OM ONS HEEN STADSNIEUWS. VAN DEN ARBEID HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 SEPT. 1927 No. 3694 REISHERINNERINGEN. MUSSOLINI Dat het boek over Mussolini, waaraan tiieronder een en ander ontleend wordt, te Merano in een boekwinkel werd ge kocht. is natuurlijk niet voldoende om dat uittreksel tot een reisherinnering" te maken. Waarschijnlijk is dat werk cok wel in Nederland te koop. Wel is het een reisherinnering dat zelfs menschen, die een weekje oi zoo in Italië hebben doorgebracht, niet hebben kunnen nala ten. daar aan Mussolini te denken. Brengen zij dat zichzelf bij wat de ziel- bundigen een autosuggestie noemen? Kunnen zij de gedachte niet kwijtraken aan die overal met zwarte verf ruw op pilaren en voorgevels neergestreken por tretten van den dictator? Of doet de aan wezigheid van soldaten in de zijgangen van treinen, die zij schenen te moeten bewaken, van vele lieden in uniform op de perrons van de stations of in de stra ten hen denken aan een krachtige hand, die al deze personen des gezags over Italië heeft uitgestort. Misschien het een en het ander. Maar dit is zeker: men kan Mussolini bewonderen als een nieuw genie der kracht (Marghe- rita Sarfatti vergelijkt hem bij Napo leon), men kan hem verafschuwen om dat hij dictator is, onverschillig jegens hem blijven kan niemand. Dat blijkt al dadelijk uit de eerste vijf en twintig bladzijden van zijn levensgeschiedenis. De zoon van den armen smid en herbergier Alessandro Mussolini, die aanvankelijk maar weinig onderwijs kreeg, maar zoo veel neiging tot ontwikkeling had. dat hij onderwijzer werd, maakte veel vijan den. maar ook veel vrienden en toonde overal groote zelfstandigheid in de ver schillende phasen van zijn leven, zooals Margherita Sarfatti telkens tracht aan te iconen. Zelfs wanneer zij. die zijn medewerkster was aan het socialistische blad Avanfci en naderhand met hem uit de partij ging, omdat hij de deelneming var. Italië aan den oorlog met de En tente tegen Duitschland propageerde selfs wanneer zij zijn geschiedenis al te zeer door zijn oogen heeft gezien, dan nog blijft er genoeg zekerheid voor ons over, dat hij een sterke persoonlijkheid is, die aanvankelijk met evenveel ener gie revolutionaire begrippen verdedigde en verkondigde, als nu die van het fas cisme. Een zwakkeling is hij niet, evenmin krijgt men den indruk, dat hij eigen voordeel najaagt. Hij is doortrokken van liefde voor het vaderland, dat hij één en onverdeeld wil zien en sterk. Later zal hij zeggen, dat de zon verduisterd moet worden door de Italiaansche vlieg tuigen in den oorlog hem wordt als kind reeds door zijn vader bijgebracht, dat hij zich niet moet laten slaan, ook niet door wie grooter is dan hij. „Ge welddadigheden mag men zich niet laten welgevallen, van niemand en tot geen prijs. Wie deze duldt, is een lafaard". Het fascisme, zegt Sarfatti, is niets anders dan de practische toepassing van dit beginsel, dat door een leergierigen scho lier langs een langen weg in een daad omgezet werd. „Het fascisme" zoo schrijft zij. „is noch een Christelijk evangelie, noch een Tolstoiaansche utcpie, maar ae practische grondslag van elke volks gemeenschap, die ooit bestond en ooit werden zal: ce staat als een gezamen lijkheid van de individuen, met het motto „verwacht niet alles van vader tje Staat, maar weest zelf sterk, wanneer gij een sterken Staat wilt". En daar deze omschrijving in haar boek staat en het boek zelf door Mussolini is goedgekeurd kunnen wij er op aan, dat deze omschrij ving van den dictator afkomstig is. Maar er komt nog iets achteraan. .Men mag evenwel daarbij het geweld niet als een methode beschouwen. Het geweld mag slechts de rol van den chi rurg spelen, het mag nooit uitdagen, moet afweren, niet aangrijpen, het moet een episode blijven, mag nooit een stel sel worden. Mussolini is steeds bezig, hierop den nadruk te