DATUMSTUKJES HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 19 SEPT. 1927 DE NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELWET. Het examen. OVER OVERGANGSTERMIJN VAN 8 MAANDEN. OVER KNAPEN VAN 16 TOT 18 JAAR. In de laatste nummers hebben wij reeds uitvoerige bijzonderheden medege deeld over de nieuwe Motor en Rijwiel- wet die op 12 November a-s. in werking zal treden. Maar er is nog meer over dit belang rijke onderwerp te zeggen. Men weet. dat alle bezitters van een rijbewijs dat na 1 Mei 1924 verleend is, een examen moeten doen. De candidaten voor Haarlem en omge ving moeten geëxamineerd worden door de rijksadviseurs de heeren Th. v. Swie- ten en J. C. van der Plaat. Die zullen heel wat examens hebben af te nemen. Er bestaan geen officieele gegevens hoeveel rijbewijzen in onze om geving er na Mei 1924 verleend zijn, maar wel is er zekerheid, dat het er zeer veel zijn. In de provincie Noord- Holland zijn thans ongeveer 45C30 rijbe wijzen afgegeven. Geschat wordt, dat de helft van de bezitters examen zal moe ten doen. Yan die 45000 auto- en motor rijders zullen er ongetwijfeld 5000 in Haarlem en omgeving wonen, zoodat wel aan te nemen is, dat de heeren van Swieten of van der Plaat te zamen on geveer 2500 examens moeten afnemen. Wij hadden een onderhoud met den heer van Swieten hoe de rijksadviseurs zich deze examens denken. Hij zei: er een candidaat met een auto komt, zie ik al heel gauw of de man in staat is een auto goed te besturen of niet. Uit vele kleinigheden kan een deskundige dit immers opmaken. Dan zeg ik „stap maar in en rij weg". Met (Jen eenen candidaat zal ik 5 minuten moeten rijden om te zien of hij de verkeersvoorschriften goed kent, behoorlijk hoeken kan nemen, enz. In den regel zal een kwartier rijden voor zoo'n examen wel genoeg zijn. Als er candidaten zijn die blijkbaar wat last van zenuwen hebben, zal ik wel zeggen: rijd eerst eens door den Hout! Als de man dan weer op kalmte gekomen is. gaan wij de stad pas in. Het is natuurlijk de bedoeling die examens praciisch toe te passen, maar de exami nators moeten wel de zekerheid hebben, dat de candidaten behoorlijk kunnen rijden. Hunt u zoo vroegen wij met uw tweeën alle candidaten nog in 1 1/2 maand examineeren? Dat is niet ncodig. Er is in de wet een overgangsbepaling opgenomen die een termijn stelt van 8 maanden. Dat staat wel niet zoo heel duidelijk in de wet. maar het is er toch uit te halen. Tenslotte wees de heer van Swieten op een eigenaardige bepaling in de nieuwe wet. J)e motorrijders zijn er over het alge meen bij de nieuwe wet niet gelukkig aan toe. want een verdere restrictie.-sie dunkt ons. in de practijk zal blijken een onmogelijkheid en een anachronisme te zijn, is dat jongelingen van 1618 jaar, en dat zijn tegenwoordig hééle knapen, alleen een rijbewijs kunnen krijgen voor m'otorrijwielen op 2 wielen, waarmee geen grootere snelheid kan gereden worden dan 30 K.M. per uur. Waar zijn dergelijke vehikels te koop? Wij zijn geen specialist op motorrij wielgebied, maar gelooven toch de plank niet zoo ver mis te zijn met de be wering, dat zoo'n onding in den vorm van een motorrijwiel niet meer bestaat. Natuurlijk zijn er tegenwoordig voo: ouderen van dagen van die aanhang- motortjes in den handel om mi de fiets te „knoopen", maar men kan toch moeilijk van een jongeling" van 16—18 jaar verwachten, dat hij zoo'n vehikel berijdt! Is 't pure struisvogelpolitiek? of wordt van regeeringswege aangenomen, dat een klein motorwijwiel met een motortje op 't oog m zakformaat (een D.K.W., een 