UIT DE OMSTREKEN. INGEZONDEN RECHTSZAKEN, PREDIKBEURTEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG H SEPT. 1927 HET TWEEDE KAMER INTERIEUR. NA DE RESTAURATIE Onzo Kamerverslaggever schrijft: Dit jaar ging de Kamer vroeg op zo- merrecès om twee redenen. In de eerste plaats omdat de stand der werkzaam heden zoo was, dat lang vergaderen geen andere uitwerking zou kunnen heb ben gehad dan een openzetten der slui zen eener overbodige welsprekendheid. In de tweede plaats, omdat het Kamer interieur eens grondig moest worden na gezien, schoongemaakt, nieuw-geverfd, en in de fijne puntjes verbeterd! Vandaag (Zaterdag) wordt de zitting 19261927 door minister Kan in naam der Koningin gesloten. Gisteren dus moesten de restauratie-werkzaamheden een einde hebben genomen. Behalve en kele details was de restauratie ten ein de gevoerd; van de verbeteringen kon den de Kamerjournalisten gisteren ken nis nemen, onder de leiding van den griffier. Inderdaad: het interieur is flink onder handen genomen en aanmerkelijk ver beterd. Noodig was het! Wie wel eens „beneden" was, zal zich - herinneren hoe verschoten de stoelbe- kleeding was, welk een onzegbaar tintje i de wanden hadden aangenomen, welk een stofnesterige indruk de „hemel", het baldakijn, boven den presidentszetel maakte. Vaalheid heerschte alom. Stijl zuiver waren de meiibelen in het toch echte Louis Seize-interieur, van wat eens de balzaal was in het paleis van Stadhouder Willem V, ook al niet. En klopte bijgeval de bezoeker eens tegen de wanden der banken, waarop de Edel- mogende Dames en Heeren zich neerzet- teden om over 's lands wef en wee te beraadslagen en te beslissen, hij merkte alras, dat zij niet bestonden uit zwaar wagenschot of edel mahonie, maar uit. ijzer, met een dun laagje vernis tot hout gecamoufleerd. Noodig was de groote schoonmaak. Eigenlijk was er aan de zaal sedert 1843 weinig gedaan! In 1892 waren de wanden nog eens geverfd in een in die tijden zeer aangebeden donkere crême- kleur, die in den loop der jaren gewor den was tot iets, dat uiterst moeilijk te definieeren, maar héél vervelend was. Oorspronkelijk was de zaal geheel ge wit. Het oorspronkelijke terug te bren gen, was de bedoeling van den huidi- gen voorzitter, Jhr. Ruys de Beeren- brouck, den auctor intellectualis van de schoonmaak. Thans zijn zoowel plafond dat vroeger in lichte blauwe vakken was onderverdeeld als wanden weer wit geschilderd en spaarzaam, met smaak, met go\id versierd, wat een be langrijke vermeerdering van licht in de zaal heeft gebracht, hetgeen niet alleen door de Kamerleden, maar ook door de journalisten grootelijks zal worden ge waardeerd. Ook in den avond en op de donkere middagen voor Kerstmis zal de verlich ting aanmerkelijk beter zijn dan vóór de groote schoonmaak. De verlichting op de kroonlijst is geheel vernieuwd: een doorloopende rij étalage-lampen is aan gebracht, waardoor de lichtsterkte is op gevoerd, zoodat, mede door grootere reflexie, tengevolge van het wit der zol dering, de avondvergaderingen met licht zullen overgoten zjjn. Moge de helder heid der discussies daardoor ook toe nemen! Tegen het wit der wanden steekt het mahonieroode meubilair en de deftig groene stoffeering scherp, maar harmo nieus af. Geen mahonie-verf, doch echt mahonie-h out, en geen effen groen serge, dat zoo spoedig eentonig wordt, maar levendig groen laken, met teekening, als in velours d'Utrecht en geen vervelende lappen stof, maar stof in omlijsting, alles in stijl-Louls XVI. Daar is de tafel voor het bureau der Kamer breeder geworden, maar nu is er althans een meubel stuk wat vroeger alleen draperie was. En dan groote gebeurtenis! het