UIT DE NATUUR FLITSEN FEUILLETON Het Huis met de Pijl Wilhelmina Anthraciet STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGSLAD MAANDAG 19 SEPT. 1927 Twee natuurhistorische bijeenkomsten. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1003 RADIO-WEE Vader besluit om nu eens een avond de radio te laten voor wat ze ls en rustig van het mooie weer te genieten buurman Kommer ziet hem zitten en vertelt van den nieuwen luid spreker. dien hij heeft aangeschaft gaat naar binnen om de telefoon te beantwoor den ontdekt dat het Jansen is, die hem wil waar schuwen, dat er een prachtig concert in Langenberg is Van Stuiteren komt van I den overkant en vraagt I of vader zijn nieuwe toe- I stel soms even komt I hooren slaat de invitatie af en gaat weer rustig zitten waarop plotseling Jan i Kommeris draadlooze I door open ramen met I volle kracht hoorbaar I wordt vader gaat naar binnen merkt dat moeder zijn toestel heeft ingescha keld en gaat naar bed. (Nadruk verboden.) Ik was in dubio welke van de twee ik zou beschrijven, de jaarvergadering te Assen van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging met de daaraan verbon den excursies of het kamp van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie dat bij de Koog op Texel gehouden is. En omdat twee uitvoerige beschrijvin gen van deze twee wel wat van 't goede te veel is, geef ik in één artikel enkele indrukken van de beide bijeenkomsten. De lezer zal niet nieuwsgierig zyn naar de genomen besluiten e.d. op de jaarver gaderingen, alleen moet een opmerking mij van het hart dat er geen officieele belangstelling was van de twee vereeni- gingen op elkanders bijeenkomsten, al waren er veel leden van beide vereeni- gingen als deelnemers of gasten bij de oudere of jongere vereeniging aanwezig. Verder werd in een jaarverslag bij den Jeugdbond gewaagd van plaatselijke sa menwerking. Het is hier waarschijnlijk wel een eenig voorbeeld in het vereni gingsleven dat de oudere en de jongere vereeniging met eenzelfde doel, blijkbaar zoo weinig mogelijk notitie van elkaar nemen. Aan wie de schuld? Ik denk dat toevallige omstandigheden wel deze ver wijdering in de hand gewerkt hebben. De bijeenkomst van den Jeugdbond op Texel, hoe zou het anders, had plaats in een flink tentenkamp dat op een „beschutte" (beter gezegd op de minst onbeschutte plek) de 150 deelnemers herbergde. Naar alle kanten werden de tochten ondernomen. Daar het aantal te groot was om tezamen door de duinen (hier Staats-natuurmonumenten) te loopen w erden de deelnemers in groe pen gesplitst. De „Nederlanden"," een groote vallei met een meer en een moe ras leverde weer een massa moois op, de Anagallis tenella, de Sturmia en andere orchideeën als de Muggen-Orchis, Par- nassia, Gentianen en het Bestippeld Zonneroosje. De Hufter, een inham van de zee dien de duinen in, bleek met de zoutflora en het ongewone landschap een groote attractie, het doorwaden bij wat hooger waterstand dan gewoonlijk was een wel kom avontuurtje. De vogelliefhebbers gingen onder lei ding van den heer Bouma met de fiets naar alle kanten van het eiland, de foto grafen, die tijd noodig hadden om rus tig te kunnen fotografeeren bleven wel eens achter of gingen met toestemming van den kampleider of leidster op hun eentje erop uit. Het kamp stond onder leiding van den heer Hoff, een leeraar in de Plant- en Dierkunde en Mevrouw Jonker, een leerares. Ondanks den storm, die menige tent deed bezwijken, bleef de stemming best. Ik verliet 't kamp halverwege, toen 't mi serabele Augustus-weer. op Texel heerschte. Gelukkig