HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS WOENSDAG 21 SEPT. 1927 DERDE BLAD ENGELAND DOET EEN ZEER BELANGRIJKE CONCESSIE INZAKE HET PROTOCOL. Militaire bijstand in speciale gevallen; troepenmacht ter beschikking van den Volkenbond. HET GARANTIEPACT TUSSCHEN FRANKRIJK EN RUSLAND. Een aardig „verlanglijstje" uit Moskou. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Men zal niet kunnen ontkennen dat ondanks alle vorige fiasco's dit maal van het Volkenbondsinstituut gedeeltelijk ondanks zichzelve een sterke en machtige propaganda is uitge gaan ten gunste van den Vrede. Het nuttige voorspel, waardoor de publieke opinie 'n danige schok kreeg het af treden van Senator de Jouvenel en Lord Robert Cecil werd gevolgd door stormachtige emoties naar aanleiding van de houding der kleine Staten, die 't kostte wat het wilde voet bij stuk hielden en niet langer de rol van on-' belangrijke toeschouwers bij 't spel der groote mogendheden wilden vervullen. De voorstellen van Nederland en Polen, (hoewel het laatste sterk besnoeid werd, beteekende het toch ook weer een stapje in de goede richting) waren pakkende reclame voor de vredesgedachte. En ligt het niet in de tendenz van al deze gebeurtenissen opgesloten dat Engeland er thans toe is overgegaan een belangrijke concessie te doen in zake het Protocol van Genève? De subcommissie der ontwapenings commissie hield Dinsdag twee zittingen waarin de voorstellen Boncour en Bernstorff ter sprake kwamen. In den loop der besprekingen legde de Britsche gedelegeerde Lord Onslow een verklaring óf die hierop near komt: Naar aanleiding van de kwestie van een. elastischer opstelling der bepalingen van het protocol van Genève van 1924 ten aanzien van verplichte arbitrage en veiligheids garanties, zeide Lord Onslow dat de Britsche delegatie accoord zou kunnen gaan met een oplossing vol gens welke de staten zich verplichten in bepaalde gevallen hun strijd krachten geheel of gedeeltelijk in dienst van den Volkenbond te stel len. Het kan daarbij -natuurlijk slechts gaan om bepaalde omlijnde gevallen en niet om de verplichting in het algemeen. De commissie van redactie werd opgedragen het defi nitieve voorstel, dat in handen der ontwapeningscommissie zal worden gesteld, uit te werken. Hoewel natuurlijk de noodige reserves in acht werden genomen, en de bespre- Kingen hieromtrent het belang van deze zaak wel weer aanzienlijk zullen doen verminderen, heeft dit Engelsche voor stel als verheugend verschijnsel be schouwd, toch groote beteekenis. F. A. Wat Moskou wil, als 't met Frankrijk gaat onderhandelen Volgens een bericht van de „Telegra- phen-Union'" zullen bij de onderhande lingen over het Russisch-Fransche ga rantiepact de volgende punten ter spra ke komen: 1. De beide partijen verplichten zich, zich van inmenging in eikaars binnen- landsche aangelegenheden te zullen ont houden. 2. Beide partijen verbieden alle orga nisaties, die tegen een der onderteeken- de partijen zijn gericht.. 3. Ingeval van een conflict van een derde mogendheid neemt de andere par tij een volstrekte neutraliteit in acht. 4. Alle conflicten tuschen partijen zullen aan een gemengd scheidsgerecht worden voorgelegd. 