APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD ROEI EM De Holland-bekerwedstrijden te Amsterdam. Het Spaarne wint den Huisdier-bek er. (Van onzen medewerker). Deze wedstrijden werden Zaterdag en Zondagmiddag op den Amstel te Am sterdam verroeid. De inschrijvingen van „het Spaarne" droegen ditmaal een ander karakter, dan gewoonlijk. De roeiers hadden alles zelf georganiseerd en al is dit initiatief zeer te prijzen, toch bleken de fouten hier ook. De twee senior scullers Cox en Tromp .van het Spaarne hadden in de eerste heat tegen elkaar geloot. Hun krachten ontliepen elkaar slechts zeer weinig, zoodat de race tusschen hen voor beide uitermate vermoeiend was. Tromp, die in dezen wedstrijd zegevierde, moest nu reeds twee uur later tegen den Ber- lijnschen roeier Koblo trekken, die ge heel frisch op de baan kwam, daar hij slechts een row over had geroeid. Het roeien van Tromp in dezen 2den wed strijd was dan ook lang niet af en zijn nederlaag was verdiend. Bij een meer centrale leiding had wellicht een derge lijke fout vermeden kunnen worden. In elk geval is de Holland-beker dus voor 't Spaarne verloren. Het andere nummer, waaraan Spaar- ne-roeiers deelnamen, was de Hulscher beker voor junior vieren van Burger- roeivereenigingen. De Spaarnevier, die hieraan deel neemt, is een pittige ploeg. Het tempo wordt zeer levendig gehouden en het doorloopen van de boot tusschen de slagen is zeer te roemen. De ploeg be staat uit W. Gimpel (bg.) Dunlop, I. Herweyer, G. Terwogt (slag), C. Du- mont (stuurman). Het aantal in dit nummer deelnemende ploegen bedraagt zeven. De eerste heat in dit nummer bracht een vrij gemakkelijke overwinning van die Leythe op Nautilus. In de andere heat, welke tusschen Laak, Spaarne en Amstel ging, was de Amstel direct na den start uit den strijd. De Laak en Spaarne blijven tot bij Nereus ongeveer boord aan boord, waarna de slag van het Spaarne het tempo opvoert en zoodoende zijn ploeg een lengte voor deel geeft. Bij de finish is er zelfs licht tusschen de booten gekomen. De derde heat tusschen Willem III en Arsa, bracht een overwinning voor Arsa met 2 lengten. De eindstrijd in dit nummer ging dus tusschen die Leythe aan boei I, Het Spaarne boei II, Arsa boei III. Deze fi nale werd Zondagmiddag verroeid. Het was nu droog weer, maar de wind was vrij hinderlijk, vooral voor de Arsa aan boei in. Direct na den start zakt Die Leythe af, terwijl 't Spaarne een 3/4 lengte voor sprong op Arsa heeft. Deze stand blijft vrijwel den geheelen wedstrijd door on gewijzigd. Bij de Amstelbrug komt de Arsa nog even opzetten, maar in den eindspurt loopt de Spaarne-ploeg nog verder uit en brengt 1/4 lengte water tusschen de booten. Het roeien van de Spaarne-vier was dezen dag nog beter dan den vorigen. Het opvangen van stuurboord was veel beter. De finish is slecht verzorgd, daar entegen is het begin zeer vinnig en heb ben alle vier roeiers direct bij 't begin van de haal, druk op 't blad. Het is voor den eersten keer, dat het Spaarne dezen wedstrijd wint Alle wedstrijden wijzen cr op, dat het peil der Hollandsche ploegen, dc seniores dan, bedenkelijk is achteruit* gegaan. Nog drie jaar geleden had* den de Duitschers ten ccnenmalc niets in tc brengen en thans verliezen onze ploegen kansloos. De verdeeling der prijzen was als volgt (voor de nummers met open in* schrijving): Twee zonder, stuurman, Hellas (Herlijn): Double scull seniores, Wiking (Berlijn): Vier met stuurman (Hultscher beker) Spaarne; Skiff junio* res A Njord (v. der Meer); Skiff ju* niores B Njord (v. d.Meer); Over* n.iadsche Skiff De Hoop AA ijsman); Oude skiff (Hollar'1 beker) Wiking (Koblo); Oodc acht Ar.iste!. E. A. KR. De Arsenalkwestie, waarover ik ver leden week het een en ander vertelde, is thans ook door de Football League behandeld. De League verklaarde zich met het door de Football Association uitgebrachte rapport te vereenigen na vastgesteld te hebben, dat de leiders van de Arsenal ook de bepalingen van de League op verschillende punten heb ben overtreden Of de League nog afzonderlijke straf fen zal opleggen, moet nog nader wor den afgewacht. De aandeelhouders van de Arsenal hebben op de