HAARLEM'S DAGBLAD LA NDSQ i OVERZICHT EU! [TEM Souplex GEMENGD NIEUWS MAANDAG 19 SEPT. 1927 TWEEDE BLAD GEEN BREUK TUSSCHEN PARIJS EN MOSKOU. „De verbreking van de betrekkingen wordt door niets gerechtvaardigd." Wel onderhandelingen voor een non agressie pact! HET PLOTSELING VERTREK VAN JHR. BEELAERTS VAN BLOKLAND BETREURD. Waren de besprekingen te Den Haag noodzakelijker en belangrijker dan die te Genève? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Reeds in een vorige beschouwing spra ken wij de meening uit, dat de kans heel klein was, dat Parijs de banden met Moskou zou verbreken. Thans is ge bleken dat de Fransche regeering er in derdaad niets voor voelt om die verre gaande en op het oogenblik moeilijk te motiveeren stap te doen. Na gehouden ministerraad werd een officieel communiqué gepubliceerd. (Briand was voor de besprekingen te ruggekeerd uit Genève). In het com- munniqué werd kort en goed gezegd, dat niets een verbreking van.de betrekkin gen met Rusland rechtvaardigt.. Van groot .belang is daarentegen een ander onderdeel van deze officieele ver klaring waarin wordt gezegd: Voorts heeft de ministerraad de kwestie van het door de Sovjets voorgestelde non-agressiepact in beraad gehouden, daar zulk een pact in overeenstemming is, zoowel met Frankrijks politiek, als met de behoefte aan veiligheid zijner geal lieerden in Oost-Europa. Derhalve heeft de Raad den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Briand, gemachtigd, de. onderhan delingen over zulk een pact voort te zetten, waarbij hij zich te voren de zekerheid moet verschaffen, dat al le voorwaarden nagekomen worden, om een zoodanig pact mogelijk te maken," Dat lijkt dus allerminst, op een breuk! Deze heele 'quaestie is wel interessant, te meer daar er ook geruchten zijn om trent een eventueel herstel van de be trekkingen van Rusland met Londen! »t Is duidelijk dat de heeren in Mos kou een andere tactiek gaan voeten; en niét ten onrechte! F. A. Jhr. Beelaerts plot seling afgereisd. Minister Beelaerts van Blokland is naar Nederland teruggekeerd. Ter wijl de Volkenbondsraad nog midden in de belangrijke besprekingen over het Roemeensch-Hongaarsche geschil was, stond onze minister plotseling op en ver liet de Raadszaal. Zijn zetel aan de raadstafel werd door prof. Frangois in genomen. Dit plotseling vertrek van on zen eersten gedelegeerde wekte begrijpe lijkerwijze algemeen opzien in Volken bondskringen. Van de zijde der Neder- Iandsche delegatie werd verklaard, dat de minister Maandag belangrijke bespre kingen in Den Haag moet voeren. Men kan natuurlijk de belangrijkheid van de besprekingen van minister Bee laerts van Blokland te 's-Gravenhage niet beoordeelen, maar hier hoorde men er algemeen leedwezen over uitspreken, dat de vertegenwoordiger van het land, waar het Internationaal Gerechtshof ge vestigd is, die besprekingen belangrijker achtte dan de gewichtige discussies, die thans in den Volkenbondsraad plaats hebben over de taak van den Raad met betrekking tot de handhaving van het gezag van het Permanent Hof. Minister Stresemann heeft in den VolkenbondsTaad een voorstel inge diend, dat het Permanent Hof ge kend zal worden in het geschil tus- schen Roemenië en Hongarije. Velen zouden zeker met vreugde gezien heb ben, dat de vertegenwoordiger van Ne derland mede zijn stem had verheven voor de erkenning van- de autoriteit van het Haagsche Hof. Nederland zal de volgende week in de bijeenkomsten van den Volkenbonds raad, die waarschijnlijk nog verscheidene dagen zullen vorderen, vertegenwoordigd worden door Jhr. Loudon. Het is echter nog onzeker of bij de voortzetting der