onoogelijke, onredelijke hemeltje boven den presi dent is verdwenen. De president heeft een waarlijk presidialen zetel gekregen, waar vroeger niets anders stond, dan een armstoel op hooge pooten. In den zetel is het Nederlandsche wapen ge beeldhouwd. De architectuur van de lange zijde der zaal komt thans mede door de verwijdering van het baldakijn goed tot zijn recht. Evenzoo de archi tectuur van de tegenovergelegen zijde, waar de ramen weer tot hun recht geko men zijn, omdat de serge-gordijnen die vroeger het architraaf dervensters ge heel bedekten, vervangen zijn door bin nen het architraaf van de ramen ge plaatste gordijnen van Leidsch laken. Met Leidsch laken zijn ook banken en tafels bekleed. Alle zetels laten mahonie-hout zien, de zware presidiale zetel alTeveerst. Zoo zwaar, dat hij op een korte rails moet worden voortbewogen. Gezorgd is na tuurlijk, dat wanneer president Ruys de stoel aanschuift, dit zonder ge-ruijs-ch zal kunnen gebeuren. Het geheel van de Kamer is tot in de tails in de stijl der architectuur (Louis XVI) door de firma Mutters verzorgd. Het voorzitterspodium, de fronten van de Voorste banken, de zijkanten der zit plaatsen en dfe schutten achter de ach terste rijen banken zijn van mahonie hout, met beeldhouwwerk versierd. In de luifels van de aehterschutten is elec- trische verlichting aangebracht, tèn ge rieve van de daaronder gezeten leden. Die luifels zijn echter breeder geworden, zeer ten ongerievè der journalisten van de groote perstribune, die daardoor maar uiterst weinig kunnen zien van de spre kers der linkerzijde. Te hopen is het dus, dat dezen een druk gebruik maken van het welverzorgde en meer naar voren gekomen sprekersgestoelte. Tengevolge van de doortrekking der nieuwe aehterschutten tot de zijwan den der zaal, waardoor de ruimte voor de vergadering thans een afgesloten geheel vormt, zijn de oude klapdeurtjes vervallen en vervangen door vier maho- niedeuren, met rulverdeeling. Die klapdeurtjes! Wat speelde zich daar achter af! Daar werd druk gepraat, daar werd veel politiek tin gegoten, daar werd ge rookt en gesmookt, zoodat de walm zich in wolken de zaal binnenstuwde en de stemmen het luisteren bemoeilijkten. En de voorzitter kon, hoe hinderlijk dat alles dikwijls was, niets anders doen dan de hoffelijke kamerbewaarder als gezant' sturen, die menigmaal onverrich- terzake bij zijn oppersten chef weer keerde. Maar dat is thans voorbij. Achter de glazen deuren is een rookend gezelschap een onmogelijkheid. Het decorum eischt ook iets Ten slotte zij nog vermeld, dat de lus tres aan de pilasters en op de achter- schutten nieuw-ingeripht en op grooter lichtsterkte gebracht zijn en van pas sender ballons voorzien werden. Summa summarum de aanblik van de vergaderzaal der Tweede Kamer heeft een verandering in zeer gunstigen zin ondergaan. Het zou véél te zwartgallig zijn, voor taan nog te spreken van de zaal, als van een sarcophaag. Waarop zij vroeger heel veel leek. INTIMUS. BLOEMENDAAL. TENTOONSTELLING TUINBOUW. Om het 10-jarig bestaan der afdee- ling Bloemendaal—Velsen van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, feestelijk te herdenken', wordt heden en Zondag in Vreeburg een tentoonstelling gehouden van alles was groeit en bloeit. En de belangstelling van de leden is zoo groot geweest, dat èn de groote zaal èn de bovenzaal in een lustwaranda omgetooverd zijn. Onder leiding van de tentoonstellings commissie is den geheelen Vrijdag hard gewerkt om alles op tijd klaar te krij gen en smaakvol te arrangeeren en on der de bekwame leiding van den heer Hirschfeld is zij hierin uitnemend ge slaagd. Voor de jury, bestaande uit de heeren V. Laren, Bouwer