buitengewone algemeene vergadering, welke bijeen geroepen was om nieuwe bestuursleden aan te wijzen, een motie aangenomen waarin dank werd gebracht aan Sir Hevry Nor ris en Mr. Hall voor de vele en belangrijke diensten in den loop deT jaren aan de Arsenal bewezen! Deze motie is overigens wel in merkwaar dige tegenspraak met de opvatting van de Football Association. De sympathie van het publiek is in deze zaak echter vrijwel geheel aan de zijde van Sir Norris en de zijnen. De bekende teekenaar Tom Webster heeft dan ook de manie van den Engelschen Voetbal Bond om zich sterk met de interne aangelegenheden der clubs te bemoeien, op geestige wijze in beeld ge bracht. Men ziet op de teekening een vrijwel in kranten begraven fanatieker, die uit roept: „Chelsea heeft alweer gewonnen, het wordt hoog tijd dat de Football Association een Commissie van onder hoek benoemt!" Het Engelsche voetbalseizoen Is al WIELR1JDEN OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM. Wedstrijden op den Zeeweg door de politie verboden. Zondag zouden op den Zeeweg te Bloemendaal wielerwedstrijden om het kampioenschap van Haarlem plaats hebben. (Zie ook elders in dit nummer) Wij vernemen evenwel, dat de politie voor deze wedstrijden geen vergunning wilde geven. We hebben den commissaris van poli tie te Bloemendaal, den heer A. Hiem- sibr a, om nadere inlichtingen ge vraagd. Hij deelde mede, dat weliswaar in het vorige seizoen de wedstrijden met zijn medeweten op den Zeeweg plaats hadden, „maar toen werd er", zei de Commissaris, „door belanghebbenden de namen van „betrouwbaarheidsrit" en „oefenpartijen" aan gegeven. Het waren dus geen snelheidswedstrijden. Voor de wedstrijden van Zondag is mij evenwel absoluut geen toestemming gevraagd. En omdat volgens de nieuwe Motor- en Rijwielwet met ingang van 1 November 1927 alle dergelijke wedstrijden op den openbaren weg verboden worden, heb ik gemeend in den geest daarvan te han delen, door de wedstrijden van Zondag te verbieden". „Bestaat er nog kans", vroegen we. „dat u vóór 1 November nog toestem ming geeft, als daarom gevraagd wordt?" „Dat kan ik u nog niet zeggen", ant woordde de heer Hiemstra. „Daar moet ik eerst nog eens over denken." De heer P. Kossen, voorzitter van H.S.C. „Excelsior", die deze wedstrijden ter gelegenheid van zijn afscheid van de wielersport georganiseerd had, ver klaarde ons niet te begrijpen, waarom deze wedstrijden zoo opeens verboden werden. „Ik heb daar wel driehonderd wedstrijden gereden", zei hij, „en nooit ondervond ik van de politie ook maar den minsten last. Integendeel, wij had den van de politie zelfs de meeste me dewerking. Tot dusver zijn de wedstrij den, die we betrouwbaarheidsritten noemden, altijd oogluikend toegestaan, want we wisten natuurlijk wel, dat we geen wedstrijden op den weg mochten houden. Zondagmorgen wilden we op den Zeeweg om het kampioenschap van Haarlem Tijden. Het verkeer is daar op Zondagmorgen vroeg meestal nihil. Ook nu was er geen auto en geen fiets te zien. Zaterdagmiddag twee uur wisten we nog niets van een verbod. Weliswaar hadden we geen toestemming aange vraagd, maar we konden niet vermoe den. dat het thans verboden zou wor den. Als ik dat geweten had, zou ik permissie aangevraagd hebben, want het was natuurlijk niet mijn bedoeling om den heer Hiemstra te passeeren. Toen we Zondagmorgen op den Zeeweg arriveerden, stand daar tot onze verba zing de politie reeds te wachten. Aan het bestuur werd gevraagd wat hier plaats zou hebben. Toen de politie hoor de dat ik voor deze ritten prijzen had beschikbaar gesteld, werd ons gezegd, dat dit niet mocht gebeuren, omdat het dan wedstrijden waren. Dat was erg jammer, want ik wilde zoo graag aan de renners ter gelegenheid van mijn afsoheid een aardigheidje geven. Daartoe gaf ik zes bekers, tien medailles en een eiketak. Ik probeerde Zondag morgen nog den Commissaris te spre ken te krijgen maar hij was noch thuis noch op het bureau. Hoe het zij ik ga deze week voor as. Zon dag vergunnning vragen en als mij die eventueel geweigerd wordt, dan ga ik een andere plaats voor deze ritten op zoeken, want zóó wil ik mijn vrienden niet in den steek laten." lawntennis Succes van Kea Boeman. Uit Forest Hills wordt aan De Crt. gemeld: Tijdens de wedstrijden om de Ameri- kaansdhe tenniskampioenschappen speelden onze landgenoote Kea Bonman enBorotra 'n exhibition-wedstrijd tegen miss Helen Wills en Hunter. De Hol- landsch-Fransche combinatie won met 7—5, 4—6. 