VOOR DE LUISTERVINKEN HAARLEM'S DAGBLAD KALGOORLIE. FEUILLETON FLITSEN ZATERDAG 17 SEPT. 1927 VIERDE BLAD Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Benige overwegingen welke geleid hebben tot het ne men van mijn proeven be treffende klcurtelefotografie cn die ieder radio-amateur dient te weten. Golf vorm Laat ons eens de verschillende manie ren beschouwen waarop de vier soorten golven, n.l. geluids-, licht-, hitte- en draadlooze golven worden gevoeld, docr him respectievelijke ontvangers wan neer ze aankomen in vereeniging met meer verschillende frequenties. Laten wc eerst het geval nemen van den draadloozen ontvanger. Hier is, zooals ieder radioamateur wel weet of weten moet, een van de voornaamste voor waarden bij de afstemming van den ontvanger, om de ontvangst tot slechts één frequentie te bepalen en alle an dere zorgvuldig buiten te sluiten. In dien andere frequenties tegelijkertijd worden ontvangen, ontstaat verwarring en dit heeft zich bij de luisteraars maar al te dikwijls voorgedaan, vooral in Amerika waar het „botsing"-VTaagstuk zeer op den voorgrond is getreden. In 't algemeen kunnen we dus zeggen, dat de draadlooze ontvanger tot doel heeft alles buiten te sluiten, behalve één bijzondere fréquentie. Het oor Nu heeft, voor wat het oor betreft, dit orgaan een buitengewoon vermogen om een groot aantal verschillende frequenties of geluidstrillingen te ont vangen en ze alle duidelijk van elkaar gescheiden, waar te nemen. Het is b.v. bij het luisteren naar een piano buitengewoon gemakkelijk, er de enkele noot, die door een bepaalde snaar wordt teweeggebracht uit op te nemen. Het oor heeft verder de merkwaardige eigenschap gevoelig te zijn voor den vorm van de golf. Verder zij nog opge merkt, dat hetgeen bekend is als de „hoedanigheid" van de golf, wordt be paald door de „vorm", terwijl de hoogte van de klank uitsluitend afhankelijk is van de frequentie. Het is ook niet moeilijk bij het luiste ren naar een orkest een viool van een cello te onderscheiden. De stem van een persoon heeft zeer kenmerkende eigenschappen en is spoe dig te onderscheiden. Deze herkenning verricht het oor uitsluitend door de waarneming van den golfvorm in het ontvangen geluid. Nu heeft voor wat betreft het oor, de natuur groote moeite gedaan om juist een tegenovergestelde uitwerking te krijgen, namelijk, om het orgaan gelijkelijk gevoelig te maken voor een groote opeenvolging van frequenties, In 't voorbijgaan zij opgemerkt, dat aan de laatste voorwaarde heel veel moei lijker is te voldoen dan aan de eerste. Het is niet mogelijk hier in details te treden van de verschillende hoogst vernuftige hulpmiddelen waarvan de natuur zich heeft bediend bij de sa menstelling van de verschillende deelen van het oor; met het doel, om weer klank of bijkomende reactie op de een of andere frequentie buiten te sluiten. De vorming van de oorschelp, de slaap en samenstelling van het mid denoor of trommelvlies en de vorming van het orgaan van „Corti" mogen ge noemd worden als eenige van de won derlijke middelen, waardoor de goede ontvangst van frequenties wordt verze kerd. Het netvlies van het oog trilt als reactie op ontvangen schommelingen in een electro-magneet eerder dan door een werktuigelijk gevoel en hieruit blijkt (hoewel de juiste aard van net vlies-ontvangst nog niet volkomen ver klaard is) dat de Natuur heeft gezorgd voor een groote mate van gelijksoortig heid in ontvangst van verschillende golflengten binnen de voorgeschreven opeenvolging. Het oog is blijkbaar gevoeliger voor geel of geelachtig licht dan voor andere soorten. Zoo is ook het oor, in weerwil van de bovengenoemde nauwkeurige schik kingen, inderdaad niet gelijk in gevoe ligheid, en het is gebleken, dat een i bepaalde geluidskracht grooter uitwer- j king heeft op het oor, in den vorm van hoogfrequente trillingen dan wan neer zij zich voor doet als laagfrequente