland. In 1907 deed de nieuwe wethouder zijn intrede in den gemeenteraad, waar hij na een onderbreking van 11 jaar in 1923 opnieuw zitting kreeg. De tweede vrijzinnig-democratische wethouder, de heer E. J. Abrahams die van beroep geneesheer is, is van 1911 af lid van den gemeenraad, die hém in 1919 koos tot wethouder, welke functie hij tot 1921 vervulde. Vele jaren maakte de heer Abrahams ook deel uit van de Provinciale Staten. De heer Walrave Boissevain (V.B.) gesproten uit een bekende Am sterdamsche familie is thans 51 jaar oud en heeft sinds 1918 zitting in den ge meenteraad. Hij is voorts lid van de Tweede Ka mer en van de Provinciale Staten. De Federatie van de S. D. A. P. heeft voor hedenavond een vergadering belegd in het Concertgebouw, waar de drie niet herkozen wethouders het woord zullen voeren over de wethoudersverkiezing, die gisteren heeft plaats gehad. Naar de Tel. verneemt zal hedenmid dag het nieuwe college van B. en W. voor het eerst bijeenkomen. De verschil lende functies zullen dan verdeeld wor den. Hoewel, aldus het blad, hierom trent nog geen definitief besluit geno men is, moet liet in de bedoeling liggen, dat de heer Abrahams Publieke Werken zal krijgen, en de heer Boissevain zou aan het hoofd van de vroegere afdeeling van den heer De Miranda komen te staan. „Financiën" zou, als wij verder goed zijn ingelicht, onder den heer Von Frijtag Drabbe komen te ressorteeren. Dr. Vos zou zijn afdeeling „Openbare Gezondheid en Ziekenhuiswezen" behou den. en de heer Ketelaar krijgt naar alle waarschijnlijkheid „Onderwijs. Welke afdeeling onder het beheer van den heer Ter Haar zal komen, staat nog niet vast. H. O. V- Laatste muziekuitvoering in den Hout op Donderdag 15 September, des avonds te acht uur, onder leiding van Nico Ger- harz. 1 Ouverture „Tannhauser" Wagner. 2. Rhapsodie Hongroise No. 1 Liszt. 3 En Albumblat-t Wagner. 4. Les Préludes Liszt. rr. 5. Vorspiel Die Meistersinger von Niirnberg Wagner. 6 Rhapsodie Hongroise No. 2 Liszt. 7 Fantasie „Lohengrin" Wagner. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 15 September 1927. des namiddags van 23 uur. door den heer George Robert. Programma: 1. Partita sopra: Jesu, meine Freude J. G. Walther. 2. Quatre Courantes 3 Suite 4 a. Siciliano b. Ave Maria. 5. Clair de lune 6. Pastel G. Frescobaldi Th. Muf fat. E. Bossi. J. Bonnet. S. Karg-Elert, FAILLISSEMENTEN Door de Haarlemsche Rechtbank zijn in staat van faillissement verklaard: G. W. Vleeschhouwers, handelaar in manufacturen te Zandvoort, Spoor straat 1; curator Mr. J. C. Y. Nieu- wenhuyzen alhier: C. van der Leede, rijwielhandelaar te Lisse, Veldstraat 21; curator Mr. F. M. Hagemeyer alhier; M. Sikkes, handelende onder den firmanaam Hygiënische Assendelftsche Melkonderneming te Assendelft; cura tor Mr. F. van der Goot alhier; de handelsvennootschap onder de firma Eruning en Lensselink gevestigd te Purmerend en hare leden Th. Bru- ning en W. Lensselink te Purmerend drijvende een auto-verhuur- en repa ratieinrichting; curator Mr. J. Deenik alhier; i. -J. v d Bogaerde. rijwielhan delaar te IJmuiden Cost, Kalverstraat 1654; curator Mr. G. W. C. Pliester alhier; J. W. van der Zant, caféhouder te Haarlem, Spaarnwouaerstraat 77 cu rator Mr. F. J. Gerritsen alhier. Rechter Commissaris Mr. J. D. Pasteur alhier. Opgeheven werden de faillissemen ten van K. Metselaar, koperslager te IJmui den; curator Mr. L. All Cohen alhier; Appelman, timmermansknecht te Haarlem; curator Mr. F. A. Davidson alhier. W. Klaas, metaalslijper te Haarlem; curator Mr. J. H. J. Simons alhier.. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdee- Hngsüjst van: H. Koster, rijwielhandelaar te Scho ten; curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier; C. Feringa, koopman te Haarlem; curator Mr. W. de Rijke alhier; J. Blaauw, manufacturier vroeger te Velsen thans te Hilversum; curator Mr F. J. D. Thevse alhier. TFN DR 4 4TBRUG AANGEVAREN, De brug over de Ringvaart nabij Lisse is 's nachts dcor een motorschuit aan gevaren. De botsing was zóó hevig, dat -te brug ernstig werd beschadigd en het verkeer daarover moest worden gestaakt. Men is reeds druk bezig met de repa ratie, terwijl de passage naar beide overs van de Ringvaart door middel van c on pont wordt onderhouden. ANTI-STEMDWANG- COMITé. VERGADERING IN HET BRONGEBOUW. Dinsdagavond belegde het Anti: Stemdwangcomité een openbare ver= gadering in het Brongebouw. De voorzitter, de heer G. van Bib derbeek opent de vergadering met een korte inleiding. Daarna is het woord aan den heer Ovcrstecgcn die er den nadruk op legt. dat personen van allerlei richting op de candidaten der A. S. P. stemden. Spr. zegt dat het dragen van klompen en een hoogen hoed zoo bespottelijk nog niet was. Er was symboliek in. De A. S. P. belooft niets, de andere partijen wel, maar ze komen hun be= loften toch niet na. Spr. legt zijn houding in den Raad uit, hij critiseert de houding van de andere raadsleden. De punten van behandeling in den Raad acht hij niet in 't belang van do arbeiders, daarom stemde hij ook niet. Spr. is niet van plan in t vervolg te stemmen, hij zal zich ook niet uit de Raadszaal laten verwijderen, want het recht daartoe ontleent de voorzittei neit aan het reglement van orde. Spr, bespreekt dan de voorstellen, die den Raad behandeld zijn. Toen in den Raad koek gepresen teerd werd heeft Oversteegen dit ge= wcigerd, omdat op de publieke tribu= ne menschen zaten, die den geheelen dag niets gegeten hadden. Spr. criti= secrt tevens de houding van de sociaal; democraten inzonderheid van wethou: der Reinalda. Hij heeft reeds vele uit: noodigingen voor officieelc ontvang: sten gekregen, maar hij wtr.scht cr gce.i gevolg aari te geven. De kesten, die cr aan vertonden zijn betalen de arbeiders. Spr. zal altijd blijven wen ken aan de revolutie. (Applaus) De heer J. Smit draagt dan voor ccnige gedichten gewijd aan Sacco en Yanzetti en aan de ontwapening. Voorts een gedicht „George wil wel", dat de intrede van den heer Overstee; gen als raadslid schildert Dit heeft veel succes. De tweede spreker de heer G. Reyni! ders uit Zandvoort zegt, dat de intrede van Oversteegen in den Raad veel be= roering heeft gewekt. „Het Volk" noemde Ovcrstcegen een „malloot", maar waarom zou hij dat zijn? Over; steegen stelt zich belangeloos beschik: baar om het stadsparlcmentarisme tc bestrijden. Hij doet dat met spot, maar achter zijn spot zit iets anders dan „mallotcric". Wie spot is toch nog niet gek. Overal is spot in de wereld. Maar de disqualificatie van Overstee= gen komt voor uit haat. Men kan het niemand kwalijk ne* men dat hij stemt en zich laat kiezen. Maar niemand kan tot stemmen ge; dwongen worden. Wij izen in het par« lcmentarisme een gevaar voor de maatschappij, zegt spr.Wat voor vrucht heeft het parlementarisme afgewor; pen? Heeft het een volksregeering ten gevolge gehad? Daarvan is niets gebleken. Wij willen geen wanorde, zegt spr. wij willen juist orde, en die is niet in deze maatschappij, waar alles zoo slecht verdeeld is. Laat er een.nieuwe tijd komen, zon; der de zorgen, die den mensch vroeg naar het graf voeren. Wij zijn niet tegen een regeling, een ordening, maar tegen