6—3. weer eenige weken oud, de League wedstrijden hebben tot dusver over het algemeen verrassende resultaten gege ven. Twaalf maanden geleden stond Burnley aan het hoofd van de eerste divisie, thans staat dit elftal met 5 nederlagen in 5 wedstrijden op de laat ste plaats! Nog merkwaardiger is de positie van Middlesbrough. Dat stond voor een jaar op de voorlaatste plaats in de tweede divisie, thans neemt het een mooie plaats in de eerste afdeeling in. Zoo is het ook in de lagere afdeelingen van de League het geval. Opmerkelijk is het voorts, dat zooveel kleine clubs, wel ke niet in staat zijn groote sommen uit te geven voor den aankoop van spelers, op het oogenblik een mooie plaats op de ranglijst innemen. Dat be wijst weer opnieuw dat men met geld alleen het in voetbal niet tot een leiden de positie kan brengen. Sommige bla den vinden daarin weer eens aanleiding om tegen het verkeerde van het systeem van overdracht van spelers op le trek ken, ze vergeten daarbij echter dat er juist onder die kleine clubs verschil lenden zijn, die haar bestaan voor een groot deel aan dat overdoen van spe lers te danken hebben. Clapton Orient bv., dat op het oogenblik in de tweede divisie de leiding heeft, deed in het af- geloopen seizoen haar internationalen spil voor eenige duizenden ponden over en dat nog wel op een oogenblik, dat de club alle krachten moest inspannen om aan degradatie te ontkomen. Er zijn aan het bedoelde systeem zeer zeker bezwaren verbonden, doch heft staat ook vast, dat door overdracht van spe lers, kleine clubs dikwijls uit geldelijke moeilijkheden gekomen zijn. Newcastle United, de kampioen van het vorig seizoen, zijn ook thans weer In goeden vorm. Dat elftal heeft niet alleen een sterke vorhoede, doch ook een zeer goede verdediging. In vier wedstrijd werden 15 doelpunten ge maakt en zag het elftal slechts 4 maal tegen zich scoren. Gallacher, de"* beroemde Schot, die bij de toer van de Engelsche kampioe nen in ons land geen opvallend werk leverde, is op het oogenblik volgens Engelsche beoordeelaars buitengewoon op dreef. Merkwaardig was de 71 over winning van Newcastle United tegen Manchester United te Manchester. Met 7—1 wonnen de gasten, die het goede spel van vóór de verandering van den buitenspelregel met succes in toepas sing brachten tegen het op snelheid en hard trappen gebaseerde spel van Manchester United. In Frankrijk staat men voor het be gin van de verschillende competities. Wel hebben de meeste clubs reeds wedstrijden gespeeld, zelfs wedstrij den tegen buitenlandsche clubs, doch dat waren slechts oefenwedstrijden. Zoo begon de Stade Francais met een 42 overwinning op een sterk Spaansch club elftal, de Real Club Zargossa doch daarbij dient gezegd te worden, dat de vier doelpunten van de Fransche club werden gemaakt door denDeen- schen Internationaal Simonson die eeni- gen tijd in Parijs verblijf houdt. Voor de clubbesturen schijnt het overigens op het oogenblik in Frankrijk een ge vaarlijke tijd te zijn. Een der Fran sche sportbladen gaf zelfs dezen heeren den raad kogelvrije pantsers aan te trekken! In Frankrijk moeten spelers, die van club wenschen te veranderen, daarvoor toestemming hebben van hun oude vei eeniging. Het is eenigszins te be- grij]>en, dat de clubs een dergelijke toestemming niet graag geven, liever behouden ze de spelers zelf Het is nu in do afgeloopen weken zelfs tweemaal voorgekomen dat een speler met een geladen revolver tegenover den voor zitter van zijn vereeniging kwam te staan en hem op die manier dwóng het voor overgang vereischte formulier te onderteekenen. Later verklaarden de heeren, dat de revolver niet geladen was en dat er dus geen gevaar dreigde. In leder geval opent dit optreden der spelers nieuwe vooruitzichten, de raad om kogelvrije pantsers aan te trekken, is dan ook zoo kwaad niet. „We hebben alle achting