trillingen. Het is Interessant op te merken dat voor wat het oog aangaat, die beperkt is in de afwisseling van gevoeligheid tot ongeveer een achtste octaaf (dat is te zeggen: de frequentie van de snelste trillingen, die het kan ontvangen, is ongeveer dubbel zoo hoog als de laag ste snelheid) terwijl het oor voor een opeenvolging van vele octaafgedeelten, misschien wel tien of meer maal ge voelig is. Vermenging van frequenties Nu zullen we eens zien hoe het oog een aantal verschillende golflengten ont vangt, wanneer ze gelijktijdig opgeno men worden. Electro-magnetisehe gol ven, die vallen binnen het kader van frequenties voor welke het oog gevoelig is zijn bekend als lichtgolven en af wisseling in frequentie veroorzaakt ver schillen in de ldeur van het door het oog opgenomen licht zoo bestaat b.v. rood licht uit electro- magnetische golven van grooter lengte dan die golven, die blauw licht vormen. Wanneer nu het oog gelijktijdig meer verschillende lichtgolflengten ontvangt, of, met andere woorden, licht van ver schillende kleuren, dan is het oog niet in staat, de afzonderlijke golflengten van elkaar te onderscheiden (zooals bij het oor gebeurt, voor wat het geluid betreft) maar neemt de uitwerking van alle golf lengten gezamenlijk op wat practisch neerkomt op een nieuwe of samengestel de kleur. Natuurlijk stelt het oor, tot op zekere hoogte dit resultaat van vermenging op prijs, dit is één der redenen, waarom sommige noten-combinatie's aangenaam of welluidend zijn, terwyl andere onbe haaglijk klinken of wanluidend zijn. Wat aangaat de ontvangst van hitte golven, blijkt het lichaam in 't geheel niet in staat te zijn eenige bijzondere golflengten te onderscheiden. Gesteld dat de golven ontvangen worden, het geen mag worden genoemd een serie van hittegolven, dan brengen zij alleen de gewaarwording van hitte te weeg. Het is eveneens interessant, zekere an dere eigenschappen van deze verschil lende soorten „ontvangers" zooals we ze genoemd hebben te vergelijken. Een draadloosontvangstation is samen gesteld om werkelijk het principe van weerklank tot zijn recht te doen komen, zoodanig, dat het op een bepaalde golf lengte in veel grooter mate reageert dan op eenige andere en dus voor practische doeleinden op onnoodige golflengten in 't geheel niet. Een volgende maal hierover meer. Is een zesde zintuig mogelijk Er is dikwijls beweerd, dat aangezien de natuur ons in staat heeft gesteld om twee verschillende soorten electro mag netische golven (nl. licht en hittegolven) te kunnen opnemen, verondersteld mag worden, dat wij ook gevoelig geacht mo gen worden voor electro magnetische golven van veel grooter verscheidenheid dan die bij draadlooze overbrenging wor den gebruikt en misschien zal in den loop van millioenen jaren van evolutie een dergelijke gevoeligheid zich ontwik kelen. Inderdaad is het geenszins zeker, dat velen onzer niet reeds een nog onont wikkelde gevoeligheid voor draadlooze golven bezitten. Zoo is ook al het denk beeld geuit geworden, dat sommige in stincten van dieren en vogels gebaseerd zijn op een zesde instinct als hier be doeld. JOHN. D. AUKES. Haarlem, 16 Sept. '27. (Nadruk Verboden.) .Wij vestigen er de aandacht op, dat vragen op Radio-technisch gebied, in dien zij onze redactie toegezonden wor den, door den heer Aukes zullen worden beantwoord. I Aan de Utrechtsehe Ct. wordt uit Amersfoort het volgende geschreven om trent de vermakelijkheidsbelasting: We zuchten hier, evenals in zoovele plaatsen, onder een zeer hooge belasting op publieke en openbare vermakelijkhe den. Tgl .1 men langen tijd op een te grooten voet geleefd had en alle bron nen om de schatkist der gemeente te vullen, waren aangeboord, kwam ergens :n het land iemand op het fatale idee, om zg. vermakelijkheidsbelasting te heffen. Ook hier in Amersfoort bestaat een dergelijke steeds vloeiende bron van in komsten. Wel is waar kwam van Chris