werd het nadien iets beter. In Assen was het prachtig zomerweer. Hier werd het gezelschap (100 personen) niet gesplitst maar in autobussen over mooie wegen naar verschillende punten UITBREIDING VROOM DREESMANN. VERDWIJNING DER PAARDE. STEEG. In verband met de door de N.V. Haar lemsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann voorgenomen bouwplan nen aan het Verwulft. de Groote Hout straat en Gierstraat zijn met haar on derhandelingen gevoerd, zoo deelen B. en W. den Raad mede, met betrekking tot de overdracht aan de gemeente van voor straat bestemden grond. Ten behoe ve van een uitbreiding van de zaak daar ter plaatse heeft de N.V. verschillende perceelen aangekocht, waaronder alle perceelen aan de P aardes teeg. Naar aan leiding daarvan zijn met de N.V. onder handelingen gevoerd over ruiling van grond. De gemeente heeft n.l. belang bij een wijziging van rooilijnen aan de West zijde van de Groote Houtstraat, aan de Oostzijde van de Gierstraat en in verband met de voorgenomen reorgani satie van het Verwulft. bij een wijziging van de rooilijn aan de zuidzijde van laatstgenoemden openbaren weg. Voor de N.V. daarentegen is het van belang dat zij het bezit verkrijgt van den grónd ingenomen door de Paardesteeg, waar door zij in staat wordt gesteld haar eigendommen ter weerszijden van die steeg, tot één geheel te vereenigen. Tegen een opheffing van die steeg be staat naar de meening van B. en W. geen bezwaar. Het resultaat van de on- Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 7) „En dat geheim, dat er achter zit?" Hanand haalde zijn schouders op. „Dat zal ongetwijfeld wel aan het licht tomen. Maar wat doet dat er toe als het alleen aan het licht komt in de kamer van den commissaris van politie en niet daarbiuten bekend wordt?" „Heelemaal niets", zei Jim. „Wacht u maar eens af. Wij zijn zoo kwaad niet en uw kleine cliënte kan rus tig gaan slapen zonder bang te zijn dat ze onrechtvaardig behandeld zal wor- den". „Dank u, monsieur Hanand!" riep Jim Frobïsher uit. Hij voelde zich zoo op gelucht dat hij er zelf verbaasd over was Hij was heelemaal vervuld geweest van medelijden voor dat onbekende meisje in het groote huis, die bedreigd werd door dien schurk, en die niemand anders had orn haar te verdedigen dan een meisje van haar eigen leeftijd. „Dat vind ik buitengewoon prettig". ar toen hij uitgesproken was kwam c. leveling twijfel by hem op of de gebracht. Drente ls niet zoo rijk aan plantensoorten als Limburg of Zeeland en minder rijk aan vogels dan Texel of Vlieland. Maar 't is een apart land met zfjn heiden, reeds grootendeels ontgon nen, zyn moerassen en de oude bosch restanten met de flora van voor duizend jaar. Want al waren de woudreuzen in de laatste eeuwen wel gekapt, het terrein was verder onaangeroerd gebleven en de oorspronkelijke flora, overblijfselen uit den ijstijd, als de Zweedsche Kornoel je, groeit nog op verschillende plaatsen. Het Linnaeuskruid, dat ons bij Appel scha werd gewezen, is ook een plant uit het hooge noorden maar kan pas in Ce laatste kwarteeuw daar zich ontwikkeld hebben, omdat vroeger de zandstuiving het bestaan van deze schaduwplant be let heeft. En het landschap trok wel bij zonder de aandacht. Het Mantingerzand bleek een schitterend duinterrein met prachtige jeneverbessen en schitterende zandstuivingen, plassen en moerassen. In een bosch bij Wijster, dat op een oud hoogveen lag, zagen we ongeveer 3 1/2 M. hooge Adelaarsvarens, zoo hoog als de meesten van het gezelschap ze nooit gezien hadden. Voor een liefhebber van gekweekte planten en het kweeken