ij Blankestein moet het een moeilijke taak geweest zijn, om uit het vele mooie het allermooiste te kiezen. Onder groote belangstelling nam om 8 uur de voorzitten der afdeeling, de heer E. W. A. v. Nederhasselt, het woord. Spr. heette allen welkom, in 't bijzonder den burgemeester Jhr. A. Bas Backer en den heer De Roos, lid van het hoofdbestuur. Hij gaf vervolgens een beknopt overzicht van hetgeen de jubileerende vereeniging in den loop van haar 10-jarig bestaan tot stand heeft gebracht. Spr. herdacht den ar beid van vele leden en noemde speciaal Dr. Posthumus Meyjes, P. W. Waller en E. Hirschfeld. Aan het einde van zijn rede wekte hij de leden op, om kennis sen mee te nemen en hen te bewegen lid te worden. De heer Griffioen deelde hierop de be kroningen mede: B. P. Vader, bloeiende en nietbloeien- de planten, le prijs en extra prijs van den burgemeester. R. v. d. Hul, bloeiende en nietbloeien- planten, bronzen medaille. Firma Knappert, Rotspatrij 3de pr.. E. G. Mulder, groep Begonia's 2de prijs. Rirma Van Emspelen en Van Dijk, bloeiende en niet-bloeiende planten, le prijs. K. Griffioen, bladbegonia's 3de prijs. J. Spaargaren, collectie fruit, le prijs. Dort, Cactus en Vetplanten Firma i 2de prijs. G. Sweijen, bindwerk, 2de prijs. J. J. van Cruyningen, Orchideeën, le prijs. Gebr. Koebrugge, bindwerk, 2de prijs. H. Boegschoten, groep, gemengde planten, eereprijs met zilveren beker, van het hoofdbestuur. H. Boegschoten, groep chrysanthe mums, 3de prijs. Firma v. Empelen en Van Dijk, boom- kweekerij -artikelen, extraprijs Idem vaste en rotsplanten 2e prijs. W. Beunder, bindwerk, zilveren me daille. Henny Muller, bindwerk, zilveren medaille. Na de bekroningen had de officieele opening plaats door den burgemeester, die op den beschavenden invloed van den omvang met planten wees. Hierna complimenteerde de heer De Roos, hoofdbestuurslid, de jubileerende afdee ling en roemde de groote samenwerking onder de leden. Van den vroeger en voorzitter Dr. Posthumus Meyjes was een telegrafische gelukwensch ontvangen. Na de opening mocht de tentoon stelling zich in groote belangstelling verheugen. Zaterdag en Zondag is de tentoonstel ling voor het publiek geopend en er wordt druk bezoek verwacht, wat zij ten volle verdient. GEVONDEN DIEREN EN VOOR* WERPEN Terug te .bekomen bij: B. M. de Vries, Kinheimweg 51, Bloemendaal een zilveren sigarenpijpje; G reuter, Boschlaan 27. Bloemendaal, een sier* speldje met 3 pareltjes: van Riessen, Bloemendaalscheweg 63, Bloemendaal, een portcmonnaie met inhoud; kantoor A. B. I. S.Genestetweg 9, Bloemendaal. een vulpen: (le Vos. Rozcnhaghenstr. 25, Haarlem, een rijwielkaarslantaarn; J. v. d. Linden, Hendrik Roozenlaan 25, Haarlem, een horlogeketting; G. Tonkens, Oranje Nassaulaan 45, Over* veen, een zilveren broche; F. P. Bre: mer, Zuidertuindorplaan 4, Haarlem, een huissleutel; Oosterhof, Alb. Thijm* laan 47, Bloemendaal, een dubbele moersleutel: W. Voerman, Kinheim* weg 65, Bloemendaal, ccn vliegende Hollander; van Kessel, Noordertuin* dorplaan 8, Haarlem, oen kinder» 'drukte, van zeer veel waarde ?s voor taschje met inhoud; Kruseman, Wil. helminalaan 9a, Haarlem, oen bruin lederen damestasch met inhoud; Ge» nestetweg no. 1, Bloemendaal, een broche; Politiepost Aerdenhout, een Duitschc verpleegster broche; aan het bureau van politie te Overveen, een damestasch. BENNEBROEK. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. K. J. G. ba ron van Hardenbroek. Alle leden waren aanwezig. Na lezing der notulen kwam aan de orde punt 2 van de agenda, Wijziging der algemeene Politieverordening. Wij ziging van de maximum-snelheid in de gemeente is r.oodig, omidat de nieuwe motor- en rljwielwet bepaalt, dat een gemeentebestuur geen lagere maximiumi- snelheid mag vaststellen dan 20 K.M. per uur en de maximumsnelheid in deze gemeente bapaald was op 15 K.M. De voorzitter stelde naar aanleiding hiervan voor, in art. 46 der politiever ordening te lezen in plaats van 15 KM.: 20 K.M. Voorts wensefhte de voorzitter in de politieverordening een nieuw ar tikel, 47 a, in te lasschen, houdende een verbod voor fietsers of motorrijders om zich aan een ander voertuig vast te houden gedurende het rijden. Tevens een nieuw artikel, houdende, een ver bod in de Bennebroekervaart met mo torvaartuigen te varen, behoudens goed keuring van B. en W. Deze voorstellen werden alle zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Evenzoo een voorstel om de bebouw de kom van de gemeente iets naar het zuiden uit te breiden. Aan de orde was daarna punt 3, de verkiezing van een wethouder in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Huysman, die in de vorige vergadering gekozen is, doch te kennen heeft gegeven, dat hij geen tijd heeft om het wethouderschap waar te nemen. De heer Dubbes verklaarde dat hij blanco zal stemmen. Uitgebracht werden 2 stemimen in blanco en 5 op den heer Van Waveren, die dus gekozen was en de benoeming aannam.. De voorzitter wenscht hem geluk met de benoeming. De heer van Waveren dankte voor het in hem gestelde ver trouwen. Op een verzoek van den heer Hulse bosch, die aangevraagd heeft zijn huis te mogen verbouwen, met afwijking van de bouwverordening werd afwijzend beschikt. De afwijking van de bouwver ordening is in dit geval te groot om het verzoek toe te staan. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W.. om de notulen een half uur voor de Raadszitting in het Raadhuis ter visie voor de leden van den Raad te leggen, en het voorlezen aan het begin van de zitting te doen vervallen. Daarna sluiting.- WRAAK VAN EEN WANBETALER. „NU GA JE D'R AN!" In perceel Staalstraat 21 te Am- dam woonde, verhaalt De Maasbode, ge durende een jaar, een 30-jarig straat venter met zijn gezin. Misschien zou hij er nog wel huizen, als hij minder ach terstallig geweest was met de huur er beter op had kunnen schieten met den huisbaas, een 61-jarig brandstoffenhan- delaar. De man moest 5 huur per week betalen, doch de laatste drie maanden was hij wanbetaler. ij Een en ander verveelde den eigenaar van het huis en hij zegde den venter de huur op. By vonnis van den kantonrech ter werd laatstgenoemde, J. de W. ge- heeten, gesommeerd het huis te ontrui men en Woensdag 20 Juli geschiedde de uitzetting door deurwaarder Stoppel- steen. Toen alles was afgeloopen en de eige naar van het perceel één hoog in 't keu kentje met z'n vrouw koffie dronk, klonk er gestommel op de trap. Plots werd de keukendeur opengerukt en kwam de ex- huurder zwaaiend met een staaf ijzer de keuken binnenstormen. Dat hij met wraakgevoelens bezield was, bleek ook uit zijn woorden: „Nu ga je d'r an!" Met een greep hij den ouden man vast sloeg hem met het ijzer een keer of vier op het hoofd, waardoor het slachtoffer bloedend verwond werd en bewusteloos raakte; ook zijn vrouw, die eenige klap pen had opgeloopen, was zeer overstuur. Donderdag stond de dader terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. In de dagvaarding wordt hem ten laste gelegd poging tot dood slag of zware mishandeling subsidiair mishandeling. Verd. verklaarde in drift te hebben ge handeld; de staaf ijzer had hij in een schuit gevonden. Dé President: „Waarom sloeg u dien ouden man zoo onbarmhartig?