de regeering. De regeering regelt niet, maar ver* slindt allee ngeld, 10 pet. van ons in; komen eischt de regeering. Alvc eischte den tienden penning en werd gehaat, maar onze regeering doet niet anders en men mag er niets van zeggen. Weg met den stemdwang roept spr. uit, de naam rapalje zal eens een eere= naam worden. Tot slot was er eenig idebat van communistische zijde. De vrij druk bezochte bijeenkomst werd opgeluisterd met muziek. VERBLINDENDE AUTO-LICHTEN. EEN FIETSER TE WATER. De 66-jarige arbeider J. K. uit Haar lemmermeer, reed Maandagavond op den Bennebroekerdijk in die gemeente. Hij werd zoodanig verblind door de felle lichten van een passeerende auto, dat hu zijn stuur kwijt raakte en tenslotte met fiets en al in de Ringvaart tuimel de. De chauffeur, die het ongeluk op merkte, sprong uit de auto en slaagde er nog in den ouden man uit zijn be narde positie te bevrijden. DS. J. C. BRUSSAARD. EEN COMMISSIE VOOR SAMENSPREKING BENOEMD. De classis Haarlem der Gereformeerde kerken heeft Dinsdag van 's morgens half twaalf tot half zeven vergaderd om in comité-generaal te beraadslagen over het verzoek der Generale Synode, om rh te vergewissen, dat Ds. J. C. Brus- saard te Bloemendaal niet afgeweken is van zijn op 14 December 1926 voor de riassis afgelegde verklaring over de be kende 4 punten van Genesis II. Het resultaat van die beraadslaging was, dat de classis besloot aan het ver zoek der Synode te voldoen en een com missie te benoemen om in tegenwoor digheid van de deputaten der Synode en den kerkeraad van Bloemendaal een samenspreking met Ds. Brussaard te houden. De classis sprak de verwachting uit, dat door die samenspreking de be staande moeilijkheden zullen worden opgeheven. Mocht dit onverhoopt niet zoo zijn, dan zal een buitengewone ver gadering van de classis worden samen geroepen. De desbetreffende commissie zal be staan uit 3 predikanten en 2 ouderlin gen. Als predikanten zullen daarin zit ting hebben Ds. Siertsema te Haarlem, Dr. Bavinck te Heemstede en Ds. Groe- newegen te Halfweg. De classis deed verder nog eenige za ken van huishoudelijken aard af. Tot archivaris werd benoemd de heer P. Eoerkoel te Haarlem. „DE HANZE" IN HET BISDOM HAARLEM. Hedenmorgen werd de viering van het vierde lustrum van den R.-K. Midden standsbond „De Hanze" voortgezet. Te halftien werd aan het I-Ianze-al- taar in de Kathedrale Kerk Sint Bavo een plechtige gezongen II. Mis van Dankbaarheid opgedragen. De Zeer Eerw. Bondsadviseur Rector J. G. Jan sen hield een toespraak. Van elf uur tot half één hadden eeni ge excursies plaats die aangeboden wer den door de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. Bezoeken werden ge bracht aan het Frans Halsmuseum, Drukkerij De Spaarnestad en aan de fa brieken van de firma's Droste en Bey- nes. Hedenmiddag twee uur zou in de groote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw de eigenlijke herdenkings- vergadsring plaats hebben. DE NAZORG-BAZAR. In ons vorig nummer is reeds een aanbevelend woord geschreven voor den Nazorgbazar, die hedenmiddag twee uur in het Gemeentelijk Concertgebouw ten voordeele van de Vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting" wordt geopend. We hebben er vanmorgen even een kijkje genomen. De dames van het co mité, met de eere-presidente mevrouw MaarschalkVan Coppenaal en de pre sidente mevrouw Van Marselis Hart- sinckSchuyt van Castricum aan het hoofd, waren reeds druk in de weer, om aan de verschillende stands, die al zoo goed als klaar waren, de laatste hand ts leggen. De heer E. P. Schuyt liad de vriende lijkheid, om