van planten en van boschbouw was ook veel moois te zien. De tuin van den heer van der Wal te Tinaarlo leverde een keur van minder bekende en zelfs zeer onbekende plan ten op, een terreintje van Prof. van Veldhuizen „Adderhorst", bevatte vrij wel de heele Nederlandsche boschfiora, de Gerard Adriaan van Swieten Tuin bouwschool gaf ook een massa minder bekende planten te zien. De heer Jan sen, houtvester bij het Staats-bosciibe- dryf, liet ons in een lezing en op het terrein iets zien van het mooie werk van den staat, ('t koopen van terreinen van geringe waarde om deze te beplan ten met dennen, larix, grijze els en meer houtgewassen). Merkwaardige veentjes of andere mooie plekken worden daarbij als na tuurmonumenten gespaard. Bovenge noemde heeren, met nog Dr. Beyerink hebben zich als excursieleiders verdien stelijk gemaakt en alles ging schitterend op tijd (wat met zoo'n groot gezelschap geen kleinigheid is). Het nut van dergelijke bijeenkomsten is voor de betreffende vereenigingen niet gering. Behalve dat de band tus- schen bestuur en leden onderling nau wer aangehaald wordt en behalve dat een stuk van ons land, dat voor velen nieuw is, bezocht wordt, keerden 250 jonge en oude natuurliefhebbers weer terug naar huis, met het voornemen aan 't bereiken van 't doel van hun vereeni ging te werken, de natuurliefde te ver breiden. de oogen van steeds meer men- schen te openen voor het mooie in de natuur. En óók natuurstudie, sportief opgevat, werkt in hooge mate mee ver hooging van 't levensgeluk. C. SIPKES. derhandelingen waarbij overeenstemming werd verkregen ten aanzien van grond- ruiling is in een voorstel aan den Raad belichaamd. De gemeente zal daarbij aan de N.V. geven een bijdrage in de kosten die geraamd is op 33.500. Bij de onderhandelingen kwam tevens ter sprake de overdracht van voor straat bestemden grond gelegen aan de Korte en Lange Veerstraat. De N.V. heeft zich bereid verklaard bij tot standkoming van bovengemelde transactie zich er mede te kunnen vereenigen dat de gemeente tegen betaling van 800 van haar in eigendom overneemt met de bestemming voor openbaren weg een gedeelte grond. B. en W. stellen voor ook daarin te tre den. CURSUS IN EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Evenals vorige jaren stelt de Haar- lemsche afdeeling van het Nederland sche Roode Kruis, hare deuren open voor diegenen, die zich willen oefenen en bekwamen in het verleenen van Eer ste Hulp bij plotselinge Ongevallen en het doen van transporten van gewon den en zieken. Voor het inschrijven van nieuwe cursisten wordt zitting gehouden in het Roode Kruis-gebouw, Kenaustraat 9, op de Woensdagen 21 en 28 September telkens des avonds van 7—9 uur. Ook dit seizoen zullen de lessen, welke begin October aanvangen, weder worden gegeven onder de deskundige leiding van Dr. R. C. Venema. man, die daar tegenover hem zat, wel meende wat hy zeide. Al had hij ook weinig ondervinding. Jim was toch niet van plan om met zich te laten spelen. Hij keek naar Hanand en vroeg zich af of deze vriendelijkheid nu wel echt was, en al het andere niet? Jim wist nog niet goed wat hy van den detective moest denken Het eene oogenblik was hy strak en ondoorgrondelyk als een rechter en het volgende oogenblik was hij een kwajongen! Wat was echt en wat was complies pel? Gelukkig was er een vraag van veel belang, die Haslitt ook gisteren gesteld had toen hij in zijn kamer uit het raam stond te kyken. Jim herhaalde die vraag. „U zegt, dat het een eenvoudige zaak is?" „Zeer eenvoudig". „Maar hoe komt het dan. monsieur Hanand, dat de