besprekingen van het Roemeensch-Hon gaarsche geschil Jhr. Loudon prof. Fran cois zal vervangen, die hedenmiddag na het vertrek van minister Beelaerts diens plaats innam. Duitschland. - De hoogere salarissen. - Millioenen rekenin gen. Men heeft thans een overzicht over de groote kosten, die aan de komende ver hooging van de tractemehten der Duit- sche rijksambtenaren verbonden zullen zijn. Jaarlijks zullen het rijk, de landen, de gemeenten, de rijksspoonvegen en de posterijen een bedrag van 1.35 a 1.50 milliard mark te betalen hebben; voor het rijk alleen bedragen de kosten circa 325 millioen mark. Men verwacht, dat het desbetreffend wetsontwerp Dinsdag gepubliceerd zal worden. De Berlijnsehe bladen maken melding van een gerucht, dat de agent-generaal voor de schadeloosstellingsbetalingen, Parker Gilbert, tegen de voorgenomen salarisverhoogingen geprotesteerd zou hebben. In verband hiermede wordt toe gegeven, dat eenige dagen geleden een vertegenwoordiger van het Dawes-comité met den rijksminister van Financiën, Kohier, een onderhoud over deze aan gelegenheid heeft gehad. Parker Gilbert zelf bevindt zich op het oogenblik in de Vereenigde Staten. In welken geest de vertegenwoordiger van het Dawes-comité zich over de salarisverhooging heeft uit gelaten, wordt niet gemeld. Men verze kert slechts, dat hij geen definitief stand punt kon innemen, aangezien het wets ontwerp nog niet gereed was, toen be doelde vertegenwoordiger het onderhoud met den minister had. Cosgrave gekozen. Een overwinning. Cosgrave is te Cork gekozen met 17.395 stemmen tegen den republikein French 11.608 stemmen. De minister van Finan ciën, Blythe, is te Monaghan gekozen, kapitein Redmond, leider van de natio nale liga, is te Waterford gekozen. Te Dublin zijn tot dusver gekozen drie regeeringsaanhangers, 1 Republikein, 1 Onafhankelijke en Jim Larkin, de ex tremistische arbeidersafgevaaxdigde, die een bestrijder is van de Labour Partij. KORT EN BONDIG. Naar uit Belgrado gemeld wordt, is in de Zuid-Slavische stad Gevgheli in een hotel, een helsohe machine ontploft. Ze ven personen werden gedood en vele zwaar gewond. Het hotel geraakte in brand, evenals de aangrenzende huizen. De Rathenau-stichting zal op den 60sten geboortedag van Rathenau, op 29 dezer, een herdenkingsplechtigheid in richten, waarbij ook dr. Marx, de rijks kanselier, spreken zal. Onder de andere sprekers zijn Gerhart Hauptmann en dr. Dernburg, het democratische lid van den Rijksdag. De overstroomingen in Engeland hou den aan en gister is vooral het Zuid oostelijk deel getroffen. De Thames is sinds Vrijdagmorgen 5 voet gestegen en bij Shepperton en Windsor buiten haar oevers getreden.Het ergste was de toestand in Kent waar de arbeiders die den hopoogst binnenhaal den op vele plaatsen ijlings moesten vluchten. Een deel van den oogst is waarschijnlijk niet meer te redden. Koning Boris van Bulgarije is uit Londen per boottrein naar Parijs ver trokken. UITGAAN. ORGELCONCERT Orgelbespeling in ide Groote of St. Bavokerk te HaaiHem op Dinsdag 20 September 1927 des namiddags van 23 uur, door den heer George (Robert- Programma. 1. „Vom Himmel hoch, da komm' ioh her", Johann Paohelbel .1 |(1653—1706) 2. Euga g k. t 3. „Wir glauben alTF Gott, Vater" 4. Concert d M. t J. S. Bach '(1685—1750) einen (Krebs— 5 lel G. E. Handel (1685—1759) Andante (quiasï lallcgretto), Adagio, Auegro. i 5. 