-' Get.: „Waarom heeft hij me geen twee dagen uitstel gegeven?" Het O. M„ mr. ds Blecourt, herinnerde er aan, dat het slachtoffer tengevolge van zijn verwondingen elf dagen geen arbeid heeft kunnen verrichten. Gezien het ter zitting geblekene, liet spr. de primair ten laste gelegde poging tot doodslag vallen maar hij handhaafde de poging tot zware mishandeling. De Officier eischte drie maanden ge vangenisstraf. DE KINDEREN VAN DE STRAAT. ALS HET DUISTER WORDT. Wij lezen in dc Utrechtsche Ct. onderstaand entrefilet: Dc „Kölnisohe Volkszcitung" schreef een belangwekkend opstel, over het gevaar, dat kinderen Joopen, wanneer zij tegen ©n in den avond op straat vertoeven. Dat is nu weer eens een nieuw on* derwerp tot bespreking geschikt, cn wanneer men even nadenkt, over de zaak, ziet men gemakkelijk in, dat de ouderwetsche regel, dat hinderen „tusschen licht en donker" thuis moe* ten zijn zooails men het vroeger uit* het opgroeiend geslacht. De „N. Tilb. Crt." zegt er van: ,Hoc eenvoudig |het nu lijkt, dat ouders hun kinderen *s avonds van de straat houden, er is reeds een stad, welker regeering van oordeel is, (dat zonder overheidsdwang de ouders niet tot rede en verstand zijn te brengen. In Bergen in Nootrwcgen heeft men n.l. een politieuur voor kinderen ingc* voerd. I De kerkklokken zullen op een be* paald uur, verschillend naar gelang het jaargetijde, aan ide kinderen het teeken geven, dat zij naar het ouderlijk huis moeten terugkeeren. De ouders van de kinderen, die een half uur Jia dit luiden nog op straat worden gevonden zullen worden bc* boet". i Aldus luidt het voorschrift. Welke redenen het stadsbestuur van Bergen tot dezen maatregel hebben gebracht? Men behoeft s avonds maar in de straten onzer eigen stad rond te wan* delen om het 'te kunnen bevroeden. Kinderen iecren in het algemeen niet veel goeds op straat, jnaar als het donker wordt, hebben, zij maar al te zeer gelegenheid tot het zien en hooren van veel kwaad. Behoeft dat nader verklaard? En is ook niet waar, hetgeen de „Kölnische Volkszeitung" nog op* merkt, dat „ook het spelen van kin* deren 's avonds deels op hygiënische, deels op zedelijke (gronden te veroor* deelen is? Hoeveel kinderen worden niet juist 's avonds door hunne reeds te rijpe speelkameraden bedorven? En zijn er niet menschelijke duivels, die voor kinderen een vrecselijk gc* vaar opleveren?" VERDUISTERING DOOR POSTDIRECTEUR. Voor het Haagsche Gerechtshof heeft in hooger beroep terecht gestaan H. v. d. M., vroeger directeur van het post en telegraafkantoor te Vlaardingen, die door de rechtbank te Rotterdam wegens verduistering van onder zijn beheer zijn de gelden was veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. Verdediger was mr. Van der Chijs. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat op 26 Augustus van het vorig Jaar een bedrag van 670 door hem was ver duisterd. Verschillende getuigen werden door het Hof opnieuw gehoord. Verdachte verklaarde, dat hij uit de postzegelkas 670 had genomen, zonder dat door hem aanteekening is gedaan van den verkoop van zegels. Dit was een verzuim, doch de 670 gulden heeft hij in de kluis gestort. Later was er in de centrale kas een tekort van 250. Dit tekort heeft hij aangezuiverd met geld van zichzelf, ter wijl ook het bedrag van 670 heeft gediend om het tekort te helpen dek ken. Daardoor is juist het tekort bij d< postzegels ontstaan. Met stelligheid verklaart de verdach te dat hij nimmer eenig geld ten eigen bate'heeft verduisterd. Wel had hij verschillende keeren met tekorten te worstelen, doch deze heeft hij steeds uit eigen middelen gedekt. Uit eenige getuigenverklaringen bleek dat verdachte meermalen ambtenaren op zijn kantoor voor bedragen heeft laten parafeeren, welke bedragen zij dan niet direct