HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN BINNENLAND Haarlem's Dagblad geeft ieüeren dag een Pbotopagina DE INDONESISCHE STUDENTEN. MIJNHARDT'S ZATERDAG 24 SEPT. 1927 VIERDE BLAD No. 3696 REISHERINNERINGEN. Het was in Merano wanner geworden, juister gezegd: het werd er heet, hon derdzes graden in de zon en een paar graden beneden de honderd in de scha duw. Wy vonden het wel wat overdre ven, maar waren er ons er van bewust dat het klimaat het niet helpen kon. Onze kleeding deugde niet. Noordelin gen als wij dragen nu eenmaal kleeren, die berekend zijn op een gemiddelde temperatuur, zoodat wij het in een hee- ten 2»mer te warm en in een strengen winter te koud hebben. „Zoo'n middel man", zei de Génestet (maar met een andere bedoeling) „wat heb je er an!" Of, om nog toepasselijker te zijn: „in onze Nederlandsche kleeren bevries Je erf moet transpireeren". Dus transpireerden wij, toen we op Zaterdagmorgen met leedwezen van het mooie stadje afscheid namen om naar Bozen te sporen, dat onder de Italianen ook al van naam veranderd is en Bol- sano heet. Het is een uurtje met de spoor en toen we daar aankwamen, bleek Bolsano nog heeter te zijn dan Merano, om de eenvoudige reden dat het nog meer beschut ligt, in een dal omgeven door bergen, zoodat er op dien dag althans geen zuchtje doordrong. Het is wel een aardig stadje, bekend om zijn groote vruchtenmarkt, maar wij hadden er niet veel tijd daar wij te half twee met den trein verder moesten naar Venetië. We moesten ons dus bepalen tot een korte wandeling door de stad en waren daar al gauw zóó aemechtig van ge worden, dat een oogenblïk rust en een verkwikking noodig waren. Die vonden we in het Batzen-ha us, een merfc- waardigheid omdat het heele wijnhuis een merkwaardig staaltje is van oud- Duitsche bouwkunst en vol hangt met schilderijen, die de eigenaar van schil ders gekregen of gekocht heeft, zoodat het beneden en boven tot op den zolder toe, met schilderijen vol gehangen is. Op ie eerste verdieping, in een van die oud-Germaansche hoeken, die aan de Duitschers zoo dierbaar zijn, dronken we een glas Rijnwijn, dat wel zoo koud mo gelijk was gemaakt, maar toch geen la fenis bracht. Iedere teug moet in ons ingewand gesist hebben als een druppel op een gloeiende plaat het was óók in de Bate te warm, zoodat wij maar weer vluchtten in de buitenlucht, al was ook daar geen koelte te vinden. Tot overmaat van ramp was het restaurant waar wij zouden middagmalen blijkbaar niet gesteld op bediening op het terras, zoodat wij maar weer tusschen de mu ren gingen zitten en ons te goed deden aan wanne spijzen, zoodat wij, om in sporttaal te spreken „in vorm" bleven. Het was bij de spoorreis dan ook geen verdriet, toen wij te Verona moesten uitstappen om verder te reizen naar Venetië. Dat brak de warme reis een beetje, ofschoon het oponthoud niet lang genoeg was om de stad Verona te gaan zien. Eerlijk gezegd geloof ik niet, dat wij dat gedaan zouden hebben, wanneer wij meer tijd hadden gehad. Verona lag daar in felle, blakende hitte, zoodat wij rilden bij de gedachte om ons daarin te begeven en liever op het perron bleven zitten achter een verfris- sching, die maar een kort moment waar lijk verfrissching bracht. „Het woord Verona komt me zoo be kend voor", zei een onzer. „Uit Van Lennep", antwoordde een ander. Dat was het: in de „Pleegzoon" komen twee helden voor, één meer dan gewoonlijk, Deodaat en Reinout' van Verona. Het is Deodaat, die met de schoone Madzy trouwt en Reinout, die het nakijken heeft. Bovendien blijkt Deodaat de af stammeling van een aanzienlijk ge slacht te wezen en Reinout ontsproten uit een onbekend gezin. Als de schrijver maar op je hand is, kun je in