leggen". Alzoo schrijft Sarfatti, maar ik geloof, dat hij, indien hij dat ooit heeft gewild, daarvan dan toch afgeweken is. Mis schien wel door de kracht der gebeurte nissen, maar afgeweken dan toch. Nadat hy de macht veroverd had, beval hij aan de prefecten: Als het tot een botsing komt, moet gij beide partijen in de ge vangenis zetten. Beter is het, vandaag twintig vogels in de kooi te hebben, dan dat er morgen iemand onder den vrijen hemel gewurgd wordt. De twintig mo gen dan na een paar dagen weder gaan wandelen". Dit is schoone taal, maar hoe is daar mee te rijmen, dat Mussolini pas een nieuwe wet heeft onderteekend. die bni- landsche journalisten, welke in hun land tegen het fascisme geschreven hebben, voor den Itaiiaanschen rechter brengt, zoodra zij toevallig de Italiaansche gren zen hebben overschreden Wie de vrij heid van gedachte bij vreemdelingen al dus aan banden leggen wil, moet van die vrijheid in zijn eigen land al zeer wei nig overgelaten hebben! Daartegenover is het niet van groote beteekenis, dat naar mer. zegt tegen woordig de treinen op tijd aankomen, de koetsiers en chauffeurs geen toerist meer durven afzetten, de ambtenaren op tijd aan hun werk beginnen inplaats zooals vroeger, de presentielijst te tee- ker.en en daarna vergenoegd weer te gaan wandelen. Gestudeerd moet hij hebben, als wei nigen. Talen, geschiedenis, philosophic, alles wat hij maar kon en waar dat mo gelijk was. Onder anderen in de negen gevangenissen, die hij in den tijd van zijn. jonge revolutionnaire begrippen van binnen heeft gezien. Zwitserland zet hr— over de grenzen, hij lijdt er bit tere a. moede en de tragische ondertitel van Sarfatti's boek: ..van metselaar tot dictator" is dan ook geen overdrijving. En hij, die nu de gevierde gast des konings is. schrijft over de armoede in het ouderlijk huis: „het menu bestond gewoonlijk uit soep,, een weinig sla en brood, 's Avonds waren er bijna geregeld wortelen, meest de in het wilde groeien de cichorei, die mijn grootmoeder op het veld bijeengeraapt had. Dat werd met een dropje olie gekookt. Het smaakte overigens uitstekend, maar meestal was de honger niet heelemaal gestild". „Men moet van zijn gansche leven een echt, volledig meesterwerk maken", pleegt hij soms te zeggen. En toen hij na een volksstemming vijf millioen stemmen gekregen had. wisten zijn scholieren nog, dat hij op den laatsten dag van zijn schoolmeesterschap hun voor schoonschrijven opgegeven had .Perseverando arrivi". (Volharding leidt lot het doel). Van den man, die met een scherpen steen lossloeg op een grooteren jongen die hem aangevallen had, die geen vrees had om revolutionnaire redevoeringen te houden ook wanneer er gevaar dreig de van gevangenis en verbanning, was niet te verwachten dat hij thuis zou blijven, toen Italië in den oorlog kwam. Hij trok dus mee en dook onder in de Italiaansche loopgraaf. Twintig meter verder lagen de Oostenrijkers. Aan Mus solini was de taak opgedragen de vijan delijke handgranaten op te vangen en nog voordat zij barstten weer terug te slingeren. „Een gevaarlijk spel", zegt hü zelf, „maar het gelukte mij altijd ze op te vangen en weer terug te werpen". Later werd hij zwaar gewond toen een mijnenwerper uiteenbarstte, ofschoon hij den luitenant nog gewaarschuwd had: toen hij zwaar gewond in het hos pitaal lag, deden Oostenrijksche vliegers daarop een aanval met bommen. Toen de chirurgen het mes in zün vleesch zet ten, drukte hij onder de hevige pijn slechts de kaken op elkander en siste een verwensching, die nauwelijks zijn lippen vertrok. Dadelijk daarna zag hij de heelmeesters glimlachend aan. Destijds was hij al afgevaardigde in het parlement en volstrekt niet ingenomen met de regeering. In zijn dagboek staat te lezen: ..Sneeuw. Koude. Verdriet zon der einde. Bevelen, tegenbevelen, orde loosheid". En tot Minister OrJanöo zeide hij: „een volk onder de