1 S drum G gr. t. F. Mendelssohn Bartlioldy 6. Bénédiction nuptiale A. ill oil ins 7. Choral Jos. (Jongen LUCHTVAART. HET WRAK VAN DE „OLD GLORY". Uit het onderzoek van het wrak van de „Old Glory", dat door het stoomschip „Kyle", hetwelk ter opsporing van het vliegtuig door de New Yorksche „Daily Mirror" was uitgezonden, werd opge- vischt, is gebleken, dat het vliegtuig met groote kracht in het water moet zijn gevlogen, daar de zware stalen bevesti gingen tusschen den romp en den vleu gel alle zwaar waren .verwrongen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regeL BINNENLAND Souplex Veiligheids scheermesjes worden vervaardigd van prima Zweedich «taal. - Nog nimmer werd zoo'n goed mesje voor eenen dergelijk lagen prijs aangeboden. ledereen zegt het. Prijs per pakje van 5 stuks 75 ets 25 10 stuks 1.50 Verkrijgbaar bij iederen soliden winkelier Import, voor Nederland en Koloniën der l) KI. Houtweg 7 Telef. 10625 Haarlem. DE ONFORTUINLIJKE SCHUTTER. 1ZICH IN DEN VOET GESCHOTEN. In net begin der vorige week had de' 17-jarige E.S., wonende aan de Amers- foortschestraat te Bameveld, het ongeluk zich met een flobert in den voet te schie ten. Hiervan vertelde hij eohter niets aan zijn ouders, wijl een zijner kennissen, in wiens tegenwoordigheid het ongeval plaats had, hem zeide, dat zoo'n schot wond niets te beteekenen had en de ko gel er vanzelf wel weer uit zou gaan. Spoedig viel het den ouders echter op, dat hun zoon, anders zoo rap ter been, kreupel begon te loopen, doch als reden hiervan gaf hij op, dat hij zijn voet had verstuikt. Vrijdagavond evenwel begon de jongen zoo'n vreeselijke pijn te krijgen, dat hij wel bekennen moest, wat er werkelijk was gebeurd. En op advies van een ge neeskundige alhier wiens hulp was in geroepen, is de onfortuinlijke schutter toen nog dien zelfden avond naar een ziekenhuis elders overgebracht. BEHOUD VAN NATUUR SCHOON. DAARVOOR BELASTING VERLAGING. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, volgens hetwelk land goederen (d.z. geheel of gedeeltelijk met bosschen of ander houtopstanden bezette terreinen), op verzoek van den eigenaar, kunnen worden verklaard te zijn land goederen, wier voortbestaan voor het behoud van het natuurschoon wensche- lijk is. Van zulke goederen zal, onder bepaal de voorwaarden, een lagere vermogens- en verdedigingsbelasting en successiebe lasting worden geheven. Ook in de wet op de Inkomstenbelasting, en in die op de personeele belasting worden enkele bepalingen ingevoegd, ten gunste van zulke landgoederen. Wat vermogens, verdedigings- en suc cessiebelastingen aangaat zal voor de bepaling van den aanslag niet meer de verkoopswaarde gelden, doch de waar de, die aan het landgoed zou moeten worden toegekend, indien daarop de last rustte om het gedurende 25 jaren in stand te houden en geen opgaand hout te vellen, dan volgens de regels van nor maal boschbeheer. EIK111111 llilllVilllllllllIllW Een ongeluksprofeet. Een bekend Engelsch geleerde, sir Ri chard Gregory, voorspelt, dat binnen een jaar San Francisco opnieuw door een aardbeving zal worden geteisterd, als gevolg van een groote scheur in de aard korst. Volgens dezen geleerde zou de scheur zich rond den geheelen aardbol hebben voortgeplant sedert in 1906 in de groote Amerikaansche haven de ramp plaats had, die zulk een ontzettende schade heeft aangericht. De scheur plantte zich voort door den Atlantischen Oceaan, Centraal-Europa, Turkestan en Japan. Zijn theorie sluit zich geheel aan bij die van prof. Moeskajtof, directeur van het Russische geologische instituut te Moskou. Gedurende de afgeloopen twee jaar zijn de aardschokken toegenomen, en aangezien vooral den jongsten tijd de aardkorst zeer in beroering was, meent sir Richard, dat een groot onheil op komst is. Hij wijst op de schokken te San Francisco, Messina, Leninakan, in Armenië, de Krim, Turkestan en Japan, die