een roman alles bereiken. Maar daar schiet onze trein lang* het perron. De witkiel, die hier even wel geen witte kiel draagt, brengt voor de zooveelste maal onze bagage in den trein. Wij beginnen aan de laatste étappe. Dan komt Venetië, het doel van de reis. Langzamerhand verdwijnen de bergen. Het land wordt waterrijk en vol kleine eilanden, het zou aan Noord-Holland doen denken, zonder de warmte en den blauwen hemel. Wij gaan over een spoorbrug, die 3600 meter lang is, steunt op 222 bogen en 4 kilometer van het vaste land is verwijderd. Hoe heeft Natuur de gril gehad, om aan het einde van dit bergland, vlak bij de Adriatlsche zee, deze ontelbare massa eilandjes te scheppen' Langzaam rijdt de trein verder over de spoorwegbrug, een wonder van water bouwkunde, nog heelwat anders dan de vermaarde brug over den Moerdijk. Bij een bocht zien wij in de verte een stad liggen. Nog een paar minuten en de remmen knarsen: wij zijn in" Venetië. Aanvankelijk is er niets bijzonders te zien Een perron als ieder ander, de gewone drukte van uitstappende reizigers en toeschietende kruiers; een hotel-major- domus vangt ons op en vraagt: „hotel Danisll?" Op het toestemmend ant woord verzoekt hij ons den hoek van het perron om. te gaan. Daar zullen wij hem met onze bagage vinden. Wij slaan den hoek om en daar be gint op eens Venetië. Voor een aanleg plaats, waarvan steenen trappen afda len naar een breed water. Op het water een aantal gondels, smalle platboomde vaartuigen, met een opgaanden voor- en een zelfden achtersteven. Stevige ge bruinde mannen hanteeren een roei spaan waarmee de gondel wordt voort bewogen Het is een drukte van belang. Hotelcommissionairs roepen, gondeliers schreeuwen, reizigers staan in het vreemde tooneel eenigszins verbaasd om zich heen te staren. Maar het duurt niet lang, of onze man van Danieli heeft ons een grooten gondel aangewe zen waarin wij naar het hotel zullen varen. Een gondelier staat hoog boven ons op de voorplecht, een ander op den achtersteven, in het midden ligt de bagage en wij zitten er met ons vieren omheen, precies alsof wy op het punt staan te gaan kaartspelen. Maar dat is een beeld van achteraf. Op dit oogen- blik hebben wij wel wat anders te doen wij kijken onze oogen uit nakr het verrassend tooneel, dat wij voor ons zien. Met sterke slagen drijven de twee gon doliers vrij snel onzen gondel een smal kanaal in, dat als het ware omboord is met groote huizen, oude paleizen uit den bloeitijd van het oude Venetië. De mees te zijn onbewoond, enkel herinneringen aan het verleden. De schemering valt. Om ons heen is het stil en duister. Nu en dan roepen de gondoliers elkaar iets toe, dat wij niet verstaan. Dan Iaat de man op de voorplecht bij het naderen van een hoek een waarschuwenden schreeuw hooren. Wij varen een ander kanaal in, alweer afgezet met hooge huizen. Soms gaat ons een andere gondel voorbij, meestal hooren wij geen ander geluid, dan het plassen van het water onder de pagaaiende riemen en den kreet van de gondoliers. Het heeft iets geheimzinnigs, iets huiveringwekkends, deze donkere kanalen, onder de hooge huizen, waarin vroeger leven was en die nu uitgestorven zijn. Dan op eens hoo ren wij muziek. Bij het omvaren van een hoek zien wij een groot, met lampions verlicht en met groen en bloemen ver sierd vaartuig, een zware schuit, vol menschen. Een ervan speelt op de har- monika. Dan schiet een kleine gondel langs ons heen, waarin een jonge vrouw in avondkleeding achteloos geleund zit in de fluweelen kussens. En maar steeds vaart onze gondel door de nauwe kana len, soms onder een hoogë brug door, onder het geschreeuw van elkaar ont moetende gondoliers, die behendig den aanvarenden gondel