ontvingen. De procureur-generaal merkte op, dat voor de ten laste gelegde verduistering door een ambtenaar het niet noodig is, dat deze zich het geld heeft toegeëigend. Het wegmaken van het geld is daarvoor reeds voldoende. Toen een inspecteur van politie kwam, constateerde deze een tekort in de kas, en daarmede staat de verduistering vast. Heb vooraf laten parafeeren van be dragen geschiedde volgens spr. om den inspecteur te misleiden en om de kas kloppend te maken. De procureur-gene raal eischte dan ook bevestiging van het vonnis. Mr. v. Chijs, de verdediger, conclu deerde tot vrijspraak. Verdachte zelf zeide nog, dat het verre van hem is geweest, zich gelden toe te eigenen, die het Rijk toebehoorden. Ge durende 27 jaren heeft hij als ambte naar steeds tevredsnheidsbetuigingen gehad van zijn superieuren. De laatste jaren deden zich gebreken bij hem voor, die waarschijnlijk aan ouderdom toe te schrijven waren, doch welke hij zelf niet kende. Daardoor schijnen de te korten te zijn ontstaan, die hij steeds dekte ten koste van eigen welvaart om zijn naam als ambtenaar op te houden. Geestelijk zeide verdachte, gebroken te zijn. Hij beval zijn zaak ten zeerste in de clementie van het Hof aan. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk, Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. OPROEPING! Zooals reeds is bekend gemaakt, wor den einde dezer maand de lighallen met nachtverblijf geopend, aan den Bergweg te Santpoort, van de vereeniging tot be strijding der tuberculose. Onder de patiënten en oud-patiënten is nu het idee opgekomen aan het be stuur der vereeniging, bij de opening van het gebouwen complex als blijk van dankbare waardeering, voor hetgeen zij in het belang der patiënten van Haar lem en omstreken heeft verricht, een marmeren gedenkplaat aan te bieden. Voor dit doel heeft zich een comité gevormd, dat zich belast met het inza melen van gelden. Aan patiënten en oud patiënten worden nu, voot zoover zij ons bekend zijn, inteekenlijsten aangeboden, doch het is ons onmogelijk iedere oud patiënt op deze manier te bereiken. Voor hen, die toch gaarne daarvoor iets zouden bijdragen, wordt beleefd verzocht dit aan onderstaand adres te zenden. Wij vertrouwen dat aan deze oproe ping, nog door vele oud-patiënten wordt voldaan, daar zeker niemand wil achter blijven de vereeniging te bewijzen hoe zeer wij haar werk op prijs stellen. Namens het comité H. KOOY. Rollandstraat 11. HET „HANDIGE" DIENSTMEISJE De 25-jarige dienstbode H. v. R., die het record wel zal slaan op het gebied van den korten diensttijd, stond voor de rechtbank te Den Haag alhier te recht. Zij had zich op 12 Juli j.l. ver huurd als dienstbode bij den winkelier F. Den volgenden ochtend, precies op tijd, om 8 uur, kwam zij in dienst, maar toen om kwart over 8 de heer F. thuis kwam, was de juffrouw al weer verdwe nen. Zij had niet eens gewacht tot zij weg gejaagd werd. Dat gaf te denken! De heer F. bekeek zijn winkellade eens en foen bleek, dat 60 gulden vermist waren. De kort aangebonden dienstbode was spoedig opgespoord en de politie bleek een goede vangst te doen, want zij was dezelfde, die op soortgelijke wijze nog wel 10 anderen erin had laten loopen. Tegen haar werd 1 jaar en 6 maanden geëischt. Mr. Kunkeler, als verdediger optre dend, wees erop, dat deze juffrouw niet heeft wat in 't Fransch heet „la pléni- tude de sa ralson". Pleiter achtte haar niet geheel toerekeningsvatbaar. Rem mende factoren, die een normaal mensch heeft om van het kwaad af te blijven, mist zij. Dit gaf hem aanleiding, de cle mentie van de rechtbank in te roepen al liet hij geheel aan haar ter beoordee ling over, wat er met het diefachtige meisje gebeuren moest. ZONDAG 18 SEPTEMBER EGLISE WALLONNE Dimanche 18 Sept. 9 h. 45: Sainte Cène. 10 h. 30: Culte et sermon le pasteur Krafft et le vicaire Reymond. Collecte spéciale pour l'Eglise. 