5. Frankrijk erkent de aardrijkskun dige en politieke grenzen der Sovjet- Unie. Frankrijk neemt niet deel aan een tegen de Sovjet-Unie gerichte boycotbe weging van politieken of economischen aard. 7. Tuschen beide partijen zal een han delsverdrag worden gesloten. De „American Legion" Foch geëerd. Nagenoeg de geheele Parijsche pers, met uitzondering van de socialistische en communistische bladen, erkent het succes van de „Groote Parade" van het Amerikaansche legioen, aldus de Tel. Algemeen wordt gezegd, dat de wijze, waarop de parade werd gehouden, een verrassing voor de toeschouwers is ge weest. Men had een langen optocht van burgers verwacht en was bereid uit be leefdheid te juichen, maar innerlijk vreesde iedereen, dat het een lange ver velende geschiedenis zou worden. In plaats daarvan zag men een opgewekten carnaval-optocht van blijde gezichten, fantastische costumes en fraai uitgedos te muzikanten. Maarschalk Foch voerde vooraf het woord. De Fransche opperbe velhebber wordt door de légionnaires als held vereerd en er gaat dan bijna geen gelegenheid voorbij, zonder dat hij het woord moet nemen. Nadat generaal Pershing het woord had gevoerd sprak generaal Gouraud, die een uiteenzetting gaf van de Ameri- kansche operaties gedurende den oorlog. Hij oogstte eveneens veel succes. Een delegatie van het legioen onder leiding van Savage heeft een krans ge legd op het graf van La Fayette op de begraafplaats van Picpus. De staf van het legioen en vertegenwoordigers van alle groepen zy'n op het Elysée aan pre sident Doumergue voorgesteld. De week zal verder voor het grootste deel gewijd zijn aan uitstapjes en be zoeken aan de slagvelden, die alle zorg vuldig door den staf van het legioen zijn voorbereid. Reeds hedenmorgen zyn tachtig groepen uit Parijs naar verschil lende plaatsen vertrokken. Fusie tusschen Han- kau en Nanking. Volgens door Reuter uit China ont vangen berichten heeft de conferentie tuschen vertegenwoordigers der beide zuidelijke regeeringen geleid tot een fusie tusschen de regeering van Hankau en Nanking. Tot nu toe is niets bekend omtrent de wijze waarop de geassocieer de regeering zal worden samengesteld. Op den Klausbrug bij Halle beeft een jonge werklooze arbeider gister* nacht zijn 20=jarige vrouw doodge* schoten en zich daarna bij de politie aangemeld. DE „AMERICAN LEGION" IN PARIJS. Een grootsch verbroederingsfeest DE PLECHTIGHEDEN. (van onzen correspondent) Ieder mensch heeft het recht sceptisch te zijn. Maar niet ieder mensch kan sceptisch zijn. Men mag van nature een afschuw hebben van ceremoniën, maar er zijn van die plechtigheden dat men het hart van een volk hoort kloppen, dat men in een geste, een woord, een klank, een, volkslied, alle menschelijke gevoe lens herkent, liefde, haat, bewondering, verachting, ongeduld en dankbaarheid. Zoo de plechtigheden ter eere van het bezoek van de American Legion, de der tig duizend oud-strijders, die andermaal Pershing zijn gevolgd over den Oceaan. En wanneer men bij deze verschillende plechtigheden tegenwoordig is geweest, ook al is men gegaan meer uit plicht dan uit enthousiasme (we hebben sedert het einde van den oorlog al zooveel plechtigheden bijgewoond, dat we een plechtige stilte prefereeren) dan is men niet sceptisch meer. Want om het kunst matige, hetgeen berekend en gearran geerd is, is het spontane, het eerlijk en thousiasme van hen die kwamen en van hen die ontvingen. Toegejuicht door een enorme men- schen-massa hebben de Amerikanen hun intrede gedaan in Parijs, nadat de kustbevolking hen had welkom geheeten op Fransehen bodem. Over een afstand van twaalf kilometers, met als eindpunt de Place de l'Etoile zijn de Parijsche straten versierd met eerebogen en Ame rikaansche en Fransche vlaggen, en heel dien langen weg langs gloeien 's avonds duizenden electrische lampjes. De kan toren hebben vrije uren en zelfs voor heden een vrijen dag aan het personeel gegeven opdat iedereen gelegenheid heeft om de bezoekers te zien en toe te juichen. Het is ons, uit den aard der zaak, onmogelijk om een volledige be schrijving te geven van al de feestelijk heden. Eén gedeelte bezoekt een hospi taal, een ander bevindt zich op hetzelfde uur op het graf van den Onbekenden Soldaat, een derde afdeeling brengt een