ons rond te leiden. Hij deel de ons mede, dat ook de leerlingen der drie buitengewone scholen en hun ouders uitstekend voor het tot stand komen van dezen bazar hebben meege werkt. De leerlingen vervaardigden o.a. veel voorwerpen van raffia, pltriet, hout en ook handwerken. Er is een stand voor kruidenierswa ren, die een volledige winkel gelijkt. Met veel zorg is een stand voor bloe men en een stand voor slagroom met ananas en andere heerlijkheden inge richt. Achter in de zaal staan eenige schitterende fruitmanden, die onge twijfeld wel koopers zullen vinden. Een heel aaraige stand is die van mevrouw van 3ommel, heel toepasse lijk genaamd „De Trekpleister". Voor dertig cent mag men hier aan een touw tje trekken, met de kans om een of an der voorwerp te bemachtigen. De duur dere artikelen liggen geprijsd. Mevrouw Vincent Loosjes—Sangster richtte met veel smaak een poppen- stand in. Als een bewijs hoe dankbaar de ouders der leerlingen zijn, deelde, de heer Schuyt ons mede. dat een der ouders een groote pop had geschonken, terwijl ze bovendien nog f 25 besteed had voor de keurige aankleeding der pop. Er worden natuurlijk ook eenige din gen verloot. Drieduizend loten zijn reeds verkocht voor een pitrieten schemer lamp, een divan enzes kippen met een haan! Ook zal verloot worden een bijzonder fraaie wieg, die door mevrouw Loosjes op een keurige wijze kant en klaar ge maakt is. Die lootjes moeten wel weg- liegen! Een schitterende stand met babygoed, verzorgd door mevrouw Bruch, zal stel lig de aandacht trekken. Mooie handwerken vindt men in een der stands en wel in een ruime keuze. Mevrouw Lioni etaleerde zelf op de van haar bekende smaakvolle wijze een stand met kunst- en raffia-artikelen. Mevrouw Bierens de Haan—Waller, zorgt voor de theeschenkerü. Dat is dus volkomen in orde! Op een podium zullen kinderdansen en muziek uitgevoerd worden onder lei ding van mevrouw Van Bommel en Gebrs. Martin. In een aparte zaal zijn twee stands in gericht met borstelwerk, matten en schoonmaak-artikelen, die door zestien leerlingen der werkinrichting aan het Donkere Spaarne 34 onder leiding van den heer S. de Boer vervaardigd zijn en wel op een heel solide wijze. Wie de jongens aan het werk wil zien, moet aan het Donkere Spaarne maar eens een kijkje gaan nemen. Mooie boekwerken en nuttige schrijf behoeften liggen goed overzichtelijk uitgestald. Weer in een andere zaal zijn de di verse attracties, zooals een grabbelton, rad van avontuur, sjoelbak, toekomst voorspeller enz. Dit is inderdaad een heel belangrijke bazar, dien wij voor een bezoek met veel warmte aanbevelen. PATRIMONIUM Op de Dinsdag gehouden ledenverga dering van de afdeeling Haarlem van Patrimonium werden als afgevaardigden naar de Bondsvergadering die de vol gende week te Utrecht zal worden ge houden benoemd de heeren W. F. Bee- remans en M. de Braai. Bij de behandeling van de Bondsagen- da vereenigde de vergadering zich met een motie van orde, die de G. O. Noord- Holland zal voorstellen, om de behande ling van de conclusies van het rap port van Mr. S. de Vries Czn. aangaan de werkstaking aan te houden en orn op een volgende vergadering aan de orde te stellen de quaestie van gezag of leiding van den patroon." De afgevaardigden werd opgedragen vóór deze motie te stemmen en, mocht ze worden verworpen, dan een wijziging van een der conclusiën voor te stellen. STAKING VAN STUCADOORS. Maandagmorgen hebben een zestien tal stucadoors, werkzaam op het werk van de woningstichting „Het Oosten" aan de Slachthulss'.raat het werk neer gelegd. Oorzaak van het conflict was een