wapenen moet door soldaten geregeerd worden". De man v2n de kracht spreekt hier uit overduidelijk. Hij heeft nog een an dere eigenschap, zegt Margherita Sar fatti. Hij leeft zoo snel, dat hij in het tegenwoordige reeds het toekomstige met volkomen duidelijkheid gevoelt. Zelfs schijnt het hem toe. dat dit er reeds is. Het kan gebeuren, dat hij midden in den zomer over de kilheid van den herfst klaagt en in Januari verwonderd zegt: „voelt gij dan de lentelucht niet? Gij wilt mij zeker voor den gok houden!" In 1919 verzekerde hy zijn vrienden, die terneergeslagen waren over zijn nederlaag bij de verkiezing: „och wat, ik verklaar u officieel, dat ik eigenlijk al afgevaardigde van Milaan ben; ik zal zeker niet minder dan 80.000 stem men krijgen. Zoo gebeurde het ook. In Milaan 80.000, in Mei 1921, twee en een half jaar na zijn voorspelling; in 1919 zouden 4000 stemmen genoeg zün geweest. Maar hij had de toekomst goed getaxeerd. En toen hy den gunstigen afloop van den oorlog voorspelde, na de bloedige dagen van de nederlaag van Caporetto, zei hij daarbij o.a.: „wij zul len honger en koude lijden, maar wat maakt dat uit? Een inval zou niet al leen koude en honger brengen, maar voor alles vernedering. Dat willen wij niet verdragen. Wij willen, wij moeten, wy zullen overwinnen". „Nadenkend en impulsief, realist en idealist, eigenwijs en verstandig, roman tisch in zijn voornemens, concreet in de practische uitvoering zoo is deze man", zegt zijn biografe, „en zijn ver dienste bestaat daarin, deze tekortko mingen in evenwicht te houden. Iets kan van hem veilig en onbeperkt ge zegd worden: hij heeft het gevaar lief. Tegenover lafheid toont hy een bijna lichamelijken weerzin". Het schijnt, dat hij er veel jonger uit ziet, dan zijn portretten hem afbeel den. De Amerikanen noemen hem den „duisteren smidszoon", maar eens drong een vrouw uit het volk in de Abruzzen door het volk heen en vroeg, verlegen en dapper tegelijk, aan Mussolini: „waarom maken al de portretten u leelijker, waarom hebt gij daarop altijd zoo'n toornige plooi in het voorhoofd?" Ofschoon hij vriendelijk is tegen mannen, dames de hand kust en menig kinderkopje teeder liefkoost, zal niemand, zelfs niet zijn broer en oude kameraden die hem met een klank van eerbied in hun stem „Benito" noemen, het wagen, hem de hand op den schouder te leggen óf vriendchappe- üjk een stoot tussehen de ribben te geven. Dit weinige heb ik ontleend aan het boek van Margherita Sarfatti. Er blijkt uit (wanneer het niet al vroeger ge bleken zou zijn) dat Mussolini een persoonlijkheid is, een groote figuur, een merkwaardig mensch. Maar dat zijn fascisme de wereld veroveren zal geloof ik geen oogenblik. Hij moet zelf ge zegd hebben, dat het fascisme Ita- liaansch is, zooals het bolsjewisme Rus sisch en die uitspraak kan wel juist zijn. Maar dan moet op den duur het fascisme evenzeer vergaan, als het bolsjewisme, alleen zal het eerste wel licht langer duren, v/ant het bolsje wisme is al bezig te slinken en te smel ten. Het fascisme is geen beginsel, het is een persoon: Mussolini. Hij is nog jong, nauwelijks veertig jaar, krachtig en sterk. Maar zal, wie later dien zwaren last van zijn schouders neemt. Instaat zijn hem te torsen? Niet om de vijftig jaar worden in hetzelfde land groote mannen geboren en als voor Mussolini de dagen van den ouderdom, van de grijsheid en de geestelijke zwakheid ge komen zullen zijn, al blijft hij nog veer tig jaar krachtig en gezond, dan sterft het fascisme van Italië met hem. De democratie, de verstandige, ge matigde democratie, die 't geluk wil van velen, heeft de toekomst. Een talentvol dictator kan een episode zijn, geen basis voor een samenleving in de toekomst. En de wereldvrede? Die heeft van Mussolini niet veel te verwachten. De kracht van den autocraat leidt tot strijd en mondt er in uit. Als hij inderdaad met Napoleon vergeleken