bezoek aan de begraafplaats van de ge sneuvelde Amerikanen die in Suresnes rusten; anderen weer zijn reeds naar het Noorden vertrokken om daar alles in gereedheid te brengen wanneer het Le gioen de oude plaatsen zal bezoeken waar men zoo menige trieste herinne ring heeft, waar men gezamenlijk heeft geleden, nu juist tien jaar geleden. Waar ze komen, waar ze gaan, overal werden ze met sympathie en enthousiasme ont vangen. Zondag eerst kon men zeggen dat het heele Legioen was gearriveerd. En dien dag hebben de meesten besteed om de ■verschillende gebedenhuizen te bezoeken waar ter hunner eere speciale diensten werden gehouden. Een van de meest in drukwekkende plechtigheden was die in de protestantsche kerk, de temple de l'Oratoire. Indrukwekkend oogenblik toen de vertegenwoordigers van de Fran sche en Amerikaansche oud-strijders- vereenigingen binnenkwamen met hun vaandels terwijl iedereen opstond en het orgel achtereenvolgens het Amerikaan sche volkslied en de Marseillaise ten ge- hoore bracht. Na afloop werd een ge denkplaat onthuld, vermeldend dat hier deze dienst werd gehouden. Presi dent Doumergue, die, zooals men weet, protestant is, had zich laten vertegen woordigen door kolonel de Boyve bij de plechtigheid waar ds. John Vienot voor ging in het gebed. De plechtige dienst in de Madeleine, waarbij de maarschalken, enkele ministers, kardiaal Dubois en de bisschop van Montreal tegenwoordig wa ren had natuurlijk een enorme men- schenmenigte getrokken. Zoowel van buiten als in de kerk zelf was de Made leine versierd met planten en vlaggen. En nu volgen we den staf van de Ame rikanen naar „Le Phare de la France", het tehuis van de ongelukkige oorlogs- blinden. Het zijn de Amerikanen geweest die kort na den oorlog de gelden bij elkaar hebben gebracht om dit tehuis te stichten voor de beklagenswaardigsten van de oorlogsslachtoffers. En 't was een plechtig oogenblik toen maarschalk Pershing, in tegenwoordigheid van Foch de Amerikaansche vlag toonde, uitroe pend: wij spreken een andere taal, maar we weten ons te herinneren. Waarop de blinde Sallerin antwoordde: Onze er kentelijkheid voor de Amerikanen be staat nog, zij is eeuwig! Terwijl deze plechtigheid plaats had verzamelde zich een enorme menschen- menigte rond de Place de l'Etoile. Im mers, de dagelijksche plechtigheid, liet aansteken van den vlam op het graf van den onbekenden Soldaat zou he den geschieden door de Amerikanen en wel door hun leider commandant Savage. Een groote politiemacht had weldra ruimte gemaakt voor de Amerikanen, die voorafgegaan door een tambour-ma- joor, bloemen legden op het graf. Rond den grafsteen stelden zich zes en negen tig Amerikaansche banierdragers op, ter wijl een militair Fransch en Ameri- kaansch muziekkorps de beide volkslie deren speelde. Toen trad commandant Savage naar voren en terwijl een dood- sche stilte heerschte op het enorme plein waar duizenden en nog eens duizenden in plechtige herdenking bijeen waren ge komen, Franschen en Amerikanen, strijd makkers en broeders van gisteren en van heden, strekte hij den degen uit en ont stak de vlam op het graf van aller sym bool van lyden voor een Ideaal. Maandag, Nationale feestdag. Reeds vroeg, hoewel de groote plechtigheid eerst in den namiddag zal plaats hebben, spoeden duizenden zich naar de Champs Elysées en Place de la Concorde om de groote parade te kunnen zien. Van alle zijwegen naderden troepen, infanterie en cavalerie om den weg af te zetten. Te twaalf uur is de heele weg afgezet. De groote parade. de woorden alleen herinneren a! aan het verleden. En daar barst het enthousiasme los, geweldig en overweldigend, als, voorafgegaan door de Star Spangled Banner de twaalf duizend oud-strijders, alleen met