telijke zijde hiertegen ernstig verzet toen men van de feestelijke openbare bijeen komsten der C. J. V. belasting ging hef fen, maar toch gelooft men het verder wel. En daarvoor is men nu eenmaal Nederlander: als de maatregel is inge voerd, is men er gauw mee verzoend. Nu heeft het sociaal-democratisch raadslid Muilwijk het vorige jaar bij de begrooting gevraagd, waarom donateurs van H. V. C. vrij zijn van belasting. De magistraten grepen die vraag aan als een welkome gelegenheid om alle dona teurs, die reeds hun lidmaatschap met 9.60 betalen, nog met 6 cent per wed strijd te belasten. Daar het eerste elftal 9 competitiewedstrijden speelt komt dit dus neer op 54 cent contributieverhoo- ging. Daar de werkende leden vrij zijn van belasting, zullen de donateurs na tuurlijk bedanken als zoodanig en zich opgeven als werkend lid. Hoewel het niet „sportief" zou zijn, is het best te be grijpen en te billijken. Nog erger zullen de gevolgen worden voor de vereeniging, als de donateurs heelemaal bedanken omdat ze dan 9 wed strijden voor ƒ4.50 krijgen waarvoor ze nu 10.14 betalen. Het gevolg zou kunnen zijn, dat het ledenverlies zóó beduidend wordt, dat de vereeniging niet meer in staat is de terreinhuur te betalen. Zietdaar een der funeste gevolgen van het stelsel. Als we dit als uitgangspunt nemen dan wordt de redeneering zoo: Er is een A. B. L. O. die sportvelden eploiteert. Er zijn vereenigingen, die dank' zij hun groot ledenaantal zóó financieel sterk zijn, dat ze een terrein kunnen huren, waardoor de exploitatiecommissie kan werken. En als tegenprestatie daarvoor mogen die leden nog eens extra belas ting betalen, boven hun contributie. Een vergelijking met de ijsvereeniging gaat niet op. Daar het een particuliere vereeniging op particulier terrein. En al keuren wij ook daar, evenals bij ieder ander vermaak en zeker bij sportief vermaak belastingheffing af, toch is het bij de voetbalclubs anders. Immers die vereenigingen maken door den huur prijs, opgebracht door de contributie der leden, de terreinen rendabel. En uit dankbaarheid mogen die leden de wed strijden van hun eigen vereenigingen bij wonen, tegen extra-vergoeding, 't Is fraai! BESTELLINGEN IN HET BUITENLAND. VERBAND MET CORRUPTIE IN DE GAS-INDUSTRIE? Het Soc.-dem. Haagsche raadslid de heer van Langen, heeft naar Het Volk meldt zich tot het college van B. en W. gewend met de volgende vra gen: 1. Is het juist dat door den directeur van het gasbedrijf een proeforder van 100 gasmeters is besteld bij een buiten- landsche gasmeter fabriek? 2. Is het B. en W. bekend, dat de ver tegenwoordiger van deze buitenlandsche firma, met deze proeforder reclame maakte bij de verschillende gemeen tebesturen in Nederland? 3. Indien vraag 1 in bevestigenden zin wordt beantwoord, willen B. en W. dan mededeelen waarom deze proefor der bij een buitenlandsche firma is ge plaatst, zonder dat de commissie voor de Lichtfabrieken is gehoord? 4. Zijn B. en W. bereid mede te dee len of het plaatsen van deze proeforder in verband staat met de publicaties over het geven van kortingen door verschil lende firma's aan directeuren van gas fabrieken? 5. Indien het plaatsen van deze proef order verband houdt met het gestelde in vraag 4, moet dan daaruit de con clusie worden getrokken, dat geen en kele Nederlandsclie firma voldoende waarborgen kan geven, dat in den ver volge geen ongeoorloofde kortingen zul len worden verstrekt? VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1002 DE AUTOSLEUTEL INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. ADMINISTRATIES EN BELASTINGZAKEN INRICHTEN, BIjHOUDEN EN CONTRÖLEEREN VANAF f 6, - PER MAAND N.J.Th. SCHMIDT - LEERAAR M.O. BOEKH. - WILHELMINALAAN 4 - DEN HOU T Vader deelt mee, dat hij even sigaren gaat halen, hij komt dadelijk terug vraagt zich af of hij zal gaan loopen of den wagen nemen ach laat ie maar even rijden opent de garage-deur