vermijden. Dan plotseling komen wij op een soort van meer, het CanaleGrande. Hier is het als een schouwspel in een sprookje. Zoover het oog reikt is de breede vlakte bezaaid met gondels, ver licht en versierd, vaartuigen van aller lei slag, stoombootjes, alle volgeladen met menschen. Een toovertafreel. Wij treffen het bijzonder, want juist dezen avond wordt weer het Venetiaansche avondfeest gehouden, dat nu en dan de toeristen naar Venetië trekt. En tus schen al die scheepjes door met hun mu ziek dobbert onze gondel op de golven van het Canale Grande, terwijl wij onze oogen uitkijken naar het wondermooie schouwspel. Daar kan geen waterfeest op Amstel of Spaarne bij halen. Maar het duurt niet lang of onze gon del zet koers naar een smal kanaal. Wij hebben ons hotel bereikt. Bij de open wa terpoort staat een bediende om ons bij het uitstappen te helpen en in de wir war van aankomende reizigers staan wij voor het kantoor van 't hotel en vra gen naar onze kamers, om allereerst ons wat te verfrisschen na de reis in den warmen trein. Dan kijken wij vol be wondering uit het raam neer op de dan sende. draaiende, voorbijschietende vaar tuigjes, verlicht en versierd, op het Ca nale Grande en worden er bijna stil van. Zóó mooi is het. J. C. P. MILLIOENEN GESTOLEN. MAAR WELKE? De correspondent van de Tel. te Zaan dam meldt van Donderdag: In den afgeloopen nacht is er bij een caféhouder in het Havenkwartier inge broken. Door verbreking van een xuit hebben de daders zich aan de achterzijde tosgang tot de woning verschaft. Uit al les blijkt, dat zij goed met de situatie bekend moeten zijn geweest; daar alleen een linnenkast, waarin de caféhouder zijn geldkistje placht te bewaren, aan een onderzoek is onderworpen. Toevallig had de caféhouder zijn geld des avonds mee naar boven genomen en een ander kistje met Duitsch geld in de kast laten staan, waardoor de inbrekers zich tevreden moesten stellen met eenige millioenen waardelooze marken. DE WELBESPRAAKTE. HOE HIJ DE MENSCHEN BEETNAM. Uit Zeist wordt aan Het Volk geschxe ven: Een welbespraakte mijnheer uit Utrecht trachtte en in een paar geval len met succes, bij verschillende kleine luiden vertrouwen te wekken in zijn kruiden voor de „verzekerde genezing" van him kwal-en. De weldoener ging daarbij sluw te werk om zün eigenlijke doel f 10 per slachtoffer, te bereiken. De kruiden werden gratis aangeboden, daar hij van een kennis had vernomen, waaraan de bezochte persoon lijdende was. Maar tijdens het gesprek werd een boek over „Nieuwe Natuurgeneeswijze" te sprake gebracht, waarin ook 't krui denmiddel voorkwam en nog veel meer afdoende recepten tegen allerlei ziek ten. Tegen vooruitbetaling van f 10 zou dan dit onmisbare boek worden ge zonden. De rest laai; zich wel begrijpen. Mijnheer is thans in arrest gezet, om dat hij zich ook nog schuldig had ge maakt aan onderzeek van patiënten, zonder daartoe wettelijk bevoegd te zijn. NA VIJF JAAR NOG EEN ZAME OPSLUITING. DOOR GEMOEDSGESTELD HEID VAN DEN GEVANGENE. Op vragen van den heer Kleerekooper betreffende de behandeling van een ge detineerde in de strafgevangenis te Leeuwarden, antwoordde de minister van Justitie o.m. er mede bekend te zijn, dat de bedoelde gedetineerde niet in de gemeenschappelijke afdeeling der strafgevangenis te Leeuwarden is opge nomen, hoewel de datum is verstreken waarop de eerste vijf jaren van den straftijd zijn geëindigd. Deze maatregel werd niet getroffen op verzoek van den betrokkene, doch door het College van Regenten met toe passing van artikel 108, su«* b. derde lid van het huishoudelijk reglement nood zakelijk geacht, omdat de gemoeds stemming van den gedetineerde van zoo- danigen aard was, dat