voor Colum bus doch wat de voetbalsport betreft, zou het veel beter geweest zijn, indien Ame rika nooit ontdekt was!" aldus begint een Oostenryksch blad een artikel over de hernieuwde poging van Amerikaan- sche voetbal-agenten om Oostenxijksche spelers over te halen naar Amerika te gaan. Het optreden van Amerika in deze zaak is dan ook wel merkwaardig. Niet tegenstaande de vertegenwoordigers van Amerika op het FIFA-congres te Hel- singfors hebben toegezegd, dat zij geen pogingen meer zullen toelaten om spe lers, welke door een contract aan hun vereeniging gebonden zijn, over te ha len dat contract te verbreken, worden toch allerlei pogingen in het werk ge steld om Oostenxijksche spelers naar Amerika te krijgen. Er hebben dan ook reeds eenige spelers besloten hun con tract te verbreken en naar Amerika te gaan, waarbij zelfs eenige spelers, die reeds een jaar in Amerika geweest zijn en die bij hun terugkomst verklaarden nooit weer een Amerikaansch voetbal seizoen te willen meemaken. De Ameri- kaansche managers hebben echter de salarissen aanmerkelijk verhoogd, waar door het den spelers mogelijk zal zijn een flink bedrag over te houden. Dat Capablanca is favoriet, maar het mooie van het schaakspel is juist, dat de waar- deering van den uitslag niet alleen ligt in de 'beide cijfertjes, die na afloop te genover elkaar staan, maar in de vraag, hoe de partijen zijn gewonnen en verlo ren. En hoe ze remise zijn geworden, want dit zal. als Aljechin niet al te roe keloos is, wel vaak voorkomen. Een nieuwe zwemf ederatie. De jongste Europeesche zwemkampioen- schappen te Bologna hebben een nieuwe zwemfederatie zien geboren worden, na melijk de Europeesche Zwembond, De voornaamste doeleinden van den nieuwen bond zijn het jaarlijks organi- seeren van de Europeesche kampioen schappen en de vorming van een lijst van Europeesche records. Aangezien mis schien hier en daar de noodzaak van den nieuwen bond niet sterk gevoeld wordt, heeft het bestuur zich gehaast een attractie voor het volgend jaar be kend te maken. Men wil namelijk trach ten, ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Amsterdam voor de eerste maal een estafette wedstrijd Europa— Amerika te organiseeren, waaraan we derzijds vier zwemmers, die elk 200 Me ter vrije slag moeten afleggen, dus to taal 800 Meter, zouden deelnemen. Dit is inderdaad een attractie, die er zijn mag. Nog eens Tunney- Dempsey Nog slechts enkele dagen scheiden ons van de wereldschokkende ontmoeting tusschen 's werelds sterkste vuistvechters. Wereldschokkend? Ach neen. Amerika is er opgewonden over en 150000 menschen zullen hun kelen rauw schreeuwen in het Stadion te Chicago. Maar wij hier? Wij zullen Vrijdag na volbrachte dag taak de krant opnemen en tusschen twee geeuwen in, terloops zien, dat Tunney kampioen is gebleven, of dat Dempsey den titel heeft heroverd. En. de een of de ander, wij zullen er geen hap minder om eten. Neen, wij zijn aan die verdwazing ge lukkig nog niet toe. Verdwazing, die het best in cijfers is uit te drukken. Er ztellen 145000 toeschouwers zijn, op aien gedenkwaardigen avond, dat schijnt reeds vast te staan. Bovendien nog een legertje van 5000 politie-agenten en brandweerlieden, die het geval gratis zul len kunnen aanschouwen. Verder twee boksers, waarvan de een, Tunney twee millioen gulden krijgt en de ander, Jack Dempsey bijna één millioen. Tenslotte een impressario, Tex Rickard, die Uitge cijferd heeft, dat de ruzie tusschen de moderne gladiatoren hem 2millioen 'gulden rijker zal maken. Als Dempsey wint, wel dan ls er weer reden voor een beslissingswedstrijd in de toekomst, voor nieuwe recordrecettes. Wint Tunney, dan is het de dood in de pot, want Tunney is zeer impopulair. Hoe dat komt? Dempsey is een soort oer- mensch, een geboren vechter, een „killer" zooals de Amerikanen het sma kelijk plegen uit te drukken. Tunney daarentegen vecht slechts, omdat er een slordige duit mee te verdienen is, maar overigens is hij een droomer, die graag leest en muziek hoort en tooneel ziet. Een schoenmaker, die zich niet bij zijn leest, een bokser, die zich niet by zijn vuist houdt. Daarom kunnen de Ameri kanen hem niet goed