het militaire kwartiermutsje op, vermeerderd met de Fransche banierdragers, zich in bewe ging stellen. De kreet „Leve Amerika" plant zich voort, wordt herhaald, klinkt steeds luider en de Amerikanen ant woorden er op met „Vive la France". Het is een machtig mooi schouwspel. Zelden zagen we het publiek zoo in vervoering. Men is door het dolle heen, omhelst elkaar, het is als in die dagen, nu tien jaar geleden, toen diezelfde jonge ke rels daar defileerden.voor de groote parade. Vlak achter de garde te paard en dé muziek, in een auto, maarschalk Foch met maarschalk Pershing en comman dant Savage. Dan volgt het legioen, elke groep geleid door een Franschen offi cier en voorafgegaan door een vaandel De meesten zijn in kaki-uniformen ge kleed, maar men ziet ook de fantastische uniformen als tijdens het eerste keizer rijk en anderen weer met indianenvee- ren of in bleu-horizon. En overal wer den ze vergezeld met enthousiaste kre- ten-van-welkom en bewondering. Wan neer ze langs de Etoile komen zwijgt de muziek en gaan de vaandels als groet naar omlaag, maar dan weerklinkt in eens dat oude lied, de Madeion, de Ma deion de la Victorie, en menige oud- strijder, wanneer hij dat hoort, en hoe de menigte als één man meezingt, en meebrult voelt een zekere ontroering opkomen. Op de Place de la Concorde, vlak voor het standbeeld Elzas bieden twee meis jes in nationaal costuum bloemen aan aan de maarschalken. Ook daar wach ten de ministers en de prefecten op de groote parade. Steeds verder, steeds ruk ken nieuwe legioenen aan, klapperen andere vaandels en banieren in den wind, klinken kreten en zangen, her nieuwt het enthousiasme van de me nigte. Parijs vergat niet. Het blijkt. Amerika zal niet vergeten. Dat is ze ker. Het is het groote verbroederingsfeest tusschen twee volkeren. Heeft maar schalk Pershing niet de juiste woorden gevonden toen hij uitriep: Lafayette, hier zijn we HENRY A. TH. LESTURGEON Parijs, September. r Moord. Et,n 50-jarig ingenieur, werkzaam bij di Tarrwalder machinefaoriek in Sile- zië, is in de fabriek dood gevonden, met zware verwondingen. Aanvaidtelijk werd aan zelfmoord gedacht of lïiuórd ter be- rooving, maar de recherche uit Hirsch- berg heeft gisteren de 35-jarige echtgc- noote van den verslagene, tegen wie ernstige verdenking gerezen was, gear resteerd. De vrouw ontkent echter de daad gepleegd te heben. In den leeuwenkooi. Een dierentemmer van let wel 13 jaar, Amar jr. geheeten, vertoont een troep leeuwen en leeuwinnen en daar boven werkt een gezelschap acrobaten. Dezer dagen is het mis gegaan. Een van de acrobaten, een 18-jarige jongen, deed een misstap en viel tusschen de wilde beesten. Een van de leeuwen wierp zich dadelijk op hem. De temmer Amar sr. sprong onmiddellijk in de kooi om de andere leeuwen, die op het gezicht van bloed wild geworden waren en zich ook op de prooi wilden stortten, in bedwang te houden. Raoul, een andere temmer aan persoonlijken moed ontbreekt het dien menschen niet pakte intus- schen den woedenden leeuw aan en wist hem zijn prooi te ontrukken. De acrobaat, wiens dijen geheel openge reten waren, is dadelijk naar het zie kenhuis overgebracht. Men 3-cht zyn wonden hoogst ernstig. 