mag worden, dan ook in dit opzicht. Napoleon was zonder twijfel een genie, ook in het maatschappelijke, maar hij had den oorlog noodig om staande te bly'ven. J. C. P. DE WOONSCHEPEN. EEN 20-TAL IN DE OOSTVEST. Een van de herinneringen aan den oorlogstijd zijn nog de woonschepen in de Oostvest. Toen de woningnood het hoogst gestegen was. namen velen een woonschuit. Het eigenaardige is, dat het aantal woonschepen in de Oostvest niet vermindert, maar integendeel grooter wordt. Er liggen daar nu een 20-tal. Groote en kleine. Het oude oorlogsschip ver bouwd tot woonkazerne is de reus onder de broederen. Verder flinke ruime wo ningen op bakken, maar ook drijvende krotjes. Een bonte staalkaart hoe woon schepen niet en hoe ze wel moeten zijn. De geheele Oostvest is met deze vloot gevuld, hetgeen een typische aanblik oplevert, zoowel voor de E. S. M.-reizi- gers die de Amsterdamsche poort pas- seeren als voor de passagiers der treinen die naar of van Amsterdam komen. De treinpassagiers zullen evenwel geen gun stigen indruk krijgen van de woning toestanden te Haarlem. Aan den eenen kant zien zij de woonschepen, aan den anderen kant het woonwagenkamp aan den Oudenweg! Eenige woonschepen verkeeren in vrij gehavenden staat. Daaraan zal de sloo- per wel spoedig te pas komen. Dat er nog zooveel menschen zeker 30 gezinnen in deze woonschepen on derdak vinden, wijst er wel op. dat wij met onzen arbeiderswoningbouw neg niet aan het eind zijn. Uitgezonderd na tuurlijk enkele eigenaars en bewoners van flinke woonschepen, die kunnen con- curreeren met steenen huizen, is het toch zeker, dat de kleine woonscheepjes alleen gehuurd worden door menschen die geen andere woning kunnen krijgen. Toch zijn er nog onder de woonschepen die een flinke huur per week doen, zoo dat zij alleen gehuurd worden door men schen die niet anders kunnen. De be woners moeten bovendien veel derven, vergeleken bij de menschen die in stee nen huizen wonen. Geen tuin, geen zol der, geen gas, geen electriclteit. De gemeente zorgde voor water, daarvoor is een gemeenschappelijke kraan ge maakt. Hoe lang zal het nog duren eer deze oorlogsherinnering uit onze stadswate- ren verdwenen is, dat wy alleen de woonschepen buiten zien, als vacantiè- cerblijven? DE HOF-CELLIST. Mijn verzoek om steun voor den ouden „Hof-cellist" aan de lezers van Haar lem's Dagblad is gelukkig niet te ver- geefsch geweest. Bijna 50 bijdragen mocht ik voor dit doel ontvangen en hieronder waren er eenigen, welke mij bijzonder hebben getroffen. De gift van 2.5 gld. van een „fabrieksarbeider", die mij schreef, dat hij meer zou hebben gezonden, als zijn geldmiddelen het had den toegelaten, is door mij met gevoelens van warme sympathie in ontvangst ge nomen. En met groote erkentelijkheid maak ik hier ook melding van twee bij dragen. één van een „bureau-ambtenaar der Noord-Zuïd-Hollandsche Tramweg- Maatschappij", die mij schreef, dat hij het mij toegezonden bedrag door een in zameling op het hoofdkantoor van zijn Maatschappij heeft verkregen en van een gift van het Haarlemsch Symphonie Orkest „Euterpe" als resultaat van een collecte, op een der repetities gehouden. Dank zij de mij verleende hulp kon ik vandaag aan den ouden, noodlijdenden Russischen kunstenaar 270 Mark zen den. zoodat hij in de komende moeilijke wintermaanden althans aan den ver koop van zijn hem zoo dierbaar instru ment niet meer behoeft te denken. Aan allen, die mij hierbij gesteund hebben, mijn hartelijken dank! J, B. SCHUIL. GYMNASIUM. B. en W. stellen den RaaJ voor aan het gymnasium opnieuw te benoemen tot tijdelijke leeraren in de oude talen den heer H. M. Braaksma en mej. N. Appeldoorn, voor de aardrijkskunde den lieer H. Th. Fisscher, voor de Franscbe Taal en letterkunde den heer J. Luzac en voor de lichamelijke oefening den ■eer B. ten Have Jr. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Bur. van Politie, Smedestraat, cein tuur: Kennel „Fauna", Parklaan, zwart witte kat, gebracht door Stevens, Frans Halsstraat 51 rood, grijswitte kat, ge bracht door Reuss, Schotersingel 145, grijze kat, gebracht door mej. Kroes, Groote Houtstraat 144cc. Huiberts, Gier straat 77 rd„ zwarte pet; Reis, Ben Vil- joenstraat 13, rijwielbelastingmerk; W. Michel, Merovingenstraat 66, rijwielbe lastingmerk; J. D. Korevaar, Kennemer- straat 27 rood, rijwielbelastingmerk in étui; M. Neele, Beresteynstraat 38, gou den riaf; W. Goode, Tetterodestraat 122, schooltasch; H. Balk. Brouwersstraat 18, vulpotlood. EEN PLAN VOOR NIEUWE VERBINDINGEN AMERIKA-EUROPA. SNELHEID VÓÓR LUXE. Sedert de groote stoomvaartlijnen, die öe verbinding tussehen de oude en de nieuwe wereld onderhouden, elkaar ir snelheid niet veel meer te betwisten heb ben, zijn zij er toe overgegaan elkander den loef af te steken in de luxueuse in richting hunner zeekasteelen en elk nieuw schip, dat in de vaart gebracht wordt, het vare dan onder Engelsche of Fransche vlag is weer met verfijn der weelde ingericht dan zijn voorgan gers. Nu komt echter uit Amerika het ge rucht. dat van Amerikaansche zijde eer lang schepen in de vaart zullen worden gebracht, die opnieuw de luxe opoffe ren aan de snelheidseischen van den modernen mensch en wel door de hulp van het luchtverkeer. Men hoort van plannen om tegen het jaar 1930 een vloot van tien Amerikaansche schepen in de vaart te brengen, die dagelijksche afvaarten zouden hebben van Montank Point op Long Island naar Plymouth en Le Havre. Deze schepen zouden de, voor deze verbinding bescheiden. afmeting krijgen van 20.000 ton en een gemiddelde snelheid van 31 1 2 knoop per uur. waar door de overtocht in 4 dagen zou kun nen worden gemaakt. Het nieuwe van het project ligt echter in de voorge stelde overkapping van het bovenste dek met een plat dak waardoor passagiers, die zulks wenschen. lang voor de aan komst in meegevoerde vliegtuigen het schip zouden kunnen verlaten en nog belangrijk op den duur van de reis zou den kunnen winnen. Alle luxe van inrichting, betrekkelijk gesproken natuurlijk, zou op deze sche pen worden opgeofferd aan de snelheid. Zij moeten geheel bestemd worden voor passagiersvervoer en dus geen koop manslading meevoeren. In de hiervoor vrijgekomen ruimte kunnen machtige machines en talrijke slaapgelegenheden worden geborgen. Voor het grootste ge deelte worden de hutten geprojecteerd van de afmeting der slaapplaatsen de wagon-lits der spoorwegen. PERSONALIA. In de gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. De Nederland- sche Spaarkas is tot Commissaris der Vennootschap benoemd de heer A. E. Thierry de Bije Dolleman te Bloemen- daal. BEWAARSCHOOL I3ARBARAGAST- HUIS. B. en W. stellen den Raad voor een door Regentessen van de bewaarschool in het voormalige Barbara-gasthuis in gediende suppIe:oire begrooting voor den dienst 1927 sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 3450 goed te keuren. HET WINKELSLLYTINGSRAPPORT. In ons vorig nummer gaven wy een breedvoerig overzicht van het rapport der raadscommissie in zake de uitzon deringsgevallen in de winkelsluitingsver ordening. Thans is een raadsstuk ver schenen waarin B. en W. den Raad me- idedaelan»... dat zij zich met den inhoud van dat rapport kunnen vereenigen. Ze stellen den Raad voor de rechtsgeleer den-commissie uit te noodigen een voor stel te ontwerpen tot wijziging der ver ordening op de winkelsluiting op den voet als vermeld in bedoeld rapport. TIJDELIJKE LEERAREN en W. stellen den Raad voor aan de Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus voor den cursus 1927—1928 te be noemen tot tijdelijk leeraar in de Neder- landsehe taal Dr. J. van Daalen. in de Koogduitsche taal den heer P. Kieft en in de wiskunde den heer B. J. Garssen. TOEKENNING BELOONING. B. en W. stellen den Raad voor aan den