en ontdekt, dat de wagen op slot is zoekt in al z'n zakken» naar den sleutel rent naar huis terug en informeert of iemand weet, waar de sleutel is na eenig debat met moe der produceert deze een sleutel en vader rent weer naar de garage komt dadelijk terug met de mededeeling, dat die er niets op lijkt, dat is de sleutel van de achter deur vindt na lang zoeken den sleutel in een ander pak op het oogenblik dat moeder aankondigt dat het eten op tafel staat. (Nadruk verboden.) De „golfijzeren" stad. GOUDKOORTS. Het Huis met dj? Pijl Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 6) „Maar meneer Hanand. zoo beschouw ik de zaak heelemaal niet", betoogde hij ernstig. „Ik ben er van overtuigd dat wij in deze zaak niet vijandig tegenover elkaar zullen staan. Want als dat zoo was, zou ik er wel heel slecht afkomen. Neen! Ik ben er zeker van dat uw eenige wensch is om achter de waar heid te komen. En mijn wensch is dat u mij beschouwt als een zeer minder waardige collega die u door een geluk kig toeval eenigszins behulpzaam kan zijn". Hanand glimlachte even en zag er weer wat vriendelijker uit. „U legt het er wel wat al te dik op", zeide hij. „En op welke manier kunt u mij dan behulpzaam zijn, meneer Fro bisher?" „Hiermee, monsieur Hanand. Ik heb twee brieven van Boris Waberski waar in hij om geld vraagt, in de laatste zelfs met dreigementen. Hij schreef ze beide aan onze firma vóór hij deze aanklacht indiende, en er is geen antwoord op ge stuurd natuurlijk". Hij nam de brieven uit de lange en veloppe en overhandigde ze over de ta fel heen aan Hanand, die ze langzaam doorlas, en al lezende de zinnen in het Fransch vertaalde. Frobisher keek naar zijn gezicht, of hij er geen oplichting of voldoening op zag. Maar tot zijn groote teleurstelling zag hij niets van dit alles: toen hij de brieven uit had keek Hanand hem met een eenigszins teleurgesteld ge zicht aan. „Ja die brieven zijn ongetwijfeld wel van belang. Maar wij moeten het niet overdrijven. Het is een zeer moeilijke zaak". „Moeilijk!" riep Jim wanhopig uit. Hij had een gevoel of hü voortdurend zijn hoofd stootte tegen een dikken muur van domheid. En toch was de man, die hier voor hem zat, niet dom. „Ik begrijp het niet!" riep hij uit. „Het is toch het duidelijkste voorbeeld van chantage dat ik mij kan voorstel len „Chantage is een leelijk woord, meneer FrObisher" waarschuwde Hanand hem. „En chantage is een leelijk ding", zei Jim. „Kom, meneer Hanand. Boris Wa berski woont in Frankrijk. U weet toch zeker wel iets van hem. U moet toch een dossier over hem hebben". DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. PLAGERIJ OF BUREAUCRATIE? I Hanand glimlachte en schudde zijn wijsvinger tegen zijn bezoeker. „Och, och, och! Een dossier! Ja, ik zat al op dat woord te wachten! De 'legende van de dossiers! Dus u gelooft daar ook in, meneer Frobisher. Frankrijk en de dossiers! Jawel. Als de mijnen geen steenkool meer leveren kunnen we ons altijd nog warm houden door de dossiers te verbranden! Op het moment dat u in Calais landt boem! daar begint uw dossier, niet waar? U reist naar Parijs zoo! U dineert in het Ritz hotel zoo! Later gaat u ergens heen waar u niet behoorde heen te gaan zoo o o! En als u laat naar uw hotel terug gaat voelt u zich heelemaal niet op uw gemak omdat u er van over tuigd is dat er ergens in het holst van den nacht zes ambtenaren bij lampen met groene kappen al uw wederwaardig heden in uw dossier zitten te schrijven. Maar wacht even!" Hij stond plotseling van zijn stoel op met zijn vinger op zijn lippen en zijn oogen wijd open. Hij deed buitengewoon geheimzinnig. Op zijn teenen, met een stap die bijzonder licht was voor iemand van zijn grootte, liep hij naar de deur. Zonder geruisch en heel langzaam, ter wijl hij Frobisher voortdurend veelbe- teekenend bleef aankijken, draaide hij den knop om. Toen trok hij de deur snel naar zich toe. Het