4 Kinderen verbrand. Te Bittingen in het Saargfbied zijn vier kinderen, die de ouders Onder toe zicht van een 16-jarig dienstmeisje al leen gelaten hadden, in hun bedjes verbrand. Het meisje was, na de kinde ren te bed gebracht te hebben, uitge gaan en had een brandende kaars in de slaapkamer laten staan. Deze kaars is omgevallen en heeft den brand ver oorzaakt, welke de kinderen het leven heeft gekost. Geen tandenborstel, naar de gomboom. Hoe komen de negers aan zulke mooie witte tanden? Het is niet alleen het scherpe contrast met de zwarte huid, dat de tanden zoo mooi doet blinken. De negers poetsen hun tanden niet. Zij volgen de kauwmethode van de Amerikanen, maar in plaats van kauwgom nemen zij takjes van den gomboom. Op deze harde substantie probeeren zij de sterkte van hun snij- en hoektanden, en deze schijnen er wel bij te varen. Gomboomtakken werken desinfecteerend en versterkend. Is er op dit gebied niet iets nuttigs van de negers over te nemen? Willen de dames het niet eens probeeren? Stuur ze maar weg. In vroeger tijden werden vele kinde ren kort na hun geboorte te vondeling gelegd. Nu wacht men tot ze wat groo- ter zijn, zet ze dan op den trein en stuurt ze naar een of ander oord, waar ze wel een onderdak zullen vinden! Dit is tenminste Zaterdag j.l. in En geland gebeurd. Toen de trein uit Lon den dien avond, om negen uur te Bristol aankwam, trof men in' een coupé twee kindertjes aan, een zesjarig en een vier jarig meisje. Zij hadden een klein hand koffertje bij zich met een label er aan en om den arm ook een label met haar namen er op: Nely en Violet Farley. De kinderen, die uit Londen kwamen, wisten niet waar ze heengingen: Vader had ze op den trein gezet.... Bij nader onderzoek bleek niemand de kinderen op te eischen. De naam Farley bestond ook te Bristol niet. De kleine reizigsters zijn zoolang in een kinderhuis opgenomen. De eenige hartkwaal, waarvan de meeste menschen spoedig genezen is de liefde. 't Pekineesje. Een dame at in een van de groote restaurants op de boulevard. Haar met gezel, ee% schattig Pekineesje, zat op de knieën van zijn meesteres en stak een snuitje boven het bord uit, dat de tong met botersaus ten volle scheen te waar- deeren. Met een angstvallige zorg haalde zijn meesteresse de visch van de graat, reepje na reepje, die het hondje met een en kele haal van zijn rose tongetje in zijn bekje stak. Maar dit aardige tooneeltje speelde zich niet af, zonder dat het Pekineesje af en toe van zyn haast of zijn vreugde blijk gaf door een paar korte blafjes. De naburige eters, aldus op de scène opmerkzaam gemaakt, gaven spoedig hun ongenoegen te kennen. Wie weet, was datzelfde bord bij een volgende gang niet voor een hunner bestemd? De directeur, de ober en de wijn- kellners staken de hoofden bij elkaar. De ober werd afgevaardigd. Hij stapte op de jonge vrouw af en zeide:. „Ik veroorloof mij mevrouw op te merken, dat op de spijskaart geen couverts met kind zyn opgenomen". De Engelsche lucht niet blauw genoeg. In Engeland meent men al geruimen tijd en vooral in dezen slechten zomer een vreemde witheid aan het uitspan sel te hebben waargenomen, een soort van melkweg overdag tegen den gewonen blauwen achtergrond. De Daily Mail heeft er thans Sir Napier Shaw een bekend weerkundige en vroeger hoofd van het meteorologisch bureau, over geraadpleegd. Deze achtte het mo gelijk, dat een of ander vlies van kleine deeltjes, hetzij van scheikundige stof fen of van vocht zich in de bovenste lagen van de atmosfeer gevormd had, misschien wel tengevolge van vulkani sche uitbarstingen. Sir Napier merkte op, dat de lucht al achttien maanden erg licht blauw is geweest. Het verlies aan blauw kan met toestellen gemeten worden, maar is met het bloote oog ook goed waar- neembaar, en men kan ten alle tyde waarnemen, ook wanneer de zon schijnt dat de lucht niet de goede blauwe kleur heeft. Uit fotoggrafieën blijkt dat er "n lich te bewolking is, die echter niet door wolken veroorzaakt wórdt. Het is als een ijle nevel, maar zoo dun dat hij niet belet zon of maan of sterren te zien. Dan zeide hij nog: „De slechte zomer is niet algemeen geweest over de ge heele wereld, zooals sommige buiten- landsche meteorologeh hebben opge merkt. De kleine kernen of wat ook zijn