zetten. Hetgeen niet pleit voor dat gedeelte der Amerikanen, maar anderzijds een heele troost is voor de kunst. Lacoste kampioen. Er is nu geen meeningsverschil meer mogelijk. Dit laatste tennisseizocn heeft Lacoste zonder twijfel gemaakt tot den wereldkampioen der tennis* sers, den primus inter pares, ook al heeft hij dan niet te Wimbledon ge* wonnen. Zijn jongste prestatie is het behalen van het Amerikaansche kampioen* schap op het gras van Forest Hills, zooals hij ook het vorig jaar deed, in eindstrijd tegen zijn grootsten rivaal Tilden. Dit (is ,'de vijfde overwinning geworden van den Franschman op den Amerikaan, maar de eerste zege in drie sets. De uitslag werd 119, 63, 119. Hieruit blijkt het hardnekkig verzet van Tilden, maar het zijn en blijven toch maar drie sets en hoe lang is het wel geleden dat Tilden zulk een „straight" nederlaag heeft moeten slikken? schijnt bij velen den doorslag te geven, temeer daar de Oostenrijksche clubs op het oogenblik slechts een zeer matig salaris kunnen betalen en bovendien de spelers elk oogenblik de kans loopen, dat ze in het geheel niets ontvangen daar er geen geld meer beschikbaar is. Men kan het den spelers onder deze omstandigheden niet kwalijk nemen, dat ze dan aan de vrij zekere dollars der Amerikanen den voorkeur geven. Het blijkt intusschen meer en meer dat de toeren der Oostenrijksche clubs naar Amerika een soort paard van Troje voor de Oostenrijksche voetbalsport geweest zijn. Aan den anderen kant is het besluit van Italië, dat in de kampioenswedstrij den alleen Italiaansehe spelers zullen mogen uitkomen, oorzaak, dat verschil lende Oostenrijksche spelers, die jaren lang in Italië hebben gespeeld, thans weer naar Weenen zijn teruggekeerd waar ze als even zooveel verloren zonen weer met open armen worden ontvan gen. Een dezer teruggekeerde Oostenrijksche spelers schreef in een Weensch blad eenige opmerkingen over het tegenwoor dige Italiaansehe voetbal. Volgens hem is er in den laatsten tijd heel wat ver andering gekomen in het Italiaansehe spel. Dat was vroeger vrijwel uitsluitend gebaseerd op snelheid en geestdrift het was vaak uitsluitend het tempo, dat de overwinning bracht. Het spel is thans evenwel veel rustiger en wetenschappe lijker geworden. Dat methodische spel heeft bij vele spelers de geestdrift ge- bluscht. Het spel in het veld maakt nu een veel beter indruk doch de producti viteit van de ploegen heeft onder die spelverbetering sterk geleden. Waar vroe ger de Italianen onmiddellijk schoten zoodra ze maar in de buurt van het vijandelijke doel gekomen*" zyn, blijven ze thans zoo lang combineeren tot de kans een zekerheid is geworden. Men VOETBAL PUNTEN ACHTER DE GOAL. Achter het E. D. O.-doel een vroolijk stel Amsterdamsche jongens (suppor ters), met Ajax meegekomen; één met een reusachtige toeter, welke dienst doet als luidspreker, waardoor de spelers in onvervalscht Amsterdamsch aangewak kerd, becritiseerd en soms ook uitge jouwd worden. Als een Ajaxspeler, denkend, dat de bal „uit" is, dezen met de hand aan raakt, gaat er een gebrul op. Dat benne zeeneme fan die Jonge zegt 'n oudachtig mannetje. „Seeneme" zegt de megafonfct. Seeneme bij onze club, man bestaat niet; as ime jou late aftrappe, enne je keilt er naast, dót benne seeneme, fader. De man lichtelijk geschrokken, zwijgt wijselijk. Enne daar hè Je de Foxterrie, kaak 'm is faan die lange haake, had ie maar uit se koers motte blève. De Foxterrier dankt blijkbaar dezen bynaam aan z'n vasthoudend volgen van de spelers die den bal hadden. En daar hè je Douwglas Fa&r- banks, die speelt altijd op de wink, en nou benne Douwglas en Charley Chaplin an 't samespele, ennehei scheis- rechter, kè Je nie sien datte se héns make, en ,,'t was héns" blèrt het heele gezelschap. „Héns!" schettert de toeten Echter plots vangt het stel aan al dol ler te juichen en te schreeuwen, Ajax heeft juist een goal gemaakt. Zukfce kanjers benne niks foor Jou, hè kiep, mot je maar bij ons kamme. Er is opnieuw afgetrapt en even daar na komt een Ajax-man nogal onzicht in botsing met een E.D.O.