was de gewone ma In Europa heerscht een traditie, die door drieduizend jaren sterk en onver biddelijk is geworden. Zij zegt: „Steden moeten van steen gebouwd worden! Al leen van steen! Wat niet in den grond wordt geheid, alsof het eeuwen moest trotseeren, is geen stad". Zoo zegt de traditie en omdat zij dit zegt, kan de Europeaan zich slechts moeilyk of in het geheel niet voorstellen, dat een stad ook anders ontstaat. Maar daar is het Australische bosch, 't ontstellend-prach- tige bosch van het binnenland van Australië, dat nergens ter wereld zijn weerga vindt en waarvan men zich schier geen voorstelling kan vormen, wanneer men het niet heeft gezien. Men stelle zich een landstreek voor ongeveer zoo j groot als de helft van Europa, bedekt met een flora, die er luchtig gelijk een spinneweb overheen is getrokken, zoodat overal de kale, verre, roode aarde er door schemert. Iedere plant staat alleen, de eucalyntusboomen, de rubbereiken, de grijze naaldboomen, de zoutbosschen, de kussens van wonderlijk vaagblauwe gras sen. Een onbarmhartige, bleekblauwe hemel, die alleen met luchtige schijn- wolkjes speelt, staat dag in dag uit, eeuwen, duizendtallen, millioenen jaren lang boven dit land. De jaargetijden ver anderen niets, zij maken de hitte niet milder, zij brengen geen vochtige koelte. Er zijn ook geen stormen. Alleen, nu en dan een windhoos: een zuil van rood, opwaaiend stof, die dan plotseling vlucht gelijk een spook. Kangeroes sluipen rond, papegaaien plukken de vruchten van de eucalyptusboomen. En een leger van kleine buitelaars woont in al het stijve, schaarsche groen, dikwijls maar diertjes van een vinger lengte, zooals de thar- sipes, talloos, onbekend, weinig onder zocht, zonderlingen uit de dierenwereld, begrijpelijk alleen door de omgeving, waarin zij leven. En nu stelle men zich voor: in deze weidsche, van dorst verdrogende, voor den Europeaan volmaakt onbewoonbare eenzaamheid wordt in 1892 goud ont dekt; Niet kleine sporen, die eigenlijk bij na overal in Australië worden aangetrof fen, maar groote klompen, geheel zui ver, zwaar en massief als een losgebro ken kluit aarde en van onverwoestbaar geel metaal. Na eenigen tijd haalt men op dezelfde plek nog een paar van derge lijke „nuggats" te voorschijn (de zwaar ste woog 64 K.G.) en nu begint de waan zin van een verblinding, die geen gren zen meer kent. Te voet, te paard, met ezels, met ossenwagens, met groote ka meelkaravanen die ook thans nog in sommige deelen van het binnenland van Australië in gebruik zijn tracht men het „bosch" van de kust af binnen te dringen. Veel van de goudzoekers zijn el lendig toegerust. Zij hebben geen besef van de hardvochtigheid van den scruh, nier om een luistervink te betrappen, zooals men die in alle mogelijke kluch ten op het tooneel kan zien; en het werd met zulk een overtuiging gedaan dat Jim zelfs hier, bij de Süreté, half en half verwachtte dat er een kamermeisje doodelijk verschrikt voorover de kamer in zou vallen. Hij zag echter niets dan een gang, waar licht brandde en waar eenige menschen geduldig stonden te wachten Hanand sloot de deur weer met een opgelucht gezicht. „De eerste minister heeft ons gesprek niet gehoerd. Wy zijn veilig", fluisterde hij en sloop weer naar Frobisher toe. Hij bukte zich en fluisterde den verbaas den jongen man in het oor: „Ik zal u zeggen hoe het zit met die dossiers. Voor negen-tiende zijn het praatjes van den concierge overgebracht in de taal van een politie-agent die vindt dat iedereen in de gevangenis thuis be hoort. De concierge zegt bijvoorbeeld: „Meneer robisher is Dinsdagnacht om 1 uur thuisgekomen en Donderdag om drie uur gecostumeerd" en in het rap port van den politie-agent staat dan: „Meneer Frobisher is Dinsdagnacht om en ongeregelde levenswijze". En dat komt dan in uw dossier, beste vriend, precies zoo! Maar hier bij de Süreté zegt u er nooit een woord over, of het