1-pïtter RN. of iets dergelijks) niet sneller loopt dan 30 KM.? Zal men dan met deze struisvogelpolitiek wel genoegen kunnen nemen in motorrijderskringen? Ook hier een vruchtbare bcdem voor de K.N.M.V." Haarlem, 19 September Mile. Dorange. Mademoiselle Dorange, die te paard van Parijs naar Berlijn rijdt, heeft zich tijdens haar rustdag in onze residentie bitterlijk beklaagd over de verkeersgeva ren van den smallen straatweg Rotter damDen Haag en natuurlijk ook weer over het gedrag van de straatjeugd. Zij heeft met een vervaarlijke openhartig heid, die wy niet van buitenlandsche be zoekers en vooral niet van de hoffe lijke Franschen gewend zijn, verklaard dat Nederland haar onaangename in drukken gegeven had. Nu moet ik eerlijk bekennen dat ik het eerste hoofdstuk van haar jeremiade een beetje belachelijk vind. De straatweg RotterdamDen Haag is ongetwijfeld veel te smal voor het moderne verkeer, en hst is meer dan tijd dat er verbete ring in den toestand komt. Dat vele auto's er hard rijden kan ook niet .ont kend worden, en dat het niet prettig moet wezen om zich op een vurig rijpaard tusschen „voortrazende trams" en ren nende auto's te bevinden geloof ik graag. Maar juffrouw Dorange praat onzin als zij beweert dat er op de Hollandsche wegen althans op de smalle harder met auto's gereden zou worden dan op de Fransche. Nonsens, mademoiselle, Wij be zitten wel een aardig aantal autobestuur ders van het onvervalscht type-kilome tervreter, maar in het algemeen be schouwd blijven wij toch nog heel wat beneden de Fransche snelheden. Ieder die de Parysche taxi-chauffeurs bij er varing kent zal mij dit toegeven. D« waaghalzigste jeugdige Hollander in een Sénéschal of Amilcar is nog maar een tam beestje vergeleken met den Parij- schen chauffeur die eventjes zijn snel heid gaat toonen. Hoogstens een lucht- dienstvüeger, In vergelijking met een artist van de „stunts", zoo'n lucht acrobaat. Voor het overige zou ik Mile. Dorange willen toevoegen: „M'n goeie mensch. doe dan ook niet zoo mal". Niemand anders zou 't in z'n hoofd halen om den weg Rotterdamden Haag per vurig rij paard af te leggen. En den weg Haarlem- Amsterdam b.v. óók niet. En den Muider straatweg evenmin. Een feit is 't nu een maal dat het vurig rijpaard als verkeers middel totaal heeft afgedaan. Als luxe ontspanning kan het nog dienen, maar dan ver buiten het drukke moderne ver keer. Het kan er niet tegen, en vice- versa. Er is geen plaats meer voor, even min als voor de trekschuit. Met alle ver schuldigde hoffelijkheid jegens Frangai- ses-op-vurige-rossen mogen wij voorts ook wel zeggen, dat zij helaas te schaarsch in aantal zijn om den aanleg van speciale paarden-paden langs de hoofdwegen te wettigen. Ronduit gezegd: „Juffrouw, rij dan ook niet op een paard van Parijs naar Berlijn. Wie doet dat nou, en wat hebt u er aan? Wees wijzer, en kwel uzelf en het arme paard niet met zoo'n onnoodigen tocht". Mlle.'s klachten sub b verdienen wel wat meer aandacht, omdat zij opnieuw wijzen op dat oude en veeS besproken euvel: de baldadigheid van onze straat jeugd. Het blijkt dat herhaaldelijk straat jongens de paardrijdster hebben nage schreeuwd en zelfs met vuil gegooid, getracht om het paard aan het schrikken te maken. Dit is laf en minderwaardig. Het kan niet worden goedgepraat. Het is niet meer noodig om over dit onderwerp nog eens in den breede te gaan schrijven dat is al zoo talloos vele malen gebeurd. Maar laat ons de aandacht blijven vesti gen op de ernstige feiten, die zich voor doen, en waartoe dit geval van Mile. Dorange