leeraar P. Frisius de Haan voor de leiding der H.3.S. afdeelmg van het ge meentelijk Lyceum gedurende de lang durige afwezigheid wegens ongesteldheid van den Directeur toe te kennen een belooning van 750. UITGANG WEG LEID SCIIEVAART B. en W. ad .iseeren gunstig op een verzoek van M. Jansen te Hillegom tot hét maken van een uitgang naar den weg langs de Leidschevaart door middel van een bermsloot langs genoemden weg ten behoeve van een perceel onder Hillegom. LEGER DES HEILS. Intrede Ensigns van Buitenen. Donderdagavond hebben de Ensigns Van Buitenen, opvolgers van de adju danten Verkaaik, als leidende officieren bij het korps Haarlem van het Leger des Heils hun intrede gedaan. Een volle zaal heeft hen hartelijk ont vangen. Ensign Van Buitenen, die uit Leiden komt, hield een toespraak, en ging voor in gebed. Korps-sergeant Grandia hield daar na een korte welkomstrede. Hij zeide o.m.: De soldaten rekenen op hun officieren, maar dezen hebben het recht op hun soldaten te ver trouwen. God zegene onze nieuwe of ficieren. Ook sergeant-majoor Donker voerde nadat nog een lied gezongen was, het woord. Voorts spraken nog de penningmees ter esse Zr. van Andel, de jongelieden, sergant-majoor Ottebros, de kapelmees ter Mulder, sergeant Vrugt, de zang- brigadeleider Schaap en andere offi cieren. De echtgenoote van den nieuwen leidenden officier nam hierop het woord. Hij zeide te hopen dat zij spoe dig allen zou leeren kennen. De ensigns waren zeer gehecht aan Leiden, maar zij hopen hier spoedig thuis te zijn. Spr. is nog niet zoo lang „in 't veld" maar zij zal misschien haar man wel kunnen helpen en bijstaan. De toespraken werden afgewisseld met liederen. Tevens werd bekend gemaakt, welke samenkomsten in de eerstvolgende da gen zullen gehouden worden. Tot slot zang, gebed, muziek en bijbellezing. AANVARING DER SLUISDEUR. UITSPRAAK RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in de zaak van de aanvaring van een sluisdeur te IJmui- den door de Adonia. In deze zaak is de raad van oordeel dat de tweede machinist niet tijdig den schaarstand in de gewenschte rich ting heeft kunnen stellen en heeft toe gelaten dat de machine toen slagen vooruit maakte. Verder wordt erop gewezen, dat *ie eerste machinist zich gedurende dt manoeuvres niet in de machinekamer bevond. Had de tweede machinist tijdig den hoofdstoomafsluiter even dicht ge draaid, dan zouden de door hem uit gevoerde manipulaties met de aanzet- machines tot het gewenschte gevolg hebben geleid. In geen geval had de tweede machinist mogen toelaten dat de machine tien slagen vooruit maak te. Indien de eerste machinist in de ma chinekamer aanwezig was geweest, had deze ongetwyfeld het draaien van de machine in vooruitgaande richting voor komen. in welk geval de aanvaring niet had plaats gehad. En het niet aanwe zig zijn van den eersten machinist in de machinekamer op dat oogenblik, ter wijl het schip manoeuvreerende was, om in de sluis te meren, is een na latigheid zijnerzijds. Tenslotte merkt de raad nog op, dat het gewenscht is dat op de brug van een stoom- of motorschip een verklik ker aanwezig is. opdat de kapitein op de brug onmiddellijk kan zien of de machine vooruit dan wel achteruit draait. Op sommige schepen bevindt zich reeds een dergelijke inrichting. De raad straft den eersten machinist en den tweeden machinist door het uitspreken van een berisping. KAPITEIN P. VREEKEN Een kapitein van de binnenvaart, die veertig jaar gevaren heeft ver» dient wol eens een rustdag. De heer P. Vrcekcn, ITofdijkplcin 22 had dan ook Vrijdag een vrijen dag, ter gele» genheid van zijn veertigjarig jubi* lum bij NV. Bus' Stoomboot Mij. Als zeventienjarige jongen trad hij bij de Maatschappij in dienst. Zijn vader was •toen ook kapitein bij Bus. Hij voer toen op Amtserdam. Later kwam de heer Vreeken op een der „Lastdragers*, die vrachten voor particulieren