zou mijn ondergang beteekenen hier by de Süreté trekken we ons niets van waarin men zich als Europeaan zoo goed als in het geheel niet vermag te orlën- teeren, wijl uur na uur hetzelfde eentoni ge beeld zich aan het oog voordoet. Hoe velen destijds van dorst versmacht zijn op weg naar de goudvelden weet nie mand. Zy, onbekenden, zijn ondergegaan gelijk de velen, die alle andere landen verlieten, om hier rijkdom bijeen te ga ren, goud te graaien. Zoo ontstonden op een van de onher bergzaamste plekken van dit waarlijk voldoende onherbergzame binnenland van Australië Coolgardie en Kalgoorlie, de goudgraverssteden. Tegenwoordig rijdt men er met den gedurenden den we reldoorlog geopenden Trans-Australian- Railway van de kust in 17 uur heen. Maar destijds trok men dagen-, weken lang, zonder pleisterplaatsen, zonder ri vieren, zonder wegwijzers, zonder scha duw. En men woelde de aarde om, ver brandde de planten, hakte gaten in het gesteente. Ver in den omtrek verwoestte men het land, tot aan den Magneetberg, op een afstand van ongeveer 100 K.M., die als de eenige blauwe ronde kop bo ven de aarde uitkomt. In het jaar 1897 werd Kalgoorlie officieel tot stad ver klaard. Thans is het dus precies dertig jaar oud. Een stad van dertig jaar dat is in Europa schier onmogelijk. Maar in Australië is dat een tijdperk, waarin men als iets kan presteeren. De goudra- zernij is de laatste tien jaren wat ge luwd, sedert de groote klompen niet meer zoo voor het grijpen liggen. Maar er is een goed-georganïseerde bedrijvigheid op de goudvelden ontstaan, die tenslotte niet minder produceert dan de aanvanke lijke fantastische vondsten. En zoo heeft dan ook Kalgoorlie reeds het eerste spoor van burgerlijke welgesteldheid, die een lang leven belooft te hebben. Men gaat door breede straten, waarin de onbarmhartige zon broeit, gelijk bui ten over de „claims". De gewalste weg glinstert van duizendtallen metalen puntjes en booze tongen beweren, dat de straten met goud zijn geplaveid. Zoo zelden regent het hier, dat geen asfal teering noodig is. Laag zijn de huizen, alleen het raadhuisje waarin ook het postkantoor is ondergebracht, is meer dan een verdieping hoog. Alles groeit in de breedte. Deze stad geeft ieder een buitengewone vrijheid van beweging. On danks de groote reinheid heeft men hier toch in zekere mate het gevoel dat alles maar voorloopig is neergezet. Niets is ge consolideerd, niets is „ingewoond". En het gegolfd ijzer domineert over alles, ook daar, waar dc huizen een steenen funda ment hebben. Wat beteekent het golf- yzer? Een bijkomstigheid, waarop men bijna niet let, tenzij men opmerkt, hoe het een scheur maakt in de schoonheid van het landschap. die dossiers aan". Jim robisher wist een oogenblik heusch niet hoe hij het had. Een minuut ge leden was Hanand een ernstig dienaar der gerechtigheid geweest. Zonder eeni ge waarschuwing was hij plotseling over gegaan tot den grootsten onzin en hij scheen er zelf plezier in te hebben. Hij" leek nu wel een kwajongen of een clown. Jim staarde hem aan en Hanand ging glimlachend weer zitten. „Als wij in Dyon samen werken, me neer Frobisher", zeide hij een klein beetje teleurgesteld „zal ik niet zoo veel plezier hebben als toen ik met mijn vriend Ricardo in Aix was. Heelemaal niet! Als ik dit grapje tegen hem ver kocht had zou hij zijn oogen uitgekeken hebben. Hij zou gefluisterd hebben: „Dus de eerste minister komt 's morgens luisteren aan je deur o!" en het zou diepen indruk op hem gemaakt hebben. Maar u u kijkt mij alleen maar koel en strak aan en u denkt bij u zelf: „Die Hanand is een dwaas!" „Neen", zei Jim ernstig en Hanand lachte weer. „Het doet er niet toe". „Daar ben ik blij om", zei Jim „want u heeft zooeven iets gezegd wat u, hoop ik, niet weer zult terug trekken. U heeft mij de hoop gegeven dat wij zul len samen werken". „Hanand boog zich voorover met zijn Maar in de tropen is