-speler. De Ajaxied blijft liggen. Een en ander wordt met belangstel ling door het clubje achter het doel gadegeslagen. Als echter de gewonde half loopend, half strompelend, het veld uit gaat, begint een algemeen „protest". „Allemaal „jen", hy het se eigen een beetje gestoote, en nou mot ie effe wachte. Hé, denk ie, dat je foor niks in 't éérste ben. Een van hen zwaait in de richting van de tribune, ziet blykbaar 'n kennis. Das me swager, legt ie uit, maar hij wil me zeker weer is niet sien, dat sit nou tribune. 's Zondags loopt Ie met gele hand schoenen en 's weeks met appelesiene, sie je. Even 'n spanning. E.D.O. valt verwoed aanheeft kans op een doelpunt een hard schot, echter veel te hoog. Hei seg aldus de toeter die sit in de fijfde ferdieping, fent! Jon gens wie het er een pookie foor me? soo dankie, nou 'n flammetje, o nee, he*k selles wel. Nou pas op jongens dat wordt twaai-aain, mojjc maar sien. De spanning stijgt als Ajax steeds dichter komt opzetten en Meenhorst voor den 2den keer geen kans geeft. Een verschrikkelijk spektakel barst los, de toeterman danst als een krankzinnige en ranselt met z'n instrument z'n vrin den om beurten. Ze komen pas tot be daren als er weer is afgetrapt. Zeeneme, allemaal zeeneme zegt het oude mannetje zwakjes. JAC. H. BILJARTEN Bos slaat Dommering. Arie Bos. voorgoed teruggekeerd uit' Amerika, heeft het Zaterdag in den Haag nog eens opgenomen tegen zijn ouden rivaal Jan Dommering, Er wer* den 1000 punten gespeeldin 'twee seances. *s Middags was Dommering het (best op dreef en toen de Arnhem* mer er 500 bij elkaar had, stond Bos nog op 386. Dommering had als hoog* ste serie precies ,100, Bos 77. Maar 's avonds liet Bos zich van een andere zijde zien en mu ging het Dommering niet voor den wind. Toen Bos in zijn achtste (beurt 154 maakte, veroverde hij de leiding en liet die niet meer los. Later maakte hij nog eeas 93 en Dommering had in deze tweede helft geen hooger serie dain 57. Tenslotte kwam "het einde met de volgende scores: Bos 1000 in 47 beurten, h. s. 154, gem. 21,27. i Dommering 876 in 47 beurten, K. s. 100. gem. 16.42. i geeft daardoor echter de tegenpartij meer gelegenheid om in te grijpen, waar van het gevolg is, dat het in vele geval len bij een kans blijft. Men vertrouwt echter in Italië door systematische oefe ning ook daarin verbetering te kunnen brengen. Een feit is het, dat deze meer methodische speelwijze de spelers niet zoo afmat als het snelle, geestdriftige spel van vroeger en waar tegenwoordig voetbal vrijwel het geheele jaar door. derhalve vaak in een gloeiende hitte wordt gespeeld, is dat wel een goede zijde van die nieuwe speelwijze. De belangstelling voor voetbal neem' in Zuid-Amerika blykbaar nog stee-is toe. De wedstrijden van de Real Madrid trokken tenminste by'na geregeld e?n record aantal toeschouwers. Het groo' - ste aantal kijkers kwam bij den wer' strijd van dat elftal tegen een vertege»- - woordigende ploeg van Buenos Air-- Ruim 80.000 toeschouwers zagen hie- een gelijk spel. 22. In Polen wil het nog maar steeds rr-i rustig worden. Pas is de vrede tusschn, den bond en de uit dien bond getreden eerste klassers weer hersteld of die eer ste klassers, die samen een Liga gevormd hebben, krijgen onderlinge geschille-. De sterke clubs uit deze Liga zyn r*i meening dat enkele lager geplaatste e"- tallen feitelijk niet sterk genoeg zijn. Pr acht sterke ploegen hebben nu eenva- - dig besloten het volgend seizoen met z'n achten te gaan spelen en de rest buiten te sluiten. Dat heeft natuurlijk weer een krachtig protest tengevolge gehad. De partijen staan zeer scheTp tegenover el kaar, men vreest dan ook dat in het komende seizoen de competities opnieuw zullen mislukken. i C. J. GROOTHOFF. Bilthoven, 17 Sept. 1927. Doelverdedigers actie Een belangrijk aantal doelverdedigers van Nederlandsche voetbalclubs heeft zich in een adres tot den N.V.B. gericht met de vraag, of het niet mogelijk zou zyn de spelregels zoodanig te wyzigen, dat het gevaar van lichamelijk letsel voor den doelverdediger geringer wordt. Deze kwestie is ook reeds het vorig seizoen op het tapijt gekomen, maar de daad werkelijke actie heeft tot nu op zich la ten wachten. Adressanten baseeren hun actie op de verruwing van het spel