in vele gevallen rampen teweeg brachten. Volgens zijn meening zijn New York, Londen, Parijs, Rome, Berlijn, Moskou en andere groote steden ver ge noeg van de noodlottige lijn verwijderd om niet bedreigd te worden, doch voor Frisco vreest hij het ergste. Zou de voorspelling van dezen ongeluksprofeet uitkomen? Prinses Hermine. Onlangs had de chef van het station Kissingen princes Hermine, de echtge- noote van den gewezen keizer, op het perron officieel begroet. Tegen het op treden van den chef had een republi- keinsch orgaan geprotesteerd bij de di rectie van de spoorwegen in het district Würzburg. Deze directie heeft thans op de klacht het volgende geantwoord: De stationschef had wel is waar van de di rectie der rijksspoorwegen geen instruc tie ontvangen, maar wij keuren het goed indien chefs van belangrijke stations, waartoe ook het station van de bad plaats Kissingen dient te worden ge rekend, in het belang van de spoorweg maatschappij, bijzondere aandacht be steden aan vooraanstaande persoonlijk heden. Film Tsjang. De Famous Lasky Film Service heeft aan het Britsch museum een kopie aan geboden van de Paramountfilm Tsjang en van een aantal opnamen van dierge luiden, onder voorwaarde, dat zij ver zegeld zullen worden weggesloten en eerst na vijftig jaar de zegels verbroken zullen worden. Tsjang is opgenomen in de Siamee- sche wildernis door majoor Merian C. Cosper en Ernest B. Schoeddack. De zoölogen, die de film hebben gezien, meenden dat veel van de wilde dieren, die er op voorkwamen, over dertig jaar uitgestorven zullen zijn. Daarom heeft de filmmaatschappij gemeend 't Britsch museum met een kopie te moeten ver rijken, welke in 1977 documentair van de grootste waarde zal geworden zyn. Verloren msnschen- levens. De Oceaanvlucht-woede heeft sedert Mei van dit jaar 21 slachtoffers ge vraagd. In hun poging den Atlantischen Oceaan te overvliegen van Oost naar West, verongelukten de volgende vlie gers: Charles Nungesser en Frangois Coli, vertrokken op 8 Mei op Levasseur, met Lorraine-Dietrichmotor, van Parijs naar New York. Kapitein de Saint Roman, Itn. Mou- neyres en de mecanicien Petit op 8 Mei vertrokken voor de vlucht SenegalZuid Amerika op Farman „Goliath" met twee Lorraine-Dietrich motoren. Kolonel Minchin, capt. Leslie Hamil ton en prinses WertheimLoewenstein op 31 Augustus uit Engeland vertrokken naar Canada met de „St. Raphael" een Fokker F. Vila met Jupiter-motor. Uit Amerika vertrokken naar Europa doch kwamen niet aan: Lloyd Bertaud, James Hill en Phillip Payne op 6 Sept. met „Old Glory", een Fokker F. Vila met Jupiter motor. T. B. Tully en J. S. Medcalf op 7 Sept. op „Sir John Carling", een Stin- son met Wright-Whirlwind. Van Brunswick (Noord-Amerika) ver trok voor een vlucht over den Oceaan naar Brazilië: Paul Redfern. Hij startte op 25 Augustus met de „Port of Bruns wick", een Stinson met Wright-Whirl wind, doch kwam niet aan. Bij de vluchten over den Stillen Oceaan, van San Francisco naar Hawai zijn eveneens spoorloos nog de volgende vliegers verdwenen: Jack Frost en Gordon Scott >p „Gol den Eagle", 16 Augustus. Auggie Pedlar, V. R. Kope en miss Do- ran, een onderwijzeres, op „Miss Doran" op 16 Augustus. W. Erwin en Mr. Eichwalt op „Dallas Spirit", 19 Augustus. Al deze mislukte Oceaanvlucht-pogin- gen werden ondernomen met landvlieg- tuigen! Aan deze lijst van 21 vliegers, die bin nen de laatste vier maanden hun graf in den Oceaan vonden, kunnen we nog de namen van zeven vliegers of leden van de bemanning van een Oceaanvlieg tuig toevoegen, die den dood vonden bij de start of bij een der proefvluchten voor een Oceaanvlucht. Aan de