dat nu eenmaal anders overal waar de blanke haast heeft met kolonisatie en waar is dat niet het geval? Hier is golfijzer een stijl, een voorwaarde, onmisbaar. Overal zou men den eersten Europeaan den golfijzerman kunnen noemen. Want hij heeft ook iets van de psyche van deze materie aangeno men. Hij is nuchter, hard, taai. onge compliceerd, riet in staat tot verande ring van zijn doelbesef. Zoo zijn ook deze golfijzeren steden. Men kan er al gramofconplaten koopen en zijden schoenen,zilveren serviezen en diamanten hangers, al wat men wil. Maar de huizen hebben nog den oor- spronkelijken vorm. Golfijzer. Zij staan naast elkaar gelijk dobbelsteenen, de wanden dikwijls hersteld met stukken golfijzer, het dak er plat bovenop. Een kleine deur: eer. opengelaten gat. Nog kleiner de ramen. Geen kelder, geen zol der, alleen: golfijzer. Binnenin alleen het allernoodzakelijkste afgescheiden, dikwijls echter Gok alles in een ruimte gecombineerd Geen dubbele wanden, dus alles zeer gehoorig. Soms, maar niet vaak, reeds de aanduiding van een tuin. Een oleander, die zich wiegt in een wolk van rose bloesem, purperblauwe slinger planten, een kleine, stoffige palm of het bewegelijke fijne loof van den peperboom. De wonderbaarlijke organisatie. die deze volkomen waterlooze stad in stand houdt en zelfs haar groei waarborgt, is een ongeveer drie meter dikke buis, die 400 K.M. ver den inhoud van een stuw, de ..Mundaring wears" hierheen leidt. Gelijk een wonderlijke zeepbel hangt aan deze pijp het leven van ruim 10.000 men schen, van dieren en tenslotte ook van de vage tuinen. Overal leest men des avonds de „Kalgoorlie Miner". Met eeni ge blad dat er is en dat in een vaste rubriek de nieuwe vindplaatsen van goud vermeldt. Eenige keeren per week heeft men bioscoop. In de openlucht natuur lijk, want het regent hoogstens zes maal per jaar. Grijze eucalyptussen ruischen, roode geraniums en kleurige lampjes om ringen het witte doek. En daar ligt men in de zonnestoelen, kent elkaar, knikt elkaar toe en bekijkt de dingen van een anderen levenskring. Londensche lief desgeschiedenissen, Indische avonturen, Arnerikaansche Harold Lloydiaden. Three men in a Boat. Een niet geringe prestatie hebben drie Deensche kooplieden geleverd. Het be treft hier ditmaal geen snelheidsrecord en ook geen vliegtocht. De drie Scandi- naviërs hebben in een zesriems roeiboot een reis van Denemarken naar Portugal gemaakt. 26 Mei vertrokken zij uit het vaderland, dezer dagen zagen zij Lissa bon. Zii reisden met een snelheid van vijf mijl en deden eiken dag een kleine étappe. Deze Deensche handelslui stel len zich voor met hun vaartuigje Bombay te bereiken. Niet bepaald een zakenreis! ellebogen op tafel. „Luistert u eens", zei hij op vriende lijken toon. „U is eerlijk tegenover mij geweest. Daarom zal ik u gerust stellen. Die Waberski-geschiedenis de com missaris in Dyon neemt het niet heel ernstig op, en ik ook niet. Het is na tuurlijk een aanklacht van moord, en daarom moet de zaak nauwkeurig on derzocht worden". „Natuurlijk". „En ook, natuurlijk, zit er iets ach ter", vervolgde Hanand en gebruikte tot Frobisher's verbazing dezelfde woorden die de heer Haslitt; den vorigen dag had gebruikt de een in het Engelsch en de ander in het Fransch. ,Dat zult u zelf ook wel begrijpen. De een of andere onaangename kwestie die maar onder ons moet blijven. Maar het is een eenvoudige geschiedenis, en die twee brieven die u mij gebracht heeft maken het nog eenvoudiger Wij zullen Waberski vragen om ons een ver klaring te geven van die brieven en ook nog van een paar andere dingen, als hij kan. Een eigenaardige type die Boris Waberski. Het lijk van mevrouw Har- lowe wordt vandaag opgegraven en de doktoren zullen gehoord worden door de politie en daarna zal de .zaak wel afgeloopen zijn en kunt u met Waberski doen wat u wilt", {Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13