en daardoor komen we plotseling op een wijder terrein. Wordt het spel werkelijk ruwer beoefend dan, laten we zeggen, voor den oorlog? Het is altijd buitenge woon moeilijk om dergelijke vraagpunten op te lossen, omdat de vergelijking met iets dat onherroepelyk verdwenen is, niet meer gemaakt kan worden. Maar wy, voor ons, moeten eerlijk bekennen, dat wij dit niet zien kunnen. Worden inder daad de doelverdedigers wel feller en on barmhartiger aangevallen dan vroeger? wordt er meer op den man gespeeld of wordt er, zooals de leelijke term nu een maal luidt, meer op den bal gezeten? Dit laatste is een deugd, die allen spelers ge regeld wordt ingeprent. De tegenparty, of liever, den bal, geen oogenblik met rust laten, dat is een der eerste lessen van den oefenmeester. Als dit dus in de laatste jaren verbeterd is, dan is ons Nederlandsche voetbal erop vooruitge gaan. Maar dan moeten wij tot de con clusie komen, dat onze doelverdedigers den kant op willen van de midden Euro peesche landen, waar practisch gespro ken ,elk aanvallen van den doelverdedi ger verboden is, hetgeen niet ln overeen stemming is met de internationaal gel dende bepalingen. Wanneer inderdaad de doelverdedigers tegenwoordig meer „pynlyke ervaringen" dan vroeger hebben en dit moet wel zoo zyn, want vanwaar anders deze actie dan is het gewenscht om naar een re medie te zoeken. Want ieder voetballer moet het spel kunnen beoefenen voor zijn genoegen en de kans op ernstig letsel is een te dure prys om te betalen voor zyn ontspanning. Maar moet die remedie wel gezocht worden in wyziging der spelre gels, of is het mogeiyk de oorzaak te vinden bij een veranderden styl van de doelverdedigers zelf en op die manier de remedie by hun terugkeer tot den vroe- geren styl? Wij kennen doelverdedigers die zich in iederen wedstrijd moedig, maar roeke loos, blootstellen aan letsel, door voor de voeten van spelers te duiken, in een po ging om den bal weg te grissen. Voor den oorlog woonden wy eens een wed strijd by, waarin een doelverdediger door een val recht naar voren, een vrijwel zeker doelpunt voorkwam, maar een trap tegen het voorhoofd kreeg en geruimen tyd bewusteloos bleef. Hyzelf veroorzaak te dit ongeval en niet de vyandelijke voorhoedespeler, wien niets te verwijten viel. Zulke doelverdedigers zyn er tegen woordig nog vele. Maar daar zyn geen spelregels voor te maken. Een doelverdediger wordt, volgens de geldende bepalingen slechts aangevallen, wanneer hij den bal heeft. Ook vroeger gebeurde dat, en naar we gelooven, niet zachtzinniger dan thans. Als het vaker gebeurt dan voorheen dan kan dit zijn oorzaak vinden in het feit, dat de doel verdedigers van thans den bal langer in handen houden, dan hun voorgangers. En dan is mogeiyk de remedie te vinden in sneller wegwerken. Van een wyziging der spelregels zal toch wel niets kunnen komen. Nog eens het geval-Nurmi. Het geval Nurmi schynt een staartje te krijgen. De lezer weer, dat Nurml, reeds met de Finsche athletiekploeg op weg zijnde om in den landenwedstrijd Zweden-Finland mee te loopen, plotseling omkeerde en den trein terug nam, toen hij hoorde, dat hij tegen den Zweed Eklof, met wien hy bij een vorige gelegenheid ruzie had ge had, zou moeten uitkomen. Finland ver loor den landenkamp en de stok om den hond te slaan wérd gevonden in Nurmi's gedrag. Er wordt zelfs gemeld, dat de Finsche Athletiekbond een tijdeiyke schorsing van den gevierden man over- weegt. Het Fransche sportblad Echo des Sports, blykbaar bevreesd dat Nurmi niet zou deelnemen aan den invitatiewedstryd te Parys op a.s. Zondag, bezweert den remise. Finschen Bond reeds bij voorbaat, dat hij hiertoe geen recht heeft, omdat Nurmi, als amateur, kan weigeren om uit te ko men, wanneer hy dat wil. En deze stelling kan ons interesseeren. Het spreekt vanzelf, dat iedere amateur het volste recht heeft, om te weigeren deel te nemen aan een wedstryd, wan neer hij uitgenoodigd is. Elke beröeps- athleet heeft dat recht trouwens ook zoo lang hy nog geen contract heeft getee- kend. Een contract! Maar heeft een amateur zich dan niet verbonden, zy het wellicht slechts door een moreel en zelfs ongeschreven contract, wanneer