meeningsverschil om de werklieden met een der vennooten van de firma Smit uit Zaandam, die het stucadoors- werk in uitvoering heeft. Het conflict is inmiddels opgelost en heden, Woensdag morgen hebben alle arbeiders het werk hervat. AFSCHEID VAN EEN SCHOOLHOOFD Men schrijft ons: Met 1 October gaat de heer A. Rijs, hoofd van School B der voormalige ge meente Schoten het onderwijs verlaten wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd. Het personeel der school stelt zich voor hem aan het eind van zijn ruim 35- jarigen eervollen diensttijd in het vroe gere Schoten een waardig afscheid te bereiden Oud-leerlingen, die op een of andere wijze van hun belangstelling willen doen blijken, gelieven zich zoo spoedig moge lijk in verbinding te stellen met mej. K. de Vries, Pres. Steynstraat 61. De bedoeling is, op Vrijdagmorgen Sept. om half tien het afscheid van leer lingen, autoriteiten en personeel te doen plaats vinden en 's middags 3 uur ouders, oud-leerlingen en anderen belangstel lenden hiertoe gelegenheid te geven. ..JUBILEUM PATER FRANKEN- MOLEN. Heden Woensdag, vierde pater A. H. J. Frankenmolen, kapelaan aan de rochiekerk van den H. Antonius van Padua, Nieuwe Groenmarkt, zijn twaalf en een half-jarig priesterjubileum. Des morgens werd in die kerk een plechtige Hoogmis opgedragen, waarbij de kape laans van de parochie aanwezig waren. Ook was tegenwoordig een neef van den jubilaris, pater Ten Brink uit Woerden. Deze fungeerde als diaken, terwijl sub diaken was pater v. d. Zijden en cere moniemeester kapelaan Hentzen. Het zangkoor zong de Mis ter eere van de heilige Magdalena, van Ph. Loots. De kerk was versierd. Pater Frankenmolen, die zeer bemind is bij zijn paroohianen houdt hedenmiddag receptie. Ongetwijfeld zullen velen hem komen gelukwenschen, o.a. zullen er deputaties komen van de Vereenigde Patronaten, waarvan hij directeur is en van de St.-Josephsgezellen, wier vice-praeses hij is. STAAT VAN BELEG IN LITAUEN. Over de gebeurtenissen in Litauen is te Warschau een reeks berichten ont vangen volgens welke de methodes waar mede het oproer te Taruoggen is onder drukt, de conflicten in het geheele land hebben verscherpt. Verder maken deze berichten gewag van tweeduizend ar restaties: de meeste gearresteerden ma ken deel uit van de arbeidersbeweging. Ook de pers in Lifcauen is wederom ge heel van haar vrijheid beroofd. In verband met een en ander hebben i!e arbeiders een algemeene proteststa king geproclameerd waarna de regeering op haar beurt voor geheel Litauen den staat van beleg heeft afgekondigd. Ds. J. M. LEENDERTZ. Het van andere zijde gepubliceerde bericht, dat de bij de Ver. Doopsgezinde Gemeente te dezer stede beroepen pre dikant Ds. J. M. Leendertz zijn beroep reeds zou hebben aanvaard, is naar wij vernemen onjuist. Bij de Gemeente is nog geen officieel bericht ontvangen, en het wordt niet verwacht vóór Zaterdag avond a.s. Zooals men weet is Leendertz beroepen als opvolger van Ds, B. P. Plantenga, aan wien op zijn verzoek emeritaat is verleend. TRAMVERTRAGING. Dinsdag heeft het tramverkeer op den Schotersingel bij den Verspronckweg weer een kwartier vertraging ondervon den wegens een defect aan den electri- schen wissel. VOETBAL. H. F. C. Wij vernemen dat de H. F. C'er Van Beekum in het komende seizoen niet voor zijn vereeniging zal kunnen spe len. TELEGRAMMEN. DE TYPHOON IN JAPAN. NADERE BIJZONDERHEDEN. OSAKA, (14 Sept. (Reuter). Vol gens thans ontvangen aanvullende bij zonderheden heeft de springvloed die westelijk Kiushu heeft geteisterd zeer ernstige schade aangericht in het pre