ver* voeren. Dc toestanden waren toen wel anders dan tegenwoordig. Dikwijls werd cr een werkweek gemaakt van 90 uren, thans is dat 65 uren. De ars beidstoestanden zijn veel verbeterd, er is een zieken* en een pensioenfonds gekomen. Het varen is s winters dan ook dik= wijls geen plezierig baantje, zoo bij voorbeeld drie jaar geleden, toen de boot 27 uur noodig had om van Haarlem naar Rotterdam te ko* men. In den strengen winter van '90 kon er negen weken niet gevaren wor* den vanwege het ijs. De vader van den heer Vreeken heeft ook vijf en veertig jaar gevaren, zijn veertigjarig jubileum viel ook op een Vrijdag. Dc heer Vreeken heeft dus van jongs af aan met het schip* persbedrijf kennis gemaakt. Nadat hij op de Lastdragers gevaren had kreeg hij den dienst op Amster* dam, en den laatsten tijd heeft hij dc „Stad Haarlem" onder zijn commando waarmee hij op Rotterdam vaart. Dit Cn vele andere bijzonderheden ver* telde de stoere schipper ons, toen wij hem "s morgens bezochten. Zijn kindc* ren hadden hem ccn mooien mand bloemen geschonken, zijn collega's hebben gezamenlijk als de afd. Haar* Iem van dc eVereenigiag van Gezag* voerders bij dc Binnenvaart hem een mooien leunstoel gegeven. Namens dc directie werd hij op het kantoor gecomplimenteerd. GROND VERKOOP. B. en W. adviseeien gunstig op een verzoek van D. A. Appelboom cm in koop te mogen, ontvangen een gedeelte bouw terrein gelegen aan de Engelszstraat, hoek Kempstraat. Bedoeling is op dien grond te bouwen twee woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. ACTIE VAN PETROLEUMBEZOR- GERS. De voorstellen verworpen. Door den Centralen Bon-d van Trans portarbeiders en den R.-K. Bond van Transportarbeiders werd Donderdag avond in de Centrale een vergadering gehouden voor de petroleumbezorgers van de Mij. Petrolifére, naar aanleiding van een aangekondigde verslechtering der arbeidsvoorwaarden voor een deel van dat personeel. Na een openings woord van den voorzitter, werd het woord verleend aan den heer A. Mars die een overzicht gaf van hetgeen gedaan is. Er is aan de directie een onderhoud gevraagd namens beide organisaties. Dit onderhoud had plaats met één van de inspecteurs en had tot resultaat, dat men bereid was het garantieloon met 2 per week te verhoogen, terwijl daar naast toezeggingen omtrent ziekengeld en andere sociale bepalingen werden gedaan. Na deze uiteenzetting werd nog het wcord gevoerd door den heer Jansen van den R.-K. Bond. die mede er zijn teleurstelling over uitsprak dat er ver schil bleef bestaan in de loonen, terwijl het toch zeer wenschelyk zou zijn, dat er uniformiteit kwam voor alle pe troleumbezorgers, daar de maatschap pijen feitelijk één zijn. Door verschillende aanwezigen werd hierop hun meening naar voren ge bracht waaruit bleek, dat de vergadering algemeen niet accoord ging met de laat ste voorstellen, vooral niet omdat dit geen gelijkheid in het loon bracht. Met algemeene stemmen werd dan ook aan de besturen verzocht aan de directie mede te deelen dat men niet op de voor stellen wenschte in te gaan en dus niet bereid was onder die voorwaarden te gaan arbeiden. De besturen beloofden te zullen trachten voor het geheele perso neel eenzelfde loonregeling te verkrij gen. PROMOTIEKANSEN DE SPOOR. BIJ VERMINDERD VOOR LAGER PERSONEEL. De Telegraaf schrijft: Door de directie der Ned. Spoorwegen is bij dienstorder bekendgemaakt, dat arbeiders en andere beambten in dienst der Maatschappij, ouder dan 30 jaar, niet meer toegelaten worden tot het examen voor arbeidertelegrafist. Uit deze categorie worden n.l. na afgelegd examen de stations-ambtenaren be noemd. Door dezen maatregel zijn de promotiekansen vor het lagere personeel aanmerkelijk verminderd. R.