dientengevolge gevreesd moest worden, dat de rust de orde in de gemeenschappelijke afdeeling bij de opneming aldaar bouden worden verstoord. Die gemoedstemming is ook thans nog zoodanig, dat, mede naar het oordeel van den aan het gesticht ver bonden geneesheer-psychiater, de be doelde gedetineerde niet in de gemeen schappelijke afdeeling kan worden ge plaatst. De Minister is van meening, dat de handelwijze van het gestichtsbestuur getuigt van Juist beleid en die maatre gel heeft, zoolang de noodzakelijkheid daartoe aanwezig moet worden geach? dan ook zjjn instemming. Het ls niet juist, dat deze gedetineer de weigert voedsel tot zich te nemen; wel is hij vroeger een paar maal tot voedselweigering overgegaan, als motief aangevende, dat hij wilde protesteeren tegen z.L onjuiste behandeling ten aan zien van de verstrekking van lectuur en de beoordeeling omtrent de toelaat baarheid van correspondentie, doch dtze voedselweigering is laatstelijk 1 Mei J.l. beëindigd. De brieven, die hU over zijn behande ling wilde verzenden, zyn naar gelang inhoud en vorm al of niet behoorlijk waren, toegelaten of, met het oog op het handhaven der discipline ook tegen over dezen gedetineerde tegengehouden Brieven aan den Minister zijn, onge acht inhoud en vorm, steeds doorgela ten. Er zijn slechts weinig aanvragen om toelating tot bezoek afgewezen. Het is niet bekend, dat onder de per sonen, aan wie het verlof werd geweigerd zich iemand bevond, die met bedoelden gevangene over zyn behandeling wilde spreken. ZE HADDEN KOUSEN NOODIG. VOOR TWEE MILLE GESTOLEN. Met behulp van valsche sleutels heeft men zich in den nacht van Woensdag op Donderdag toegang verschaft tot den kort geleden geopenden winkel „De Kous" in de Jonker Fransstraat 122 te Rotterdam. Ten nadeele van den eige naar den heer S., werd een party kou sen ter waarde van ongeveer tweedui zend gulden gestolen. Aan geld werd voorts een bedrag van 43 gulden mee genomen. BLIND GESLAGEN. Te Nieuw Vosmeer kreeg de landbou wersknecht L. zulk een hevigen klap van het paard tegen het gezicht dat hij volkomen blind is geworden. DE ZWARTE DOMINO'S. Men schryft aan de N.R.Ct.: Nu de hoogescholen haai' poorten weer gaan openen voor de naar kennis hunkerende jongelingschap, vraag ik my wederom af, waarom de hooggeleer den zich by plechtige gelegenheden in zwarte gewaden hullen en zich dekken met baretten, die niemand staan. Het is mij onverklaarbaar, waarom de universiteiten haar uniformen niet veranderen naar moderne opvattingen en maar blijven by een matrozenpet zonder klep. een bournous met verve lende vleermuisvleugels en een geste ven slabbetje. Waarom de staige pracht der Intel ligentie omfloersd met het rouw-zwart van een kimono, die leder embonpoint nog ampel omritselt en den magere reduceert tot een leegen zak; met zoo'n taftoga die bleekheid nog bloedloozer maakt en het congestionneuse niet doet bedaren? Wat generaals zich niet zouden mo gen permltteeren, wordt den maarschal ken der wetenschap toegestaan: de hoofddeksels op de schedels te plaatsen met een laakbaar gebrek aan gelijk vormigheid. Hoe zelden wordt een pro fessorsbaret blameloos gedragen. De een balanceert neuswaarts als had haar drager moeite achter haar zwaartepunt aan te ijlen, de andere hjkt als hangen de aan een in 't achterhoofd gedreven draadnagel. Sommige zwerven maar zoo'n beetje over het haartapyt, anffere staan „en tapageur" als de claque van een filmheld. Ik heb iets tegen de ongeklepte baret, zy geeft aan de gezichten de expressie van een koksmaatje in angelieke ge latenheid, van een gefolterde heilige van een schrik-aanjagenden lnquisitle- boebaas, van ccn knipoogenden slaap wandelaar of van een ïyder aan het