12 h.: Ecole du dimanche. 8 h. (soir)Culte et sermon catéchis- me de calvin. Vendredi 23 a 8 h.: Réunion. DEUTSCHE EVANG. BRUDER- GEMEINDE Missionsfest Vorm. 10 uhr: Missionsbischof H. Sternberg aus Hernnhut. Festgottes- dienst. Abends 8 uhr: Familienabend mit Vortrag. GEREFORMEERDE KERK KLOPPERSINGELKERK (Kloppersingel) V.m. 10 uur: Ds, J. W. Siertsema. Nam. 5 uur: Ds. K. J. Cremer. WILHELMINAKERK Ged. Oude Gracht V.m. 10 uur: Ds. K. J. Cremer. Nam. 5 uur: Ds. J. W. Siertsema. CHR. GEREF. KERK (Raaks) V.m. 10 uur: Ds. Bijleveveld. Nam. 6 uur: Dezelfde. Nam. 12.15 uur: Zondagsschool in de lokalen bij de kerk. NOORDERKERK (Velserstraat) V.m. 10.30 uur: Ds. P. W. Foeken, Doopsbediening. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: de heer J. v. d. Woude theol. cand. Nam. 5 uur: Ds. H. C. v. d. Brink. Voorbereiding H. AvondmaaL REM. GEREF. GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Ds. P. Eldering, Rem. Pred. te Rotterdam. Van. 9.30 uur: Zondagsschool. EVANG. LUTHERSCRE GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Dr. P. Stegenga, van Amsterdam. Collecte Synodaal Verbeteringsfonds. VRIJE EVANG. GEMEENTE Jacobüneslraat 20 Zaterdagavond 8 uur: Openluchtsa menkomst op het Soendaplein. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur: de heer Achtenberg. 12 uur: Zondagsschool. Woensdagavond 8 uur: Bidstond en Bijbelbespreking. Donderdagavond 8 uur: Naaikrans. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN V.m. 10.30 uur: Ds. J. Wuite, Doopsgez. pred. te Bovenknijpe. PINKSTERGEMEENTE Gebouw „Immanuei" Nieuwe Kruisstraat 14 Voorm. 10 u.: Openbare Samenkomst. Namidd. 6 u.: Openbare Samenkomst. Woensdagavond 8 uur: Repetitie van het Zangkoor. Donderdagavond 8 uur: Openbare Samenkomst. VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Kinhermpark. V.m. 10 uur: H. Mis. Woensdag 21 September, 8 uur n. Vesper en Lof. T iKGER DES HEILS Schagchelstraat 26. V.m. 7 uur: Bidstond. Van. 10 uur: Heiligingsdienst. Nam. 3.30 uur: Openluchtmeeting Pretoriaplein. Nam. 4 uur: Openluchtsamenkomst in den Hout. Nam. 7.30 uur: Verlossingssamenkomst Al deze worden geleid door de nieuwe Officieren Ensign's v. Buitenen. Maandag 19 Sept. n.m. 8 uur: Zang uitvoering v. h. Haagsche Zangkoor. Dinsdag 20 September nam. 8 uur: Le denvergadering. Woensdag 21 Sept. nam. 7.30 uur: Openlucht Botermarkt. Donderdag 22 Sept. nam. 8 uur: Hei ligingsdienst. BAPTISTEN-GEMEENTE Bakenessergracht 65 V.m. 10 uur: Ds. J. v. Schors. On derworp: „Och, of ik wist!" Job. 23:2. Nam. 6 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „De erve der heiligen" Col. 1:11, 12. Dinsdagavond 8 uur: Ds. J. v. d Schors. Bidstond. HAARL. JEUGDKERK VOOR OUDEREN De diensten zijn bestemd voor jonge ren van 1420 jaar en worden 's Zon dags om de 14 dagen in het gebouw van den Protestantenbond, Jacobstraat houden. Aanvang 10.30 uur. Spreker voor a.s. Zondag is Ds. H. Kelder, van Rotter dam. Allen welkom. Bijeenkomst voor Geestelijke Opbou wing eiken Woensdagavond 8 uur in de Cjïït. Besturenbond. Bakenessergr. 6 VER. „WIE DENKT OVERWTNT" Geb. „de Nijverheid", Jansstraat 85. V.m. 10.30 uur: Onderwerp: „Levens vragen dezes tijds" VEREEN. VAN SPIRISHSTEN „HARMONIA" Remonstrantenhuis, Wilhelminasfcr. 