politie in Dyon het noo dig vindt om de hulp in te roepen van een der chefs van de Süreté?" Die vraag werd blijkbaar verwacht en was ook blijkbaar moeilijk te beantwoor den. Hanand knikte een paar maal. „Ja", zei hij en nog eens „ja" als iemand die twijfelt. Toen zei hy plotseling: „Ik zal u alles vertellen, en als ik het u verteld heb, moet u mij op uw eerewoord beloven dat gij er met niemand ter wereld over zult spreken. Want de zaak ls heel ernstig." Nu twijfelde Jim er niet aan of Ha- VOOR PLAATSELIJKE KEUZE. EEN MEETING. Zaterdagmiddag zou hier ter stede een optocht plaats hebben, gevolgd door een meeting uitpaande van het Comité van Actie te Haarlem voor Invoering van Plaatselyke Keuze. De optocht zou ver trekken van het Kennemerplein. en be geleid door twee muziekkorpsen met ba nieren en vlapgen en opschriften door de stad trekken naar het terrein voor het Paviljoen in Den Hout. Het ongunstige weer heeft echter al deze plannen in de war gestuurd. De neerstroomende regen maakte het houden van een optocht 'ten eenenmale onmogelijk, zoodat deze af gelast werd. De meeting werd gehouden in het Blauwe Kruis op de Oude Groen markt. De voorzitter, de heer W. P. J. Overmeer, heette te vyf uur de aanwezi gen welkom. Als eerste spreker trad op de heer A. Klok. Deze toonde met voor beelden aan, wat de gevolgen zijn van een verbod voor drankverkoop. Soms zyn die goed. een enkelen keer ook wel eens slecht. Men is dan wel geneigd de slech te gevolgen als maatstaf te gaan nemen. Als drie vierde van het aantal inwoners voor de invoering van Plaatselyke Keuze is, mag de rest van de bevolking er zich niet tegen verzetten. Wie zijn voor Plaatselijke Keuze? Ten eerste de ge heelonthouders. Maar ook de gebruikers zelf; zes duizend hebben een verzoek schrift aan de regeering onderteekend, om wat zy zelf verbruiken niet meer ver krijgbaar te stellen. Gebeurt dat wel met één ander consumptie-artikel? Voorts zijn de vergunninghouders zelf voor Plaatselyke Keuze, 3600 hebben ver klaard meer op te hebben met den ver koop van alcoholvrije dranken, dan van sterken drank. Ten slotte de distillateurs omdat zij het zelfde van de Plaatselijke Keuze verwachten als wij, een bewijs, dat het principe gezond is. Zij denken net als wy over Plaatselyke Keuze en leveren dus zonder het te willen het bewijs, dat het een goed middel is ter bestrijding van de drinkgewoonte. In het thans in gediende wetsontwerp Slotemaker de Bruine zijn alleen genoemd de vergun ningen, die verleend zyn na 1904. In Friesland waren in 1926 786 vergunnin gen, waarvan 346 van voor 1904. Deze bepaling in het wetsontwerp is dus funest voor de geheelonthoudersbeweging. Het voorgeslacht heeft ons een erfenis nagelaten, het alcoholisme. Maar de groote macht, die achter de beweging voor Plaatselyke Keuze staat, is de ge- heelonthoudinp. Laat ieder het zijne bij dragen, om dit macht te versterken. Applaus beloonde spreker voor zijn rede. De heer Overmeer stelde hierop voor, een telegram met de beste wenschen te zenden aan den Haarlemschen nestor van de beweging, den heer P. Crama, die ernstig ziek in het Diaconessenhuis ligt. Dit voorstel werd met algemeene instemming ontvangen. De tweede spreker, de heer P. Voogd, voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys zeide, dat in de historie de geschiedenis der Plaat selijke Keuze wel de „Geschiedenis der Tegenslagen" mag genoemd worden. Te genslag op tegenslag heeft de beweging ondervonden, ook vanmiddag weer, nu de openlucht-demonstratie niet kon doorgaan. Spr. herinnerde aan de ontwikkelings gang van het