New YorkParijs-vlucht-pogin- gen vielen nog ten slachtoffer: Ltn. commander Noel Davis en ltn. Stanton Wooster met Keystone „Pathfinder" op 26 April, terwijl het jaar tevoren, bij de start van de noodlottige Oceaanvlucht van den Franschen vlieger Fonck, op 21 September 1926. de telegrafist en de me canicien het leven verloren. Op de vluchten over den Stillen Oceaan, van San Francisco naar Hawai vonden nog den dood: Arthur Rogers op 13 Augustus; George Covell en Ri chard Waggener op 10 Augustus. Wanneer een mannelijk autobestuurder zijn linkerhand uitsteekt, beteekent dat, dat hij links een zijstraat in wil gaan. Wanneer een vrouwelijk chauffeur hetzelfde doetbeduidt dit, dat ze links af wil, of rechts af, of stoppen of zooiets. Vivisectie op den mensch? Naar aanleiding van de terechtstelling te Parijs van een ter dood veroordeelde heeft een Parijsch medicus, dr Saint- Paul, bij de Kamer een memorandum in gediend, dat veel van zich doet spreken. De schrijver wil nl. bij de wet be paald zien, dat elke ter dood veroordeel de kan kiezen tusschen de guillotine of zich te leenen tot wetenschappelijke proefnemingen op zijn lichaam. Men zou iederen ter dood veroordeelde, zegt dr. Saint-Paul, deze vraag moeten stellen. Wat wilt gij? Kiest ge de guillotine, maar dan kimt ge 't onrecht, dat gij de maatschappij door uw misdaad hebt aangedaan, nooit weer goed maken. Als gij echter u beschikbaar stelt voor we tenschappelijke proeven en er in toe stemt, dat wetenschappelijke ontdekkin gen op uw lichaam worden getoest, dan zult gij u hierdoor bij uw medemenschen rehabiliteeren, ja gij hebt zelfs het voor uitzicht, wanneer ge de proefnemingen overleeft, dat te maatschappij u vergif fenis zal schenken. Om zijn voorstel kracht bij te zetten, wijst Saint-Paul er op, dat een geheele reeks van wetenschappelijke experimen ten niet uitgevoerd kunnen worden, om dat er geen materiaal is om ze te toet sen. Want het praktische bewijs voor de heilzame werking van verschillende nieuw-ontdekte methoden, kan slechts door proefnemingen op het menscv.elijk lichaam gegeven worden. 't Hwelijk en de auto. (Van onzen Londenschen correspondent) De Britten, die sinds Napoleons tijd een natie van winkeliers zijn geweest, worden nu ook een natie van huisbezit ters. Huizen huren kan men hier nog zoo goed als niet. En wanneer men het wel kan zijn de huren fabelachtig hoog. Het geld dat hier dit jaar in huizen is belegd is het dubbele van dat van 1926 toen het het dubbele was van dat van 1925. Dit veelvuldig koopen van huizen door de bevolking is nu reeds een zeven jaar aan den gang. De koopers worden bijgestaan door „Building Societies" (on dernemingen voor het verschaffen van bouw- en huiskoopcrediet)wier omzet enorm is; en voorts door de plaatselijke autoriteiten, die naar de bepalingen van landswetten credieten geven voor den aankoop van kleine huizen. De eerste zwakke symptomen dat deze buitenge wone trek voor woningbezet thans min der wordt, zijn nu waarneembaar. Aan de behoefte schijnt grootendeels te zijn voldaan. Het koopen van woningen wordt meer en meer nominaal. Verlei delijke aanbiedingen van bouwonderne mers, waarop huizen kunnen worden ver kregen zonder storting ineens van een deel der koopsom, moeten de laatste ge gadigden vangen. Intusschen heeft de beweging er in hooge mate toe bijgedra gen den bezitstrots in het volk te prik kelen. Het nieuwe kleine huis in de Londensche voor- en zoogenaamde tuin steden is noch fraai noch degelijk. Maar het is toch heel wat beter dan de wo ningen der huurkazernes, waarmede pa ren in het verleden hun huwelijksleven begonnen. Een bijkomstig