fectuur Kumamoto en een gedeelte van Fukuoka. Niet minder dan 780 huizen zijn weggespoeld, meer dan 2000 huizen zijn noder water gezet, waarvan er reeds 76 instorten. Het aantal slachtoffers wordt op 270 geschat, terwijl meer dan 100 personen worden vermist. In de stad Kumamoto staan de openbare diensten als gas, water, elec- trisch licht, telefoon en tramverkeer stop. Er verschijnen ook geen couran ten. Een bewoner van een dorp aan de kust verhaalde dat gisterenmorgen de golven zich. plotseling zoo hoog als bergen verhieven. Hij had juist tijd om met zijn vrouw en kinderen in een boom te klauteren welke het volgend oogen- blik door een golf werd weggespoeld. Hij kon alleen zichzelf redden. Dertig andere personen verdwenen op dezelfde wijze. OOK TOKIO EN YOKOHAMA GETROFFEN. TOKIO, 14 September (Reuter). Van ochtend werden de districten van Tokio en Yokohama door den staart van den wervelstorm getroffen. Te Yokohama werden 3 huizen verwoest en 6 men schen gekwetst. Te Tokio zijn verschei dene duizenden laag gelegen huizen onder geloopen. DE OLD GLORY ST. JOHN (New Foundland), 14 Sept. (Reuter) Volgens een draadloos bericht van het stoomschip „Kyls" heeft men het gevonden wrak van de Old Glory gisteren aan boord gehaald. Het stoomschip vaart nu zigzags-ge- wüze in de omgeving om te zoeken naar sporen van de bemanning. WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 September, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. de Bildt. Hoogste barometerstand 765.7 m.M. Ie Memel; laagste stand 751,0 m.M. te Vardö. Verwachting tot den avond van 15 Sept.: matige tot krachtigen, tijdelijk af- nemenden Zuidelijken tot Westelijken wind. zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Woensdagmiddag 1 uur 755 mM. De barometer is sedert hedennacht snel dalende. Stand van gistermiddag 760 m.M. CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. THERMOMETERSTAND 14 September Hoogste gisteren. F. 59 Laagste hedennacht F. 52 Hoogste heden 12 uur F. 58 BURGERLIJKE STAND HAARLEM Bevallen: 9 Sept.: E. Meijer—Himmel- reich, z., 11 Sept.: C. H. BoeréePee- perkoorn, z„ M. W. ButersBoerée, d., 12 Sept.: M. M DiebenLoerakker, d., J. E. MettenSpringveld, d.. 13 Sept.: A. A. v. KampenPeetoom, d., A. M. Piers—Breeuwer, Overleden: 11 Sept.: J. M. v. Tubergea 75 J., Wagenweg. DE OPSTAND IN LITHAUEN Ter doodbrengingen BERLIJN, 14 Sept. (Wolffbureau) Het stand gericht te Tauroggan heeft elf deelnemers aan den opstand in Lithauen ter dood veroordeeld. Hieronder zijn zes studenten. Het vonnis is vanmorgen om 4 uur voltrokken. Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nat. Bankvereeniging WOENSDAG 14 SEPT. 1927 1.30 uur t.46 uur Staatsleningen 6% Ned. 1923 5% Ned. 1919 Scheep-raart 89 Schcepv. Unie... 194 Hol!. Lloyd. Pakelvaart 221 Oude Boot 105)4 Nierelt Roltcrd. Lloyd.. Marine Comm.... 5' X 414 Industrieën Ned. Kunstzijde. 3714 371— 74 1154 1154- 16 Hol). Kunstzijde. 1254- 2G 126- 27 Gcw. Jurgens.... 209 Centr. Suiker tod. Ond. Buiten). Anaconda copper Steel Comm 153 Bank Kol. Bank 287 288 288 Indische Bank... 1884 188H Ccrl. Hand. Mij. 179 Petroleum 210 Gee. Holl. Pelr. - Kon. Petroleum. 3484 3474 - 349 Geld - - Cultuur Mij. H.V.A...., 788 799 429 Cult. Vorstenl... 188 Dito Actions 124 Kaliredjo 135 Pocrworedjo..—. - Tabak Deli Mij 4714 471 Senembah 481 Deli Batavia 542 Oostkust. 262 Rubber AmsL Rubber... 301 302 Lampong Sum 216 il 5 17 Wai Sumatra 306 Silau Sumatra... Deli Bat. Rubber 246 i 02 Inti-rconL Rubb. Amerika Southern Rails 134 Wabasb 714

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2