wetsontwerp. Met veel moeite kwam het Wetsontwerp Rutgers tot stand, de oorlog vertraagde-echter de behandeling, en toen na den oorlog de Tweede Kamer het ontwerp aangenomen had, werd het in de Eerste Kamer ver worpen. Er werd weer begonnen, het ontwerp kwam weer in de Tweede Kamer en werd opnieuw aangenomen, en weer kwam het in de Eerste Kamer en werd verworpen, vooral door toedoen van eenige Chrisce- lijk-Historische afgevaardigden. Maar als het er op aan komt heeft ons volk doorzettingsvermogen, en nu is het ein delijk zoover gekomen, dat er een regee- ringsontwerp klaar ligt. Eigenlijk is dit weer een tegenslag, want veel, wat reeds in het ontwerp-Rutgers belichaamd was ontbreekt er in. De ge heelonthouding heeft zich echter niet op het standpunt gesteld: „Alles of niets", en dit ontwerp maar aanvaard, hoewel zij niet nalaat pogingen te doen om het te verbeteren. Vasthoudendheid en vol harding moeten leiden tot het doeL Spr. herinnerde er aan, wat er al reeds voor de Plaatselijke Keuze gedaan is. Er zijn meetings en vergaderingen ge weest. Het eerlijke en rechtvaardige zit in het beginsel van Plaatselyke Keuze. Is er iets eerlijker en rechtvaardiger, dan dat de bevolking zelf beslist over het aantal vergunningen dat in een gemeen te zijn zal? Spr. staat optimistisch te genover de zaak, hij heeft vertrouwen in de goedheid der menschelyke natuur. Wij willen geen dwang, maar registratie van wat er in de hoofden en harten der bevolking leeft, dit blijkt uit de bepalin gen betreffende de vereischte meerder heid, aldus spr. Om Plaatselijke Keuze in te voeren is drie kwart van het totaal aantal stemmen vereischt, om het af te schaffen maar de helft. In Haarlem zijn er noch machtige groepen, die zich tegen de invoering van Plaatselijke Keuze ver zetten, o.a. de Kamer van Koophandel en Wethouder Slingenberg. Alle bereke- nand wel ernstig was en vriendelijk. ,Jk geef er u nu mijn woord al op," zei hij, en stak hem over de tafel zyn hand toe, die Hanand schudde. „Dan kan ik dus openiyk reet u spreken", antwoordde hij en haalde een doosje sigaretten te voorschyn. „Wilt u roo- ken?" De beide mannen staken hun sigaret ten op en door de blauwe rook heen be gon Hanand: „Ik ga eigenlijk naar Dyon voor een heel andere kwestie. Die Waberski-ge- schiedenis is maar een voorwendsel. Die rechter daar ik word nijdig als ik aan dien rechter denk, ik word er hee lemaal warm van". Hij veegde met zijn zakdoek zijn voor hoofd af en vervolgde: „Die kleine stadjes, beste kerel, waar het niet erg vr ooi ijk toegaat en waar de menschen den tijd hebben om belang te stellen in de zaken van hun buren, heb ben hun eigen misdaden, en misschien is de ergste van die misdaden wel de anonieme brieven. Plotseling komt er uit een helderen hemel een plaag, vol van de vreeselijkste beschuldigingen, moeilyk te weerleggen, en wie weet, soms ook wel waar. Een tyd lang worden die vreese- lijke dingen in de brievenbus gestopt en er wordt geen woord over gezegd. Als er om geld wordt gevraagd, geeft men geld. Als die onbekende allesn maar schrijft om te plagen en uit misdadig- ningen die zy gemaakt hebben aangaan de de schadeloosstellingen aan vergun ninghouders zijn evenwel onjuist, want het aantal vergunninghouders sterft uit, en daar is geen rekening mee gehou den. De heer Voogd critiseerde de hou ding van Mr. Slingenberg in de Eerste Kamer. Met het niet opnemen van de vergun ningen vhn vóór 1904 in 't ontwerp kun nen wy geen vrede hebben, vervolgde spr. Deze moeten weer in het ontwerp terug komen. Verhcoging van kosten, maar ook verhooging