verschijnsel maar een verschijnsel van bijzondere maatschappelijke waarde is dat zoo goed als al die nieuwe huizen van gara ges zijn voorzien. In eenige gevallen is zelfs de garage-ruimte grooter dan de woonruimte; en sommige woningen zijn afschuwelijk van uiterlijk omdat de eereplaats in den voorgevel wordt inge nomen door een groote garagedeur. Die deur is een treffend symbool van nieuwe zeden. De eerste eerzucht van het jonge echtpaar is de garage gevuld te heb ben zelfs al moet de kinderkamer ledig blijven. Wie wil gaan trouwen spaart het eerst voor den onmisbaren kleinen automobiel. Een advertentie in een Engelsch bladvroeg dezer dagen personen met een krachtig geluid, om vogels uit een boomgaard te weren. Een vader die zijn zoon aanbood, moet ten antwoord hebben gekregen, dat 18 maanden te jong was. Bakens voor lucht- vaarders. (Van onzen Londenschen correspondent) Het feit dat de Amerikaansche vliegers Broek en Sehlee zich hier toen zij uit Amerika aankwamen, niet konden oriën- teeren, heeft ten gevolge gehad dat het werk, plaatsen van namen te voorzien, die voor luchtvaarders zichtbaar zijn, thans met spoed is ter hand genomen. De Engelsche Luchtvaartclub is in on derhandeling getreden met talrijke plaatselijke autoriteiten en particulieren teneinde te verkrijgen dat de naam van elk dorp en van elke stad op stationsda ken of met kalk op naburige gras velden zal worden gezet. Bij het aan brengen der namen zal de voorzorg wor den genomen (hetgeen op de vliegkam pen der R. A. F. reeds is geschied) de namen precies van noord naar zuid te laten loopen zoodat de vlieger tevens de richting zal kunnen nagaan waarin hij vliegt. Daarenboven worden plaatse lijke autoriteiten aangespoord landings terreinen in te richten op geschikten af stand van stad of dorp. Landingsterrei nen voor vliegers zijn hier veel schaar- scher dan in de meeste landen aan uwen kant van het Kanaal. - De corresponaent van de „Times" te New-York meldt, dat de Mexicaansche regeering twee oud-officieren heeft doen arresteeren, de generaals Villarent Bus tos en Juan Borallo, onder beschuldiging van medeplichtigheid aan een revolution naire samenzwering. Eenige dagen te voren had de politie reeds, zooals wij meldden, generaal Garrido en luit-kolo- nel Granados in bewaring gesteld, be schuldigd een complot te hebben ge smeed om den gewezen president Obre- gon te vermoorden. De berichten over deze samenzwering loopen nogal uiteen, doch de meest verspreide lezing is, dat samenzweerders in Coyoacan, een voor stad van Mexico, 30.000 pesos (36.000 gul den) bijeen hadden gebracht voor het huren van een moordenaar. De politie zou in het hoofdkwartier der samen zweerders een revolver met zes patro nen in beslag genomen hebben. Om voorbereid te zijn op eventueele ordever storingen, die zich bij de viering van het verjaarfeest der Mexicaansche onafhan kelijkheid in de stad Mexico zouden kun nen voordoen, zijn de troepen in de ka zernes geconsigneerd en alle verloven in getrokken. AARDAPPELZIEKTE. SLECHT NIEUWS VAN DEN LANDBOUW. Onze correspondent te Haarlem» mermeor schrijft: Het telkens terugkeerende natte we^ der is voor jcfe vele aardappel ver» bouwers in den H aarlemm ec c pel der een groote tegenvaller. JDe vrees is niet ongegrond, dat de aardappelziekte die izioh in sommige soorten reeds ver» toont, zal uitbreiden en de aanvanke» lijk omtrent den oogst van dit gewas gekoesterde goede verwachtingen grootendeels op teleurstellingen zullen uitloopen. Als er al nog eenige kans bestaat dat de hoop op betere resul» taten zou kunnen herleven, dan zou cr .al heel spoedig verandering in de