echter algemeen waar te nemen en het kan wel zijn dat zij in sommige streken, in sommige atmosferen, be vracht zijn met waterdruppels (aange nomen dan dat het scheikundige stof fen zijn). Een „reuzendiner" Voor den feestmaaltijd ter eere van het Amerikaansche Legioen in de „Cour d'honneur" van het „Paleis des Invali des". gehouden, waarvoor 4000 gasten waren uitgenood':,d, hadden de soks duizelingwekends hoeveelheden visch, vlecsch, groente i, enz. te verwerken. Twaalfhonderd pond zalm, tweeduizend pond ossenvleesch, vierduizend pond groenten, en dezelfde hoeveelheid brood, honderd liter azijn, drie honderd liter olie, vierhonderd liter mayonaise,, wa ren voor de hoofdschotels noodig. Voor het dessert werden twaalfhon derd pond vruchten, vierhonderd pond kaas en 8200 pond ijs ingeslagen. Al deze lekkernijen -zullen besproeid worden met 4500 flesschen wijn en 900 flesschen campage. En 16.000 cigaretten deden bij het rondgeven der 1000 liter koffie de ronde aan de tafels, die 1800 meter lang zijn. Het tafelgerei bevatte 30.000 borden, 30.000 vorken en 30.000 lepels en 20.000 glazen! Honderd koks hebben dezen maaltyd bereid,die door vierhonderd kelners werd opgediend. Deze bedaagde verschijning, mrs. Wright uit Texas, kreeg het een jaar geledon ze telde toen zes kruisjes en zeven kleinkinderen in haar grijze hoofd om zanglessen aan de Metropolitan Opera House te New York te gaan nemen. Thans geeft ze een reeks concerten en zjngt oude, lieve liedjes van vroegere generaties.,^ Zjjn moeder terug gevonden. Een jongeman te Chatellerault, die in het weeshuis opgevoerd was, daar zyn ouders onbekend waren, trad aldaar in het huwelijk. Toen. de ambtenaar van den burgerlijken stand het paartje in den echt zou verbinden, moest 'de jon geman1 eerst onder eede verklaren, dat de naam en verblijfplaats van zijn moe der hem onbekend waren. Toen de brui gom deze verklaring afgelegd had, las de ambtenaar het huwelijksformulier voor. Toen hij echter de woorden oplas: „wiens moeder onbekend en afwezig is", stond een vrouw, die tot dusver door niemand opgemerkt was op en verklaar de: „Neen, zij is niet afwezig; zijn moe der ben ik!" Men kan zich de verbazing van de aanwezigen voorstellen, die aanvankelijk niet goed wisten, wat zij van de zaak denken moesten. De onbekende had ech ter de noodige papieren meegebracht, waaruit bleek.dat zij inderdaad moeder was van den bruigom. Toen de huwelijks acte gewijzigd was, kon de voltrekking van het huwelijk verder ongestoord voortgang vinden. Ons wordt gevraagd, hoe het toch komt dat de ooievaar altijd op een poot staat. Deze vrager valt ons tegen. Begrijpt hij niet, dat het dier valt, als ie 'm wegtrekt? Geheugen-verlies. De Engelschen kunnen het niet stel len zonder berichten over geheimzinnige verdwijning, waarbij dan de vraag ge opperd wordt, of de vermiste zijn ge heugen is kwyt geraakt. Het is dan ook opmerkelijk zoovele menschen in Enge land aan verlies van memorie schijnen bloot te staan. Nu weer onderstelt men, dat dit het geval is met den 32-jarigen majoor Wadswordth Thacker, die den lOden September gezond en wel met zyn auto uit een plaatsje in Essex ver trokken is om naar Cambridge te gaan. Na dien datum heeft men niet van hem gehoord. De majoor is zeer kenbaar door zijn lengte, want hij meet zes voet en met een auto kan men niet uit Enge land naar het buitenland. De onderstel ling dat zijn geheugen hem begeven kan hebben, vindt steun in het feit, dat hij in den oorlog een wond aan het hoofd had gekregen. Hoe bij een der talrijke Amerikaansche schoonheidswedstrijden de honderden deelneemsters aan den volke vertoond worden. De foto werd te Atlantic Cltv oenomen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9