zeer zeker behoort. Zij, wier naam bovendien nog wel de zuivere ver taling van dien van ons Vorstenhuis is. had zeker recht gehad op een hoffelijker ontvangst in Nederland Ook al reist zij van Parijs naar Berlijn op een paard, 't geen in onzen tijd haast net zoo mal is als het steltloopend of hin kend-op-één-been te doen. R. P. EEN BELANGRIJKE VER- KEERSVERBETERING. DE HOEK GR. HOUTSTRAAT- VER WULFT—GIERSTRAAT. B. en W. stellen het is elders in dit nummer te lezen voor om met de fa. Vroom en Dreesmann een over eenkomst te sluiten tot ruiling van grond. Wordt dit voorstel door den ge meenteraad aangenomen, dan zal in de toekomst daarvan een belangrijke ver- keersverbetering het gevolg zijn. B. en W. stellen voor om de Paarden- steeg aan het verkeer te onttrekken. Dien grond krijgt de firma Vroom en Dreesmann, maar daartegenover staat de firma belangrijke strooken van het thans bebouwde terrein, begrensd door Groote Houtstraat, Verwulft en Gier straat af. De gemeente geeft bij dien ruil aan de firma nog een financieele tegemoetkoming van f 38.500. Wij hebben de situatie-teekening die bij dit voorstel behoort ten stadhuize bezichtigd. Daaruit blijkt, dat de firma een strook terrein in de Groote Hout straat zal afstaan langs de perceelen 70, 72, 74. en 76. Bij den ingang van de Groote Houtstraat is die strook 2 1/2 'meter breed, bij perceel 76 onge veer 1 Meter. In dat deel van de Groote Houtstraat vindt men nu juist een vernauwing. In de toekomst zou de Groote Houtstraat op dit pimt een breedte krijgen van ruim 10 meter. Op het Verwulft zal ook een flinke strook terrein bij den openbaren weg getrokken worden. BU den hoek van de Gr. Houtstraat is die strook zelfs 71/2 M. breed. Naar de Gierstraat loopt de strook smaller toe tot 2 Meter. Alle per ceelen op het Verwulft worden dus af gebroken. Aan de zijde der Gierstraat wordt bovendien nog een smalle strook grond bij den openbaren weg gevoegd. Het Verwulft krijgt dan een breedte van 30 Meter. De twee perceelen Groote Houtstraat 66 en 68 (een heeren-modemagazyn en een sigrenwinkel) worden geheel open bare weg. Daaruit blijkt dus wel, dat de verkeersverbetering van ifcel beteeke- nïs is. Het is de bedoeling der firma Vroom en Dreesmann op het overblijvende ter rein vergroot met de Paardensteeg en de perceelen 74 en 76 in de Groote Hout straat een geheel nieuw pand te bouwen De directie kon ons evenwel nog niet mededeelen, wanneer met de uitvoering van dit groote plan begonnen zal wor den. TWEE OORLOGSMONU MENTEN ONTHULD. De dooden geëerd. WAT ER GESPROKEN WERD. Bij Hohenstein. HAARLEM'S KINDER TEHUIS. UITBREIDING NOODIG. Door het Burgerlijk Armbestuur is eenigen tijd geleden naast het Stads-Ar- men en Ziekenhuis het Kindertehuis opgericht. Daar was plaats voor dertig kinderen. Naar wij vernemen waren evenwel al le bedden zeer gauw bezet. Zelfs-moes ten al kinderen naar andere plaateen worden verwezen. Er zal nu evenwel een vleugel bij het gebouw gezet worden, waardoor het mo gelijk zal worden om 45, kinderen te verplegen. SLUITING STATEN-GENERAAL. In tegenwoordigheid van slechts enke le leden der Eerste en der Tweede Ka mer heeft Zaterdag de sluiting der Sta- ten-Generaal plaats gevonden. Minis ter Kan sprak de sluitingsrede uit. ,Jn het achterliggende jaar", aldus de minister onder meer „kwam menige belangrijke maatregel, dank zij uwe medewerking tot stand. De commis soriale arbeid ten aanzien van meer can een dier maatregelen met zoo ge lukkig gevolg verricht, vormt van die resultaten een zeer belangrijken factor Als voorbeeld moge genoemd worden de comptabiliteitswet en de Indische be- drijvenwet. De toewijding aan 's lands belangen, die uit uw arbeid spreekt, kon de taak der Regeering slechts verlich ten. De Koningin heeft mij opgedra gen. u voor den betoonden ijver Hare erkentelijkheid te betuigen. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaar ik deze zitting der Statcn-Gêneraal te zijn gesloten.." GEREFORMEERDE KERKEN. IN HERSTELD VERBAND. Daar de Generale Synode te Gronin gen niet overgegaan is tot revisie van de besluiten der Synode van Assen der Gereformeerde Kerken, waarop de zaak van Dr. Geelkerken is behandeld, is Ds. Hasper, rustend predikant bij de Gere formeerde kerken, wonende te Heem stede, voornemens zich aan te sluiten bij Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband. Ds. Hasper die de Kerken van Schiermonnikoog en van Oldeboorn ge diend heeft, heeft in 1923 de bediening des Woords voorloopig neergelegd. NAZORG BAZAR De Nazorg Bazar in het Concertge* bouw werd door den heer Vincent Loosjes met een kernachtige toespraak gesloten. Na allen en in het bijzonder den heer Deinum voor de medewerking bedankt te hebben, gaf de heer Loosjs een humoristisch overzicht van de verschillende stands en overhandigde aan alle dames van het Comité ccn bezem met steel van de Haarlemsche Werkinrichting. Hij verzocht met hem te willen aanheffen: „De bezem, de bezem, wat doe je er mee?" Dat een en ander insloeg behoeft waarlijk niet nader gereleveerd te worden. Nadat de dames van het dagelijksch bestuur nog met bloemen gehuldigd waren, nam de burgemeester de heer C. Maarschalk het woord. Hij sprak namens het gemeentebestuur eenige woorden van dank tot allen, die aan dezen bazar medegewerkt hadden. In het bijzonder wilde hij mevrouw Loosjes hulde brengen voor haar krachtigen steun en den heer Vincent Loosjes voor zijn initiatief, waardoor mogelijk over enkele jaren een afdoen* de regeling voor de geestelijk misdeeb den tot stand komt. ACTIE PETROLEUMBEZORGERS Door den Centralen 3ond van Trans portarbeiders is het personeel van de Maatschappij „Petrolifère" opgeroepen tot een spoed-vergadering. Op deze ver gadering zal een beslissing genomen worden inzake de nieuwe voorstellen tij dens de onderhandeling door de direc tie gedaan. In tegenwoordigheid van president Hindenburg is in de nabijheid van Hohenstein het nationale gedenkteeken ter herinnering aan den slag bij Tan- nenberg onthuld. Bij Hohenstein woed de in 1914 de slag het felst. Het stadje zelf werd daarbij tot een puinhoop ge schoten. In de omgeving der plaats zijn 60.000 soldaten begraven, wier kerkho ven in de Oost-Pruisische wouden ver spreid liggen. Het gedenkteeken. dat nog niet ge heel voltooid is, heeft den vorm van een burcht met acht hooge torens, die een uitzicht bieden over de wouden en me ren van Oost-Pruisen. De torens zullen twee eenvoudige hotels bevatten. Een der torens is geheel aan Hindenburg gewijd en een der andere aan de overige generaals, die tijdens den slag het bevel hebben gevoerd. In de veertig hallen zullen de vaandels der regimenten wor den opgehangen, die aan den slag heb ben deelgenomen. In het gebouw zelf zijn woningen voor oorlogsinvaliden aangericht, die voor het onderhoud zullen zorgen. ..De voorbereiding der plechtigheid was geheel in handen der nationalisten, die in geslaagd waren, alle republikein- sche organisaties voor het hoofd te stoo- ten en buiten de plechtigheid te houden. De Joodsche deelnemers aan den slag bij Tannenberg waren evenmin versche nen, daar het feestcomité wel door ver