Speenhoviaansche euvel „ik-voel-me- niets-op-myn-gemak-want-ik-ben-in- mijn-beste-pak". In 't algemeen doen zy te zeer aan een snakerij, een ver- kleedparty, denken. Ik zou een welgezind sierkunstenaar willen aansporen tot het ontwerpen van een galapak voor hooggeleerde wrochters, in overeenstemming met de statie van hen, die in den praalwagen der eruditie door 't leven rijden (en in zyn ontwerp ook de schoenen te betrekken), om zoodoende te komen tot een fraai geiynd en harmonisch hulsel niet zoo'n fomfaaierige vermoffeling van de gewone burgerspullen. Wil de Mode-show zich daar niet ««ens snee bemoeien? 4i De aanleiding tot de arrestaties. HATTA, DE ONTWERPER VAN EEN COMPLOT? In ons vorig nummer konden wfl nog melding er van maken dat opnieuw huis zoekingen bij Indonesische studenten, zoowel te Leiden ais te Den Haag heb ben plaats gehad. Nader kan worden me degedeeld dat behalve de voorzitter der Indonesische vereeniging te Den Haag, ook twee studenten te Leiden zyn ge arresteerd, nadat daar verschillende huis zoekingen plaats hadden gehad. De eene was iemand die bij een stu dent daar was gelogeerd; die het raad zaam had geacht Den Haag te gaan verlaten en bij een vriend te Leiden een onderdak had gezocht. De andere is de heer Sas Astro. De Leidsche correspon dent van de N. R. Crt. geeft bijzonder heden omtrent de huiszoekingen, die alle reeds des ochtends te 8 uur plaats hadden. De correspondent bezocht de huizen waar de huiszoekingen waren ge daan. Aan zijn mededeelingen ontlee- nen wy het volgende: Tenslotte bezochten wy het huls Was- straat 1, waar den vorigen keer een huiszoeking was gedaan en waar een groot aantal brieven, boeken en beschei den in beslag waren genomen. In tegen stelling met het bezoek destijds door ons gebracht, toen wy een heel gezelschap Indonesische studenten aldaar aantrof fen, werden wij nu entvangen door mevr. All Sas Astro, die met haar 4-jarig zoontje geheel alleen was achtergeble ven. De andere studenten waren fer- trokken, terwyl haar man zoo juist door de politie was weggehaald. Op het bellen, aldus vertelde zij, had ik direct open gedaan. De bezoekers wenschten dadelijk mijn man te spreken. Toen deze kwam is hij direct gearres teerd. Op onze vraag, of zij ook een re den van deze arrestatie van haar man kon opgeven, antwoordde onze gast vrouw, dat zij dit niet kon doen, maar dat hierdoor nu eindelijk wel klaarheid in de bekende kwestie zou gebracht worden. Wij zijn geen dieven en hebben ons niets te verwyten wat bij de wet strafbaar is. Het ergste vond zij, dat er telkens getracht wordt verband te leg gen tusschen het doel, dat ook zij na jagen, nJ. het verkrijgen van vryheid voor Indië, en het communisme, waar mede wy absoluut niets te maken heb ben. Niet tegen de Nederlandsche regee ring, noch tegen welken regeeringsvorm ook, is ons optreden gericht, doch tegen elke overheersching van Indië, van welke zyde die ook komt. Evenals Ne derland zelf voor zijn vrijheid gestreden heeft, byv. tegen Spanje, evenzoo zijn wij er op uit, Indië vrij te maken, niet echter langs den weg van bloedvergie ten, maar door wettelijk toegestane mid delen. Geld van Moskou, of van welken vreemde ook, hebben wij nooit ontvan gen. Wy worden, aldus mevrouw Sas Astro, door onze ouders financieel on dersteund. Het is, zeide zy, vooral jammer, dat Jiaar man gearresteerd is, omdat hij juist voor zijn doctoraal examen rech ten zit, maar zy wachtte maar kalm de dingen af, die komen zullen. Haar man is geen bestuurslid, wel lid van de ver eeniging Perhimpoean Indonesia. De aanleiding tot de arres taties. Het Haagsche Corr. Bureau meldt iog: De commissie die indertijd, nadat een communistisch complot was ontdekt, op last van de Justitie werd benoemd om de toen by Indonesische studenten in b?