van het volksgeluk zal er het resultaat van zyn. Voor esn algeheele drooglegging van Nederland achten wij de tijden nog niet ryp, als de bevolking er nog niet ryp voor is moet men geen dwang opleggen. Geen verbod dus, dat ziet men aan Ame rika. Plaatselyke Keuze is echter een goede voorlooper van een verbod. Naast de geheelonthouding willen wy de Plaatselijke Keuze, wy hebben thans een goede kans. Als het Nederlandsche Volk blyk geeft de juistheid van het beginsel te erkennen kan niets op den duur beletten, dat het in de wet komt. Er zal dan een wyziging van de Drank wet komen. Is het niet een schandaal, dat thans aan kinderen van 16 jaar reeds drank verkocht mag worden? In de jeugd is echter al het besef ont waakt, dat zy met de drankgewoonte moet breken. Blijft dus allen paraat voor Plaatselijke Keuze!, besloot spreker. (Applaus) De laatste spreker, de heer P. P. Har- tendorf meende, dat dit wel de laatste stormloop zou zijn op het bolwerk der Eerste Kamer. Mocht toch weer teleur stelling ons deel worden, weest dan niet ontmoedigd. Laten wij geen erfenis na laten aan het nageslacht, aan onze jon gens en meisjes. Er komen weer tal van bezwaren tegen dit ontwerp. Het drank kapitaal zit niet stil. De Nijverheidsraad heeft geadresseerd. Dat het hotel- en restaurantbedryf zich onder de Plaat selijke Keuze niet zou kunnen hand haven is een schromelijk overdreven ar gument, dat men niet au serieux kan nemen. Waarom zouden inrichtingen van maatschappelijk verkeer niet alco holvrij kunnen zijn? De argumenten, dat men naar andere plaatsen zou gaan om drank te gebruiken, als het in de eene plaats niet te krijgen is, noemde sp«. niet steekhoudend. Het zou reeds een belangryke stap in de goede richting zijn, als wat in dit ontwerp is opgeno men. wet wordt. Bij een vorige gelegenheid zonden ruim 600.000 menschen een adres aan de Staten-Generaal, spr. hoopt, dat het er nu een millioen zullen zijn. Spr. las een motie voor van den Na- tionalen Bond voor Plaatselyke Keuze, waarin de wenschelijkheid uitgedrukt wordt, om het wetsontwerp te wijzigen. Met deze motie werd algemeene instem ming betuigd. Een adhaesiebetuiging zal aan de Tweede Kamer gezonden wor den. Ook de geestdriftige rede van den heid, houden zy, die er door getroffen worden, toch hun mond. Maar iedereen begint zyn buurman te verdenken. Het leven in zoo'n stadje is als vergiftigd. Er hangt een waas van angst, en de post, die anders zoo welkom is in het dage- lyksch leven, wordt iets om van te ril len, en tenslotte gebeuren er de vree selijkste dingen". Hanand's toon klonk zoo ernstig dat Jim zelf even rilde, zelfs in deze kamer waar hij de zon zag schynen op de ri vier en het geluid hoorde van het ver keer in de straten van Parys. In zyn verbeelding hoorde hij het geluid van een brievenbus en hij zag een bleek ge laat nog bleeker worden cn oogen vol wanhoop naar een brief kijken". „Door zulk een plaag wordt Dyon be zocht", vervolgde Hanand. „Het duurt nu al meer dan een jaar. De politie wou geen hulp vragen aan Parys. Neen, zij hadden geen hulp noodig, zy zouden dit. probleem zelf wel oplossen. Ja maar de brieven blijven komen en de in woners klagen. De politie zegt: „Stil! De rechter, die de zaak in handen heeft, heeft een spoor gevonden. Men moet hem tyd gunnen!" En nog biyven de brieven komen. Eindelijk, na een jaar, komt die Waberski-geschiedenis. De rechter en de commissaris van politie steken onmiddellijk de koppen by elkaar, wy zullen om Hanand sturen voor deze eenvoudige zaak, en dan zal heer Hartendorf werd hartelijk toege juicht door