tegenwoordigers der christelijke gods diensten het woord liet voeren, doch ver klaard had, dat een rabbijn bij de plech tigheid niets te maken had. Ondanks deze strubbelingen waren meer dan 100.000 personen naar Hohen stein gestroomd om van de plechtigheid getuige te zijn- Na een openingswoord van den voor zitter van het feestcomité hield Hinden burg een toespraak, welker voornaamste passage als volgt luidt: De beschuldiging, dat Duitschland de schuld draagt van den grooteten aller oorlogen, wyzen wij, wijst het Duitsche volk, eenparig van de hand. Geen af gunst, geen haat, geen zucht naar ver overingen, heeft ons naar de wapens doen grijpen. De oorlog was slechts het uiterste middel, dat met zware offers aan de zijde van het geheele Duitsche volk gepaard ging, ten einde ons te hand haven tegenover een wereld van vijan den. ONGEVAL MET DE E. S. M. HAARLEMSCH CONDUCTEUR GEWOND. Zaterdagmorgen is den conducteur H. Harman, wonende Brouwersstraat 133 te Haarlem op den Admiraal de Ruyter- weg te Amsterdam een ongeluk over komen. De voortram die vóór de snel tram van 8.10 uit Haarlem vertrekt kon de helling van de Wiegbrug, aan het eind van den Admiraal de Ruyterweg over de Kostverlorenvaart, niet halen. Daarom werd de onmiddellijk er ach ter rijdende sneltram aan de voortram vastgekoppeld om deze naar beneden te trekken Toen de beide trams door den conducteur Hartman daarop losgekop peld zouden worden raakten door de zwaarte van de eerste tram een „Bu- dapester" die op de lichtere wagens van de tweede drukte de koppelingen ontzet en werd de conducteur tusschen de trams gekneld. Hij kreeg een frac tuur tusschen knie en bovenbeen, en moest naar het Wilhelminagasthuis ver voerd worden. Het tramverkeer ondervond vertra ging van kwart voor negen tot negen uur. TRAMBOTSING Wagenbestuurder en eenige passagiers gewond Hedenmiddag heeft er naby Sloterdijk een botsing plaats gehad tusschen een E.S.M.-trein van Haarlem naar Amster dam en een wagen van den Sloterdijk- dienst. Een der wagenbestuurders ei eenige passagiers werden gewond. Het verkeer is stopgezet. Nadere byzonde.— den ontbreken nog. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet .verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den mzender niet teruggegeven. DE NAZORG BAZAR. Uitslag der Verloting. Wat waren dat een mooie dagen, in het Gem. Concertgebouw, waar de bazar voor onze geestelijke misdeelden gehou den werd! Wat een heerlijke geest en algemeene medewerking! De medewerking was zóó algemeen, en er werd met zoo'n warmte gewerkt, dat het niet doenlijk is bepaalde per sonen te noemen, daar we er stellig velen zouden overslaan. Laat ik dan ook mogen volstaan, om u allen, namens het bestuur onzer Ver- eeniging, langs dezen weg nog eens de hand te mogen drukken en u hartelijk dank te zeggen, voor alles wat ge voor ons gedaan hebt. Ook voor de toekomst blijven we ons aanbevolen houden voor uw aller steun, want we zullen niet rusten voordat er een afdoende rege ling tot stand gekomen is. Hoewel het nog niet bekend is, hoe veel de bazar opgebracht heeft ver moedelijk ruim drie duizend gulden kunnen we toch reeds nu eenige mede- deelingen doen. Het aantal leden steeg met 165, zoo dat deze jonge Vereeniging op heden .reeds 500 leden telt. Het ledental moet echter minstens 1000 worden. Wie helpt ons daar ook eens mee? Er is zoo'n intense bekendheid aan ons werk gege ven, dat het heusch niet veel moeite behoeft te kosten, nog eenige honder den leden aan dit aantal toe te voe gen! De prfjzen op de 3 x 1000 loten voor de Haarlemsche Werkinrichting zijn ge vallen op de nos .822. 