22. V.m. 10.30 uur: Wijdingsbijeenkomst. Spreekster Mevr. Göbel-Nierstrasz. On derwerp „Licht". VRIJZINNIGE JONGEREN KERK. Het Bestuur deelt ons mede dat DS. Drijver uit Haarlem zal spreken op Zondag 18 Sept. a.s. des morgens 10.30 uur in de Theosofia-Stichting, Nassau- plein 8. Deze dienst is bestemd voor jongens en meisjes van 14 tot 19 jaar. Fietsen stalling voor het gebouw SCHOTEN NED. HERV. GEMEENTE Julianakerk (telefoon voor hard- hoorenden) V.m. 10 uur: Ds. Blauw. Nam. 6 uur: Ds. A. K. Straatsma, Pred. te Zandvoort. Collecte voor de In- en uitw. Zending. CHR. GEREF. KERK Van. 10 uur: Leesdienst. Nam. 3 uur: Ds. Bijleveld. VEREEN. VAN VRIJZ. PROTES TANTEN (in het gebouw: „Gcko" Spaarndamtner- weg, hoek Floresstraat) V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. B. D. Eerd- mans, te Leiden. Vrijz. Zondagsschool O. L. School, Overtostraat, nam. 12.151.15 uur. BLOEMENDAAL NED. HERV. GEMEENTE Zaterdag 17 Sept. Nam. 9 uur: Bidstond in de Consisto riekamer. V.m. 10 uur: Ds. J. D. J. Idenburg, Em. Pred. te Amsterdam. JEUGDDIENST IN MARANATHA V.m. 10 uur: de heer A. van Selms, Theol. Cand. te Utrecht. NEDERL. PROTESTANTENBOND (afd. Bloemendaal.) V.m. 10,30 uur: Ds. P. D. Tjalsma, van Gouda. OVERVEEN (Kerk Ramplaan) V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. SANTPOORT NED. HERV. GEMEENTE V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. NED. HERV. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: Ds. F. Postma, Haarlem. GEREFORMEERDE KERK Lokaal BetheL V.m. 9.45 uur: Ds. J. J. Jaspers. Nam. 5.30 uur: Dezelfde HEEMSTEDE NED. HERV. KERK Vun. 10 uur: Ds. Korff. KAPEL NIEUW VREDENHOF Joh. v. Oldenbarneveldslaan V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Beide diensten collecte voor schuld- delgingsfonds voor Vredenhof. GEREFORMEERDE KERK Van. 10 en nam. 5 uur: Dr. J. H. Ba- vinck. AERDENHOUT RELIGIEUZE - KRING V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. J. Lindeboom Hoogleeraar te Groningen. HILLEGOM NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Grolle. Nam. 5 uur: Ds. Grolle GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur. Ds. J. van Herksen. Nam. 5 uur: Ds. J. van Herksen. Coll. Hulpb. kerken. CHR. GEREF. KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: de heer Bok horst, Theol. Student. SPAARNDAM NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. Snethlage. EVANGELISATIE V.m. 10 u?Lr: de heer H. de Wachter, van Beverwijk. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Henneman, pred, te Oegstgeêst. Collecte voor de Zending. NEDERL. PROTESTANTENBOND Afd. HeemstedeBennebroek V.m. 10.30 uur: Ds. A. Trouw uit Heemstede. (Met medewerking van 't dameskoor) Sehaalcollecte voor het Godsdienst onderwijs. GEREFORMEERDE KERK Brederodestraat Voorm 10 u.: Ds. H. C. v. d. Brink Voorber. H. Avonrmaal. Nam. 7 uur: de heer J. v. d. Woude, Theol. Cand. ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN V.m. 10.30 uur: Ds. N. Padt. 9 e 12 uur: Kinderdiensten. In School D (Heerenstraat). V.m. 10.30 uur: Jeugdienst (1418 j.) 'Mevrouw G. M. Padtde Voogd, GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: de heer R. J. Danhoff, theol. cand. te Grand Rapids De samenkomsten vinden plaats in het „Zonnehuis", Zandvoortsche laau hoek Kostverlorenstraat. IJMUIDEN DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND V.m. 10.30 uur: Ds. v. d. Veen van Purmerend. BEVERWIJK DOOPSGEZ. GEMEENTE V.m. 10 uur: Ds. D. J. van Calcar. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK. Hoofddorp: V.m. 10 uur: Ds. D. Bax. Lijnden: Nam. 2.30 uur: Ds. D. Bax, Aalsmeerderweg Nam. 2.30 uur: de heer J. Kroon. j Vijfhuizen: V.m. 10 uur: de heer A. C. Brörens. Nieuw-Vennep V.m. 9.30 uur: Ds. J. A. L. Hovy, te Wijk aan Zee en Duin. Abbenes: V.m. 9.30 uur: de heer G. Beuken*

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 15