de aanwezigen. Het arbeidersmuziekkorps „Voor waarts" speelde tusschen de redevoerin gen verschillende nummers, hetgeen zeer op prys gesteld werd. Tot slot sprak de voorzitter een dank woord tot de sprekers, het muziekkorps en de aanwezigen. Hy sprak de hoop uit, dat ieder de beginselen, die dezen mid dag verkondigd waren in wyden kring zou uitdragen en propageeren. Onder de tonen van den bekenden marsch „Salut au Drapeau" verlieten de bezoekers de zaaL TEGEN WOEKER- PRACTIJKEN. Bescherming van gemeente- personeel Voorschotten aan dat personeel. Over eenkomst met Haarlemsche Hulpbank. B. en W. deelen den Raad mede: Reeds geruimen tijd hebben wy over wogen, welke maatregelen wij zouden kunnen nemen om op doeltreffende wyze het cedeeren van loon door ge meente-personeel, hetgeen in den Iaat- sten tijd nog al eens voorkomt, te kun nen tegen gaan, doch tevens hen, die bulten hun schuld, in financieele moei lijkheden verkeeren, tegen mogelijke woekerpractyken te beschermen. Wij hebben de Haarlemsche Hulp bank bereid gevonden aan personeel in directen of indirecten dienst dezer gemeente werkzaam, als mede aan hen die krachtens wet of verordening in het genot zijn van pensioen of uitkeering ten laste dezer gemeente, een geldelijk voorschot te verstrekken tegen een rentevergoeding van 4% en voorts over eenkomstig de bepalingen der statuten van genoemde instelling en voorts on der beding, dat de gemeente als meer dere zekerheid voor de richtige nakoming van de verplichtingen van den geldne- mer, als borg optreedt Geen voorschot zal worden verstrekt aan hen, die niet voorzien zyn van een door ons onderteekend bewysstuk waar uit blijkt, dat tegen inwilliging van het verzoek bij ons College geen bezwa ren bestaan. Daartoe zullen de aanvra gen om voorschot by ons college worden ingediend, zoodat steeds kan worden overzien welke gevolgen voor de gemeen te uit de overeenkomst met genoemde instelling voortvloeien. Indien echter, ten gevolge van deze vermeerderde crediet-verleening, de kas middelen van de Haarlemsche Hulpbank niet toereikend mochten zyn, zal de Gemeente aan die instelling, op haar verzoek, een voorschot moeten verleenen tegen een rentevergoeding van 3% en tot een bedrag, ten hoogste gelijk aan het totaal der nog niet afgeloste gel den, voor zoover deze onder gemeente lijke borgstelling ter leen verstrekt zyn aan bovenbedoelde personen. Aangezien uit deze handelingen voor de gemeente vermoedelijk geen, althans slechts geringe financieele schade zal voortvloeien en de geboden oplossing voor belanghebbenden van groote be- teekenis kan zyn, stellen zy den raad voor hun, door bekrachtiging van een bygevoegd ontwerpbesluit, machtiging te verleenen tot de hiervoor omschre ven handelingen. Ten slotte deelen B. en W. den raad mede, dat zy voornemens zyn binnen kort in te dienen een voorstel tot aan vulling van het Ambtenaren- en Werk lieden-reglement met een bepaling krachtens welke zij, die op een andere wijze dan de hiervoor omschrevene een geldelijk voorschot opnemen en in ver band daarmede hun salaris of loon cedeeren, kunnen worden ontslagen. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN Terug te bekomen by: T. Wit, Vier- sterrenstraat 18, zilveren armbandje, Drogtrop, Zomerkade 53, gryze ceintuur, P, Oldenburg, Nagtzaamstraat 33, foto, Bur, v. Politie, Smedestraat, honden halsband met penning, Kennel Fauna, Parklaanhond (fox) gebracht door Duin, 't Krom 39rood, gele hond, gebr. door Runhaar, Saenredamstraat 50, zwart-bruine hond, gebr. door v. d. Pad, Veerpolderstraat Irood, :warte kat, gebr. door Reesman, Wilhelminastraat 33, N. v. Assen, Westergracht 87rd„ zilveren manchetknoop G. Sprokreef, Begyne- steeg 1, zwarte keeshond, P. Appelboom, 't Krom 29, bruine hond, G. de Korte, Hofmeijerstraat 13, bruine herdershond, J. v. Gelder, Ridderstraat 35, dames handschoen (geel), Vening Meinesz, Ke naupark 33, dameshandschoen (grys), J. Wassenaar, Vogelkoopsteeg 4, lederen jekker, Mantel Leidscheplein 22, me daillon (Heiligenbeeldje). D. Verwy, Oranjeboomstraat 135, zakmes, Voorne- veld, Rozenhagenplein 14, nagelgarni tuur, J. v. d. Vliet, Allanstraat 79, pop, T. Vinke, Teding v. Berkhoutstraat 7, portemonnaie met inhoud, Ten Kate, Leidscheplein 5, rol wit papier, Jonker, Linschotenstraat 2crd„ rozenkrans in étui, T. Wiereyn, Atjehstraat 21, rozen krans in étui, van Gent, Meidoornplein 14, rywielbelastingmerk in étui, T. Guit, Lange Annastraat 20, sleutel melkbus, J. de Bunje, Zoetestraat 78, kinder schoentje. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Zeer weinig asch Enorme hitte Zuinig in gebruik 10 Hoenderdos, Leidsche Plein, Tel. 10773 hy de schryver van die anonyme brie-j ven voor ons vinden. Wy zullen zyn komst geheim houden, maar als iemand hem op straat herkent, en roept: „Daar heb je Hanand" dan kunnen we zeg gen dat hy die Waberski-zaak moet on derzoeken. De schryver van die brieven zal dus geen argwaan koesteren en we wy redden er ons figuur mee. Ja" vervolgde Hanand opgewonden „dat is nu allemaal heel mooi, maar ze had den al een jaar geleden om mij moeten sturen. Ze hebben een jaar verloren". „En zijn er in dat jaar al vreeselijke dingen gebeurd?" vroeg Jim. Hanand knikte nijdig. „Een oude, eenzame man die in het hotel eet en koffie drinkt in het groote café en die niemand kwaad doet gooit zich voor den sneltrein en wordt over reden. Een verloofd paar pleegt zelf moord in het bosch. Een jong meisje komt thuis van een bal; op den drem pel van haar huis neemt ze vroolijk af scheid van haar vriendin en den vol genden morgen vindt men haar in haar baljapon, opgehangen aan een haak in den muur van haar slaapkamer, terwijl er in den haard verbrande overblijfse len van een van die brieven liggen. Hoe veel had ze er niet ontvangen, dat arme kind, voor dat de laatste haar tot deze daad dreef?. O, die rechter! Het is wer kelijk wel noodig dat zyn figuur gered wordt". i Hanand trok een lade van zijn schrijf tafel open en nam er een groene map uit. „Kijk, hier zUn twee van die kostbare brieven", en hy nam er twee getypte vellen papier uit, die hij aan Frobisher overhandigde. „Ja, voegde hy er by toen hy den afkeer las op het gezicht van zyn bezoeker. „Dat is geen prettige lectuur, hè?" „Ze zijn afschuwelijk", zei Jim. „Tk had niet gedachthij zweeg plotse ling. „Een oogenblik, monsieur Hanand! Hij boog zich weer over de brieven, ver geleek ze. ging ze zin voor zin na. Neen, het bleef by die twee fouten die hem dadelijk opgevallen waren. Maar wat voor fouten! Tenminste, voor iemand die goed uit zijn oogen kgek en eenige ondervinding had. Ze beperkten het on derzoek onmiddellijk tot een veel klei ner gebied! „Monsieur Hanand, ik kan u helpen!" riep hij opgewonden uit en hy zag den breeden gryns niet; die er op het gezicht van den detective verscheen. „En met myn hulp zult u den schryver van die brieven spoedig vinden." „O ja?" riep Hanand uit. „Zeg het my, jonge vriend. Houd mij niet langer in spanning. En vertel my als je blieft niet dat die brieven getypt zyn op een Co rona machine, want dat weten we al". (Wordt veivolgd,),

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6