-K. WERKLIEDEN. VERBOND. AFDEELING VOLKS. GEZONDHEID. Naar de „Volkskrant" verneemt is V/oensdag te Utrecht de installatie-ver gadering gehouden van de commissie Volksgezondheid van het R.K. Werklie denverbond, ingesteld op grond van ar tikel 7 der Verbondsstatuten. Aan de afdeeling Volksgezondheid is bij de taakverdeeling van het verbond toegewezen de behandeling, bevordering of toepassing der volgende belangen en middelen: gezondheidsleer en drankbe strijding, volkshuisvesting, tuberculose bestrijding. ziektebestrijding en zieken fondsen, sanatoria en herstellingsoorden vacantiekolonies, gezellenhuizen en gaar keukens. De geïnstalleerde commissie wordt ge vormd door de heeren: J. Th. Nykamp, voorzitter, J. Th. van der Laan, secreta ris, J. A. Kolkman, A. J. M. Angenent en H. F. Timmermans, leden. De commissie heeft in haar eerste vergadering de lijnen uitgestippeld, waarlangs zij denkt, dat haar arbeid zich zal bewegen. DE ACTIE BIJ FEYENOORD. GEEN STAKING. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond afd. Rotterdam heeft Woensdag en Donder dag onder het personeel van de My'. Feyenoord een stemming gehouden over de vraag of in verband met de weige ring van de Directie van een loonsver- hoogïng van 10 pCt. in te voeren moet worden gestaakt of niet. De uitslag van dit referendum ls ge weest, dat voor staking stemden 449 en tegen 266: 109 biljetten werden blanco uitgebracht en 243 van onwaarde. Van een staking by Feyenoord zal dus geen sprake zyn. De actie die door de afdee- lingen Rotterdam van den Alg. Ned. Me taalbewerkersbond en de Christelijke en R.K. organisaties is gevoerd bij Feyen oord heelt dus alleen tot resultaat ge had dat enkele kleine verbeteringen zijn ingevoerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. ZENUWLIJDERS EN ZIELSZIE KEN verschaft het hij uitstek zacht wer kende natuurlijke ,,Franz*Josef"*bittcr» water goede spijsvertering, een vrij hoofd en rustige slaap. Volgens ervaringen van beroemde zenuwartsen is het gebruik van liet „Franz-Josef'-water ook bij zware hersen- en ruggemergziekten zeer drin gend aan te bevelen. Overal verkrijgb. MAIL-VERZENDING 13 25 SEPT. Ned.-Oost Indiê Zeepost via Rotter dam 21 Sept., 2 uur; Idem Mail via Genua 20 Sept., 15.50 uur. Idem, eerste nazending, 21 September, 14.20 uur. Idem 2e nazending. 22 Sept., 3.20 uur. Idem Engelsche mail via Marseille. 22 Sept. 12.40 uur. Idem vliegdienst naar Marseille in aansluiting op Engelsche mail 23 Sept. 2 uur. Suriname mail via Trinidad 23 Sept. 3.20 uur. Aruba, - Cairo. Bonaire, Saba St. Eustatius St. Martin, zeepost via Am sterdam, 2023 Sept. 3.20 uur. Aruba Curacao Bonaire, mail via Cherbourg 23 Sept. 18.30 uur. Idem mail via Havre 24 Sept. 18.30 uur. Saba St. Eustatius, St. Martin mail via Southampton 20 Sept. 9 uur. Noord-Amerika en Mexico via Rot terdam, alleen op verzoek per stoom schip Nieuw Amsterdam, 20 September 21 uur. Idem via Southampton 2023 Sept. 9 uur. Idem via Cherbourg, 19, 20, 23 Sept., 18.30 uur. Idem via Le Havre, 24 Sept. 18.30 uur. Canada via Southampton, 20, 23 Sept 9 uur. Idem via Cherbourg, 19, 20, 23 Sept. 18.30 uur. Idem via Le Havre, 24 Sept. 1830 uur. Brazilië, (Pernambuco en Bahia) via Southampton 22 Sept. 2 uur. Idem via Lissabon 23 Sept. 15.50 uur. Brazilië Rïo de Janeiro en Santos) via Marseille 22 Sept. 2 uur. Uruguay (Montevideo) via Lissabon, 23, 24 Sept. 15.50 uur. Argentinië (Buenos Aires) via Lis sabon 23, 24 Sept. 15.50 uur. Chili (Valparaiso) via Genua, 25 Sept 2 uur. Egypte via Napels, 20, 21 Sept. 12.40 uur. Idem via Brindisi 22, 23, 24 Sept. 12.40 uur. Aden, Britsch-Indië Siam via Mar seille 22 Sept. 12.40 uur. Australië en Ceylon, via Toulon 22 Sept. 12.40 uur. Ceylon via Napels 22 Sept. 17.10 uur. Nieuw Zeeland via Southampton -Sail Francisco, 23 Sept. 9 uur. Idem via Cherbourg-San Francisco 23 Sept. 18.30 uur. China en Japan via Siberië 21, 24 Sept. 19.10 uur. Zuid-Afrika via Southampton 22 Sept. 9 uur. Singapore als Ned. Oost-Indië mail*

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6