weersgesteldheid ten goede pnoeten komen. Daarnaar wordt dan ook (niet teu onrechte verlangend uitgezien. HOE ER WETHOUDERS KWAMEN. OM HET BAANTJE GEKAART. De correspondent van de Tel. te Doe- tinchem meldt: In verschillende gemeenten is het met de wethoudersverkiezingen vreemd geloo- pen. Maar naar thans is gebleken, slaat de gemeente Bergh wel het record. Van de 15 raadsleden behooren er 13 tot de R.K. Staatspartij, maar bijna al len zijn gekozen op eigen lijsten en van een eensgezinde fractie is allerminst spra ke. Daar alle leden ook voor het wethou derschap gelijke geschiktheid bezaten en men toch tot een resultaat moest komen, werd beslotenin de stamkroeg, die trouw voor iedere vergadering wordt be zocht, om het baantje te kaarten. En zoo werden „Klaverboer" en „Schop penboer" wethouders van Bergh. NA DE SACCO- EN VANZETTI-RELLETJES. VOOR DEN POLITIERECHTER Voor den Haagschen politierechter is behandeld de zaak van een 24-jarigen schilder uit Leidschendam. Toen den avond van 13 Augustus de vrachtauto, waarmee voor de vrijheid van Sacco en Vanzetti gedemonstreerd is, in beslag genomen werd, was er een groote menigte, die in de Jan Hendrik straat te Den Haag, de auto volgde. Men gaf geen gevolg aan de bevelen der po litie en toen eenige charges werden ge maakt, gaf verdachte een agent een stomp tegen de borst. De eisch luidde 6 weken gevangenis straf. Op verzoek van den verdediger werd de zaak aangehouden ten einde- het rapport van het Genootschap tot zedelijke verbetering over den jongeling af te wachten. DE UTRECHTSCHE GASFABRIEK. IETS NIET IN DEN HAAK? Naar het Utr. Nieuwsbl. vernam, zou de directeur der gasfabriek, nadat zijn gewone verlof verstreken was, nog niet in functie zijn teruggekeerd. Bij infor matie te bevoegder plaatse vernam het blad, dat de afwezigheid van den direc teur verband houdt met art. 54 bis van het ambtenarenreglement, waarin o.m. is bepaald dat B. en W. bevoegd zijn een ambtenaar niet toe te laten tot het ver richten van zijn werkzaamheden, indien hij verdacht wordt van eenig misdrijf. ROTTERDAM'S ANNEXATIEPLANNEN. ZESTIEN GEMEENTEN Door den directeur van gemeentewer ken te Rotterdam is een annexatievoor- stel gereed gemaakt. Het gaat uit van den grondslag dat voor een tijdvak van ongeveer 30 jaar in de behoefte van nieuw, gebied zal zijn te voorzien. Volvens sta tistische berekening zal de bevolking van Rotterdam dan zijn gestegen tot rond een millioen. Berekend is dat de ge- gemeente over een oppervlakte van min stens 10.000 H.A. moet beschikken kun nen. B. en W. gaan met het rapport mede. Zij stellen den raad voor hen te machti gen aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland te verzoeken het noodige te doen ter voorbereiding van de grenswij ziging dezer gemeente in dien zin dat daaraan worden toegevoegd de gemeen ten Pernis, Hoogvliet, Hillegersberg, Schiebroek, Overschie, Schiedam en Vlaardingen en gedeelten van de ge meenten Poortugal, Rhoon, Barendrecht, Ridderkerk, Krimpen aan den Lek, Krimpen aan den IJsel, Capelle aan den IJsel, Kethel en Vlaardïngerambacht. DE LEGEROEFENINGEN. NIET ZONDER ONGELUKKEN. Tijdens de legeroefeningen die In de buurt van Delden werden gehouden, kreeg naar de „Zw. Crt." meldt, een mi litair een ernstig schotwond aan zijn oor, een andere hrak zijn been en werd per auto naar Arnhem vervoerd, terwijl een huzaar van zijn paard viel en met ernstige inwendige kneuzingen naar het RS. Ziekenhuis werd vervoerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regeL ^ïanjeboo- •FN BIEREN Naar ieders keuze Naar ieders smaak

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5