>'ag genomen documenten te onder zoeken en die eenigen tyd geleden haar rapport betreffende dat onderzoek bij de justitie indiende, is naar wij verne men, sindsdien in overleg met de justitie steeds verder gegaan met het verzame len van gegevens betreffende de ver houding welke er bestond tusschen som mige Indonesische studenten hier te lande en de communistische agitatie in Indië, zoomede omtrent het contact van die studenten met Moskou. In den laatsten tijd moeten er ver schillende nieuwe feiten ter kennis van de justitie zyn gekomen. Toen nu deze vernam dat een Leidsch student Sastro Amidjoj, een der verdachten, binnen en kele dagen naar Indië zou vertrekken, achtte zy het oogenblik gekomen om in te grijpen. De twee studenten die te Leiden zijn gearresteerd en waartoe behoort Sastro, zyn ook reeds in het Huis van Bewa ring ingesloten. Het Vaderland schrijft. Voor eenige maanden is bij deze In donesiërs een huiszoeking gedaan. Toen werden geschriften gevonden, waaruit bleek, dat deze studenten in verbinding stemden met de Communisten in Mos- >-~^nrir>ndsch Indië. Er zou o.m. een geschrift gevonden zyn waarin een was uitgewerkt om Nederlandsch Tndië aan het Nederlandsche Staatsge zag te onttrekken. Naar verluidt is Hat- ta daar de ontwerper van. Er moest een soort Raad gevormd wor den, die de leiding van den opstand in handen kon nemen. By een hoofdplaats zou een opstand verwekt worden. Zoo dra troepen uit de hoofdstad vertrok ken waren om het oproer te dempen, moest de opstand in de hoofdplaats zelf verwekt worden. Aangeraden werd allereerst de blanda officieren neer te leggen. De inheem- sche troepen zouden gemakkelijker over- loopen, wanneer ze zonder leiding kwa men te staan. Cirkelsgewys moest de opstand uitgebreid worden. Behalve deze documenten zyn ook pro pagandamiddelen gevonden. Op grond daarvan zullen de Indonesiërs vervolgd worden ingevolge artikel 131 van het W. v. S., luidende: „Hy die, mondeling of by geschrifte, in het openbaar, tot eenig strafbaar feit of tot gewelddadig optreden tegen het gezag opruit, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaren of geldboete van ten hoogste driehonderd giüden". Hoewel naar sommiger overtuiging in he't plan der Indonesiërs veel zou zitten om art. 97a toe te passen, schijnt de Haagsche officier van justitie de zaak niet op de spits te willen dryven. Art. 97a bedreigt met ten hoogste vyf jaren gevangenisstraf personen, die in verstandhouding treden met een in het buitenland gevestigd persoon of lichaam om een omwenteling teweeg te bren gen. Ook schynt de justitie art. 140 te heb ben laten varen. Op dat artikel zyn de eerste huiszoekingen gedaan. Art. 140 stelt 5 jaar gevangenisstraf op deelne ming aan bij de wet verboden vereeni- gingen". HET WETSONTWERP OP DE N.V. ACTIE TEGEN AANNEMING. Het onlangs aangekondigde van vertegenwoordigers uit handel en industrie tegen de aanneming doen: de Eerste Kamer van het wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen is Vrij dag te Den Haag gehouden. De leiding er van was in handen van Dr. C. J. K. van Aalst. Verschillende leden der Eer ste Kamer woonden het congres bij. De sprekers, die het woord voerden, ver klaarden allen dat het wetsontwerp be zwaren met zich braciht. Vóórdat het congres werd gesloten zeide de voor zitter dat het comité alles zal doen om de Eerste Kamer niet in het onzekere te laten over de op het congres geuite meeningen. PRINSES JULIANA. IN DE ROL VAN ZUSTER ANNA. Prinses Juliana zal, naar de N. R. Ct. verneemt, met eenige andere Leidsche novitiae optreden in een stukje, waar van zij de auteur is. De titel