433, 117, 128, 940. 746, 629, 744, 151, 608, 607, 321, 926, en 303. De babywieg op no. 8, babypop no. 94. theemuts no. 3, pop no. 71. schilderijen nos. 24, 57. 12. 38, de pop met koffer op no. 9, de duifjespop op no. 540, pop Bertha no. 74, en de pauwtjespop op no. 24. De poppenbruid heet Eleonora. Al deze prijzen kunnen tegen overleg ging van het nummer ten spoedigste afgehaald worden: Or ayenes ter singel 6, Heemstede. E. P. SCHUYT. Bij Verdun. Het slagveld van Verdun is het tooneel geweest van een ontroerende plechtigheid, toen het groote „Dooden- huis", dat als gedenkteeken aan den slag van Verdun is opgericht naast de overblijfselen van het fort Douau- mont plechtig in gebruik is genomen. RUITEN INGEGOOID Naar wij vernemen zijn Zaterdagmor gen tusschen 3 en 4 uur bij den heer P. Zwart. Borneostraat 11, Noord-Haarlem, controleur van het Burgerlijk Armbe stuur, de ruiten van de slaapkamer in gegooid. De politie onderzoekt de zaak. VELSEN. .CREMATIE DR. HERMAN GORTER. Onder groote belangstelling had heden de crematie plaats van het stoffelijk over schot van Dr. Herman Gorter. Groot was vooral het aantal letterkundigen en an dere kunstenaars, die gekomen waren om den overleden kunstbroeder de laatste eer te bewijzen. O.a. waren aanwezig: Hein soeKe, Herman KODDers, t*roi. van Moer kerken, prol. Roland Holst, Henriëtte Ro land Holst, Frank van der Goes, Frans Mijnssen, Mr. Frans Coenen, Dr. A. Prins, Mr. J. C, Bloem, Jan Prins, Bas- tiaanse, Henri van Booven, Molijn, Veld heer, Eisenlöffel, Hilda Krop, vele Ka merleden en vooraanstaanden uit de so cialistische en communistische arbeiders beweging, zooals J. W. Albarda, J. H. F. v. ZadelhofZf, J. v. Zutphen, Mr. Men- dels, Mevr. EisenlöffelTilanus, D. Wijnkoop, L .de Visser, J. C. Ceton, Dr. Knuttel, Prof. Mannoury, Helene Anker smit, Sneevliet en Kitz. Ook werden nog opgemerkt de tooneelspeler G. Arbous en de kunstschilder Alma. Vele fraaie kransen en bloemstukken dekten de baar, die, begeleid door een deputatie van de K. A. P. met rood vaan del, naar de aula werd gedragen. Tijdens de plechtigheid in de aula speelde een vriendin van den overledene Sonaten van Beethoven en Bach. Overeenkomstig den wensch van den overledene werd er niet gesproken. De heer Cnoop Koopmans, een zwa ger van den overledene, dankte de aan wezigen voor de betoonde belangstelling De eenvoudige plechtigheid, die ccn diepen indruk maakte op de vele vrien den en vereerders van den grooten dich ter, was spoedig afgelopen. WEERBERICHT naar waarnemigen verricht in den mor gen van 19 September; medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 766. 8 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 736.9 m.M. te Hernösand. Verwachting matige tot krachtigen tijdelijk afnemenden Zuidelijken Zuid-Westelijken wind. zwaar bewolkt tot betrokken, later weer regen, aan vankelijk zachter. BAROMETER STAND TE HAARLEM Maandagmiddag 1 uur 751.5 m.M. De barometer die gister, Zondag, stij gende was is heden weer dalende. Stand van gistermiddag 751 m.M. CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. THERMOMETERSTAND 19 September Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennachtF. 51 Hoogste heden 12 uur F. 55 BURGERLIJKE STAND HAARLEM Bevallen: 15 Sept.: A. M. C. Snoeks Diependaal, z., 16 Sept.: A. Bouman- Kramer, z., C. M. DonkerMolenaar, z. Overleden: 16 Sept.: J. M. v. d. Meer, Saenredamstraat, M. P. E. E. Kusters Rijksstraatweg, G., 9 d., d. van N. v. Gel dorp, Kamperlaan, G. M. ten Boom Velsen, Kamperstraat. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Bevallen: van Geldrop-Bulters, d. Janssen-Reep, z. de Snaer-Ves, z Stokman-Mesman, d. Overleden: Petronella Speljker. 2 jaar. TELEGRAMMEN. COSGRAVE'S PLANNEN. LONDEN, 19 Sept. (Reuter). Of schoon het nog niet mogelijk Is het definitieve resultaat van de Iersche ver kiezingen te voorspellen, schijnen de thans bekende uitslagen er op te wijzen dat Cosgrave een coalitieregeering zal vormen met deelneming van de onaf hankelijke boerenpartij. De bladen schrijven, dat CosgTave voornemens zou zijn de bestuurders-taak van De Valera ever te nemen, indien diens meerderheid onvoldoende is, welk geval de bladen meenen redenen te hebben om te gelooven dat de Iersche kwestie wederom een der zorgen van Engeland zal worden. ALLIANCE FRANgAISE. AMSTERDAM. 19 Sept. Op Dins dag 11 October zal in den Hollandschen Schouwburg worden uitgevoerd: Le maitre de son coeur, van Paul Raynal door den troep van het Odeon uit Parys (Vargas) Paul Raynal is de schrij ver van „Le Tombeau sous 1' Are de Trïomphe", dat indertijd te Parijs zoo van zich deed spreken. AARDSCHOKKEN. FRESNO (Californië) 18 Sept. In het San Joaquin-dal werden twee aardschokken gevoeld, schade werd niet aangericht. HELSCHE MACHINE. BELGRADO. 17 Sept. (B.T.A.) Te Ghevgheli is een helsche machine ontploft, tengevolge waarvan in twee hotels brand is uitgebroken en zeven menschen zijn gekwetst. Ir. W. NIERMEYER t ARNHEM, 19 Sept. (VT>.) draadloos. De directeur der Arnhemsche gemeen telijke gasfabriek Ir. W. Niermeyer is in den ouderdom van 59 jaar plotseling overleden. Hij werd hedenochtend in de fabriek in levenloozen toestand aange troffen. Hij overleed aan een hartver lamming. Vreemd geld en cheques (Medegedeeld door de Nation. Bankvereen. te HaarlemJ MAANDAG 19 SEPT. 1927 Koersen tot hedenmiddag 12 uur Biljetten Berlijn-59.30 Parijs9.75 Belga34 60 New-York2.47 Londen12.10 —59 45 9 85 —35 00 2.51 —12.15 Chèques Berlijn59.36 Parijs9 74 Brussel34.70 Zürich48 07 Londen Rome —59 46 9 83 —34 80 -48.20 12.12K—12.14^ 13 52H—13 67H Madrid42.80 —43 00 Weenen 3^ 07^—35 25 New York (Cable)2 4 2 5CJ£ Kopenhagen66 72H - 66 87*4 Oslo65 85 —66 CO Stockholm67 02*4-67.30 Praag 7.35 7 45 445e STAATSLOTERT.T. Trekking van Maandag 19 Sepl. 5e klasse le lijst. Hooge prijzen. 16437 1500. 17848 1000. 2400 6390 13475 16020 19369 ƒ400. 7321 8898 10012 10603 18428 ƒ200. 6560 10466 14641 14840 15470 16238 19242 ƒ100. Priizen van f70. 37 130 230 482 763 795 930 989 1061 1182 1216 12 22 1277 1418 1479 1825 1987 2098 2184 2186 2428 2514 2564 2588 2623 2661 2997 3117 3153 32S8 3304 3384 3649 3735 3884 38S7 3891 3966 4115 4279 4582 4774 4840 4959 5259 5441 5456 5469 5536 5601 5796 5810 5990 6158 6177 6479 6503 68S6 6905 6908 7009 7141 7283 733S 7445 7479 7515 8142 8220 8374 S399 8449 8606 8612 8692 8865 8879 8933 5957 9114 9268 9791 9S46 9942 10056 10377 10632 10691 10776 10870 11060 11683 11691 12037 12210 12336 12499 12983 12992 13032 13043 13142 13151 13429 13532 13702 13742 13745 13788 13843 13880 14286 14319 14390 14548 14553 14612 14645 14843 14901 14953 14974 15025 15145 15311 15448 15734 15756 15809 15810 16166 16304 16305 16528 16628 16794 16S95 16919 16953 17055 17208 17230 17288 17389 17414 17477 17705 17761 17942 17952 18101 18267 18441 18789 18827 18830 18865 19014 19025 19140 19186 19283 192S8 19617 19744 19835 19904 20064 20513 20523 20640 20659 20760 NIETEN 2 66 275 287 294 295 314 342 390 416 448 468 483 485 517 523 530 540 558 655 721 806 892 925 959 1057 1080 1095 