hij een maal met de ploeg op reis is naar den wedstryd? Had Nurmi niet van het oogenblik af, dat hy beloofde, in den wedstryd tegen Zweden uit te komen, de verplichting deze belofte na te komen? En wanneer hy daarna deze belofte schendt, nota bene als de ploeg reeds op reis is en dus geen plaatsvervanger meer kan worden meegenomen, heeft de Finsche Athletiek Bond naar onze mee ning het volste recht hem over dit optre den te kapittelen. Niet door een finan- ciëele' boete, zooals den contractueel ge bonden beroepslooper zou te beurt vallen, maar wel degelijk door tijdelijke uitslui ting van wedstrijden, door den Bond zelf georganiseerd. Want orde moet er zyn, zelfs als je een Nurmi bent. Wereldkampioenschap schaken. Een geregeld wèerkeerende stryd om het wereldkampioenschap der beroeps schakers bestaat niet. Na meer of min der geharrewar wordt op ongezette tij den een wedstryd georganiseerd tusschen den houder, of liever den schaakmeester, die algemeen als houder beschouwd wordt en dan vindt een tweekamp plaats. Hier is in den regel een aardig bedrag aan pryzen mee gemoeid, want de groote .schaakmeesters; die geen menschen zijn, die van hun rente kunnen leven en zich een tijdlang vooruit moeten voorbereiden en na den wedstryd een paar maanden lust noodig hebben en trouwens verdie nen, zijn uiteraard niet bescheiden in hun eischen. Aan den anderen kant is het feit, dat er in de schaakwereld slechts zelden aergeiyke bedragen beschikbaar zijn, reden, dat deze wedstrijden om het „wereldkampioenschap" zeer sporadisch plaats vinden. De wereldschaakbond is eigeniyk 't aangewezen lichaam om der- gelyke duels te organiseeren, maar deze bemoeit zich vooralsnog hoofdzakelyk met de liefhebbers en is trouwens niet rijk genoeg en heeft nog niet voldoende prestige in de internationale schaakwe reld. - Dit alles naar aanleiding van het duel dat thans begonnen is om den titel te Buenos Ayres tusschen den Cubaan Capa blanca en den Rus Aljechin. Het is zes jaar geleden, dat „Capa" voor de laat ste maal zyn titel verdedigde en wel tegen Dr. Emanuel Lasker de erkende grootste aller meesters voor de komst van den Cubaan. Lasker bevocht in 1921 niet alleen een gelijkwaardig te genstander, maar ook een moordend kli maat, waaraan hy niet gewend was en daarom is de. na vele remises door den Cubaan behaalde zege nooit bijzonder hoog aangeslagen. Sinsdien hebben Alje chin, Nimzowitsch en Bogoljubow, merk waardig genoeg allen Russen van geboor te, naar een wedstryd tegen den Cubaan gestreefd. En nu eindelijk heeft Aljechin zyn groote kans gekregen, niet in Cuba, maar in Argentinië, waar men er het geld voor wist byeen te trommelen. De voorspellingen zyn niet bemoedi gend voor den uitdager. Vrij algemeen geeft men Aljechin geen kans. Ook wy zouden geneigd zijn de kans op succes voor den Rus niet hoog aan te slaan, méu de nog frissche herinnering aan de zeer magere overwinning, die hij in tweekamp tegen onzen eigen kampioen Dr. Max Euwe (5 1/24 1/2) wist te behalen. Capablanca is ongetwijfeld de schaak meester die de minste partijen heeft ver loren. Maar daaruit volgt niet, dat hij het grootste aantal partyen gewonnen heeft. Zijn remises plegen zeer talrijk te zyn. Op het jongste tournooi te New York kwam hy ongeslagen uit den strijd. Maar zyn score was uit 20 party en: 8 gewonnen 12 remise. In 1924, ook te New York, ver loor hy slechts een partij, van Reti, in 1925 te Moskou verloor hy er twee, van de Russen Genewski en Werlinski. Er zijn dus weinig partijen die hij verliest, maar het aantal dat hij wint is evenmin oyzon_ der groot. Capablanca waagt weinig en maakt bijna nooit fouten. Aljechin is veel ondernemender, al te ondernemend vaak. En dat komt hem weieens duur te staan. Te New York (1927) won de Cubaan een zyner partyen tegen den Rus en de overige drie werden De Arsenal en de Football League. Bemoeizucht van de Football Association. Het goede spel van Newcastle United. Revolverpolitiek van Fransche spelers. Voetbal en de ontdekking van Amerika. Verandering in bet Italiaansehe spel. 80000 Toeschouwers bij een wedstrijd in Buenos Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11