is Blaauw- baard. en zy zelve vervult de rol van zuster Anna. CHR. NAT. VAKVERBOND. EEN VACANTIE-OORD? Het Alg. Bestuur van 't C. N. V. heeft in de deze week gehouden vergadering besloten tot instelling van een commis sie van drie personen, van wie één aan te wijzen door het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Pu- blieken Dienst, één door het hoofdbe stuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel en één door het Dagelijksch Bestuur van het C. N. V., die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid van de stichting en exploitatie van een vacantie-oord, waar de leden der aangesloten bonden en hun gezinnen, tegen kosten, die hun draagkracht niet te boven gaan, hun vacantie kunnen doorbrengen; welke commissie tevens de vraag onder de oogen zal zien, of de exploitatie van zulk een vacantie-oord te combineeren is met de exploitatie van een herstellings oord. DE HAAGSCHE BURGE MEESTER EN DE RAAD. WOORDEN VAN SCHERPE AFKEURING. Wij lezen in Het Volk: By het onderzoek van de Gemeente- begrooting, dat Woensdag in vier van de vyf afdeelingen van den Raad van Den Haag heeft plaats gehad, is een groote misnoegdheid van zoo goed als alle raadsleden tot uiting gekomen te gen de krenkende houding, door den burgemeester jegens den Raad aangeno men. Niet een der raadsfracties heeft zich verzet tegen een verklaring, die in het Voorloopig Verslag van de Begroo ting zal worden opgenomen, waarin de afkeuring van het optreden dés raads voorzitters in scherpe bewoordingen wordt uitgesproken en er op gewezen wordt, dat indien de burgemeester geen andere houding aanneemt, de samen werking tusschen den Raad en zyn voorzitter onmogelijk kan worden. Eeni ge der pas gekozen raadsleden hebben een neutrale houding aangenomen op grond van het feit, dat zy persoonlyk nog geen ondervinding ten aanzien van deze kwestie hadden. Andere nieuwe raadsleden verklaarden zich echter so lidair met hun fractie. In de ..Residentiebode" van Woensdag staat, dat de heer Duymaer van Twist verklaarde, niet aan een aanval tegen den burgemeester te kunnen meedoen en dat de heer Snoeck Henkemans, hoe wel het optreden van den heer Patyn afkeurende, de bewoordingen van het protest der fracties te scherp achtte en er zich deswege niet mee kon vereenigen. Wij kunnen mededeelen, dat in inge wijde kringen er niets van bekend is, dat de heer Duymaer zich tegen de ver klaring verzet heeft. De heer Snoeck Henkemans heeft zelfs de vergadering zijner afdeeling niet bijgewoond. Geen der fracties heeft dus te kennen gegeven, dat zy niet accoord kon gaan met het protest tegen den burgemeester. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Hoofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten.60c' Zenuw-Tabletten75c' Siaal-Tabletten 90 Maag-Tabletten 75ct ii Bij Apoth, en Drogisten BRAND IN DEN NACHT. MET MOEITE GEREa In den nacht van Donderdag op Vrij dag te ongeveer twee uur is onder de gemeente Lonneker een boerenhuis, be woond door den arbeider V., door on bekende oorzaak tot den grond toe afge brand. De bewoners merkten den brand pas, toen de rook in hun slaapkamer was doorgedrongen. Zij konden zich slechts redden door Sn nachtgewaad uit het raom van een opkamertje te klim men. De geheele inboedel, alsmede de liooivoorraad. zyn verloren gegaan. Het vee kon worden gered. Alles was ver zekerd. De brandweer, welke ter plaatse was, kon weinig uitrichten, daar door den feilen wind het huls spc^ig afge brand was. LIEFLIJKE OMHELZING. ONVERWACHT BEZOEK. Het Volk doet een verhaal van de ont snapping van twee apen uit het circus Gleich te Amsterdam. Natuurlijk de op passers hen achterna. De apen klom men plotseling tegen den gevel