1097 1125 1148 1251 1274 1416 1435 1523 1612 1630 1649 1709 1773 1813 1918 1932 1939 1978 1979 2012 2043 2077 2134 2135 2232 2293 2383 2384 2393 2401 2412 2479 2502 2519 2539 2551 2585 2596 2621 2629 2835 2856 2866 2904 2915 2974 2975 2983 2990 3038 3110 3116 3143 3148 3165 3450 3455 3469 3519 3566 3572 3605 3678 36S1 3769 3837 3941 3958 3982 4081 4088 4118 4199 4211 4214 4226 4268 4355 4413 4420 4440 4483 4662 4667 4677 4723 4730 4736 4750 4781 4943 4946 4966 4974 5035 5044 5050 5070 50S3 5112 5162 5177 5222 5243 5317 5321 5365 5268 5389 5558 5596 5640 5646 5669 5757 5866 5906 5956 5999 6051 6077 6097 6103 6123 6199 6209 6214 6225 6258 6298 6350 6416 6446 6462 6492 6549 6556 6634 6690 6741 6809 6827 6837 6841 6922 6942 6984 7109 7123 7169 7173 7184 7350 7361 7405 7416 7428 7433 7458 7484 7535 7575 7657 7684 7709 7734 7799 7804 7903 802.3 8074 8090 8126 8146 8177 8210 8263 8289 8306 8345 8349 8427 8548 8571 8680 8701 8725 8765 8794 8833 8891 8929 9011 9080 9101 9!24 9219 9232 9329 9443 9521 9574 9673 9734 9753 9796 9798 9805 9806 9851 9856 9905 9958 10010 10039 10054 10075 10111 10132 10193 10262 10342 10487 10506 10524 10531 10578 10631 10692 10771 10813 10817 10878 10891 10924 11018 11036 11158 11208 11240 11258 11302 11309 11323 11324 11424 11466 11598 11616 11686 11697 11791 11817 11S63 11872 11924 11926 11954 19972 12009 12012 12050 12171 12248 12326 12340 12363 12368 12382 12444 12445 12563 12685 12701 12723 12767 12820 12828 12838 12874 12880 12906 12942 12975 12988 13021 13037 13073 13076 13091 13100 13148 13175 13209 13213 13291 13350 13373 13392 13486 13522 13526 1354S 13619 13645 13687 13694 13708 13719 13720 13734 13776 13940 1.3944 13954 13956 14031 14034 14054 14125 14161 14163 14178 14201 142.36 14271 14277 14431 14438 14498 14576 14631 14658 14664 14687 14709 14721 14745 14791 14792 14796 14826 14834 14980 15020 15065 15114 15140 :'5142 15154 15187 15209 15245 15397 15354 15369 15399 15456 15458 15538 15553 15634 15642 15650 1566 15667 15707 15749 15763 15787 15863 15900 15910 15979 16026 16066 16087 16095 16226 16268 16271 16290 16354 16377 16510 16546 16575 16582 16651 16751 16803 16815 16894 16918 17123 17183 17187 17190 17277. 17312 17380 17452 174.89 17524 17587 17636 17673 17741 17784 17816 17909 17996 18020 18037 18198 18079 18106 18164 18211 18226 18296 18298 18321 18340 1S348 18366 18443 18513 18644 18662 18668 18727 18754 18759 18854 18899 18941 18950 18984 19003 19338 19103 19289 19326 19366 19368 19374 19398 19493 19520 19528 19576 19624 19667 19688 19793 20005 20075 20209 20226 20234 20270 20401 20403 20547 20586 20629 206S9 20721 20732 20843 20850 20872 20908 20937 20951 20981 ADVERTF.NTIEN Geboren: CLAUDIUS HENRICUS Zoon van C. H. VAN HERWERDEN— VOLKER en H. VAN HERWERDEN Schoterboschplein 6. Zondag 18 September. 2 De Heer en Mevrouw H. W. v. d. STEUR— LANGENDONK geven met blijdschap kennis van de geboorte van him Zoontje HANS ROBBERT „De Horst", 17 September 1927. Valkenberglaan 38. Apeldoorn. Heden overleed na een langdurig lyden onze lieve Man, Vader en Grootvader, de Heer D. J. D. HOVENIER in den ouderdom van 65 jaar S. HOVENIER— LIGTVOET G. HOVENIER H. HOVENIER— TIGGELAAR J. M. SCHILPZAND— HOVENIER W. SCHILPZAND D. J. D. HOVENIER B. HOVENIER- J. HOVENIER M. P. A. HOVENIER- VAN EENENNAAM J. L. HOVENIER en Verloofde B. HOVENIER en Verloofde en Kleinkinderen. Haarlem 18 Sept. 1927, Rollandstraat 75. 41 Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 20 Septem ber a.s. te 2.30 uur op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2