van het perceel no. 8 in de IJselstraat. Op de eerste verdieping aangeland, bleven zy een oogenblik op de raampost zitten. Een der ramen stond echter open en de grootste der beide apen veroor loofde zich een bezoek binnenshuis af te leggen. In de woonkamer was de bewoonster juist bezig stof af te nemen, een bezig heid, die den aap hoogelijk interes seerde. Eer de schoonmakende huisvrouw er 6p bedacht was, was de aap haar met een eleganten sprong genaderd en twee seconden later voelde zij twee ruige pooten om haar hals geslagen en drukte een bruine, harige snoet zich tegen haar, laten wij hopen, fluweelzachte wang aan. De juffrouw gilde; het publiek op straat, dat ook deze vertooning met spanning volgde, juichte deze omhel zing uitbundig toe en de aap nam, nu vergezeld van zyn collega-deserteur, ylings de apenbeenen. Het ondernemende tweetal liep nu de Berkelstraat in, maar daar werden zy van twee kanten ingesloten, in een portiek gedreven en.gegrepen. Het was toen met de apenstreken definitief "rdaan. WAT IS EEN „STIL GEZIN"? HET MOEILIJKE EXAMEN. Het Vaderland schrijft: Een benedenhuis te huur - voor stil Zoo'n aanbod komt voor niet waar? Men kan het byna dagelyks in de ad vertentiekolommen lezen. „Maar wat is „een stil gezin"? Luister maar wat een dame overkwam, die aangespoord door zulk een adverten tie, in de buurt van de Loosduinsche brug op zoek ging. De huiseigenaar woonde boven. Hij zelf was wel niet thuis, doch zyn vrouw kon goed haar woord doen. Heeft u kinderen? zoo werd de as pirant-huurster gevraagd. Neen, was het antwoord. Gelukkig, want kinderen geven zoo'n drukte. En daar kan myn man niet tegen, ziet u, want die geeft de heele week les. Heeft u dan een stofzuiger? Het antwoord luidde weer neen. Prachtig, zei de vrouw van den huisbaas, want dat snorrende geluid is natuurlijk ook erg hinderlijk. Heeft u telefoon? Hierop moest de dame ja antwoorden, want haar man die bij de Rijkstele graaf is heeft deze in zijn dienstbe trekking noodig. De vrouw van den huisbaas bleef stil staan. Maar dat gaat niet, zeide zij. Dat onophoudelijke gerinkel van de bel, neen dat gaat niet. En dan heeft u zeker ook radio? Weer moest de dame ja antwoorden. Maar dan kunt u het benedenhuis niet huren. Daar komt te veel lawaai van. Wij zelf zijn ook altijd heel rustig en kunnen dus van onze benedenfoewo- ners in ons eigen huis ook geen leven velen. Ik zelf zing wel veel, maar alleen stichtelijke liederen. Dat is tenminste iels anders dar. telefoon en radio. Toch "werd de aspirant-huurster nog even verder uitgehoord. Of ze een hond of een kat had! Neen? Gelukkig. Ook bleek de vrouw van den huisbaas dat de dame vrij veel bezoek ontving. Dat ging ook niet. Het mocht wel maar alleen Zondagsavonds. Dan gaf haar man geen les. Teen vertrok de aspirant-huurster maar. Zy mocht het huis huren, wan neer zy geen telefoon en geen radio liet aanleggen, alleen Zondagsavonds visite ontving en heel stil was. Aldus de vrouw van den huisbaas. Natuurlijk is de dame nooit terugge komen. Laatst hoorde ze van een kennis, die ook op de advertentie was afgegaan dat hij al bij de deur afgescheept was, omdat zijn stem „veel te zwaar" was! NA EEN BEZOEK AAN RUSLAND. IN DIENST BIJ HET INDISCHE LEGER. Naar de „Voorwaarts" verneemt is het bekende lid van de Nederl. Jeugd- delegatie, W. Meyer uit Delft die eenige maanden de gast was van de Russen en Petersburg, Moskou en andere plaateen bezocht om indrukken op te deen'in den communistischen heilstaat, er thans toe overgegaan dienst te nemen by het Indische leger en bereids voor de opleiding naar het depot van het In- i dische leger te Nijmegen vertrokken.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11